Van FIETSENLAND naar BROMME1SLAND Wie moet er door de zure appel heenbij ten? Geen algemene loonronde Wilde stakingen in Duitse staalindustrie Spaar de moeite om naar elders te gaan Als U zoveel goede adressen ten dienste staan De redding van drie mijnwerkers te Spekholzerheide uit de Willem Sophia- Mijn. Foto: Met baarden en zwarte mijn werkerskleren direct na het bovenko men. V.Ln.r.: H. Bertram, P. Schoor man en H. Bertram. Regering grijpt in. Volkomen onverwacht zijn Dinsdag in Kassei en Hamburg twee wilde sta kingen uitgebroken, die door de be trokken vakbonden niet worden goed gekeurd. In Kassei gingen vier tot vijfduizend arbeiders in een locomotie- venfabriek in staking om hogere lonen. De eisen der arbeiders zijn evenwel, volgens de bedrijfsleiding, niet aan haar bekend gemaakt. Evenmin heeft het bij stakingen gebruikelijke referendum on der de arbeiders in dit geval plaats ge had. In Hamburg staken twee duizend ar beiders in een staalfabriek. Gevreesd wordt, dat deze staking zich nog zal uitbreiden, aangezien de stakers hebben getracht om met dreigementen werk willigen er van te weerhouden de fa brieksterreinen te betreden. Ook uit andere plaatsen in de West- Duitse Bondsrepubliek, waaronder Lü- neburg, worden toenemende spannin gen tussen werkgevers en werknemers gemeld. Tot dusver is het in de meeste gevallen mogelijk gebleken om door vroegtijdige onderhandelingen over ge stelde looneisen verstoring van de ar- beidsrust in West-Duitsland te verhin deren. De twee thans uit Kassei en Ham burg gemelde wilde stakingen zijn daar op ongunstige uitzonderingen, die even- wel bewijzen, dat het voorgenomen in- j grijpen der bondsregering in de zich gestadig uitbreidende loonstrijd geen verder uitstel gedoogt. De regering zal reeds begin volgende week, na de te rugkeer van de ministers van hun zo- mervacantie, besprekingen met werk gevers- en werknemersorganisaties be ginnen. Ook kanselier Adenauer zal daaraan deelnemen. VEILIG VERKEER. Er mag niet ingehaald worden op de linkerrijbaan voor of op een kruising of splitsing van wegen. Ook niet per bedrijfstak. Eni ge tegemoetkoming: verlenging vacanties. De regering is tegen een algemene loonronde en ook tegen een verruiming van de huidige Ioonrichtlijnen. Hoog stens wil zij een verlenging van de va- cantie en een verhoging van de vacan- tietoeslag toestaan in die bedrijfs takken, waar de groei van de producti viteit er aanleiding toe geeft. Dit is gebleken tijdens het vervolg gesprek, dat tussen èen vertegenwoor diging van de ministerraad en het be stuur van de Stichting van de Arbeid plaats vond, en dat handelde over het loon- en prijsbeleid in het raam van de huidige economische situatie. Van regeringszijde namen de ministers Suur-1 hoff, Zijlstra, Mansholt en De Bruijn en de staatssecretaris Van Rhijn deel aan de besprekingen, die bijna twee uur duurden. Er zijn twee besluiten genomen: de Stichting van de Arbeid zal nu in eigen kring overleg voeren naar aanleiding van wat besproken werd. Dit nader overleg zal op 2 Sept. plaats vin den. Na die datum en dat is 't twee de besluit zal opnieuw een bespre king met de regering worden gehou den. NADER BERAAD VAN BEDRIJFSLEVEN Met het afwijzen van een algemene loonronde torpedeert de regering een verlangen van het NVV. De KAB en 't CNV voelden ook niets voor een derge lijke algemene loonmaatregel, gezien de gevolgen er van voor het prijspeil. Zij hebben zich tenzij er zich belang rijke prijsdalingen zouden voordoen uitgesproken voor een verruiming van de huidige Ioonrichtlijnen, die een wat vrijere loonvorming per bedrijfstak mo gelijk maakt, zonder dat het prijspeil in beweging behoeft te komen. Dit kan vermeden worden door slechts daar loonsverhogingen toe te staan, waar het zonder gevolgen voor i de prijzen kan. Een tweede voordeel i is, dat deze loonsverhogingen boven dien niet alle gelijktijdig zouden plaats vinden, maar uitgesmeerd over de tijd, naarmate namelijk de collectieve ar beidsovereenkomsten aflopen. De regering heeft ook dit verlangen niet willen inwilligen. Zij heeft iedere toonbeweging van de hand gewezen met een beroep op het parool „Rust op het gebied van de lonen", dat ze wil hand haven met het beroep op de dreigen de inflatiespiraal. Enige tegemoetko mendheid heeft de regering ten op zichte van de verlangens der vakcen- tralen slechts betoond op het punt van de vacanties. Eerst als na een onderzoek van dc SER zou blijken, dat de economische situatie verdergaande maatregelen mo gelijk zou maken waarbij ook reke ning moet worden gehouden met de invoering vin de algemene ouderdoms- verzekering en met de oplossing van het huurprobleem zou de regering bereid zijn tot grotere soepelheid. De tegenstanders van een algemene loonronde voelen echter weinig voor een dergelijk onderzoek door de SER, omdat dat bijna zeker toch tot een al gemene loonmaatregel met alle gevol gen van dien voor het prijspeil zou leiden. In ieder geval zullen werkge vers en werknemers zich nu in de Stichting van de Arbeid nader bera den. De Protestants-Christelijke socia le organisaties, die samenwerken in 'n convent, hebben dezer dagen reeds on derling overleg gepleegd. AUTOMATISCHE VERHOGING VAN LONEN IN AMERIKA Ruim een millioen arbeiders in de Verenigde Staten hebben een automati sche loonsverhoging gehad van 3,5 ct. per uur, omdat krachtens hun arbeids contract hun lonen gekoppeld zijn aan de kosten van levensonderhoud. Deze Kosten zijn in Juli met 0,3 pet. geste gen wegens de oplopende voedselprij zen, aldus heeft het Amerikaanse bu reau voor de arbeidsstatistiek bekend gemaakt. OP ÉÉN DAG HEEN EN WEER NAAR NEW YORK. Ruim 11.000 km. binnen 14 uur. Een Britse Canbarra-straalbommen- werper is Dinsdag van Londen over de Atlantische Oceaan naar New York en weer terug naar Londen gevlogen in de tijd van 13 uur en 50 minuten. Hier mee werd een drievoudig snelheidsre cord gevestigd: voor de gehele vlucht, voor de oversteek Londen-New York en voor de terugreis. De totale afstand bedraagt ruim 11.000 kilometer. De bestuurder van het toestel, John Hackett, en de navigator Peter Money- penny waren 's morgens om 7 uur 15 Nederlandse tijd opgestegen van het vliegveld van Londen, na 'n vróeg ont bijt. Om 14 uur 46 landden zij op het New Yorkse vliegveld Floyd Bennett en gebruikten daar een haastige lunch. Om 21 uur 51 waren zij weer terug in Londen voor een laat diner. Dit is de eerste maal, dat een dergelijke vlucht in één dag werd gemaakt. „Tot vanavond, schat", zei Moneypen- ny bij het afscheid tot zijn vrouw. En piloot Hackett seinde onderweg naar zijn echtgenote: „Zorg ervoor, het eten klaar te hebben vanavond". Beide man nen zagen er bij hun aankomst nog fris uit. Over de gemaakte snelheid waren ze zeer tevreden, ook al waren de weersomstandigheden niet overal even gunstig geweest. Op de heenweg heers te een tegenwind van 60 kilometer per uur. Bij aankomst op het vliegveld/ Floyd Bennett regende het, zodat zij ongeveer tien minuten verloren met aan de grond komen. Vier uur moesten zij zonder weerbericht vliegen, omdat er geen rapport kwam van een van de weerschepen. De navigator had een moeilijke taak. Telkens als hij een be stek had uitgetekend, was het vlieg tuig weer 100 kilometer verder. Het doel van de vlucht was routine op te doen. Wellicht zullen dergelijke vluchten over vijf jaar door passagiers vliegtuigen worden uitgevoerd. Elke bromfiets op de lopende band is reeds aan iemand ver kocht. 500.000 brommers rijden langs onze wegen; slechts weinig zijn van Nederlands fabrikaat. Hoe lang zal het nog duren, voordat Nederland, met Zweden van oudsher „het" fietsenland in Europa, inplaats van de talrijke fietsen, louter brom mers langs de wegen ziet snellen? Hoe zal het nog duren, voordat de ,oude" trapfiets geheel verdrongen zal zijn door de „nieuwe" bromfiets? Ter wijl deze vragen ons door het hoofd spelen, knetteren de gestroomlijnde modellen van deze „nieuwkomer" ons voorby en „sjokt" de Solex, de eerste telg van het nieuwe vervoermiddel, er achter aan. Een direct antwoord op deze vragen krjjgen wij niet, wanneer wij ze stel len aan de deskundigen op bromfiets- gebied van een der motorenfabrieken in Rotterdam. Wel is uit hun omzichtig antwoord op te merken, dat de brom fietsindustrie zich nog steeds verder uitbreidt en dat het, onvoorziene om standigheden voorbehouden, eens zo ver zal komen, dat Nederland van fietsenland in bromfietsenland zal zijn omgetoverd. Wanneer dat zal zijn? Als wij beden ken, dat in drie jaar tijds het aantal bromfietsen praktisch verdubbelde, dan ziet het er naar uit, dat indien de hui dige ontwikkeling stand houdt, dit tijd stip niet meer ver verwijderd zal zijn. Het zwarte schaap. Merkwaardig is hierbjj te over wegen, dat er reeds voor de oorlog een rijwiel met hulpmotor bestond. De fietsers keken hun ogen uit naar de berijders van een dergelijk voer tuig, maar het maakte toch niet die indruk, die men er eigenlijk van had kunnen verwachten; het rijwiel met hulpmotor (bijgenaamd „hakkepuf') verdween weer zo snel als het gekomen was en het duur de tot 1948, voordat het weer tus sen de voertuigen op de weg ver scheen. Van der Heem was de fabriek, die s eerste in Nederland de Franse So lex in licentie bouwde en met deze pri meur op de markt kwam. Toen het een succes bleek te worden, gingen ook de andere, vaak de rijwielfabri kanten, zich op fabricage van brom fietsen toeleggen. Het „niet meer trap- Pen" werd langzamerhand mode en er praktisch geen dag voorbij of er verschenen meer en meer brommers op de weg, tot verdriet van het snelver- j keer, maar ook tot leedwezen van de conservatieve fietsers. Op de auto-, motor- en rijwielten-r toonstellingen ging de bromfiets een belangrijke plaats innemen, maar er zijn slechts een paar fabrieken in Ne derland, die een echte Nederlandse bromfiets bouwen. Wijze van constructie. Evenals dit bij de bouw van auto's het geval is, wordt de bouw van brom mers eerst zwart op wit vastgelegd. De motor, als voornaamste onderdeel van de bromfiets, eist de meest nauwkeu rige weergave op het tekenpapier en het is in feite de inspiratie van de te kenaar, die uitmaakt hoe de carrosse rie, als geheel om de motor heenge- bouwd, er uit zal zien. Natuurlijk heeft de technicus zich daarbij te houden aan de verschillende standaardmaten van wielen en banden, van trappers en zadel, maar het streven is er op gericht het model zo luxueus mogelyk te ma ken, daar de vraag hiernaar groter is dan naar de eenvoudige modellen. De onderdelen, noodzakelijk voor de constructie van de bromfiets, zijn zowel van Nederlands als van buitenlands fa brikaat, al ondergaan zij in de fabrie ken soms een bewerking, die voor het standaardmodel noodzakelijk is. Is de tekening gereed en zijn de onderdelen voorradig, dan is het slechts een kwes tie van „lopende band"-werk, voordat de bromfiets in zijn geheel gereed is. Dat neemt echter niet weg, dat door de daarvoor aangestelde personen, een nieuwbouw-bromfiets eerst moet wor den ingereden, voordat zij aan de bin nenlandse markt wordt prijsgegeven. Men neemt hiervoor een afstand van rond de 3000 kilometer en wanneer zich geen gevallen voordoen, waardoor de technicus op het idee komt nog het een en ander aan de uitvoering te veran deren, wordt de verkoop, voor het bin nenland wel te verstaan, vrijgegeven. Veelal duurt het dan nog 3 tot 6 maan den voordat men overgaat tot exporte ren van de bromfiets, daar men om zeker te zijn van een goed exportarti kel, eerst de eventuele klachten van de binnenlandse gebruikers aan een on derzoek wil onderwerpen. Maximum-snelheid en rijwielpad. Als wij de kwestie der maximum snelheid ter sprake brengen, is men geenszins verwonderd. Dit probleem heeft te lang in de volle aandacht ge staan, dan dat men er over zou zwy- gen. Is het echter verwonderlijk, dat de snelheid van 'n bromfiets de brom fietsfabrikant volkomen koud laat? Zij fabriceren een voertuig, dat uit de aard der zaak een maximum-snelheid heeft, maar die bromfiets is voor de verkoop bestemd en derhalve komen zij tege moet aan de wensen der kopers. Zelf kan een bromfietsbezitter, die toevallig een „technische knobbel" heeft, door 'n paar eenvoudige handelingen de snel heid van zijn bromfiets gemakkelijk verhogen. Ook ten aanzien van de kwestie snel- ^erkeersweg-rywielpad neemt de j brommerfabrikant een neutraal stand- j punt in. Toen met ingang van 1 Aug. 1953 de bromfiets met 49 cc cylinder- inhoud door de regering naar het rij wielpad werd verwezen, stak er een storm van verontwaardiging op. Een tussenvoorstel om de „langzame" brom mers over het rijwielpad te leiden en de „snelle" brommers via de snelver- keersweg, vond om begrijpelijke rede nen geen genade in de ogen van de he ren in Den Haag, terwijl het aanleggen van bromfietspaden een te kostbare geschiedenis zou worden. Voor wie is de bromfiets? Het is opvallend te moeten constate ren, dat de bromfiets eigenlijk „gemeen goed" is geworden. Waren de auto en de motor een te grote uitgave voor de gewone arbeider, de bromfiets los te dit probleem op. Hoewel de brommer ook nogal „prij zig" is, blijkt uit de grote vraag, dat de arbeidende klasse toch de voorkeur geeft aan een meest luxueuse uitvoe ring van de brommer. Zij komt er ge makkelijker toe zich aan 't zoveel ver guisde, maar toch uitkomst brengende afbetalingssysteem te wennen, want door haar snelle verplaatsingsmogelijk heid is de bromfiets het geykte ver voermiddel voor de vaak lange afstand naar het „werk". De buitenlandse situatie. Niet alleen in ons kleine landje aan de Noordzee heeft de bromfiets een dergelijke furore gemaakt. Ook in Zwe- en, België, Duitsland, Frankrijk en Italië is het aantal brommers de laat ste jaren met sprongen omhoog gegaan. Opmerkelijk is, dat in Zweden tot '52 bijna geen bromfietsen bestonden, daar men hiervoor een rijbewijs nodig acht te. Thans heeft zich een geheel eigen bromfietsenindustrie ontwikkeld, hoe wel er een snelheidsbeperking is in gevoerd. Evenals in Nederland scha kelt Zweden langzaam om van trap fiets naar bromfiets. In Frankrijk zal men dit jaar waarschijnlijk nog de pro ductie van 1.500.000 halen, terwijl in Duitsland 'n productie van bijna 700.000 verwacht wordt. Zo heeft de bromfiets de wereld ver overd in een betrekkelijk korte spanne tijds. Zo heeft zij met al haar gemak ken en kwalen de mens bekoord en daarin een gretige afnemer gevonden. Reeds bevindt zich een vijftigtal mer ken van bromfietsen op de Nederlandse weg, een aantal, dat m de toekomst ze ker nog groter zal worden, want prak tisch elke bromfiets, die aan de lo pende band in elkaar wordt gezet, is reeds aan een afnemer verkocht; een afnemer, die reeds meer dan veertien dagen op zijn brommer heeft moeten wachten. De strijd tussen telers en appel- boeren mag niet worden uitge vochten op de rug van de huis vrouw. Het eerste ooft is al weer verschenen en naarmate de weken verstrijken zul len we meer appels en peren zien ver schijnen, die deels uit het buitenland komend, toch meestal uit nederlandse boomgaarden afkomstig zullen zijn. Ja, ons land is thans een belangrijke fruit- leverancier. Voor de oorlog voerden onze telers ongeveer 70 millioen kg. fruit aan op de veiling. Thans is die hoeveelheid ge groeid tot 300 en bij een goed jaar zelfs tot 400 millioen kg., terwijl de vooruit zichten nog wijzen op grotere oogsten van appels en peren. De huisvrouw zal zich over het alge meen gelukkig prijzen in een land te leven, waar de vruchten van boom en akker in overvloed te vinden zijn. En zij zal hopen dat zij als gevolg van deze overvloed tegen matige prijs een flinke hoeveelheid ooft zal kunnen kopen. Het is immers overal zo, dat bij een over vloedig aanbod de prijzen sterk omlaag gaan. Waar het leven toch al zo duur is, mag een lage fruitprijs als een wel kome vermindering van het huishoud budget worden gezien. Wie over een ruime beurs beschikt, kan zich dus tegen een matige prijs van de allerbeste appelen en peren voorzien en wie met een kleiner inkomen moet rond komen, die koopt een keuken- of fabriekskwaliteit, waarvan een deel nog wel als handappel of handpeer kan wor den gebruikt, terwijl de rest met weinig moeite tot appelmoes kan worden ver werkt. Verschil in kwaliteit Alle hout is nog geen timmerhout. Zo is het ook met appels en peren. Er mogen dan millioenen kilogrammen aan de markt komen, er zit veel fruit van minderwaardige kwaliteit onder. Des kundigen beweren zelfs dat ongeveer 45 procent van het nederlandse ooft niet de toets van een scherpe critiek kan door staan- Het minder goede fruit gaat in het algemeen vlot van de hand. De prijzen hiervan zijn laag en men koopt er zelfs zoveel van dat de prijs van betere soorten er door ge drukt wordt. Dit is een doorn in het oog van vele kwekers, die zich hier door in hun bestaansmogelijkheid zien bedreigd door 'n aantal „appel boeren", die een of meerdere boom gaarden als bijverdienste exploite ren, maar van de fruitteelt geen vakwerk maken. Men meent dat de naam van 't nederlandse fruit scha de wordt gedaan. Een commissie heeft het vraagstuk van het goedkope fruit bestudeerd. Men is daarbij tenslotte tot de conclusie geko men, dat het aanbod van „minderwaar dig" fruit moet verminderen. Om hier toe te geraken zijn er verschillende voor stellen gedaan. De bijl er in! Het voornaamste is wel dat men de boerenboomgaarden wil rooien met steun van de overheid. Ten koste van 7,5 millioen zou een aantal verouder de appeltuinen van de bodem verdwij nen. Daarnaast heeft men voorstellen ge daan om de minimum-maat voor de ap pels te verhogen. Appels en peren van mindere kwaliteit zouden niet meer in de handen van de huisvrouwen mogen komen, maar alleen aan exporteurs naar nederlandse of buitenlandse fabrieken. Het is duidelijk dat de voorgestelde maatregelen veel tweede kwaliteit fruit van de markt zou verdwijnen. Door dit verschijnsel kunnen de telers betere prijzen maken voor het betere fruit, waarmee hun zorgen verlicht zijn, ter wijl de huisvrouwen niet meer bang be hoeven te zijn dat hun huisgenoten buik pijn krijgen omdat de appels niet pre cies zo zachtzuur zijn als men had ver wacht. Zo redeneren de kwekers, maar wij niet. Er bestaan geen klachten Wij hebben tot heden nog zelden van de zijde der verbruikers klachten ge hoord over fruit, dat te klein was of te slecht van kwaliteit. De kwekers ma ken zich meer bezorgd over hun eigen beurs dan over het fruit, dat de huis vrouwen bereikt. De huisvrouwen kun nen zelf wel beoordelen of de hun aan geboden appels en peren aan redelijke kwaliteitseisen voldoen of niet. Zij hoe ven door kwekers of de overheid niet beschermd te worden tegen de produc ten uit boerenboomgaarden. Het feit, dat er blijkens de cijfers grote hoeveelheden boerenappels voor huishoudelijke consumptie worden verkocht, wijst er alleen op dat deze appels door veel huisvrou wen voldoende van kwaliteit wor den bevonden voor de aanmaak van appelmoes en voor andere doelein den, in de huishouding. Men heeft hiervoor geen betere kwaliteiten nodig. Bovendien zou het gevolg zijn van de sanering, dat de huisvrouwen voortaan meer voor hun appels moeten betalen dan thans, waardoor de kosten van le vensonderhoud onnodig worden opge dreven. Vreemde tegemoetkoming Laat de fruittelers met zulke goede kwaliteiten tegen zulke lage prijzen aan de markt komen dat er geen boeren appels meer worden gekocht, dan ver dwijnen die verouderde boomgaarden vanzelf wel. Men behoeft de huivsrou- wen op dit gebied niet „tegemoet" te komen met als uiteindelijk resultaat dat zij meer voor een nationaal product moeten betalen. Kunnen de overschotten aan goede appels niet worden geëxporteerd? Wan neer telers hun eigen producten niet kunnen verkopen, laten zij dan hun eigen producten beperken en niet „de appelboeren" als zondebokken aanwij zen. Laat men actiever worden op bui ten landse markten. De controle op productie en de kunst matige prijsopdrijving komen steeds meer in een gevaarlijk stadium voor de consument. Men beweert dat de huis vrouwen teveel in zure appels bijten, maar laat men liever zelf door de zure appel heen bijten en niet beweren, dat de „boerenappels" zuur zijn, omdat men. er economisch niet bij kan.

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 3