v.v.v. i BRADERIE Industrievestiging binnen het bereik TE HOLTEN S3 AGENDA Uaeanüe-pAagAasruna III ilia Plaatselijk Nieuws JiPGBöIiNST Advertenties voor de Braderiekrant HOLTENS NIEUWSBLAD \<To. 29. Jaargang 7. ZATERDAG 23 JULI 1955 Verschijnt elke Zaterdag. De abonnementsprijs van dit blad bedraagt 1.15 p. kwartaal U-.LyüW van de Stichting ,J3oltens Nieuwsblad" le Holten. Tclef. K 5JfSS - 23% Adv.-pr ijs: 115 m.m. (d contant) f 1.50. Iedere m.vi. meer f 0.06 j up Fa ter Horst gaat reeds met de keuringen beginnen. Het aantal aanmeldingen voor de jute- weverij, welke de fa ter Horst uit Rijssen op het gemeentelijk industrieterrein wil gaan vestigen is de 40 gepasseerd. De kansen dat deze vestiging doorgang zal vinden zijn daarmee dermate gestegen, dat met de medische keuring van de ge gadigden reeds een aanvang is gemaakt. Onder deze candidaten zijn enkele ar beiders op gevorderde leeftijd. Daar moet een contingent van jongeren tegen over staan. Er gaat daarom een laatste op roep uit voor de aanmelding van enkele actieve jongens in de leeftijd van 15 - 18 jaar. Wie dus op het punt gestaan heeft zich aan te melden, maar het tot nu toe om een of andere reden heeft nagela ten, melde zich thans zo spoedig moge lijk' aan bij de voorzitter der Industrie commissie, de heer H. J. Beltman, kle dingbedrijf bij de Viaduct. Het is opmerkelijk hoe snel velen ge reageerd hebben op de oproep, die en kele weken gepubliceerd werd. Dat be tekent, naar het ons voorkomt, dat velen er de voorkeur aan geven in eigen plaats hun dagelijkse arbeid te verrichten en ontheven te zijn van het tijdrovend heen en weer gereis, waarvan de tijds duur niet door een hoger loon wordt ge compenseerd, want de lonen, welke dooi de firma ter Horst in het vooruitzicht worden gesteld, kunnen zeker wedijveren met die van de beste vakmensen in de steden op dit gebied. Aan de gezinnen zal het zeker ten goede komen, wanneer de kostwinner vooral in de winter niet voor dag en dauw de woning moet verlaten en daarin 's avonds later als anderen terugkeert. Werken in eigen plaats geniet de voor keur, niet uitsluitend uit eigen belang, maar ook in het belang van het algemeen, omdat de vestiging van industrie in ma terieel opzicht verstrekkende gevolgen voor onze gehele gemeenschap zal heb ben. Eventuele bezwaren op het geeste lijk vlak zullen tijdig kunnen worden op gevangen, omdat deze alom door onder zoekingen worden onderkend en dus ook niet aan onze plaatselijke autoriteiten en leiders voorbij zullen zijn gagaan. Werknemers, meldt U dus aan voor onze plaatselijke industrie. op Dinsdag 9 en Woensdag 10 Augustus a.s. in het centrum van het dorp. (VOORLOPIG PROGRAMMA) MAANDAG 8 AUGUSTUS: 8.uur: Verkiezing van de Braderie-koningin in Kalfstermansweide, event- in Amicitia. DINSDAG 9 AUGUSTUS: Aanvang van de Braderie (met rondgang treintje). Optreden van een goochelaar voor de jeugd in Amicitia. Officiële opening van de Braderie. Heroptreden van de goochelaar voor de jeugd. Optreden van de boerendansgroep „De Larense Schot- sers" in Kalfstermansweide, in samenwerking met de Boerenkapel „De Hooiplukkers" uit Lochem. Jennekes-markt (met de uitgifte van nummers). Voor de vacantie van de diverse be drijven en winkels verwijzen wij U dit maal naar de advertenties in dit no. Ook worden hier de opruimingen ver meld. uur: uur: 2.30 uur: uur: 7.30 uur: In het kader van dit programma wer den deze week door de JDG en de gymnastiekver. „Bato" enkele evene menten gegeven. Verslagen hiervan kan men elders in dit nummer vinden. Voor de komende week fabrieks- vacantie en vacantie voor de bouwvak ken is geen programma vastgesteld, omdat dit voor de uitvoerenden dik wijls bizonder lastig is. Het programma voor de komende da gen luidt: Op Vrijdag 22 Juli organiseert de CJMV-dorp een zomeravond-dropping voor jongens en meisjes, zowel zo mergasten als ingezetenen. Zij moeten zich verzamelen in het jeugdgebouw „Irene" aan de Boschkampstraat, des avonds 9 uur. Het is speciaal een avond voor avon tuurlijke jongelui. In deze dropping zit meteen een mooie avondwandeling. De deelnemers worden in verschillende groepen verdeeld en aan de rand van de gemeente Holten op verschillende punten afgezet, alle op even grote af stand van „Irene". Het gaat er nu om wie het eerst weer in „Irene" terug is, zonder door de controles gepakt te zijn. Hieromtrent zullen voor de start nadere mededelingen worden gedaan. Ter dekking van de kosten, o.a. het vervoer per geblindeerde auto, wordt een kleine vergoeding van de deelne mers gevraagd. Op Zaterdag 23 Juli organiseert de Motor- en Automobielclub „De Holter- berg" oriënteringsritten voor automo bielen, motoren, bromfietsen en fiet sen. De start vindt om 7 uur n.m. plaats bij café Vrugginls aan de Stationsstraat. De finish wordt nader bekend gemaakt. De motorclub staat er voor bekend, dat zij zulke bizonder aardige puzzle- ritten organiseert, waarbij de deelne mers langs de mooiste plekjes van ons natuurschoon worden gebracht. Vooral zo'n fietstocht kunnen wij onze zomergasten aanbevelen. Het tijdslimiet is zo gesteld, dat men de tocht van om streeks 20 kilometer op z'n gemak kan afleggen, terwijl men dikwijls op plaat sen komt, die men anders niet te zien krijgt. Het is vooral de bedoeling bij deze tochten om niet te jakkeren, ook niet met betrekking tot de auto's, mo toren en bromfietsen. Er wordt van de deelnemers een klein inleggeld ge vraagd. Men kan zich liefst wat tij dig bij de start opgeven en nog een aardige prijs winnen. De aandacht van de zomergasten wordt gevestigd op het Natuur-Historisch mu seum op de Holterberg (bij hotel ,,'t Lösse Hoes), dat behalve prachtige diorama's een schat van geprepareer de vogels en dieren bevat. (Het woord museum- geeft niet de juiste inhoud weer.) Elke Vrijdagavond houdt de eigenaar, Piet Bos, 's avonds 3 uur, een rondlei ding, waarby hij een explicatie geeft van het tentoongestelde. 8.30 uur j|j WOENSDAG 10 AUGUSTUS: SH 2— uur: Schietwedstrijden van de Schietvereniging „De Een- Ui dracht". Koningschieten. Ül Ophalen van de Schutterskoning. 7 uur: Feestelijke intocht van de nieuwe Schutterskoning met g§ muziek van „H.M.V.". HH 7.30 uur: Ruitersportprogramma van de Landelijke Rijverenigmg IÜ „De Bergruiters". 8.30 uur: Muzikale rondgang van „H.M.V." over de Braderie. I Gedurende beide dagen rijdt het Braderie-treintje rond. I Verlichting van de dorpstoren door floodlight. I De zakenmensen en ingezetenen op en om de Braderie worden ver- zocht de vlag uit te steken en een aardige verlichting aan te brengen. 1 Eventuele wijzigingen in het programma worden zo spoedig mogelijk bekend gemaakt. 1 Winkeliers, die alsnog aan de Braderie wensen deel te nemen, moeten 1 zich zo spoedig mogelijk opgeven. N.B., Willen de verenigingen, welke nog geen programma opgaven, zich zo spoe dig mogelijk melden bij de vice-voor- zitter van de VVV, de heer W. Beijers, Holterberg 13, zulks met het oog op de completering van dit vacantie-pro- gramma? AFNEMERS FA. GEBR. DIKKERS BEZOCHTEN E-55. Drie grote O.A.D. toeringcars waren er nodig om Donderdag 7 Juli de klan ten van de Fa. Gebr. Dikkers naar Rot terdam te brengen, waar een bezoek ge bracht werd aan de Nationale Tentoon stelling E-55. Nadat een kopje koffie was gedronken werd het grote gezelschap rondgeleid en werd allereerst een be zoek gebracht aan de agrarische afdeling met tal van prachtige stands. Zo zag men hier de veredeling van aardappelen, en planten in diverse groeistadia, o.a. de larix van zaad tot boom van 150 jaar oud. Verder de mengvoederindustrie en de samenstelling van voor de oorlog en thans. In deze stand bleek duidelijk, dat een mengsel van maar enkele grondstof fen geen behoorlijke groei geeft per kg. voeder. De moderne veestalling met uit muntende roodbonten met prima melk- lijsten vormde een scherp contrast met het oude „Lösse Hoes" uit Manderveen. De afdeling Zuivel is zo omvangrijk, dat men er uren kan rondkijken en de stands die betrekking hebben op Scheepsbouw, Bouwvakken, Volksgezondheid enz, zijn enorm groot. Om half vijf verliet men het tentoon stellingsterrein en werd via de Maas tunnel naar het restaurant „Huize Ge zelligheid" gereden, waar een prima di ner gereed stond. De heer T- Noteboom voerde tijdens het diner het woord en dankte de Firma Gebr. Dikkers voor de prachtige en te vens leerzame dag, die voor een geringe vergoeding werd aangeboden. De heer E. Dikkers Hzn. beantwoordde de tafel- speech van de heer Noteboom en dankte voor de belangstelling en medewerking, die ieder jaar weer wordt ondervonden. Op de terugreis werd nog even ^aan gelegd" bij het Grebbepavilïoen in Rhe- nen, waarna via Wageningen naar Arn hem werd gereden, waar de prachtige verlichting werd bezichtigd. Even over twaalf arriveerde het gezel schap weer in Holten. A.s. ZONDAG 24 JULI, 19.30 uur: in de Ned. Herv. Kerk. Voorganger: Ds. A. MOL te Wons. Onderwerp: „DE DOLLE DANS". AFSCHEID DORPSSCHOOL Donderdagmiddag der vorige week na men de leerlingen, die de Dorpsschool voorgoed verlieten, afscheid in het bij zijn van het personeel der school en de oudercommissie. Het betrof hier 46 leerlingen van de zesde, zevende en achtste klasse. Daar het schoolhoofd door bijzondere omstan digheden verhinderd was de bijeenkomst te leiden, voerde de heer F. Grocncwoudt, onderwijzer der zesde klasse, het woord. Spreker deelde mede dat er 20 leerlin gen naar de Ulo-school alhier zullen gaan, te weten 11 jongens en 9 meisjes. Voorts gaan er 5 leerlingen naar de am bachtsschool te Rijssen en 2 naar die te Goor. Een drietal jongens is toegelaten tot een middelbare school. Naar de land- bouwhuishoudschool te Almelo 1 leer linge. Een der leerlingen uit de achtste klas, die reeds leerplichtig is, gaat naar een school voor ijzerindustrie te Hen gelo, terwijl nog 4 jongens cn 8 meisjes, die eveneens vrij van leerplicht zijn, de school gaan verlaten, zonder onderwijs te gaan volgen. De heer Groenewoudt drukte de leer lingen op het hart de lessen, voorzover ze die nog opnieuw moeten voortzetten, uitstekend te verwerken. Dat is voor waarde voor succesvolle studie. Die leerlingen, die de handen moeten gebruiken op de nijverheidsscholen, be hoeven evenmin te luieren. Ieder heeft het op zijn manier moeilijk genoeg als men met vrucht voorwaarts wil. Aan de hand van een gedicht besloot de heer Groenewoudt zijn toespraak. Hierna sprak de voorzitter der Ouder commissie, de heer H. Soer. Jullie heb ben hier veel op school geleerd in al die jaren, die nu tot het verleden behoren, aldus spreker. Ik hoop, dat jullie nog vaak met plezier aan de school zullen terugdenken. Houdt onze openbare school hoog. Spreker deelde mede, dat de ouder commissie evenals het vorige jaar weer een afscheidsgeschenk wilde aanbieden, als een blijvende herinnering aan de schooljaren. Er werden nu atlassen, zangbundels en woordenboekjes rondge deeld, die naar de keuze der leerlingen vroegtijdig waren besteld. De heer Soer wenste allen nog veel goeds toe in hun verdere leven. De heer Groenewoudt deelde vervol gens mede, dat de fraaie getuigschrif ten Maandag zouden worden uitgereikt, daar ze door afwezigheid van de burge meester nog niet waren voorzien van de handtekening van deze magistraal. Personeel en Oudercommissie-leden hadden nu heel wat handen te drukken, terwijl de jaszakken weldra uitpuilden van snoep en sigaretten. In verband met de ep 9 en 10 Augus tus a.s. alhier te houden Braderie door de Holtense Middenstand zal ons blad in een verhoogde oplage verschijnen en o.m. verspreid worden in de gemeenten Bath- men, Diepenveen (Okkenbroek), Laren, Markeio, Rijssen, Nijverdal en Raalte (Heeten en Nieuw-Heeten) en wel op Vrijdag 5 Augustus a.s. Advertenties en kopy voor dit nummer zouden wij met het oog op de vacantie op de drukkerij gaarne uiterlijk 30 Juli a.s. in ons bezit willen hebben. Als het kan echter eerder. Dit blad is voor de zakenmensen een bijzonder goede gelegenheid om hun stands en artikelen voor de Braderie aan te kondigen. Voor grossiers en fabrikan ten om de namen van hun detaillisten enz. te vermelden. Wilt U dus reclame maken, schrijf dan ook Uw grossier en fabrikanten aan of pleeg overleg met de vertegenwoordigers. Van verschillende zijden kregen wij reeds advertenties binnen. Grote spoed is ech ter zeer gewenst. De volwassenen onderhielden zich nog enige tijd op ongedwongen wijze met de kinderen in de hal van de school. Er was nu weer een mijlpaal bereikt in het kinderleven. Ze waren vol verlangen naar het nieuwe, maar ze zongen toch ook met enige weemoed in het hart het Dorps- sehoolied. 'k Vergeet je niet, school van mijn kinderjaren, Daar ik zo vaak je drempels overschreed, Om daar te zijn en kennis te vergaren, Waardoor ik je niet vergeet. (bis) 'k Vergeet je niet, nu 't schoolgaan tot het verleden behoort, Ofschoon, 'k mijn werk nu elders weet, Je blijft mij bij tot op de dag van heden, 'k Wens dat 'k je nooit vergeet. (bis) Je wortelt diep in verre voorgeslachten, Met toekomst waar men 't einde niet van ziet, Nu je hernieuwt weer jarenlang kunt wachten, Vergeet, vergeet mij niet. (bis) UITSTAPJE DIRECTIE EN PERSONEEL FA. GEBR. DIKKERS. Op Maandag 27 Juni maakten Directie en Personeel van de Firma Gebr- Dik kers hun jaarlijks uitstapje met als eer ste bestemming Aalsmeer. Hier werd de bloemenveiling bezocht en had 'n rond leiding plaats. Tijdens de veiling werd een plaatsje gereserveerd in de banken en waande men zich grossier in bloemen. Van Aalsmeer werd de reis voortgezet naar Schiphol. Ook hier werd het gezel schap rondgeleid en konden tal van vliegtuigen van dichtbij worden bezich- tigd. De volgende pleisterplaats van Zand- voort, waar geruime tijd aan het prach tige strand werd vertoefd. Via de Boule vard, het circuit van Zandvoort en het Kopje van Bloem endaal werd naar Am sterdam gereden, waar in 't hotel „De Beursbengel" een welverzorgde dis ge reed stond. Na de verlichting rond het Koninklijk Paleis op de Dam te hebben bezichtigd, werd de terugreis aanvaard, 't Was al vrij laat toen het gezelschap hoogstvol- daan weer in Holten arriveerde. BOSBRAND EN HUISBRAND Woensdagmiddag werd een begin van bosbrand ontdekt aan het fietspad naar Nijverdal. Blijkbaar hadden enkele jon gens hier brand gesticht. Voorbijgan gers zagen deze brand vroegtijdig, zo dat een groep kampeerders en ande ren handelend optraden en daarmede erger voorkwamen. Het brandje bleef tot enkele vierkante meters beperkt. De leiding van de brandweer was juist van deze melding teruggekeerd, toen er bericht binnenkwam, dat bij bakker Beldman in de Look brand was uitgebroken in de bakkerij. De brandweer rukte onmiddellijk uit, maar kon slechts constateren, dat een fles met Butagas in brand was ge raakt en de olievoorziening had aan gestoken. Onmiddelijk toegeschoten hulp had hier erger voorkomen. DE JONGE KERK EN DE ZENDING Maandag 11 Juli hield de Jonge Kerk haar laatste bijeenkomst in „Irene". Na de opening met gebed en 't zingen van een lied richtte de voorzitter zich in het bijzonder tot de spreker, de heer Van Straten. Deze was gekomen om op deze avond te spreken over de zending. Tij dens zijn causerie, welke toegelicht werd met een aantal lichtbeelden, werden de aanwezigen geconfronteerd met het werk der zending, dat veelal onder zeer moei lijke omstandigheden verricht werd en nog moet worden. Na stil gestaan te heb ben bij de grote pioniers van dit werk gaf inleider een overzicht van de stand van de Jonge Kerken in Indonesië. Thans zijn er in Indonesië een 25 kerken min of meer groot van omvang. Spr. stond stil bij de diverse volksaarden, die aller lei problemen met zich meebrengen voor de zendingsarbeid. Ook bleek het dat onder de heidenen meer mensen te be keren zijn dan bij de Mohammedanen. Ook op Nieuw-Guinea wint men moei lijk terrein. Na zijn causerie was er gelegenheid vragen te stellen en hierbij kwam spe ciaal naar voren de grote verandering, die er heeft plaats gehad door het op heffen van de Zendingsgenootschappen, immers thans draagt elk lid der Ned. Herv. Kerk zijn volle verantwoordelijk heid voor het werk der zending. Ondanks dat bleek het tot op heden, dat men steeds door gebrek aan financiële mid delen het zendingswerk niet zijn volle ontplooiing kan geven. De voorzitter bracht spreker harte lijk dank en sloot deze avond met dank gebed. AFSCHEID VAN MEVR. WANDERS De Plattelandsvrouwen in Dijkerhoek hebben vorige week Vrijdag afscheid genomen van hun presidente, Mevr. Wanders-Greven te Dijkerhoek, die met ingang van 1 September a.s. de ge meente gaat verlaten in verband met de benoemmg van haar man als hoofd van de Lagere landbouwschool te Oos- terwolde (Fr.). Bijna alle leden waren tegenwoordig en werden getracteerd op koffie en eigen gebak. Er werden op deze avond verschillende huishoudelijke zaken be handeld. Het was bijna tien uur, toen Mevr. Reilink—Kers het woord nam om een woord van afscheid te spreken tot de scheidende presidente. Zij wees er op, dat het buitengewoon jammer is een lid te missen, dat zo met hart en ziel voor de afdeling leefde. Het is bijna vijf jaar geleden, dat op haar initiatief de afdeling werd opgericht en sedert dien maakte zij altijd deel uit van het bestuur. Mevr. Reilink sprak de hoop uit, dat het de familie Wanders goed moge gaan in Oosterwolde. Door een der leden werd Mevr. Wan ders 'n cadeautje overhandigd als aan denken aan de afdeling Dijkerhoek van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Dit aandenken werd met grote dank baarheid door Mevr. Wanders geaccep teerd, die daarvoor de Dijkerhoekse leden dank bracht. Met een warme handdruk werd tenslotte afscheid ge nomen.

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 1