0 Uit het plaatselijk parlement AGENDA No. 25. Jaargang 7. ZATERDAG 25 JUNI 1955 Verschijnt elke Zaterdag. MENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dii blad bedraagt 1.15 p. kwartaal Uitgave van de Stichting Holtens Nieuwsblad" te Holten. Telef. K 5/,83 - 23Jf Adv.-prijs115 m.m. d contantf 1.50. Iedere m.m. meer 0.06 Afscheid van de heer Aaftink Verzoek aan de Kroon om meer vergunningen. De heer Nijhuis in vaste dienst benoemd. Crediet voor 6 nieuwe woningen. Holtense winkeliers moeten een week sluiten. In de raadsvergadering, die Vrijdag avond onder voorzitterschap van burge meester Mr. W. H. Enklaar werd gehou den, werd de heer G. Brands als lid van de raad toegelaten nadat de heren G. J. Aaftink, H. Klein Velderman en B. J. Veneklaas Slots hadden verklaard, de geloofsbrieven in orde te hebben bevon den. In verband met de mogelijkheid van beroep houdt de heer Aaftink nog zit ting tot de eerstkomende vergadering. Begrotingswijziging. Een voorstel tot wijziging van de ge meentebegroting 1955 in verband met vernieuwing der verlichting van de La- renseweg werd z.h.st. aangenomen. De raad voteerde het geraamde bedrag a f 5200.Er zullen 15 grote lichtmas ten worden geplaatst met T.L.-verlich ting. Geldlening. Er werd besloten tot het aangaan van een kasgeldlening groot f 300.000.met de plaatselijke Coöp. Boerenleenbank tegen een rente van V/i Benoeming lid Slachthuiscommissie. Inplaats van de heer G. J. Aaftink werd als lid der Commissie van Bijstand in het beheer van het Keurings-, Waag- en Slachtbedrijf benoemd de heer G. Brands. Benoeming Chauffeur. Door B. en W. werd voorgesteld om in vaste dienst als chauffeur voor de tractor/wegenschaaf te benoemen de heer D. J. Nijhuis, die in deze functie reeds geruime tijd tot volle tevredenheid werkzaam is. B. en W„ zo deelde de Voorzitter mede, zijn op de heer Nijhuis gesteld als per soon en om zijn werk. Er zijn meer ac ceptabele sollicitanten, doch alleen de heer Nijhuis heeft ervaring met de we- genschaaf. Op een vraag van de heer Landewecrd deelde de Voorzitter mede, dat verschil lende sollicitanten wel een tractor kun nen besturen, doch met de wegenschaaf hebben ze niet gewerkt. De heer Dikkers: Nu het van te voren te bezien was dat Nijhuis zou worden benoemd, waarom heeft men bij andere mensen dan nog verwachtingen gewekt? De Voorzitter: We hebben hierbij de algemene stelregel gevolgd en voldaan aan de wens van de raad. In dit geval was de zaak vooraf al zo goed als be keken, maar een volgende keer kan de zaak heel anders liggen. Bij hierna gehouden stemming werd de heer Nijhuis benoemd. Drie stemmen werden uitgebracht op de heer D. Tie- kink. Uitbreiding aantal drankvergunningen. Een voorstel van B. en W. om hen te machtigen de Kroon te verzoeken het aantal vergunningen ingevolge de Drank wet 1931 Stb. 476 te verhogen van 12 tot 15 werd maar juist aangenomen. Geen van de leden had bezwaar tegen de voorgestelde verhoging, mits B. en W. zouden garanderen dat het. dorp niet zou profiteren van deze event, verho ging. De leden van de C.H. en A.R. acht ten het aantal vergunningen in het dorp meer dan voldoende en zij verklaarden het voorstel dan alleen te zullen steunen als de verhoging de hotels in de Holter- berg ten goede zou komen. Wethouder Teeselink stemde ook tegen het voorstel. Nadat ik, zo deelde de Wethouder mede, de discussies heb gehoord en mij is ge bleken dat ook het dorp mogelijk zou profiteren van een verhoging, stem ik tegen. Een garantie als door de rechtse frac ties gevraagd, kan niet worden gegeven, omdat er een lijst van gegadigden is, die van boven af moet worden afgewerkt. De enige mogelijkheid om uitbreiding in het dorp te voorkomen zit in het instel len van een wijkmaximum, doch een der gelijk besluit kan pas in een volgende vergadering worden genomen, doch de vraag zal zijn, of een dergelijk besluit door de Kroon zou worden goedgekeurd. Het voorstel van B. en W. werd hierna in stemming gebracht en aangenomen met de stemmen van C.H. en A.R. tegen. Drie blokken van twee. Gaarne ging de raad accoord met het voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet groot f 88.285.voor de bouw van zes woningwetwoningen aan de Tuinstraat. Aan 't kortste eind. Een voorstel van B. en W. tot afwij zing van het verzoek van een aantal le den van de Holtense Handelsvereniging om vaststelling ener verordening ver plichte vacantie-sluiting werd verwor pen. Het grootste deel van de raad (6 van de 11 leden) sprak zich uit vóór een verplichte vacantie-sluiting, ondanks 't feit dat de Voorzitter herhaalde malen met klem had verklaard: „Het is ten enenmale in strijd met onze plicht om hier regelend op te treden. Wij moeten vrije winkeliers niet verplichten om va- cantie te houden. Waar gaan we heen als we alles ordenen?" De heer Dikkers vond het prae-advies dat B. en W. gaven over deze kwestie een tikje beledigend voor de grote za kenmensen. Het verzoek om een ver plichte sluiting is uitgegaan van de kleine zakenman. Volgens de heer Wansink moet de klei ne winkelier blij zijn met deze regeling, want hij heeft er financieel voordeel bij. Verschillende van de 13 winkeliers, die tegen een verplichte vacantie-rege- ling zijn, lappen ook de winkelsluiting aan hun laars en verkopen met de politie als buurman 's avonds tot 9 of 10 uur. De heer Soer vindt het niet erg, dat de overheid ingrijpt, nu alle pogingen om in eigen kring tot een oplossing te komen schipbreuk hebben geleden. De kleine winkelier moet tegen onwettige concurrentie worden beschermd en daar om allemaal vacantie. Wethouder Teeselink betreurde het ten zeerste dat het in Holten zo moet gaan en hij had zo graag gezien dat de zakenmensen onderling deze kwestie hadden opgelost. Ook de heer Rietberg stuit het tegen de borst dat men de mensen wil dwin gen tot verplichte vacantie-sluiting. Het voorstel van B. en W. wordt hier na in stemming gebracht en verworpen met 6 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heren Dikkers (CH), Aaftink, Soer en Jansen (PvdA), Wansink (VVD) en Klein Velderman (Algem. Belang). Voorstel teruggenomen. Punt 11 der agenda: „Wijziging uit breidingsplan in onderdelen" werd door B. en W. teruggenomen, omdat bij de besprekingen rond dit punt duidelijk was gebleken dat de raad niet accoord kon gaan met de voorgestelde wijziging of beter gezegd: geen vrede had met gevol gen die uit deze wijziging zouden voort vloeien. Aan wijlen de heer M. Heijenk werd enkele jaren geleden door de raad beloofd dat hij een burgerwoning mocht bouwen ten Noorden van de Kolweg tus sen Klein Velderman en Poliste, welk bouwplan niet gerealiseerd zou kunnen worden indien het voorstel van B. en W. om dit gedeelte van de Kolweg te be stemmen voor het vestigen van „klein- industrie" werd aanvaard. B. en W. zullen deze kwestie nog eens nader bekijken en t.z.t. hierop terugko- Verkoop huis. Op voorstel van B. en W. werd be sloten het perceel Dorpsstraat 9 (be woond door de heer H. Heijenk) te ver kopen aan de heer H. J. Beltman voor de prijs van f 8000. Ook ging de raad accoord met het voorstel om een perceel bouwterrein, hoek Boschkampstraat-Tuinstraat, groot 540 m.2, te verkopen aan de heer M. Tromop te Holten voor f 3996. Eveneens werd gunstig beschikt op een verzoek van de burgemeesters van Meppel, Rijssen en Delden, om per inwo ner V2 cent te voteren als bijdrage tot het geschenk dat de gemeenten de N.V. IJsselcentrale te Zwolle zullen aanbieden voor de nieuwe centrale te Harculo bij Zwolle. Dit geschenk zal bestaan uit een schilderij voor de hal van de centrale. Op voorstel van B. en W. werd de heer G. H. Wanders op de meest eervolle wijze ontslag verleend als hoofd van de openbare lagere school te Dijkerhoek. De huur van de woning Aalpolsweg 14, bewoond door de fam. Ten Veen, werd vastgesteld op f 4.50 per week. Rondvraag. Op een vraag van de heer Wansink deelde de Voorzitter mede, dat tot de fa. Ter Horst te Rijssen een brief was ge richt in verband met het plaatsen van bordjes „Verboden Toegang" op wegen, die enkele jaren geleden met de gemeen te waren geruild voor een perceel grond. Toen deze transactie plaats vond werd door de fa. Ter Horst beloofd dat ten aanzien van de bonafide wandelaars soe pelheid zou worden betracht, doch de practijk heeft helaas anders geleerd. Het antwoord, aldus de Voorzitter, dat wij op onze eerste brief van de fa. Ter Horst ontvingen, was onbevredigend, en daar om is een tweede brief uitgegaan, waar in de firma Ter Horst werd gewezen op datgene wat in goed vertrouwen was overeengekomen. De heer Jansen: 't Is jammer, dat we indertijd zo inschikkelijk zijn geweest. De heer Wansink bevreemdde het dat nu pas de winst- en verliesrekening 1950 van het G.E.B. gereed kwam. Hoe zou een particulier zakenman er toch mee uitko- UIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM ZONDAGMORGEN om half 9 JEUGDDIENST in de Herv. Kerk I g Voorgangster: Mej. DE NEELING van Laren (G.) lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllM men als hij op deze manier z'n spulletjes beheerde De Voorzitter: Door verschillende om standigheden is een grote achterstand ontstaan, die wij zo snel mogelijk hopen weg te werken. Binnenkort komt de winst- en verliesrekening 1951 gereed en zo mogelijk presenteren we dit jaar ook nog die van 1952. Het volgende jaar hopen we door de achterstand heen te zijn. De heer Soer vergeleek de Bosch kamp met de Sahara en hij vroeg of het noodzakelijk was dat dit hele complex in eens onderhanden werd genomen. Ik ben een leek op dit gebied, aldus spre ker, doch de vraag kwam bij mij op of het niet beter zou zijn geweest dit ob ject perceelsgewijs af te werken. De heer Aaftink achtte het zeer wen selijk dat de Rietmolenstraat zo snel mogelijk weer in orde zou komen, dit met het oog op de vele woonwagens, die moe ten passeren. In geen geval moet de La- renseweg geblokkeerd worden zolang -de Rietmolenstraat niet hersteld is. Het complex, zo deelde de Voorzitter mede, kon niet in gedeelten worden uit gevoerd, zulks met het oog op de riole ring en het beschikbaar zijn van de dragline. De heer Wansink mist nog altijd het bord, dat geplaatst zou worden in ver band met industrievestiging in Holten. Dat dit bord, hetwelk reeds enkele weken klaar is, nog niet werd geplaatst, is niet de schuld van B. en W., doch van de heren van de Industriecommissie (waarvan o.a. de heer Wansink lid is), die een geschikte plaats zouden aanwij zen, zo deelde de Voorzitter mede. De heer Klein Velderman zou de men sen, die in de z.g. onrendabele gebieden wonen, door het G.E.B. schappelijk be handeld willen zien bij het aanleggen van een eigen pompinstallatie. Op aan sluiting bij de waterleiding kunnen ver schillende mensen «met wachten, want de toestand wordt steeds beroerder. De Voorzitter: Wat of in het belang van deze mensen gedaan kan worden is zo direct niet te zeggen, maar deze zaak zal nader worden bekeken. Afscheid van de heer Aaftink. Aan het einde van deze voltallige ver gadering van de vroedschap sprak bur gemeester Mr. Enklaar een woord van dank en afscheid tot de heer G. J. Aaf tink, die enkele weken geleden als lid van de raad bedankte wegens drukke werkzaamheden. De Voorzitter dankte de heer Aaftink hartelijk voor het vele werk, dat hij ge durende een periode van bijna 13 jaar in het belang van de Holtense gemeen schap heeft willen verrichten. Verschil lende keren, aldus de burgemeester, heb ben wij samen de degens gekruist, doch ik waardeer het bijzonder, dat U altijd begrip hebt getoond voor de moeilijk heden, die er bij B. en W. waren. Bij alle critiek, die U moest uiten, was er tevens de geneigdheid om U te verplaatsen in de omstandigheden, waarin de voor standers verkeerden. Een materie, waar voor U zich wel zeer in 't bijzonder in teresseerde was het uitbreidingsplan, bij welks behandeling U vaak excelleerde, omdat U de plaatselijke toestanden kende. Tenslotte zeide de Voorzitter: Wij blij ven ons U herinneren als een goed raads lid, doch tevens als een goed vriend, die wij gaarne voor de toekomst het aller beste wensen. De heer Soer, sprekende namens de fractie van de P.v.d.A., zei met weemoed te zijn vervuld, nu de heer Aaftink heen gaat als lid van de raad. Hij dankte voor de steun, die men als fractie steeds van de heer Aaftink heeft mogen ondervin den en men zal in de toekomst nog gaar ne eens bij de heer Aaftink aankloppen. De heer Aaftink dankte hierna met enkele woorden voor de waarderende woorden, tot hem gericht, waarbij hij zich in het bijzonder richtte tot burgemees ter Enklaar, die hij dank bracht voor de wijze, waarop deze steeds leiding aan de vergaderingen van de raad weet te geven. Ondanks tekortkomingen, aldus de heer Aaftink, heb ik er steeds naar gestreefd het goede voor onze mooie ge meente Holten te zoeken. Tenslotte dankte spreker het college van B. en W. en de raadsleden voor de prettige samenwerking, terwijl hij zich verder nog richtte tot bode Mekenkamp en de pers. Na de raadsvergadering waren raad en pers een uurtje gezellig bijeen in het hotel Holterman en werden herinnerin gen opgehaald uit de zittingsperiode van de heer Aaftink. De heer Wiggers sprak aan het einde van dit gezellig samenzijn namens de pers een kort woord tot de heer Aaftink en dankte voor de medewerking en vriendschap, die in ruime mate steeds werden ondervonden. DRIEDAAGSE SCHOOLREIS Onder leiding van meester Kroon, meester Groendijk en juffrouw Burg- Ier maakten de hoogst klassen op 15, 16 en 17 Juni hun drie-daags schoolreisje. Woensdagmorgen stonden alle kin deren met hun fietsen bepakt en be zakt gereed en om kwart over acht vertrok men, nagewuifd door vele ouders. Het ging via Laren eerst op Zutphen aan, waar we de prachtige St. Walburgskerk bezichtigden. Na eerst in Zutphen getracteerd te zijn, beste gen we weer onze fietsen. Het weer was er helaas niet beter op gewor den. Dat nam niet weg, dat we vol goede moed verder reden via Baak, Steenderen naar Dieren. Hier werden we met de pont over de IJssel gezet om dan nog de laatste kilometers naar Ellecom te „verslinden". Om ongeveer twee uur arriveerden we bij het Chr. vacantiecentrum „Jeugdland", waar we door de eigenaar hartelijk welkom ge heten werden. We hebben toen eerst onze bagage op onze kamers gebracht en ons verfrist. Tegen drie uur klaar de de lucht op en zijn we op de fiets naar de bedriegertjes in Rozendaal ge gaan. Om zes uur waren we weer te rug en hebben we de inwendige mens versterkt, 's Avonds zijn we per bus naar Arnhem geweest. Hier was alles in feestgewaad, zodat we volop geno ten. Tegen tien uur waren we weer op „Jeugdland" terug. Om half elf was de dagsluiting, waarna een ieder vol daan onder de dekens kroop. De vol gende dag zijn we de gehele dag er met de fiets op uit geweest. We be stegen de Posbank en kwamen via Ro zendaal bij de Westerbebouwing te recht, waar we ons brood verorber den en verder in de speeltuin zijn ge weest. De kettingbrug trok hier veel belangstelling. Van de Westerbebou wing fietsten we verder en bezochten het openluchtmuseum, wat erg interes sant was. Zo langzamerhand werd het weer tijd om op „Jeugdland" aan te gaan. Toen we daar dan ook arri veerden, stond de tafel rèeds gedekt en hebben we, na zo'n heerlijke dag, de pot eer aangedaan. Nog was het pro gramma van deze dag niet afgewerkt. Een flinke avondwandeling wachtte ons nog. We hebben genoten van de prach tige omgeving van Ellecom. Na de dag sluiting kroop een ieder weer in zijn bed, maar sliep niet direct, want het spook vereerde ons eerst nog met een bezoek. Tegen middernacht was alles evenwel in zoete rust. Zo brak dan tenslotte de derde en laatste dag aan. Die morgen maakten we nog een wandeling en bezochten het kasteel Middachten en gingen nog zwemmen in het zwembad te Dieren. Toen we echter om twaalf uur ons brood verorberd hadden, brak ook on herroepelijk het ogenblik aan, dat we vertrekken moesten. De fietsen wer den weer volgepakt en om twee uur werd de terugtocht aangevangen, ter wijl we zongen: ,,'t Is mooi geweest, 't is drommels mooi geweest." Na on derweg nog getracteerd te zijn, kwa men we Vrijdagavond om zes uur wel voldaan weer in Holten aan, opgewacht door verschillende ouders. We hebben een prachtig schoolreisje gehad en heb ben allen reuze genoten. SCHOOLREISJE der middelklassen van beide Dorpsscholen. Donderdag 23 Juni. Na een voor vele kinderen spannende nacht, waarbij ge regeld aan de ouders werd gevraagd: „Is het nog geen tijd om op te staan?" werd het dan eindelijk tijd om station- waarts te gaan. Op het perron de hal zen uitgerekt of nu die trein nog niet komt en daneen gejuich en de verwachte reis kan beginnen. Onderweg was van alles te zien: de IJssel, Radio Kootwijk, de Veluwse heuvels en zandverstuivingen, de Dom van Utrecht en het Hollandse polder landschap. Te veel om alles op te noe men. Dan komt Rotterdam in zicht en wordt alles bij elkaar gepakt. Een rondvaart volgt met een bezoek aan de Maastunnel (21 meter onder water) en weer verder met de boot. Een glimp van de E 55 werd opgevangen, langs de Karei Doorman gevaren, een blik geworpen op het tankschip „Johannes Hus", dat onlangs op de Noordzee aan gevaren werd en in brand vloog. Ver der niet te vergeten Pernis, waar de olietreinen, die hier in Holten gere geld passeren, hun lading lossen. Vlaar- dingen: de trein staat al weer gereed om de kinderschare zeewaarts te bren gen, voor velen het grote moment. Vele schepen varen hier de Nieuwe Water weg op of begeven zich zeewaarts. Een pechvogel is vastgelopen op de pier en ligt nu te wachten op hoog water en een flinke wind om de reis te kun nen vervolgen. Aan het strand verdeel den de groepen zich; de een ging rechtstreeks voelen of het water nat was, de andere wilde nat van binnen worden en genoot van de ranja, terwijl weer een andere groep de speeltuin op zocht. En wat werkte het weer mee. De ge hele dag was het betrokken geweest, maar nu brak ket zonnetje door, zodat Zaterdagmiddag 25 Juni: H.M.V. naar het muziekconcours te Bathmen. Maandag 27 Juni t.m. Zaterdag 2 Juli: Vacantie Fa. Gebr. Dikkers (zie an nonce) Maandag 27 Juni: Laatste dag opgave deelname Bondslanddag B.O.O. te Die- penheim bij bestuursleden Jong Hol ten, Dinsdag 28 Juni: Ledenvergadering Holtense Handelsvereniging, 8 uur nam. bij M. Kalfsterman. Bespreking Braderie. Woensdag 29 Juni: Muzikale rondgang H.M.V. met collecte voor het Anjer fonds, pl.m. 8 uur. Woensdagavond 29 Juni, half acht: Chr. Oranjever. feestelijke bijeenkomst. Op voering van Pension-Perikelen, door C.O.C. in „Irene". Donderdag en Vrijdag 30 Juni en 1 Juli, 's avonds half acht: Inwisseling va- cantiebonnen 1954-1955 Bouw- en ne- venbedrijven bij P. F. van Doorn, H. J. Wansinkstraat 25. Vrijdag 1 Juli: Jaarvergadering H.G.K. in Hotel Muller. Aanvang 8 uur. Vrijdag 1 Juli: Laatste dag opgave deel name autotocht ouden van dagen (zie bericht) Zaterdag 2 Juli, van 46 uur: Inle veren vacantiebonnen bouwbedrijf, schildersbedrijf en klein-metaal bij G. H. Oplaat, H. J. Wansinkstraat 37. Maandag 11 Juli. Bijeenkomst Jonge Kerk in Irene, 8 uur precies. Spreker de heer Van Straalen. Onderwerp: „Van pionierswerk tot Jonge Kerk", met lichtbeelden. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Holten. 8.30 uur Mej. de Neeling van Laren (Jeugddienst). Collecte voor de Jeugddiensten. 10.30 uur Ds Verbeek Wolthuys van Hel- lendoorn. Bed. H. Doop. Collecte Noord-Oost Polder. Dijkerhoek. 10 uur de Eerw. Heer Braune van Goor. Collecte Noord-Oost Polder. Geref. Kerk. 10 uur en 3 uur Ds Hoog kamp. In beide diensten extra collecte voor eigen diaconie. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Willem Hendrik, zv Lambert Veneklaas en Fenna Aleida Klein Zand- voort. Egbert Willem, zv Jan Huzen en Hendrika Johanna Kruiskamp. Overleden: Maria Rensen, oud 79 j„ weduwe van B. J. Stevens, Holten. BEVOLKING. Ingekomen: A. Lubbersen van Zwolle naar Pastoriestraat 12. - J. W. Aijtink e.v. E. Krikkink van Raalte naar Es- pelo 23a. Vertrokken: H. Wassink van Espelo 91 naar Diepenveen. G. Hulsman van Beuseberg 136 naar Rijssen. D. Jan sen e.v. W. H. Oolbekkink van Espelo 27 naar Rijssen. D. H. Nijenhuis e.v. J. A. Schooien van Larenseweg 54 naar Markelo. H. Meilink e.v. H. H. Olij- dam van Borkeld 62 naar Markelo. G. W. Reijlink van Dijkerhoek 92 naar Raalte. H. G. Bosman e.v. B. A. ten Have van Dijkerhoek 77 naar Gorssel. J. P. C. Staal en gezin van Holter- berg 26 naar Dordrecht. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Inlichtingen dagelijks aan 't Groeps- bureau der Rijkspolitie te Holten, Oranje straat 55, telef. 352. Gevonden: 1 autoped, 1 sportjasje; 1 kleurenpotlood. Verloren: 1 zak opfokvoer; 1 foto; 1 hond (8 mnd. oud)1 bril. EINDDIPLOMA. Wim Dikkers slaagde te Deventer voor het einddiploma Middelbare Handels school. de natte broekjes en rokjes weer spoe dig droog werden. Enkelen maakten een wandeling door de duinen en zo werd het, voor velen veel te vlug, weer tijd de trein op te zoeken. Ruim 7 uur werd de thuisreis aanvaard. Hoe er ook gezongen werd: „We gaan nog niet naar huis", het gebeurde toch. Met spelletjes werd de tijd bekort. Opvallend was wel, dat er nog kin deren zijn, die wat bizonders moesten verzinnen onderweg. Tweemaal werd er aan de noodrem getrokken uit bal dadigheid. De Holtense jeugd hield zich hier niet mee bezig en bleek genoeg in haar mars te hebben om het zich op andere wijze gezellig te maken. En danDiekerhook, kleine en gro te poorte, alles bij elkaar gezocht en allen waren weer thuis in het ver trouwde Holten. Een blij weerzien van ouders, broers en zusters, die in gro ten getale aan het station waren en deze prachtige dag was weer voorbij. Een woord van hulde mag hierbij nog wel gebracht worden aan de NS voor de voortreffelijke organisatie van deze reis.

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 1