Opvolger van Churchill Vier scholen sportdag Het schoolfeest van de Dorpsschool Blij! meester Donderdag 7 Juli j.l. werd de school jeugd uit de klassen 4, 5, 6, 7 en 8 der vier scholen voor gewoon lager onder wijs in onze gemeente gelegenheid ge boden blijk te geven van iichamelijKe geoefendheid, in het Sportdal. De organisatie berustte bij de heer J. Kroon. Alles was voortreffelijk voorbe reid. Hiervoor was veel werk verzet. Voor de 24 groepen waren alleen al 264 lijsten opgemaakt voor het vlotte ver loop der wedstrijden. Strijdperken wa ren uitgezet; spelmateriaal was aanwe zig. 25 medewerkers stonden de gehele dag op hun post in het veld of werkten in de administratiekamers. Om 9 uur startten de ploegen. Wie een diploma wilde behalen, moest goed zijn best doen op alle fronten, daar de graad van deze getuigschriften werd bepaald door het zwakste onderdeel. De eisen voor de jongens waren iets zwaar der dan die voor de meisjes. Een A-diploma eist, de jongens min stens 2 meter vèrspringen, in 14 sec. 60 meter hardlopen, 16 m. werpen met de kastiebal, terwijl de behendigheids- proef alle jaren verschillend is. Voor meisjes waren de normen resp. 2 meter, 14 seconden en 12 meter. De E-diploma's waren zeer moeilijk te veroveren. De eisen voor jongens wa ren: vèrspringen 3.75 m.; 60 m. hard lopen 9.6 sec.; kastiebalwerpen 40 m. Voor meisjes iets lager, n.l.: vèrspringen 3.25 m.; hardlopen 10.4 sec.; balwerpen 25 M. Tussen de A- en E-diploma's lagen nog de B-, C- en D-prestaties. Nadat de telcommissie klaar was, bleek het, dat de volgende resultaten waren behaald: 71 A-prestaties; 141 B; 83 C; 9 D en 2 E-prestaties. De gestelde eisen voor de hindernis- baan bleken in verhouding tot de an dere gestelde eisen te zwaar te zijn, waardoor vele leerlingen een lager di ploma verwierven dan anders het ge val zou zijn geweest. Twee Holter leerlingen slaagden er in een E-diploma te verwerven. Het waren Jan Megelink uit de Binnenstraat en M. ten Dam uit Espelo. Bravo, jon gens! Tussen de ploegen werd nog het bok- balspel beoefend. Om tegemoet te komen aan de kleine scholen, hadden de grote scholen in alle ploegen leerlingen uit klas 4, 5, 6, 7 en 8 opgenomen. De uitslagen waren als volgt: Groep I: 1 Dorpsschool; 2 Idem; 3 School met de Bijbel; 4 Dorpsschool. Groep II: 1 School met de Bijbei; 2 Espelo; 3 Dorpsschool; 4 Dorpsschool. Groep III: 1 School met de Bijbel; 2 Idem; 3 Dorpsschool; 4 Dijkerhoek. Groep IV: 1 Espelo; 2 Dijkerhoek; 3 Dorpsschool; 4 Idem. Groep V: 1 School met de Bijbel; 2 Dorpsschool; 3 School met de Bijbel; 4 Dorpsschool. Groep VI: 1 School met de Bijbel; 2 Idem; 3 Dorpsschool; 4 Idem. Het weer werkte mede, zodat 't pro gramma vlot werd afgewerkt tegen half vier. Buiten het personeel der betrok ken scholen werd medewerking ver leend door de heren A. P. de Jonge, G. Knapen, H. J. A. Koldewey, A. J. Snij ders en M. J. Wittermans, terwijl ook W. Dikkers Ezn. assistentie verleende. VERLOTING VAN „BATO". De Gymnastiekvereniging „Bato" staat voor de aanschaffing van diverse mate rialen, terwijl de kas een bedenkelijke leegte vertoond. Om de kosten van deze noodzakelijke aanschaffingen te dekken heeft men thans een verloting georgani seerd met 1000 loten van 50 cent per stuk, welke men onder de ingezetenen hoopt te verkopen. De le prijs is een dames- of herenrijwiel, de 2e prijs een wollen deken en de 3e prijs een electrisch strijkijzer. Verder zijn er nog tal van andere aantrekkelijke prijzen. De ver koop zal geschieden door de leden, welke spoedig bij U hopen aan te kloppen. Waar het streven van „Bato" ook vooral gericht is op de lichamelijke opvoeding van haar leden en dus voor de jeugd van grote betekenis, kunnen wij U van harte adviseren een of twee lootjes van deze loterij te kopen, opdat men spoedig het benodigde kan aanschaffen. BELANGSTELLING VOOR HET BUITENLAND. Dat de reislust naar het buitenland ook in onze gemeente sterk is toegeno men blijkt wel uit het feit, dat in het eerste halfjaar van dit jaar 140 paspoor ten werden afgegeven. Daarentegen was de afgifte van het aantal bewijzen van Nederlandschap veel geringer dan het vorig jaar, omdat er thans maar weinig verschil in kosten- is en het bezit van een paspoort geriefelijker is. SERENADE VOOR „H.M.V.". De muziekverenigingen „Orpheus" uit Bathemen en „Wilhelmina" uit Rijssen, die Zaterdag 25 Juni verhinderd waren om „H.M.V." de gebruikelijke serenade te brengen, in verband met het behalen van de eerste prijs en federatie-wimpel, op het muziekconcours te Bathmen, heb ben Donderdagavond ons succesvolle corps en dirigent de heer J. F. Heleen- ders een muzikale hulde gebracht op het plein achter de Mulo-school. Namens „Wilhelmina" werd het woord gevoerd door de heer Kalter, terwijl na mens „Orpheus" gesproken werd door de heer v. d. Meij. De 2e voorzitter van H.M.V.de heer F. J. Schuppert, dankte beide zusterver enigingen voor de muzikale hulde en voor de enveloppe met inhoud, die werd aangeboden. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: 1 motorbril; 1 fietspompje; 1 snoer zwarte kralen; 1 muntbiljet f 1; sleutel. Verloren: 1 fototoestel merk Kodak; 1 zilveren rijksdaalder; 1 vulpotlood; 1 br. portemonnaie met ink.1 muntbiljet a f 2.501 licht groene regenmantel (kinder). Komen aanlopen: 1 langharige hond, zwart met grijs. UITSTEL VAN EERSTE OEFENING. Aan de dienstplichtige der lichting 1954 H. Koopman, B 7, is een jaar uit stel van eerste oefening verleend. VISSEN IN DE SCHIPBEEK. Van het Waterschap „De Schipbeek" is bericht ontvangen, dat er in de Schip beek weer gevist mag worden, mits ove rigens aan de gestelde voorwaarden is voldaan. De Hengelaarsverenigmg „De Rietvoorn" verstrekt hierover, in een ad vertentie in dit nummer, nadere inlich tingen. KERSTORATORIUM IN STUDIE GENOMEN. De Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria" (dir. de heer W. van Erke- lens te Enschede) heeft sinds enige we ken in studie het Kerstoratorium ,,'s Hei- lands Geboorte" van de bekende compo nist Herman W. de Wolf. „Soli" hoopt dit grote werk voor sopraansolo, spreek stem, gemengd koor, gemeentezang en harmonium, uit te voeren aan de voor avond van Kerstfeest 1955. H.G.K. IN 1956 IN HET ZILVER Er komt een zangconcours. De gemengde zangvereniging HGK zal in 1956 haar zilveren jubileum vie ren. In de Vrijdagavond in hotel Muller onder voorzitterschap van de heer D. J. Aaftink gehouden ledenvergadering, welke goed bezocht was, is in prin cipe besloten ter gelegenheid van dit 25-jarig bestaan een nationaal zangcon cours te organiseren. Dit zal dan ge houden worden op Vrijdag en Zater dag voor Pinksteren en op de Tweede Pinksterdag. In deze vergadering werd tevens be sloten tot de oprichting van een jeugd koor, waarvoor binnenkort een oproe ping zal volgen. De voorzitter heeft in verband hier mede een beroep gedaan op de leden om de vereniging te versterken door nieuwe leden te winnen. In zijn openingswoord heeft hij gewe zen op het gunstig jaar voor HGK voor wat de uitvoering als de resultaten van het bezoek aan het concours te Hen gelo betreft en dank gebracht aan de dirigent, de heer Warmink. In enkele gevoelvolle woorden herdacht hij het overlijden van de heer Joh. Derksen, echtgenoot van het lid Mevr. Derksen- Paalman, die, hoewel geen lid zijnde, de vereniging vele malen belangrijke diensten heeft bewezen. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer Joh. Littink, bleek, dat de ver eniging momenteel 35 leden telt en dat in het afgelopen jaar zelfs uit Antwer pen 'n uitnodiging werd ontvangen om deel te nemen aan een aldaar gehouden zangconcours. In het verslag werd dank gebracht aan de leden voor de grote inspanning, welke zij zich in het afge lopen jaar hebben getroost. De penningmeesteresse, Mevr. J. van de Hurk-Paskamp, kon bij het uitbren gen van haar financieel verslag con stateren, dat er over het afgelopen ver enigingsjaar een klein batig saldo was. Haar werd decharge verleend, nadat de kascommissie, bestaande uit Mevr. B. van Bruggen-Wolters en de heer H. Ke- velam, geconstateerd had, dat de admi nistratie keurig was bijgehouden. De voorzitter bracht de secretaris en de penningmeesteresse en ook de leden van de kascommissie dank voor hun ar beid. Bij de bestuursverkiezing waren af tredend Mevr. M. Maats-Kevelam, wel ke zich niet herkiesbaar stelde en de heer Joh. Littink. In de plaats van Me vrouw Maats werd gekozen Mevr. Joh. Oolbekkink-Kevelam, terwijl de heer Littink met algemene stemmen werd herkozen. Besloten werd op de Dankdag voor het gewas in November a.s. weer een uitvoering te geven met een gevarieerd programma van zang en toneel. Voorts werd nog besloten de piano in het vervolg te verhuren tegen een bedrag van tien gulden per uitvoering. Zustervereniging bracht hulde. Afgevaardigden van de Gem. Zang vereniging „Ons Genoegen" te Bath men hebben HGK dezer dagen nog ge complimenteerd met het onlangs op het nationaal zangconcours te Hengelo be haald succes, waar een eerste prijs be haald werd met 333 punten, en als blijk van waardering een enveloppe met inhoud aangeboden. De voorzitter van HGK heeft hen hartelijk dank gebracht voor deze sympathieke attentie. EERLIJKE VINDSTER WERD GOED BELOOND Onze plaatsgenote Els de Jonge vond Vrijdag van de vorige week op een bank aan de voet van de Holterberg een zwarte damestas, waarin zich, be halve eén buitenlands paspoort, een flink bedrag aan' geld bevond. De tas was kennelijk afkomstig van een van de zomergasten, welke hier vertoeven en hoewel haar naam bekend was, kon haar de tas niet worden uitgereikt, aangezien haar verblijfplaats onbekend was. De politie werd onmiddellijk ge waarschuwd en reeds de volgende dag meldde zich de eigenaresse om haar eigendom weer in ontvangst te nemen. Zij schonk de eerlijke vindster een be loning van honderd gulden. Beide par tijen zijn zeker zeer voldaan geweest over deze goede afloop. Maandag j-1. zullen wel veel kinderen en natuurlijk ook hun ouders met meer dan gewone belangstelling naar het weerbericht geluisterd hebben. Immers, de volgende dag, Dinsdag, was het de grote gebeurtenis van het jaar. Eerder reeds waren de kinderen aan t school feest herinnerd, doordat zij op school aan hun juffrouw of meester hadden mogen verteilen, welk geschenk zij graag wilden hebben. En dat zou dan natuurlijk op de betreffende feestdag uitgedeeld worden. Gelooft U maar, dat er een druk gebruik van gemaakt is. Van strandballen, via drukkerijen en borduurdozen tot trekspelen toe. Dan nog de mogelijkheid om 'n prijs te winnen, door mee te doen, hetzij met een versierde fiets, een karretje of een groepje aan de feestelijk uitziende op tocht. Verder de kinderspelen nog, die 's middags gehouden werden, zodat een geluksvogel, die hierbij ook nog één van de vele prijzen zou winnen, met 3 waardevolle voorwerpen kon thuis komen. De feestdag zelf is bijzonder geslaagd verlopen. De bewolking, waar iedereen eerbiedig naar opkeek, bleek gelukkig niet die hoeveelheid regen te brengen, die er zeer zeker op andere dagen wel uit gevallen zou zijn. Anders zou voor v.eel versieringen een vroegtijdig einde gekomen zijn. Wat dat betekend zou hebben, begrijpt ieder, die gezien heeft, welk een moeite de kinderen zich had den getroost om zo mooi mogelijk voor de dag te komen. Op het schoolplein hadden zich tegen half twaalf de verschillende groepen opgesteld (de versierde wagens stonden in de Rietmolenstraat), zodat de jury met haar taak kon beginnen. De jury bestond (in alphabetische volgorde) uit de dames Auckema, Berends, Bos, Bouwhuis, Dijkstra, Gerritsma, van dei- Hurk, de Jager, Jansen, Maats, Maats, Muller, Nijerees, Oostindië, Paalman, Ruiterkamp, Vegter en Weijl. Haar taak was zeker niet gemakkelijk, gezien het grote aantal en ook de verscheidenheid der inzendingen. Na ruim een uur kwamen zij tot de hieronder vermelde beslissingen. Hierna werd de stoet geformeerd en zette het geheel zich in beweging en werd een optocht gehouden langs de traditionele route, waarbij H.M.V. dui delijk liet horen, dat het reeds in de Vaandelafdeling zetelt- Bij de W.L.O.- school werd de stoet ontbonden en ver volgens begaf men zich naar Kalfster- mans weide, waar nijvere commissie leden uit feest- en oudercommissie het feestterrein reeds, tot in de puntjes verzorgd, hadden klaargemaakt. Tafels met belegde broodjes en kren tenbroodjes, lange rijen glazen, gevuld met heerlijke ranja, dit. alles vlug en netjes verzorgd door een zestal jonge dames, n.l. I. Broekmaat, S. Koopman, M. Muller, D. Nekkers, D. Tuller en A. Ulfman, gaven met de aanwezigheid van de draaimolen een feestelijke aan blik. Hier werden ook de spelen gehouden onder leiding van leerkrachten en com missieleden, waarbij het publiek ervan kon genieten, hoe er in alle klassen ge streden werd om een van de mooie prij zen op de kop te tikken. De weide bood een gezellige aanblik. Met het uitreiken van de prijzen en cadeautjes kwam een einde aan deze feestdag voor de jeugd. Prijzen optocht. Wagens: le prijs Zomer 1954 (Weer- huisje); 2e 'k Heb mijn wagen volgela den; 3e Sneeuwwitje; 4e Vrolijk is het kampeerdersleven; 5e Bruid en brui degom. Fietsen: le prijs E. Voordes; 2e prijs H. Hommes3e prijs P. v. d. Bo- venkamp; 4e W. Schooien; 5e J. Brou wer; 6e R. Brouwer; 7e Scooter W. Derksen; 8e P. Sinnema; 9e H. Koop man; 10e A. van Ommen; lie R. Vos man; 12e D. Tiekink. Karretjes: le prijs Holtens Zwem bad; 2e Dierententoonstelling; 3e Een broedswagen van 1900; 4e W- Reilink; 5e W. Helsdingen; 6e Jager. Boogjes: le prijs H. Podt en A. Podt; 2e R. Crans en D. Podt; 3e H. Aanstoot en M. Paalman; 4e H. en J. W. Schorf- haar; 5e C. Schuiterd en L. Sinnema. Mandjes: le prijs C. Schoppers en W. Linde; 2e H. Nijenhuis; 3e H. Len- sink en J- Hofman; 4e J. ten Wolt huis; 5e T. Kers; 6e A. Vincent en J. Vruwink; 7e A. Tuit en W. Lensink; 8e J. Agterkamp; 9e I. Crans en I. ten Wolthuis; 10e M. Aaftink en J. Aaf tink. Groepjes: le prijs Sjors en Jimmy, J. Muller en H.Krekel; 2e Rattenvan ger, W. Maats; 3e Slangenbezweerders, J. A. Oolbekkink en A. Wansink; 4e Zomerfeest, B. Dollekamp en D. Schip pers; 5e Veilig Verkeer, J. v. d. Bos; 6e Indianen, A. en J. Meerman; 6e Droomventje, J. Wolters; 7e Zon, maan en sterren, B. Wissink, J. Fuit en H- Haarman; 7e Fee van het Vingerhoeds kruid, M. Wansink; 8e Oud Twents, M. ten Velde; 8e Soldaat, E. Dikkers; 9e De Vrijheid, S. Meinsma; 9e Plan Nagel hout, J. Krekel; 10e Korenbloempje, T. Jansen; 10e Bruidspaar, G. en H- Ool bekkink. Kinderspelen. De uitslagen der spelletjes waren als volgt: Klas le, jongens, balgooien: 1 Dinant ten Velde; 2e Wim Willems; 3 Frans Visser; 4 Reind Brouwer. Meisjes, vlaggen in stoof doen: 1 Han- neke Kettelarij; 2 Janny Podt; 3 Hennie Lensink; 4 Dina Maats. Klas lb, jongens en meisjes, was op hangen: 1 Carla Oplaat; 2 Appie Tuitert; 3 Hennie Hetten. Klas 2b, jongens en meisjes, talhouten rapen: 1 H. Littink; 2 Tineke Kers; 3 G. Schoppers; 4 G. Tuitert; 5 Herman Ga- zan. Klas 2a, jongens, knikkers rapen: 1 Jan Scholten; 2 Peter Pel; 3 Jan Paal man; 4 H. Broekmaat; 5 J. van Langen; 6 Jan Smale. Meisjes, ei op lepel: 1 Erie Buigholt; 2 Hetty Krekel; 3 Janny van Zon; 4 Minie Koopman. Klas 3, jongens, zaklopen: 1 H. Krom- dijk; 2 G. Koetsier; 3 H. Hommes; 4 G. ten Dam. Meij es, ballen op een lei: 1 Minie Tiekink; 2 Hanneke Oplaat; 3 Willy Kromdijk; 4 Johanna Aaftink. Klas 4, jongens, bal in emmer: 1 B. Oolbekkink; 2 A. Leeftink; 3 S. Mein sma; 4 G. Paalman; 5 J. Brouwer. Meisjes, ballen op fles: 1 Maggi ten Bos; 2 A. Bolink; 3 Willy Koopman 4 Janny Pasop. Klas 5, jongens, woorden leggen: 1 Jan Teeselink; 2 Gertie Brands; 3 Hen nie Achterkamp. Meisjes, blad opzoeken: 1 Dika van Zon; 2 Cobi Schuiterd; 3 Janny Vru wink. Klas 6, jongens, hooizakkengeveecht: 1 Gerrit ter Maat,' 2 Jan Bosschers; 3 H. Veltkamp; 4 H. Schoppers. Meisjes, tonnetjes rollen: 1 Ali Meer man; 2 Jennie Crans; 3 Hennie Broek huizen; 4 Jenny Lodeweges. Klas 7 en 8, jongens, blinddoek lopen: 1 G. Voordes, 17 sec.; 2 H. Schooien, 31 sec. Meisjes, stoelendans: 1 B. Meerman; 2 D. Wansink; 3 H. Vincent. STEUNT DE EMMABLOEM-COLLECTE De Emmabloem-collecte, welke jaar lijks in April gehouden wordt en waar van de opbrengst geheel ten goede komt aan het t.b.c.-fonds van de vereni ging „Het Groene Kruis", werd dit jaar op verzoek van de plaatselijke afde ling van de „Stichting 1940—1945" uitge steld, om de stichting, die dit jaar haar laatste collecte hield, de volle kans te geven voor een goede inzameling. Als nieuwe periode werd het Groene Kruis de week van 11 tot 17 Juli aange wezen. Het Groene Kruisbestuur heeft thans aan alle ingezetenen, wier adres hem be kend was een circulaire gestuurd met envelopje, met het vriendelijk verzoek, daarin naar draagkracht een bijdrage te willen geven voor de tuberculosebe strijding. Men wordt verder verzocht deze bij drage met een schoolkind mee te geven naar de school, waar het onderwijzend personeel voor de verdere doorzending zal zorgen. De inzending moet uiterlijk Donderdag a.s. plaats vinden, omdat Vrijdag de vacanties beginnen. Op de jeugd wordt een beroep gedaan bij de buren, welke geen kinderen op school hebben, het gevulde zakje even op te halen. Mocht men door bepaalde omstandig heden zijn bijdrage niet op tijd hebben kunnen afgeven, dan kan zij alsnog be zorgd worden bij de penningmeester, de heer H. Schuppert (Fa. Gebr. Schup pert, Dorpsstraat). Het bestuur van het Groene Kruis zegt de milde gevers en geefsters, het on derwijzend personeel en de schooljeugd, bij voorbaat dank voor hun medewer king. SERENADE VOOR KORPSLID Voordat de deelnemers aan de auto tocht van de ouden van dagen terug keerden, klonk ook reeds muziek in de Dorpsstraat. HMV bracht haar korpslid, de heer A. J. Oolbekkink, die 25 jaar getrouwd was, vóór café Maats een se renade. Het zilveren paar en de brui- loftsgangers verschenen op de stoep om de muzikale hulde in ontvangst te nemen. Officiële publicaties MARKTBERICHT RIJSSEN Op de Maandag j.l. te Rijssen gehou den veemarkt waren aangevoerd 1421 stuks vee, runderen 305, varkens 1095 en 21 schapen. Prijzen: 95 vette koeien, eerste kwaliteit van f2,65 tot f2,80; tweede kwaliteit van f2,45 tot f2,65; derde kwaliteit van f2,25 tot f2,45 per kg. slachtgewicht; 112 melk- en kalfkoeien van f 625,— tot f910,— per stuk; 26 pinken van f390,— tot f550,— per stuk; 17 graskalveren van f225,- tot f360,- per stuk; 55 nuch tere kalveren van f 45,— tot f 65,— per stuk; 35 drachtige zeugen van f200,— tot f280,per stuk; 50 loop varkens van f50,— tot f80,— per stuk; 1010 biggen van f4,50 tot f5,50 per week; 21 scha pen en lammeren van f 65,— tot f 100,— per stuk. Overzicht handel: Vette koeien en stieren: Aanbod iets kleiner, de handel hierin had een kalm verloop, waardoor de prfjzen iets min der waren, vooral in de afwijkende soor ten. Gebruiksvee: De markt was matig bezet; de handel was over het geheel iets vlugger, waardoor de hogere prij zen gehandhaafd bleven. Nuchtere kalveren: Deze werden vlug verhandeld tegen iets hogere prijzen. Varkens en biggen: Aanbod iets gro ter, de handel in de biggen had een re delijk en prijshoudend verloop, doch in de drachtige zeugen verliep de handel zeer traag met lagere prijzen. Schapen en lammeren: Aanbod met groot, handel kalm met gelijkblijvende prijzen. Pinleen en kalveren: Aanbod klein, handel redelijk goed met onveranderde prijzen. RESTITUTIE HONDENBELASTING. Burgemeester en Wethouders van Holten maken bekend, dat voor honden, die vóór 1 Juli van het belastingjaar worden afgeschaft, komen te sterven of niet meer binnen de gemeente worden gehouden, wanneer daarvoor geen an dere in de plaats worden genomen, ont heffing verleend kan worden voor de helft van de aanslag over een geheel jaar. Het verzoek om ontheffing moet schrif telijk worden ingediend binnen één maand na het einde der belastingplich tigheid. Holten, 7 Juli 1955. M TEESELINK, Loco-Burgem. G.' J. LANGENBARG, Secretaris. over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's ZenuwfabSetten BI sever hun lijk. 1 king Pond uur 1 Kerk ie N .1.30 jSerw Knip Holte Do: Rece] foor - lal leur heid-, hebb ;en larte Toen iemand onlangs de betekenis van Churchill probeerde te schetsen, kwam hij tot de volgende conclusie. Het bes te bewijs, dat Churchill een genie is ge weest. is het feit, dat hij als gelijke gedurende de gehele oorlog met Roose velt en Stalin heeft kunnen praten. Eigenlijk zijn er maar twee wereldmach ten nl. Rusland en Amerika, maar zo lang Churchill in Engeland de leiding had, waren er drie. Toen telde Enge land mee als derde. Holte De Dam Pe Pari' (260 STA Dr. Konrad Adenauer Een Frans journalist maakte dezer da gen een opmerking, die als een gevolg van de vorige beschouwd kan worden- Hij zeide: met Eden is de opvolger van Churchill, maar Adenauer. Wat Churchill heeft klaar gespeeld ge durende de oorlog, dat weet /vdenauer nu te bereiken. De Russen nodigen hem in vriendelijke woorden uit, om naar Moskou te komen. De Amerikanen ont vangen hem in Washington. En beide wereldmachten willen in hun politiek graag de betekenis van Adenauer ver disconteren. West-Duitsland speelt mee, het speelt weer volledig mee. Dat komt voor een belangrijk deel, doordat Dr Konrad Adenauer een staatsman is van bijzonder formaat. Een man, die onverbiddelijk vasthoudt aan zijn gro te doei; die daarbij geschraagd wordt door een diepe overtuiging; die de poli tiek niettemin ook als een spel beoeient, waarbij het aankomt op hardheid zowel als op behendigheid; die door zijn be wonderaars soms „der aite Fuchs" wordt genoemd; die door duizenden jongeren geestdriftig wordt vereerd. Maar het komt mee» doordat Duitsland belangrijk is, economisch en strategisch. De Duitse industrie overvleugelt de Franse. En op de kaart, die op het hoofdkwartier van de Nato hangt, is de Rijn met een felle kleur aangegeven. De Amerikanen doen al het mogelijke om West-Duitsland nauw aan zich te verbinden, Zij zien er meer in dan in Frankrijk. Het duidelijkste voorbeeld zijn de iaciliteiten, die zij verlenen aan de Lufthansa, de Duitse luchtvaartmaat schappij, die weer als de grootste concurrent van de K.L.M. gaat optreden. Tot nu toe was het zo, dat de Duitsers, die geen eigen maatschappij mochten heboen, zeer veel reisden met de K.L.M. Voor al voor de mter-oceamsche lijnen. Nu gaat de Lufthansa al die grote lijnen vliegen. Ook de lijn op New-York. Maar als andere Europese maatschappijen te New-York aankomen, dan is de bood schap: niet verder. Wie verder wil, die stapt maar over op een Amerikaanse liner. Het verkeer binnen het Ameri kaanse continent, voorzover dat door de U.S.A. wordt gecontroleerd, is voor de Amerikaanse lijnen. Voor de Lufthansa is een uitzondering gemaakt. Die mag haar lijnen straks wèl doortrekken. Duitsland wint op alle fronten. 't Klinkt niet zo prettig,maar waar is 't!

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 2