■H Bevrijdingsfeest 1955 ALGEMENE OPROEP Laat op 4 en 5 Mei bloemen Uw tolk zijn Plaatselijk Nieuws aan de gang naar het Monument H U der gevallen Strijders jj AGENDA No. 17. Jaargang 7. ZATERDAG 30 APRIL 1955 Verschijnt elke Zaterdag. HOLTENS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dii blad bedraagt f 1.15 p. kwartaal Uitgave van de Stichting ,^Holtens Nieuwsblad" te Holten. Telef. K 5^83 - 234 Adv.-prijs115 m.m. d contantf 1.50. Iedere m.rn. meer f 0.06 Foto M. C. Meijboom. Donderdag, 5 Mei a.shopen wij, Nederlanders, in dankbaarheid stil te staan bij het feit, dat wij 10 jaren geleden weer baas in eigen huis wer den; dat er een einde kwam aan het regiem van een wrede bezetter; dat het rood, unt en blauw met oranje wimpel weer het symbool werd van ons onafhankelijk koninkrijk der Nederlanden. Reden tot vreugde, dankbaarheid en bezinning zal er te over zijn. Het is de bedoeling van de her denkingsdagen, If en 5 Mei, dat wij aan die gevoelens van ons hart uiting geven. De avond van de If e Mei zal in het teken staa7i van de herdenking. Wij zullen dan uiting kunnen geven aan de dankbaarheid jegens de velendie tijdens de terreur van de bezetter stand hebben willen houden; die fier de vaan der vrijheid hoog hebben wil len houden en deze karaktervolle hou ding met het offer van hun leven heb ben moeten betalen. Wij zullen ons dan hebben te rea liseren, dat dit offer van hen voor 0)is de plicht mede brengt om te zor gen voor al die nagelaten betrek- hingen, wier kostwinner ten behoeve van ons zijn leven verloor. Wij vergeten zo spoedig, maar deze ereplicht mogen wij niét vergeten, ook al zijn sedertdien reeds weer 10 jaren vergleden. De Stichting 191f0-19!f5 wil zich namens ons volk van die ereplicht kwijtenmits unj haar daartoe door onze financiële bijdragen in staat stel len. Laat het voor u allen inderdaad oen offer zijnwat u deponeert in de collectebus van de stichting; dan zal ook de vreugde over de dag van 5 Mei bij u oprechter en groter zijn. De dagen, die wij tegemoet gaan, warden immers ook gekenmerkt door dankbare vreugde. Wij zijn het aan allen, die gevallen n voor onze vrijheidhetzij op het ondergrondse front, hetzij op het oor logsfront, verschuldigd, dat wij aan 5 Mei niet stilzwijgend voorbijgaan, doch dat wij er blijk van geven nog steeds blijde te zijn over de vrijheid, die ons 10 jaren geleden, ten koste van zovele mensenlevens, ten koste van zoveel leed en verdrietdat heden ten dage nog zovele harten schrijnt, geschonken is. Daarom, burgers en burgeressen van Holten, past in de herdenking dezer dagen, naast de inkeer en het offer, zeer zeker ook de blijdschap en de dankbaarheid. Ik roep U op om daarvan te willen getuigen! Laat uw werk op 5 Mei rusten, ook al roept met name de landarbeid, maar komt allen tezamen op de f eest- weide in het Sportdal en laten wij dan nog weer eens tezamen, zoals ook in de oorlog, één zijn! Toen waren wij één in ons verzet, in onze zorgen, in onze angst, in ons verdriet. Op 5 Mei zijn wij één in onze offer bereidheid, in onze dankbaarheid- en in onze feestvreugde. Mr. W. H. ENKLAAR, Burgemeester van Holten. PLECHTIGE HERDENKING OP HET CANADESE KERKHOF Op de Nationale Feestdag, 5 Mei, zal des morgens onder auspiciën van het Ned. Oorlogsgravencomité op het Canadese kerkhof op de Holterberg een plechtige herdenking plaats vinden van de in de tweede wereldoorlog geval len geallieerde militairen. De leerlingen van de lagere scho len zullen op de graven der gesneu velden voorjaarsbloemen leggen, welke op instignatie van de heer Th. Zwet sloot, directeur van Holland's Bloem bollenhuis te Lisse door de bollenkwe= kers aldaar geschonken worden. Aangezien de Canadese Ambassadeur, wegens een officiële plechtigheid el ders, niet aanwezig zal kunnen zijn, zal hij vertegenwoordigd worden door de le secretaris der ambassade, Mr. H. H. Carter en diens echtgenote. De Commissaris der Koningin in deze HH Alle oud-strijders en alle ingezetenen worden hierbij dringend opgeroepen om deel te nemen Hl aan de Molenbelterweg op Woensdag 4 Mei. Verzamelen om 7.30 HH uur bij de Herv. Kerk. Burgers kunnen zich onderweg bij de stoet aansluiten. WM Na afloop der herdènking om pl.m. 8.15 uur vindt een HH interkerkelijke dienst plaats in de Herv. Kerk. |H Voorgangers: Ds. R. A. Hoogkamp, Geref. predikant, en Ds. J. H. Israël, Herv. predikant alhier. HH Niemand verzuime aan deze 10-jarige herdenking deel te nemen. Ijf De Bond van Oud-Strijders, Indonesië-Strijders en de B. S. provincie zal vertegenwoordigd zijn door de chef van het kabinet, Dr. C. F. Diesch te Zwolle. De plechtigheid vangt aan om 9.30 uur en is o.m. toegankelijk voor de adoptanten der graven. Na aankomst van de hoge gasten worden enkele verzen gezongen van Gezang 293: „O God, die droeg ons voorgeslacht" en wordt 'n korte dienst verzorgd door Ds. C. C. Addink, Ned. Herv. predikant en res. legerpredikant alhier. Deze korte dienst wordt beslo ten met het zingen van enkele ver zen van Gez. 282: „Blijf bij mij Heer, want d' avond is nabij". Na de kranslegg/ng door de verte genwoordiger van de Canadese Am bassadeur en van de Commissaris der Koningin, door de burgemeester, Mr. W. H. Enklaar en een tweetal leden van de afdeling Holten van het Ned. Oorlogsgravencomité, volgt het leggen van de bloemen op de graven door de kinderen. De Holtense muziekvereni ging HMV speelt tijdens de kransleg- ging „O, vaillant hearts". De plechtig heid wordt besloten met het spelen en zingen der volksliederen van Canada en Nederland. BOOTTOCHT ROODE KRUIS Daardoor in staat gesteld door de plaatselijke afdeling het Roode Kruis, Kruis, heeft de heer H. J. Potman in de Beuseberg de vorige week de boottocht meegemaakt met het m.s. „Staveren", welke telken jare door 't Roode. Kruis wordt georganiseerd. De tocht ging o.a. via Amsterdam, Zaandam, Rotterdam, Nijmegen, Arn hem en Zutphen naar Deventer. In de aanlegplaatsen werden de deelne mers aan deze tocht, bestaande uit mensen, die door ziekte steeds aan bed en stoel gekluisterd zijn, met mu ziek ontvangen en werden versnape ringen en fruit uitgedeeld. Het was weer een bizonder vreugdevol evene ment voor onze invalide plaatsgenoot. RESERVISTEN VINGEN VLUCHTELINGEN De reserve-rijkspolitie hield Woens dagavond onder leiding van de groeps commandant, adj. Petter, een paraat heidsoefening. De opdracht luidde om vier ontvluch te personen op te sporen, welke uit het politiebureau van een naburige ge meente waren uitgebroken. De reservisten werden uitgestuurd naar de verschillende toegangswegen tot de gemeente. Diverse auto's werden aangehouden en zodoende gelukte het twee van de gevluchten, herkenbaar aan een veilig heidsspeld op de revers, te arresteren en naar het groepsbureau over te bren gen. De aanhoudingen hadden plaats op de Rijssense- en op de Markeloseweg. De derde ontsnapte werd na lang zoeken gevonden achter een hooimijt op de Borkeld en de vierde man werd uit een woonwagen op het woonwa genkamp gehaald, omdat bekend was, dat hij connecties had onder de woon wagenbewoners. Vooral deze laatste opdracht was zeer interessant, omdat de gewaarschuwde kampbewoners spon taan met de oefening meeleefden en de betrokken reservist zijn opdracht met kennis van zaken uitvoerde. Over het geheel had de oefening een prettig verloop; zij veroorzaakte nogal nieuws gierigheid onder de bewoners van de Oranjestraat, die de politiemannen plot seling zagen uitrukken. SCHOOLFEEST DORPSSCHOOL Het schoolfeest van de o.l. Dorps school is bepaald op Dinsdag 5 Juli a.s. Getracht zal worden voor die dag een draaimolen te charteren, zoals tot nu toe steeds gebruikelijk is geweest. WAT O.C.H. SPEELT IN AMICITIA. „Bazuinen om Jericho" brengt het beeld van onze hedendaagse verscheurde wereld, eerst tijdens, dan na afloop van de jongste oorlog, een wereld, waarin de meest uiteenlopende ideologieën tegen elkander aanstormen; een wereld ook, waarin men niets schijnt geleerd te heb ben en waar het leed van zovele millioe- nen soms vruchteloos blijkt te zijn ge leden. De conclusie van de schrijver is, dat slechts een diepere, rijkere en inniger be wuste menselijkheid de muren van het Jericho van haat, wraakzucht en wan trouwen zal kunnen doen vallen, opdat de mensheid een toekomst zonder haat, zonder vrees, en zonder geweld tegemoet kan schrijden. Het stuk speelt op een boerderij in Drente, het land met zijn Saksische hoe ven, zijn in het groen verscholen dorpen, zijn heide, moerassen, veengronden bij turfontginningen, zijn hunnebedden met hun barbaarse grootsheid en zijn geslo ten zwijgzame bevolking, die in de figuur van boer Alting in „Bazuinen om Jeri cho" belichaamd wordt. Zie de advertentie in dit blad. HOLLENDE PAARDEN RAMDEN BESTELAUTO Dinsdagavond, omstreeks half zes, gingen in de Oranjestraat 'n paar paar den op hol, die, voor een bijna lege wagen gespannen, in de richting van het dorp reden. Zij gingen van stap voets over in draf en doordat blijk baar wat ijzeren voorwerpen begonnen de rinkelen, sloegen de dieren op hol. De bestuurder van een bestelauto, de heer, J. A. M. Prinsen uit Nunen, die de hollende dieren recht op zich zag komen, remde met hevig gierend ge luid en dook achter het dashbord op hetzelfde moment, dat een van de paar den met een der voeten door de voor ruit stapte en over de auto heen sprong. Zijn snel handelen hoedde hem voor ernstige ongelukken. De auto werd van voren flink beschadigd. Naderende automobilisten, die ook een botsing vreesden, verlieten haas tig hun voertuig. Voordat de botsing plaats had, was de landbouwer H. Vreeman in de volle ren van de wagen gesprongen. De be stuurder, de jeugdige W. B. Wiltink, trachtte de dieren nog met de leidsels te houden, maar moest voor de botsing het hollend span, voor eigen lijfsbe houd, loslaten. De dieren kwamen in de heg voor de woning van de heer Fuit tot stilstand. Alles liep nog bi zonder goed af. Vreeman bekwam door de sprong en de val van de wagen een flinke hoofd wonde. SCHERPSCHUTTERS Bij de te Gorssel gehouden schiet wedstrijden, waaraan door pl.m. 50 le den van de Nationale Reserve uit het district Deventer werd deelgenomen, werd door de heer G. Aanstoot HJzn. het beste resultaat (45 punten) behaald. De heer Aanstoot zal t.z.t. deelnemen aan de landelijke wedstrijden, die in de Harskamp gehouden zullen worden. De Holtense reservisten H. Lande- weerd Hzn. en H. Aanstoot Hzn. klas seerden zich te Gorssel resp. als 4e en 5e. Illlllllllllllllllllllllllllllllilllllillllillllllllllllllllllllllilllllllllllillllllllllllllllillllllllllllilll Zaterdag 30 April, 7.30 uur: Uitvoering van de Holtense Oranjevereniging in Amicitia (zie annonce). Zaterdag 30 April: a. Laatste dag aan melding standplaats ijsverkoop op particuliere grond (zie off. publ.). b. Aanmelding voor arbeider bij de dienst van gemeentewerken (zie off. publicatie Zaterdag 30 April: Ter gelegenheid van Koninginnedag Lampionoptocnt Chr. Oranjevereniging met medewerking H..M.V. Vertrek 8.45 uur vanat Sta tionsstraat. Zaterdag 30 April, 8.45 uur: Fakkelop- toent *_,nr. Uranjever. en n.M.V., sta tionsstraat (zie programma). Zondag l Mei, Y.3u uur: rnmavond Je- novas Getuigen, in zaai Vosman. Zondag 1 Mei, 1.30 uur: Motorraces te Mamtelo (zie annonce). Maandag 2zaterdag 7 Mei: Bijzondere verkoupweek ±i. Koeiois (zie annonce Dinsdag 3 Mei, 4.305 uur: Zitting Dr. Tromp Visser, kantoor Alg. zieken fonds (vooruit afspreken). Donderdag 5 Mei: a. Uitvoering C.O.C. in Rehoboth, 8 uur (zie annonce). b. Uitvoering CJMV en Tegehaja's in Irene, Ï.3U uur (zie annonce). c. Uitvoermg O.C.H. in Amicitia, aan vang 7.4o uur (zie adv.). d. Bal in Amicitia, aanvang pl.m. 10 uur nam. (zie annonce). e. Alle zaken gesloten (zie annonce). Donderdag 5 Mei, 1.303 uur: Zitting Kraamcentrum Deventer, kantoor Ai- gem. Ziekenfonds. Donderdagavond 5 Mei, 8 uur: Bevrij dingsbal in het hotel G. Müller (zie annonce). Zaterdagmiddag 7 Mei: Grote lompen inzamelingsactie in de buurtschappen Look, Borkelt, Beuseberg, Neerdorp en Holterbroek, ten bate van H.M.V. Maandagmiddag 9 Mei: Grote lompen inzamelingsactie in Dijkerhoek, Water hoek en Neerdorp, ten bate van H.M.V. Woensdag 11 Mei, 8 uur n.m.Ledenver gadering Bond Dierenbescherming, zaal Holterman. Oprichting eigen af deling. Maandagavond 23 Mei, 8 uur, feestzaal Vosman: Bijeenkomst studiecommissie Overkoepelend Sportorgaan met de leden van de verschillende sportver enigingen. IIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHI BURGERLIJKE STAND. Geboren: Hendrik Herman, zv J. A. Vasters en H. A. Schorfhaar, Borkeld 95. Ondertrouwd: W. H. Oolbekkink, 24 j., Rijssen, en D. Jansen, 23 j. W. Trekop, 23 j., Lochem, en H. A. Traanman, 24 j. BEVOLKING. Vertrokken: A. A. Staal van Holter berg 26 naar Rotterdam. A. J. Paal man van Pastoriestraat 23 naar Katwijk. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Inlichtingen dagelijks aan het Groeps bureau Rijkspolitie te Holten, Oranje straat 55, telef. 352. Gevonden: 1 paar kinderwantjes; 1 armband; 1 handfietspomp; 1 alpino muts 1 portemonnaie met inh. f 1. 1 speldje-broche; 1 motorbril; 1 sier speld. Verloren: 1 volleybal; 1 dubbele rij wieltas 1 portemonnaie met inh (f 8. a f9.—). PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Holten. 8.30 uur Ds Israël en 10.30 uur Ds Israel, Bro chure 2. In beide diensten collecte voor het fonds Ereschuld en Dankbaarheid. Dijkerhoek. 10 uur Ds Lentz van Hel- lendoorn. Collecte Ereschuld en Dank baarheid. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds Hoogkamp. In beide diensten is de 3e collecte be stemd voor Art. 13 K.O. (em. pred., predikantsweduwen en -wezen). BENOEMD De heer J.. Kater is, in afwachting van zijn eindexamen, benoemd tot on derwijzer voor het algemeen vormend onderwijs aan 'n nijverheidsschool voor meisjes te 's-Gravenhage. EEN OPROEP OM DUITSE UNIFORMKLEDING In het toneelspel, dat OCH op 5 Mei a.s. in „Amicitia" zal opvoeren, geti teld: „Bazuinen rond Jericho", komen ook enkele Duitse soldaten voor. OCH heeft alles in het werk gesteld om Duitse uniformen te huren, maar dat is haar. niet mogen gelukken. Wellicht zijn er echter nog plaats genoten, die nog een broek, jas of koppel uit de bezettingstijd in hun be zit hebben, welke door Duitsers zijn achtergelaten. Zij worden vriendelijk verzocht OCH hiermede van dienst te willen zijn en dit te willen opgeven aan de heer J. Oosterkamp, Kerkstr. Geheimhouding is verzekerd.

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 1