fssm Humor en platteland G h di Plaatselijk Nieuws De nieuwe walvisvaarder „Willem Barendsz II" is Maandag voor het eerst vertrokken voor een proefvaart op de Noordzee. Het schip is groot 44000 ton en daar mede het Grootste Nederlandse schip. De „Willem Barendsz" bij Hoek van Holland. VOORLOPIG PROGRAMMA BRADERIE Er is een voorlopig programma opgesteld voor de op 9 en 10 Aug. a.s. in het cen trum van het dorp te houden braderie De officiële opening is gesteld op 2.30 uur nam. van de eerste dag. Daarna zal de jeugd in Amicitia een programma met het optreden van een goochelaar worden aangeboden in een tweetal voorstellingen 's Avonds volgt het optreden van de boerendansgroep „De Larense Schotsers" en van de boerenkapel „De hooiplukkers' uit Lochem, terwijl als een bijzondere at tractie een z.g. Jennekesmarkt zal worden gehouden. In de middag van de tweede dag heeft het Koningsschieten plaats, nadat de Schutterskoning met zijn verloofde zal zijn opgehaald. De nieuwe Koning hoopt men 's avonds in een landauwer door het dorp te rijden. Verder zijn er onderhandelingen gaande met de L.R.V. „De Bergruiters' over de verzorging van het verdere deel van het avondprogramma. Het braderietreintje zal weer de beide dagen aanwezig zijn. Bij de invoeging van dit programma is de hoop uitgesproken dat tegen die tijd de Larenseweg en de Rietmolenstraat geheel herstraat zullen zijn. Het aantal deelnemers, dat zich heefi opgegeven, is reeds aanzienlijk groter dan het vorige jaar. MOOIE PUZZLERITTEN VAN DE MOTORCLUB De oriënteringsritten, die de Motor- en Automobielclub „De Holterberg" Zondag middag voor automobilisten, motorrijders, bromfietsers en fietsers organiseerde, wa ren aardige puzzleritjes en mochten zich in een grote belangstelling verheugen. Niet minder dan 104 deelnemers verschenen aan de start, welke plaats had bij hotel Muller aan de Deventerweg, waar ook de finish was. De automobilisten en motorrijders heeft men de mooiste plekjes laten zien van het zuidelijk, oostelijk en noordelijk deel van onze gemeente en een groot deel van Marke lo, want hun weg ging door 't Holterbroek, de Beuseberg, Stokkum. Markelo en de Holterberg, naar het eindpunt. De fietsers en bromfietsers moesten eerst in westelijke richting via het Holterbroek naar de Pothaar in Lob Bathmen en zo over de Wippert en de Beuseberg even eens naar de Holterberg. De eerste tocht was ruim 70 km, de tweede rit ruim 26 km. De fietsers konden het op hun gemak afdoen, maar toch werd er over het alge meen nog te snel gereden. Het aantal zo mergasten, dat aan deze tochtjes deelnam was uiteraard nog gering. Er waren wel veel deelnemers van andere plaatsen. Al len waren zonder uitzondering enthousi ast over de bekoring die van deze ritten uitging door het natuurschoon, dat men zowel van Holten als van Markelo te zien kreeg. Nadat de uitslagen waren uitgere kend, hetgeen uiteraard nogal enige tijd vergde door het groot aantal deelnemers heeft de secretaris van de motorclub, de heer H. W. Goorman, de prijzen uitgereikt. Een wisselbeker, beschikbaar gesteld door de fa. G. Rouwenhorst en Zn. voor de club met de drie best geklasseerde rijders en een beker van de heer H. J. Aaftink voor de club met het grootste aantal deelnemers werden beide gewonnen door de Motor club „Zwolle", die o.a. met 14 rijders aan deze rit deelnam. De verdere uitslagen luidden als volgt: Automobielen: 1 A. Boom, Wierden 5 strpt., 2. A. Beijer, Zwolle 6 strpt., 3. M Godschalk, Epe 7 strpt., en 4 G. Muller. Holten 10 strpt. Motoren: G. J. Dantuma, Goor 6 strpt. 2. N. Ras, Hengelo 7 strpt., 3. W. Muller Holten 10 strpt., 4. G. Kleisen, Almelo 11 strpt., 5. H. Engberts, Holten 11 strpt., en 6. E. Nijhuis, Hengelo 11 strpt. Bromfietsen: 1. Megelink, Hengelo 7 strpt., 2. J. Tulier, Holten 9 strpt., 3. Mevr Megelink, Hengelo 10 strpt, 4. J. Brands Holten 16 strpt., 5. G. Tuitert, Holten 16 strpt., en J. H. Snuverink, Hengelo 16 strpt Fietsen: 1. A. J. Zweers, Bathmen 15 strpt., 2. A. Ulfman, Holten 22 strpt., 3 Mej. M. Lammers, Holten 23 strpt., 4. Mej. D. Voordes, Holten 23 strpt., 5. J. W. Pin- kert, Holten 23 strpt. 5 MEI-COMITÉ HAD BATIG SALDO Het Comité Nationale Feestdag 1955 hield Dinsdagavond in hotel Holterman ondei voorzitterschap van de burgemeester, mi W. H. Enklaar, zijn eindvergadering. waarin door de penningmeester, de heer Js Beltman, een overzicht werd gegeven van de financiële uitkomsten. De heer B. H Brouwer, hoofd der Dorpsschool, deed ver slag van de financiën van de kinderfees ten. Beide feestelijkheden konden met de beschikbare financiën rondkomen en le verden zelfs nog een klein batig saldo op. waarvan de deelnemende verenigingen aan het middagprogramma en de verschillende schoolfeestcommissies nog een klein dou ceurtje zullen ontvangen. Ook de Stich ting 19401945 zal hierin nog kunnen mee delen. Aan het slot van de vergadering heeft de burgemeester zijn vreugde uitgesproken over de eensgezinde feestviering en de le den van het comité, inzonderheid de secre taris en penningmeester, bedankt voor het belangrijk aandeel, dat zij hierin hadden. Het comité dankte mr Enklaar voor zijn initiatief tot deze gezamenlijke viering van de nationale feestdag. GEEN BELANGSTELLING VOOR HEI OVERKOEPELEND SPORTORGAAN De Studiecommissie voor het overkoe pelend sportorgaan had Maandagavond in café Maats een algemene vergadering be legd voor de besturen en leden van de sportverenigingen en voor verdere belang stellenden voor het sportgebeuren in onze gemeente. De belangstelling was zeer ge ring. Slechts enkele jongere sportbeoefe naren hadden aan de oproep gehoor gege ven. De verenigingsbesturen ontbraken ondanks een herhaalde oproep via de krant en langs andere weg. Zij hadden zelfs geen bericht van verhindering gezonden. De commissie besloot dan ook de beslis sing over haar bevindingen tot de herfst uit te stellen in de hoop, dat er dan geen vei'gadermoeheid meer bestaat, maar de belanghebbenden zich met frisse moed op de problemen zullen werpen, want die zijn er nog voldoende, zo bleek uit de uiteen zetting van de voorzitter. De heer Vegter gaf voor de sportmensen die wel waren opgekomen een korte histo rische uiteenzetting en wees er op, dat de studie-commissie op initiatief van de J.D.G in het leven is geroepen, met de opdracht de leidende figuren der sportverenigingen te peilen, hoe hun gezindheid zou zijn ten opzichte van de oprichting van een over koepelend orgaan, welke moeilijkheden ex zijn bij de diverse sportverenigingen en hoe men zich voorstelde deze op te lossen. In Maart heeft de commissie over haai bevindingen gerapporteerd en toen bleek de gezindheid tot medewerking wel be vredigend. Allen met wie gesproken werd wilden hun best wel doen. Spr. somde enkele moeilijkheden op. De voetbalvereniging heeft gebrek aan wer kende leden en heeft bovendien geen geld voor een behoorlijke training harer wer kende leden. Er zijn buiten H.V.C. voet balliefhebbers, maar zij willen deze sport niet op Zondag beoefenen, terwijl er van de zijde van H.V.C. weinig bereidheid be staat tot oprichting van een Zaterdagmid dagafdeling. De gymnastiekvereniging „Bato" heeft een sterke bloei in de vrouwelijke richting en heeft behoefte aan mannelijke leden De Bergruiters hebben geen behoorlijk concoursterrein, terwijl ook de Volleybal club en de Zwemvereniging „Neptunus' met moeilijkheden kampen. Enkele conclusies, die de studiecommis sie aan haar bevindingen verbindt, zijn deze: Holten is te klein voor twee voet balclubs. Er kan echter wel een bloeiende vereniging zijn met twee afdelingen. Het bestuur van H.V.C. is echter in deze nog niet over zijn bedenkingen heen. Er zou een basistraining kunnen komen in samen werking met Bato, die goedkoper kan zijn dan dat men het alleen moet doen. Voor wat de plannen voor de toekomst betreft, denkt de commissie aan de stichting van een gemeentelijk sportpark. De heer Vegter vatte de doelstellingen voor een overkoepelend sportorgaan nog eens kort samen en wees er op, dat de sa menwerking van alle sportbeoefenaren kan leiden tot een krachtige eenheid, zodat het overkoepelend orgaan ook economisch resultaten kan bereiken. De omstandighe den kunnen worden verbeterd door de zorg voor de terreinen, zaalruimte, zwemacco- modatie enz. Als eenheid zal beter kunnen worden gepleit voor het verkrijgen van subsidie, die wellicht ook in provinciaal verband is te bereiken. Bovendien kunnen dan beter stappen worden ondernomen voor de aanleg van een sportterrein. Men moet dan echter de kunst verstaan de eigen belangen in wat groter verband te zien en de kleine groepsbelangetjes weten op te offeren. Elke vereniging behoudt haar zelf standigheid. Bij de gedachtenwisseling, welke naar aanleiding van de uiteenzetting van de heer Vegter plaats had, werd er op gewe zen, dat de tijd van vergaderen zeer on gunstig is. Bovendien moet de commissie zich niet voorstellen, dat er zeer veel jon gelui staan te trappelen van ongeduld om Zaterdagsmiddags te voetballen. Deze zaak ligt hier wel zeer moeilijk, omdat velen op Zaterdagmiddag moeten werken. De practijk' heeft in het verleden reeds iets dergelijks te zien gegeven. Zijn er echter inderdaad voldoende jongeren, dan moeten zij beginnen zelf een club op te richten wellicht zijn er dan in groter verband re sultaten te bereiken. H.V.C. meent niel zonder reden bezwaren te hebben tegen het stichten van een Zaterdagmiddagaf deling. Aangezien de doelstellingen van een overkoepelend orgaan nog onvoldoende bij de sportbeoefenaren bekend zullen zijn. werd de suggestie gedaan tot de besturen het verzoek te richten in een ledenverga dering eens een inleiding over deze kwes tie te mogen houden. De voorzitter wilde dit gaarne in overweging nemen. Een gezamenlijke basistraining werd als een mogelijkheid geaccepteerd voor een betere training van de voetballers, hoewel hieraan zeker ook bezwaren verbonden zijn. De voorzitter bracht ten slotte de aan wezigen dank voor hun opkomst en ge dachtenwisseling. ZWARE MAC-DIESEL IN DE SLOOT De zware Duitse trailer met aanhang wagen, welke dagelijks wegenteerslak brengt voor de verbetering van de Beu- mersteeg is Donderdagmorgen bij het uit wijken voor een andere auto op de Espe- lodijk via de zachte berm in de sloot te rechtgekomen. Een kraanwagen uit Hen gelo heeft de beiden wagens weer op de weg gebracht. DE OUDJES GAAN WEER UIT In een Maandagavond in café Vruggink gehouden vergadering van het Bestuur van de Holtense Handelsvereniging met een groot aantal autobezitters is besloten de ouden van dagen weer een autotocht aan te bieden en wel op Maandag, 4 Juli a.s. Er zullen voor de deelnemers geen kosten aan verbonden zijn wat het vervoer enz. betreft, want er werd besloten hiervoor een beroep te doen op alle ingezetenen. Ei zijn thans reeds een vijftal personen bezig hiervoor gelden in te zamelen. De tocht zal gaan naar de omgeving van Arnhem en Nijmegen, waarbij o.a. Groes- beek en Berg en Dal zullen worden aan gedaan. Aanmelding voor deelname kan geschie den bij de genoemde collectanten en bij de bestuursleden der Holtense Handelsver eniging de heren G. Wissink. E. Dikkers Hzn., F. J. Schuppert, T. Stokkers Hzn.. J. W. H. Slotman, Joh. Geltink en H. J. Bouwhuis tot en met Vrijdag 1 Juli a.s Het vertrek is voorlopig bepaald op 12.15 uur nam. vanaf de Stationsstraat. Er kunnen echter nog nadere mededelin gen volgen in ons volgend nummer. SCHOOLREISJE MET DE TREIN Leerlingen van de beide Doi-psscholen maakten Donderdag met een speciale trein een schooli-eisje naar Rotterdam, Vlaar- dingen en Hoek van Holland. In Rotterdam werd een rondvaart gemaakt door de ha ven, waar de schooljeugd een goede indruk kreeg van de grote bedrijvigheid, welke hier voortdurend heerst. Verder werd de Maastunnel bezocht en ging de hele schare via de roltrappen de tunnel in. Daax'na ging men per boot naar Vlaardingen waar- *bij de kinderen onderweg een kijkje kre gen op de olieraffinaderijen en -opslag- plaatsen van Pernis. Van Vlaardingen ging het met de trein naar Hoek van Holland, waar o.a. een speeltuin werd bezocht, en toen ging het naar het strand waar de jeugd naar harte lust kon pootjebaden. Onderweg kregen de kinderen enkele tractaties en om goed zeven uur werd de terugreis weer aan vaard. Heel Holten was uitgelopen om de kin deren van de trein te halen en zo werd hei een hartelijk weerzien, waarbij heel wal te vertellen viel. UITSTAPJE REISCLUB „DE HAAR" De leden van de reisclub „De Haar" maakten per luxe O.A.D. toeringcar een uitstapje naar Den Haag en omgeving. Op de heenreis werd in Amersfoort het Bel gisch monument bezichtigd en werd een bezoek gebracht aan het vogelpark „Avi fauna te Alphen aan de Rijn. In Rotterdam werd de Maastunnel be zichtigd en werd per bus een rondrit dooi de stad gemaakt. Van Rotterdam werd de reis voortgezet naar de Residentie waar het prachtige Vredespaleis werd bezich tigd en ook vond men nog even t.ijd vooi een kort bezoekje aan het Scheveningse strand. Het was reeds laat toen het gezel schap hoogst voldaan weer in Holten arri veerde. RAMPVLUCHT ORLEANS Woensdag 15 Juni waren 32 duiven van de P.V. „De Bergvliegers" ingekorfd voor de wedvlucht Orleans. Afstand 583 kilo meter. Zaterdag 18 Juni werden de duiven j om half zes met prachtig weer gelost. Van deze vlucht is slechts één duif Zaterdag te ruggekeerd. De gelukkige eigenaar was de heer L. Gazan. In de loop van dé week zijn rog verschillende duiven terugge keerd, doch naar schatting is de helft niet teruggekomen zodat van een rampvlucht gesproken moet worden. Over geheel Twente waren 's avonds slechts 20 duiven geklokt. Voor deze wedvlucht was door de heer M. Kalfsterman een fles jenever be schikbaar gesteld die gewonnen werd dooi de heer Gazan die thans aan de kop gaat van de afd. Fondvluchten. Zaterdag 25 Juni is er een Mid-Fond vlucht vanaf Sint Maxance. GESLAAGD TE UTRECHT De heer H. J. Fransen is aan het conser vatorium te Utrecht geslaagd voor de vak ken „harmonie", „solfège" en „algemene muziekleer", behorende bij het diploma Cl TIJDELIJK technisch ambtenaar Tot tijdelijk technisch ambtenaar bij de dienst van gemeentewerken is wegens het aan de heer G. E. Koetsier verleend eervol ontslag, benoemd de heer H. Brands te IJmuiden. ANJER-COLLECTE Ter gelegenheid van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard op Woensdag 29 Juni a.s. zal de muziekvereniging H.M.V een-muzikale rondgang door het dorp ma ken en dan tevens de collectebus aanbie den voor het Anjerfonds. DE EERSTE WIMPEL UIT BATHMEN7 Concoursnummers zijn zeer zwaar Zaterdag 25 Juni gaat ons populaire „H.M.V." naar het Federatief Muziekcon cours. Heleenders en zijn mannen blijven deze keer dicht bij honk. In Bathmen wil het corps proberen om een federatieve wimpel aan het prachtige federatievaandei te spelen welk vaandel in 1952 werd be haald op het concours te Groenlo. Om in het bezit te komen van een wimpel zal H.M.V. minstens 100 punten (voor ieder nummer minstens 50) moeten halen. Dit is geen peuleschilletje want de wei'ken die uitgevoerd moeten worden zijn van zeer zwaar kaliber. Zo wel het verplichte als -het vrije num mer zijn van een Engelse componist. Beide werken zijn modern en zitten vol met lis tigheden die echter de bekwame dirigent, de heer Heleenders, niet zijn ontgaan. De laatste weken hebben de H.M.V.'ers ern stig gestudeerd op deze nummers en Woensdag- en Vrijdagavond werden be steed aan het „polijsten" van „Prometheus Ontboeid" en „Woodlane Pictures". Gezien de intense studie zou een wimpei zeker een niet te hoge beloning zijn maar de jury geeft nu eenmaal geen punten voor hard werken. Wel voor goede muziek en ook wat dit betreft staan de H.M.V.'ers hun mannetje. Moge Bathmen voor ons corps en haar directeur datgene brengen wat men hoopt. De beste wensen verge zellen onze H.M.V.'ers. De Holtenaren zul len om plm. 5 uur op de tent komen. Dat honderden ingezetenen Zaterdag meegaan naar Bathmen spreekt vanzelf. GESLAAGD VOOR TOELATINGS EXAMEN. De scholieren van de Dorpsschool Har ry Petter en Jan Willem Pel slaagden voor het toelatingsexamen van het Erasmuslyceum te Almelo en Bert Snij ders voor hetzelfde examen van de H.B.S. te Deventer. In. het nummer van 4 Juni 1955 poog- ik in een artikel, getiteld: „Humor en rechtswetenschap", aan te tonen, dat de combinatie van deze twee be grippen geenszins als onmogelijk moet worden aangemerkt. Nog veel minder is dit het geval met de zelfstandige naamwoorden, welke boven dit artikel zijn vermeld. Het zal de lezers kun nen blijken uit verschillende gezeg den, welke ik ditmaal wil meedelen1). Stille humor en geestigheid spreken daaruit. Veel van deze zegswijzen zul len ongetwijfeld in boerenmond zijn ontstaan, doch uit de volgende bloem lezing kan worden geconcludeerd, dat de boer zich dan vaak kostelijk heeft vermaakt over en zich wellicht veel ongenoegen op de hals gehaald heeft van velen zijner medemensen. O-O Laat ik mogen beginnen met de uit roep van een man, die normaliter niet het eerst genoemd wordt, n.l. de scha rensliep. Het zal wel in de slacht maand geweest zijn, toen hij, staande met zijn karretje bij een boerderij, de boerin toeschreeuwde: „Da 's ook gen zuver stoal vrouw". De slijper was al slijpende tot de ontdekking gekomen, „dat te met wostepinnen an 't sliepen was". o-o De tijd van voorheen wordt vaak ge heel ten onrechte verheerlijkt. Ook toen was het niet alles goud wat er blonk. Luister maar eens naar de klacht van de werkman als hy het „toen" en „nu" met elkaar vergelijkt. Toen „ne pille brood van nen Amsterdamsen duum dikke, met ne likkerieje rössel en ne komme koffie-twêede-berieming, doa koon 'k 's morns op hen warken goan". En nu? o-o Over brood sprekende, gaan onze ge dachten als vanzelf uit naar de bakker en wel naar de man, die nog niet de beschikking had over een electrische of een olie-stookinrichting. Voor hem moet het wel een erge tegenvaller ge weest zijn als hij in dagen van grote drukte tot de ontdekking kwam, dat z'n rijshoutvuur geen voedsel meer had kunnen vinden. Het moet een kalme en bedaarde man geweest zijn, die nog kon zeggen: „doew um d'n oaven was uutegoane": „Ikke hebbe wal 's vuur hêeter veur estoane". O—O Doorgaans duurt het lang voordat het oude zijn plaats voor het nieuwe heeft ingeruimd. Bij de ouderen valt het ver schil in waardering tussen oud en nieuw meestal uit in het voordeel van het eerste, in tegenstelling tot de jon gere generatie. Dat de uitzondering ook hier de regel bevestigt, zal men onge twijfeld toestemmen, wanneer men leest: „Al dêe nieje dinge ook! zei de jonge, doew mos e baden." O—O Het ontbreken van moderne vervoer middelen heeft onze ouders en voor ouders er niet van weerhouden in vroe ger dagen grote afstanden te voet af te leggen. Ook zij bezochten b.v. de markt in Zwolle evengoed als de kooplieden van thans. Hoort men de oudere garde over vroeger vertellen en men stelt de vraag hoe zij in Zwolle kwamen, dan luidt tien tegen één het antwoord: „Op de apostelpere". Wij hebben hier te doen met een verbastering van het Latijnse per pedes Apostol'orum, zodat de marktbezoeker U wil zeggen, dat hij gereisd heeft, zoals de apostelen dat vaak plachten te doen, n.l. te voet. o-o -In schrale tijden troostte de boer zich met te zeggen, „dat nen vis nêet ver- zup en nen boer nêet verhungert." Het kan geen kwaad, dat een landbouwer tijd besteed aan een liefhebberij als b.v. de jacht. De hobby mag terwille van zijn bedrijf niet een zodanige plaats innemen, als op hem van toepassing zou zijn het gezegde: „As nen boer op jach gêet, schöt e zik 't dak van 't huus". „Kwam 't allene mèr op de grötte an, dan kón ne bólle wal nen hazen veur um vangen". Nu ik het toch over dieren heb, wil ik niet onver meld laten de zegswijze: ,,'t Is mèr nen oavergaank, zea d'n vos, doew trök'n ze um 't vel oaver de oorn". O—O Gewoonten worden lang in ere ge houden. Daar weten wij, bewoners van het platteland, wel over mee te pra ten. „Wat de gewoonte nêet deut, zea de kleermaker, doew stöl e 'n stukke van, ziene êegne bókse". Ook des kleer makers vrouw wist uit ervaring, dat de gewoonte hardnekkig is. Meermalen heef zij het „alles met moate" moe ten horen, als haar man haar onbarm hartig sloeg met de el. Tijdens deze strafoefening moet de stiefzoon het te kwaad gekregen hebben met de hond van de buurman, ,,'t Is nêet hele- moal mis, zea de jónge, doew was e an 't smiet'n noa d'n höond en raken zien stêefva". o-o In de oogsttijd heeft de boer „van 's morns vróg tot 's oavends late d'n zei len an". Zodra de hooitijd onderbroken wordt door één of meer natte dagen, dan kan hij een „hielendag holen". Hij kan dan gaan rusten, met andere woorden. Begeeft hij zich inderdaad naar de hilde en moet zijn vrouw hem daar later op de dag wekken, dan heeft zij indien zy althans lang is geen Op de Maandag j.l. te Rijssen gehou den veemarkt waren aangevoerd: 1236 stuks vee: runderen 311 en varkens 925. Prijzen: 101 vette koeien, eerste kwaliteit f2,65 tot f2,82; tweede kwaliteit van f2,45 tot f2,65; derde kwaliteit van f2,30 tot f2,45 per kg slachtgewicht. 120 melk- en kalf koeien van f62: tot f910, per stuk; 29 pinken van f 395.- tot f545,— per stuk; 15 graskalveren van f42,— tot f62,— per stuk; Drachti ge zeugen van f 255,— tot f 320,— stuk. Loopvarkens van f50,— tot f per stuk. Biggen van f 4,25 tot f 5,25 per week. Overzicht handel: Vette koeien en stieren: Aanbod iets groter. In de le kwaliteit was de han del iets vlugger, doch in de afwijkende soorten verliep de handel langzaam met lagere prijzen. Gebruiksvee: Aanbod niet groot, han del zeer langzaam met gelijkblijvende prijzen. Nuchtere kalveren: Aanbod kleiner, handel willig met onveranderde prij zen. Varkens en biggen: Aanbod minder, doch de handel hierin had een willig en prijshoudend verloop. WIELERSPORT Reeds 96 renners schreven in voor Ronde van Overijssel. Zeer sterke amateurs aan de start. Tot dusver hebben 96 amateurs uit alle delen van het land ingeschreven voor de vierde Ronde van Overijssel, die op Zaterdagmiddag 2 Juli a.s. wordt gehouden. Als men de deelnemerslijst overziet, komt men spoedig tot de conclusie, dat er in Rijssen een sterk bezet veld aan de start komt. Minstens de helft der amateurs, die voor de steeds meer populair wordende Ronde van Over ijssel hebben ingeschreven, behaalden dit seizoen reeds vele prijzen of zelfs overwinningen in belangrijke wedstrij den. Men kan dan ook wel met grote waarschijnlijkheid voorspellen, dat er op het fraaie, 212 km. lange Overijs selse parcours, harde strijd zal wor den geleverd, temeer, daar de vele prij zen, waaronder een Joco-racefiets, 'n Locomotief-sportrijwiel, een Prisma- horloge en talrijke materiaal-prijzen, 'n ereplaats in de eindklassering uiter mate begerenswaardig maken. Van de 96 renners, die deelnemen, noemen wij de bekende Hagenaar Har ry Scholten, o.a. 2e in het kampioen schap van Zuid-Holland, winnaar van de jubileumwedstrijd op het circuit van Zandvoort, 3e in de Ronde van de Haar lemmermeer. Voorts Piet de Jongh uit Made, kampioen van Noord-Brabant, 2e in de Ronde van Oud en Nieuw Gastel, 7e in de zeer zware Ronde van Noord-West-Nederland, MiesStol- ker, ongetwijfeld een der grootsten van dit seizoen, glorieus winnaar van de Ronde v. Limburg, triomfator in Woer den en winnaar van talrijke ereprijzen in andere criteria, de Hengeloër M. v. d. Heuvel, die vorige week door de KNWU naar Engeland werd uitgezon den. Hy rijdt dit seizoen zeer sterk, getuige bijv. zijn tweede plaats in de Ronde van N.W. Nederland en zijn prijs in de strijd om het kampioenschap van Overijssel. Ook de kampioen zelf, Klaas Visser uit Enschede, is van de partij, evenals de titeldrager van Utrecht, Benny Teunisse, die de „gro te ontdekking" van het jaar wordt noemd. Piet van Dungen uit Tilburg zal eveneens weer deelnemen. Het vo rig jaar reed hij de Ronde van Over ijssel met veel succes. Dit seizoen bracht hij o.a. reeds het Havencrite rium te Scheveningen op zijn naam. De start vindt op 2 Juli plaats om 13 uur te Rijssen. De route is enigs zins gewijzigd. De karavaan rijdt als volgt: Rijssen, Enter, Goor, Markelo, Holten, Heeten, Deventer, Raalte, Nij- verdal, Den Ham, Vroomshoop, Vrie- zenveen, Almelo, Ootmarsum, Rossum, Oldenzaal, Enschede Haaksbergen, Hengelo, Delden, Almelo, Wierden. Rijssen, waar de finish omstreeks half zeven plaats vindt. Onderweg zullen verscheidene premie-sprints verreden worden. De mer bela: treft men a.s. 5 27 E zal won op 2 1945) de 1 a.s. burn gen. palii dely ond< hum den. De bela van kom inpl. ring ting, zetb een ting geri cent zwa ver! gem mog bete krijj de slag D plae star ten 100 met schi tek< opb V een ver bel: mil dru doo de de V oe het pen D lioe Vc ladder nodig, want het spreekwoord luidt: „Ne lange vrouwe is ne ledder in huus." Is de boerin niet van de makkelijksten, dan doet de boer wèl maar direct aan haar wekroep hoor te geven, „anders gif 't ook nog weure", zo 't de koster ook zea, doew d'n doomiej op d'n prèèkstoel klum". O—O Mochten er zijn, voor wie de meege deelde zegswijzen aanleiding geven „um warm achter 't vesjen te wodden", dan moge ik in overweging geven „um hèènig te blieven". Het is altijd nog zo: „Better 'n mager vergcliek as 'n vet proces". O-O W. O. 3) Twents-Achterhoeks woordenboek, benevens grammatica, door G. H. Wa- nink, Zutphen 1948.

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 2