v.v.v. «ffc BRADERIE Ter Horst Co. te Rijssen wil nevenbedrijf vestigen te Holten Vacan.üe.-ft'io-q.'iam.nia TE HOLTEN op Dinsdag 9 en Woensdag 10 Augustus a.s. in het centrum van het dorp. lm Plaatselijk Nieuws AGENDA Huid genezing p 8 1 r<É>l MB No. 27. Jaargang 7. ZATERDAG 9 JULI 1955 Verschijnt elke Zaterdag. HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dii blad bedraagt f 1.15 p. kwartaal Uitgave van de Stichting ,Jloltens Nieuwsblad" te Holten. Telef. K 51,83 - 231, Adv.-prijs115 m.m. a contant1.50. Iedere m.m. meer f 0.06 Daa SL. Vele malen hebben wij in ons blad reeds geschreven over de wenselijkheid en noodzakelijkheid van industrievestiging in onze gemeente en daarbij gewezen op de talrijke aspecten, welke een dergelijke vestiging voor een gemeente als de onze kan meebrengen. Wat in onze betogen steeds door klonk was o.m. de noodzaak om werk gelegenheid te vinden voor de boeren zoons, die op de duur geen bestaan meer zullen kunnen vinden in de landbouw, omdat de landbouwbedrijven niet verder gesplitst kunnen worden dan tot nu toe reeds is geschied, willen ze rendabel blij ven en vooral ook om te voorkomen, dat het platteland zal worden leeggezogen door de industriekernen. Elk jaar komen er ruim honderd jon gens en meisjes van de scholen, die moe ten trachten emplooi te vinden om in him onderhoud te voorzien en die, aan gezien zij bij de huidige stand van za ken niet allemaal werk kunnen vinden in eigen plaats, ten dele dus de groep van arbeiders komen vergroten, die thans reeds op en neer reist tussen de woon plaats en de naburige steden. Het aan tal ingezetenen, dat elders werkt is niet onrustbarend, maar hun aantal neemt voortdurend toe en zij worden bij een daling van de conjunctuur het eerst be dreigd met werkloosheid, zoals de prak tijk in de dertiger jaren heeft aange toond. Bovendien hebben deze mensen geen acht-urige arbeidsdag, maar zijn elf en dikwijls bijna twaalf uur van huis. Door de vestiging van het confectie bedrijf „Holten" in het afgelopen voor jaar hebben een twintigtal meisjes arbeid gevonden in eigen woonplaats, maar waar Holten het meest verlegen om is, is een industrie voor mannen. In dit opzicht openen zich thans gun stige perspectieven. De Kon. Jutespin- nerij en -weverij Ter Horst en Co. te Rijssen wil in onze plaats bij voldoende aanmelding, een nevenbedrijf vestigen, dat aan jongens en mannen een zeer goede werkkring biedt. In een onderhoud, dat dezer dagen plaats vond tussen de directie en enkele leden van het dagelijks bestuur onzer gemeente en de industriecommissie, heb- den de heren fabrikanten hun plannen ontvouwd en de mededeling gedaan, dat zij in Holten een nevenbedrijf zullen ves tigen, indien uit de aan te melden ar beiders een voldoend aantal wevers kan worden opgeleid. Deze opleiding geschiedt in de fabriek te Rijssen en duurt van ruim een half jaar tot een jaar. De reiskosten zullen worden vergoed of er zal een bus lopen om de op te leiden werkkrachten te ver voeren. Er worden in deze industrie goede lo nen verdiend. Bij informatie bleek ons, dat een volwaardige wever tussen de f 60 en f 75 per week kan verdienen en dat deze bedragen in sommige gevallen nog wel meer kunnen worden. Er bestaan goede aanvangslonen, terwijl jonge werk krachten plaatsbaar zijn vanaf het 14e levensjaar. Bovendien biedt de firma Ter Horst haar arbeiders uitstekende soicale voor zieningen, met een goede pensioenrege ling, waarbij bijzondere aandacht is be steed aan het weduwen- en wezenfonds. Wij zijn in de gelegenheid geweest een kijkje te nemen in de fabriek te Rijssen en werden in dit prachtige bedrijf vooral getroffen door het enorme complex van machines, dat daarin is opgesteld. De arbeid in de weverij b.v. eist van de mensen geen zware lichamelijke inspan ning, zo werd ons verklaard, de machine doet het werk. Voor de arbeiders te Rijssen is een ruim ontspanningsgebouw aanwezig en een prachtig ingericht badhuis met tal rijke douchecellen, waarvan door het personeel een druk gebruik wordt ge maakt. Ook voor de gezinnen wordt daar in geval van ziekte en moeilijkheden ge zorgd door gezinsverzorgsters, welke on der leiding staan van sociale verzorg sters. Het zou voor onze gemeente en de aangrenzende buurtschappen van de om liggende gemeenten van buitengewone betekenis zijn, indien van deze industrie een nevenbedrijf in onze plaats gevestigd zou worden. Die mogelijkheid is aanwezig, wanneer zich voldoende arbeidskrachten aanmel den. In een advertentie in dit nummer vindt, men nadere bijzonderheden om trent het tijdstip van aanmelding, terwijl van de zijde van de industrie-commissie gaarne nadere inlichtingen zullen wor den verstrekt. Aan de oproep, in ons nummer van 18 Juni gedaan, om hun programma op te geven, is door enkele verenigingen ge volg gegeven, zodat verschillende data van het vacantie-programma konden worden vastgelegd. De Landelijke Rijvereen. „De Berg- ruiters" alhier organiseert op Woensdag 13 Juli a.s., des avonds 7.30 uur (precies) in Kalfstermansweidc aan de Stations straat een ruitersportavond met een zeer aantrekkelijk programma. Uitgevoerd zullen worden: diverse springnummers, voltigewerk, een slan- gencarroussel, Hongaarse post en para- pluie-race (een komisch nummer in 't programma) en vrijheidsdressuur. Toe lichting wordt gegeven via een ge luidsinstallatie. De donateurs hebben vr}je toegang. Voor de vreemdelingen in ons midden is het aardig te weten, dat „De Berg- ruiters" kunnen bogen op een prima staat van dienst. Zij behaalden in de af gelopen jaren tal van eerste prijzen en waren in 1953 kampioen van Overijssel. Het groepje ruiters van 16—18 man, dat het bovenstaand programma zal uitvoe ren, mag zich in zijn keurige unifor men dan ook zeker laten zien. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de paarden, waarmede deze hippi sche sport wordt bedreven, gewone trekdieren zijn, die overdag in het land bouwbedrijf werken. De vrijheidsdres suur, welke zal worden vertoond, wordt niet verkregen door dwang, maar door geduldige en liefdevolle omgang van de man met zijn paard. Dit is de eerste keer sinds geruime tijd, dat „De Bergruiters" weer voor het publiek optreden. (VOORLOPIG PROGRAMMA) DINSDAG 9 AUGUSTUS: 2.uur: 2.uur: 2.30 uur: 4.uur: 7.30 uur: 7.30 uur: 3.uur: Aanvang van de Braderie (met rondgang treintje). Optreden van een goochelaar voor de jeugd in Amicitia. Officiële opening van de Braderie. Heroptreden van de goochelaar voor de jeugd. Optreden van de boerendansgroep „De Larense Schot- sers" in Kalfstermansweide in samenwerking met de Boerenkapel „De Hooiplukkers" uit Lochem. Jennekes-markt (met de uitgifte van nummers). Verkiezing van een Braderie-Koningin. m WOENSDAG 10 AUGUSTUS: j§g Hl 2.uur: Schietwedstrijden van de Schietvereniging „De Een- jj| dracht". Koningschieten. m Ui Ophalen van de Schutterskoning. gg| 7.uur: Feestelijke intocht van de nieuwe Schutterskoning met 1Ë= muziek van „H.M.V.". i|l 1= 7.30 uur: Ruitersportprogramma van de Landelijke Rijvereniging JU „De Bergruiters". g Ü1 8.30 uur: Muzikale rondgang van „H.M.V." over de Braderie. Gedurende beide dagen rijdt het Braderie-treintje rond. U Verlichting van de dorpstoren door floodlight. WÈë De zakenmensen en ingezetenen op en om de Braderie worden ver- ÜI zocht de vUg uit te steken en een aardige verlichting aan te brengen. Eventuele wijzigingen in het programma worden zo spoedig mogelijk Hl bekend gemaakt. g= §H Winkeliers, die alsnog aan de Braderie wensen deel te nemen met een gg| =1 kraam van de commissie, moeten zich uiterlijk Zaterdag 9 Juli opgeven. Nadien moet zelf voor een stand gezorgd worden. j|| Op Woensdag 20 Juli a.s., des avonds 8 uur, zal de toneelclub van de Jonge ren Discussiegroep (JDG) een zaaluit voering geven in „Amicitia" met de op voering van het blijspel in drie bedrij ven van Joop Spit „Poiverientje wint de laatste slag". Een geestig spel, dat wij onze zomergasten zeker kunnen aanbevelen. De JDG heeft het vorig jaar een zeer geslaagde uitvoering gegeven, die bij de bezoekers zeer in de smaak viel. In ons volgend nummer hopen wij liierop nader terug te komen. Op Donderdag 21 Juli geeft de gym nastiekvereniging „Bato" 'n openlucht uitvoering in 't Sportdal. Er heeft eerst een gezamenlijke opmars plaats van de ruim 300 leden en adspiranten vanaf de Rijssenseweg. Ook van dit programma hopen wij in ons volgend nummer nadere bizonder- heden te geven. De volgende data zijn thans verder definitief genoteerd voor bepaalde eve nementen: Zaterdag 23 Juli: Oriënte- ringsritten van de Motor- en Automo bielclub „De Holterberg"; Zaterdag 6 Augustus: demonstratie hondendressuur afd. Dierenbescherming; 9 en 10 Aug.: Braderie Holtense Handelsvereniging; Dinsdag 16 Aug.: Zanguitvoering van de Chr. Gem. Zangvereniging „Soli Deo Gloria", in samerwerking met de mu- ziekclub „Boholo's"; Zondag 21 Augus tus: Oriënteringsritten van de Motor club en 7 September: Oriënteringsrit ten Motorclub. De aandacht van de zomergasten wordt gevestigd op het Natuur-Historisch mu- OUDJES MAAKTEN WEER EEN MOOIE TOCHT Het bestuur van de Holtense Han delsvereniging en de autobezitters heb ben de Holtense bejaarden Maandag weer een bizonder genoeglijke dag be reid door een autotocht naar de omge ving van Arnhem en Nijmegen. Het vertrek had plaats vanaf de Sta tionsstraat, waar ruim 125 deelnemers met een veertigtal auto's om ruim 12 uur vertrokken in de richting Laren (Gld.). Over Warnsveld en Brummen ging het door de Middachter Allee naar Arnhem, waar de eerste aanleg plaats had in hotel „Passage". Over de Rijn brug ging de tocht vervolgens via Nij megen en Groesbeek, dat men rechts liet liggen, naar Berg en Dal. Hier had de grote rust plaats in hotel „Hamer". Daarna ging het verder over Nijmegen via de Waalbrug en Rijnbrug naar Wes tervoort, Zevenaar, Didam, Wehl, Laag Keppel en Hummelo, waar nog even werd gepauzeerd. Via Hengelo (Gld.), Vorden en Ampsen werd de terugtocht aanvaard. De gehele tocht leidde door een prachtige streek met veel natuur schoon en bezienswaardigheden. Het was al omstreeks half tien, toen de karavaan van auto's onder de vro lijke tonen van HMV het dorp binnen trok en de deelnemers afzette in Ami citia. Er was veel publiek op de been om de aankomst gade te slaan. De voorzitter van de Holtense Ilan- delsvereen., de heer G. Wissink, hield hier 'n korte toespraak, waarin hij dank bracht aan de autobezitters en ingeze tenen, welke deze tocht, mede door hun financiële bijdrage, mogelijk maakten. Zij was weer ten volle geslaagd, dank zij de medewerking ook van de rijks- verkeerspolitie uit Almelo, die de ka ravaan de gehele weg vergezelde, de ordonnansen, de plaatselijke politie, de familie Ten Berge, die Amicitia be schikbaar stelde, de wijkverpleegster, seum op de Holterberg (bij hotel ,,'t Lösse Hoes"), dat behalve prachtige diorama's een schat van geprepareer de vogels en dieren bevat. (Het woord museum geeft niet de juiste inhoud weer.) Elke Vrijdagavond houdt de eigenaar, Piet Bos, des avonds 8 uur, een rondlei ding, waarbij hij een explicatie geeft van het tentoongestelde. zuster Groeneveld en vele anderen. Spr. bracht in het bizonder een woord van dank aan de loco-burgemeester, wet houder Teeselink, en aan de heer H. J. Bouwhuis, die als secretaris van de winkeliersvereniging het meeste werk deed. De heer Teesselink dankte namens 't gemeentebestuur de organisatoren van deze tocht en zeide, dat dit werk zeer op prijs gesteld wordt, omdat het de saamhorigheid bevordert en de bejaar den daarmede telkens een prachtige dag bezorgd wordt. Er was in dit ver hand weer prima werk geleverd, want de organisatie was af. Tenslotte was het de heer A. J. Gold stein, die namens de oudjes alle mede werkenden, maar in 't bizonder de he ren Wissink en Bouwhuis, dank bracht voor de mooie tocht. Hij bracht hen hulde voor de keurige regeling. Hij bracht dank aan HMV voor de muzi kale medewerking en tenslotte aan de chauffeurs, die allen weer veilig thuis brachten. De tocht was mooi en er heerste een vrolijke stemming. EXCURSIE VAN DE COöP. AAN KOOPVERENIGING. De leden en afnemers van de Coöp. Aan- en Verkoopvereniging „Holten" maakten Donderdag een aardige trip met een bus van de O.A.D. door Midden- Overijssel en Twente. In Ommen werd een ogenblik gestopt bij het landgoed Eerde, waarna in Ootmarsum een be zoek werd gebracht aan de oriënteer- tafel van de A.N.W.B. op de Kuipers- berg. Hier werd even gepauzeerd voor een kopje koffie. De tocht ging vervol gens naar Oldenzaal, waar de St. Ple- celmuskerk (die de volgende week 1000 jaar oud is) werd bezichtigd. In En schede werd een bezoek gebracht aan de gebouwen van de Overijsselse Pluim vee Centrale, en werden in het Rijks oudheidkundig museum talrijke kunst schatten bewonderd. Het gezelschap vond daarna een prettige ontspanning bij De Waarbeek, halfweg Hengelo, en vertrok van daar weer naar Holten, waar in Amicitia de warme maaltijd wachtte. Er werd gezellig getafeld en alles smaakte heerlijk, zodat men aan het slot zeer vol daan was over alles wat werd genoten. De voorzitter, dë heer G. Stam, bracht de deelnemers dank voor hun medewer king aan de tocht, waarvan hij hoopte dat zij een traditie zal worden en de di recteur, de heer M. Bouwhuis, dankte aan het slot het bestuur, dat het deze tocht mogelijk maakte. 10 t.m. 17 Juli: Vacantie Gebr. Wansink. Maandag 11 Juli. Bijeenkomst Jonge Kerk in Irene, 8 uur precies. Spreker de heer Van Straalen. Onderwerp: „Van pionierswerk tot Jonge Kerk", met lichtbeelden. Woensdag 13 Juli: Aanmelding voor op leiding tot wever bij de fa. Ter Horst en Co., bij de heer H. J. Beltman (zie annonce) Maandag 11 Juli: Fa. Schuppert de ge hele dag gesloten (zie adv.). Woensdag 13 Juli, 7.30 uur: Grote Rui- terdemonstratie in „Kalfstermanswei de" door de Land. Rijvereniging „De Bergruiters" (zie adv.). Donderdag 14 Juli: Uitstapje Buurtver. „Schoolkring Dijkerhoek" naar Sauer- land (Duitsland) en omgeving. Ver trek 4.15 uur voormiddags. Donderdag 14 Juli: V.m. half negen ver trek per fiets van „Jong Holten" (van af de Smidsbelt) naar de Bondsland- dag te Diepenheim. Vrijdag 15 en Zaterdag 16 Juli: Oprui ming van een prachtige collectie con fectie bij fa. Gebr. Schuppert (zie adv.). Zaterdag 16 Juli: Aanmelding voor op leiding tot wever bij de fa. Ter Horst en Co., bij de heer H. J. Beltman (zie annonce). 18 t.m. 25 Juni: Opruiming H. Roelofs, manufacturen (zie annonce) Maandag 18 t.m. Zaterdag 23 Juli: Grote Opruiming Manuf acturenhandel A. Mulder, Oranjestraat (zie adv.). Maandag 18 Juli t.m. Zaterdag 23 Juli: Fa. Gebr. Veldhuis, Larenseweg, we gens vacantie gesloten (zie adv.). Dinsdag 19 Juli: „Feest voor de Huis moeders" bij de fa. Gebr. Schuppert (zie adv.). 2330 Juli: Vacantie smeden (zie an nonce). 2530 Juli: Vacantie van het bedrijf te Holten van de Coöp. Aan- en Ver koop vereniging (zie annonce). Huidzuiverheid - Huidgezondheid Voeten en oksels Iris door Purol-poeder BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: Jan Kevelam, 21 jaar, Markelo, en Wilhelmina Johanna Bus- sink, 17 jaar, Holten. Overleden: Aaltjen Wittenberg, 87 j., weduwe van Hendrik Jan van Holten, Holten. BEVOLKING. Ingekomen: R. Faber van Amsterdam naar Aalpolsweg 12. R. P. W. van Sliedregt van Emmen naar Holterberg 26. F. A. Waardenbrug van Alblas- serdam naar Holterberg 26. E. Came- rik van Indon. naar Holterberg 26. P. Kerkhof van Indon. naar Holterberg 26. R. E. Peters en gezin van Indon. naar Holterberg 26. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Holten. 8.30 uur en 10.30 uur Ds Addink. Collecte inwen dige zending. Dijkerhoek. 10 uur de Eerw. Heer Lub bers van Lochem. Collecte Inwendige Zending. Geref. Kerk. 9.30 uur (Bed. H. Av.) en 3 uur (Bed. H. Av. en Dankz.) Ds Hoogkamp GESLAAGD. Onze plaatsgenoot Henk J. Voordes slaagde te Deventer voor het einddiplo ma H.B.S. 5-jarige cursus. GESLAAGD VOOR TOELATING. - De leerlingen van de School met de Bijbel Minie J. Koopman en J. A. Lan- deweerd zijn dezer dagen geslaagd voor het toelatingsexamen tot 't Chr. Lyceum te Almelo. WIELERSPORT. De Holtense wielrenners zijn in de af gelopen week weer druk in de weer ge weest. Willy Lammers reed Zaterdag met de amateurs in de Ronde van Overijssel. Het was voor hem meer een verkenning van deze moeilijke rit, dan een serieuse poging om de ronde uit te rijden. Aange zien hij niet geheel in conditie was, moest hij in Nijverdal opgeven. Hij heeft echter een goede ervaring in deze rit opgedaan. De nieuwelingen Henk Brinks en Wim Beijers reden Zondag in de ronde van Hengelo, „Om de vijver". Brinks kreeg pech met zijn fiets, waarvan het achter wiel werd stuk gereden. Beijers reed weer een uitstekende course en kwam in de eindsprint geheel naar voren. Op de eind streep werd hij echter met twee band- dikten geklopt door De Man uit Ruurlo en zodoende tweede. Beider tijd was 1 uur 5 min. 10 seconden over 60 ronden. In de ronde van „Assendorp" werd Wim Beijers Dinsdagavond 5e. De stra ten waren door de regen buitengewoon glad en gevaarlijk. Brinks deed het kalm aan en kwam niet in de prijzen.

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 1