CANADA BRADERIE IH. J. BELTMAN Ondergronds bedreigt rust gewroet en vrede. Kalfstermcm Eens zei men:t*+ hier is niets! 1 Sinnetex Mantels Nijverdalse Drukkerij Bezoekt met de Slagerij Reclame van BLINDE VINKEN f Raketjes KALFSTERMAN STUDIEBOEKEN Agent: J. WIGGERS Adverteren doet verkoper. Gezond Nederland Het is geen geheim, dat de kracht- :entrale van het internationale com munisme nu al 38 jaar lang, sinds revolutie der bolsjewieken in Rus land, in de Sowjet-Unie ligt. Vandaar- uit worden de subversieve (omverwer pende) acties geleid, die het interna tionale communisme overal in de we reld geregeld op touw zet om het ge- van andere regeringen te onder enen. Dat ondergronds gewroet is een gevaar voor de rust en de vrede. De Amerikaanse journalist Benjamin West heeft dezer dagen nog een Doek je opengedaan over een netwerk van rendstations, die in Oost-Europa zijn opgericht en onder auspiciën der Sow- jets worden geëxploiteerd met het doei tweedracht te zaaien in West-Europa en het gebied rondom de Middellandse Zee, zonder dat dit Moskou in moei lijkheden kan brengen. In Azië be staat een soortgelijke zender in Noord- China. Al het mogelijke wordt gedaan om de bevolking van de gebieden, die men wil bewerken, in de waan te bren gen, dat het hier clandestiene zenders betreft, die vanuit het eigen land ope reren. De communisten weten in de regel de zaak psychologisch wel goed uit te tienen. Ze redeneren zo, dat het volk eerder geneigd is te luisteren naar clandestiene uitzendingen, die ogenschijnlijk op vaderlandse bo dem worden verzorgd, dan aandacht te schenken aan uitzendingen, waarvan bet weet, dat zij zonder meer „spreek buis" zijn van de communistische re geringen. Zo moet zich te Boedapest 'n zender bevinden achter het ijzeren gor dijn, waarvan de omroeper laat voor komen aisof het een clandestiene zen der betreft, die ergens in Noord-Afrika bediend wordt. Via deze zender wor den in het Arabisch de bewoners van Algiers, Marokko en Tunis aangespoord tot sabotage en oproer. Vanuit Boekarest wordt tot een gro tere ondergrondse communistische ac tiviteit in Griekenland aangespoord en worden de communis tische leiders daar opgewekt om „cel len" te vormen in de grote steden. Deze zelfde zender wordt ook gebruikt voor uitzendingen naar Spanje. Vele Spanjaarden verkeren in het geloof, dat de uitzendingen afkomstig zijn uit het eigen land. 'Dit is maar één methode van werken. Er zijn nog vele andere. Maar de toe leg is duidelijk. De communisten zijn er op uit overal onrust en onvrede te zaaien en het gezag te ondermijnen, hun eigen communistische organisaties uit te bouwen, alles met het oogmerk een situatie te bewerkstelligen, die het uiteindelijk mogelijk zal maken meer gebied in communistische handen te spelen. President Eisenhower heeft bij de opening van de topconferentie te Ge- nève ook dit punt ter sprake gebracht en er op gewezen, dat door deze sub versieve acties de betrekkingen tussen de diverse landen en de Sowjet-Unie worden verstoord. Hij wilde hier blijkbaar ook wel eens over gaan praten. Maar premier Böel- ganin, die al afwimpelde om over het zelfbestemmhigsrecht van de Oost- Europese satellietstaten te praten, wei gerde ook dit tweede belangrijke punt in de besprekingen te betrekken. Zijn motief was, dat hier in Genève „rege ringen" bijeen waren en geen „poli tieke partyen". Dat is al een heel oud „kluitje in het riet". In elk geval blijkt hier wel uit, dat al moge de glimlach van de Russische leiders nog zo breed zijn, zij er niet aan denken, voorzover het hun betreft als regeringspersonen, ook maar één strobreed in de weg te leggen aan deze opruiende actie van het communisme in andere landen. Het communisme kan zich vrijelijk op de wijze, waaropzij dat doet, blijven men gen in de „binnenlandse aangelegenhe den" van andere landen. Laat staan, dat deze actie zou worden stopgezet." Het communisme blijft zijn „zending" drijven om vooral in de wereld men sen te begeesteren voor het revclution- naire ideaal, dat uiteindelijk de zege van het communisme over de gehele wereld beoogt en de omverwerping van elk niet-communistisch regiem, vol gens de bekende methoden. Daar valt niet over te discussiëren. Het Westen doet wijs zich geen illusies te maken over het communistisch be grip van „co-existentie". Dat is een revolutionnair tactisch begrip, dat in geen geval de fundamentele doelstel lingen, die het communisme najaagt, aantast, maar een „scherm" om voor die doelstelling te profiteren van een vlotter verkeer met de kapitalistische landen ten bate van de politiek op lan ge termijn, om ze te bereiken. De ge wiekste onderhandelaars pogen het op een koopje te leveren de anderen de illusie, zij het er beter van worden. Hoog boven Canada's hoofdstad en parlementsgebouw verheft zich de Vredestoren. Hij is een herinnering aan hen, die in de Eerste Wereldoorlog op de slagvelden stierven. Hij is voorts een manifestatie van Canada's streven naar vrede en begrip tussen de volken. Tot ver in het golvende land om Ottawa is de Vredestoren duidelijk zichtbaar. Tot ver van Ottawa horen de mensen de klokken van die toren. Vooral op nationale hoogtijdagen en bij bijzondere gelegenheden golven de klanken van het vredescarrillon over stad en land en verkondigen zij aan allen hun vredeszang. Op de eerste Juli luisteren de Canadezen met bijzondere ontroering naar hun carillon, want op die datum werd in 1867 Canada als zelfstandige staat geboren. Toen Canada zijn zestigste verjaardag vierde op 1 Juli 1927 speelde het vredescarilion voor de eerste keer. Toen klonken voor de eerste maal de 53 klokken, waaruit het bestaat. De bespeling is verre van gemakkelijk en de beiaardier moet over harde vuisten beschik ken. De zwaarste klok weegt zowat 10.000 kilogram. Deze klok draagt Canada's doden uit de Eerste Wereldoorlog in het hart. Hij houdt de herinnering aan hen wakker in zijn inscriptie: „Glory to God in the Highest and on Earth Peace, Good Will towards Men". SEDERT 1839 RUST IN HET LAND. Het laatste jaar is er veel gebeurd in Canada, dat vermelding verdient. Uit enige gegevens moge dit blijken. Op 10 Augustus 1954 begon de uitvoe ring van het grote St. Laurens-pi'oject, de droom sedert vele jaren van tal van Canadese en Amerikaanse staatslieden. Dit project beoogt om in Canadees- Amerikaanse samenwerking een directe waterweg van de Atlantische Oceaan naar de grote meren te maken en voorts reusachtige krachtstations (waterkracht) te bouwen. Canada's „uranium-oogst" steeg ge stadig. Nieuwe ertsgebieden kwamen in exploitatie. Onlangs verklaarde een ura- nium-autoriteit, dat tegen het einde van 1957 Canada twaalf keer zoveel uranium zal produceren als in de laatste phase van de jongste wereldoorlog. De wereldvraag naar Canadese bos- producten bleef zich in stijgende lijn be wegen. De uitvoercijfers over 1954 over troffen die van 1953. Ja, zij bereikten 'n nieuw record, te weten 35 pet. van de totale buitenlandse handel van Canada- De „bos-industrieën" (houtpulp, papier) maken een bloeiperiode door en vergro ten voortdurend hun capaciteit. Op internationaal terrein deed Canada belangrijk werk. Ten behoeve van de Verenigde Naties werd twintig millioen gulden uitgegeven. In het kader van de NAVO was Canada eveneens actief. Van belangrijke internationale commissies maakten Canadezen deel uit (wapenstil stand Indo-China vooral). Het Colombo Plan (dat beoogt om Zuid-Oost-Azië's welstand te vergroten) vond en vindt in Canada veel steun. Voor het Plan-jaar 19541955 stelde Canada ongeveer 100 millioen gulden beschikbaar. Het verleden. Uit het voorgaande blijkt wel, dat de Canadezen reden hebben om tevreden te zijn. Doch ook een terugblik op een verder verleden geeft reden tot blijd schap. Hij toch leert, dat Canada werd van strijdtoneel tot een welvarend ge menebest en van „niets" tot een land, dat zeer grote natuurlijke rijkdommen heeft. Canada's vroegste geschiedenis is die van de strijd tussen Frankrijk en Enge land om Noord-Amerika. De inzet van die strijd waren, wat Canada betreft, „enige bunders sneeuw", zoals een ver licht Fransman uit de achttiende eeuw het land ietwat meewarig bestempelde. Nova Scotia (Nieuw Schotland) was het eerste brokje Canada, waarvan de Brit ten zich meester maakten. Dat was in 1628. In 1632 heroverden de Fransen 't I gebied echter. De strijd golfde heen en weer tot 1713. Toen kwam Nova Scotia (bij de Vrede van Utrecht) in Franse i handen. Meer succes boekten de Engel- sen met de door hen opgerichte Hudson Baai Maatschappij. In het haar verleen- j de octrooi kreeg deze maatschappij prac- j tisch gesproken het gezag over alle ge- j bieden, die afwaterden op de Hudson i Baai. En geheel Canada werd Brits op grond van een bepaling van de Vrede van Parijs van 1763, die een einde maak te aan de zevenjarige oorlog. Frankrijk was toen als koloniale mogendheid in Noord-Amerika uitgeschakeld. Zware koloniale oorlog. Een zware koloniale oorlog was aan de Vrede van Parijs voorafgegaan. Fran sen en Britten hadden elkaar op leven en dood bestreden. Tot besluit was Ca nada Brits geworden. Nooit hebben de Britten reden gehad om de Canadese af spraken van de Vrede van Parijs te be treuren. Trouwens, het was een Vene- tiaan in Engelse dienst, Cabot geheten, die in 1497 Canada had ontdekt. In het begin der zestiende eeuw waren ook de Spanjaarden er een kijkje komen nemen. Zij vonden evenwel in de Canadese kustgebie den geen goud en trokken zich dus spoedig terug. Zij zochten in de Nieuwe Wereld immers uitsluitend goud! „Aca nada!" - „Hier is niets!" zouden de Spanjaarden uitgeroepen hebben en zo zou de naam Canada zijn ontstaan. Andere geschiedvor sers menen evenwel, dat het In diaanse woord „kanatha" (verzame ling van hutten) de kern is van de naam Canada. Hoe dit zij, de Fran sen, minder gouddorstig dan de Spanjaarden, namen in 1534 't land in naam van koning Frans I in bezit. Jacques Carier, de bekende zeevaar der en ontdekkingsreiziger, noemde Canada Nieuw-Frankrijk. De Yankees. De verhouding tot de Verenigde Sta ten, ihans uitstexend, is wel eens erg ge spannen geweest. Toen Eng elands Noord-Amerikaanse koloniën zich tegen het einde der achttiende eeuw losscheur den van het moederland, vielen de Yan kees (het Britse) Canada binnen. Blij vende successen boekten zij niet. Een tweede Amerikaanse invasie volgde in 1812. Toen is er geruime tijd verwoed gestreden tussen Britten en Yankees- De eersten wisten zich echter te handhaven. Ook slaagden zij er m om een paar ge vaarlijke opstanden (1838 en 1839), voor namelijk ontstaan in de vroegere Franse delen van Canada, te onderdrukken. Sedertdien ging Canada's weg vreed zaam bergopwaarts. De bekroning kwam in. 1867. Op 1 Juli van dat jaar zag een Engelse Koninklijke Proclamatie 't licht, waarbij de Canadese gebieden Opper- Canada, Neder-Canada, Nova-Scotia en Nieuw-Brunswijk verenigd werden tot één staat met een grondwet, die in be ginsel overeenkwam met de Engelse. Het bestuur werd toevertrouwd aan een plaatsvervanger van de Engelse koning, de Gouverneur-generaal, bijgestaan door een Staatsraad, In 1871 sloot Brits-Co- lumbia zich bij Canada aan. In 1873 volgde Prins Edward Eiland dit voor beeld. In 1949 werd de Canadese eenheid voltooid, toen New-Foundland (Enge- lands oudste Amerikaanse bezitting) als jongste provincie tot Canada toetrad. De Britse Rijksconferentie van 1926 bepaalde de huidige status van Canada, namelijk die van een autonome gemeen schap binnen het Britse Rijk, in status gelijk met die van het moederland en de (andere) dominions, en met deze verbon den door trouw aan de Britse Kroon. Het Statuut van Westminster (door het Britse Parlement aanvaard op 30 Juni 1931) ruimde de laatste resten van on zelfstandigheid op. Sedertdien is Cana da een vrije, zelfstandige en onafhanke lijke staat binnen het Britse Rijk. Een bewogen, soms bloedige geschie denis eindigde met een bloeiperiode, die voor de toekomst veel goeds doet ver wachten. De tegenstellingen van vroe ger zijn, zoal nog niet geheel verdwenen, toch aanmerkelijk verzwakt. Britten. Fransen, Amerikanen en Canadezen i werken in onze tijd zowel in als buiten Canada tamelijk eendrachtig samen. ONZE STAND BIJ AMICITIA (Hotel Holterman) VOOR DE LEKKERSTE HAPJES, VOOR DE HOOGSTE KWALITEIT de stand van imniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuHniiiiiiiiuiiiiiiiHiininimiiiiiiiiiiiiiuiiiiniHiiumimiiniiiiiiiiiiiiiiiimmiuiiiiiiimi^ H voor slechts 19-75 worden steeds meer gevraagd. 1 Zeer sterk, water- en winddicht, g 1 reukloos, afwasbaar, kleurecht. jg H Moderne tinten. g M Blijft onveranderd, zelfs bij 25 graden vorst j 5 en 130 graden hitte. 11 1 HOLTEN luim»,„„mum, VOLGENDE WEEK en MAGERE SPEKLAPPEN RHEUMATIEK Stel het niet uit. Kom praten met de man met zijn kruiden daarvoor, Maandag 1 Aug. a.s. van 78.30 uur: Stations koffiehuis, Holten. TE KOOP 15 A. ROGGE aan de gast en 10 AHAVER op stam Briefjes inleveren tot a.s. Woensdagavond bij F. J. Kolkman, B 30. TE KOOP 8 ZWARE BIGGEN (lopers). J. Hegeman, Espelo 10. Te koop 20 Are BESTE KLAVER op stam J. Bolink, Burg. v. d. Borchstraat 37, Holten. TE KOOP 4 DRACHT. VARKENS (moeder sterzeug) bij W. Klein Lankhorst, Okken- broek 48, post Bathmen. Te koop: Prima Rogge op stam. Hotel Holterman. VOOR DE BOTERHAM: Boterhamworst, Ham, Gekookte Worst en Leverworst. Verder voorradig: Saucijsjes, Verse Worst, Slavinken, Saucijzenscliijven, Varkenslappen, enz eI12. Donderdags Gehaktdag, HET BESTE WAT II KOPEN KAN, IS VLEES EN WOEST VAN SLAGERIJ VIADTJCT. VOOR HET NIEUWE LEERJAAR. Wilt U tijdig Uw boekenlijst opgeven aan DE HOLTENSE BOEKHANDEL S. Bos-Metzger P.S. Verschillende soorten schoolagenda's uit voorraad leverbaar. Naamkaartjes Verlovingskaartjes Geboortebericht kaart j es Ondertrouw- circulaires in luxe uitvoering Zo nodig binnen 2 uur gereed Kolweg Holten De Vierdaagse te Nijmegen. Vlaggenparade in het Goffert-stadion te Nijmegen op de dag, voorafgaande aan de Vierdaagse. De laatste cijfers over de gemiddelde leeftijd in ons land tonen weer eens aan, dat we in een gezond Neder and leven. De sterftetafels over 19o0—1952 «tellen vast. dat deze gemiddelde leeftijd voor die jaren is opgelopen tot 70.6 jaar voor mannen en 72.9 voor vrouwen I Over 19471949 waren deze jaargetal- len respectievelijk 69.4 en 71.5. Over slechts twee jaar zien we dus een leet- tijdsverlenging van meer dan een jaar. Uit deze cijfers blijkt wel, dat de ge zondheidsmaatregelen in ons volk, veel al met behulp van de overheid getrof fen, door God rijk zijn gezegend- Op geen punt kunnen we dat met meer overtuiging zeggen dan juist voor deze leef tijdsvragen. Inmiddels groeit met de verhoging van de gemiddelde leeftijd 't vraagstuk van de oudedagsvoorziening. Een goede eeuw geleden lag de gemiddelde leeftijd in ons land rondom de 42 jaar. Het was met name de volksziekte, de t.b.c. toen nog „de tering" genoemd die ~e mensen jong ten grave sleepte. De strijd daartegen is pracüsch gewonnen en nu voeren we met evenveel energie strijd tegen de nieuwe volksziekten als kanker en rheuma. Er blijken nu nog steeds mensen te zijn, die bezwaren inbrengen tegen de oudedagsvoorziening, gestimuleerd van uit de overheidssector. Wij geloven, dat dit toch niet te verantwoorden is- Bij de huidige verhoudingen moet er een ge nerale voorziening voor ouden van da gen zijn en het is onmogelijk in te zien hoe men die tot stand zal brengen zon der dat de overheid daarin met wette lijke maatregelen helpt en met finan ciële maatregelen bijspringt. Er is geen land ter wereld waar de gemiddelde leeftijd hoger is dan in ons REGIONAAL CONCOURS HIPPIQUE OM HET KAMPIOENSCHAP VAN OVERIJSSEL. Op Maandag 15 Augustus a.s. zal in Luttenberg in de gemeente Raalte een groot regionaal concours hippique wor den gehouden om het kampioenschap van Overijssel en de N.O- Polder. Dit concours hippique zal uitsluitend bestaan uit rubrieken voor tuigpaarden. Rubriek 1: Concours van éénspannen tuigpaarden, nieuwelingenklasse. Rubriek 2: Concours voor tuigpaarden (éénspannen) uitsluitend voor deelne mers uit de gemeente Raalte. Rubriek 3: Concours van éénspannen tuigpaarden. Limietklasse f 300. Rubriek 4: Concours van éénspannen stamboekmerries, ingeschreven in een in Nederland erkend Warmbloedstamboek, uitgezonderd het Hackney-stamboek. -— Alleen open voor merries van 3 en 4 jr- en voor merries, die in 1954 of 1955 een veulen hebben geworpen. Rubriek 5: Concours van éénspannen tuigpaarden om het kampioenschap van Overijssel en de N.O. Polder. Open klas. Aan het kampioenschap is verbonden 'n uiterst waardevol hippisch antiek kunst voorwerp. Dit is een wisselprijs, die 3 maal in het geheel door dezelfde eige naar moet worden gewonnen om defi nitief in bezit te krijgen. Rubriek 6: Concours van éénspannen tuigpaarden, gereden door dames. Rubriek 7: Concours van tweespannen tuigpaarden. Open klasse. Rubriek 8: Concours van tandem tuig paarden. Langspannen, gereden voor 2- wielige rijtuigen. land. We leven in een gezond land en dat brengt ook consequenties met zich mee. Die hebben we te aanvaarden!

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 3