1 H.M.V. veroverde haar eerste wimpel Rolschaatsen fa. Dirigent Heleenders bracht zijn korps tot bizondere prestaties. Spontane ontvangst bij terugkeer uit Bathmcn. De muziekvereniging HMV heeft Za terdagmiddag, onder leiding van haar dirigent, de heer J. F. Heleenders, op het Nationaal Muziekconcours te Bath- men, georganiseerd door de muziekver eniging „Orpheus", die haar 25-jarig jubileum herdacht, een eerste prijs be haald en daarmede de eerste wimpel veroverd aan het vaandel, waarop zij in 1952 in Groenlo beslag wist te leggen. Voor 't verplichte werk „Promotheus ontboeid", een symphonische prelude van Sir Granville Bantock, werden 51 punten en voor het keuzenummer, de driedelige suite „Woodland Pictures" van Percy E. Fletcher, naar een arran gement van Goslar Mol, werden door de jury 54 punten toegekend. Dit resultaat is haar niet als een rijpe appel in de schoot gevallen. Er is voor gewerkt en gestudeerd en al gmg dit wellicht wel eens niet zo vlot als som migen wel wensten, de heer Heleen ders heeft zijn muzikanten weten te begeesteren en hij heeft, wat zijn op vatting van de werken betreft, gelijk gekregen, dat bewijzen de 3 negens en de 3 tienen, welke hem door de jury daarvoor werden toegekend. Tal van plaatsgenoten, waaronder ook onze burgemeester, waren naar Bath- men gekomen om de verrichtingen van hun populaire korps van nabij gade te slaan en te beluisteren. Met grote span ning werd het moment verbeid, dat HMV moest optreden en toen dan ook eindelijk het dirigeerstokje van de heer Heleenders omhoog ging, werd het stil en volgde het vrij talrijke publiek met gespannen aandacht de uitvoering van het eerste werk. De foutieve inzet, die velen een ogenblik aan een volledige kans op succes deed twijfelen, had ge lukkig geen nadelige gevolgen, zodat er zowel op de tent als onder de suppor ters een gejuich opsteeg, toen de se cretaris der federatie de uitslag bekend maakte en onomstotelijk kwam vast te staan, dat HMV een eerste prijs had be haald en daarmede de eerste wimpel aan haar vaandel. Wimpel wordt uitgereikt. De voorzitter van de Kon. Ned. Fe deratie van Harmonie- en Fanfarege zelschappen, de heer C. G. M. van Riel, burgemeester van Angerlo (Dr.), reik te de wimpel persoonlijk met een kor te toespraak uit. Dit prachtige resul taat, zo zei de heer Van Riel, werd be- reikt door de goede geest in de vereni ging, door de vakman, die het korps dirigeerde en door het lidmaatschap van .de Federatie. Zijn woorden van gelukwens werden door de voorzitter van HMV, de heer M. Bouwhuis, met een hartelijk speechje beantwoord. Van alle kanten werden dirigent en muzi kanten de hand gedrukt. HMV gaf hier na een extra mars en besloot haar op treden en het concours voor die mid dag met het spelen van onze nationale hymne, het Wilhelmus. Het verblijf in Bathman werd beslo ten met een mars door het dorp. Spontane huldiging. De vreugdevolle tijding had Holten inmiddels bereikt en daar bereidde men de heer Heleenders met zijn muzikan ten een warme ontvangst, waarin de supportersvereen. een belangrijk aan deel had. De Wierdense Harmonie was daar inmiddels gearriveerd en haalde de prijswinnaars af van hotel Muller aan de Deventerweg. Toen de beide korp sen met een grote aanhang van belang stellenden met vrolijke marsen twee maal door het dorp trokken, stonden de straten vol mensen, die op velerlei wijze blijk gaven van hun vreugde met het behaalde succes. Op het plein van de OAD had een huldiging plaats, welke werd ingeluid met een toespraak van de voorzitter der supportersvereniging, de heer J. Wiggers, die de hartelijke gelukwen sen uitsprak, mede uit naam van alle ingezetenen en er aan herinnerde, hoe vanaf Joure het korps steeds crescendo gegaan is, tot het veroveren van de eerste wimpel op deze dag. De burgemeester herinnerde er aan hoe het haast een traditie geworden is, dat HMV elk jaar met een eerste prijs huiswaarts keert. In de cijfers is dit niet tot uitdrukking gekomen, maar spr. had de indruk, dat men met deze prestatie ook wel de lof van de jury verdiend had. Het deed hem goed de waardering te horen uitspreken in Bathmen voor het korps en ook de schouderklop voor de dirigent voor diens goede leiding. Deze roem straalt ook af op de gehele gemeente en we zijn dan ook erg blij met ons prima korps, al dus Mr. Enklaar, die namens het ge meentebestuur een enveloppe met in houd overhandigde. De volgende spreker was de voor zitter van de Wierdense Harmonie, de heer G. J. Eshuis, die met enkele sym pathieke woorden bloemen aanbood. De voorzitter van de Markelose Fanfare, de heer D. J. Haan, oud-lid van HMV, vroeg excuus, dat het korps uit Mar- kelo niet hier was tal van muzikan ten waren niet aanwezig en schreef het succes van de Holtenaren toe aan de goede samenwerking, de grote een heid en de goede leiding van de heer Heleenders. Hij schonk een mars, door HMV voor rekening van de Markelose Fanfare te bestellen. Namens de beide Oranjeverenigingen spraken de heren J. Kroon en H. J. A. Koldeweij woorden van gelukwens tot de leden en de dirigent en boden de gebruikelijke enveloppé aan. De heer D. J. Aaftink complimenteerde namens Holtens Gemengd Koor en de heer J. Wiggers namens de Chr. Gem. zang vereniging „Soli Deo Gloria". Ook zJj kwamen niet met lege handen. De heer M. Bouwhuis heeft de spre kers bedankt voor hun woorden van gelukwens en stoffelijke huldeblijken. Hij bracht Wierden dank voor de mu zikale rondgang en richtte zich in het bizonder tot de heer Heleenders, aan wiens onverpoosde arbeid het te dan ken was, dat dit mooie succes kon wor den behaald. Hoe juist of deze de uit te voeren werken heeft beoordeeld, blijkt wel uit de cijfers, welke hem werden toegekend voor de rubriek „opvatting". U heeft zich uitgesloofd, aldus de heer Bouwhuis tot de heer Heleenders, en als wij uit Bathmen gekomen wa ren met een tweede prijs, dan had dat zeker niet aan U gelegen. Spr. hoopte oprecht en uit de grond van zijn hart, dat de heer Heleenders nog vele ja ren de dirigeerstok over het korps zou mogen zwaaien. Hy bood hem een en veloppe met inhoud aan om daarvoor een passend cadeau te kopen. Achter de dirigent. De leden bracht de heer Bouwhuis dank voor de opofferingen en studie, die zy zich hebben willen getroosten, dikwijls ondanks drukke werkzaamhe den. Hij spoorde hen aan eensgezind achter de dirigent te staan. Hij bracht in het bizonder een woord van hulde aan Mej. Heintje Slotman, die enkele soli van Mej. Janny Stokkers moest overnemen en zich uitstekend van haar taak gekweten heeft. Janny Stokkers wenste hij spoedige beterschap toe, zo dat zij haar partij weer mee kan bla zen. Hij bracht ook dank aan de suppor ters en in het bizonder aan de oudste onder hen, de heer H. J. Wansink, die steeds blijk geeft van groot medeleven. Hij hoopte, dat HMV nimmer tever geefs een beroep op de Holtenaren be hoeft te doen, zowel in moreel als in financieel opzicht. Tenslotte dankte hij de Fa. Oolbek- kink voor het vervoer der pauken en deed een beroep op de aanwezigen om te trachten gelden bijeen te brengen voor de aanschaffing van trommen voor de oprichting van een tamboerkorps. Met deze laatste wens was de huldi ging ten einde en werd het korps en de dames der leden een maaltijd aan geboden in café Maats, waar nog ge ruime tijd grote gezelligheid heerste. FEESTAVOND IN „IRENE". Door de Chr. Oranjever. „Vreest God, eert de Koning" werd Woensdagavond ter gelegenheid van de verjaardag van Prins Bernhard een Oranje-feestavond belegd in het gebouw Irene, waarvoor ondanks de regen, flinke belangstelling bestond. De voorzitter van de Oranjevereni ging, de heer J. Kroon, opende de feest avond met gebed, nadat gezongen was Ps. 146 vs. 1 en sprak vervolgens een woord van welkom, waarbij hij zich in 't bijzonder richtte tot burgemeester Mr. W. H. Enklaar en tot dé leden van de Ontspanningsclub C.O.C., die onder aus piciën van de Chr. Oranjevereniging 't blijspel „Pension-perikelen" voor het voetlicht brachten. Dit blijspel werd zeer verdienstelijk gespeeld. De hoofd rollen werden vertolkt door mej- Joke Stam en de heer W. Beldman. 't Was een stuk zonder inhoud, doch er werd hartelijk om gelachen en wat zal men nu beter doen op een Oranje feestavond. Tussen het le en 2e bedrijf werden onder leiding van de heer Kroon enige vaderlandse liederen gezongen. De feestavond kreeg een officieel tin tje, toen de secretaris van de Chr. Oran jevereniging, de heer Js. Beldman, in 'n eigen gemaakt gedicht de heren J. Kroon en H. J. Westerik huldigde in verband met het feit, dat deze heren resp. 10 en 25 jaar zitting hadden in 't bestuur. Namens bestuur en leden dank te de heer Beldman beide functionaris sen voor het vele werk, dat zij in het belang van de vereniging hebben ver richt en bood een klein geschenk aan. De geslaagde feestavond werd door de heer Kroon met dankgebed gesloten na het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus. GESLAAGD ALS ONDERWIJZER. Onze plaatsgenoot, de heer Jaap Ka ter, behaalde te Hengelo (O.) de akte voor onderwijzer. BEDRIJFSONGEVAL. De heer G. Traanman van hier heeft Vrijdagmorgen in de Ned. Stoomblee- kerij te Nijverdal de rechterhand in een drukmachine gekregen. De ringvinger werd ernstig gekwetst, zodat in het zie kenhuis operatief moest worden inge grepen. Officiële publicaties KOSTELOZE INENTING TEGEN POKKEN. Op Zaterdag 2 Juli a.s., des voormid dags van 11 tot 12 uur zal in het gym nastieklokaal van de u.l.o. school en des namiddags precies 3 uur in de o.l. school te Dijkerhoek gelegenheid worden gegeven tot kosteloze inenting en her inenting tegen pokken. Wij vestigen er de aandacht op, dat uitsluitend kinderen beneden de leeftijd van 2 jaar zullen worden ingeënt. Men gelieve het huwelijksboekje mede te brengen, alsmede de inentingskaart, welke U bij de geboorteaangifte werd uit gereikt. Holten, 28 Juni 1955. Burgemeester en Wethouders van Holten, W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. AFWEZIGHEID BURGEMEESTER. De Burgemeester van Holten deelt mede, dat hij van 219 Juli e.k. wegens vacantie afwezig zal zijn. De Burgemeester van Holten, W. H. ENKLAAR. GEEN SPREEKUUR GEMEENTE ARCHITECT. De gemeente-architect maakt bekend, dat hij van 2 t.m. 16 Juli a.s., wegens vacantie, geen spreekuur zal houden. De Gemeente-architect voornoemd, JAC. LOUWERSE. BRADERIE-PLANNEN WERDEN NADER UITGEWERKT. In de Dinsdagavond in het Stations koffiehuis van de heer M. Kalfsterman onder voorzitterschap van de heer G. Wissink gehouden vergadering van de braderie-commissie met de deelnemers aan de op 9 en 10 Augustus te hou den braderie werd besloten om in de mid dag van de eerste dag te komen tot ver kiezing van een braderie-koningin. Aan de braderie-commissie werd opgedragen deze plannen nader uit te werken. In deze vergadering werd de commis sie, na gehouden stemming, uitgebreid met de heren H. Klein Velderman en J. G. Maats. De L.R.V. „De Bergruiters" zullen op de avond van de tweede dag, nadat de inhuldiging van de schutterskoning heeft plaats gehad, een hippisch programma verzorgen, waarvoor een kleine entree zal worden geheven. Dit paardensport festijn zal gehouden worden op Kalfster- mansweide. De begroting werd vastgesteld, waar bij werd bepaald, dat een garantiefonds zal worden gevormd, waarvoor per deel nemer een bijdrage van f 10.gevor derd wordt Voor hen die reeds aan de vorige braderie deelnamen zal dit bedrag slechts f 5.bedragen, omdat een gelijk bedrag voor hen is gereserveerd in 1954. Deelnemers aan de braderie kunnen zich nog tot 9 Juli a.s. opgeven, indien van de zijde van de organisatoren voor de benodigde kramen moet worden ge zorgd. Zij, die zich na deze datum op geven, zullen zelf voor hun stand moe ten zorgen. Waarschijnlijk zal het traject van het braderietreintje niet 't zelfde kunnen zijn als de vorige keer, omdat tegen die tijd de Larenseweg onderhanden genomen zal worden in verband met bestrating en riolering. Men hoopt echter, dat maat regelen zullen kunnen worden getrof fen, om deze moeilijkheden te vermijden. Aan het Gemeentebestuur en 't G.E.B. zal worden gevraagd voor een feestelijke verlichting te willen zorgen door de to ren in flootlight te zetten en een ge kleurde verlichting in de straten. Een zelfde verzoek zal worden gericht tot de deelnemers en de bewoners van het cen trum van het dorp, waar de braderie zal worden gehouden. GESLAAGDEN De heer J. Aaftink slaagde - te Zwolle voor het diploma fabriekscontroleur zuivel. De heer J. E. Tuller 'behaalde te Hengelo (O.) het broodbakkerspatroons diploma. 30 JAAR ALGEMEEN ZIEKENFONDS In een buitengewone bestuursverga dering hebben de bestuursleden van het Algemeen Ziekenfonds in de gemeente Holten Donderdagavond in hotel Vos man het 30-jarig bestaan van het fonds herdacht. Het was op de dag af 30 jaar geleden, dat een tiental mannen, waarvan de heren A. Scheperman en Joh. Wolters en de ere-voorzitter, de heer J. H. Bolink, thans nog deel uit maken van het bestuur, hun voorberei dend werk bekroond zagen en tot de stichting van een fonds kon worden overgegaan. De voorzitter, de heer W. Beijers, memoreerde dit in een herdenkings woord en zeide, dat deze pioniers en ook hen, die hun arbeid overnamen, dank toekomt, omdat het fonds zegen rijk gewerkt heeft in die dertig jaren. In de eerste jaren was de organisatie vrij eenvoudig, maar toen in 1941 het ziekenfondsenbesluit kwam en belang rijke groepen van' werknemers onder de werking van de ziekenfondsen kwa men, werd er veel meer gevraagd van de bestuurders. Er is altya een goede samenwerking geweest onder de bestuursleden en dat was een belangrijke factor bij het be heer van het fonds. Hy sprak de hoop uit, dat dit steeds zo blijven mag. Hy sprak een bizonder woord van dank tot de heer Soer, die als admini strateur de vraagbaak geworden is van het fonds. De heer Soer wees er op, dat de in voering van' het Ziekenfondsbesluit de oorzaak was, dat veel kleine fondsen werden geconcentreerd in grote fond sen. Onder leiding van de heren Bo link en Beijers heeft het bestuur zich daartegen steeds met kracht verzet, zo dat het tot nu toe gelukt is de zelf standigheid te behouden. Hy bracht hen hiervoor dank, omdat in de praktijk blijkt, dat een klein fonds Holten is het kleinste onderling beheerde zieken fonds in ons land dezelfde .verstrek kingen kan geven aan haar leden en toch even goed, soms zelf voordeliger, beheerd kan worden als de grote fond sen. Men bleef nog geruime tijd onder gezellige kout bijeen. Wij lazen in „Het Schoolblad": P. P. P. Wat zei de psychiater? U bent een pietsie kater, Maar ook een pietsie poes: Een mengelmoes. Wat zei de psycholoog? Uw ziel staat veel te droog, Uw hersens veel te nat: Van alles wat. Wat zei de paedagoog? U liegt niet als u loog, Uw wezen is onwaar: Een allegaar. Wat zeiden zij toen alle drie? De paedo, psycho en psychie? 't Advies, dat wij U geven: Verder leven. BRAM. Hoewel de rolschaats al in 1790 werd uitgevonden door een Parijse graveur, Vanlede, die hem „Patin a terre" noem. de, nam deze pas na de laatste oorlog zijn grootste vlucht. In 1951 importeer, den we 7000 paar, maar in 't afgelopen jaar kregen in ons land ongeveer hon- derdduizend jongens en meisjes nieuwe rolschaatsen. Tot voor enkele jaren kwamen deze alle uit het buitenland, maar daarin begint verandering te ko. men. In het Brabantse dorp Sprang ontwikkelt zich namelijk een jong en levenskrachtig bedrijf, waar men goede rolschaatsen maakt. De grote kracht is hier, dat de oprichter een prima vak man is, die in staat is het moeilijkste werk, het maken van de stempels, in eigen bedrijf te verrichten. Grote series verlaten deze fabriek, die men allemaal levenslang garandeert. Buitenlandse aanvragen komen los, maar de Nederlandse jeugd gaat voor. Wanneer U in het Brabantse land een aantal stoere, jonge kerels tegenkomt, die per rolschaats van dorp naar dorp rijden, zijn dat de inrijders van de fa briek, die op hun ongeveer 25 km. lange tochten de nieuwe modellen testen. Wie in zijn jeugd plezier beleeft van goede Nederlandse producten, zal ook later meer begrip hebben voor de pres- taties van de eigen industrie. De woor den „Made in kan de jeugd van nu al heel gauw spellen. Hed( en 1 Ziek ter c JOH in d< jaar. In Sprang (N.B.) staat heel de jeugd op rolschaatsen. SCHOOLREISJES VAN ESPELO EN DIJKERHOEK. Dinsdag 14 Juni maakten bovenge noemde scholen met de klassen 4 en 5 een reisje per bus naar Arnhem en om geving. Voor de eerste maal werd ge stopt bij de sluis te Dieren, waar men 't geweldig trof, daar juist een paar flinke schepen geschut werden. Vervolgens zette men koers naar de Posbank, waar genoten werd van een wijds panorama en.de leerlingen alle door een paar verrekijkers mochten kijken. De reis ging verder naar de Arnhemse die rentuin, waar vooral de apen zich zeer in de belangstelling mochten verheugen. De boottocht naar de Westerbouwing en de speeltuin met consumptie aldaar vielen ook erg in de smaak, 't Hoogte punt van de dag werd echter het bezoek aan circus Elleboog, een circus, waarbij de nummers geheel verzorgd werden door kinderen van om ende bij dezelfde leeftijd als onze jeugdige toeschouwers. Na nog een prachtige rit en een laatste speeltuin werd de thuisreis aanvaard. Ook de kleintjes. Ook de kleintjes uit de klassen 1 en 2 van Dijkerhoek moesten er nodig eens op uit en zo kwam Dinsdagmiddag 21 Juni de bus van de O.A.D. voorrijden om ze via een omrit over de Veluwe naar de speeltuin 't „Veluws eiland" te bren gen, waar ze zich heerlijk vermaakten. Daarna gingen ze naar Apeldoorn naar de dierentuin voor kleinere kinderen. Hoogst voldaan keerden allen huiswaarts. De hoogste klassen. Woensdag 22 Juni om half acht des morgens trad de oude schooljeugd van de buurtschappen aan voor een drie daagse trip per fiets, waarbij men zou overnachten in de jeugdherberg te Mep- pel. Begunstigd door prachtig zomerweer werd de tocht gemaakt via Haarle, Hel- lendoorn, Lemele, Ommen, Oud-Leusen, de Blauwe Hand, Wanneperveen, Mep- pel. Niet de kortste weg, maar zeer af wisselend. De kinderen genoten en on danks het vrij lange traject was men nog ruimschoots op tijd voor het avondeten, 't Verblijf in de jeugdherberg tezamen met nog andere trekkers is steeds weer een attractie op zichzelf. De tweede dag was 't iets minder zonnig, maar toch nog uitstekend weer. Reeds vroeg in de mor gen zette men koers naar Giethoorn, waar een grote en twee kleine punters werden gehuurd, waarover men de hele dag de beschikking had om er mee te zeilen en te punteren. Er was niet te veel wind, juist genoeg en iedereen ge noot. Enkelen gingen zelfs nog zwem men. 't Enthousiasme was zo groot, dat men de tijd zelfs vergat en men haast te laat was gekomen voor 't avondeten. De derde dag moest jammer genoeg al weer de thuisreis aanvaard worden. Via Staphorst, Zwolle, Hattem, Heerde, Epe (zwembadOene ging het per veer pont over de IJsel. Een prachtige tocht door een mooie streek! Van Olst via Wesepe en daarna „binnendoor" naar huis terug, waar men omstreeks half acht arriveerde. Drie dagen lang had men volop kunnen genieten van zon, lucht, water en wind en van het prach tige landschap in eigen en aangrenzende provincies. VOETBALPROGRAMMA. Goor Vooruit—Holten 1 2.30 uur. Get ïillei renc endi Get kki One iepe an, eeks ante Vei Tie: '.de :t i rtei nst< IRS De ee unt de n. 1 a t ie, De dc n c poi fg. de ilk HC

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 2