Koos Vorrink overleden Nederland in 1975 De „Smid van de Kol" RECLAME Ill Adverteren omzet vermeren SPAARBANK Vacantie 25 t.m. 30 Juli - BOER Oud-voorzitter SDAP en Partij van de Arbeid. In de nacht van Maandag op Dinsdag D 1,15 uur is in het Klimophuis te Amsterdam in de ouderdom van 64 jaar verleden de oud-voorzitter van 't par- jbestuur van de SDAP en oud-voorzit- er van de Partij van de Arbeid, Koos lorrink. Jacobus Jan Vorrink werd op 7 Juni in Vlaardingen geboren. Hij was aderwijzer in zijn geboorteplaats en jter in Amsterdam, waar hij in 1918 jetrad tot de toenmalige SDAP. In 1920 werd hij benoemd tot bezol- leider van de Arbeiders Jeugd fentrale (AJC). Voorts was hij voorzit- a van de Socialistische Jeugd-Inter- ationale en secretaris van het Insti- iiut voor Arbeidersontwikkeling. Even- ens had hij destyds zitting in de Cen- :ale Jeugdraad en de Centrale Com- aissie voor de Filmkeuring. In 1934 volgde hij Jan Oudegeest op ls voorzitter van het partijbestuur der DAP. Toen na de bevrijding de Par- d. Arbeid werd opgericht, werd ié heer Vorrink eveneens haar voorzit- =r. Ter oriëntatie in de verschillende olitieke problemen maakte hij in het jdvak van 1931 tot 1934, in hoofdzaak jjdens zijn voorzitterschap van de locialistische Jeugd Internationale een root aantal studiereizen door Europa, i 1933 verscheen van zijn hand een oek voor jeugdleiders, getiteld: „Om g vrije mens van de nieuwe gemeen- iap". In die jaren schreef hij ook een iudie over de Duitse staatsman Wal ter Rathenau. In 1935 deed Vorrink jjn intrede in het parlement. Hij werd jen lid van de Eerste Kamer, welke iinctie hij tot 1946 bekleedde. Tydens de Duitse bezetting heeft Koos forrink een belangrijke rol gespeeld in et verzet tegen de onderdrukkers. Door verraad is hij toen door de Duit- ers gesnapt met het gevolg, dat hij onderscheidene gevangenissen en ampen het einde van de oorlog moest fwachten. Na de bevrijding stelde hij oor de regering-Schermerhorn als re- eringsgemachtigde in algemene dienst un. een onderzoek in naar de toestand de gevangenkampen. Op 4 Juni 1946 eed de heer Vorrink zijn intrede in de weede Kamer. In de avond van 17 Januari 1949 vloog foos Vorrink met een luchttaxi naar foorwegen, teneinde daar 'n regerings- pdracht uit te voeren. Op het Deense iland Falster verongelukte het vlieg- waarbij de beide piloten om het even kwamen. De heer Vorrink was ls passagier de enig overlevende en ferd zwaar gewond in het ziekenhuis e Nyköbing opgenomen. Maanden la- er in Nederland teruggekeerd, kon hij a enige tijd zijn werkzaamheden her natten. De laatste jaren van zijn leven zijn oor Vorrink zwaar te dragen geweest. Iq werd in 1953 door een attaque ge- roffen en heeft een zeer lang en sle- end ziekbed gehad. Vlak voor de verkiezingen in 1953 wam hij nog wel uit 't ziekenhuis en jog hij weer aan het werk, doch dit te vroeg. Zijn zwakke lichamelijke testand dolf het onderspit tegen zijn 'erklust. In Augustus 1954 nam hij atslag als lid van de Tweede Kamer, iel bleef hij nog geruime tijd voorzit- ït van de PvdA, ook toen hij zijn bed iet meer verlaten kon, maar tenslotte olgde Evert Vermeer hem in Februari 355 op, toen het Vorrink onmogelijk fas geworden nog iets te doen. Koos Vorrink was ridder in de Orde au de Nederlandse Leeuw. Op de Maandag j.l. te Rijssen gehou- en veemarkt waren aangevoerd: 1295 Hks vee, runderen 321, varkens 967 en schapen. Prijzen: 97 vette koeien, eerste kwa- teit van f2,60 tot f2,74; tweede kwa- teit van f2,38 tot f2,60; derde kwali- Eit van f 2,18 tot f 2,38 per k.g. slacht- ewicht; 10 vette stieren van f2,10 tot 2,50 per kg. slachtgewicht; 117 melk- a kalfkoeien van f 600,tot f 900,- per iuk; 39 pinken van f375,— tot f540,— er stuk; 23 graskalveren van f215,— >t f345,— per stuk; 35 nuchtere kal- eren van f47,tot f66,— per stuk; drachtige zeugen van f210,— tot 0,— per stuk; 40 loopvarkens van 50,— tot f80,— per stuk; 891 biggen an f4,50 tot f5,50 per week; 7 scha- en van f 65,— tot f 100,— per stuk. Overzicht handel: Vette koeien en stieren: Aanbod re- lelijk groot, de handel had een kalm erloop, waardoor de pry zen iets la- er werden. Gebruiksvee: Aanbod niet ruim, de andel had over het geheel een traag erloop met iets lagere prijzen. Nuchtere kalveren: Aanbod zeer klein, andel redelijk, prijzen onveranderd. Varkens en biggen: Markt ruim be et, de handel had 'n kalm doch prijs- ioudend verloop. Schapen en lammeren: De handel had en redelijk en prijshoudend verloop. Pinken en kalveren: De handel had tij geringe aanvoer een langzaam en lauwelyks prijshoudend verloop. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jan Willem, zoon van P. Gjaltema en C. A. Tulier, Holterbr. 21. Ondertrouwd: F. J. Stam, 28 jr., Hol ten en J. Eertink, 25 jr., Wierden. Gehuwd: D. M. van Vliet, 27 jaar, "Vlaardingen en A. J. Janssen, 23 jaar, Holten. B. Russ, 27 jr. en J. S. Bos, 20 jr. BEVOLKING. Ingekomen: J. Stevens van Diepen veen naar Neerdorp 24. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Holten. 8.30 uur Ds Addink (Viering H- Av.). 10.30 uur Ds. Addink (Viering H. Av. en Dankz.). In beide diensten extra collecte v. de Protestanten in Indonesië. 19.30 uur Ds. Mol van Wons. Collecte voor de Jeugddiensten. Dijkerhoek. 10 uur Ds. Israël (Viering H. Avondmaal). Collecte voor de Protestanten in Indonesië. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds. Post, em.- pred. te Elim (Dr.). In beide diensten is de derde coll. voor de Chr. Kleuterschool. UITSTEL EERSTE OEFENING Aan de dienstplichtige der lichting 1954 G. D. Veneklaas te Dijkerhoek, is wederom voor een jaar uitstel van eerste oefening verleend. VACANTIE WIJKVERPLEEGSTER De wijkverpleegster, Zuster C. M. J. Groeneveld, heeft vacantie van 22 Juli tot en met 8 Augustus a.s. Haar dienst wordt waargenomen door Mevr. W. Wansink-Muller, Holterberg. GEEN CONSULTATIEBUREAU Op 26 Juli en 2 Augustus a.s. zal er geen zitting worden gehouden van het consultatiebureau voor zuigelingen en kleuters van het Groene Kruis. LOTERIJ VAN „BATO" Het is de gymnastiekvereniging „Ba- to" met haar loterij voor de aanschaf fing van materialen, bizonder voor de wind gegaan. De 1000 loten zijn vrijwel allemaal verkocht en de trekking zal dan ook plaats vinden op Zaterdag 23 Juli a.s., des avonds 7.15 uur, in „Ami- citia", ten overstaan van de burgemees- der, Mr. W. H. Enklaar. 13 miliioen inwoners. Hoe zal Nederland er over 20 jaar uitzien? In 1975 zal ons land onge veer 13 miliioen inwoners tellen. Vooral het Westen zal bizonder dicht worden bevolkt, want in 1975 moeten wij hier ongeveer de helft van onze be volking zoeken. Ongetwijfeld zal de uitbreiding van de steden een pro bleem worden, want nu reeds dreigen zij naar elkaar toe te groeien. Bij het Noordzeekanaal zal een industriecen trum ontstaan, waarvan te voorzien valt, dat het tot vrij belangrijke agglo meraties in het Westen zal leiden. Het valt te verwachten, dat er bij de in gang van het Noordzeekanaal één gro te stad zal ontstaan, gevormd uit de reeds bestaande plaatsen en verbonden door een nieuw ontworpen verbou wing, die het karakter van een vol waardige city zal dragen, aldus „De Tijd", die deze blik in de toekomst werpt. Op waterstaatkundig gebied zal voor al bij uitvoering van de plannen de afsluiting van de zeegaten opvallen. Voor een dergelijke afdamming schat men de tijdsduur op ongeveer 20—25 jaar. Het tempo hangt geheel af van de technische en economische factoren. Tegen 1975 zal de Zuiderzee haar defi nitief einde hebben gevonden. In het midden van het nieuwe land is de plaats Lelystad met duizenden inwo ners. Zes grote wegen zullen van het „vasteland" naar deze stad lopen. Bij de aansluiting van de nieuwe polders met de N.O.-polder, kan men een twee de „Moerdijkbrug" bewonderen. Bij uit voering van de plannen zal men in '75 geen Lauwerszee meer zien, maar een polder van ongeveer 5500 ha. Ook de Dollard zal veranderd zijn, evenals de eilanden van Zeeland. Bij inpolderingen in de Schelde zal het nieuwe land de afstand zodanig inkorten, dat een tun nel onder de Westerschelde mogelijk wordt. Vijfde staatsmyn. Energie is voor ons land wel een van de belangrijkste factoren. Momenteel maken de energiekosten gemiddeld on geveer 4 procent van de totale indus triële kosten uit. Ongeveer een derde deel van de benodigde brandstoffen moeten wij invoeren. Wij hebben steeds meer energie nodig, maar onze kolen mijnen zijn niet onuitputtelijk. Een uit breiding van de kolenproductie is dus noodzakelijk. Kijken wij naar 1975, dan zien wij in het gebied van Vlodrop onze vijfde staatsmijn, de „Beatrix". De levensduur van deze nieuwe staatsmijn raamt men op 80 jaar. Ongeveer 100 miliioen ton kolen moeten hier in de grond zitten. Wij hebben een kans, dat wij buiten Zuid-Limburg nog een ko- lengebied zullen bezitten in de Peel. Thans is het Peelveld nog in het sta dium van onderzoek. Op 700 m. diepte heeft men hier kolen gevonden in een 60-80 cm. dikke laag. Misschien is in 1975 dit gebied dus veranderd in een groot kolengebied. Volkomen nieuw zullen de water krachtcentrales zijn. Totaal zullen het 7 waterkrachtcentrales in de Maas wor den, die ons een welkome aanvulling van energie zullen leveren van 1UÜ-150 miliioen kWh per jaar. De plannen voor dit project zijn momenteel bij een commissie in studie. De aardgas- leiding, die thans reeds een deel van ons land van aardgas voorziet, zal een uitbreiding ondergaan, zodat over 20 jaar een groot deel van onze vrouwen zal koken op aardgas. Een centrum van zeer grote activi teit zal ongetwijfeld in 1975 Delfzijl zijn. Als men dan dit deel van ons land bezoekt, zal men het niet herkennen. Duizenden arbeidskrachten zullen door de industrie worden aangetrokken en de soda zal een stempel op de gehele streek drukken. Schiphol zal ongeveer driemaal zo groot worden als thans. Zeer ruw ge schat zal deze uitbreiding ongeveer 140 miliioen gulden kosten. Aangezien er reeds op dit moment een aanvraag lo pende is voor een luchtlijn Schiphol— West-Canada via de Noordpool, kun nen wij in 1975 een kijkje nemen in de poolgebieden- Als Nederland over 20 jaar met va cantie gaat, moeten de routes wel met zorg uitgestippeld worden, want het zal dan liefst driemaal zo druk op onze wegen zijn. Wie nu reden heeft om, over het drukke verkeer te klagen, zal in 1975 met recht zijn handen ten he mel kunnen heffen. GOED TONEELSPEL VAN J.D.G. De Jongeren Discussie Groep gaf j.l. Woensdagavond in het kader van het V.V.V. Vacantieprogramma in Amicitia een zeer geslaagde uitvoering met de klucht in drie bedrijven van Joop Spit, „Poiverientje wint de laatste slag". De zaal was geheel bezet en tal van zomergasten hebben deze avond ken nis gemaakt met het culturele peil van onze jongeren. Nadat de oud-voorzitter, de heer Jaap Kater deze gaat n.l. na de vacantie in Den Haag een betrekking aanvaarden de aanwezigen en in het bijzonder de zomergasten een hartelijk welkom bad toegeroepen en het een en ander verteld had over de activiteit van de J.D.G-, kwam de toneelclub voor het voetlicht met deze geestige klucht, die de toe schouwers de gehele avond in spanning heeft gehouden en telkens een hartelijke lach deed opklinken. Het spel. Het gegeven speelde zich af ten huize van de twee broers Aart van Erkel (Jan Slotman) en Ferdinand (H. Koopman) de laatste met een studerende zoon, toe komstig advocaat Erly van Erkel, vroe ger onafscheidelijke vrienden, maar nu elkaar het huis van hun ouders betwis tend, steeds overhoop liggend. Ferdi nand heeft als oud-marine-officier de gehele huishouding naar zeemanstrant ingericht; hij maakt z'n broer 't leven zuur, zodat men er geen huishoudster kan houden. Onophoudelijk blaft hij al les en iedereen af en op deze manier hoopt hij zijn broer uit het huis te ver drijven. Zijn zoon Erly (Wim Geltink) is een echte charmeur, die alle meisjes het hoofd op hol maakt. Maar als Poiverientje (Toosje Sigger) de huishouding komt doen en zich als een zelfstandig en resoluut persoonlij k- heidje ontpopt, wordt alles anders en wordt de hartenbreker Erly zelf ver liefd. Hij loopt een blauwtje en zijn hele wereldje stort ineen. Poiverientje heeft haar hart verpand aan Forster (Char les Reisinger), die wegens een auto-on geval in dit huis verpleegd wordt. Aart van Erkel schenkt de jongelui geld èn door Poiverientje èn door het debacle van zijn zoon is nu ook Ferdi nand ontwapend en reiken de beide ge broeders elkaar de hand. De vrede is getekend en Poiverientje blijft nog in huize van Erkel. Tussen de bedrijven door zien we nog de flirt van bootsman Wichert (Henk Bouwhuis) met Nel (Hilda Buigholt), die met een pakkend slot afloopt en maken we kennis met Thera Brons (Hanne de Jong), de voorgangster van Poiverientje en Carla Padero (Riek Lubbersen), als slachtoffers met gebroken hart van Er ly, en met het matroosje Kuku (Els de Jonge). Toosje Sigger en Wim Geltink heb ben hun rol van Poiverientje en Erly knap gespeeld, maar ook de anderen speelden goed. Vooral het spel van de beide broers Jan Slotman en Henk Koopman was keurig. Laatstgenoemde had de lang niet gemakkelijke taak om steeds snauwend en humeurig voor de dag te komen. Joh. van Geenhuizen had er door zijn grimering zeer aanemelijke figuren van gemaakt, zodat Piet Bos, die de regie voerde en veel met de jongelui gestu deerd had, deze studie wel tot zijn recht zag komen. Bij het begin stelden de spelers en speelsters zich op originele wijze voor door zich even te tonen en een fragment van hun rol te noemen. Toen het doek aan het slot, na een spontaan applaus, voor de derde maal open ging kwam de heer Beijers op het toneel, om namens het VW-bestuur de club en de medewerkers hartelijk te be danken voor het getoonde spel. Hij wees er op hoe de plaatselijke vereniging zich inspannen om de vreemdelingen geduren de hun vacantie iets van het culturele leven in onze plaats te doen zien. Hoe wel de schoonheid en rijkdom van de natuur de zomergasten volop verpozing biedt, waarderen zij het toch ook ten zeerste om op deze wijze enige verstrooi ing te ontvangen. De voorzitter en Mej. Ria de Jonge Gevraagd voor prettige werkkring DAGMEISJE en FLINKE WERKSTER Aanmelden na 4 uur. „De Oldenhove", Holter berg. TE KOOP Een perc. Rogge en een perc. Haver op stam. G. J. Brinks, Holterbr. 53 TE KOOP Perc. beste Haver op stam J. H. Dangremond, Raal- terweg 6, Holten. Te koop een 2e hands HERENRIJWIEL in prima staat. J. W. Reilink Mzn. Dijkerhoek 90. TE KOOP 3 beste dr. b.b. ZEUGEN begin Aug. a. d. telling. H. Rietberg, Holterbr. 73 TE KOOP Dracht. B.B. ZEUG a. d. telling 26 Juli. J. A. Koopman, Holter- broek 71. ORANJESTRAAT 31, HOLTEN Geopend elke Woensdagmorgen van 9.30 tot 12.10 uur. Laat sparen Uw wachtwoord zijn Bij een inleg van 50 cents kunt U reeds in het bezit komen van een SPAARBANKBOEKJE. Begin er nu mee! U zult er geen spijt van hebben. Illlllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllll Om geen verwarring te verwekken menen wij U het onderstaande nog even duidelijk uiteen te moeten zet ten, wat betreft de va cantie in ons bedrijf. De winkel is deze week geheel gesloten. De werkplaats is alléén geopend voor noodza kelijk répara tiewerk en hoefbeslag. Butagas van 7.3017.30 (kan niet telefonisch besteld worden). Voor hoefbeslag GESLOTEN de week van 1 t.m. 6 Aug. |H WEGENS VACANTIE GESLOTEN |g van 25 t.m. 30 Juli. Voor GAS geopend. :v B. VISSER, Oranjestraat. Voor de In Casablanca duren de onlusten voort. Ongeregeldheden met schietpartijen en in brand steken zijn aan de orde van de dag. dient „begeleid" te worden door actueel nieuws uit Uw voorzieningsrayon. Alleen in dat geval bezit ze de nodige „prikkel" tot actie en overleg en voert ze aldus tot groter omzet. Bedenk eens hoeveel aan goede reclame vastzit. Haak in op de goodwill die het algemeen verspreide nieuwsblad voor U gekweekt heeft ook als Uw zaak eens in de nieuwskolommen wordt be licht. wanneer daarvoor een speciale reden is. boden de dames bloemen aan en de heer Bos een kistje sigaren. Eerstgenoemde bracht dank aan de heren ten Berge, Gervedink, van Bruggen en van Geen huizen, voor het afstaan der zaal, to neelverzorging, verlichting en grime. Ook de clubleden kregen een bedankje voor hun hulp. Dokter Nagelhout erelid Vervolgens nodigde de voorzitter dok ter Nagelhout op het toneel. De dokter werd tot ere-lid benoemd en ontving 'n oorkonde vervaardigd door Kees Bos, die eveneens op het toneel moest verschijnen en een boekwerkje kreeg. De heer Nagelhout zeide zeer erken telijk te zijn voor dit erelidmaatschap en prees de initiatieven van de J.D.G. Als hij nog de leeftijd had van de jon gelui zou het er zeker om gedobberd hebben, wie de rol van Charles Reisin ger, de uitverkorene van Poiverientje, had mogen vervullen. Hij vertelde de aanwezigen nog enke le bijzonderheden van het schildersuit- wisselingsplan en van de Kunstclub, die in deze werkzaam is en vond ook clubs als'de J.D.G. een voorbeeld om in andere plaatsen opgericht te worden. De avond werd tenslotte na een kleine verloting met een gezellig bal besloten, waaraan medewerking verleenden de le den van Goorse Rythme Band. MEDEDELINGEN van de Rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst. De hooibouw zal voor dit jaar spoedig ten. einde zijn en daarmede heeft een groot aantal machines weer zijn diensten bewezen en moeten weer opgeborgen worden. Laat dit opber gen zo zijn, dat de machines een vol gend seizoen weer in goede staat te voorschijn kunnen komen. Na de hooibouwwerktuigen komt de beurt aan de graanmaaier-zelfbin- der. Zorg er voor, dat ook deze machi ne in goede conditie is, zodra de tijd van graanmaaien aanbreekt, door deze machine tijdig te inspecteren en zo no dig te repareren, opdat er tijdens de oogst geen kostbare tijd met repareren verloren gaat. Het is zover, dat er een knollen- plukmachine in de handel gebracht wordt. Doch deze plukt slechts op rij en gezaaide knollen. Wil men eventu eel knolle machinaal plukken of laten plukken, dan moeten de knollen ma chinaal gezaaid worden. Dit kan ge beuren met de gewone zaaimachine, alsook met een „Wolfzaairol", die aan de ploeg bevestigd kan worden. De rij- enafstand moet minstens 25 cm. zijn. Voor degenen, die erg veel last hebben van knolvoet in de stoppelknol len, is het belangrijk te weten, dat de N.V. H. Mommersteeg te Vlijmen twee nieuwe stoppelknollenrassen heeft, die veel minder aangetast worden door deze ziekte dan de andere rassen. Deze rassen zijn: 1. Mommersteeg Knolvoetresistente Halflange (ingesneden blad): 2. Mommersteeg Knolvoetresistente Heelbladige Halflange (andijvie- blad). NIJVERDAL HET TWEEDE CONCERT VAN FEIKE ASMA Dinsdagavond 26 Juli a.s. zal de be kende Haagse organist, de heer Feike Asma, het tweede concert in de serie zomer-concerten op het orgel m de Vrije Evangelische Kerk alhier geven. Deze concerten staan steeds op een zeer goed peil en het programma voor Dinsdagavond belooft ook weer heel veel goeds. Dit programma luidt: 1. Canonisch voorspel Psalm 84 „Hoe lieflijk, hoe vol heilgenot" Jan Zwart. 2. Praeludium en fuga in a-moll J. S. Bach. 3. Adagio uit de cantate „Ich steh' mit einem Fusz im Grabe" J. S. Bach. 4. - Aria mit Variationen G. F. Handel. 5. Allegro vivace Ch. M. Widor. 6. Andante in Es S. Landman. 7. Toccata W. Ralph. Driffill. 8. Finale en koraal „Alle roem is uitgesloten" Jan Zwart. (Het koraal wordt door de aanwezi gen meegezongen.) Aanvang acht uur.

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 3