A.N.W.B. heeft 300.000 leden hhhhh i „Baenster Bonne" Vo-oJi de. Rae.'i Nationale Toeristenbond maakte grootse ontwikkeling door. Toen in de tachtiger jaren de eerste vorm van snelverkeer langs de weg n.l. de vélocipède zijn entree in Ne derland maakte, bleek al zeer spoedig behoefte te bestaan aan een organisatie, die de belangen zou kunnen behartigen van deze zich inmiddels snel ontplooi ende toeristische mogelijkheid. Wanbe grip en conservatisme deden zowel bur- berij als overheid naar middelen grij pen om een verdere ontwikkeling van dit „moderne verkeer" te belemmeren, hetgeen o.m. leidde tot het uitvaardigen van uiterst beperkende bepalingen, die thans alleen nog maar de lachlust op wekken. Zo is uit een toevallige ontmoeting van enige vélocipedistenclubs te Hille- gom de A.N.W.B. geboren, die op 1 Juli 1883 te Utrecht is opgericht. De doelstel ling van de jonge Bond was: „het toe ren in Nederland te bevorderen en uit te breiden", een devies, dat stellig op grootse wijze werkelijkheid is gewor den. Reeds in 1884, toen te Rotterdam de eerste bestuursvergadering van de Bond plaats had, werd besloten tot de uit gave van een Handboek en benoeming van consuls in zoveel mogelijk plaatsen, terwijl de afgevaardigden werd verzocht opgave te doen van de toestand der we gen in him district en „het noteren van koffiehuizen, hotels en reparateurs in alle steden en grotere dorpen". In de Staatscourant van 5 en 6 Juli 1885 wer den de grondregelen van de Bond opge nomen, waarmee de. A.N.W.B. definitief in de rij der grote verenigingen trad. - Nadat inmiddels een speciale A.N.W.B. wegencommissie was geïnstalleerd, werd in 1898 het eerste Bondsrijwielpad aan gelegd, dat langs de Stadhouderslaan in Den Haag liep, terwijl in hetzelfde jaar de A.N.W.B. het Rijk een subsidie aan bood van 6000 gulden voor het aanleg gen van een rijwielpad langs de oude Napoleonsweg Breda-Tilburg, dat werd voltooid in 1902. In 1892 was de Bond overgegaan tot het plaatsen van een veertigtal „gevaar borden" langs de wegen, waarna in 1894 de eerste twaalf houten wegwij zers werden geplaatst. Tien jaar later was men reeds aan de duizendste toe, en in 1939 werd de vierduizendste blauw witte A.N.W.B.-wegwijzer door Z.K.H. Prins Bernhard feestelijk onthuld. Nu stofferen reeds ca. 8000 wegwijzers, richtings- en voorrichtingsborden het Nederlandse wegennet, terwijl langs de fiets- en wandelpaden bijna drie dui zend „paddestoelen" voor de oriëntering van de toerist zorgen. Een zeer groot aantal van de wegwijzers is van een ver lichting voorzien, richtings- en voorrich tingsborden worden thans op grote schaal in reflecterend materiaal uitge voerd. In de negentiger jaren hadden zich ook de eerste automobielen moeizaam een plaats op de weg veroverd en de berijders van deze „snelheidsmonsters" waren voor een goed deel dezelfden als de pioniers van de vélocipède van tien jaar tevoren. De A.N.W.B., toen reeds tot 'n krach tige organisatie uitgegroeid, had inmid dels in de strijd tegen de belemmerende overheidsbepalingen zijn sporen ruim schoots verdiend; dank zij zijn werk waren reeds verschillende wegen verbe terd en van een goede bebakening voor zien. Zo werd de Bond, tengevolge van de duidelijke belangengemeenschap die er tussen de wielrijders en de automo bilisten en motorrijders bestond, ook voor deze takken van verkeer de aan gewezen organisatie. Van stonde af aan heeft de Bond de ontwikkeling van ver keer en toerisme gestimuleerd en zich daarmede in de ruim zeventig jaren van zijn bestaan een hechte plaats in de Nederlandse gemeenschap veroverd. De Koninklijke Nederlandsche Toe ristenbond A.N.W.B. telt thans 300.000 leden, waaronder ca. 170.000 automobi listen. Van een organisatie van de eer ste wielrijders heeft de A.N.W.B. zich ontwikkeld tot de nationale organisatie voor toerisme en verkeer, een Bond die alle categorieën toeristen en verkeers deelnemers omvat en daarom wel uniek mag heten in Europa. Naast de diensten welke de Bond in het algemeen belang verricht, is de ser vice waarmee hij zijn leden omringt schier onuitputtelijk. Van af 't moment dat zij besluiten met vacantie te gaan, vinden zij de A.N.W.B. aan hun zijde. Deze verschaft hun de nodige documen tatie, de reisplannen en -routes, welke volgens een ingenieus systeem vrijwel onmiddellijk kunnen worden samenge steld, reisgidsen en kaarten, grenspapie- ren, inlichtingen omtrent hotels, kam peerplaatsen, verkeersbepalingen en va luta, terwijl bovendien eenmaal on derweg een zeer groot aantal door de A.N.W.V. gecontroleerde instellingen ter beschikking van de toeristen staat: bondshotels, bondsrestaurants, bonds- garages etc. etc. In 1954 gaf de A.N.W.B. aan zijn kan toren niet minder dan ca. 230.000 reis- inlichtingen af, waarvan 168.000 voor het buitenland en 61.500 voor het bin nenland. In hetzelfde jaar gaf de Bond bijna 300.000 grensdocumenten voor motorrijtuigen af, zoals carnets, trip tieken, internationale rijbewijzen en in ternationale wagenbewijzen. Dit aantal was ruim 40 pet. hoger dan in 1953. De Wegenwacht, de zo populaire pechbestrijders op hun gele motoren met zijspan hebben zich in de negen jaar van hun bestaan volkomen onmis baar gemaakt. Jaarlijks worden ruim honderdduizend pechgevallen behan deld. Ook vele buitenlanders profiteren van de diensten van de wegenwachten. Op basis van wederkerigheid hebben de leden van de A.N.W.B. Wegenwacht het zijn er momenteel 160.000 recht op hulp bij pech in de andere landen, die over een dergelijke dienst beschik ken, zoals Engeland, België, Duitsland, Zweden, Denemarken en Zwitserland. Honderdzestig wegenwachten patrouil leren dagelijks him routes, welke in to taal een afstand van ruim 2500 km. be slaan, d-vv.z. van Amsterdam tot Salo- niki. De Technische- en Juridische afdelin gen van de Bond, welke uiteraard ge heel ten dienste van de leden staan, brengen elk jaar in vele duizenden moeilijke gevallen uitkomst. De Ver- keersafdeling verstrekt honderden ad viezen aan gemeenten, provinciale in stanties en het Rijk om te komen tot een zo veilig mogelijke afwikkeling van het verkeer. Ook de jongste vorm van toerisme, het kamperen, heeft ten volle de aandacht van de Bond, die op elke wijze deze voor de massa-recreatie zo belangrijke manier van vacantiebesteding stimu leert, strijdt tegen beperkende bepalin gen en via voorlichtingsdagen, A.N.W.B. kampen en de jaarlijkse kampeerten- toonstelling „Goed Kamp" tienduizen den in de gelegenheid stelt zich omtrent de mogelijkheid te oriënteren. De Toeristenbond A.N.W.B. mag dan reeds twee en zeventig jaar tellen, hij bezit een jong hart en werpt zich steeds opnieuw met een jeugdig élan op de pro blemen die het verkeer heden ten dage stelt, en de belemmeringen, zo herhaalt zich de geschiedenis die een gezonde ontwikkeling van het internationaal toerisme nog in de weg staan. Een zo uitgebreid mogelijke service aan zijn 300.000 leden stelt de Bond zich daarbij in de eerste plaats tot taak. Op de Maandag j.l. te Rijssen gehou den veemarkt waren aangevoerd: 1594 stuks vee, runderen 598, varkens 994, schapen 2. Prijzen: 55 vette koeien, eerste kwa liteit van f2,62 tot f2,86; tweede kwali teit van f2,42 tot f2,62; derde kwali teit van f 2,25 tot f 2,40 per kg slachtge- wicht; 215 guste koeien van f530,— tot f695,— per stuk; melk- en kalf koeien van f650,— tot f950,— per stuk; ^pin ken van f 390,— tot f 540,— per stuk; 110 graskalveren van f 235,— tot f 365,— per stuk; 96 nuchtere kalveren van f35,— tot f48,— per stuk; 44 drachtige zeugen van f240,- tot f300,- per stuk; 48 loop varkens van f52,tot f80,per stuk; 902 biggen van f 4,25 tot f 5,25 p. week. Overzicht handel: Vette koeien en stieren: Aanvoer niet groot, de handel in de eerst elcwaliteit had een redelijk vlug verloop tegen hogere prijzen; in de afwijkende soor ten had de handel een kalm verloop met onveranderde prijzen. Guste koeien en gebruiksvee: De markt was ruim bezet, de handel in de beste soorten melk- en kalfkoeien, even als in het weidevee, had een willig ver loop met iets hogere prijzen. Nuchtere kalveren: Deze werden vlug verhandeld; de prijzen bleven onver anderd. Varkens en biggen: De aanvoer was groter, de prijzen waren bij een lang zame handel lager. Pinken en kalveren: De aanvoer was groot, de handel verliep redelijk vlug met iets hogere prijzen. DIPLOMA TYPEN Mej. Dini Derksen slaagde te Al melo voor het diploma typen. BALONNEN VLOGEN VER EN SNEL Van de ballonwedstrijd, welke op de Nat. Feestdag in het Sportdal voor de jeugd werd georganiseerd door de Hol- tense Handelsvereen., zijn reeds kaart jes terug ontvangen uit Koningen in Brunswijk, Stedendorff über Peine, Dungshausen bij Wüstroff, Hannover en andere plaatsen op deze route in Duitsland. Eén van de ballonnetjes, die omstreeks half vier werd opgelaten, kwam des avonds om 7 uur reeds neer in een van genoemde plaatsen. De kaartjes kunnen worden ingele verd bij de hoofden van scholen of de heer H. J. Bouwhuis, secretaris der winkeliersvereniging. Later zal worden bekend gemaakt welke prijzen wer den toegekend. JUBILEUM BIJ HET SPOOR Zaterdag herdacht de heer G. J. Mos- sink, onderploegbaas der NS alhier, het feit, dat hij vóór 25 jaar bij de Spoor wegen werd aangesteld. De wegopzichter, de heer Engelman uit Deventer en zijn assistent, kwamen de jubilaris namens de directie feli citeren, terwijl hem een enveloppe met inhoud werd overhandigd. Ook zijn collega's uit de ploegen 209 en 210 lieten zich niet onbetuigd en boden de heer Mossink en diens echtgenote een kroonlamp en bloemen aan. Van verschillende zijden werd de jubilaris met zijn zilveren feest ge lukgewenst. Op de Stierenkeuring te Ommen werd de stier „Baenster Bonne" van de K.I.-vereniging „Zuid-West Overijssel" (Hol- ten-Markelo-Bathmen) bekroond met een eerste prijs. JONG HOLTEN BESPRAK VER ZEKERINGSWEZEN. In de op 19 April in hotel Müller onder voorzitterschap van de heer Joh. Lub- bersen gehouden vergadering van de ver eniging „Jong Holten" heeft de heer Broeze van de O.B.F. gesproken over het verzekeringswezen. De voorzitter heette in deze vergade ring in het bijzonder welkom de spreker van deze avond en 6 jonge leden, die deze maand de lagere landbouwschool heb ben verlaten en als lid zijn toegetreden. Hij sprak er zijn teleurstelling over uit, dat er (een enkele uitzondering daarge laten) de laatste tijd van de zijde der ad viserende leden zo weinig belangstelling bestaat voor de vergaderingen van „Jong Holten". Van de heren H. J. A. Koldeweij en M. Bouwhuis was bericht van verhin dering binnengekomen. De heer Broeze hield hierna zijn cau serie en vertelde, dat het Onderlinge Boerenverzekerings Fonds (O.B.F.) in 1922 in Friesland is opgericht door een Coöperatieve Zuivelfabriek. De premie, welke door de verzekerden verschuldigd is, wordt wekelijks van het melkgeld af gehouden. Zodoende vormt zij geen grote uitgave ineens en kan men met minder personeel volstaan. Het personeel, dat werkzaam is bij de O.B.F., bestaat uit 16 vertegenwoordigers, 1 hoofdmede werker en het kantoorpersoneel te Leeu warden. Naar sprekers mening is er geen spra ke van, dat er voor de zelfstandige land bouwers een verplichte verzekering komt. Deze zou moeten worden aangevraagd bij de Minister en aangezien de georga niseerde landbouw daar zelf tegen is, zal hier dus niets van komen. Als iemand verzekerd is voor een be drag van f 10.000.in de zogenaamde verzekering met belastingaftrek, dan wordt hem op 65-jarige leeftijd ongeveer f 865.per jaar uitgekeerd. Komt de verzekerde na 1 of 2 jaar te overlijden dan is alles vervallen en ontvangt de echtgenote niet meer wat. Deze verzeke ring lijkt wel aantrekkelijk, want belas ting betalen doen de meesten liever niet, maar zij is toch niet aan te bevelen, daar zij geen volledige oude-dags-voorziening is. Pensioensverzekering met belasting aftrek is ook mogelijk. Dit is wel een iets betere voorziening, men krijgt tenminste altijd geld terug. Is hiervoor iemand ver zekerd en sterft hij voor z'n 65e jaar, dan wordt al het betaalde terug betaald. Heeft hij reeds een paar jaar pensioen genoten en komt hij dan te overlijden, dan wordt er ineens voor 10 jaar uitge keerd. Is iemand dus verzekerd voor f 1000.per jaar, en hij komt na 3 jaar pensioen te hebben genoten te overlij den, dan wordt aan de echtgenoot of in dien deze reeds overleden is, aan de kin deren nog 7 x f 1000.f 7000.uit betaald. Een studieverzekering is ook mogelijk. Deze wordt afgesloten voor jonge kin deren en wordt uitbetaald op de leeftijd van 1722 jaar. Komt de vader voor die tijd te overlijden, dan behoeft er geen premie meer te worden betaald, maar wordt wel 5 jaar lang het verzekerde bedrag uitgekeerd. De heer Broeze werd dank gebracht voor z'n leerzame inleiding en de heren A. J. Snijders en W. Rietberg werden nog hartelijk welkom geheten. Als commissieleden voor de varkens- mestwedstrijd gaven zich vrijwillig op H. Jansen en D. Aanstoot. Ter vergade ring werden reeds 27 varkens opgegeven en voorts kwamen nog enkele opgaven binnen voor de kalveropfokclub en de bedrijfskeuring. Er werd een commissie benoemd, welke de culturele belangen der vereniging zal behartigen, met als voorzitter de heer A. J. Snijders en als leden de heren W. Barvelink, Joh. Nik- kels en G. J. Slijkhuis. Bij de rondvraag werd nog even ge praat over de excursie. Hierover waren verschillende meningen. Het bestuur zal een tocht uitzoeken, die het geschiktst lijkt. Vervolgens werd er nog lang ge sproken over een varkensmestwedstrijd, georganiseerd door de particuliere han delaren. Deze zou de C.J.O. op touw ge zet hebben, maar aangezien het bestuur, nadat dit bericht was binnengekomen, nog niet weer vergaderd had, durfde men geen uitsluitsel te geven. Dit onder werp zal op de eerstvolgende vergade ring uitvoerig behandeld worden. VOETBAL Wedstrijdprogramma: Zaterdag 14 Mei: Junioren Holten a—GFC b, 3.30 u. Zondag 15 Mei: Holten 1GFC 2, 2.30 uur; Holten 2—Haarl. Boys 2, 12 uur. Motorsport. DE OVERIJSSELRIT WAS ERG ZWAAR. Dick Muller bezette eervolle tweede plaats. De Overijsselrit van de KNMV, waar van de start en finish Zaterdag van de vorige week gehouden werd bij hotel ,,'t Lösse Hoes", was dit jaar wel bi zonder zwaar. De overvloedige regen, die 's nachts en in de morgen geval len was, had de wegen vooral in de veengebieden bijna onberijdbaar ge maakt. Maar, zo zei de heer Boswin kel, de secretaris van de regelingscom missie, 's morgens aan de start, de he ren hebben er om gevraagd een extra zware rit uit te stippelen en die heb ben ze nu gekregen. Van de 55 rijders, die hadden inge schreven, verschenen er 42 aan de start. Zij doken eerst de grintkuilen en o.a. het Niemendalletje op de Holtei'berg in en verdwenen toen in de richting van Dijkerhoek en Espelo om later via de Diepe Hel naar de veenge bieden van Vriezenveen, Vroomshoop en Daarlerveen te verdwijnen. Hier vielen de eerste slachtoffers en werd het gevecht beslist tussen de zware en lichte motoren, waarbij de laatsten het pleit wonnen. Meer dan tien rijders verschenen niet aan de controle in Fle ringen, die nog wel bleef wachten, maar ze niet zag verschijnen. De diepe grintkuil in Sibculo was een bijna on overkomelijke hinderpaal, maar zo wa ren er zoveel terreinmoeilijkheden te overwinnen, dat de geroutineerde rij ders daar geen acht meer op sloegen. Na een uur rust in café Flake in Buur- se, verschenen daar de nog 24 overge bleven deelnemers opnieuw aan de start voor het tweede gedeelte van deze meer dan 300 km. lange monsterrit. Nadat ook in dit traject weer heel wat terreinobstakels waren overwonnen, vormde het doortrekken van de ven- neplas in 't Twennaarsveld voor de supporters en vele plaatsgenoten een bizondere attractie. Twee collega's maakten zich hier ver dienstelijk door him mederijders uit 't moeras te helpen, anders waren er zeker enkelen in het gezicht van de haven gestrand. Het plasje leverde meer moeilijkheden op dan de enorm diepe zandkuil achter de Canadese begraaf plaats. Het was een interessant ge zicht om de motor-acrobaten, die deze rijders zijn, hier door te zien trekken. Het was deze keer de rit van Ben Jansema uit Hengelo op z'n 150 cc. Jawa en van diens grootste rivaal, onze plaatsgenoot Dick Muller (Dick van Guus), ook op Jawa. Als de laatste zich niet een ogenblikje vergist had, wa ren beiden met nul strafpunten ge ëindigd. Nu eindigde Muller met één strafpunt als tweede in zijn klasse. Bei den hebben fenomenaal gereden; dat is gemakkelijk af te leiden uit het feit, dat er geroutineerde zesdagenrijders met 60 en meer strafpunten eindigden. Opvallend was het rijden van het Victoria-team, bestaande uit Piet en Ton Bakker en D. C. Groeneveld, het Maico-team met Simon Schramm, J. v. d. Wees en J. v. d. Hoek en het Jawa-team met Ben Jansema, Cor Lan- geveld en Philip Haaker. Het laatste team kwam echter niet voor een prijs in aanmerking, omdat Haaker wegens het missen van enkele controles werd gediskwalificeerd. De Victoria's wer den le met 57 st.p. en de Maico's 2e met 153 str.p. De voorzitter van de regelingscom missie, de heer J. F. A. Wing Easton uit Zwolle, maakte na afloop in ,,'t Lösse Hoes" de officieuse uitslagen bekend zij worden eerst door de KNMV nagerekend en bedankte de deelnemers en talrijke controleurs,'wel ke de rit voortreffelijk hebben doen slagen. Deze uitslagen luidden als volgt: Junioren 125150 cc.: S. Dijkstra, 175 str.p. Junioren 150200 cc.: 1. W. Witvoet, Appelscha, 38 str.p.; 2. W. Verbeek. Hoogland, 49 str.p.; 3. J. Wertz, Grat- hem, 52 str.p.; 4. A. W. Rook, 's-Iierto- genbosch, 126 str.p. Junioren 200—250 cc.: 1. H. J. van der Mei, Gorredijk, 46 str.p.; 2. J. Coenradi, Zwolle, 62 str.p.; 3. Jhr. J. H. J. van Coeverden, Delden, 103 str.p. Senioren 125—150 cc.: 1. B. Jansema, Hengelo, 0 str.p.; 2. D. J. Muller, Hol ten, 1 str.p.; 3. A. Colijn, Aalsmeer, 7 str.p.; 4. J. K. Olde Wolbers, Hengelo, 15 str.p.; 5. Cor Langeveld, Noordwij- kerhout, 53 str.p. Senioren 150—200 cc.: 1. J. Markus, Amsterdam, 3 str.p.; 2. S. Schram, Am sterdam, 51 str.p.; 3. J. v. d. Hoek, Am sterdam, 51 str.p.; 4. J. v. d. Wees, Am sterdam, 51 str.p. Senioren 200—250 cc.: 1 T. Bakker, Wassenaar, 12 str.p.;2. P. Bakker,Bleis- wijk, 14 str.p.; 3. D. C. Groeneveld, Rotterdam, 31 str.p.; 4. C. Schreuders, Haarlemmermeer, 31 str.p.; 5. C. van Kalmthout, Hoofddorp, 63 str.p.; 6. A, T. Witberg, Monster, 67 str.p. Senioren boven 250 cc.: F. Dijkster- huis, Groningen, niet geplaatst. De resultaten, in deze rit behaald, tellen naar de regelen der Centrale Sportcommissie der KNMV, mee voor de beslissing in ex aequo-gevallen in de KNMV-Kampioensrit 1955. De tourrit. Hadden de leden van de Motor- en Automobielclub „De Holterberg" zich 's morgens reeds zeer verdienstelijk gemaakt door het bezetten van con troleposten enz., 's middags waren zij druk in de weer met de door hun club en de zustervereniging „Raalte" uit geschreven oriënteringsrit in de tour klasse over pl.m. 71 km. Het werd een rit door het prachtige natuurschoon van Midden-Overijsel mei auto's en motorrijwielen. De uitslag luidde als volgt: Motoren: 1. E. Nijenhuis, Hengelo, 2 str.p.; 2. J. Lansink, Hengelo, 3 str.p,; 3. F. Poeier, Deventer, 5 str.p.; 4. W, G. Leusink, Hengelo, 5 str.p.; 5. Dini Pot, Zwollerkerspel, 8 str.p. Automobielen: 1. F. Voskamp, Al melo, 3 str.p.; 2. A. Beijer, Zwolle, 6 str.p.; 3. H. Pots, Colmschate, 9 str.p Ook deze prijzen, bestaande uit zil veren bekers, kransen en medailles, werden door de heer Wing Easton uit gereikt. VLIEGSEIZOEN GEOPEND. Nadat de duiven van de P.V. De Berg- vliegers eerst in oefenvluchten waren gelost te Zutphen en Nijmegen, werden ze Zaterdag 30 April te Venlo gelost. Dit was de eerste wedvlucht van het seizoen 1955. Er waren 78 duiven inge- korfd en men constateerde als volgt: 1 en 15 G. Steunenberg; 2 T. Wevers; 3 en 13 L. Gazan; 4, 10 en 16 W. v. d. Pluym; 6 en 8 Jan Haan; 7 J. Nijenhuis, 9 H. J. ten Velde; 11 G. Veldhuis; 14 H. J. Aaftink. De eerste prijs, die dit jaar beschik baar werd gesteld door kapper W. Drent (een prachtige doos toiletzeep) werd ge wonnen door G. Steunenberg. Zaterdag 7 Mei werden de duiven lost te Roermond. Afstand 124 km. De duiven waren om 1.15 uur gelost en om 3.15.26 constateerde J. Nijenhuis no. 1. De uitslag luidt: 1 J. Nijenhuis; 2,11 en 12 T. Wevers; 3 en 6 Jan Haan; 4 7 L. Gazan; 5 H. J. ten Velde; 8 en 8 J. Rosman en J. Schuppert; 10 W. v. Pluym. De le prijs, een doos sigaren, beschik baar gesteld door de fa. H. W. ten Velde, werd gewonnen door J. Nijenhuis. De 2e prijs, een pakje shag, beschikbaar ge steld door 't Kappershuis van Geenhui zen Jr., werd gewonnen door Jan Haan. Zaterdag 14 Mei wordt als 3e Vitesse- vlucht gevlogen Maastricht-Holten. Bi Holt seize sen hebt 1. D< won man Di vooi culii secr stre! SChe ten van Ir duu Zate het Hol' MEDEDELINGEN RIJKSLANDBOLW VOORLICHTINGSDIENST. Weet U dat het de laatste jaren meer malen voorgekomen is dat landbouwers, die in de laatste helft van de maand Mei reeds één of meer percelen gras land hooiden, dit hooi door het gunstige weer uitstekend gewonnen hebben? Doordat het vroeg gemaaid werd, werd ook de kwaliteit gunstig beïnvloed. Rui ters kunnen hierbij goede diensten be wijzen. Een oud gezegde zegt dat onkruid be streden moet worden vóór er onkruid is, Ga daarom in Uw bieten- en aardappel land het onkruid zo spoedig mogelijk te lijf, ook al is er nog geen onkruid te zien. Dit kan gebeuren door eggen, aan aarden, schoffelen e.d. Straks met de hand te moeten wieden kost veel tijd Wanneer het weer geschikt is, moet onkruid in de haver met D.N.C. (kleur stoffen) bestreden worden, wanneer de haver 4 tot 6 blaadjes heeft. De beste tijd voor het opeenzetten van de bieten is wanneer de bieten 4 tot 6 blaadjes hebben. Het met de hand zetten kost veel arbeidsuren. Door ge bruik te maken van een lange of korte hak kan de zaak bespoedigd wox'den. Weet U, dat met ongeveer 70.000 bie- tenplanten per ha. de hoogste opbrengst wordt verkregen? Wil het gras ondanks alle genomen maatregelen nog niet groeien, let dan o.a. ook eens op het voorkomen emelten. Door op enkele plaatsen de op te steken, of door op enkele plaatsen een weinig benzine of petroleum uit te gieten, kunt U de beschadigers vinden. Uw handelaar heeft vermoedelijk wel een goed middel hiertegen. Dit middel aangemengd worden met 25 kg. verse tarwe-zemelen per ha. Het bestrijding? middel en de zemelen eerst goed mengen en daarna aanmengen met ongeveer 0.6 liter water per 1 kg. zemelen. Er moei een rulle massa ontstaan, die goed strooi- baar is. Dit mengsel moet tegen de avond uitgestrooid worden omdat de emelten alleen 's nachts boven de grond komen. Op percelen, waar spoedig het vee moet of waar kippen of kinderen kunnen komen is het noodzakelijk geen Parijs groen als bestrijdingsmiddel te nemen, maar o.a. H.C.H. of middelen, waarin Lindaan vei'werkt is. Paardebloemen kunnen tegen de bloei goed bestreden worden met een DCPA- bevattend middel groeistof). Bij optreden van Magnesium-gebi'ek haver zo snel mogelijk ongeveer 150 kg. kieseriet per ha. geven, en, als het kan, 100 kg. kalksalpeter per ha. dele

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 2