Iets over wet en recht Jaarvergadering Alg. Ziekenfonds Voor dagelijks gebruik: De nieuwe gemeente-secretaris De heer H. SOER jubileerde als secretaris-penningmeester van 't Ziekenfonds. Het Algemeen Ziekenfonds hield j.l. Maandagavond haar jaarvergadering in het Stationskoffiehuis van de heer M. Kalfsterman onder voorzitterschap van de heer W. Beijers. De vergadering was, evenals gewoonlijk, niet druk bezocht. Toch was het een bijzondere vergade ring, want het bestuur telde een jubila ris in zijn midden, n.l. de heer H. Soer, die 25 jaar bestuurslid was van de ver eniging en sedert '45 secretaris-penning meester. De heer Soer is met dit jubileum van verschillende zijden gehuldigd. Eerst werden echter de huishoudelijke zaken ligcuacux. De voorzitter zeide in zijn openings woord, dat 1954 een bewogen jaar is ge weest voor de ziekenfondsen. Vooral op hoger niveau kwamen tal van conflic ten en strubbelingen tot uiting met de organisaties der deelnemers. Plaatselijk heeft men daar echter niets van gemerkt, want de verstandhouding met de deel nemers was uitstekend. Hij bracht de artsen dank voor htm arbeid in het be lang van de verzekerden. Spr. heette nog in het bijzonder wel kom de heren H. J. van Gelder en J. Steutel, resp. secretaris en penning meester van de Centrale Bond van on derling beheerde Ziekenfondsen; Dr. Couvert uit Deventer, voorzitter van 't Instituut Contr. Geneeskundigen; en la ter de burgemeester, Mr. W. H. Enklaar Ook de oud-voorzitter en ere-lid, de 80- jarige heer J. H. Bolink, werd extra verwelkomd. Het jaar 1954 bracht voor de vrijwil lige afdeling een verlies van f 5489.28, maar dit bedrag kon gedekt worden uit de reserves ad f 11.921.67. Spr. gaf een uiteenzetting waarom per 1 Januari j.l. tot contributieverhoging moest worden overgegaan. Het aantal verstrekkingen .is toegenomen, terwijl de honoraria en de verpleegprijzen in de ziekenhuizen sterk zijn gestegen. In zijn dankwoord tot bestuur en boden sprak hij ook de hoop uit op een spoedig herstel van dokter Gerritsma. Uit de Rijkssubsidie konden pl.m. 40 gezinnen worden geholpen met een pre mie-reductie van 65 ct. per lid per week, zo deelde hij tenslotte mede. Enkele cijfers. Uit het jaarverslag, dat de secretaris penningmeester, de heer H. Soer, ver volgens uitbracht, kwamen belangrijke cijfers naar voren, waaraan wij ontle nen, dat de uitgaven der verplichte af deling f 71.166.93 bedroegen en 'n voor schot ontvangen werd van f 64.000. zodat door het vereveningsfonds bijge past moet worden f7161.67. De Vrijw. afdeling, welke zich zelf bedruipen moet, boekte aan inkomsten f55.938.54 (voornamelijk contributies) en aan uit gaven f61.427.82. Hierdoor ontstond 't reeds genoemde nadelige saldo. Het aan vullingsfonds boekte een batig slot van f 2005.44. De inkomsten bedroegen hier f 13.707.05 en de uitgaven f 11.701.61. Belangrijke bedragen vroeg de zieken- huisverpleging, n.l. verplichte afdeling f23.045.94 voor 1943 verpleegdagen en vrijw. afdeling f 16.006.44 voor 1347 ver pleegdagen en voor het aanvullingsfonds voor 595 verpleegdagen f 5219.02. Van deze verpleegdagen werden er resp. 800, 588 en 222 doorgebracht in het S. Geertuiden Gasthuis en resp. 1000, 558 en 295 in het St. Jozef Ziekenhuis te Deventer. In het Diaconessenhuis te Almelo werden resp. 58 dagen voor de verplichte afdeling en 50 dagen voor 't aanvullingsfonds doorgebracht. Wij laten hier nog enkele andere cij fers volgen uit het jaarverslag. Aan honorarium der huisartsen werd uitgekeerd uit de verplichte afdeling f 13.321.75; uit het vrijwillige fonds f 11.578.De vergoeding voor genees- en verbandmiddelen vroeg respectieve lijk f 7852.98 en f 8481.84 en de specia listische hulp f 11.629.73 en f 9669-31; en uit het aanvullingsfonds f 504.84. Het ziekenvervoer vroeg aan uitgaven voor het verplichte en vrijwillige fonds f2079.37 en f 1124.20 en de sanatorium- verpleging wegens herverzekering aan vankelijk tot f 9.50 per dag en later on gelimiteerd resp. f42.51, f2791.20 en f 5583.95. De beheerskosten tenslotte bedroegen resp. f4494.69, f2686.47 en f417.95 of totaal f 7599.11. De kosten per ziel bedroegen verpl. f40.48, vrijw. f38.95 en aanv. f3.50. Dit cijfer is zeer gunstig, want een na burig stadsfonds noteerde resp. f41.68, f41.48 en f3.71 per ziel. De zielenstand van het fonds bedroeg: verplichte afdeling 1759 (vorig jaar 1713) vrijwillige afdeling 1577 (1462) en aan vullingsfonds 3339 (3175). Het verwij zingspercentage naar de specialisten be droeg 15.44 (vorig jaar 12.9) per 100 zielen. Nadat enkele vragen waren beant woord dankte de voorzitter de heer Soer voor zijn uitvoerige verslagen. De bestuursverkiezing bracht een her benoeming van de heren W. Beijers, G. J. Lanting en H. Soer, die aftredende waren. Soer gehuldigd. Na een korte pauze had vervolgens de huldiging plaats van de heer Soer. De voorzitter herinnerde er aan hoe de heer Soer in 1930 tot bestuurslid werd gekozen en na de malversaties bij het fonds in 1938 het penningmeesterschap aanvaardde. In 1945 volgde zijn benoe ming tot secretaris. De heer Soer heeft de volle ontwik keling van het fonds meegemaakt. Met grote liefde en toewijding heeft hij zijn .taak vervuld en is daarbij de vraagbaak geworden van allen, die met het fonds te maken hebben. De invoering van het Ziekenfondsen- besluit 1 Nov. 1941 bracht veel werk en voorschriften, die door hem steeds uit stekend werden beheerst. Spr. bracht de heer Soer en ook diens echtgenote dank voor alles wat zij voor het fonds gedaan hébben en overhandigde mevr. Soer bloemen en de heer Soer een wan delstok met enveloppe met inhoud. De burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, wenste de heer Soer geluk, mede na mens het gemeentebestuur. Spreker had grote waardering voor het werk, dat de jubilaris in 25 jaar voor de Holtense gemeenschap heeft gedaan. Niet uit hoofde van de verhouding burgemees ter-raadslid, maar uit hoofde van de grote waardering, welke spr. heeft voor het werk van de heer Soer, die 'n warm kloppend hart heeft voor de gemeen schap, waar het ziekenfondswerk sterk aan appeleert, wilde spreker hem hulde brengen. Het ziekenfonds heeft 'n goede naam en daaraan heeft de jubilaris een belangrijk aandeel gehad. De heer van Gelder complimenteerde namens de C.B.O.Z. en constateerde, dat de heer Soer zijn vrije tijd goed weet te vullen. Het. is geen sinecure, naast de dagelijkse arbeid ook nog een zieken fonds te beheren. Hij bood de jubilaris boeken en zijn vrouw een geschenk aan. Dokter Nagelhout, sprekende namens de artsen Gerritsma, Rietdijk en Steu nenberg, wees op het belangrijke werk van het ziekenfonds, dat de beste spe cialisten en ziekenhuizen ad libitum ter beschikking van zijn leden kan stellen. Het aandeel van de heer Soer in dit werk is zeer groot. De artsen hebben hem bij zonder leren waarderen door de grote accuratesse, welke hij altijd weet te be trachten. Hij bood een vierkleurenpot lood en sigaren aan. Dr. Couvert complimenteerde namens het instituut Controlerend Geneesheer en bood eveneens een geschenk aan, evenals de heer H. Klein Velderman, die sigaren aanbood; en de heer W. Drent, die enkele waarderende woorden sprak tot het gezin Soer. Na een woord van dank van de heer Soer tot de sprekers voor hun sympa thieke woorden en geschenken werd de vergadering gesloten en bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. JAARVERGADERING N.V.V. BESTUURDERSBOND J.l. Dinsdagavond hield de NVV Be- stuurdersbond haar jaarvergadering in het Stationskoffiehuis van de heer M. Kalfsterman, onder voorzitterschap van de heer W. Beijers. Deze wees in zijn openingswoord op een gunstige ontwikkeling van de vak beweging ter plaatse. Een tweetal nieu we afdelingen trad tot de bestuurders- bond toe, welke in het afgelopen jaar tal van evenementen op cultureel ge bied kon organiseren. Ook financieel stond het overkoepe lend orgaan van de plaatselijke vak- bondafdelingen er goed voor, zo bleek uit het jaarverslag van de penning meester, de heer G. L. Scholten, want er was bij een bedrag aan inkomsten van f 1700,70 en aan uitgaven van f 1520,88, een batig saldo van f 179,82. De aangesloten afdelingen tellen thans 185 leden. De aftredende bestuursleden, de he ren G. L. Scholten, H. W. Kromdijk, H. Kolkman en W. Beijers, werden bij enkele candidaatstelling herkozen. Besloten werd, dat de vakbondafde lingen een bijdrage zullen storten voor de herbouw van 't Troelstra-oord, dat onlangs door brand verwoest werd; dat medewerking zal worden verleend aan de collecte van de Stichting 1940- 1945 en dat met eigen krachten een avond zal worden gegeven ter her denking van het 50-jarig bestaan van het NVV, in het voorjaar van 1956. Er zal een beroep gedaan worden op de leden en hun huisgenoten om zich voor deze uitvoering als medewerkenden beschikbaar te stellen. Verder zal ge tracht worden in de herfst van 1955 weer een arbeidersavondschool te or ganiseren, zoals reeds enkele malen is geschied. SANERING VAN DE DORPSKERN DOOR KROTOPRUEVIING? Reeds thans worden door de gemeen tebesturen plannen gemaakt om wan neer over enkele jaren de ergste woning nood is gelenigd en een contingent bouw vakarbeiders zonder werk zou komen te zitten, tot sanering van stads- en dorps kernen over te gaan door krotopruiming. In dit licht moet o.i. ook worden gezien het voorstel van B. en W. aan de Raad tot onbewoonbaar verklaring van een elftal woningen. Zij zeggen daaromtrent: Krachtens het bepaalde in artikel 25, lid 1, der woningwet is de gemeenteraad bevoegd een woning, welke ongeschikt is ter bewoning en niet door het aan brengen van verbeteringen in bewoonbare staat kan worden gebracht, onbewoon baar te verklaren. Ten aanzien van een 11-tal woningen heeft de gemeente-architect een onder zoek ingesteld naar de bewoonbare toe stand. Het betreft hier de woningen Tuinstraat nos. 36, 38, 40, 42, 44, 46, 48 en 50, Boschkampsstraat no.s 2 en 4 en Kerkstraat no. 18. Naar zijn oordeel die nen deze panden onbewoonbaar ver klaard te worden. De hoofdingenieur-directeur van de wederopbouw en de volkshuisvesting in de provincie Overijssel bericht na een ter plaatse ingesteld onderzoek dat alle genoemde panden in de staat, waarin zij thans verkeren, ongeschikt voor bewoning zijn te achten. De gecon stateerde gebreken zijn wegens de ouder- I dom en de vervallen en/of verwaarloosde toestand van de woningen niet en voor zover mogelijk niet zonder onevenredig hoge kosten te herstellen. Hij adviseert overeenkomstig artikel 25, lid 1, der woningwet genoemde wo ningen onbewoonbaar te verklaren. B. en W. stellen thans voor aldus te besluiten en daarbij te bepalen, dat de termijn tot ontruiming wordt gesteld op zes maanden. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Gerrit Willem, zv Gerrit Willem Leunk en Johanna Willemina Vasters. Jan, zv Jan Wegstapel en Maria Aaftink. Ondertrouwd: Jan Jansen Manenschijn, 21 j., en Gerritdina Hermina Nijenhuis, 19 j., beiden wonende te Holten. Overleden: Dirk Harting, 62 j., echt genoot van Anna Maria Honcoop, Hol ten. BEVOLKING. Ingekomen: D. H. Nijenhuis van Hel- lendoorn naar Larenseweg 54. A. N. Harting van Serooskerke (W.) naar Pas toriestraat 48. C. J. Helder van Am sterdam naar Holterberg 46. J. Bek man van Gramsbergen naar Kerkstraat 22 G. Gerrits e.v. J. Calkhoven van Gramsbergen naar Zwartepad 4. Vertrokken: A. Seinen van Holterberg 42 naar Deventer. RECORD MELKAANVOER BIJ „DE VRIJHEID". Goede afzet zuivelproducten. De Coöp. Fabriek van Melkproducten „De Vrijheid" heeft met 1954 weer een buitengewoon gunstig jaar afgesloten, zo bleek in de in het café Vruggink ge houden ledenvergadering uit het jaar verslag, dat door de directeur, de heer P. Dijkstra, werd uitgebracht. Want niet alleen was de melkaanvoer groter dan ooit te voren, maar ook de afzet van de door de fabriek vervaardigde zuivel producten was zeer bevredigend en de kaasproductie steeg zelfs met meer dan een ton, terwijl ook de productie van magere melkpoeder en de verwerking van wei hoger was dan vorige jaren. De uitbetaalde melkprijzen konden de toets der vergelijking met andere fabrie ken goed doorstaan. De gemiddelde melkprijs lag gemiddeld 75 ct. hoger dan het vorige jaar, maar bleef niette min beneden de door de regering ge stelde richtprijs, zo deelde de heer Dijk stra mede. Het is dus waarschijnlijk, dat van die zijde nog een nabetaling is te verwachten. De vergadering, waarin het jaarover zicht werd gegeven, stond onder leiding van de voorzitter, de heer J. Wegstapel, die in zijn welkomstwoord tot de overi gens niet talrijke leden wees op de goe de samenwerking in de vereniging en in Ysalacta-verband. Wij laten hier nog enkele cijfers en mededelingen volgen, welke in deze ver gaderingen werden gegeven. De melkaanvoer bedroeg 12.620.963 kg. of 2,2 pet. meer dan in 1953. Het vetgehalte steeg met 0,02 pet. en be droeg gemiddeld 3,52 pet. In de laatste vier jaar is het met 0,1 pet. gestegen, het geen de leveranciers voor het jaar 1954 een meerdere opbrengst in geld bezorg de van ruim f 57.000. Ook de kaasproductie steeg tot een hoeveelheid, welke niet eerder werd be reikt en beliep 900.359 kg. (v.j. 768.622) De boterproductie was minder bevre digend en beliep 194.810 kg. De kwaliteit van de boter was niet zo goed, hetgeen voornamelijk zijn oorzaak vond in de natte zomer. De kaas was prima, gezien ook het succes op de keu ringen. Bij de keuring van de G.O.Z. te Zutphen behaalde de Holtense fabriek van de 39 fabrieken de 2e plaats. De voorzitter wees er in dit verband op, dat deze goede resultaten waren be reikt dank zij de goede inspanning van het personeel en met name van hen, die aan dit product het meest hebben ge werkt. Hij dankte het personeel dan ook voor de goede zorgen, die zij aan de fa bricage besteden. De productie van magere melkpoeder (walsenpoeder) bedroeg 63.800 kg., ter wijl, uit de verpoederde wei 28.850 kg. weibrokken werden gefabriceerd. De afzet was zeer bevredigend. Voor al op de binnenlandse markt is zij beter geworden door de regelmatig gevoerde reclame van het Bedrijfsschap voor Zui vel voor het gebruik van melk, boter en kaas. De oude voorraden kaas zijn zo goed als geliquideerd, terwijl er geen koelhuisboter van enige betekenis meer aanwezig is, aldus het verslag van de directeur, aan wie dank werd gebracht voor zijn uitstekend beheer. De heer Dijkstra kon nog mededeling doen van de goede resultaten, welke zijn bereikt met de M.R.IJ. stieren van de K.I.-vereniging Zuid-West Overijssel te Dijkerhoek op de centrale stierenkeu ring te Zutphen. Daar werden de vol gende stieren geklasseerd: Gerard 2b, Peter lc, Jan 2b, Koba's Paul 2c, Ro land 2a, Lieske's Bernard 3a en Wille- mien's Nero 3a. Tenslotte besloot de vergadering nog enige subsidies te geven voor de aanleg van harde wegen, omdat dit de kosten van het melkvervoer verlaagt. HULP ASSISTENT R.L.V.D. Tot hulp-assistent van de rijksland- bouwvoorlichtingsdienst in deze ge meente is aangewezen de heer J. Bek man. EERSTE PRIJS IN VOORJAARSRIT K.N.M.V. Onze plaatsgenoot, de heer D. J. Muller, behaalde in de voorjaarsrit, welke de KNMV Zaterdag van de vo rige week in Brabant organiseerde, een bizonder mooi succes door in de 150 cc-klasse junioren als eerste te eindigen met slechts 6 strafpunten. „Ieder wordt geacht de wet te ken nen." Aldus luidt een bekende spreuk, die, hoewel zij kennelijk niet met de werkelijkheid in overeenstemming is, toch als noodzakelijk wordt aangevoeld. Gold zij niet, dan zou ieder zich straf feloos aan zijn wettelijke verplichtin gen kunnen onttrekken, door zich op zijn onkunde te beroepen. Ieder weet ook, hoever de theorie hier van de practijk is verwijderd. Niemand, ook de grootste rechtsgeleerde niet, is in staat om de overstelpende hoeveel heid wetten, verordeningen, Koninki. Besluiten, rechterlijke uitspraken, minis teriële beschikkingen e.d. volledig te beheersen. Nog niet zo lang geleden werd een hoogleraar in het strafrecht betrapt op het overtreden van bepaalde deviezen- verordeningen. Tot zijn verontschuldi ging beriep hij zich op zijn onbekend heid met de strafbaarheid van deze fei ten. Gelukkig leidt deze onbekendheid met recht en wetten slechts zelden tot onge lukken. Dit is mede hieraan te danken, dat veel, wat door het recht tot 'n straf bare handeling wordt gestempeld, ook reeds door het normale geweten als on geoorloofd wordt aangevoeld. Diefstal, moord en doodslag vinden, ook zonder de wettelijke reactie hiertegen, algemene afkeuring. Dat ieder, die een overeenkomst sluit, b.v. een koopovereenkomst, deze te goe der trouw moet uitvoeren, wordt als billijk gevoeld. Recht en moraal hangen dus ten nauwste samen. Anderzijds voert niet alles, wat door het recht wordt voorgeschreven, tot m rechte afdwingbare verplichtingen. Wie een stellige belofte om te komen dineren niet nakomt, is in het algemeen nog niet tot schadevergoeding verplicht. Hoewel de gastvrouw misschien tevergeefs hoge kosten heeft gemaakt. Wie de belofte om een huwelijk met iemand aan te gaan, niet nakomt, gaat vrijuit. Dit wordt anders, indien uit de aangifte en afkondiging van het huwelijk blijkt, dat een vertrouwen op die belof ten ook vóór de aangifte gerechtvaar digd was. Van de wieg tot het graf. Van geboorte tot dood komt de mens. bewust of onbewust, met het recht in aanraking. Het Burgerlijk Wetboek werkt hier in zoverre systematisch, dat het reeds in het eerste boek spreekt over de ver plichte aangifte van geboorten bij de ambtenaar van de burgerlijke stand. Een aangifte die moet plaats hebben binnen 3 dagen na de geboorte. Zonda gen en daarmee gelijkgestelde dagen worden voor de berekening van deze ter mijn niet meegeteld. Verder staat ieder kind, zolang zijn minderjarigheid duurt, onder het gezag van een meerderjarige, hetzij ouder, het zij voogd. De verhouding ouders-kinderen is in twee algemene artikelen neergelegd. Art. 355 B-W. zegt, dat een kind, van welke leeftijd ook, eerbied en ontzag aan zijn ouders is verschuldigd. Het is met deze bepaling als met die andere, waarin gezegd wordt, dat de man het hoofd der echtvereniging is. Van geen van beide kan de wetgever de nalevmg afdwingen. Het vervolg van art. 355 leert ons, dat de ouders verplicht zijn, hun minder jarige kinderen te verzorgen en op te voeden. Schieten de ouders in deze taak schromelijk tekort; dan kunnen zij hun ouderlijke macht of voogdij door een uitspraak van de rechter verliezen. Groeit het kind voorspoedig op en be reikt het de huwbare leeftijd, dan komt het in aanraking met de bepalingen, die op het huwelijk betrekking hebben. Hij heeft er dan rekening mee te houden, dat hij tot zijn dertigste jaar de toestem ming van zijn ouders nodig heeft (evt. door die van de kantonrechter te ver vangen) om een huwelijk te mogen aan gaan. Hij is aan zijn echtgenote, op ba sis van wederkerigheid, trouw, hulp en bijstand verschuldigd. Hij mag geen tweede huwelijk aan gaan, terwijl het vorige nog bestaat en zo meer. Op hoge leeftijd gekomen, of indien hij dit wenst nog eerder, kan hij in een testament neerleggen, wat na zijn dood met zijn goederen dient te geschieden. Laat hij dat na, dan is het wettelijk erf recht na zijn dood toepasselijk. Wat met zijn lichaam na zijn dood dient te ge schieden, wordt geregeld door de Be- graafwet 1869. Op alle belangrijke levensmomenten hebben dus recht en wet een stem in het kapittel. Geboorte en dood plegen bij ieder mens slechts éénmaal plaats te grijpen. Hoeveel anders is het bij de gewone, dagelijkse levensverrichtingen van de mens, die ook door het recht worden bestreken. Meermalen per dag sluiten wij over eenkomsten af. Met de kruidenier voor de levering van een pond suiker. Met de busmaatschappij voor het vervoer naar een bepaalde plaats. Nu is het in deze gevallen zó, dat men weinig invloed op de voorwaarden der overeenkomst kan uitoefenen. Ondanks veel onderhandelen zal de busmaatschappij in de regel niet bereid zijn U tegen een lager tarief te vervoe ren. De suiker wordt tegen een vastge stelde prijs verkocht. U hebt die prijs te accepteren of U gaat met lege handen naar huis. Pas wanneer het om de verkoop van b.v. een huis of een stuk land gaat, ziet men duidelijk, dat twee partijen geza menlijk en in onderling overleg de voor waarden van de overeenkomst bepalen. Bij de verkoop van land heeft men dan nog weer te rekenen met de Wet op de vervreemding van Landbouwgron den, die in veel gevallen goedkeuring van de overeenkomst door de Grondka mer voorschrijft. Genoeg om te doen zien, dat recht en wet belangrijk genoeg zijn om gekend te worden. Ik heb in het voorgaande reeds enkele malen verwezen naar het Burgerlijk Wetboek. Dit wetboek, dat in 1938 reeds de tweede eeuw van zijn bestaan in ging, blijft voor de meeste mensen hun leven lang een gesloten boek. Begrijpe lijk, wanneer men bedenkt, dat het 2030 artikelen telt. Waar dan nog bijkomt, dat voor de uitleg van veel artikelen dë rechtspraak te hulp moet worden ge roepen. Ik zou het dan ook niet ge waagd hebben Uw aandacht voor deze materie te vragen, als door het boven staande niet was aangetoond,dat iedere burger althans met de hoofdbeginselen van dit recht op de hoogte behoort te zijn. F. S. RUSSEN m De heer C. Lugtigheid, hoofdcommies ter gemeente-secretarie, werd Vrijdag avond der vorige week door de gemeen teraad tot gemeente-secretaris benoemd in de plaats van de heer R. Bosma, die ontslag uit deze functie heeft genomen wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. De heer Lugtigheid werd 6 Februari 1896 te Hendrik-Ido-Ambacht geboren. Op 1 Januari 1915 begon hij in Hellen- doorn, in welke gemeente zijn vader Geref. predikant was, zijn loopbaan als ambtenaar ter secretarie. Op 1 Maart 1919 werd hij benoemd tot le ambtenaar ter secretarie te Rijssen, als opvolger van de heer J. Baan, die tot burgemees ter in Bleiswijk werd benoemd. Tevens werd hij ambtenaar van de Burgerlijke Stand. Op 1 Januari 1920 werd hij be noemd tot hoofdambtenaar ter secreta rie te Hellendoorn, waarna hij op 1 Aug. 1920 weer terugkeerde naar Rijssen als commies ter secretarie. Op 1 Januari '21 werd hij hoofdcommies te Rijssen. De heer Lugtigheid heeft Rijssen zien groeien van 6900 inwoners tot thans 13200 inwoners. In deze periode hebben de secretariewerkzaamheden grote om vang aangenomen. Tijdens zijn komst in Rijssen was er een secretaris en vier ambtenaren en thans bestaat het secre tarie-personeel uit een secretaris en 22 ambtenaren. In het begin heeft de heer Lugtigheid alle werkzaamheden ter secretarie ver richt en later meer in het bijzonder de financiële administratie. Sinds 1 Maart 1919 heeft hij verschil lende werkzaamheden verricht voor de Vereniging Marktwezen, in 1925 in be stuursfunctie en later voorzitter van de vereniging. Dit is hij gebleven tot na de bevrijding. Daarna werd hij erelid en adviseur, welke functie hij begin 1955 heeft neergelegd wegens drukke werk zaamheden. In 1920 werd hij secretaris-penning meester van de Bond van V.V.V.'s in Twente te Almelo; later gekozen als vertegenwoordiger van Marktwezen in het bestuur van de Contactcommissie Twente. Verder was hij voorzitter van de Contactcommissie der Vijfhoek en bestuurslid van de Prov. V.V.V. en later secretaris-penningmeester hiervan. We gens drukke werkzaamheden heeft hij al deze functies neergelegd. Verder is de heer Lugtigheid penning meester van de Vereniging Dagsanato rium Rijssen, administrateur van N.V. Hollands Schwarzwald, administrateur van de Schoolartsendienst, vice-voorzit- ter van de onderafd. Twente van de Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren. In de oorlogsjaren was hij leider van de Distributiedienst en is hij thans nog be stuurslid van de plaatselijke afdeling Stichting 19401945. gesl Dor dtia" ;erlO' Bui he teur iet k Sijsse voor ie bi men! loner joen< op d ran ipoec ie P neer vrijw ie d; ;et i Wij dat delin maai pacei berei jet joop ;n s Na ■er t ..Teg tal 1 dit c Do were m b iemi van loon den: ouur 30g iard jebr Na voet nisc De >vor dier In de u icho Wilt U de rijweg oversteken? Dan eerst naar links en rechts gekekenl Mlt

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 2