7/ Juffrouw Wolters 25 jaar aan de Dorpsschool Iedereen is welkom.... Blijf meester AGENDA yo. 19. Jaargang 7. ZATERDAG 14 MEI 1955 Verschijnt elke Zaterdag. HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dii blad bedraagt f 1.15 p. kwartaal XJitgave van de Stichting Holtens Nieuwsblad" te Holten. Telef. K 5JfSS - 231, Adv.-prijs115 m.m. d contantf 1.50. Iedere m.m. meer 0.06 Het werd een zegetocht door het dorp... Zij werd spontaan gehuldigd. Zondag 1 Mei was het 25 jaar gele den, dat Mej. W. E. Wolters als onder- ifijzeres verbonden werd aan de o.l. Dorpsschool. Zij is met dit zilveren jubi leum op Maandag j.l. op zeer spontane wijze van alle zijden gehuldigd. Er was, zoals de heer Brouwer, het hoofd der dorpsschool, 's middags op de receptie, door meer dan vijftig mensen een geheim bewaard, en dat geheim be stond hierin, dat de jubilaresse met een landauer van haar woning gehaald zou worden, getrokken door de leerlingen der school en vergezeld van de gehele school bevolking op feestelijke wijze uitgedost en voorzien van vlaggetjes en toeters. zo geschiedde het dat 's morgens roor huize Wolters de loper werd uit- d, dat twee meisjes uit haar klas haar bloemen kwamen aanbieden en de jubilaresse uitnodigden met haar zuster ia het koetsje plaats te nemen. Dat was voor haar een ontroerend moment, want het werd een zegetocht door het dorp, waarbij de mensen overal aan de straat Iwamen en juffrouw Wolters, die verder vergezeld werd van de heren Brou wer en de Jonge, van harte toewuifden. 16 jongens met paardehoofden, 38 keu rig uitgedoste schilddraagsters en 10 vlaggenisten en verder de gehele school bevolking begeleidden de met grote vlag gen versierde koets. Het was een bijzon- aardige geste, dat de leerlingen van ie u.l.o. school en van de school met le bijbel langs de Dorpsstraat, stonden ipgesteld, toen de stoet passeerde. In de school was het 's morgens feest flor de kinderen, die werden getrac eerd en klas voor klas op het podium in de grote hal mochten verschijnen om andere kinderen een kwartiertje pret- lig bezig te houden. Waarderende woorden. 's Middags had in de hal van de school ren druk bezochte receptie plaats, waar ).a. aanwezig waren het dagelijks be stuur der gemeente, de ouder- en feest- sommissie, de beide Herv. predikanten aet hun echtgenoten, de collega's van plaatselijke scholen en zelfs nog oud- snderwijzers, vele ouders, vertegenwoor- iigers van verenigingen en later nog de inspecteur van het lager onderwijs, de heer Dubel, die door ambtsbezigheden aanvankelijk verhinderd was. Bij de toespraken, die door de ver schillende sprekers werden gehouden, heeft de burgemeester o.m. gewaagd van de grote liefde en toewijding, waar- pede juffr. Wolters haar werk steeds Keft vervuld. Tot nu toe heeft zij zich a bescheidenheid teruggetrokken, maar :p deze dag kon de jubilaresse er niet aan ontkomen om even de schijnwerper ip zich gericht te krijgen. Haar taak is Ie kinderen als eerste te onderwijzen en set het volle leven in aanraking te bren- daarom neemt zij in vele harten ren warme plaats in. De glorieuse intocht was haar dan ook volkomen waardig. De burgemeester be- iankte juffr. Wolters voor haar arbeid als onderwijzeres maar ook als bibliothe caresse aanvankelijk van Volksonderwijs a thans van de plattelandsbibliotheek. Hij bood haar namens de gemeente een vulpen aan. De voorzitter van de oudercommissie, je heer Soer, herinnerde er aan, hoe de Pbilaresse een ongeteld aantal kinderen het „aap-noot-mies" geleerd heeft. Zij heeft de kans om de kinderen wat te feren en op te voeden voor meer dan W0% aangegrepen. Hij herinnerde ook jan het werk in verenigingsverband en hood haar namens de ouders een mooi bureautje aan. Als secretaris van de schoolfeestcom- •uissie sprak de heer de Jonge enkele gorden van sympathie en hulde en liet gelukwensen vergezeld gaan van een bureaulamp, haar aangeboden door de leden der commissie. De heer Brouwer vertelde daarna in con geestig speechje iets over de voorbe- töding tot deze huldiging. Uit alles valt ffel duidelijk af te leiden hoe warm de Krten kloppen voor de jubilaresse in de vchoolkring. Zij is een getuigenis van de liefde, vriendschap en collegialiteit, die allen bezielt. Ook de heer Brouwer liet zijn woorden vergezeld gaan van een cadeautje en bood o.m. een lijst aan van de namen der gevers van het bu reautje, dat zij van de ouders kreeg. Er werd nog door verschillende spre kers het woord gevoerd. De heer H. J. A. Koldeweij sprak namens Volksonder wijs, de Holtense Oranjevereniging en als oud-hoofd der dorpsschool de jubilaresse in hartelijke bewoordingen toe en bood enkele boeken aan. De heer W. Beijers sprak namens de bad- en zweminrich ting „Neptunus", waarvan Mej. Wolters bestuurslid is en ten slotte sprak de In specteur, de heer Dubel, woorden van grote waardering, waarbij hij er op wees, dat de jubilaresse bij het geven van haar onderwijs niet is blijven stilstaan bij de oorspronkelijke werkwijze, maar ook oog heeft voor de nieuwe onderwijsvormen. Hij wilde dan ook gaarne officieel van zijn bijzondere waardering voor het werk van Mej. Wolters blijk geven. Tussen de sprekers kwamen nog een paar meisjes in boerencostuum een voor- drachtje geven in dialect en werden door een groepje meisjes een- en meerstemmi ge liederen gezongen. Er werden talrijke verversingen ge serveerd, zodat het een zéér genoege- lijke receptie was. Aan het slot van de middag heeft Mej. Wolters de sprekers en de aanwezigen bedankt voor hun sympathieke woorden en cadeaux. Zij herinnerde er aan hoe zij van haar vader op de Dorpsschool het a-b-c leerde en hoe zij in haar loopbaan driemaal aan het graf van een school kind had gestaan. Tijdens de oorlog was het les-geven wel heel moeilijk, maar ook later waren klassen met 40 tot 50 leer lingen geen uitzondering. Met het lezen van het le vers van Gezang 117a be sloot zij haar dankwoord. Een van de liedjes, die door de kin deren meerstemmig gezongen werden, luidde aldus: (Wijze: „Waar in 't bronsgroen eikenhout"). Waar in 't frisse klimopgroen Juffrouw Wolters woont, En de dankbre Dorpsschooljeugd Haar het leren loont. Daar gaan mijn gedachten heen Op deez' blijde dag, Nu Juffrouw jubileert, Wat elk weten mag. Vijf en twintig jaren reeds Werkt zij hier met vlijt, En wij allen wensen haar Nog een goede tijd. Tot ze daarna met haar zus En verdiend pensioen Heel lang nog wonen mag Achter 't klimopgroen (Tot onze spijt moest dit verslag de vorige week blijven overstaan). BIJEENKOMST JONGE KERK. Op Maandag 25 April kwam de Jonge Kerk in „Irene" bijeen, om zijn gedach ten te laten gaan over het onderwerp: „Christen zijn in 't bedrijf en beroep". Na gebruikelijke opening door Ds. Is raël richtte deze zich in het bijzonder tot de jonge lidmaten, waarvan een aanmer kelijk aantal interesse toonden voor de Jonge Kerk. Na een korte inleiding over bovenge noemd onderwerp werd dit aan de hand van een viertal vragen eerst in kleine kring behandeld en vervolgens in een grote discussie. Op de eerstgestelde vraag: „Kunnen wij door middel van onze arbeid positief getuigen van Christus te zijn?" meende men een bevestigend antwoord te moeten geven, alhoewel men moeilijk vond dit te verwezenlijken. Immers, ons geloof is zo klein, schaamte speelt ons parten. De tweede vraag luidde: „Hoe aan dit getuigen gestalte te geven?". Door het werk met vreugde te -verrichten, vgl. Palulus en Silas, medeleven met onze naaste, en het zich willen blootstellen aan de nodige zelfcritiek. In de derde vraag wordt de mening gevraagd over de manier, waarop de gemeente, kerke- raad, classis of provincie, de gehele kerk, daarbij de helpende hand kan bieden. Door middel van huisbezoek, waarbij op vertrouwelijke wijze een onderhoud kan plaats hebben. Over 't algemeen was men dan ook weinig enthousiast over de thans gehouden groothuisbezoeken. De oecumenische gedachte moet een daad worden, daar vele buitenkerkelijken afge schrokken worden door het grote aantal kerkgenootschappen, waardoor ze niet weten bij welke ze zich zullen aanslui ten. Ook kwam hierbij de doorbraakge dachte en 't bisschoppelijk mandement ter sprake. Men meende, dat het buiten het terrein der kerk lag de mensen een bepaalde politieke partij op te dringen. Men verwachtte veel goed werk van het Instituut Kerk en Wereld, dat dient ter opleiding van menser;, die geplaatst zul len worden op grote bedrijven om daar zorg te dragen voor het geestelijk wel zijn van het personeel. Als laatste vraag werd gesteld: „Welk aandeel kan een ieder persoonlijk aan dit j Kerkewerk hebben?" Men vond wel, dat het niet paste de ambtsdragers al het kerkewerk te laten verrichten. Elke leek kan getuigen van Christus. Daar naast kan de Kerk bij de uitoefening van zijn omvangrijke taak onze finan ciële steun niet ontberen. Aan het slot van de avond kwam de Nationale Bevrijdingsdag nog ter sprake en nag men een zeer resoluut besluit. Met het zingen van Gez. 207 en gebed werd de bijeenkonist gesloten. M.R.IJ.-FOKKERS GAAN VERKOOPS ORGANISATIE STICHTEN. De Centrale Bond van M.R.IJ.-fokkers in Gelderland en Overijssel is momenteel doende om te komen tot de stichting van een verkoopsorganisatie voor de afzet naar het buitenland van fokvee van dit roodbonte veeslag, zoals een dergelijke organisatie ook bestaat voor zwartbont rundvee, met name in de Centrale Ver eniging tot bevordering van de fokkerij en de afzet van zwartbont rundvee voor Drenthe en Overijssel. Zij belegt daarvoor in de zeven kringen waaruit de centrale bond bestaat, voor lichtingsvergaderingen, waarin het doel en de betekenis van oen dergelijke ver koopsorganisatie wor 't. uiteengezet. Maandagmorgen had in hotel Vosman een dergelijke vergadering plaats onder leiding van de heer W. Kippers, be stuurslid uit Wierden, metde fokvereni- gingen, welke samenwerken in de K.I.- ver. „Zuid-West Overijssel" en o.m. af komstig uit Diepenheim, Markelo, Hol ten, Bathmen, Wesep enz. De heer Kippers heeft de aanwezigen uiteengezet hoe belangrijk het is, dat de fokkers zelf over connecties in het bui tenland beschikken en hoe men dit zou kunnen bereiken door de aanstelling van een vertegenwoordiger, welke voldoende vreemde talen beheerst, en die relaties in het buitenland kan aanknopen. Voor een dergelijke organisatie zal jaarlijks een bedrag van pl.m. f 15.000. nodig zijn, welk bedrag zal kunnen wor den gevonden door de heffing van 15 ct. per koe per lid van elke vereniging of door een heffing van van de ver koopwaarde van alle verkochte fokdie- ren. Het is daarbij geenszins de bedoeling om de particuliere handel uit te schake len, want ook van elk fokdier, dat via de particuliere handel wordt verkocht, zal deze bijdrage verschuldigd zijn, maar om met betrekking tot de export van fokmateriaal een grotere activiteit te kunnen ontwikkelen. Elke vereniging zal in eigen kring over deze voorstellen kunnen beslissen, waar bij men wel gaarne vóór 1 Juni a.s. haar uitspraak tegemoet ziet. Daarna zal een centrale vergadering plaats vinden met afgevaardigden van alle fok verenigingen, in welke men zal trachten te komen tot een uniforme regeling wat de heffing der bijdragen betreft. Er werd in deze voorlichtingsvergade ring reeds uitvoerig van gedachten ge wisseld over deze belangrijke voorstel len van de centrale bond. PLATTELANDSVROUWEN GAAN OP EXCURSIE De afdeling Holten van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen hield Maan dagavond in hotel Holterman een le denvergadering onder voorzitsterschap van Mevr. J. C. Nagelhout-Klijzing, waarin de plannen voor enkele uit stapjes besproken werden. Op Donderdag 9 Juni hoopt men een tochtje te maken naar Heerde en Har derwijk, bij welke laatste plaats de Zuiderzeewerken in ogenschouw ge nomen zullen worden. Op Dinsdag 17 Mei zal men met een OAD-touringcar een gezamenlijk be zoek brengen aan de Deense hand- werktentoonstelling, welke momenteel gehouden wordt in de Muntentoren te Deventer. In de vergaderzaal werd tevens een tentoonstelling gehouden van de door de leden vervaardigde handwerken op de door Mej. Slots uit Enter in het af gelopen seizoen alhier gegeven hand werken. Er waren tal van mooie hand werkjes, kleedjes, kussens, lampekap— jes, lopers enz. tentoongesteld. De avond werd verder gevuld met zang en hersengymnastiek. op de Kerkdag voor Overijssel, die op Tweede Pinksterdag te Bome gehouden wordt en des morgens om 10 uur aanvangt. Spreek eens met de kerk over Uw werk! Zeg eens uit, wat U daarin verheugt en bezwaart. Het zal U goed doen en gij dient er ande ren mee. De deelnemersprijs bedraagt f 1,—, terwijl U bij Uw opgave voor deel name in de eerste plaats moet vermel den in welke sectie U het liefst aan het gesprek wilt deelnemen: in sectie 1: Het werk en wij; in sectie 2: Dienen en verdienen; in sectie 3: Mens en medemens; of in sectie 4: Christen-zijn in beroep en bedrijf. In de tweede plaats moet U vermel den of U op de Kerkdag een warme maaltijd a f3,50 dan wel een koffie maaltijd a f 1,25 wilt gebruiken. U kunt zich in Holten voor deelname opgeven bij de beide Hervormde pre dikanten èn aan de consistorie na de kerkdiensten, uiterlijk tot op Hemel vaartsdag. Zij, die gemeenschappelijk willen reizen ook zij, die op eigen gelegenheid naar Borne gaan, moeten zich tevoren opgeven, omdat er heel wat te regelen valt krijgen dan tij dig bericht over uur en plaats van ge zamenlijk vertrek. Wij hopen van harte, dat Holten goed vertegenwoordigd zal zijn op deze eer ste Kerkdag in Overijssel, waarop na het gesprek over ons werk, het Pink sterspel van M. Nijhoff: „Des Heilands tuin" zal worden opgevoerd door de Leidse oecumenische spelgroep, want dit belooft een goede dag te worden, die wij niet moeten missen. DE HEER G. BRANDS LID VAN DE RAAD. De voorzitter van het Centraal Stem bureau heeft tot lid van de raad aan gewezen de heer G. Brands, Burgem. v. d. Borchstraat, die als opvolger zal op treden van de heer G. J. Aaftink. De heer Brands, die zitting neemt voor de Partij van de Arbeid, heeft zijn benoe- ming inmiddels aangenomen. AFDELING VAN DE VEREEN. VOOR DIERENBESCHERMING OPGERICHT In de Donderdagavond in hotel Hol terman gehouden vergadering van de Holtense Dierenbeschermers, welke ver gadering slecht bezocht was, is be sloten tot oprichting van een zelfstan dige afdeling van de Ned. Vereniging «ot Bescherming van Dieren. Van de zijde van het actiecomité N.O.-Over- ijssel waren in deze vergadering aan wezig Mevr. Haal en de heer Van Dam uit Almelo, die een korte inlei ding hield over het werk van de ver eniging en haar afdelingen. Er hebben zich sedert het begin van de actie in deze gemeente reeds 103 leden aange meld. Na een vlotte en prettige bespreking werd een voorlopig bestuur samenge steld, dat er als volgt uitziet: Presi dente Mevr. B. C. de Haas-Boekbin der; secretaris J. J. van Duren; pen ningmeester K. J. Tant, algemeen se cundus Mej. J. H. Wolters; bestuurs leden Mej. N. Vosman en de heren B. J. Slotman en J. ter Maat. VIJFHOEK GAAT EVENEMENTENLIJSTEN UITGEVEN In de Maandagavond onder voorzit terschap van de heer Veltman, direc teur van de Provinciale VVV, in hotel Vosman gehouden vergadering van de contactcommissie „De Vijfhoek", waar in zitting hebben de VVV's van Rijs- sen, Holten, Markelo, Goor en Diepen heim, werd besloten tot de uitgifte van 'n veertiendaagse evenementenlijst ge durende het vreemdelingenseizoen. De eerste lijst zal uitkomen op Vrijdag 3 Juni a.s. Opgaven voor deze lijst moe ten vóór Woensdag 1 Juni binnen zijn bij de administrateur van de Rijssense VVV, de heer Gijsbers en vervolgens telkens op Woensdag om de veertien Verder werd bèsloten tot de uitgifte van nog twee gedrukte rijwieltochten, zodat er dan drie voorhanden zullen zijn en een kastelentocht, welke tegen een zeer geringe vergoeding op de VVV-bureaux verkrijgbaar zullen zijn. Aan de Erven J. J. Tijl te Zwolle zal worden opgedragen het maken van een nieuwe folder voor de Vijfhoek voor de komende twee jaren. Door de afgevaardigden van de WV Diepenheim werd nog gewezen op de belangrijke evenementen, welke zullen plaats vinden in de week van 23 tot en met 31 Augustus a.s. ter gelegenheid van de viering van het 750-jarig be staan van Diepenheim. over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's ZenuwtabEetten Maandag 9 t.m. Zaterdag 14 Mei: col lecte voor „Het Zonnehuis". Vrijdag 13 Mei: Voorlichtingsavond Ge westelijk Arbeidsbureau van Deventer over Australië met film in zaal Vos man om 8 uur. Vrijdag 13 Mei, 8 uur: Vergadering van „Jong Holten" in café Vruggink. Vrijdag 13 Mei, 8 uur: Ledenvergadering Holtense Hengelaarsver. „De Riet voorn" in café Maats. Zaterdag 14 MeiInlevering vacantie- bonnen Landbouw van 23 uur ten huize van G. Runneboom, Dorpsstr. 57 (zie advertentie). Maandag 16 Mei: Vergadering Verenigd College Waterschap Salland in het Wa terschapshuis te Olst. Aanvang 19.30 uur (zie advertentie). Dinsdag 17 Mei: Bezoek afd. Holten Ned. Bond Plattelandsvrouwen aan Deense Handwerktentoonstelling te Deventer. Vertrek 7 uur bij O.A.D. Donderdag 19 Mei (Hemelvaartsdag), 's avonds 7.30 uur: Dansen in 't hotel G. Müller (zie adv.). Donderdag 19 Mei: Laatste dag voor op gave deelname aan de Kerkdag voor Overijssel te Borne. Donderdag 19 Mei (Hemelvaartsdag) vanaf 12 uur Gezellig dansen in 't café „De Poppe". Tevens opening speeltuin (zie advertentie). Donderdag 19 t.m. Zaterdag 28 Mei Tandarts Steunenberg afwezig (zie annonce). Maandagavond 23 Mei, 8 uur. feestzaal Vosman: Bijeenkomst studiecommissie Overkoepelend Sportorgaan met de leden van de verschillende sportver enigingen. Maandag 23 Mei, 8.45 uur: Schoolver- keersexamen. Maandag 30 Mei (2e Pinksterdag) Kerkdag voor Overijssel te Borne. Aanvang 10 uur (zie bericht). BURGERLIJKE STAND. Geboren: Gerrit Jan, zv. W. Reilink en G. Meilink. Aaltje Johanna, dv. D. J. Meuleman en B. J. Jeurlink. Gehuwd: Jan Jansen Manenschijn, 21 jr. en Gerritdina Hermina Nijenhuis, 19 jr., beiden wonende te Holten. Willem Trekop, 23 jr., Lochem en Her mina Antonia Traanman, 24 jr., Holten. Willem Hendrik Oolbekkink, 24 jr., Rijssen en Dina Jansen, 23 jr., Holten. Ondertrouwd: Johan Boode, 26 jr., en Aaltje Gerritdina Aalpol, 22 jr., bei de wonende te Holten. Gerrit Willem Reijlink, 23 jr., Holten en Maria Brink man, 22 jr., Raalte. Gerrit Diederik Klein Horstman, 27 jr., Holten en Be- rendina Harmina Snellink, 24 jr., Laren (Gld.). Overleden: Berend Willem Stevens, 73 jr., echtg. van G. Boode, Holten. Albertus Meijerman, 53 jr., echtg. van J. Jansen, Holten (overl. te Deventer). Ingekomen: A. Bronsvoort en gezin, van Bathmen naar Beuseberg 116. J. W. Rietberg en gezin, van Rijssen naar Neerdorp 78. L. Meinsma en gezin van Menaldumadeel naar Kolweg 9. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Holten 8.30 en 10.30 uur (Brochure 4) Ds Addink. Hemelvaai'tsdag 10 uur Ds Addink. Dijkerhoek. Zondag 10 uur Ds Ver beek Wolthuys van Hellendoorn. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds Hoogkamp. In beide diensten extra collecte voor de Diaconie. Hemelvaartsdag 10 uur Ds Hoogkamp. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. G.evonden: kindertasje; bal; vier pak OMO; paar wollen handschoenen; zak doek; sjaal; kinderjasje; kinderpor- temonnaie; fietspomp; jongenspet; een manchester jasje; paar motorhandschoe nen. Verloren: kinderportemonnaie; leren dameshandschoen Inlichtingen op het Groepsbureau der Rijkspolitie te Holten, telef. 352. OPBRENGST VLAG GET JES ACTIE De vlaggetjesactie van de Stichting 1940-1945 in samenwerking met de bak kers, als herinnering aan het Zweedse brood, heeft hier f 118.75 opgebracht. Er werden n.l. 475 vlaggetjes verkocht. SCHOOL- EN VOLKSFEEST TE ESPELO De school- en volksfeesten te Espelo zullen dit jaar gehouden worden op Dinsdag 7 Juni a.s. De pommissie vraagt inschrijvers voor kermisvermakelijkheden en kramen en heeft een rijwielbewaarplaats te ver pachten.

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 1