HOLTENS NIEUWSBLAD v.v.v. jHoltens nijverheid in het verleden Plaatselijk Nieuws UacattUe-pAagAamma Mo. 31. Jaargang 7 (Tweede Blad)ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1955. Verschijnt elke Zaterdag. LOFFELIJK VERSLAG OVER H.M.V. In het Augustusnummer van „Het Maandblad", officieel orgaan van de Kon. Ned. Federatie van Harmonie en Fanfaregezelschappen, werd opgenomen het critisch verslag van het Federatief Muziekconcours, georganiseerd door de Muziekvereniging „Orpheus" te Bath- men, aan welk concours o.m. werd deel genomen door H.M.V. De jury, die bestond uit de heren Louis de Morée, Mar. Ogier Jr. en Wil lem Zonderland, zegt m haar verslag over H.M.V. het volgende: Verplicht nummer: „Prometheus ont- boeid" van Sir Granville Bantock, arr. P. J. Molenaar. Veel behoeft over deze hoogstaande uitvoering niet geschreven te worden. Na een minder gelukkige inzet treden de zeer goede kwaliteiten van dit corps duidelijk naar voren. Tussen 1 en 2 valt enige onzekerheid te constateren, maar overigens marcheert zo goed als alles uitstekend. 4 verloopt in elk opzicht naar wens. Na 6 is de stemming niet volkomen rem. Verder is de uitbeelding zeer te prij zen. Jammer, dat het samenspel nu en dan een beetje te wensen overlaat. Het piu moto treft ons door de rake weer gave. De samenklank is bijzonder mooi. in Calando kan de forte-klank iets meer stralend zijn. In 14 worden wij weer getroffen aoor de prachtige uitbeelding. Muzikaal en technisch staat deze vertol king op een mooi peil. Dit nummer be haalde 51 punten. Keuze-nummer „Woodland Pictures" van Percy E. Fletcher, arr. Gosl. Moll. I. Het begin is zeer goed. In 2 is het samenspel niet helemaal gelijk. In de discant iaat de stemming iets te wensen. 3 staat weer op een hoog peil. In 11 hapert het even in het samenspel. Ove rigens alle lof. II. De voordracht is muzikaal fijn aangevoeld. Wij genieten van de mooie ensemble-klank. In 2 is de inzet een beetje onzeker, maar verder is alles zeer mooi van uitbeelding en karakter. III. In een goed tempo wordt begon nen. Voor en in 3 is het samenspel niet overal absoluut gelijk. De sfeer wordt bijna doorlopend uitstekend getroffen. Over het geheel een loffelijke prestatie. Dit nummer behaalde 54 punten. Voor beide nummers met 105 punten een le prijs. De algemeen voorzitter van de Kon. Ned. Federatie van Harmonie- en Fan- faregezeischappen, de heer C. G. M. v. Riei, heeft met een warm gestemde toe spraak de Federatiewimpel aan het Fe- üeratievaandei bevestigd. Daarbij heeft hij de dirigent, de heer Joh. F. Heieen- ders en de leden van de Muziekvereni ging H.M.V. te Holten van harte geluk gewenst met het zo zeer verdiende suc ces. Voor al deze hulde bracht de voor zitter van H.M.V. een woord van wel gemeende dank. VAL MET ERNSTIGE GEVOLGEN. Toen zij Vrijdagavond een doos van de zolder wilde halen in de winkel van de Fa. Gebr. Dikkers, is mej. Joh. Dik kers van de wat steile en moeilijke trap gevallen en in de bakkerij ongelukkig neergekomen. Zij brak een pols, terwijl dokter Rietdijk, die de eerste hulp ver leende, een schedelbasisfractuur consta teerde. Nog dezelfde avond is zij per ambulance-auto naar het ziekenhuis in Deventer overgebracht. De toestand van mej. Dikkers, die ook nog over pijn in de rug klaagde, was de laatste dagen wel wat vooruitgaande. De Holtense Muziekvereniging H.M.V. (Vaandelafdeling Fanfare) zorgt voor de muzikale opluistering van de tweede Braderie-avond, 10 Augustus a-s. I; De enorme brand, welke in 1829 Hol ten teisterde, heeft onder de bevolking van deze plaats een buitengewoon grote armoede teweeggebracht. Teneinde deze ongekende armoede effectief te kunnen bestrijden trachtte het plaatselijk be stuur in samenwerking met de bestuur- 1 deren der marke van Holten industrie aan te trekken. De pogingen daartoe werden in 1834 met succes bekroond. Holten kreeg een calicotsweverij. De I marke, op 17 September 1834 onder lei ding van markerichter F. W. v. Gendt in vergadering bijeen, besloot op voor stel van burgemeester Jan Vincent, een subsidie van tenminste f 2000.te ver lenen voor de bouw van een fabriek, onder voorwaarde, dat 't gebouw eigen dom van de marke zou blijven. In de maand April van het jaar 1835 bereik- Iten de gecommitteerden van de marke met Jan Willem Roelofs overeenstem- iming omtrent de grond, waarop de fa briek zou verrijzen. In 1836 kreeg de 'oouw zijn beslag. Om zoveel mogelijk personen tewerk te kunnen stellen werd naderhand besloten de fabriekszolder af te schutten. Het aantal arbeiders kon toen met een dertigtal kinderen worden uitgebreid. Tot 1 Mei 1852 was de fa briek verhuurd aan de heer Artzenius te Goor. Voorzover ik heb kunnen nagaan is de weverij later overgegaan in handen van ter Horst en Co. te Rijssen. In 1866 waren in deze fabriek 14 personen werk zaam, waaronder één vrouw. De lonen varieerden van f 1.50 tot f 2.60 per week. De huismjverheid was in die tijd van Iveel groter betekenis. Niet minder dan 290 personen verrichtten thuis textiel- arbeid. Het loon van de thuiswerker was in het algemeen gelijk aan dat van de fabrieksarbeider. Een goede jutewever kon een weekloon van ten hoogste f 3. vermenen. In 1873 bedroeg het aantal in de fa briek tewerkgestelde arbeiders 56, der- ,haive viermaal zoveel als in 1866. Vier onder hen waren vrouwen. De huisar beiders waren belangrijk minder in getal in 1866. Hun aantal bedroeg nu slechts 99. De huisarbeiosionen bedroe gen f 1.tot f 1.80 voor jongeren en iz.tot f2.70 voor ouderen, terwijl de fabrieksarbeiders f 3.tot f 4.50 per week ontvingen. Het aanmerkelijk ver schil in loon is ongetwijfeld de oorzaak van de toeioop naar de fabriek. De we vers in wonmg en fabriek fabriceerden in 1873 'n aantal van 403z02 jutezakken. De firma ter Horst en Leestemaker trachtte de productie van jutezakken zo veel mogelijk op te voeren. In Maart 1876 deelde zij de raad van Holten mee, dat nog een aantal wevers werk kon worden verschaft, doch een bezwaar ,was, dat de garens eerst van Rijssen ge haaid moesten worden om daarna als geweven goed teruggebracht te worden. Dit bezwaar zal waarschijnlijk te berde gebracht zijn, omdat een gedeelte van de i bevolking het weven ais nevenarbeid Iverrichtte. Aan het geopperde bezwaar kon worden tegemoet gekomen, indien ;de raad aan de firma ter Horst en Lees temaker de oude school geheel of ge deeltelijk ten gebruike zou willen af staan, teneinde deze als magazijn te I kunnen inrichten. De raad, zich wel be wust, dat hiermee een gemeentebelang van de eerste orde zou worden gediend, verhuurde de school met ingang van 1 April 1876 gedeeltelijk tegen een ver goeding van f 20.per jaar. Voordien was het gebouw wel eens in gebruik af gestaan aan de Holtense Rederijkers kamer „Van Lennep", welke daarin uit voeringen gaf. j De huisnijverheid maakte geleidelijk I plaats voor de arbeid 'in fabrieken. In het gemeenteverslag van 1909 wordt geen melding meer gemaakt van textiel- arbeid in de woningen. Waarschijnlijk hebben de thuiswerkers, die het weven immers vaak als aanvullende werkge legenheid beschouwden, him volle em plooi in de landbouwsector gezocht. Wellicht mede tengevolge van een con junctuurdaling waren in 1909 nog maar zeven arbeiders in de fabriek te Holten werkzaam. In 'datzelfde jaar schijnt zij gesloten te zijn. Het gemeenteverslag van 1910 rept althans niet meer van haar bestaan. Opmerkelijk is het, dat de Koninklijke Jutespinnerij en Weverij Ter Horst en Co. N.V. te Rijssen ook thans weer pogingen in het werk stelt om een gedeelte van haar bedrijf in Holten te vestigen. Naar het zich laat I aanzien zullen deze pogingen met suc ces bekroond worden. Voorts kan Holten nog bogen op een andere tak van nijverheid. De vermel ding van het beroep fabrikant achter de naam van G. J. Struik, die bij raadsbe sluit van 4 October 1856 werd benoemd tot lid van de gezondheidscommissie, wijst trouwens ook in deze richting. Reeds in 1726 waren in de buurtschap Borkeld vijf tichelovens, waar stenen, misschien ook al dakpannen, werden gebakken. Het veen onder Holten en het Broeck (vermoedelijk het Holter- broek), alsook de „gemene weide op de Borkeld werden seer benadeelt door het halen van kley". In 1866 bezat Holten nog één pannen- bakkerij en twee steenfabrieken. In de pannenbakkerij werkten drie mannen tegen een weekloon van f 4.20. In de steenfabrieken vonden 16 mannen en 3 vrouwen werk. Het loon voor arbeiders beneden 16 jaar bedroeg f 3.tot f 4. per week. Werknemers boven 16 jaar konden wekelijks ten hoogste f 6.ver dienen. In 1873 was nog slechts één steenfabriek in bedrijf. In dat jaar wer den 200.000 stenen en 120.000 pannen gefabriceerd. De prijs der stenen be droeg f 8-50, die der pannen f 17.50 per 1000 stuks. Naderhand schijnt deze tak van industrie van zeer weinig betekenis te zijn geweest. Geen enkel verslag over de toestand der gemeente na 1873 maakt melding van de aanwezigheid van een steen- of pannenfabriek. W. OTTEN. VRACHTAUTO RAMDE mENSXB US 0,A.D. Woensdagmorgen ramde een Duitse vrachtauto met aanhangwagen in de Dorpsstraat ter hoogte van ae garage EHaG van de heer T. blokkers, een cüenstbus van de Ü.A.D., welke om 7.30 van hier vertrekt naar Almelo. De bus, weike bestuurd werd door de heer A. J. M. te Rijssen, werd zwaar be schadigd en door het rondspringende glas werden de chauffeur, ae conduc trice en twee passagiers licht gewond. De chauffeur van de Duitse vracht auto, J. H. uit Essweiier, kwam uit de richting Hengelo en moest wegens een geparkeerde auto met zijn voertuigen naar het midden van de weg. Hij heeft door de flauwe bocht in de straat waar schijnlijk de uit de anaere richting ko mende dienstbus met tijdig opgemerkt, zodat hij een aanrijding met meer kon voorkomen. De diens to us werd eerst door de trekker en aaarna door de aan hanger geraakt en een eind teruggescho ven, zodat zij ernstige averij opnep. Het ongeluk is voor de inzittenden bijzonder goed afgelopen. Van de beide Duitse voertuigen werd de aanhanger het "meest besciiauigd. TIJDELIJK ONDERWIJZER Onze plaatsgenoot, de heer W- J. Run- neboom, is-met ingang van 1 beptemoer a.s. benoemd tot tijdenjk onderwijzer te Dijkerhoek, in verband met de vacature, ontstaan door het vertrek van 't hoofd der schooi, de heer G. H. Wanders. In verband hiermede is voor R., die 3 Augustus onder de wapenen moest komen, uitstel van eerste oefening aan gevraagd. VERKEERSHEK VERNIELD. Maandagmorgen omstreeks half 7 is j een truck met oplegger van de expeditie j Beverdam uit Hengelo tegen het ver- keershek bij de Ulo-school gereden, dat uit de grond werd gerukt en totaal werd vernield. Het ongeluk zou ontstaan zijn, door- i dat de chauffeur heeft moeten afrem- men voor een voor hem rijdende wa gen. Daarbij zijn de remmen van de op legger geblokkeerd, waardoor de wagen opzij sloeg en het hek raakte. De ver zekering zal hier wel uitkomst moeten brengen. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Op Zaterdagavond 6 Augustus zal de Dressuurclub „Holten" in het Sportdal 'n programma van hondendressuur bren gen. De voorstelling begint om 7 uur. Aan dit programma verleent mede werking de hondendressuurvereniging „Riessen" onder leiding van de heer J. Sloot. Het programma vermeldt: 1. Opmars. 2. Volgen aan de lijn. 3. Volgen links en rechts op comman do. 4. Volgen bij het rijwiel. 5. Apporteren van houten en ijzeren voorwerpen en fles. 6- Op teken afleggen en komen op signaal. 7. Geluid geven en stil zijn op com mando. 8. Vooruitsturen (30-40 m.) en afleg gen. 9. Vrije sprong over een haag en apporteren. 10. Klimsprong over schutting 1.75 a 2 m. hoog en apporteren. 11. Weigeren van aangeboden en toe geworpen voedsel. 12. Bewaken van spelende kinderen tegen aanrander. 13. Bewaken van een dame tegen aan rander. 14. Bewagen van diverse voorwerpen. 15. Opsporen van een misdadiger en van het gestolen voorwerp. 16. Arrestatie van een stroper en op zoeken van het geweer. 17. Arrestatie van twee smokkelaars. 18. Arrestatie van een rijwieldief. 19- Stellen van een persoon in burger. Pakwerk: 20. Stellen op stokvastheid. 21. Stellen op schotvastheid. 22. Stellen op rijwiel. 23. Helpen op hulpgeroep. 24. Afroepen van vluchtende helper. 25. Afmars. Voor deze avond wordt een entree ge vraagd van 5u ct. voor volwassenen en 25 ct. voor kinderen. Radio Scüoneveld zal voor het geven van de nodige expli caties en voor muzikale afwisseling met de geluidsversterker aanwezig zyn. Dit is een voor Holten nieuw program ma, zodat er zeker veel belangstelmg zal bestaan. De volgende dagen zijn in het vacan- tie-programma reeds bezet: 9 en 10 Augustus: De Braderie van de Holtense winkeliers. (Men zie hiervoor het uitgebreid programma). 16 Aug.: Zanguitvoering van de Chr. Gem. Zangvereniging „Sou Deo Gloria" met medewerking van het strijkje „De Boholo's" in Kaltstermansweide 20 Aug.: Openluchtuitvoering van het toneelspel „Hilde", naar het gelijknamige boek van Anne de Vries, onder auspi ciën van O.C.H. De plaats wordt nader bekend gemaakt. 21 Aug.: De Motorclub organiseert op deze dag weer diverse oriënterings- ntten, waarin o.a. door de zustervereni ging uit Zwolle de wisselbeker zal moe ten worden verdedigd. 7 Sept. staat eveneens genoteerd voor de Motorclub. HOBOCA PUZZLE-REISBONNEN. Hoboca Rotterdam maakt tijdens de Braderie op originele Vjze reclame. Op Dinsdagavond tussen 18 en zl jaar zal de lirote unbekenüe op de Braderie rond stappen en aan willekeurige voorbijgan gers de vraag stenen of zij in het bezit zijn van een Hoboca-bon met opdruk „Euzzie". De gelukkige bezitters, die aangesproken woruen, ontvangen een aardige verrassing per Ned. spoorwe gen. noboca-bonnen geven recht op gra tis reizen per Ned. spoorwegen en wor den verkocht m de mee raamonjeuen aangeduide zaken. Nadere bijzonderhe den vmdt men in een annonce m dit no. BENOEMD TE LEIDEN. Onze plaatsgenoot, de heer W. Gel- tink, is tot onderwijzer benoemd aan de Rudolf Sterner school te Leiden, onder voorwaarde, dat hem vrijstelling van de dienstplicht wordt verleend, waarvoor hij tot nu toe uitstel van eerste oefening genoot. HOLTENSE WIELRENNERS IN ACTIE. In de Zaterdagavond gehouden „Ron de van Dalfsen", georganiseerd door de W.S-V. „De Volharding", eindigde Wim Beijers op de 2e plaats achter de En- schedese nieuweling Dokter. Deze liet over de 60 km. een tijd van 1 uur 15 min. en 7 sec. afdrukken. Henk Brink reed dezelfde avond in de inter club wedstrijd te Heer de tussen de Hengelose wielerclub „De Tuban- ters" en de W.S.V. „Zwolle". Het was een race voor amateurs en nieuwelin gen. Na een enerverende strijd werd Mattie van den Heuvel wmnaar in de prach tige tijd van 1 uur 46 min. en 16 sec. over een afstand van 70 km. Tweede werd Henk Scheuten; 3 Frans Nijmeijer; 4 J. Oude Lenfermk (Delden); 5 H. Veld huis (Zwolle); 6 H. Boom (Markelo;; 7 A. van Uden (Oss); 8 Th. Bulten (Zwol le); 9 R. Brugman; 10 J. Brinks (Holten); 11 B. Platei (Zwolle); en 12 J. ter Eist (Deiden). Zondag kwam Beijers uit in de Ronde van Wapse (Dr.). Hij reed een goede race en wist een viertal prémies in de wacht te slepen. Vijf ronden voor het einde moest hij echter wegens een lekke band opgeven. Op dezelfde plaats moest ook een andere renner afstappen. Deze had de spijker, die waarschijnlijk 't lek veroorzaakte, nog in de band. Dat was pech voor beide renners, die goed op kop lagen.

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 1