Juichend op weg naar de Jamboree Illlll SPORT BUITENLANDS WEEKOVERZICHT Volken In slavenketenen Dansles HOTEL G. Müller Neem de krant te baat, Adverteer met regelmaat! Nu „Vulcaan-S" Fa. Gebr. DIKKERS mm®. repe. 'kaal, feslo. :kerij Zon. aaien café iid v. pelen tdijk aanrijding in de dorpsstraat. Onze redacteur, de heer Jan Wiggers, :ad Vrijdagmorgen in de Dorpsstraat een anrijding, die, naar wij hopen, goed zal iflopen. Op het moment, dat een tractor met melkwagen, bestuurd door H. J. V., regens een geparkeerde auto bij Gebr. Wansink met een brede bocht naar het midden van de weg reed, wilde de heer Wiggers op zijn motorrijwiel nog juist passeren. Van de zijde van de Larense- naderde toen een tegenligger, zodat hij schielijk moest afremmen. Hij kwam iaardoor met zijn motor in aanraking met de tractor, met het gevolg, dat hij Segen de grond werd gesmakt en bewus teloos bleef liggen. Dokter Nagelhout werd onmiddellijk gewaarschuwd, die spoedig ter plaatse was en nadat de heer Wiggers bij de heer Dolman was binnengedragen, een onder- :oek kon instellen. Hij achtte overbren ging naar het ziekenhuis noodzakelijk. Bij het ter perse gaan van dit nummer was de toestand zorgelijk. VERLOTING H.M.V. Trekking Dinsdagavond (rode loten), zaklamp (plat); 702 zaklamp (lang); fietsband; 749 strandbal; 759 sche merlamp; 795 pop; 904 strijkijzer; 957 grote pop; 1028 ballpoint in etui; 1036 nest glazen schalen; 1059 doos zakdoek- 1209 armband; 1253 portefeuille; presenteerblad; 1277 collier en armband; 1374 melkko ker; 1420 geruite fietstas; 1442 porte feuille; 1444 padvinderszakmes; 1782 platte zaklamp; 1890 wollen deken (de hoofdprijs); 1918 fles zure haring; 2055 riem; 2125 wekker; 2276 fluitketel; 2334 tafelkleed; 2498 botervloot; 2611 zakmes; 2615 kleine pop. Trekking Woensdagavond (groene lo- n): 49 nest emaille schalen; 180 plastic portefeuille; 189 doosje zeep; 413 aapje; 136 schemerlampje; 451 melkkoker; 508 lange electr. zaklantaarn; 599 strandbal; popje; 806 strijkijzer; 908 glazen schaaltje; 918 damesfietstas; 945 collier met armband; 961 doos zeep; 1074 gum mi paardje; 1113 fietsband; 1123 doos lepeltjes; 1188 bon voor 1 rollade; 1208 bon voor 1 rollade; 1290 bouwdoos; 1296 plastic portemonnaie; 1375 armbandje; i369 gekleurde bal; 1403 kinderjurkje; 1534 zakmes; 1802 zakmes; 1809 gekleur de bal; 1866 wollen deken (hoofdprijs); 1913 emaille pan; 1918 fluitketel; 1947 voetbal; 1989 sportriem; 1992 presen teerblad; 2049 ballpoint in etui; 2131 wekker; 2201 fruitschaal; 2216 voetbal. De prijzen kunnen worden afgehaald Maandagmorgen 15 Aug. a.s. ten kantore van de Coöp. Landbouwvereniging. Het iot waarop een prijs is gevallen moet worden overgelegd. MIDDENSTANDSZOMERFEEST IN DEVENTER. In de oude Hansestad aan de IJssel tat men van 1327 Augustus a.s. een Middenstandszomerfeest organiseren op een feeëriek verlicht feestterrein, gele gen aan de Gibsonstraat. Het feest is ge titeld „Het Oosters Mysterie". Er zijn tal van prachtige stands ingericht, terwijl 't wereldberoemde water orgel er zal zijn opgesteld. Gedurende de volle twee weken zal er een bloemenshow te zien zijn. De Bloemistenpatroonsver. „Deventer e.o." brengt een expositie bloemwerk, welke is afgestemd op de mens. Er is een aardige folder uitgegeven, waarin tal van bijzonderheden vermeld staan. De officiële opening geschiedt Zater- tg 13 Aug. (heden) 's middags om 3 uur in de hal van het stadhuis door de bur gemeester van Deventer, Mr. Bloemers. 'hllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilii Van de fiets is het achterlicht het verwaasloosde onderdeel. Dat rode licht is voor anderen een onveilig sein, waarmede ik rekening houden moet". Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll „De Hooiplukkers" uit Lochem zorg den voor afwisseling bij het optreden van de boerendansgroep. HONDENDRESSUUR VAN DE DRESSEERCLUB „RIESSEN". Een groot aantal bezoekers, waaronder tal van zomergasten, heeft Zaterdag avond in het Sportdal de verrichtingen gadegeslagen van de leden van de Hon- dendresseerclub „Riessen" met hun trou we viervoeters. Met een tiental Herta's en Buko's hebben de Rijssenaren laten zien, wat men deze honden met veel lief de, geduld en volharding allemaal kan leren. Het publiek heeft van het pro gramma, dat uit meer dan 25 punten be stond en in verband met de aftredende duisternis wat ingekrompen moest wor den, zeer genoten. De uitvoering vond plaats onder aus piciën van de afd. Holten van de Vereni ging voor Dierenbescherming in het ka der van het V.V.V.-vacantieprogramma. Haar presidente, Mevr. de Haas-Boekbin der sprak voor de microfoon een kort welkomstwoord, in het bijzonder tot de aanwezige zomergasten, het bestuur van de V.V.V. en de leden van de dresseerclub „Riessen". Deze laatstèn werkten daarna onder leiding van de heer Meijerink vlot het programma af, dat voor de microfoon werd toegelicht door de heer Mensink. Na de algemene opmars, het volgen aan de lijn, en volgen links en rechts op commando, werden verschillende staal tjes van apporteren getoond, waarbij niet alleen gebruik gemaakt werd van hou ten, maar ook van ijzeren voorwerpen en zelfs flessen. Luid werd er door de die ren op commando geblaft, maar dat hield onmiddellijk op na het commando „Stil". Toegeworpen voedsel werd volkomen ge weigerd, hoe verleidelijk het vleesafval er ook uitzag. Interessant waren de staal tjes van bewaken van kinderen en van een dame tegen een aanrander en ko misch de arrestaties van stropers, smok kelaars en een rijwieldief, waarbij de mannen, die aan deze demonstraties me dewerkten, wel vervat moesten zijn op de felheid, waarmede zij soms door de honden werden aangevallen. Bij het stel len op stok- en schotvastheid en de vlucht op een rijwiel, was de medewer ker dan ook voorzien van een leren pak, dat de nodige bescherming bood. Aan het slot van de voorstelling bracht de vice-voorzitter van de V.V.V.de heer Beijers, de afdeling van de Dierenbe scherming en de leden van de H.D.C. „Riessen" dank voor hun medewerking aan dit aardig programma, dat een van de evenementen vormde, welke in de loop van dit seizoen door de plaatselijke ver enigingen ten beste werden gegeven. Radio Schoneveld zorgde voor de ge luidsinstallatie voor het gesproken woord en voor muzikale afwisseling. WIELERSPORT. De Ronde van Gendringen, welke Zon dagmiddag aldaar werd verreden, is bij de nieuwelingen gewonnen door Wim Beijers voor H. de Man uit Ruurlo. De tijd welke voor de winnaar genoteerd werd over de afstand van 40 km. (24 ronden) bedroeg 1 uur 6 min. 13 secon den. Reeds bij het begin van de wedstrijd werd door een drietal renners onder aanvoering van J. Cuvelier uit Nieuw- Vennep een uitlooppoging ondernomen, welke echter door het peleton met een succesvolle achtervolging werd beant woord. Later probeerde Dieperink uit Barchem om er tussen uit te komen, maar ook hij werd teruggehaald. Beijers ging toen echter onmiddellijk alleen door, maar kreeg de Man en C. Niesten uit Beverwijk na een paar ronden met zich mee. Dit groepje behield haar voor sprong, waarbij Beijers in de sprint ze gevierde. De volledige uitslag was: 1 W. Beijers, Holten (1 u. 6 m. 13 sec.)2 H. de Man, Ruurlo3 C. Niesten, Bever wijk; 4 A. van Uden, Oss; 5 j. Elias, Halfweg; 6 J. Cuvelier, Nieuw-Vennep 7 R. van Snippenburg, Arnhem; 8 A. Hartman, Amsterdam; 9 W. van Greu- ningen, Amsterdam; 10 J. de Boer, Edam. In de Verenigde Staten wonen velen, die van Oosteuropese afkomst zijn. Daar hebben zij nog familiebetrekkin gen, al zijn zij zelf het oude land ont groeid en allang volop Amerikaan ge worden. Maar diep in hun hart heeft „the old country", waar eens de groot ouders vandaan kwamen en waar nog verre familieleden wonen, een warme plek. En het lot, dat deze Oosteuropese volken heeft getroffen na de tweede wereldoorlog, houdt hen bezig. Zij mogen in Amerika leven in vrij heid. Maar de volken daar zijn door het communisme gemuilkorfd. Zij hebben een regering van zetbazen uit Moskou, die hen onder de duim houdt. Dat wekt medelijden en ergernis. De congresleden weten wat onder hun kiezers leeft. Zij zijn er zelfs zeer op gesteld, dat te weten. Want in de ver tegenwoordigende lichamen vormen zij de spreekbuis van hun kiezers. Daarom is ook het vraagstuk der Oosteuropese landen, voordat president Eisenhower naar de topconferentie met de Russen vertrok, in de Senaat aan de orde ge weest. Mc Car thy begon er mee. Hij diende een resolutie in, waarin werd geëist, dat de president, alvorens zelfs maar aan de conferentie deel te gaan nemen, de eis aan de Russen zou stellen, dat de vrije lotsbeschikking van deze geknechte naties in elk geval een punt van bespreking zou uitmaken. Nu is er een tijd geweest, dat Mc Carthy vrij wat invloed had. Toen was hij een groot man en in de kranten verscheen telkens zijn foto. Hij zat dagelijks in het nieuws. Velen vreesden hem. Dat blaadje is gekeerd. De Senaat liet zijn motie kelderen met 77 tegen 4 stemmen. Mc Carthy liet het er niet bij zitten. Hij kwam weer met een resolutie. Daarin werd van de Amerikaanse regering ver langd, dat zij alle diplomatieke betrek kingen met de regeringen der satelliet- landen zou afbreken en dat zij met geld de door de ballingen gevormde „rege ringen" zou steunen. Die resolutie ging dezelfde weg. Maar dat betekende niet, dat het vraagstuk als zodanig niet de belang stelling had van vele senaatsleden. Re publikeinen en democraten samen dien den een resolutie in, waarin de hoop werd uitgesproken, dat deze in kluisters geslagen volken weer het recht zouden krijgen van zelf bestemming en hun eigen regerings vorm te kiezen, met herstel van hun souvereine rechten, alles binnen het kader van het behoud van de vrede- Deze motie werd met een zeer grote meerderheid aanvaabd. President Eisenhower kon er dan ook niet onderuit, om op de conferentie te Genève deze zaak aan te snijden en het gevoelen van zijn volk in dezen aan de Russen kenbaar te maken. Hij heeft dat ook gedaan. In zijn openingsrede maak te hij er gewag van, als één der proble men, die de scheiding teweeg brachten tussen Oost en West. De president deed dit echter maar niet alleen als „bood schappenjongen" van het congres. Daar is hij de man niet naar. Hier sprak bij hem ook de overtui ging van de democraat, die meent wat hij zegt. Het siert hem, dat hij toch deze kwestie te berde bracht, nog voor het gesprek met de Russen ging beginnen en dit maar niet achterwege hield, om dat het de Russen wellicht te onaan genaam in de oren zou klinken. Het is van belang, dat het op dat tijd stip en daar werd gezegd. De Oosteuro pese volken zullen maar één vrees heb ben: namelijk, dat hun landen in het Westen „vergeten gebieden" zouden worden; dat hun „probleem" in het grootboek van de Westerse politiek zou worden „afgeschreven". Ze weten nu, co c«o cio co cao oso Donderdag 18 Aug. q hopen onze lieve q J Ouders q 2 E. KREKEL S U D. KREKEL- U 2 Schoolderman 2 o hun 12%-jarig hu- o G welijksfeest te her- G denken. 0 Q Dat ze nog lang ge- Q 0 spaard mogen blijven 0 Q is de wens van hun 0 liefhebbende dochter-O Q tertjes Q 0 INEKE 0 8 HETTIE 3 2 Holten, 13 Aug. '55. 2 ir Oude Deventerw. 13 r Receptie van 3-4-30 uur in Hotel Müller, Deventerw eg 61, Holten. ÖOODCwOCfGCÖO^J Met- droefheid geven wij U kennis van het overlijden van onze Vader, Behuwd- Grootvader HENDRIK JAN MÜLLER Weduwnaar van Frederika Bekkink Gepens. Stationschef der Ned. Spoorwegen op de leeftijd van 76 jaar. Gezang 232 's-Gravenhage: J. H. Müller E. Müller-Gaedtke Maarn: F. M. Müller-de Brake Zeist: E. H. J. Overduin- Müller P. A. Overduin Hans, Olfje, Fransje, Pieter Leiden: F. H. Kromhout-Müller C. Kromhout Petriekje, Henriëtte Leiden, 8 Augustus '55 Zoeterwoudse Singel 30. De begrafenis heeft Donderdag 11 Aug. plaats gehad op de be graafplaats aan „Groe- nesteeg" te Leiden. Voor danslessen bi) bestaat voor Dames en Heren gelegenheid tot opgave. Danslessen onder leiding van de heer Poelder. Dames moeten voor Juli 15 jaar en heren vooreind Dec. 17 jaar zijn Aanvang der cursussen zo spoedig mogelijk. 10 N - 10 P - 15 K voor Uw knollen. W^VVVWWVWW\AAAA/WWVWWWWWVV Met grote droefheid ge ven wij kennis, dat op 8 Augustus j.l. te Lei den is overleden onze geliefde broeder, zwa ger en oom HENDRIK JAN MÜLLER Weduwnaar van Frederika Bekkink Gepens. Stationschef der Ned. Spoorwegen in de leeftijd van 76 jaar. Gezang 232. J. G. P. Müller J. Müllcr-Teeselink F. M. Müller M. Müller-Kölling A. M. Kalfsterman- Müiler C. J. H. Maats-Müller en kinderen. Holten, 12 Aug. 1955. Heden behaagde het de Heere nog vrij on verwacht van ons weg te nemen onze gelief de Moeder, Behuwd- en Grootmoeder ZWAANTJE NIJKAMP geb. Steunenberg, sedert 26 Oct. 1947 wed. van M. Nijkamp, in de ouderdom van 73 jaar. A. A. J. JANSEN- Nijkamp H. J. W. JANSEN ZWANY JENNY Holten, 7 Aug. 1955. ip fifffff Maandagmiddag is het Nederlandse contin gent padvinders met de Grote Beer vanuit Rotterdam naar de Jamboree in Canada vertrokken. dat het zo niet is. Dat er wel aan hen wordt gedacht. En dat niet maar alleen uit een overweging van een grotere vei ligheid voor Europa en het Westen zelf, bijaldien de Russische troepen zich uit deze gebieden verwijderden en er weer vrije souvereine staten konden ontstaan, maar veeleer om de echt-menselij ke factor in deze zaak het mededogen met volken, die zich niet meer vrij kunnen noemen, doch ver keren in een positie van slavernij. RUIMTEVAART. Er zijn opzienbarende mededelingen gedaan, bij monde van de president van de Verenigde Staten, over de ruimte vaart. Men heeft het voornemen, binnen enige jaren 'n zg. aard-satelliet 't lucht ruim in te schieten. Deze „kunstmaan", zoals zij ook wel wordt genoemd, zal een keur van instrumenten bevatten, die aan waarnemers op de aarde inlichtingen zullen verschaffen over de wondere wer king van de elementen, zoals deze in het tot nu toe onbereikbare heelal aanwezig zijn. De dingen, die men er ons van ver telt, grenzen aan het ongelooflijke en tot voor kort hield men hetgeen men nu tot plan heeft gemaakt, ook voor onmogelijk. Wie kan er zich een voorstelling van maken, dat op een afstand van 500 km. van de aarde een kunstmatig voorwerp zich zal voortbewegen met een snelheid van ongeveer 28.000 kilometers per uur?. Dat dit voorwerp dan in de tijd van on geveer 90 minuten om de aarde zal vlie gen, daar dagen, weken, wellicht maan den zal zijn om dan in stof op te gaan? Wie onzer, dan de speciale vakgeleer den, maakt een voorstelling van de waarde, die een dergelijk instrument zal hebben voor de mensheid? Het is alles even wonderlijk. Inmiddels ontdekken we, dat, na de mededeling van de Amerikanen, ook an dere landen om de voorrang op dit ge bied strijden, waaruit al direct is at te leiden, dat er ook nog andere dingen dan zuiver wetenschappelijke mee verbonden zijn. Van Britse zijde is bericht, dat men in Engeland, in samenwerking met Aus tralië, reeds ontwerpen van raketten voor de ruimtevaart tot stand heeft gebracht. De Russen zijn, na een aanvankelijke aarzeling, oók met een bericht gekomen, waaruit is af te leiden, dat misschien nog vóór de Amerikaanse „kunstmaan" een Russische in het heelal zal zweven. Er wordt bijna een koortsachtige ijver betracht om nu plotseling de eerste te zijn met deze wondere materie. Het gaat dan ook om andere dingen. De vraag van vrede en oorlog is hier in het geding. Het gaat om de suprematie in de lucht niet alleen, maar om de be heersing van het heelal. Tijdens de oor log was er een angstwekkende ijver naar de vervaardiging van 't geheime wapen. Wie het eerst met dit wapen op het oor logsterrein zou verschijnen, had de beste kansen de oorlog te winnen. Duitsland heeft toen, ondanks vele geheimzinnige angsten, die men ons op het lijf joeg, die wedloop niet kunnen winnen. Doch reeds daarin hebben we iets kunnen proeven van de zaak, die op de achtergrond van deze dingen moet worden gezien. We zijn nu in een veel verder stadium de we tenschap maakt geweldige vorderingen.

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 3