m De grote tweede Duitse Industrie neemt snelle vlucht Oudewater was schrik der heksen MS VAN HET BINNENHOF 0.30 ONDANKS DE VACANTIE NOG PROBLEMEN. Restauratie. De rust is weergekeerd op bet r>m- :emioi. zoowel ue ieuen van ue iweeae iis van üe Eerste rvaiaer gemeten nu ai- ia van een weivercnenae vacanue. ue senatoren neboen getrouw aan de na- joriogse tracutie weer tot midden üugus- lus vergaderd, /.eer ten gerieve van de ieie vacantiegangers, cue uan de geiegen- iieid iieooen deze pracnuge vexgauer- zaai te bewonderen, de zaai, waar vroe- der de Staten van Jtioiiand wereldproble men nebben besproken. De meer regel matige bezoeker zal waarscmjnnjk voor b laatste maal de zaai m deze geaaante lebben gezien. Vvant als de piannen door gaan wordt de vergaderzaal der Sena toren nog dit jaar geneei gerestaureerd, 'eel gebroken zal er met worden. Het ;eheie gebouw staat op de monumen tenlijst. iiet uiterlijk mag dus met ver anderd wordèn. De verbouwing zal wel aeerkomen op een betere stonering, een ;oede geluidsinstallatie en verandering ran de tribunes. Dat die tribunes er zijn op zicnzeli reeds te betreuren, zaj deien •an weerskanten van de Earner twee prachtige schilderstukken in tweeen. Haar ook hier breekt nood wet. Oor spronkelijk waren de tribunes er met. Als de Staten van Holland vergaderden saten de bezoekers, veelal buitenlandse diplomaten, achter in de zaal. De aceous- aek hebben onze voorvaderen zo ge naakt, dat men op sommige punten van zaal geen fluistergesprek kan voeren rand er dat dit letterlijk wordt verstaan san de voorzitterstaiel. Dat is destijds met opzet gedaan om de reacties van de 'ouiteniandse diplomaten te kunnen horen als er belangrijke voorstellen in de Sta- van Holland aan de orde kwamen. Aan slimheid heeft het dus vroeger jaarlijk niet ontbroken. De parlemen- aire journalisten zitten echter met de hst. Zij bevolken de voorste rij der pu- jlieke tribune. Als zij een beetje al te ,'iid praten kijkt voorzitter Jonkman ver stoord op. Hij heeft het gesprek van a ot z kunnen volgen. Zo zijn de parlemen taire journalisten nog steeds de dupe an de slimheid van Jan de Wit en zijn mannen. Tijdens de verbouwing zal de Eerste Samer ondergebracht worden in de Rid derzaal. Enige jaren geleden heeft ook Tweede Kamer daar onderdak ge- randen. En ongezellig was dat waarlijk liet. Parlementaire Navo-contröle. Intussen gaat de politiek gewoon door. stoort zich niet aan vacanties van Eerste- of Tweede Kamerleden. De va- iantietijd kan juist voor sommige mi- asters aanleiding zijn om vrij belang- ijke beslissingen te nemen. Zij weten dat dan toch niet ogenblikkelijk op het aatje kunnen worden geroepen. Zo Haagde minister Staf over de 'bevoor rechting van de grote landen in de Navo. Het de belangen van de kleine landen ffordt naar zijn mening onvoldoende re- lening gehouden. Hier wreekt zich weer val van de Europese Defensie Ge meenschap. De voorstanders van de Europese eenwording hebben ongetwij- eld het gelijk aan him kant als zij zeg- dat de positie van de kleine landen feviger wordt door het aanvaarden van iupra-nationale gemeenschappen. De Navo is daarvan het bewijs. Tegen Ame- Canada en Engeland kunnen wij klein land slechts onze goodwill op Afel leggen. Maar de financiële bijdra- die wij kunnen leveren, de man- ehappen, die wij op de been kunnen ïengen, zijn in verhouding maar ge- De Navo kan eigenlijk alleen maar oed marcheren, omdat één land, de Ver. itaten, het heft in handen heeft ge- Mmen. Dat is de werkelijkheid, die op üchzelf verheugend is. Zowel Frankrijk, Canada als Engeland feet, dat zij het leiderschap van de Ver. •laten in militair opzicht hebben te aan- ■aarden. En zij doen dat zonder morren, todat zij weten dat het een goed lei derschap is. De kleine landen zijn daarvan vaak •e dupe. En toch is dat onbillijk, omdat ïeen enkel groot land meer oorlog kan foeren of vrede kan handhaven zonder Ie steun van de kleine landen. Zonder Wo kan Amerika zijn grondgebied ook Het meer verdedigen in deze tijd van moderne oorlogsvoering. En Rusland •eeft ook de hulp nodig van andere lan- "i. Het grote voordeel van boven-na- ■°öale gemeenschappen is daarom juist, dat men een orgaan schept, waarin de Heine landen een woordje hebben mee te spreken. In zulke gemeenschappen moet naar de kleine landen worden geluisterd. Neem bijv. de Hoge Autoriteit van de Kolen- en Staalgemeenschap. Daarin zitten twee Duitser, twee Farnsen, twee Italianen, een Belg, een Luxemburger en een Ne derlander. Zij samen vormen de Europese regering voor Kolen en Staal in de ge noemde zes landen. De leden van de Hoge Autoriteit spreken niet als Neder lander of als Duitser, maar als Europe aan. Dat zij toegegeven, maar een feit is toch, dat een Nederlander in die Euro pese regering zit, terwijl wij in Navo- verband voliedig overspeeld kunnen wor den. Hét probleem zal wel niet op te lossen zijn. Het is begrijpelijk, dat de Neder landse parlementariërs daarom enthou siast waren voor een parlementaire con trole op de Navo. Maar ook daarvan zal voorlopig wel niet veel komen. Op voor stel van de Canadese parlementeriërs zijn onlangs in Parijs parlementsleden uit alle Navo-landen bijeen geweest. Oor spronkelijk was het de bedoeling om een raadgevend parlement te maken, dat op gezette tijden zou vergaderen. De Engel sen waren daartegen. Zij zijn tegen elk Europees parlement, onder het motto, dat zij belangen in alle delen van de wereld hebben. Het trotse Albion moet overal de handen vrij heb ben. Nu komt er alleen maar een ver eniging van Navo-parlementariërs. Zij mogen eens per jaar bijeen komen. En de betrokken ministers zullen dan zeggen wat zij kwijt willen. Niemand denkt er aan van de Navo een boven-nationaal orgaan te maken, maar een betere par lementaire controle is toch niet te ver smaden. Veronderstel, dat de Kamer ern stige critiek krijgt tegen het beleid van minister Staf. Deze kan zich dan verwe ren met de opmerking: „ik kan het ook niet helpen, dit is Navo-beleid''. Voor dat beleid is minister Staf natuurlijk verant woordelijk tegenover het Parlement. Het kan de minister naar huis sturen, maar het zal moeilijker zijn een Navo-beslis- sing ongedaan te maken. Natuurlijk zijn er nog meer problemen ondanks de vacantie aan de orde. Maar dit is er alvast één, waarmee 13 Neder landse parlementariërs tijdens de va cantie uit Parijs naar huis zijn terug gekeerd. Een functie van vice-president heeft in ons land in de regel geen grote be tekenis. Zelfs niet in regeringskringen. Zulk een man blijft altijd de tweede, waaraan zij betrekkelijk weinig aan dacht schenken. In de Verenigde Staten is dat veel minder het geval. De vice-president is een man van grote invloed, vooral hier om, omdat hij de uit 96 leden bestaande senaat presideert. Hij is de grote tweede. In deze senaat heeft hij bij het staken van de stemmen de beslissende stem, iets wat in dit college, dat uit 48 republi keinen, 47 democraten en 1 onafhanke lijke bestaat, heel gemakkelijk kan voorkomen. Voorts is hij de man die de president, indien deze komt uit te vallen, voor de tijd, dat deze nog zitting heeft, opvolgt. Van hoe groot gewicht dat is, werd be wezen bij de onverwachte dood van president Roosevelt in '45, toen Truman de opvolger was en de man werd op wie tenslotte de gehele wereld het oog ge slagen had. Vice-president van de V.S. is op het ogenblik Richard M. Nixon, 40 jaar, de op één na jongste man in de Amerikaan se geschiedenis, die de functie van vice- president vervult. John C- Breckenridge, die in 1856 tot vice-president benoemd werd, was 35 jaar oud, toen hij zijn ambt aanvaardde. Uit hoofde van zijn betrekkelijk jeug dige leeftijd wordt van de heer Nixon grote tact en diplomatie gevergd in zijn omgang met de senato ren, van wie er 11 reeds meer dan 20 jaar in het Congres zitting hebben. Hij valt door zijn leeftijd des te meer op, nu hij de opvolger is van Alben W. Barkley, de democratische vice-president, die 40 jaar zitting in het Congres heeft gehad en 75 jaar oud was, toen op 20 Januari KORTEBAAN HARDDRAVERIJ TE NOORDWIJK. Op de Kon. Astrid Boulevard te Noord wijk werd Maandagmiddag een korte- baan harddraverij gehouden. FotoOverzicht van de Kon. Astrid Boulevard tijdens de wedstrijden. Goede sociale voorzieningen sti muleren productie. „Bild Zeitung! Bild Zeitung!" Door de grote fabriekshallen van de machinefabriek „Gildemeister" in Bie lefeld (West-Duitsland) klinkt de kreet van 'n krantenverkoper. In z'n vreemd soortige kledij, die het midden houdt tussen een overall en een uniform, scharrelt deze krantenman langs de ontelbare draaibanken en verkoopt het laatste (sensationele) nieuws! Achter een karretje loopt een man in een stofjas chocolade en sigaretten aan te prijzen. In de machinehallen zoemen de apparaten, verspreiden de ovens een grote hitte en is het er door het lawaai van metaal op metaal moei lijk elkaar te verstaan. „Gildemeister" is een treffend voor beeld van de opkomst en wederop bouw der Duitse industrie, die bezig is de wereldmarkt te heroveren. Dertien honderd arbeiders vinden er hun da gelijks werk en de sociale voorzienin gen zijn voor hen zo goed, dat ze er niet aan denken van werkgever te veranderen. Die goede sociale voorzieningen heb ben een groot aandeel in de snelle op bouw van de Duitse industrie. Het feit. dat de directie van „Gildemeister" toe staat, dat kranten- en sigaretten-ver- 1953 de republikeinse regering aan het bewind kwam. De heer Nixon is goed onderlegd in juridische zaken. Hij beeft gesiuaeerd aan de rechtsfaculteit van de Duke Uni versiteit in Durbam, Noord-Caroiina, en heeft in zijn geboortestaat Caiiforme vijf jaar praktijk uitgeoefend. Voordat hij tot vice-president werd benoemd, heeft hy geauienae vier jaar in bet Huis van Afgevaardigden en twee jaar in de Se naat zitting gebad. Aangezien de president en de vice- president van de Verenigde Statenleden van dezelfde politieke partij zijn en dus dezelfde beginselen aanbangen, is de vice-president natuurlijk gehouden het wetgevende programma van het kabinet mede tot wet te verbenen. In zijn iunc- tie van voorzitter van oe benaat moet bij tegelijkertijd een volkomen onpartijdige houding aannemen. Dit betekent, dat feitelijk zijn moge- lijKbeuen tot bet geven van vorm aan de regeringspoiitiek gelegen zijn m het opnemen van persoonlijx contact met de ponuexe leiders. Hierbij werkt de vice-president nauw samen met generaal-majoor Wilton B. Persons, die de officiële persoonlijke vertegenwoordiger in liaison met bet Congres van president Eisenhower is. Generaal Persons houdt besprekingen over actuele bijzonderheden, terwijl vice-presiaent Nixon zich met persoon lijke kwesties bezig houdt. Bij officieuze gelegenheden, toevaihge ontmoetingen in de wandelgangen of aan de koffietafel is het de heer Nixon gegeven aan een lid van het Congres de beweegredenen van de regering te verklaren voor het gevolgde beleid of de verstoorde gevoe lens van een senator tot bedaren te brengen. In het begin van zijn ambtsperiode heeft de vice-president niet officieel lezingen gehouden voor de 8 meuwe republikeinse senatoren en de 78 nieuwe republikeinse leden van het Huis van Afgevaardigden, teneinde hen meer op de hoogte te brehgen van de procedures, die de werkzaamheden van het Congres bepalen. Het vice-presidentschap is een voor studie van het presidentschap. Als op één na hoogste regeringsfunctionaris dient hij zich goed op de hoogte te hou den van alle zaken en beleidskwesties, opdat hij in een gegeven geval onmid dellijk de taak en de bevoegdheden van de hoogste gezagsdrager in de Verenigde Staten zonder aarzeling of gevaar voor ontwrichting van de staatshuishouding kan overnemen. Als vice-president is de heer Nixon in de gelegenheid zich terdege op de hoogte te houden van alle phasen van het rege ringsbeleid. Behalve dat hij een belang rijke waarnemingspost in de Senaat in neemt, woont hij de bijeenkomsten bij, die president Eisenhower wekelijks met de leiders van het Congres en met de leden van het kabinet houdt. Krachtens de wet is de vice-president lid van de nationale veiligheidsraad, die de president van advies dient in kwesties, die betrekking hebben op de veiligheid des lands. Voorts heeft de vice-president de heer Eisenhower ontlast van een groot aantal tijdrovende verplichtingen, die allengs aan de functie van president van de Ver. -Staten verbonden zijn. Zo heeft de heer Nixon de taak naar het vliegveld te gaan om buitenlandse delegaties te begroeten en de president te vertegenwoordigen bij de uitreiking van prijzen of eerbe wijzen. Vaak woont hij in gezelschap van zijn charmante echtgenote de vele gebeurtenissen op maatschappelijk ter rein bij, die het diplomatieke en poli tieke leven van de hoofdstad opluisteren. Op zijn grote spreekvaardigheid wordt speciaal een beroep gedaan, wanneer 't nodig wordt geoordeeld de regerings- politiek te verklaren. Hij treedt daartoe vaak op als spreker op vergaderingen en bijeenkomsten van verenigingen en ge nootschappen, waar hij als officieus regeringsvertegenwoordiger het beleid van de regering nader toelicht. Officiële publicaties TOEWIJZING BOUWVOLUMEN VOOR HET JAAR 1956. Burgemeester en Wethouders van Hotten stenen diegenen, die in 1956 zelf een woning wensen te bouwen, in de gelegenheid vóór 14 September e.k. bij hen een verzoek om bouwvolumen (bouwpremie) in te dienen. Aangezien spoedig 't bouwcontingent voor oe particuliere sector zal moeten worden vastgesteld, is het noodzakelijk dat, teneinde teleurstelling te voorko men, voor de vastgestelde datum bekend is, welke particulieren voor bouwvolu men in aanmerking wensen te komen. Holten, 18 Augustus 1955. Burgemeester en Wethouders van Holten, W- H. ENKLAAR, Burgemeester G. J. LANUENBARG, Secretaris kopers door de fabriek dwalen, heeft misschien met sociale voorziening niet zoveel te maken, maar toch blijkt in de praktijk, dat de werknemers er pret tig op reageren en het productiepro ces er zeker niet door benadeeld wordt. Wat er wel mee te maken heeft, is het volgende: de werknemers verdie nen zodanig, in de Bieiefeidse indus trie, dat enkelen er zelfs een autootje van over kunnen houden. De vacantie betaalt de fabriek ge heel en al. Tussen de middag gebrui ken de werknemers een warme maai tijd in de cantine, die voor driekwart door de directie bekostigd wordt. Van tijd tot tijd wordt gezorgd voor cultu rele ontspanning. De arbeidsvoorwaar den zijn bijna altijd uitstekend gere geld en de onderlinge verhoudingen in de fabriek zijn goed. De Duitse industrie staat momenteel verre van stil. Een fabriek als „Gilde meister", die toch zeker wel als voor beeld genomen mag worden, bouwt steeds en breidt zich snel uit. De pro ductie en de orders zijn er dan ook naar. Het vorig jaar had de fabriek 'n omzet van twaalf millioen dollar (rond 36 millioen Duitse Marken) en op het moment is het zo, dat de orders de di rectiekamers in blijven stromen. De fabriek kan er haast niet tegen wer ken! De tekenkamers van deze massale machine-industrie komen periodiek met nieuwe ontwerpen. Kunstige specialis ten werken ze uit. En als daarop het product gefabriceerd moet worden, ziet de bezoeker vóór in de fabriek de grondstoffen aanvoeren, die aan het einde van een soort „lopende band systeem" veranderd zijn in het afge werkte product, klaar voor transport! „Gildemeister" zorgt er voor, uit sluitend vakmensen aan het werk te hebben. In een speciale afdeling wor den een zestigtal leerlingen opgeleid voor de diverse afdelingen. Deze jon- kens komen op een leeftijd van 14 tot 16 jaar in dienst en gedurende drie jaar wordt hun het vak bijgebracht door ervaren specialisten. In deze drie jaar verdienen de leerlingen 'n kleinig heid, terwijl zij zekerheid hebben op een goede werkkring in de toekomst. Uit de aard der zaak worden ze na verloop van tijd streng geselecteerd. Hoewel het werk in de fabriekshal niet altijd zonder gevaar is, gebeurt er bijna nooit een ongeval. De beveili ging is zo goed georganiseerd en de arbeiders zijn zo goed onderricht, dat iets dergelijks zelden of nooit voor komt. In de afgelopen 50 jaar is één maal een ongeval met dodelijke afloop geregistreerd. In Bielefeld zijn talrijke fabrieken, waarvan hetzelfde gezegd zou kunnen worden. Allen bouwen en breiden zich uit. Zij bouwen niet alleen industrie hallen, maar ook schouwburgen, thea ters en recreatie-oorden. En door dit alles wordt de Duitse industriële pro ductie al meer opgevoerd en de we reldmarkt weer overstroomd met het vaak goedkope en concurrerende Duit se product. De opkomst van de Duitse industrie mag voor Nederland een waarschuwing zijn. De enige weegschaal van Nederland en wellicht ter wereld, waarop ooit met een diepe zucht van verlichting vrouwen hebben vastgesteld, dat ze te zwaar wa ren, staat in Oudewater. In dat oude stadje aan de Hollandse IJsel, waar de rust en intimiteit zich metterwoon schij nen te hebben gevestigd, bevindt zich een huisje met een Renaissancegevel, dat minzaam glimlachend langs de weg staat. Alle vriendelijkheid ten spijt ech ter, draagt het een naam, die hoekige neuzen, bezemstelen en geheimzinnig blauw licht tegen een nachtelijke hemel in de verbeelding brengt. Het is de Heksenwaag. Het is de naam, die geschapen schijnt voor het vreemdelingenverkeer en hoe wel Oudewater meer heeft dat boeit, reizen de vreemdelingen aan van ver over de grenzen, om plaats te nemen op het driehonderd jaar oude zware weeg- tuig. Zij tellen er hun dubbeltjes voor neer, ontvangen hun certificaat, dat ze te zwaar bevonden zijn en nemen het mee naar huis om boven hun bed te hangen. Ze maken er uitgebreid touring cargrapjes over. Deden ze dat niet, dan was de situatie welhaast gelijk aan die van driehonderd jaar terug, toen ook mensen uit heel Nederland en van ver over de grenzen naar Oudewater kwa men. Maar deze kwamen met lood in de schoenen, bij wijze van spreken en voelden zich vele kilo's lichter, even eens bij wijze van spreken, wanneer ze van de weegschaal stapten. Dat was in de tijd dat heel Europa achter de heksen aanzat. Toen iedereen elk ogenblik kon vallen onder de verdenking, een verbond met de duivel gesloten te hebben en zich schuldig te maken aan bijgelovige mis dadige handelingen, waarbij zij „mens en dier met innerlijke en uiterlijke smarten pijnigden". Monsterprocessen, waarbij tientallen mensen tegelijk op de brandstapel wer den gebracht, waren het gevolg van deze heksenjagerij, die naar men aanneemt, in totaal een millioen slachtoffers heeft geëist. Aleen een verdenking, een wijzen met de vmger, was dikwijls al voldoende om iemand, zo met op de brandstapel, dan toch op de pijnbank te brengen en met hem vele anderen. Een heks vloog immers per bezemsteel in de nacht van Vrijdag op Zaterdag naar de heksenvergadenng, de sabbath, en daar waren derhalve ook anderen. En op de pijnbank wees de verdachte dan wel die anderen aan, die met hem of haar de nachtelijke vergadering hadden bijgewoond. Waarom de reis speciaal op een be zemsteel gemaakt diende te worden, is met duidelijk, maar het was de redd mg van velen die onder verdenking ston den. Want door de lucht vliegen met een bezemsteel kon alleen als de berijder of berijdster geen gewicht had. Een simpele weging, op welke weegschaal dan ook, zou hier klaarheid hebben kun nen brengen, maar het moest nu een maal speciaal Oudewater zijn, dat de uitspraak deed. Hoe het stadje aan zijn roep gekomen is, zal wel met bekend worden. Een oude overlevering vertelde dat Karei V getuige was te Polsbroek van het wegen van een heks en dat hij daarbij de waagmeester op bedrog betrapte. De keizer zou toen Oudewater als officiële weegpiaats heb ben aangewezen. De waarheid zal dit niet wezen, maar de waag van Oudewater kreeg een legendarische bekendheid. Wekenlang soms reisden van hekserij verdachte personen, in opdracht van hun overheid of uit eigener bewegmg naar het stadje in Holland, om zich van hun blaam te zuiveren en zo aan de dood op de brandstapel en de verbeurd verklaring van hun goederen te ontko men. En tussen de kaas en de boter en de hennep door stapten ze op de weeg schaal, om te laten vaststellen, dat hun gewicht „wei met de natuurlijke afme tingen van hun lichaam overeenstemde". Dat gebeurde echter met grote plech tigheid en ernst. Tevoren waren de ver dachten al door de stadsvroedvrouw of stadsbode onderzocht of ze met heime lijk gewichten tussen hun kleding had den verborgen. Vroedvrouw of bode be vestigden hun bevindingen met een eed ten overstaan van de burgemeester, schout en schepenen van de stad, die onder de diepe belangstelling van een grote menigte volks, in het waaggebouw hadden zitting ge nomen. En dan stapte het slachtoffer rillend en bevend en met het angstzweet op het voorhoofd 't mocht eens waar zijn op de langzaam slingerende hou ten schaal, die nu nog aanwezig is, om het resultaat af te wachten. En als dan bleek, dat de schaal normaal deed, wa ren de gewogenen soms uitzinnig van vreugde, omdat ze niet te licht waren bevonden. Het was dan ook voor hen een kwestie van leven of dood en de gunstige uitslag betekende voor hen het einde van een lange lijdensweg. Zij waren uitgestoten uit hun gemeenschap, hadden een reis vol ontberingen moeten maken met de doodsangst in hun hart om de beul, die onwrikbaar op hen wachtte, als zij zon der het papier van Oudewater terug keerden. Een jongeman uit Duitsland durfde, toen hij in Oudewater aankwam, zich niet te onderwerpen aan de weging. Hij keerde onverrichterzake terug naar huis, waar de gerechtsdienaars hem op wachtten. Hij wist te ontkomen en op nieuw maakte hij de verre tocht naaf" Holland, waar hij tenslotte op de weeg schaal plaats nam, uiteraard met goed gevolg. Wie nu op de houten schaal in het waaggebouw plaats neemt om zich te amuseren, ondergaat een vreemde sensatie, wanneer hij zijn verbeelding laat wer ken en rondom zich verbeeldt het ru moerige volk en de plechtstatige groep van notabele personen van de stad, die met dodelijke ernst de weging gade slaan. De angst van het slachtoffer wordt bijna lijfelijk dan en te meer voelbaar voor al degenen, die een angst aan de zelfde wortel ontsproten, vijf jaar lang hebben doorgemaakt, tijdens een bezet ting of thans nog onder menig regiem: de angst om de vervolging zonder sys teem. Maar in de waag vallen de zonne straaltjes binnen en de man die alles be waakt, verkoopt poppetjes, die heksen verbeelden. De bezoeker zet zijn hand tekening in het gouden boek, waar de namen staan van mensen uit de gehele wereld en kijkt naar het dubbeltje, dat Koningin Juliana enkele jaren geleden betaald heeft toen ze zich ook heeft la ten wegen. Het dubbeltje ligt nu zorg vuldig in doorschijnend papier. Er liggen kanonskogels, mede afkom stig van het beleg, dat de Spanjaarden Oudewater in 1575 hebben aangedaan en dat de stad veel schade heeft berokkend. In het stadhuis hangt nog een schilderij uit 1650, dat dit beleg in beeld brengt. Daarop is ook een ooievaar te zien, het leven zelf.

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 3