Doe als zovelenKoopt Uw LEVENSMIDDELEN bij GEBR. VELDHUIS en U bent tevreden Voor een cadeau groot of klein moet U bij GEBR. VELDHUIS zijn. Zie etalage. Mej. Wolters 25 jaar onderwijzeres Overijsselse Plattelandsvrouwen vergaderden in Amieitia PROGRAMMA van de plechtige herdenkingen en de feestelijkheden op 30 April, h #n 5 Mei (gewijzigd) De nationale feestdag vraagt een aardige feestverlichting!! Op 1 Mei a.s. is Mej. Bertha Wolters 25 jaar als onderwijzeres aan de Dorps school verbonden. Op Maandag 2 Mei a.s. zal zij worden gehuldigd en is er 's middags vanaf 2 uur gelegenheid om haar de feliciteren in de hal van de nieuwe school. Hier ziet men Mej. Wolters voor haar klas. LEZING OVER HET VREEMDELINGENVERKEER. Zaterdagavond, 23 April, heeft onze plaatsgenoot, de heer J. M. Metzger, in een bijeenkomst van de J.D.G. een in leiding gehouden over het vreemdelin genverkeer en daarbij de talrijke facet ten van dit belangrijk onderdeel van ons maatschappelijk en economisch leven van alle kanten belicht. Voordat de inleider aan het woord kwam, deed de voorzitter, de heer J. Kater o.a. de mededeling, dat de J.D.G. op de Nationale Feestdag in samenwer king met de C.J.M.V. zal deelnemen aan het défilé en hij riep op verzoek van de plaatselijke afdeling van het Ned. Oor- logsgraveneomité de medewerking van de leden in bij de plechtige herdenking op het Canadese Kerkhof op die dag. Hij heette nog in het bijzonder welkom enkele belangstellenden voor deze bijeen komst. In zijn causerie beantwoordde de heer Metzger allereerst de vraag: „Wat is vreemdelingenverkeer?" en deed daarbij o.m. uitkomen, dat het vreemdelingen verkeer ten nauwste samenhangt met 't begrip vaeantie. Voor de een betekent vaeantie het nemen van rust, voor een ander betekent zij ontspanning. Het vreemdelingenver keer is een meer bijzondere vorm van reizigersverkeer. Het vervoer vormt hierbij een belangrijk probleem, maar er moeten, aldus inleider, ook andere dien sten verleend worden, o.a. door hotels en aanverwante bedrijven, reisbureaux, winkels, banken, musea, theaters, amu sementsbedrijven, sportparken, badin richtingen en nog talloze andere onder nemingen. Het omvat dus veel meer dan reizigersverkeer en beweegt zich op so ciaal, economisch en cultureel gebied. Dit wijst er op, dat het vreemdelingen verkeer in alle geledingen der maat schappij doordringt. In het algemeen wordt aangenomen, dat iemand, die voor zijn genoegen of voor ontspanning reist een toerist is. Voor de bezoeker gaat het er om aan geestelijke en lichamelijke be hoeften te voldoen, waarbij in het alge meen de sociale en culturele functies pri mair en de economische secundair zijn. Bij de andere partij, dat is de ontvanger, bestaan er natuurlijk ook ideeële beweeg redenen, die zetelen in het begrip gast vrijheid, maar is het economisch motief primair. De hotelindustrie speelt dan ook in het economisch leven een belang rijke rol. Na een uitgebreid historisch overzicht te hebben gegeven van het vreemdelin genverkeer vanaf de oudheid kwam de heer Metzger te spreken over de natio nale en internationale betekenis van het vreemdelingenverkeer. Hij wees daarbij op de enorme inkomsten, welke de lan den met veel vreemdelingenverkeer daar uit putten en trok aan de hand van tal van cijfers een vergelijking hoeveel in elk land voor de propaganda van het toe risme wordt uitgetrokken en door welke instanties deze kosten worden betaald. Nederland komt daarbij wel erg achter aan. In dit verband wees de heer Metzger op de uitlatingen van de „Horeca" ten aanzien van het regeringsbeleid met be trekking tot het vreemdelingenverkeer. In ons land is elke bemoeienis van de regering met het touristisch beleid on langs door de Staatssecretaris van Eco nomische Zaken Dr. Veltkamp, nadruk kelijk afgewezen. Een standpunt, dat geheel tegengesteld is aan de inzichten in Italië, waar o.a. een wetsvoorstel is ingediend om een ministerie in te stellen voor Vreemdelingenverkeer, Hotelwezen en Sport. Amateurisme. De Horeca kan zich met het Neder lands standpunt niet verenigen. Hoezeer zij voorstander is van het particuliere initiatief, meent zij, dat de overheid hier handelend zal moeten optreden en de bakens verzetten, aldus is uit haar jong ste publicaties gebleken. In het afgelopen jaar is dit belang rijke vraagstuk ook in de A.N.V.V. aan de orde geweest, waarbij men niet tot een beslissing is gekomen. Naar spr.s oordeel zal er op hoger niveau iets moeten geschieden en kan men niet op de huidige weg van het deels amateuristisch optreden in het V.V.V.- wezen verder gaan. De heer Metzger gaf ten slotte nog een overzicht van wat in eigen plaats voor de bevordering van het vreemde lingenverkeer werd gedaan. De A.N.V.V. ontstond in 1916 door een fusie van de Nationale Bond voor vreem delingenverkeer en het Centraal Bureau voor het v.v. En nu doet het, aldus spr., i zo prettig aan, dat in ons kleine Holten I reeds 40 jaar geleden een V.V.V. werd opgericht en wel op 20 Sept. 1915. De J oprichters waren A. J. Goldstein, H. Top- i zand, G. D. Muller, J. A. Bouwhuis, W. i Holterman, B. W. Stevens, J. A. Ha- verslag, L. Berg, J. G. P. Muller, A. 1 Berg, H. Kalfsterman, Joh. Holterman, j H. Smeer, J. W. Reilink, Joh. Schup- j pert, J. Aanstoot, B. Bakker, A. Baltus en J. A. Groteboer. De werkzaamheden bestonden toen hoofdzakelijk uit het onderhouden van wegen en voet- en rijwielpaden. Er werd in al die jaren een belang rijke activiteit ontplooit. Spr. herinnert hierbij aan de bevordering van spoor- en busverbindingen, aanleg autoweg over de Holterberg, enz. Na er op gewezen te hebben, dat de gemeenteraad, na aanvankelijk wat schriel te zijn geweest, voor 1954 een maximale subsidie toekende van f 1000, sprak hij als zijn overtuiging uit, dat in de naaste toekomst de financiën onvol doende zullen zijn. De concurrentie van plaatsen, die wat te brengen hebben, is zo groot, en de middelen, die daar be schikbaar zijn zoveel meer, dat Holten niet mee zal kunnen komen. ,,De cost gaet voor de baet uit" zegt het spreekwoord en daarom zullen ge meentebestuur, V.V.V.zakenmensen en verdere- belanghebbenden schouder aan schouder moeten staan om de belangen van het vreemdelingenverkeer veilig te stellen, aldus spreker. Er werden naar aanleiding van deze causerie door de aanwezige jongelui nog tal van vragen gesteld, waarna de voor zitter de heer Metzger dank bracht voor zijn keurige inleiding. De afdeling Overijssel van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen hield j.l. Donderdag haar voorjaarsvergadering in de zaal Amieitia van hotel Holter man. Bijna 300 afgevaardigden uit alle delen van de provincie waren naar Hol ten gekomen om onder leiding van de presidente, Mevr. Jonkhans-Steenber gen uit de N.O.-Polder te beraadslagen over het provinciale bondswerk en te luisteren naar de inleiding van Mevr. Chr. Niekerk-Kruidhof uit Leeuwarden, die sprak over 't onderwerp: „De kunst om vrouw te zijn". De dames werden 's morgens met 'n hartelijk welkom namens de afdeling Holten begroet door de presidente der afdeling, Mevr. J. C. Nagelhout-Klij- zing, die er haar vreugde over uitsprak, dat haar afdeling de eer te beurt is ge- valen de bondsleden te mogen ontvan gen. De presidente van de provinciale af deling heette in het bijzonder welkom Mej. Brink als afgezante van 't hoofd bestuur en de heer M. Kreulen, adjunct secretaris van de O.L.M., alsmede het ere-lid, Mevr. van Dijk, en een afge vaardigde van de Bond van Plattelands meisjes. Zij begroette ook de dames afgevaardigden uit de naburige provin cies en vertegenwoordigsters van de nieuwe afdelingen. Er loopt een vriendschapsband, een gevoel van verbonden zijn door al ons werk, aldus Mevr. Jonkhans. Dat strek te zich eerst uit tot de vrouwen uit de omgeving; maar de horizon werd steeds wijder, later tot de plattelandsvrouwen in andere provincies, ja, door de A.C.- W.W. breidde dit zich zelfs uit tot de vrouwen over de gehele wereld. Wij vrouwen zijn de bewaarsters van de vrede. Zoals wij onze kinderen op voeden, zo zullen ze later in de wereld staan laatdunkend en haatdragend of mild en begrijpend. Een moeder bepaalt de sfeer in huis en ieder goed gezin levert weer een bouwsteen voor een goede maatschappij. Dat moet ook, aldus Mevr. Jonkhans, de waarde zijn van ons werk tot in de kleinste afdeling. Elkaar te steunen bij onze moeilijke taak van vrouw, moeder of opvoedster en door opbouwende arbeid een zegen zijn voor alle plattelandsorganisaties en door hen uiteindelijk voor het gehele platteland, dat ons zo na aan het hart ligt, aldus eindigde - spreekster haar openingswoord. Na het zingen van het bondslied werd een vrij beladen agende afgewerkt, waarbij allereerst gesproken werd over het zilveren jubileum van de Bond, dat in de Houtrusthallen in Den Haag zal worden gevierd. De provincie Overijssel heeft 460 plaatsen toegewezen gekregen, zo werd medegedeeld. Het zou prettig zijn, dat iedere afdeling twee leden zou afvaardigen. Eén voor rekening van het hoofdbestuur en één voor rekening van iedere afdeling. Voorts werd gewezen op de Deense handwerktentoonstelling, welke van 9 tot 21 Mei gehouden wordt te Devenetr. De jaarverslagen van secretaresse en penningmeesteresse, welke wel wat kort van tevoren aan de afdelingen ter bespreking waren toegezonden, ontlok ten geen commentaar. Het ledental is gestegen tot 3947 en men hoopt in 1955 de 4000 te bereiken. Er werden twee nieuwe afdelingen opgericht, zodat nu 64 afdelingen in Overijssel worden ge teld. Door het bestuur en de consulente, Mevr. Meengs uit Markelo, werden tal van initiatieven ontwikkeld, waarbij de jeugd in het. middelpunt van de belang stelling stond. Voor tal van andere vrou wen-organisaties werd.de aandacht ge vraagd evenals voor emigratie, woning inrichting en maatschappelijk werk. De financiën baarden geen directe zorg. De inkomsten over 1954 bedroegen f 10.402.93 en de uitgaven f 9-617.34, zo dat er een batig saldo is van f 785.59. De besprekingen werden vervolgens onderbroken voor samenzang onder lei ding van Mevr. Eshuis- van de Volks hogeschool „Diependaal" te Markelo, van een tweetal liederen, welke ter ge legenheid van het zilveren bondsjubi- leum gezamenlijk zullen worden ge zongen. Na dit vocale intermezzo gaf de con sulente, Mevr. Meengs-Heilersig, die haar taak als zodanig zal neerleggen, 'n overzicht van haar 7-jarige arbeid in de nrovincie. Zij herinnerde er aan hoe het ledental van bijna 3000 in 1951 is gestegen tot bijna 4000 nu. Het platte land van Overijssel is moeilijk in bewe ging te krijgen, maar de provincie ligt nu boven het gemiddelde wat de leden winst betreft. Er zullen meer gratis sprekers en spreeksters komen, maar men moet, aldus Mevr. Meengs, vooral niet verzuimen aan het werk van de af delingen vorm en inhoud te geven. Gaarne ziet zij nog artikeltjes voor 't Overijssels Landbouwblad tegemoet. Zij heeft Overijssesl leren kennen als geen ander en heeft overal veel hartelijk heid ondervonden, waarvoor ze bijzon der dankbaar is. De presidente heeft Mevr. Meengs na mens het provinciaal bestuur hartelijk bedankt voor haar uitstekend werk. De afdeling is de moederhand ontgroeid en wil nu meer zelfstandig zijn. Maar zij zal gaarne de moeder op de achtergrond houden. Er blijft voor Mevr. Meengs nog veel te doen. Wegens het bedanken van Mej. G- Nijenberg te Wijhe had een stemming plaats tussen de candidaten (alph.) Me vrouw Hammink-Bolk te Almelo en Me vrouw Numans-van Wijk te Markelo. Eerstgenoemde werd met meerderheid van stemmen als bestuurslid gekozen. De presidente bracht ook Mej. Nijen- burg dank voor haar arbeid in het be lang van de afdeling verricht. De bespreking van de contributie verhoging leverde tenslotte geen moei lijkheden meer op, omdat in de meèste afdelingen hiertoe reeds is besloten. Na de middagpauze hield Mevr. Nie kerk-Kruidhof haar causerie over: „De kunst om vrouw te zijn". Zij herinnerde aan de geweldige emancipatie, welke in de loop der tijden, maar vooral in het jongste tijdsgewricht heeft plaatsgevonden ten aanzien van de vrouwen. Op het platteland valt deze emancipatie van de vrouw samen met de emancipatie van het platteland zelf en dat is daarom zo prettig, omdat het hier zo geleidelijk gaat. De vrouwen hebben thans meer rechten dan voor 50 jaar. Toen was de ongehuwde vrouw helemaal niet in tel. Thans is dat geheel anders en dreigt de vrouw in het huis gezin in aanzien achter te geraken. Onze bond kunnen we beschouwen, aldus spreekster, als 'n leerschool, waar ZATERDAG 30 APRIL, KONINGINNEDAG 9.00 v.m.: Aubade van de leerlingen der beide dorpsscholen (Na afloop samenkomst van de leerlingen in „Amieitia" en in het gebouw „Irene"). 7.30 uur n.m.Opvoering van het toneelstuk „Toen de storm begondrama in 3 bedrijven door Joh. van Ekelen, in Amieitia, uitgaande van de Holtense Oranjevereniging. 8.45 uur n.m.: Lampionoptocht, uitgaande van de Chr. Oranje vereniging, met medewerking van „H.M.V.", vanaf de Stations straat. (Lampions ter plaatse verkrijgbaar a 15 cent). WOENSDAG 4 MEI 5.30 uur n.m.: Plechtige kranslegging bij de herdenkingsplaat op het Station der N.S. 7.45 uur n.m.: Ainiars voor de stille tocht naar het monument der gevallenen aan de Molenbelterweg, met medewerking van H.M.V. (opstelling uiterlijk 7.30 uur bij de Herv. Kerk van oud-strijders en burgers. Burgers kunnen zich ook onderweg aansluiten) 8.00 uur n.m.: Plechtige herdenking der gevallenen met inacht neming 2 minuten stilte bij het monument en kranslegging. 8.15 uur n.m.: Interkerkelijke dienst in de Herv. Kerk. Voorgan gers Ds. R. A. Hoogkamp en Ds. J. H. Israël. DONDERDAG 5 MEI, NATIONALE FEESTDAG 8.00 uur v.m.: Klokgelui uit de Dorpstoren. 9.30 uur v.m.: Plechtige herdenking van de gevallenen op de Ca nadese Begraafplaats op de Holterberg, met bloemlegging door pl.m. 1000 schoolkinderen, in aanwezigheid van een vertegen woordiger van de Canadese Ambassadeur en van de Commis saris der Koningin en met medewerking van „H.M.V.". Voor ganger Ds. C. C. Addink. (De leerlingen verzamelen zich te 8.30 uur op de aangegeven plaatsen. Aftocht langs de Beukenlaan, de overige bezoekers via de Molenbelterweg enz.). 10.30 uur v.m.: Feestelijk samenzijn der schoolkinderen in diverse gebouwen. 11.30 uur v.m.: Buitengewone raadszitting ten gemeentehuize. (Het is niet uitgesloten, dat deze vergadering via een geluids installatie wordt uitgezonden). 13.3014.30 uur n.m.: Défilé van alle verenigingen met vlaggen en vaandels langs het voltallig gemeentebestuur op het bordes van het gemeentehuis en vertrek naar het Sportdal. (Ver zamelen uiterlijk 13 uur via Kerkhofsweg, Slachthuisweg en Waagweg). Men kan tot het laatste moment nog deelnemen. 14.3014.40 uur n.m.: Toespraak van de voorzitter van het Comité Nationale Feestdag 1955. 14.4015.00 uur n.m.: Zang van de plaatselijke zangverenigingen. 15.0015.30 uur n.m.: Ruitersportdemonstraties van „De Berg- ruiters". 15.3016.00 uur n.m.Massale gyninastiekuitvoering door de leden van de gymnastiekvereniging „Bato". 16.0016.30 uur n.m.: Motorsportdemonstraties van de M.A.C. „De Holterberg". 16.3017.00 uur n.m.: Hardloopwedstrijden in verschillende groepen (aanmelden bij de heren J. M. Metzger en Herman ten Velde). Tijdens deze programmapunten volleybaldemonstratie, touw trekken, enz. 17.0018.00 uur n.m.Voetbalwedstrijd door H.V.C. 19.30 uur en later: Uitvoeringen en gezelligheid in verschillende zalen en lokaliteiten, t.w.: 19.30 uur: C.J.M.V. en Tegehaja's in „Irene". Volkszang, declama ties, toneelspel:: „Gebr. Pompernickel". 19.45 uur n.m.: O.C.H. in „Amieitia". Toneelspel: „Bazuinen rond Jericho". 20.uur: C.O.C. in „Rehoboth". Opvoering bezettingsspel„Als 't Lente wordtmuziekgezelschap Bo-Ho-Lo's. 22.00 uur: Dansen in „Amieitia". En verder gezellige muziek in Hotel Holterman, dansen in 't Stationskoffiehuis van M. Kalfsterman, muziek in café Stationszicht van G. Vruggink, enz. enz. (Men leze de afzonderlijke oproepingen en aankondigingen in dit blad.) de vrouw, vooral door de verplichte wis seling in de bestuursfuncties, een geheel andere vrouw kan worden, doordat zij leert zelf de zaken aan te pakken en te bestuderen. Zij zal ook groter invloed moeten hebben in de besturen van di verse verenigingen, maar daarbij moet zij oppassen maat te houden, want dat is de kunst om vrouw te zijn. Na een dankwoord van de presidente was hiermede de voorjaarsvergadering ten einde. In het geheel gerestaureerde Amieitia hadden Holtense leden gezorgd voor 'n keurige en fleurige aankleding van het podium met bloemen.

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 2