IJSLAND Everardus Johannes Potgieter Uit de omtrek Gewijzigde voorstellen voor huren en belastingen inge diend BOEE Jnuida. is visland zonder weerga HOLLAND iiiffliiniiffliMiiiiniin Adverteren doet verkopen IIIIHIIIliiinilll Huurverhoging van 5 pet. op 1 September a.s. Sanctie op ver waarlozing van het onderhoud. Geringere verlaging van loon- en inkomstenbelasting. De regering heeft by de Tweede Ka mer ingediend de gewyzigde huur- en belastingontwerpen. Wat de huren be treft: voorgesteld wordt, dat een alge mene verhoging van 5 pet. op 1 Sept. a.s. zal ingaan voor woningen, die vóór 27 December 1940 zijn gebouwd. Ook zal deze huurverhoging gelden voor woningen, die in de oorlogsjaren (na of op 27 December 1940, maar vóór 5 Mei 1945) gebouwd zyn, voor zover althans de huren daarvan voor 1 September a^. opgetrokken zullen zijn tot het huurpeil van de vooroorlogse wonin gen. Verder bevat het ontwerp een be paling, dat woningen, die niet aan re delijke eisen t.a.v. instandhouding en onderhoud voldoen, op verzoek van de huurverhoging uitgesloten kunnen wor den. De voornaamste wijzigingen op het belastingplan 1955 zijn een verlaging van de heffingspercentages van in komsten- en loonbelasting met 6 pet. inplaats van met 8 pet., een verminde ring van de opcenten der grondbelas ting, een tijdelijke af schaf if ng van om zetbelasting op textiel en suiker en een wijziging van de personele belas ting. Minder opcenten op grondbelas ting. In een toelichtende nota zegt de re gering, dat tegen verlaging van de op centen der grondbelasting ernstige be zwaren zijn aan te voeren, vooral in verband met het belastinggebied der gemeenten. Gezien echter de beperkte mogelijkheden om een rendementsver betering van het huizenbezit te ver krijgen, mogen deze bezwaren onder de huidige omstandigheden niet door slaggevend zijn. De regering acht het in de eerste plaats gewenst, de uit de bezettingstijd stammende verzwaring van de opcen ten voor gebouwde eigendommen met 100 en voor ongebouwde eigendommen met 80 te doen vervallen. Dit zal ge schieden met ingang van 1956. Het be tekent een verlaging van de belasting opbrengst met 29 millioen gulden. Verder zullen de gemeentelijke op centen voor gebouwde eigendommen verlaagd worden met 30, hetgeen de belastingopbrengst nogmaals met f 7 millioen verminderd. De maximale druk van de grondbelasting wordt hier door verminderd met ruim 37 pet. voor de gebouwde en met ruim "29 pet. voor de ongebouwde eigendommen. Voor het totale verlies van f36 mil lioen aan gemeentelijke middelen, zal het rijk aan de gemeenten een com pensatie geven. Dit budgetaire verlies van f 36 mil lioen wordt opgevangen door een kleinere verlaging van de inkomsten en loonbelasting dan oorspronkelijk was voorgesteld. De marginale hef fingspercentages worden nu met 6 in plaats van met 8 pet. verlaagd. Dat geeft een jaarlijks verschil van f 36 millioen. De algemene huurverhoging van 5 pet. brengt voor lagere inkomens een verzwaring van het huishoudbudget Voor de In alle bietenpercelen is een aantasting van de maden van de bietenvlieg te vin den. Deze maden vreten voornamelijk in de oudere blaadjes het bladmoes weg tus sen de opperheid. Met enig zoeken zijn de kleine helderwitte eitjes aan de onderzijde van het blad en de maden in het blad te vinden. Het bladgedeelte waaruit het blad moes is weggevreten sterft af. Sommige percelen zijn zo ernstig aangetast, dat het noodzakelijk geworden is deze te gaan be spuiten met een parathion- of diazinon- bevattend middel. Mochten unw bieten in ernstige mate aangetast worden door de zwarte bonen- luis dan kan ook hier een bestrijding toe gepast worden met o.a. parathion- of dia- zinon-bevattende middelen. Stel de selectie van uw aardappelen geen dag meer uit. Gebruik een luisdichte zak, neem de gehele zieke plant, dus ook de oude poter mee en vernietig de zieke plant ver van het selectieperceel. Bij het toepassen van de opraappers in de hooiaogst moet aan enkele punten aan dacht geschonken worden. Voor het hooi geperst kan worden, moet het drogestof- gelijk aan de toestand bij normaal in- s gehalte minstens 70 pet. bedragen, dus ge lijk aan de toestand bij normaal inschuren De reeds gemaaide percelen grasland spoedig na de oogst een stikstofgift van 200 tot 300 kg kalkammonsalpeter per ha toedienen om zo spoedig mogelijk een 2de snede te kunnen oogsten, of over vers sveidegras te beschikken. Vroeg gemaaide percelen, waar de dis tels ongeveer 15 cm. lang zijn, kunnen nu met succes met groeistoffen bespoten worden. met ongeveer 0,5 pet. Een tijdelijke afschaffing van de omzetbelasting op textiel en suiker zal hiervoor als com pensatie dienen. Deze afschaffing zal gelden van 1 September a.s. tot 1 Januari 1957 en be tekent voor die periode een verlies aan belastingopbrengst van f 93 mil lioen. Daar staat echter tegenover, dat de latere invoering van de belasting verlagingen de schatkist een winst van rond f 60 millioen oplevert, terwijl het vervallen van een deel der verlaging van inkomsten- en loonbelasting en het daarvoor in de plaats stellen van een vermindering van de grondbelas ting, die eerst in 1956 ingaat, een bate van f12 millioen brengt. De personele belasting wordt afge stemd op het nieuwe huurpeil. Deze aanpassing wordt verkregen door ener zijds de bedragen van de belasting vrije minima, van de belastingvrije aftrek en van de begrenzing van de kinderaftrek met 5 pet. te verhogen en anderzijds het huidige tarief van 4,5 pet. te verlagen tot 4,25 pet. Met betrekking tot woonhuizen zal behalve de verlichting van de grond belasting een tweede fiscale voorzie ning worden getroffen. Het afschrij vingspercentage, dat thans 10 pet. van de huurwaarde bedraagt, zal reeds met ingang van het jaar 1955 op 15 gebracht worden. Bewoners ontplooien bewonderens waardige activiteit. Als visnatie is IJsland zonder ween ga. Bijna 7000 vissers bemannen de trawlers en kotters. De vangst is ge middeld 400.000 ton, hetgeeen per hoofd meer is dan in enig ander vis- serslaind. Op de vaste wal vinden voorts tennaastenbij 25.000 vrouwen en mannen emplooi in de behande ling en verwerking van deze vis. Na de oorlog heeft IJsland 43 in Enge land gebouwde trawlers in de vaart gebracht, schepen tot 700 ton, die o.a. de wateren onder Groenland opzoe ken. Meer onder de eigen kust blijven de kotters, waarvan het land er 500 heeft. Deze vaartuigen zijn merkwaar dig genoeg alle van hout gemaakt. Daarin komt nu waarschijnlijk gelei delijk aan verandering. Een Neder landse onderneming (Holland Launch N. V. te Amsterdam) heeft althans de opdracht gekregen de eerste stalen kotter voor IJsland te bouwen. Vissersplaatsen bevinden zich op IJsland overal langs de kust, alleen niet aan de zuidkant. Reyk javik, dat door de witte en grijze huizen met kleurige daken (rood, rose, groen) Italiaans aandoet temidden van over het algemeen kaal landschap, is met 50.000 zie len de enige grote stad. De ove rige 100.000 bewoners wonen verspreid in zeker 80 centra. Het bevriezen van vis heeft in al deze plaatsen na de oorlog een grote vlucht genomen. Totaal zijn er 80 vriesinrichtingen gebouwd, die wer den geïnstalleerd met machines uit Denemarken. Wij merken hierbij op dat buitenlands kapitaal vreemd is aan deze investeringen. IJsland, dat in en na de oorlog hoogconjunctuur heeft beleefd, financiert dit alles zelf. Behalve grote zeevis (veel kabel jauw) vangt de IJslandse vloot uiteraard haring, doch deze is over het algemeen te vet om voor con sumptie te dienen. Het is industrie haring, d.w.z. <er worden olie en meel uit bereid. AFZET VAN VIS. Twee jaar geleden heeft IJs land zich de gramschap van Enge land op de hals gehaald door ter bescherming van de visgronden nieuwe grenzen te stellen, binnen welke het verboden is met het trawlnet te vissen. Engeland heeft deze maatregel beantwoord met een boycot van alle IJslandse vis. Als men weet dat IJsland zijn vangsten witvis voor 25 pet. regelricht naar Hull en Grimsby placht te bren gen, begrijpt men dat deze ban ge voelig was. Achteraf is de maatre gel echter niet nadelig voor de po sitie van IJsland geweest, verklaar den ons de autoriteiten. Er zijn veel nieuwe markten bewerkt o.a. die van de Verenigde Staten en de Sow jet- Unie waardoor de afzet tegenwoor dig meer verspreid ligt. Bovendien is de eigen visindustrie, nu zij belang rijk meer te verwerken kreeg, verder ontwikkeld. In ruil voor de vis ont vangt IJsland van de Sowjet-Unie o.a. benzine. De auto's op IJsland rijden daar door de laatste tijd op Russische ben- illlillllÜlllillllllllllllllilllllllllllllllll! Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllüü Grauw is uw hemel en stormig uw strand, Naakt zijn uw duinen en effen uw velden, U schiep natuur met een stiefmoeders hand, Toch heb ik innig u lief, o mijn land! Al wat gij zijt, is der Vaderen werk; Uit een moeras wrocht de vlijt van die helden, Beide de zee en den dwingeland te sterk, Vrijheid een tempel en Godsvrucht een kerk. Blijf, wat ge waart, toen ge blonkt als een bloem: Zorg, dat Europa den zetel der orde, Dat de verdrukte zijn wijkplaats u noem', Land mijner Vaadren, mijn lust en mijn roem! En wat de donkere toekomst bewaart, Wat uit haar zwangere wolken ook worde, Lauwren behoren aan 't vlekkeloze zwaard, Land, eens het vrijst' en gezegendst' ter aard'. E. J. POTGIETER (1808—1875) iitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH^ iiiiiiiiii Dit voorjaar was het 80 jaar gele den dat de in 1808 te Zwolle geboren letterkundige Everardus Johannes Pot gieter stierf; vandaar dat we 't zoeklicht eens richten op deze te weinig bekende literaire reus, die van zo grote beteke nis is geweest op het geestesleven van de vorige eeuw. Een merkwaardige figuur is die oude Potgieter geweest: aanzienlijk en welge steld Amsterdams koopman en dichter- prozaschrijver-criticus van formaat; te vens burgerman en romanticus; auto-di- dact en geleerde; geliefd en vereerd door zijn vrienden, gehaat door zijn vij anden. Onbekommerd (ook financieel na zijn succesvolle zaken) is deze vrijgezel echter zijn weg gegaan en heeft zich volledig ingezet voor wat hij zag als zijn levenstaak: het uitbannen van de Jan Salie-geest, waarin ons volk in de 19e eeuw gevangen was, de materiële en culturele verheffing van Nederland (het „hoog opstoten in de vaart der volken", zou later een dichter het noemen). Het was wel nodig, want ons volk met zijn groots en roemrijk verleden maakte in de jaren na 1815 een diepe periode van verval door; Nederland was teruggeval len tot een suffe, slaperige natie, zonder energie, zonder idealen, zonder ver wachting. En tegen deze doodsheid heeft Potgieter zijn leven lang gevochten, als scheppend kunstenaar en als onbarm hartig criticus, die de roede niet spaarde maar tegelijk ook als de liefdevolle, de bewogene over 't lot en de toekomst van het volk dat hij zo hartstochtelijk lief had. En zo leeft zijn werk heel die weinig- begeesterende tijd rond het midden van de 19e eeuw voor ons op al waag ik het te betwijfelen of Potgieter door de huidige generatie nog gelezen wordt. Ik heb zo de indruk, dat hij meer de gepre zene dan de gelezeneis! Toch is het jammer, want Potgieters omvangrijk oeuvre (in omvang evenaart het dat van Vondel!) blijft het volko men waard om bestudeerd te worden. Goed, men kan bepaalde bezwaren heb ben tegen deze vrijzinnig-liberale figuur die in dit opzicht een typisch kind van zijn tijd was, maar niemand zal toch kun nen ontkennen dat hij na Vondel de grootste van onze literatoren is geweest (èn veelzijdiger dan deze!). Hij was de ongeëvenaarde meester op tal van wa pens: dichter, prozaschrijver, lyricus, novellist en essayist, breed van visie, zeldzaam belezen, met grote talenkennis en toegerust met een wonderlijk geheu gen. Zijn grootste verdiensten liggen echter in zijn critieken, waarin hij te vel de trok tegen de maatschappelijke, cul turele en sociale verwording van ons volk. Deze zijn merendeels verschenen in het maandblad „De Gids", het door Potgieter in 1837 gestichte orgaan, dat zich tot op de dag van vandaag heeft kunnen handhaven. Het blad kreeg al 'gauw de bijnaam „De blauwe beul" en niet alleen omdat het omslag blauw was: die naam zegt al genoeg over de inhoud, een niets en niemand ontziende critiek. Maar nooit was die critiek lou ter negatief. Integendeel, steeds weer probeerde de energieke Potgieter te bouwen en de massa te inspireren. Eén van zijn meest bekende en beroemde prozastukken is wel „Jan, Jannetje en hun jongste kind,, (1842), waarin hij het voorstelt alsof Jan (=Nederl. maagd) vele flinke zoons zou hebben, maar de jongste, die allen enigszins aansteekt is een echte Jan Salie en dat zal en moet uit zijn! Zijn streven naar een nationaal en cultureel Reveil is echter tevergeefs ge weest: 't volk was niet wakker te schud den uit zijn apathie en bleef doof voor Potgieters manende stem. En toch bleef hij, gedreven door een grote liefde voor volk en land, altijd weer roepen: daar bij vooral wijzend op en ijverend voor een herleving van krachten, die Neder land in de 17e eeuw groot gemaakt had den. Een goed voorbeeld hiervan is het vers „Holland" bedoeld wordt Nederland! dat de dichter in 1832 tijdens een za- kenverblijf in Zweden schreef. Hij ver valt niet in een overdreven, lyrische be wondering voor zijn vaderland, dat wat natuurschoon betreft stiefmoederlijk be deeld is met een grauwe hemel, stormige stranden, naakte duinen en effen velden. Toch heeft hij dat lage landje lief, noes te vlijt en dwingende energie uit een moeras gebouwd tot één der machtigste staten. Hier woonden orde en vrijheid cn gerechtigheid; hier vonden verdruk ten en vervolgden 'n veilige wijkplaats; hier werd God gediend en Zijn kerk ge bouwd. Zo was het en zo moet het opnieuw worden, zo moet het blijven. Ondanks de moeilijke en donkere toe komst. Dit meeslepende vers is meer dan een eeuw oud, maar het is daarom nog niet verouderd, ook al bevat het regels en zinswendingen die wij nu niet meer on verdeeld zouden kunnen bewonderen. Het kon echter, tachtig jaren na de dood van de dichter, nog voor deze tijd ge schreven zijn: (Zij het dan in moderner vorm.) Veel is veranderd, veel is verbe terd sinds zijn verbeten strijd voor de herleving van het Nederlandse volk maar soms krijg je het gevoel dat Jan Salie nog springlevend onder ons rond doolt. En daarom zou het goed zijn dat Pot gieter, ook al is hij wat „zwaar" en moeilijk leesbaar vaak, wat meer bestu deerd werd door onze jongere genera tie. Als men het dan critisch doet, zoals Potgieter zelf ook critisch was! Gedroogde vis (stokvis) gaat in grote hoeveelheden naar de Katho lieke Middellandsezee-landen, Cen- traal-Afrika en Zuid-Amerika. Hoewel Nederland betrekkelijk wei nig vis en visproducten van IJsland betrekt het vorig jaar f 2.248.000 (voornamelijk vismeel voor de vee voeder-industrie alsmede traan), slaagt het er toch in omgekeerd vrij veel goederen af te zetten. Naar Ijs- j land voerden wij vorig jaar uit: j f 7.779.000. Textiel, vervoersmaterieel w.o. j schepen) en electro-technische arti- j kelen staan daarbij met resp. f 1.5 J millioen, f 1.6 millioen en circa f 0.9 I millioen op de voorgrond. De schoolkinderen hebben op Ijs- i land drie maanden vacantie. In die tijd gaan zij werken, of in de vis industrie, of bij de boeren. Men hecht hier veel waarde aan, omdat de jeugd daardoor begrip en belangstelling voor het bedrijfsleven krijgt. TOONBEELD VAN CULTURELE VERHEFFING. De 150.000 bewoners op het eiland in het hoge Noorden, waar pas om streeks het jaar 870 de eerste vestin gen kwamen (Noormannen), ont plooien een bewonderenswaardige activiteit. Zij exploiteren scheepvaartlijnen van betekenis, houden er twee lucht vaartmaatschappijen op na, hebben het onderwijs in al zijn stadia voor beeldig georganiseerd met o.a. een bloeiend universiteitsleven er zijn 700 studenten en 70 professoren en lectorenen besteden alle zorg" aan de volksgezondheid. Totaal zijn er zo'n zestig medische centra in het wijde, dunbevolkte land. Bij dat alles is de kleine ge meenschap een toonbeeld van culturele verheffing. Uit de rijen van ongenoemden zijn alle eeuwen door kunstenaars naar voren ge treden, eenvoudige vissers en boe ren soms, die faam verwierven door letterkundige werken, schil derstukken of composities. Anno 1954 zijn er in het land ruim 200 auteurs, beeldende kunstenaars en componisten die boven de middel maat uitkomen. Nergens ter wereld leest men ook zoveel boeken als op IJsland. In Reykjavik alleen al bevinden zich 47 internationaal gesorteerde boekwin kels. Er zijn daar voorts 20 in het al gemeen vrij modern uitgeruste druk kerijen. Per 100.000 inwoners ver schijnen er per jaar ongeveer 300 NIJVERDAL OUDSTE INWONER VAN NIJVERDAL OP 98-JARIGE LEEFTIJD OVERLEDEN. Ten huize van zijn zoon aan de Bra- kenbeltsweg is Donderdagmorgen in de ouderdom van 98 jaar overleden de heer D. J. Treep, de oudste inwoner van de gemeente Wierden. De heer Treep werd geboren op 26 Jan. 1857 in de gemeente Dalfsen, en kwam reeds op betrekkelijk jeugdige leeftijd naar Nijverdal, waar hij te werk gesteld werd bij de Koninklijke Stoom weverij. Tot aan zijn pensioen is hij deze arbeid trouw gebleven en daarna heeft hij nog een reeks van jaren van een welver diende rust mogen genieten. Bij het klimmen der jaren kon de heer Treep op zijn verjaardag steeds op har telijke belangstelling rekenen en ook van de zijde van de Directie van de K.S.W. werd hij op zijn hoge leeftijd meermalen nog even naar voren gehaald. Bij zijn laatste verjaardag gewerden hem ook weer veel blijken van belang stelling en het was voor de bezoekers steeds een prettige bizonderheid dat de oude baas nog in alles belang stelde. Zijn wens om honderd jaar te mogen worden is niet in vervulling gegaan. boeken, hetgeen een wereldrecord be- teekent (Nederland 70). Reykjavik beschikt sinds 1951 over een modern theater met 670 geriefe lijke plaatsen. Er zijn per seizoen 200 voorstellingen. Van elk gezin gaan de leden totaal gemiddeld acht keer per jaar naar de schouwburg (in Neder land twee maal). 's Winters, wanneer het 's middags om 3 uur al donker wordt, lezen of studeren de IJslanders, jong en oud, naarstig. Vrijwel iedereen spreekt een of meer buitenlandse talen. Wie men er ook naar de weg vraagt, of dit een bejaarde wandelaar is dan wel een vrachtauto-chauffeur, timmerman of dienstmeisje, allen converseren vlot in het Engels. HOLLANDSE KOLONIE Er bevinden zich op IJsland onge- veér veertig landgenoten. De paters Montfortanen, die het katholieke centrum op de heuvel Landekot in Reykjavik leiden, maken daar een be langrijk deel van uit. Hoewel heel IJsland slechts 450 katholieken telt (0.04 pet.) is de missie, rechtstreeks ressorterend onder propaganda fidei te Rome, uitstekend geoutilleerd: grote kerk, modern ziekenhuis en dito school. Hollandse zusters van de Karmelietessen van Egmond funge ren er als contemplatieven. Voorts bevinden zich in Reykjavik enige Nederlandse handeldrijvenden (bloemenbranehe, import van levens middelen e.d.) en op het platteland enige tuinbouwers. Mej. Titia Harte- mink uit Nederland, die op IJsland in de tuinbouw wilde werken, heeft er hoge ogen gegooid: zij is thans ge huwd met de zoon van een minis ter: Bjarni Asgeirsson. OUDSTE PARLEMENT TER WERELD Wij hebben niet nagelaten een be zoek te brengen aan de door grillige rotsmassa's omsloten vlakte van Thingvellir, de plaats in het binnen land, die niet alleen boeit door bijna beklemmende woestheid maar ook en vooral door de historie. Het was deze plaats, dat in het jaar 930 de Althing gestalte kreeg, het parlement van IJsland, dat op deze zelfde plaats meer dan negen eeuwen heeft ver gaderd. Pas in 1845 verhuisde het naar Reykjavik. De Althing is de oud ste fungerende democratische volks vertegenwoordiging ter wereld. Wie op deze plaats verwijlt, ziet in zijn verbeelding ongetelde generaties van IJslanders samenkomen in een stre ven naar rechtvaardige samenleving en hij hoort hun stemmen in de eigen. IJslandse taal, die de eeuwen door on veranderd is gebleven, echoën tegen de rotsen. De Althing is na de jongste verkie zingen als volgt samengesteld: onaf- hankeiijkheidspartij 21 zetels, pro gressieve partij 16 zetels, communis ten 7 zetels, sociaal-democraten 6 zetels en de nationale defensie partij 2 zetels. De eerste twee partijen vor men de regering. Minister-president is Olafur Thors.

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 3