v.v.v. PLAATSELIJK NIEUWS VacatttLe.-p.ïag,ïamma Holten kwam zonder drinkwater te zitten* AGENDA No. 34. Jaargang 7. ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1955 Verschijnt elke Zaterdag. HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van du blad bedraagt f 1.15 p. kwartaal Uitgave van de Stichting Holtens Nieuwsblad" te Holten. Telef. K 5J,83 - 2SJf PRACHTIG OPENLUCHTSPEL ONDER DE FEESTBOMEN. Ruim achthonderd bezoekers zijn Za terdagavond van de vorige week getuige geweest van het zeer boeiend en uitste kend vertolkt openluchtspel door de Hengelose Chr. Toneelvereniging D.E.V. onder de oude eiken van de feestbomen. Opgevoerd werd het toneelspel „Hilde", geschreven door Jan Ubink, naar de ge lijknamige roman van Anne de Vries, die de schrijver van dit spel zijn medewer king verleende. Hoewel men dit stuk niet eerder in de openlucht opvoerde en de tijd van voorbereiding in dit opzicht wel heel kort was, heeft het Hengelose gezelschap, met zijn zichtbaar ervaren krachten, een prachtige uitvoering gegeven van dit boerenspel. In gespannen aandacht heeft het pu bliek op deze prachtige zomeravond het dikwijls aangrijpend spel gevolgd en mee geleefd met het gebeuren, dat op de keu- terboerderij van Hilbert Moes en later in de hut van Mans Lubbers plaats vond. De inhoud van het stuk was als volgt: Hilde Moes, een arm dorpsmeisje (Dini Triller-Hendriks), dochter van de keu terboer Hilbert Moes (de-heer W. Laaij) heeft verkering met Wubbe Hidding (Wim Dracht), een rijke boerenzoon uit hetzelfde dorp. Femmechien, de moeder van Hilde (mevr. G. Katgert-Leuvelink), is hier nog al mee ingenomen. Vader Hilbert daartentegen is van oordeel, dat dit geen soort bij soort is. Janne Hid ding, de moeder van Wubbe (mevr. C. Stroebel-Hoogstedelaat duidelijk blij ken, dat er van een huwelijk van die twee niets kan komen. De Hiddings hebben hun geld niet bijeengebracht om hun zoon met de dochter van een arme keu terboer te laten trouwen. Zij insinueert zelfs dat er ook andere jongens bij Hilde geweest zijn. Als Hilde een kind ver wacht tracht Wubbe zich onder de in vloed van zijn moeder aan zijn verplich tingen te onttrekken. Het wordt een ake lige tijd voor Hilde, die daarbij veel steun ontvangt van haar vader en de dominee (de heer J. Kroeze). Vader Hilbert heeft z'n voet verstuikt en kan de rogge niet van het land halen. De jongens uit het dorp helpen Hilde niet, omdat zij met Wubbe verkeert, maar plotseling komt Mans Lubbers (de heer W. Markus), een jonge boerenarbeider en stroper, zijn hulp aanbieden, welke gaarne wordt aan vaard. De toestand van Hilde is een pu bliek geheim en Mans stuurt het aan op een volksgericht, als Wubbe weiger-ach- tig blijft met Hilde te trouwen. Bij de Hiddings worden de ruiten ingegooid en gebeuren allerlei zonderlinge dingen, zo dat zelfs de marechaussee's uit Assen er aan te pas moeten komen. Hilde lijdt onder dit alles zeer en er spelen zich heftige tonelen af tussen haar ouders. In het tweede bedrijf komt het volks gericht, waarbij de mannelijke inwoners van het dorp Wubbe naar het huis van Hilde slepen en hem dwingen het ja woord te geven. Wiebe Lubbers, een broer van Mans (de heer J. Elferink), trouwt het paar, staande in een kruiwa gen, maar Hilde weigert de laffe Wubbe als haar man te aanvaarden, tot groot misnoegen van haar moeder, die de ma teriële voordelen ziet van een rijke schoonzoon. Als het volksgericht over de beslissing van Hilde ontstemt is, trekt Mans het mes, haalt een fles jenever te voorschijn en stelt zijn mede-richters voor de keuze: vechten of drinken. Zij kiezen het laatste en daarmede is het volksgericht aan de kant. Maar Mans, die een grote genegenheid voor Hilde heeft opgevat, spreekt de taal van zijn hart en biedt haar aan het kind, dat nog geboren moet.worden, op zijn naam te zetten door met haar te trouwen. Hij wil het stropen laten en alles doen om een bedrijfje te stichten. Na enige bedenktijd stemt Hilde, die het wel zeer moeilijk heeft, toe. Onder de bedrijven heeft do minee nog vruchteloze pogingen gedaan om de Hiddings tot andere gedachten te brengen, zonder dat dit evenwel resul taat had. In het derde bedrijf, dat twee jaar la ter speelt en zich afspeelt in zijn plag genhut, is Mans weer in zijn oude ge woonten vervallen. Hij stroopt weer en het is duidelijk, dat beiden niet geluk kig zijn. Hilde wordt nog steeds gefol terd door de gedachte, dat Mans zich opoffert voor eens anders vrouw en kind. Zij wordt gekweld door de gedachte, dat zij Mans niet een eigen kind kan schen ken, die ook zelf voor deze gedachte niet ongevoelig is. Mans moet wegens stroperij voor twee maanden naar de gevangenis en wordt opgehaald door de opperwachtmeester der marechaussee (de heer G. Lasthuis) en een brigadier (de heer H. Katgert). Hij wil niet geboeid door het dorp ge voerd worden en wijkt uit naar de bos sen om zich de andere dag vrijwillig te melden. Hilde maakt weer een moeilijke tijd door van hard werken en veel zor gen, maar als Mans dan tenslotte, na zich voor het dorp verborgen te hebben gehouden, 's nachts in zijn plaggenhut terugkeert, volgt een ontroerend weder zien, en kan Hilde hem, door haar tra nen heen, de blijde mededeling doen, dat zij een kind van hem verwacht, en daar mede eindigt het laatste bedrijf. In dit boeiend spel met zijn talrijke dramatische, maar ook wel komische mo menten, hetwelk door de toeschouwers dikwijls met zo'n intense belangstelling gevolgd wordt, dat men bij wijze van spreken wel een speld zou kunnen horen vallen, spreekt wel zeer de typisch Drentse boerengeest en de godsdienstige inslag van dit zo met de natuur ver weven volk. Het spel van Hilde, maar vooral ook van vader Hilbert en van Mans is dik wijls fascinerend en ontroerend. Zonder aan het spel van de overige spelers iets te kort te doen, mag nog genoemd wor den de vertolking van de rol van Janne Hidding, de hooghartige gefortuneerde boerenvrouw en van moeder Femmechien, die wel een zeer belangrijk aandeel heeft in dit stuk, maar waarvan wij toch gaar ne meer het type van de vrouw van een keuterboer hadden gezien. Ten slotte noemen we nog het spel van Annechien, de jongste zuster van Hilde (Mej. Mini Brands) en de goede vertolking van de rol van dominee door de heer Kroeze. De typering der verschillende figuren door de grimeur, de heer J. Kreije uit Hengelo, was uitstekend. De verlichting en het geluid waren door de heer J. van Bruggen en zijn helpers eveneens goed verzorgd. De regisseur, de heer F. Katgert, komt ten slotte de lof toe, dat hij met een zeer korte tijd van voorbereiding en een voor hem en de spelers bijna geheel vreemd terrein zo'n keurige uitvoering van dit openluchtspel heeft weten te geven, dat zeker bij alle bezoekers in de smaak ge vallen is. De voorzitter van „O.C.H:", de heer J. Oosterkamp, sprak een openingswoord en deelde mede, dat men door gebrek aan ervaren spelers niet zelf deze tra ditie geworden openluchtvoorstelling had kunnen verzorgen, maar dat zij bij het Hengelose gezelschap in goede handen zou zijn. Er bestaan reeds van ouds zeer prettige banden tussen O.C.H. en D.E.V. De tweede voorzitter van D.E.V., de heer Stroebei, deelde nog mede, dat men dit spel niet in het Drentse dialect zou opvoeren, omdat dan de vele vreemde lingen en zomergasten 't stuk niet zou den begrijpen. Na afloop van de voorstelling heeft de burgemeester, Mr. Enklaar, als voorzit ter van de V.V.V., de spelers bedankt voor hun ontroerend spel en O.C.H. voor de organisatie daarvan. De voorzitter van D.E.V., de heer W. Markus, dankte Mr. Enklaar ten slotte voor zijn vriendelijke woorden en sprak als zijn overtuiging uit, dat het stuk in de openlucht beter tot zijn recht komt dan in de zaal. DE POLITIE BETROK HAAR NIEUWE BUREAU De Rijkspolitie heeft Woensdag haar nieuwe groepsbureau betrokken in de voormalige hoofdonderwijzerswoning in de Dorpsstraat, op de hoek van de La- renseweg. Het is daarmede verplaatst van de Oranjestraat naar het centrum van het dorp. Toen een nieuwe Dorpsschool werd geprojecteerd in het plan Boschkamp, verrees daarbij ook een hoofdonderwij zerswoning. De woning bij de oude Dorpsschool, welke inmiddels ULO- school is geworden, werd daarmede aan haar bestemming onttrokken. In overleg met de betrokken Rijksin stanties werd er toen door het gemeen tebestuur de bestemming van politie bureau aan gegeven. Het heeft lang geduurd, voordat het als zodanig ge reed kwam, maar nu heeft de politie er dan ook een buitengewoon riante woning aan. De helft van het gebouw is bestemd als politiepost met een bureau voor de groepscommandant, adj. R. Petter, aan de straatkant en een bureau voor de wachtcommandant. De andere helft dient de wachtmeester le klas J. A. Broekhuizen met zijn gezin tot woning. Achter het perceel zijn een paar mo dern ingerichte arrestantencellen ge bouwd met electrische verwarming en verdere outillage, zodat men nu de arrestanten niet meer naar de politie post in Dijkerhoek behoeft over te brengen. De bureaux zijn knap en geriefelijk ingericht en maken een verzorgde in druk. De Holtense politie heeft daar mede een behoorlijke huisvesting ge kregen. UITSTEL VAN EERSTE OEFENING Aan de dienstplichtige der lichting 1956, H. J. ten Velde, is een jaar uit stel van eerste oefening verleend we gens studieredenen. MOEDERCURSUS De wijkverpleegster, Mej. T. C. J. Oroenewoudt, verzoekt ons de betrok kenen er op te willen wijzen, dat de rnoedercursus, welke vanwege 't Groe ne Kruis gehouden zal worden, ook bestemd is voor verloofde meisjes en pas gehuwde vrouwen. Er hebben zich elf cursisten aangemeld, zodat er nog enige deelneemsters aangenomen kun nen worden. Men wordt echter vrien delijk verzocht zich zo spoedig moge lijk op te geven. Adv.-prijs115 m.m. a contantj 1.50. Iedere m.m. meer f 0.06 Hoewel het aantal zomergasten in onze gemeente thans zienderogen af neemt, zijn de meeste hotels nog vrij goed en de zomerhuisjes nog geheel bezet. Wij gaan daarom door de evenemen ten, wëlke de komende week zullen plaats hebben nog in het V.V.V. vacan- tie-programma op te nemen. De Ontspanningsclub „O.C.H." zal op Woensdag 31 Augustus a.s., ter gelegen heid van de 75ste verjaardag van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Wilhel- mïna een toneeluitvoering geven in Ami- citia, met de opvoering van het toneel spel in drie bedrijven van Willem van Boxtel: „Liefde is geen speelgoed". De voorstelling begint om 8 uur. O.C.H. heeft dit stuk onlangs in Dij kerhoek opgevoerd en daar was men er vol lof over. Het speelt in Tyrol en wijkt wat zijn inhoud betreft enigszins af van de stukken, welke O.C.H. tot nu toe over het algemeen gebracht heeft. Over de inhoud willen wij verder niets zeggen, men moet het zelf komen kij ken. Op Zaterdag 3 September a.s. geeft de muziekvereniging „H.M.V." een con cert op de muziektent achter het ge meentehuis. De entourage is niet geheel aantrekkelijk, maar de muzikanten me nen, dat deze plaats toch nog te pre fereren is boven het podium op Kalf- stermansweide, dat geen dak en geen klankborden heeft. Het concert vangt aan om 8 uur. Ons lijkt het toe dat een concert in de open en vrije ruimte van Kalfster- mansweide verre te verkiezen is boven de bekrompen ruimte achter het gemeen tehuis en dat het podium met weinig moeite toch zo ware in te richten, dat de klank niet onnodig verloren gaat Bovendien gaan de plannen van het Gemeentebestuur wat de muziektent be treft in die richting, zodat men al eens de proef op de som zou kunnen nemen, hoe de ruimte daar bevalt. Het programma zal bestaan uit de vol gende werken: „Les cloches de Corneville", Un sele- tion van Planquette-Jakma. „Nabucco", een ouverture uit de opera van Verdi, naar een arrangement van Alyre Delhaye. „Münchener Kindl", een wals van Karl Komzak Jr., arr. Max Rhode. „Woodland pictures", 3-delige suite van Percy E. Fletcher, arr. van Gosling Mol. Verder zullen waarschijnlijk gespeeld worden de Karl Küpfermars, „Naar d'Efteling" en enkele andere marsen. Het belooft een prachtig concert te worden, dat niemand mag missen. Op Zondag 11 September ak. organi seert de Motor- en Automobielclub „De Holterberg" waarschijnlijk haar laatste oriënteringsritten in dit seizoen voor automobilisten, motorrijders, fietsers en bromfietsers. Start en finish bij het club lokaal Café Vruggink, in de Stations straat. De eerste afrit vindt plaats om precies 2 uur. Zijn wij goed ingelicht, dan zal de mo torclub „Zwolle" moeten deelnemen om de in haar bezit zijnde beker te verdedi gen. Men kan zich voor de aanvang van de ritten ter plaatse opgeven. Er wordt een klein inleggeld gevraagd. Beperking watergebruik maakte toestand weer normaal. In de afgelopen maanden heeft men van de zijde van de N.V. Waterleiding Maatschappij „Overijssel" de waterleve ring aan onze gemeente met bezorgde blikken gade geslagen. Telkens kon men op het pompstation te Hoge Hexel constateren, dat de voor raad water in de bassins van de hydro- foorinstallaties op de Holterberg zo ge ring was, dat bepaalde delen zonder wa ter zouden kunnen komen te zitten. Op een gegeven moment moest men er reeds toe overgaan om de transport leiding naar Dijkerhoek 's nachts af te sluiten, om daardoor eerst het reservoir op de Holterberg gevuld te krijgen. Wat men dus reeds geruime tijd had zien aankomen geschiedde Maandagmid dag. Verschillende percelen op en aan de voet van de Holterberg kwamen geheel zonder water te zitten. Enkele hotels hadden zo weinig druk op hun leiding, dat zij uit voorzorg wa ter moesten uitzetten om eventueel, wan neer de leiding hen in de steek zou la ten, in de allernodigste behoefte te kun nen voorzien. Welk een ongerief dit voor de betrok kenen betekende, valt gemakkelijk te begrijpen. Water is, vooral bij de zomerse warmte van de laatste dagen, een onmis baar element. Op het pompstation te Hoge Hexel werd met alle macht gepompt om de hydrofoorinstallatie gevuld te houden, maar dat was bij de abnormale afname van water, een hopeloze zaak. De buizen stonden bijna op barsten, maar de wij zer, welke de waterstand in de hydrofoor in Holten aangeeft, daalde steeds la ger, zodat men de burgemeester en de commandant van de brandweer moest waarschuwen, dat verschillende percelen zonder water zouden komen te zitten. Het is duidelijk, dat de geringe druk op de waterleiding ernstige consequen ties kan hebben in geval van brand, want dan zal ook de motorspuit geen druk kunnen verschaffen. De oorzaak van de abnormale afname van water moet, naar men ons mede deelde, voornamelijk gezocht worden in het feit, dat men op de boerderijen suc cessievelijk is overgegaan tot een sys teem van afkoeling van de melk, waarbij men het leidingwater regelmatig over de met melk gevulde bussen laat lopen. Bovendien wordt in verband met de toe nemende droogte zeer veel water alge- nomen door tuinsproeiers, waarmede men grasgazons en tuintjes nat houdt. Tenslotte is het Maandag wasdag en dan wordt er onder normale omstandigheden reeds zeer veel water extra gebruikt. Dinsdag was de misère met de water leiding nog niet opgeheven. Reeds vroeg in de morgen werden de bewoners van de Holterberg en omgeving door het water leidingbedrijf te Hoge Hexel gewaar schuwd, dat men er rekening mee moest houden, dat het water wel geheel zou uitvallen. Men had des nachts geen kans gezien de hydrofoor, die basins heeft met een inhoud van 250 kub. meter, zo danig te vullen, dat er voldoende druk zou blijven. Ook in het Dorp en in de buurtschap Dijkerhoek waren de vorige dag verschil lende mensen zonder water komen te zitten. Op het Hoge Hexel besloot men daar om tot een doortastende maatregel. De bij de spoorwegovergang in de Look zit tende afsluiter werd zover gesloten, dat er nog net voldoende water naar het dorp kon doorstromen, maar dat het tevens werd opgestuwd, zodat het door de transportleiding langs de autoweg door de Holterberg naar de hydrofoor- installatie stroomde en het basin zich langzaam vulde. Deze maatregel was voor de woningen op en om de Holterberg al spoedig merkbaar, want zij kregen meer druk. In het Dorp daarentegen was de druk tot een minimum teruggelopen en kwa men tal van percelen zelfs geheel zonder water te zitten. In andere woningen kwam er nog slechts wat bruine drap uit de kraan. Maar deze toestand duur de gelukkig niet lang, zodat men tegen de avond in alle huizen weer voldoende water had. Waterlevering weer normaal. De andere dag was de waterlevering weer vrij normaal. De alarmerende be richten in de kranten hadden te doen gemaakt, dat het watergebruik aanzien lijk werd verminderd. De mannen van het Hoge Hexel wa ren dag en nacht in de weer om Holten weer water te geven en dat is hen niet medewerking van de aangeslotenen zelf dan ook gelukt. Beperking noodzakelijk. Het bovenstaande heeft ons geleerd, dat de bevolking zich in de zomer bij grote warmte en langdurige droogte be perkingen in het watergebruik moet op leggen, wil de toestand, zoals die zich heeft voorgedaan, zich niet herhalen. Het sproeien van de grasgazons en het gebruik van leidingwater voor de tuin- 2221 Aug.: Vacantie H. J. Bouwhuis, Oranjestraat. Maandag 22 t.m. Zaterdag 27 Aug.: Wegens vacantie gesloten bakkerij en winkelier W. Beldman, Markeloseweg. Woensdag 24 Aug. t.m. Woensdag 31 Aug.: Vacantie fa. Wonnink (zie an nonce). 25 Aug. t.m. Woensdag 31 Aug.Wegens vacantie gesloten Fa. Joh. Huzen en Zn., kleermakers en Manufacturen. Zondag 28 Aug.: Concours-hippique LR V. „Bathmen", nam. 2 uur. Terrein weg naar Loo. Maandag 29 Aug. 7-30 uur: Aanmelding voor Middenstandscursus 1956 bij de heer W. Müller, Borkeld 16. 29 Aug. t.m. 3 Sept.: Wegens vacantie gesloten H. W. ten Velde, Oranje straat 6. Maandag 29 Aug. t.m. 3 Sept.: Vacan tie M. Bolink. Maandag 29 t.m. Woensdag 31 Aug.We gens vacantie gesloten Kalfsterman, Slagerij Viaduct (zie annonce). Donderdag 1 Sept., 8 uur: Aanvang cursus Dansclub Müller (zie annonce). Maandag 5 t.m. Donderdag 8 Sept.We gens vacantie gesloten J. F. van Geen huizen en Zn., Herenkappers, Dorps straat 60 (zie annonce). Maandag 5 t.m. Woensdag 7 Sept.: We gens vacantie gesloten Slagerij Dol man (zie annonce). Dinsdag 6 Sept.: Ledenvergadering van „Jong Holten" in café ,,'t Bonte Paard". Aanvang 7.30 uur. Woensdag 7 Sept.: Paardenfokdag v. d. Warmbloedfokver „Holbatheo", ter rein ,,'t Bonte Paard" te Dijkerhoek. Aanvang 9.30 uur. VORDERINGEN VAN DE BRADERIE COMMISSIE. De secretaris-penningmeester van de braderie-commissie, de heer J. M. Metz- ger, verzoekt ons mede te delen, cTat vor deringen op de braderie-commissie zo spoedig mogelijk bij hem ingeleverd moe ten worden. OUDE BANKBILJETTEN VOOR DE STICHTNIG 1940-1945 Naar aanleiding van een desbetref fende oproep hebben tot nu toe drie personen aan de burgemeester samen een bedrag van f 320,— doen toekomen aan buiten omloop gestelde bankbil jetten en zilverbons, ten bate van de Stichting 1940-1945, die deze tegen cou rant geld bij de regering kan inwisse len. Indien er nog meer inwoners in het bezit zijn van voor hen waardeloos^' geld, kunnen zij dat inleveren ter ge meentesecretarie. WIM BEIJERS WINT DE RONDE VAN DOETINCHEM De Ronde van Doetinchem, georgani seerd door de stichting „Comité Doe- tinchemse Winkelweek" is Zondagna middag, na een enerverende strijd ge wonnen door Wim Beijers, die in de eindsprint met twee seconden voor sprong wist te winnen, vóór de Henge lose nieuweling Henk Scheuten. De course ging over 45 ronden van totaal 75 km. Nadat door verschillende renners uit looppogingen waren gedaan, die allen strandden op de eendrachtige samen werking van het peloton, ging Scheu ten 17 ronden voor het einde er alleen van door. Hij nam een halve ronde voorsprong, maar kreeg toen bij zich Beijers en Masselink uit Hengelo. Dit drietal werkte prachtig samen en wist een voorsprong op te bouwen van ge middeld 30 seconden. Enkele ronden voor het einde moest Masselink zich te rug laten vallen en gingen Beijers en Scheuten alleen verder. In het peloton trachtte men de uitlopers in te halen, maar de vermoeidheid ging bij de hoge temperatuur, die er heerste, een danig woordje meespreken, zodat de voor sprong ook toen de twee renners al leen aan de kop lagen, bleef gehand haafd op gemiddeld een halve minuut. In de eindsprint had Beijers nog ■kracht genoeg om zijn rivaal Scheuten enkele seconden achter zich te laten. De officiële uitslag luidt: 1 W. Beij ers, Holten in 1 uur 48 min. en 45 sec.; 2 H. Scheuten, Hengelo op 2 seconden; 3 H. Jongerius, Utrecht op 33 seconden: 4 H. Marinus, Amsterdam, z.t; 5 A. van Uden, Oss; 6 H. de Man, Ruurlo: 7 H. Rakers, Utrecht; 8 P. Schreur, Wolvega; 9 J. Bergmans, Dalfsen en 10 T. Compier, Utrecht. tjes en voor de melkkoeling zal dan drastisch verminderd en wat het eerste betreft geheel achterwege gelaten moe ten worden. Met aller medewerking zal het dan mogelijk blijken alle aangeslotenen blij vend van water te voorzien.

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 1