UIT HET PLAATSELIJK PARLEMENT Moet dat nu wel PLAATSELIJK NIEUWS Abonnementsgeld AGENDA No. 37. Jaargang 7. ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1955 Verschijnt elke Zaterdag. HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dii blad bedraagt 1.15 p. kwartaal Uitgave van de Stichting holtens Nieuwsblad" te Holten. Telef. K 5Jf83 - 2SJ, Adv.-prijs115 m.m. a contantf 1.50. Iedere m.m. meer f 0.06 De heer Jansen 20 jaar raadslid. Straatlantaarns in Espelo. Particuliere woningbouw aan de noord-westkant van het dorp. Bouw dubbele middenstandswo ning. Conflict met Rijssen? De Woensdagavond onder voorzitter schap van de burgemeester, Mr. W. H. Enklaar gehouden raadsvergadering droeg een feestelijk tintje. De heer Jansen (PvdA) herdacht op 3 September j.l. het feit, dat hij twintig jaar geleden als jong raadslid zijn en- trée maakte in de Holtense vroed schap en al die jaren onafgebroken lid bleef. Op de tafel prijkte een bou quet bloemen en dit was voor de voor zitter aanleiding om de jubilaris met enkele hartelijke woorden toe te spre ken. Wij zijn daarom zo blij hierover het woord te kunnen voeren, aldus de bur gemeester, omdat wij zoveel waarde ring hebben voor de wijze waarop U het raadslidmaatschap vervult. U weet steeds de positieve zijde der proble men naar voren te brengen en dat maakt, dat wij hoewel gewend aan kritiek niet ongevoelig zijn voor het klopje, dat &e soms op de schou ders krijgen. Deze houding stempelt Uw persoon, aldus de burgemeester. U zit hier voor Uw partij, maar in de eerste plaats voor het gemeentebelang en dat komt in Uw daden tot uitdruk king, als U er ook eens anders over durft te denken als de mensen, die U hier naartoe gezonden hebben. In U klopt een sociaal en warmvoelend hart ook buiten het raadsverband. Mr. Enk laar feliciteerde daarom de heer Jan sen met dit jubileum, maar ook de raad, die hem in zijn midden heeft. De heer Jansen dankte de burge meester voor zijn waarderende woor den en herinnerde er aan, dat hij twin tig jaar geleden als jong broekje zit ting genomen had als afgevaardigde van de toenmalige SDAP. Men werd toen nog vaak scheef aangekeken, zo dat er heel weinig candidaten waren. Uit volle overtuiging heeft spr. zich toen beschikbaar gesteld. Spr. is blij, dat er zoveel veranderd is. Het is nog geen beste tijd, maar wel een goede tijd waarin het goed is te leven. Na deze korte plechtigheid kwamen de ingekomen stukken aan de orde, waarbij de raad zich bereid verklaar de de kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente in zijn midden te ontvangen ter aanbieding van het herderlijk schrijven „Christen zijn in de Nederlandse sa menleving". Een verzoek van de burgemeester van Nieuwleusen om f 2,50 per aandeel bij te dragen in een cadeau voor de Waterleiding Mij. „Overijssel" in ver band met haar 25-jarig jubileum, gaf de voorzitter in gunstige overweging. Het ontlokte de heer Wansink de op merking, dat men de tarieven nogal behoorlijk verhoogd had. De Voorzitter was van oordeel, dat het platteland zijn dankbaarheid moet tonen, omdat de waterleiding voor dat platteland van enorme betekenis is ge worden. Besloten werd in het cadeau bij te dragen. MEDEDELINGEN De Voorzitter deed vervolgens enkele mededelingen, o.a. dat men in Espelo gaarne een lichtpuntje wil hebben bii de Vale Mars en bij de Oude Diepen- veenseweg. Bij de Vale Mars duikelt wel eens iemand in de sloot, omdat men de bocht niet kan nemen. De heer Veneklaas zou dan ook een lantaarn willen plaatsen bij de ingang van de Maneschijn weg aan de straat weg naar Deventer. Om niet te wachten op de komende begroting, gaf de raad zijn fiat aan de beide lantaarns in Espelo. Er is een nieuwe salarisregeling in ontwerp gereed gekomen, welke om advies aan de organisaties is gestuurd. Nu heeft een der organisaties deze re geling met haar leden ibesproken, zo dat deze er eerder kennis van konden nemen dan de raadsleden, aldus de Voorzitter. Spr. vindt dat niet helemaal juist, anderzijds kan hij zich indenken, dat dit behoort bij het loonbepalend spel. Hij acht het daarom beter de leden in te lichten, omdat men nu wel eens bepaalde dingen van het personeel zou horen. B. en W. hopen in het ver volg ook de leden van de raad gelijk tijdig in te lichten. De raad gaat er verder op verzoek van de voorzitter mede accoord, dat de verplaatsingkostenverordening zodanig wordt gewyzigd, dat een ambtenaar in het vervolg één maal per week naar zijn elders wonend gezin kan gaan, in- plaats van om de veertien dagen. Verder verenigde de raad zich met de plannen van B. en W. om het gemeen tehuis van twee telefoonlijnen te voor zien, waarop alle diensten kunnen wor den aangesloten. Dit voorkomt, dat men, zoals dikwijls in de morgenuren geschiedt, geen verbinding kan krij gen. De verordening op het z.g. aardappel verlof wordt op voorstel van B. en W. zodanig geredigeerd, dat er in de pe riode van vier weken vóór de herfst- vacantie, verlof kan worden gegeven. Aan de hand van een schets doet de Voorzitter vervolgens mededeling van een plan voor bebouwing van de wes telijke zijde van het z.g. rode dorp. B. en W .hebben, nadat 'n commissie uit Ged. Staten 'n onderzoek ter plaat se heeft ingesteld, een weigering ont vangen om de Oude Deventerweg tot de begraafplaats voor bebouwing aan te wijzen, waarop de heren Lammers en Ten Have het oog hadden laten val len. Met een aanvankelijk voorstel van Ged. Staten konden zij niet accoord gaan. Ged. Staten hebben nu zelf een ontwerp ingezonden, dat de instem ming van het college kan wegdragen. Er zal dan vanaf Langkamp tot Tie- kink een weg geprojecteerd worden, aan welker oostzijde een bebouwing met alleenstaande woningen kan plaats vinden. Wethouder Teeselink kan zich met veel genoegen met dit plan verenigen. Alhoewel er voor jiwee boerderijen moeilijkheden rijzen, is dit een betere oplossing als de oorspronkelijke door het college gedachte. Omdat het college voor de vraag wordt gesteld hiermee accoord te gaan, opdat dit ontwerp in het uitbreidings plan kan worden ingepast en krach tens art. 20 van de Wederopbouwwet tot de afgifte van bouwvergunningen kan worden overgegaan, acht de Voor zitter het gewenst, dat de raad er in principe zijn goedkeuring aan hecht. Later komt deze zaak met het uitbrei dingsplan opnieuw aan de orde. De heren Rietberg en Veneklaas Slots zien bezwaren, vooral met het oog op de beide boerderijen. De heer Brands wil de weg wat anders leggen. De Voorzitter wijst er op, dat de be bouwing voorlopig nog niet in volle omvang aan de orde is. Men kan be paalde delen voorlopig bevriezen als maar aan Ged. Staten bericht wordt, dat men in principe bereid is dit plan te aanvaarden. Op -een vraag van de heer Landeweerd zegt de Voorzitter, dat dit plan bestemd is voor mensen, die zelf een huisje willen zetten. De Voorzitter stelt vervolgens voor aan de heer Wiggers, die een geziene gast is aan de perstafel, de beste wen- j sen voor zijn gezondheid over te bren gen, in het ziekenhuis. Wethouder Wegstapel wenst hij nog geluk met zijn herstel, terwijl hij de heer Wansink dankt voor de prettige waarneming van het wethouderschap. HUURVERHOGING Bij het voorstel tot verhoging van de huren van de gemeentewoningen, vraagt de heer Soer of het wel juist is, dat alle woningen verhoogd worden. Spr. zou de huren meer willen egali seren. De Voorzitter heeft deze plannen op het Departement besproken, maar daar heeft men er geen toestemming voor willen geven. Er valt dus aan deze verhoging niet te ontkomen. Voor de inrichting van de nieuwe School met de Bijbel wordt een crediet van f24.860,— toegestaan. B. en W. vragen tevens een crediet voor de bouw van een enkele midden standswoning. Verschillende leden menen, dat het beter is een dubbele woning te bou wen, omdat dit voordeliger is. De Voorzitter wijst op een dubbel na delig slot per jaar van pl.m. f 450, Hij meent, dat men bij Ged. Staten weinig kans van slagen heeft. De heer Soer wijst er op, dat de raad rich reeds eerder duidelijk uitgespro- ken heeft voor een dubbele woning. Hij begrijpt niet waarom men nu komt met een enkele woning. Het voornemen van de raad is altijd te verdedigen. De heer Veneklaas Slots is het hier volkomen mee eens. Na veel over en weer gepraat wordt tenslotte besloten dan plannen in te dienen voor een dubbele woning. De voorstellen tot het aangaan van een geldlening van f350.000.— en een kasgeldlening van f 150.000,—, waarover reeds werd geschreven, werden zonder meer aanvaard, evenals het onbewoon baar verklaren van de woning Kerk- straat 7. De afrekening met de bijz. school over 1954 vraagt een uitkering van f 9.617,98, welke wordt toegestaan. Bij het voorstel tot invoering van spraakonderwijs acht de heer Soer de beloning erg hoog. De heer Rietberg vindt het eveneens duur, maar zeer nuttig. Hij zou het be treuren als alle ouders er niet toe over zouden gaan. De Voorzitter zegt, dat de beslissing uiteindelijk bij de ouders ligt, maar men moet eenmaal beginnen en dan komt de rest vanzelf. Bij de rondvraag uit de heer Soer zijn ontstemming over een verslag in het laatste Weekblad voor Rijssen, volgens hetwelk in de Rijssense raad o.m. ge zegd zou zijn, dat Holten bij de elec- trificatieplannen van de Ligtenberg niet altijd open kaart gespeeld zou hebben. Hij vindt dat een insinuatie. De Voorzitter zegt, dat men altijd voorzichtig moet zijn met wat er in een krant staat. Hij kan zich voorstellen, dat er in de krant wel eens dingen staan, die men niet zo bedoeld heeft. Spr. heeft het idee, dat men met het verzwegene op het oog heeft het transformatorhuisje. Daar is 'n derde cel in gebouwd met het oog op een kabel naar de Borkeld, waarin Rijssen niet zou willen meebe talen. Deze zaak is echter wel degelijk besproken. Er is uit en te na gezegd: wij wil len van Rijssen geen cent beter wor den, maar ook geen cent slechter. Wij zijn ons van geen enkel kwaad be wust en hebben het spel volkomen open en eerlijk gespeeld en van deze cel geen geheim gemaakt. Nadat nog enkele vragen zijn gesteld over de landarbeiderswoning voor Nij- enhuis en de mogelijkheid, dat Heij- enk aan de Kol kan bouwen, welke vragen door de Voorzitter werden be antwoord, vraagt de heer Wansink of het niet mogelijk is het erve „Nico- laas" aan de drinkwaterleiding aan te sluiten. De bewoners moeten steeds het water per gierkar halen. De Voorzitter zegt, dat men bij 'n uitbreiding 8 pet. van de aanlegkosten vraagt als opbrengst van het watergeld. Wethouder Teeselink adviseert, dat de bewoners van deze buurt gezamen lijk waterleiding aanvragen. De heer Wansink informeert voorts naar de mogelijkheid om woningen te krijgen wegens industrievestiging. De Voorzitter wijst er op, dat men met het bouwprogramma ten achter is geraakt, omdat particulieren, die bouw-» volumes aanvroegen, niet gebouwd heb ben, zodat de gemeente goed moet op passen om het bouwprogram nog vol te krijgen. Er liggen nu echter plan nen om het volgend jaar een groter aantal woningen zelf te bouwen. Men moet bepaald niet denken, dat de VVM en het confectiebedrijf ons niets kun nen schelen, aldus de burgemeester. Wij lezen in „Hervormd Holten" van September, dat er Maandag 26 Sept. gelegenheid zal zijn om, waarschijnlijk in Bethanië, te spreken over de ver dere gang van zaken betreffende de Hervormde Vrouwenvereniging in Dijkerhoek. Men is daar reeds enige tijd bezig om tot oprichting van 'n Vrouwen vereniging te komen. We kunnen ons voorstellen, dat er in Holten een bloeiende Vrouwenvereni ging en een afdeling van de Bond van Plattelandsvrouwen naast elkaar kun nen bestaan, die beiden bijzonder goed werk kunnen verrichten. Voor Dijkerhoek lijkt ons dit naast el kaar bestaan toch wel erg moeilijk, wil men tot een beiderzijds bloeiend vereni gingsleven komen. Er bestaat daar een afdeling van de Bond van Plattelandsvrouwen. Is het nu wel verstandig om daarnaast een Vrouw envereniging op te richten? Loopt men niet de kans dat beiden een armetierig bestaan zullen leiden, terwijl toch de Bond van Plattelandsvrouwen reeds uit stekend werk doet? In hetzelfde nummer lezen we, dat de beide afdelingen van de Bond van Plat telandsvrouwen kaarten zullen gaan verkopen voor de film „Vechten en die nen" ten bate van de Protestantse Zie kenhuizen. Hieruit blijkt, dat de Dijkerhoekse Plattelandsvrouwen open staan voor 't werk, dat ook door de kerk wordt ge propageerd. We zouden zeggen: hoe kan het ook anders, want Dijkerhoek is al tijd goed kerkelijk meelevend geweest. Laten de initiatiefnemers zich nog eens ernstig beraden of het wel verstandig is hun plannen door te zetten. Met. vereende krachten zal men meer kunnen bereiken door versplintering. MOOIE OPBRENGST De door de plaatselijke vrouwenver enigingen alhier gehouden collecte ten behoeve van het Sanatorium in Hel- lendoom heeft het mooie bedrag van f 434.74 opgebracht. ELECTRISCHE STROOM WAS UITGEVALLEN Maandagmorgen om ongeveer kwart voor acht werd het gehele electrisch net in onze gemeente plotseling stroom loos. Door manipulaties met een ka bel te Markelo was kortsluiting ont staan, waardoor in het onderstation achter het gemeentehuis alhier de olie schakelaar was uitgevallen. Toen men na enige tijd het defecte gedeelte dei- kabel te Markelo had uitgeschakeld, kon hier de stroom weer worden inge schakeld. Successievelijk kregen hier de verschillende wijken de onmisbare spanning op het net weer terug. Even voor negen uur was iedereen weer van stroom voorzien. Abonné's op Holtens Nieuwsblad bui ten de Gemeente Holten worden beleefd verzocht hun abonnementsgeld 2e half jaar, f2,30, te willen voldoen op giro rekening 175587 van de Coöp. Boeren leenbank te Holten. Bij het overmaken even vermelden: Abonnementsgeld Holtens Nieuwsblad. Mocht de overschrijving op 1 Oct. a.s. nog niet in ons bezit zijn, dan ontvangt men een postkwitantie (plus 30 cent inningskosten). Vertrouwende op aller welwillende medewerking. Adm. HOLTENS NIEUWSBLAD. EEN REIS NAAR HET RIJKSMUSEUM TWENTE. Vrijdagmorgen klingelde de schoolbel evenals anders de leerligen in rijen voor de deuren der Dorpsschool tegen nege nen, maar de jongelui uit de zevende en achtste klasse waren met hun onderwij zer, de heer B. H. Brouwer, reeds in Bentelo. Het was een prachtige fiets tocht geweest in de vroege morgen over de Borkeld, de Friezenberg, Goor en Hen gevelde. De heide was overdekt met be dauwde webben, die glinsterden in de stralen der klimmende morgenzon. De bossen ademden opwekkende geuren, be koorden het oog cn verspreidden vro lijkheid en levenslust. Lessen in prae-historie waren gang makers voor de tocht naar het Rijks museum te Enschede. Indrukwekkend, die 32 zalen met oudheden en prachtige schilderijen De heer Haan vertelt: „Hunebedden zijn niet alleen opgebouwd in Drenthe, maar in de vier noordelijke provinciën. Sommige stenen wegen 30.000 kilo. In een hunebed was plaats voor 60 a 70 lijken, die in de grafkelder worden ge schoven. Soms lagen er 3 rijen boven elkaar. Tussen de lagen was zand en kie zel aangebracht. Om van de doden geen last te krijgen, wilde men hen zoveel mogelijk tevreden stellen. Daarom gaf men hen de dierbaarste dingen uit het aardse leven mee, als voedsel, wapens, versierselen, e.d. Ook bood men de schimmen een zitplaats door 2 stenen boven het hunebed uit te laten steken boven het zand dat het geheel overdekte als de kelder gevuld was. Elk lijk kreeg zijn beker mee, die vermoedelijk gevuld werd met de een of andere drank. Gerste korrels, het kostbaarste graan verkre gen door ruilhandel, heeft men er in aan getroffen. Doch niet alleen hunebedden waren de enige begraafplaatsenOok koepelgraf, hurkgraf, kringgrepgraf, pa- lissadenkringgraf en kringsteengraf zijn gevonden in ons land. De oudste bewo ners waren niet dom, maar kenden nog te weinig hulpmiddelen. Evenwel velden ze met hun vuurstenen bijlen de zwaarste bomen en construeerden ze een boor machine, waarmede ze een rond gat door de stenen boorden. Drie man hadden er echter 3 a 4 dagen werk aan. Zand en water gebruikten ze er bij, terwijl een spits vuursteentje ronddraaide Strijdhamers uit Markelo liggen met veie andere in vitrines. De mammouth- tand en de schedel van de Hengelo-mens worden geschat op 15.000-jarige ouder dom. Veel urnen, pijlpunten, messen, enz. enz. herinneren aan de grijze oudheid. De schilderijenzalen bieden schatten van allerlei meesters. De gobelins zijn indrukwekkend. Te gauw is het half één en komt de weg terug. 's Morgens was er nog een groente bedrijf met glascultuur bezichtigd. To maten, druiven en bladgroenten. Bij de heer A. Roelofs, wonende aan de Hengelose straat 504 te Enschede, werd beleefd gevraagd om de veldflessen te mogen vullen van enige dorstige jeug dige reizigers. Het verzoek werd niet al leen ingewilligd, doch na een paar rukjes van de heer des huizes aan een tak, daalde een overvloedige pruimenregen neer. Een emmertje vol, om te verdelen! Verrukkelijke blauwe pruimen, voor niets De tocht over Hengelo, Delden en Enter was fijn. Vanuit laatstgenoemde plaats werd een puzzlerit gehouden naar Holten. In 4 groepjes ging het huis waarts De tweede groep lette niet goed op of las de duidelijke aanwijzingen on voldoende. Zo kwamen ze in Markelo terecht, maar later toch in Holten. Voor de landbouwschool bepraatten de drie goed gearriveerde groepen de absentie van de tweede ploeg druk, doch niemand maakte zich zorgen over het stelletje overigens flinke jongens, 't Was ruim 5 uur toen men eigen woning op zocht. De tocht was uitstekend verlopen en bood stof te over om in de toekomst te bespreken. 12 t.m. 17 Sept.: Jaarlijkse collecte voor de bestrijding der t.b.c. 12 t.m. 17 Sept.: Wegens vacantie geslo ten Drogisterij „De Vijzel". Maandag 19 t.m. Woensdag 21 Sept.: Wegens vacantie gesloten Slagerij Kalf sterman (zie annonce). Woensdag 21 Sept. 8 uur: Vergadering Concourscommissie van H.G.K. in ho tel Muller. Donderdag 22 Sept. 8 uur: Aanvang der danslessen in hotel Holterman. Donderdag 22 Sept. 8 uur: Vrouwen vereniging „Ora et Labora" houdt de eerste verenigingsavond in dit seizoen. Maandag 26 Sept.: Belangrijk voor de dames. Maandag 26 Sept.: Najaarsmodeshow Fa. E. Wonnink (zie annonce). Woensdag 28 Sept. 7.30 uur: Mr. Roel Houwink spreekt in Irene over: „Het gesprek tussen ouders en kinderen". Donderdag 29 Sept.: Ledenvergadering afd. Holten-Rij ssen Metaalbedrijfsbond bij K. ter Horst, aanvang 8 uur. Donderdag 29 Sept. 8 uur spreekt de heer Brouwer voor de C.J.M.V. over: „Wie ben ik?" Vrijdag 30 Sept.: Laatste dag opgave leerlingen Kniples A. Kettelarij-Pot. (Zie annonce.) Maandag 10 Oct. 7.30 uur: Film „Vech ten en dienen" ten bate van de Prot. Ziekenhuizen, in Irene. Donderdag 21 Oct. 8 uur houdt de heer Kroon voor de C.J.M.V. een bespre king over het boek „Tranen over Jo hannesburg". PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Holten. 8.30 en 1.30 u. Ds. Addink. Collecte voor Prot. Kerk in Spanje. 's Av. 7 uur Ds. Addink. (Opening Winterwerk) Dijkerhoek. 10 uur Ds. Israël. Collecte voor Prot. Kerk in Spanje. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds. Hoogkamp. J.D.G. OPENDE SEIZOEN MET LEZING VAN PIET BOS. Zaterdagavond heeft de J.D.G. op een succesvolle wijze het nieuwe seizoen geopend. De voorzitter, de heer H. Fran sen, verwelkomde naast 'n aantal nieuwe leden de heer Piet Bos, die deze avond een lezing zou houden over de fauna van de Holterberg. Alle Holtenaren ken nen de heer Bos als jager; iemand die met een geweer de bossen intrekt en daar dieren neerlegt, zullen velen oor delen. Welk een groot natuurbewonde- raar en -vriend hij is, heeft hij deze avond echter op wel zeer overtuigende wijze bewezen. Bovendien bezit de heer Bos de gave op een zo boeiende manier uiting te kunnen geven aan zijn bewon dering voor de natuur, dat de toehoor ders allen iets gaan beseffen van de grootheid van de schepping. De voor vallen, die hij als natuurvriend beleefd en gezien heeft, weet hij zo aanschouwe lijk te vertellen, dat ieder die er naar luistert het medebeleeft en er van ge niet. In deze wereld, waar de techniek een steeds grotere plaats inneemt, loopt de mensheid gevaar geen aandacht meer te hebben voor al hetgeen rondom hem in de natuur leeft. Welk een voorrecht iemand te kunnen horen, die ons van dit alles op zo'n manier weer iets kan doen beleven. Aan het eind van de avond sprak de voorzitter als tolk der J.D.G. een woord van dank tot de heer Bos en liet dat vergezeld gaan van een stoffelijk blijk van waardering. Met enkele mededelingen sloot hij de vergadering. HENGEL WED STRIJD VOOR DE JEUGD. De onlangs door de Hengelaaarsver- eniging „De Rietvoorn" aangekondigde hengelwedstrijd voor de jeugd had Za terdag van de vorige week plaats in de Schipbeek nabij de Wippert en telde niet minder dan 37 deelnemers. Onder leiding van de bestuursleden de heren J. Eggink, H. J. Oolbekkink en J. Landeweerd hebben zij getracht zoveel mogelijk visjes te verschalken. Maar zij hadden daarbij de elementen tegen, want de vrij sterke wind maakte dat het niet gemakkelijk was om veel vis te vangen. Bovendien is de Schipbeekse vis wel zo geroutineerd, dat zij zich door zulke jeugdige beginnelingen in het vak niet laat verschalken. Drie jongelui wisten niettemin enkele visjes op de wal te halen en kwamen daarmede in het bezit van de prijzen. Het waren: 1 T. Aanstoot, Beuseberg 9, die een driedelige hengel ontving; 2 J. van Meek, v. d. Borchstraat, die voor een leefnet in aanmerking kwam, en 3 J. W. Leeftink, Holterbroek, die een snoer won. De 2e voorzitter, de heer Eggink, heeft aan de Schipbeekkant met een toepasse- lijk woord de prijzen aan de jongens uit- I gereikt.

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 1