v.v.v. VaeatitLe-p,lo-^amma PLAATSELIJK NIEUWS BURGERLIJKE STAND AGENDA Op Dinsdag 16 Augustus zal de Chr. Gemengde Zangvereniging „Soli Deo Gloria" op het podium in Kalfstermans- weide een vocaal concert geven onder leiding van haar dirigent, de heer W. v. Erkelens. Medewerking verleent het strijkje „de Boholo's" onder leiding van de heer R, Ilbrink. Aanvang 8 uur. Gezongen zullen o.a. worden de lie deren: Kastanjelaar; lek sal de Heer mijn Godt gebenedijen; Achter Hem aan; Vaste rots van mijn behoud. De Boholo's spelen ter afwisseling Afrikaanse liedjes, Cowboy-songs en liedjes van de Stille Zuidzee. Ter dekking van de onkosten zal een entree van 25 ct. geheven worden. Op Zaterdag 20 Aug. wordt onder de Feestbomen op de Holterberg onder auspiciën van O.C.H. een openluchtvoor stelling gegeven van het toneelspel „Hilde'', naar de gelijknamige roman van Anne de Vries. Voor bijzonderhe den wordt verwezen naar de adverten tie in dit nummer. Er zullen extra bussen rijden om de bezoekers, die zulks wensen naar het terrein van de uitvoering te brengen. Dit terrein leent zich door zijn prach tige entourage met grote eikenbomen en zacht glooiende helling bij uitstek voor een openluchtspel. Het is een ro mantisch plekje, waarvan een sterke be koring uitgaat. „DE BERGVLIEGERS". Zaterdag 23 Juli werden de jonge dui ven te Roermond gelost; afstand 124 km. De uitslag is als volgt: 1, 3, 5 en 9 H. J. Aaftink; 2 W. Aaftink; 4 en 6 G. Steu nenberg; 7 H. Dijkslag; 8 J- Haan; 10 W. van der Pluym; 11 L. Gazan. Door de heer K. ter Horst was 'n liter jenever beschikbaar gesteld en deze is gewonnen door de heer H. J. Aaftink. De oude duiven werden Donderdag 28 Juli te Bordeaux gelost; afstand 985 km. Van deze vlucht zijn geen duiven voor de Zondag teruggekeerd, zodat men dus de laatste fond-vlucht ook een ramp- vlucht kan noemen. Er zijn later enkele duiven teruggekeerd- Zaterdag 30 Juli werden de jonge dui ven te Maastricht gelost; afstand 166 km. Er werd als volgt geconstateerd: 1 W. Aaftink; 2 W. van der Pluym; 3, 5 en 7 H. J. Aaftink; 4 en 10 G. Steunenberg; 6 en 9 L. Gazan; 8 H. Dijkslag. De stand van de afdeling jonge dui ven na drie vluchten is thans: 1 H- J. Aaftink, 159.8 punten; 2 G. Steunenberg, 133.9 punten; 3 W. Aaftink, 87.8 punten; 4 L. Gazan, 69.4 punten; 5 J. Haan, 51.2 punten; 6 W- van der Pluym, 49.1 pun ten; 7 H. Dijkslag, 37.3 punten; 8 J. Nijen- huis, 35.1 punten; 9 H. J. ten Velde, 12 punten. Zaterdag a.s. worden de jonge duiven te Vilvoorde gelost- Dit is het eerste buitenlandse station. De heer H. J. Aaf tink zal wel alles op alles zetten om z'n eerste plaats te behouden. GESLAAGD IN TEXTIELBRANCHE. De heer Joop Wissink slaagde te Am sterdam voor het brevet textiel-detail- handel, waaronder ressorteren manufac turen, bedden, dekens, bedrijfs- en on- derkleding, kousen, sokken, baby-artike len en corset-artikelen. DEFINITIEVE UITSLAG BEVOLKINGSONDERZOEK. Zoals wij reeds eerder gemeld heb ben, zijn bij het bevolkingsonderzoek massa-onderzoek door middel van schermbeeldfotografie dat van Dec. 1954 tot Jan. 1955 in deze gemeente ge houden werd, twee gevallen van actieve z.g. „open tuberculose" aangetroffen, n.l- bij 1 man en 1 vrouw, in tegenstel ling tot 1951, toen geen actieve tubercu lose gevonden werd. Dit is een waarschuwing en betekent, dat de bevolking zeer waakzaam moet blijven met betrekking tot het onder kennen van deze volksziekte en de be strijding daarvan. Het aantal inwoners bedroeg 5334. Hiervan kwamen voor het onderzoek in aanmerking 4200 personen. Het aantal deelnemers bedroeg 3781 of pl.m. 90 van het aantal opgeroepenen. Bij het onderzoek zijn onder meer aan het licht gekomen 239 gevallen van in actieve of genezen tuberculose en ge ringe resten, t.w. bij 145 mannen en 94 vrouwen. Het aantal andere longafwij kingen bedroeg 27 bij mannen en 15 bij vrouwen. Geconstateerd werden 270 verkrommingen van de wervelkolom, n.l. bij 142 mannen en 128 vrouwen. 3317 onderzochten vertoonden geen afwijkin gen van betekenis, n.l. 1578 mannen en 1739 vrouwen. 108 personen werden op geroepen voor een nader onderzoek. Uit deze uitkomsten kan o.a. de con clusie worden getrokken, dat de tijd tussen de 2e en 3e ronde bij voorkeur niet langer dan 3 jaar zal moeten zijn. FOK VEEDAG OP 15 SEPTEMBER. De commissie voor het organiseren van de plaatselijke fokveedag vergader de Vrijdagavond in het Stationskofiie- huis van de heer M. Kalfsterman onder voorzitterschap van de heer Joh. Lub- bersen. Besloten werd op Donderdag 15 Sept. wederom een fokveedag te houden in Kalfstermansweide. In verband met de abortusbestrijding werd besloten, dat van die bedrijven, waar na 1 Januari 1955 nog gevallen van besmettelijk verwerpen zijn voorge komen, geen dieren mogen worden inge zonden. De fokvereniging „Holten en Omstr." stelde bij monde van de heer H- Kloos terboer medailles en voor de kampioens koe een beker beschikbaar. AARDIGE PUZZLE-RITTEN VAN DE MOTORCLUB. Aan de oriënteringsritjes, welke de M.- en A.-club „De Holterberg" Woens dagavond organiseerde, namen 54 fiet sers en 18 bromfietsers deel, waaronder tal van zomergasten. Zij bleken in de vreemde omgeving goed te kunnen puzz- len en vielen zelfs in de prijzen. De route liep door de Holterenk met prachtig panorama het Neerdorp, Vijfhuizen, Espelo en de Heihuizen naar het club lokaal café Vruggink in de Stations straat, dat als startplaats en finish fun geerde. De deelnemers waren zeer vol daan over de mooie tochtjes, die onge veer 19 km. lang waren. De voorzitter, de heer Joh. van Geen huizen, reikte na afloop met een toepas selijk woord de prijzen uit. De heer P. de Goede uit Amsterdam dankte de organisatoren voor de prach tige tocht, waaraan hij met zijn gezin veel genoegen had beleefd. Prijswinnaars waren: Bromfietsers: 1. G. A. de Grote uit Drempt, 2 str.pt.; 2. H. Paalman, 2 str.pt.; 3. G. Tuitert, 4 str.pt. en J. Brands, 7 str.pt. Fietsers: 1 Marian de Goede, Amster dam, de jongste deelneemster van 11 j., 4 str.pt.; 2. Mej. Lammers, 4 str.pt.; 3. J. Sligman, Markelo, 4 str.pt.; 4. Mej. A. Dolman, 4 str.pt.; 5. Mevr. de Goede, Amsterdam, 4 str.pt; 6. Mej. H. van Geenhüizen, 5 str.pt.; 7. Jaap de Goede, Amsterdam, 5 str.pt.; 8. J. Elkink, Mar kelo, 6 str.pt.; 9. Mej. Manda Kalfster man, 7 str.pt. Waar niet genoemd zijn de deelnemers in Holten woonachtig. HANDELSCORRESPONDENTIE. De heer G. Wissink slaagde te Deven ter voor het diploma Ned. Handelscor respondentie. WIJZIGING VEEMARKT RIJSSEN. In verband met Maria-hemelvaart zal de veemarkt te Rijssen van Maandag 15 Augustus worden gehouden op Dinsdag 16 Augustus. De boerendansgroep „De Larense Schotsers", welke op de eerste avond van de Braderie met groot succes is op getreden. Geboren: Gerritdina, dv. H- Brons voort en J. H, Nekkers, Dorpsstraat 10. Willemina Gerharda Hendrika, dv. J. W. Kevelam en H. W. Paalman, Kolweg 54Bertha Dika, dv. J. Aanstoot en A. Paalman, Beuseberg 144. Ondertrouwd: Hendrikus Achter kamp, 25 jr., en Jenneken Meijer, 25 jr., beiden te Holten, Johan Bolink, 26 jr., Diepenveen, en Jenneken Johanna Pasop, 23 jr., Holten. Gehuwd: Frederik Johan Stam, 28 jr., Holten, en Janna Eertink, 25 jr., Wier den. Overleden: Zwaantje Steunenberg, 73 jr., weduwe van M. Nijkamp. BEVOLKING. Ingekomen: J. J. de Jong en gezin van Bogor (Ind.) naar Hb 42. A. J. H. Zeemeijer en gezin van Bandung (Ind.) naar Holterberg 26. W. J. Zerb en gezin van Djakarta (Ind.) naar Holter berg 26. Vertrokken: F. Wijnsma van Beuse berg 102 naar Leeuwarden. G. v. d. Veen, van Oranjestraat 7 naar Oost stellingwerf. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Holten. 8 uur Ds Is raël en 10-30 uur Ds Israël. Dijkerhoek. 10 uur Ds Oost van Min- nertsga. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds Wiersinga van Baarn. MEISJE DOOR INSPAN GETROFFEN. Toen een groepje kinderen bij de fam. Beumer in het Neerdorp met een pony wagen aan het spelen was, kreeg het 4- jarig dochtertje van de familie B. een van de bomen van het inspan tegen het li chaam. Het bekwam daardoor inwen dige kneuzingen, zodat het onmiddellijk naar het ziekenhuis moest worden over gebracht, waar operatief zal worden in gegrepen. De toestand van het meisje is vrij zorgelijk. PRIJSVRAAG INDUSTRIE-COMMISSIE Donderdagmorgen j.l. heeft de burge meester, Mr. W. H. Enklaar, de verze gelde enveloppe geopend van de prijs vraag van de industrie-commissie tij dens de braderie, waarin vermeld stond de lengte van de draad, waarvan de m de stand hangende jutezak geweven was. Deze draad bleek 2914 meter lang te zijn. Deze lengte is door niemand geraden, zodat de door de Koninklijke Jutespinnerij en -weverij Ter Horst en Co. te Rijssen beschikbaar gestel de zeven geldprijzen werden toege wezen aan hen, die hier het dichtst bij waren. De eerste prijs werd gewon nen door H. J. Oolbekkink, kerkstraat 11 te Holten, die 2880 meter had inge vuld; 2e was de heer Keuris, p.a. A. Jansen, Rijssenseweg 16 te Holten met 2950 meter; 3e H. Meijer, Neerdorp 7, Holten met 2966,17 m.; 4e W. Schulen- burg, Hogepad 27, Rijssen met 2975 m.; 5e W. Schippers, Holterbroek 15, Hol ten met 2980 m.; 6e Mevr. Beldman, Ceintuurbaan 65, Deventer met 2840 m.; 7e G. Paalman-Bronsvoort, Oude De- venterweg 15 te Holten met 2830 m. De pryzen zullen door de fa. Ter Horst en Co. worden toegezonden. Er was een buitengewoon groot aan tal biljetten binnengekomen, waarin de lengten varieerden van 1,5 meter tot ruim 25 kilometer. GELD UIT MANTELS VERDWENEN Op de tweede avond van de braderie zijn in de garderobe van Amicitia on der het dansen een vrij groot aantal portemonnaies uit de daar hangende damesmantels gestolen, terwijl uit an dere damesbeursjes geld is weggeno men. Dit is waarschijnlijk geschied tussen tien uur en half twaalf. Met de enorme drukte, die er toen heerste, was dit niet zo moeilijk, omdat de garderobe vrij toegankelijk is en de entreé vormt van de danszaal. Overigens lijkt het ons nogal non chalant, onder deze omstandigheden, die voor een ieder duidelijk zijn, geld in mantelzakken achter te laten. De politie is onmiddellijk met een uitgebreid onderzoek begonnen, maar heeft tot nu toe nog geen spoor van de dader of daders kunnen vinden. UITSTEL EN VRIJSTELLING Aan de dienstplichtige der lichting 1953 J. Bolink op de Borkeld, is voor goed vrijstelling van de dienstplicht verleend wegens persoonlijke onmis baarheid. De dienstplichtige W. J. Runneboom ontving wegens zijn benoeming tot tij delijk onderwijzer te Dijkerhoek een jaar uitstel van eerste oefening. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Inlichtingen dagelijks aan het Groeps- bureau der Rijkspolitie te Holten, Oran jestraat 55, telef. 352. Gevonden: 1 damesbeursje met inh.; 1 rode step1 portemonnaie met inh.1 strandhoed; 1 portemonnaie met inh.; 1 rijwieltas met inh.; 1 wieldop van „Stu- debaker"; sleutel; padvindersmes; gou den dameszegelring; postduif; nikkelen ring van auto; doorsmeerapparaat; zwar te vulpen; plastic etui; manchester wind jack; rood kindertasje met inhoud; f 21 aan zilverbons; padvindersportemonna- ie; roodbonte pink; zonnebril; bankbil jet van f 10. Verloren: 1 fietstas met inh.; 1 schou dertas met inh.; 3 sleutels; 1 kinder vestje; 1 remtrommel; 1 fototoestel; 1 fototoestel; 1 duimstok; 1 sjaal; 1 rij wieltas met inh.; jongenspetje; bruine plastic handtas met inhoud; vulpotlood; jongensjasje; actetas met inhoud; petje; herenrijwiel. FEEST IN DIJKERHOEK. In Dijkerhoek zal de komende week Donderdag en Vrijdag het jaarlijkse school- en volksfeest worden gehouden. Evenals andere jaren worden de fees telijkheden reeds de avond te voren in gezet met een gezellige feestavond in de grote tent bij het café ,,'t Bonte Paard" van de heer Kloosterboer. De Ontspanningsclub O.C.H. brengt deze avond voor het voetlicht het span nende toneelspel „Liefde is geen speel goed" van Willem van Boxtel. Vrijdagmorgen zal het feest zijn voor de schooljeugd. Nadat bij de school de keuring van wagentjes, bogen, fietsen, mandjes e.d. heeft plaats gevonden, gaat men onder de vrolijke tonen van H.M.V. naar de feestweide bij café Klooster boer, waar de verschillende spelletjes worden gehouden. Vrijdagmiddag worden de traditionele volksspelen gehouden, waarvoor, even als andere jaren, natuurlijk weer zeer veel belangstelling zal bestaan. Voor nadere bijzonderheden verwijzen we naar de advertentie in dit nummer. Maandag 15 Aug. 8 uur: Aanvang repe. tities H.G.K. in het gymnastieklokaal. 1520 Aug.: Wegens vacantie geslo- ten: Bakkerij Hartsuiker, bakkerij Nijkamp, bakkerij Fa. B. J. van Zon. Dinsdagavond 16 Aug. 7.30 uur afhalen toegangskaarten feestavond in café Kloosterboer en laatste gelegenheid v. opgave tot deelname aan volksspelen op 19 Augustus. Woensdag 17 Aug.: Dr. C. H. Rietdijk geen spreekuur. Donderdag 18 Aug. 7.30 uur: Gezellige feestavond in café Kloosterboer te Dijkerhoek. Donderdag 18 Aug.: Kermismarkt bal in Amicitia en in 't Stationskoffie huis van de heer Mans Kalfsterman (zie adv.) Vrijdag 19 Aug.: School- en Volksfeest te Dijkerhoek bij café ,,'t Bonte Paard" (Kloosterboer). 2227 Aug.: Vacantie H. J. Bouwhuis, Oranjestraat. Maandag 29 Aug. 7-30 uur: Aanmelding voor Middenstandscursus 1956 bij de heer W. Müller, Borkeld 16. GESLAAGD Te Zwolle zijn voor 't middenstands diploma de volgende dames en heren geslaagd: Mej. D. Keuterman, Holter broek 78; Mej. M. A. Kloosterboer, Dij kerhoek 53; J. A. H. Bronsvoort, B 120 te Laren (Geld); Paul Flik, Oranjestr. 31; J. A. Jansen-Maneschijn, Dijker hoek 66; H. Kers, Holterbroek 87; H. Klein Teeselink, Holterbroek 89; A. Schippers, Espelo 15. Allen werden op geleid door onze plaatsgenoot de heer W. Müller. De middenstandscursus 1956 zal me dio September aanvangen. Zie advertentie in dit nummer. Aan de Gem. Techn. School te Deventer is voor het Bakkersexamen halfwas geslaagd de heer E. Beldman, Markeloseweg. Het examen werd af genomen door de Ned. Bakkerijstich ting te 's-Gravenhage. COLLECTE TEN BEHOEVE VAN 'T SANATORIUM TE HELLENDOORN Voor de collecte, die dezer dagen zal worden gehouden, is de steun van velen niet alleen nodig, maar een le venskwestie voor 't sanatorium te Hel- lendoorn. Dikwijls hoort men tegenwoordig zeg gen, dat de tuberculose' bezig is te verdwijnen. Inderdaad is het sterfte cijfer lager dan ooit tevoren. Maar toch vallen er jaarlijks nog ongeveer 2000 Nederlanders als slachtoffer van deze ziekte. Ook het sterftecijfer begint te dalen. Maar in 1953 werden toch nog ongeveer 14000 nieuwe lijders aan tu berculose ontdekt; een aantal, dat altijd nog ver boven dat van voor de oorlog ligt. Het sanatorium te Hellendoorn helpt mee het grote leed, dat de tuberculose veroorzaakt, te lenigen. Stelt ons in staat dit werk, dat zo dringend noodzakelijk is, te blijven voortzetten. Onze patiënten, dat zijn Uw mede mensen, zullen er dankbaar voor zijn. iAN On: lad'V

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 2