Gebr. Wansink Het Duitse probleem. Terug uit dienst, en dan*** beginnen de moeilijkheden VULCAAN Y Meisjes moeten goed leren rekenen Zomerprijs Kolen Fa. GEBR. DIKKERS Fa. GEBR. WANSINK BÖSTEIM LANDS OVERZICHT BOER Wrijf Kou en Pijn weg met DAMPO Fa. Gebr, Dikkers GESLOTEN Fa. Gebr. Dikkers Pindasfrips S®ct Cervelaatworst Brillant Custard Beschuit Vruchtenhagèl k Honig's Krulvermicelli 6a óók naar CENTRA: 't Scheelt stukken! CENTRA-WINKELIERS: aatste r het 2 zija s een et hij daar en de Daar i, ka- i, dij- uttele moet zonde na- stadse i van offen r dan duce- ieden egen- r het 'r ja- n per min- land i zijn voor Noor g o,5 vitser Deen - 0,03 moet DAN ig en Moskou werkt op volle toeren. Na de neutralisering van Oostenrijk en de gang van hoge autoriteiten naar Tito, is nu de man, die meer dan iemand anders in Europa voor oorlogsophitser werd uitgemaakt, naar Moskou uitge nodigd om eens te praten over de normalisatie der betrekkingen en kwesties te regelen, die geheel Duits land raken, opdat aldus kan worden bijgedragen 't voornaamste Duitse pro bleem, de hereniging in een democra tische staat, op te lossen. Dr. Adenau er moet vooral persoonlijk komen. De nota kwam op een handig geko zen moment. Niet alleen, dat Dr. Adenauer het punt staat naar Washington en Londen te gaan, maar zij is ook midden ia een discussie gevallen, die 't Duitse volk erg bezig houdt. Dat is de dis cussie of Dr. Adenauer niet wat al te hard van stapel lopen wil met de legerformatie door zijn vrijwilligers- wet. Velen zijn daar wat huiverig voor. is verzet tegen deze voortvarend heid gerezen. De vrees is openbaar geworden of Dr. Adenauer daarmede eigenlijk niet een voldongen feit wil scheppen, zo- er geen weg meer terug is van de tot dusver door hem gevolgde politiek. socialisten worden niet moe dat den volke voor te stellen als een grote ramp, het „Stalingrad voor de hereni ging". Zij wijzen er op, dat de wereld politiek sterk in beweging is geraakt en dat Dr. Adenauer de internationale ont wikkeling niet begrijpt. Op welke „be weging" zij doelen is duidelijk. Het is de beweging, gestuwd door de groep „neutralen", die volgens een commentator ook win naar werd in Belgrado en die zich mo menteel uitstrekt van Belgrado via Cai ro tot aan New-Delhi. Haar aspira ties tracht Moskou, waar Nehroe mo menteel vertoeft, aan haar eigen nieu we koers te verbinden. Nu lijdt het geen twijfel of de West- Duitse regering blijft een neutralisa tie van West-Duitsland onmogelijk ach ten. De nieuwe minister van buiten landse zaken. Von Brentano, heeft dat zojuist nog eens duidelijk gezegd en hij zal daarmede wel een domper heb ben gezet op de verwachtingen van die Duitse kringen, die geloven, dat er nu wel op korte termijn nieuwe uit zichten zullen rijzen voor het probleem van de tweedeling van het land, aldus merkt de correspondent van het Alg. Ned. Persbureau in Bonn op. De Sowjet-regering schijnt zichzelf ook eerst te willen beperken tot de kwestie van het weer aanknopen van normale betrekkingen. Het andere zou van later zorg zijn. De vraag is of Moskou het plan heeft van Bonn te verlangen, dat het het Oost- Duitse bewind zal erkennen. Het schijnt in Moskou wel in de bedoeling te lig gen dit punt aan de orde te stellen. Een erkenning van de communistische Oost-Duitse regering wordt in Bonn onmogelijk geacht, daar men deze re gering elke democratische legitimatie ontzegt. Het zou waarschijnlijk door de pu blieke mening ook als een al te kras se demonstratie van de bestendiging der verdeling worden beschouwd. Natuurlijk duiken thans weer aller lei speculaties op omtrent een moge lijke „oplossing" van het vraagstuk der hereniging. Daarbij is ook de moge lijkheid geopperd, dat de Russen nog eens zouden voorslaan, dat een her enigd Duitsland zich verplichten zou tot grote leveranties van goederen aan het communistische blok. Dat zou er dan op neerkomen, dat Duitsland economisch op een zeer nau we wijze gekoppeld werd aan het communistische blok. Terecht kan men er op wijzen, dat dit een ge vaarlijk experiment zou kunnen wor den. Immers Moskou, dat de commu nistische economie dirigeert, kon plot seling de goederenstroom afdammen met gevolg, dat het economische leven in Duitsland zou worden ontwricht met alle gevolgen van dien. Het gaat er om, dat de positie van Duitsland zo wordt, dat dit ook werkelijk een vrije positie zal zijn. Het buitengewoon besluit arbeidsver houdingen 1945 geeft aan hen, die zijn opgeroepen in militaire dienst, 'n recht op herplaatsing bij hun vroegere werk gever na het einde van hun diensttijd. Er zijn echter enkele voorwaarden aan verbonden, die wij hieronder laten vol- ;n: lste. De arbeidsverhouding moet zijn beëindigd door de oproeping in de mi litaire dienst. 2de. De arbeidsverhouding moet ten minste 90 dagen, zonder wezenlijke on derbreking geduurd hebben, en 3de. De werknemer moet zich aan melden binnen een maand nadat voor hem daartoe de gelegenheid is ont staan. De herplaatsing moet plaats vinden uiterlijk op de tweede dag na de dag, waarop de werknemer zich aanmeldt. Ondanks deze wet komen geregeld onregelmatigheden voor, waarmede de werknemers, blijkens de vele brieven, te kampen hebben. Zo deed zich het geval voor, dat een werknemer werd opgeroepen in militaire dienst, daar na ziek werd en tenslotte werd afge keurd. De werkgever verkeert nu in (ie mening, dat hij de werknemer niet behoeft terug te nemen op grond van zijn ziekte. Die werkgever handelt niet alleen onjuist, maar ook onsociaal. De wet zegt uitdrukkelijk, dat ook de zie ke arbeider teruggenomen moet wor den. Hij krijgt zelfs ziekengeld met ingang van de dag van herplaatsing; dit moet worden uitbetaald door de be drijfsvereniging, waarbij de werkgever is aangesloten. In een dergelijk geval kan men zich bet beste onmiddellijk wenden tot het gewestelijk arbeidsbureau met het ver zoek deze zaak te behandelen. Mocht het voorkomen, dat de werkgever blijft weigeren, dan kan men een vordering tot schadevergoeding tegen hem in stellen. De werkgever is strafbaar als bij niet aan zijn herplaatsingsplicht vol doet. Zaak intussen verkocht. „Terwijl ik in militaire dienst was, heeft mijn vroegere werkgever z'n zaak verkocht. De nieuwe eigenaar wil mij niet herplaatsen, omdat ik niet bij hem in dienst geweest ben. Handelt deze nieuwe eigenaar juist?" vraagt iemand. Neen, deze handelwijze is in strijd met de wet, want de wet bepaalt uit drukkelijk, dat degene, die voor de oude werkgever in de plaats is getre den, dezelfde verplichtingen heeft als de oude werkgever. Herplaatsing is derhalve vereist. Er doen zich echter ook gevallen voor, dat de werknemer wèl wordt te ruggenomen, doch b.v. weer als jongste bediende en dan zonder enig uitzicht °P promotie. Daar zijn vroegere col- 's in de jaren van zijn diensttijd zijn opgeklommen, verkeert het slacht offer in een weinig benijdenswaardige positie. Wil de werkgever hem kwijt, dan krijgt zo'n jongeman zelfs nog te ho- r.en, dat er „geen uitzicht op verbete ring" bestaat. Hierin kan de wet niet voorzien. Het beste is om in een dergelijk geval te solliciteren naar een andere en betere betrekking, welke men inmiddels ook wel waard zal zijn. Verstandig is het daarom een en ander openlijk met de baas te bespreken en een gunstig ge tuigschrift en eventuele medewerking te verzoeken bij het solliciteren elders. Broederdienst en tandarts. Vele brieven van lezers maken ge wag van het reeds in dienst zijn van 3 broers en nu doet zich steeds weer- opnieuw de vraag voor: moet öe vier de, vijfde enz. broer nu ook in militaire dienst? Neen, indien reeds drie broers in dienst zijn (geweest), blijven de ande ren vrij van dienst. Vóór het in dienst treden krijgen de dienstplichtigen een kaart toegezonden om zich vóór hun opkomst te wenden tot de tandheelkundige. Er zijn opge- roepenen, die hiervoor 'n rekening ont vangen en menen, dat zij dit van de militaire dienst vergoed krijgen. Dit is niet zo, want een vrijwillige of ver plicht verzekerde kan zich zonder ver dere kosten tot de tandarts wenden. Het is trouwens ook niet zo, dat op die kaart staat vermeld, dat hij ver plicht is zich vooraf tot een tandarts te wenden; hem wordt slechts aange raden dit te doen. Laat men dit na, dan heeft behandeling tijdens de militaire dienst plaats. (Nadruk verboden). UITVOERING BESLUIT BESTRIJDING AARDAPPELWRATZIEKTE Naar we van bevoegde zijde verne men, ligt het in de bedoeling in 1955 in die gemeenten en gebieden, waarin een verbouwverbod van voor aardap- pelwratziekte vatbare aardappelrassen is afgekondigd, een intensieve controle op de naleving van de wettelijke voor schriften uit te voeren. Bij het aantreffen te velde van ver boden rassen hiertoe behoren o.a. Eigenheimer, Bintje, Eersteling en meer andere rassen zal niet zoals in het verleden veelal geschiedde, met een waarschuwing worden volstaan, maar direct tot het opmaken van een pro ces-verbaal worden overgegaan. Het is daarom raadzaam, dat in de betreffende gebieden de telers van aardappelen hun rassen controleren en bij het aantreffen van verbaden rassen, deze verwijderen. Bovenstaande geldt zowel voor tui nen en gronden van landbouwers als voor tuinen van niet-landbouwers. Voor de HOOIRUITEREN? De herinnering aan de vorige zomer is nog zeer vers en niemand kan zeker heid geven, dat dit jaar de zomer beter zal zijn. Dit betekent, dat men zich zo goed mogelijk tegen de eventuele moei lijkheden dien te wapenen. In het ruiteren van het hooi ligt een grote mogelijkheid. Zeker, het is be kend, dat er het vorig jaar wel eens wat hooi op de ruiters is gaan schimmelen. Maar zou het niet mogelijk zijn dat men niet op de juiste wijze had opgetast; dat men bijv. veel te zwaar had be laden? Hiervan zijn zeker voorbeelden bekend. Ook het ruiteren moet men leren. Wie het vorig jaar schimmel in het hooi had, dient zijn licht eens te gaan opsteken bij een collega die ge spaard bleef voor deze tegenslag. En verder staat ook hiervoor de voorlich tingsdienst klaar. Alleen moet U de as sistent niet gaan beschouwen als een gewaardeerde werkkracht, die men niet behoeft te betalen. Laat het ruiteren eens demonstreren en laat de assistent dan gaan, want ook buurman wacht wellicht op hem. DE RENAULT-FABRIEKEN TOONDEN HAAR PRODUCTEN TIJDENS EEN SCHITTEREND INGERICHTE SHOW IN HET GROENENDAL TE ALMELO. De Renault-automobielfabrieken hebben ongetwijfeld in de heer L. Bakker te Rijs- sen een uitstekend vertegenwoordiger voor de gemeenten Rijssen, Hoiten, Goor en Mar- kelo, want deze weet hoe het moet om het geen hij aan te bieden heeft het publiek te tonen. In één der zalen van het Groenendal te Almelo had de heer Bakker n.l., in samen werking met de fabrieken, op Maandag, Dinsdag en Woensdag een auto-show ge organiseerd. In de zaal stond een 10-tal prachtige wagens van verschillende soort, prijsklasse en model, terwijl buiten twee be stelwagens te bewonderen vielen. Deze show mocht zich in een grote be langstelling verheugen en vooral in de avond uren was de toeloop groot. Deze grote be langstelling was dan ook volkomen op z'n plaats. Opvallend was, hoe men met een voudige middelen deze show aantrekkelijk had weten te maken. Hier geen enkele over bodige luxe. Integendeel: alles is op de een voudigste, maar degelijkste manier samen gesteld. Bijzonder opvallend was de grote Frégate, een 6-persoons wagen, van alle comfort voor zien en die vooral bizonder vast op de weg ligt. Een wagen in de prijs van f7500.—. Dat deze wagen er een van kwaliteit is mag blijken uit het volgende: In een voortdurend streven naar verbe tering van hun producten, hebben de Re- nault-fabrieken uit 41.855 ingeschreven can- didaten door loting 840 willekeurige per sonen laten aanwijzen. Vari 15 December 1953 tot 19 Januari 1954 hebben zij elke dag in wisselende groepjes, met 10 Renaults Fregate „Affaires" in mist, regen en sneeuw en over ijzel gereden over zelfgekozen trajecten. Deze vrijwillige en onbekende bestuurders hebben, midden in de winter, over een afstand van 104.339 km., de rijkwaliteiten van de Renault Fregate leren waarderen. Bij hun terugkeer vulden zij een vragenlijst in, welke meteen door een deurwaarder in bewaring werd geno men. De Renault-fabrieken hadden zich vooraf verplicht de resultaten van deze rij- proeven te publiceren. Dit vertrouwen in de kwaliteiten van de Renault Fregate werd bevestigd door de meningen van de gebrui kers, die deze automobiel als een der beste kenmerkten. De Renalt-fabrieken brengen ook een aardige en zeer voordelige 4-persoons kleine wagen aan de markt en ook deze trok veel belangstelling tijdens de show. Een zeer eco nomische wagen en toch van uitstekende kwaliteit, met een opvallend vaste weglig- ging. Een wagen met een smaakvolle ^wer king en in de prijs van slechts f 4190.—. Deze wagen rijdt 1 op 17. Opvallend waren ook de prachtige bestel wagens in verschillende grootte. Bijzonder aantrekkelijke kleine bestelwagentjes, om mee langs de klanten te gaan. Een wagen, die geheel hierop ingesteld is. Ook levert de Renault wagens voor grotere en zwaar dere vrachten. De driedaagse show in het Groenendal in Almelo heeft dit aan velen getoond en we weten zeker, dat deze show vruchten zal afwerpen in de toekomst. De heer Bakker zal nog wel eens mensen bij zich aan de zaak krijgen, die hij ook op deze show ont moet heeft, omdat belangstelling gewekt is. De heer Bakker zal zeker met alle bereid willigheid zijn gasten ontvangen en alles over dit merk auto's vertellen, prijscouranten tonen, enz. Dus men weet het adres: Garage bedrijf L. Bakker, Rijssen. GEVAARLIJKE BOCHT IN RIJKSWEG DEVENTER/ZUTPHEN-HENGELO W ORDT VERBETERD. De A.N.W.B. bericht, dat het plan be staat, de gevaarlijke bocht in de rijks weg Deventer/Zixtphen-Hengelo, bij het villapark even vóór de brug te Ambt- Delden, te verbeteren. Vooral het verkeer uit de richting Hengelo ondervindt van de ligging van deze bocht veel hinder. Enige ongevallen hebben hier reeds plaats gehad, mede met slippen als oor zaak. De bocht zal dan n.l. worden verlegd, terwijl tevens vrijliggende rijwielpaden voor het wielrijdersverkeer zullen wor den aangebracht. Het verzuim om bij verandering van richting tijdig en duidelijk een teken te geven kan tot ernstige ongelukken aan leiding geven. De cijfers van de onge vallenstatistiek zijn voor het rijverkeer dan ook een teken aan de wand! Geboren: ADRIAAN PETER J. B. BOSCH L. W. BOSCH-de Jonge Mahana R.D. 1 Upper Moutere, Nelson Nieuw Zeeland. Met dank aan God geven wij kennis van de geboor te van onze Zoon en Broertje ERIC JAMES E. STAM H. STAM-Hulsman JOANNE THONY R.R. 3, Jai-vis, Ontario - Canada. DANKBETUIGING De klanten en het perso neel van de Firma Chr. A. MüLLER Zn., Look, Holten, zeggen bij deze hartelijk dank voor het mooie uitstapje, dat hen op Donderdag 9 Juni werd aangeboden en voor de tractaties, die deze dag werden ontvangen. DANKBETUIGING Voor de vele blijken van belangstelling en mede leven, die wij tijdens de ziekte en bij het overlij den van onze geliefde Man, Vader en Groot vader f JOHAN STEUNENBERG mochten ondervinden zeg gen wij langs deze weg hartelijk dank. Uit aller naam, Fam. STEUNENBERG Holten, Juni 1955. Larenseweg. TE KOOP ZWARE BIGGEN J. Herder, Heihuizen E 17 [llllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll voor Uw weiland. Diegene, die een gedeelte van zijn behoefte voor de Zomerprijs wil betrekken, moet ons opgeven vóór 30 Juni a.s. hoeveel kolen hij voor dit stookseizoen van ons wenst te ont vangen. Thans is het tevens de tijd Uw benodigde turf te bestellen, want U ontvangt thans DROGE TURF. Beleefd aanbevelend, Wegens vacantie is onze zaak van Maandag 27 Juni t.m. Zaterdag 2 Juli. „Je rekent al aardig" zei de meester. „AJs je later ook zo goed met centen omgaat, word je een bolleboos in de huishouding". Dat vindt moeder ook. Ze zegt altijd: „meisje, als je groot bent en gaat trouwen, dan moet je goed kunnen rekenen. Want dan mag je geen cent teveel uitgeven". Moeder zegt ook, dat ze daarom altijd alles bij de Centra-kruidenier koopt, want die is stukken goedkoper. Dit meisje heeft gelijk en haar moeder is een verstandige huisvrouw. „Wat heb ik aan die poespas met zegels en bonnen die de boodschappen duurder maken?" zegt zij. „Trouwens, als je de waarde van die zegels, bonnen en zogenaamde cadcaux van de prijzen aftrekt, dan nóg is Centra stukken goedkoper een heerltjk koekje 250 gram CENTRA 150 gram 200 gram 250 gram 17ct

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 3