PASEN IS BEVRIJD Mei-actie 1955 Plaatselijk Nieuws «Soli Deo Glo ria» m Op 8 April 1945 werd Holten bevrijd AGENDA ïaig. 14. Jaargang 7. ZATERDAG 9 APRIL 1955 Verschijnt elke Zaterdag. HOLTEIS NIEUWSBLAD De abonnementsprijs van dit blad bedraagt f 1.15 p. kwartaal Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" te Holten. Telef. K 5^83 - 2SJf Adv.-prijs1—15 m.m. (a contantf 1.50. Iedere m.m. meer f 0.06 ■|||il!IIIIIIIIIIIllllll|[llllllllillllll|M „En zie, er kwam een grote aard beving, want een engel des Heren daalde neder en hij wentelde de steen weg en zette zich daarop." Op den Paasmorgen zendt God een engel om de steen van het graf weg te nemen. Kan Jezus, de zoon Gods, dat zelf dan niet? Zeker wel, maar Hij mag dat niet en Hij wil het niet. Ook hierin doet Hij de wil des Vaders en gaat Hij de weg des Vaders. En God de Vader moet het graf openen, ten bewijze dat Jezus alles volbracht heeft. De daad van de engel wil zeggen: „God is verzoenend". Jezus Christus heeft de verzoening der zonden voor al Zijn volk aangebracht, en daarom mag Hij in heerlijkheid uit het graf uitgaan. Engelenhanden openen de deur naar de vrijheid en de heerlijkheid Gods. Pasen is het feest van de vrijheid voor Jezus Christus, maar ook voor allen die in Hem geloven. Dit is de boodschap van de engel aan de vrouwen en aan de discipelen, ook voor allen die nu in Jezus Christus ge loven als hun Heiland en Zaligmaker. Pasen is het feest van de bevrijding uit de macht van het graf en de dood. In dat geloof moeten zij nu leven en sterven, want zij zien het nu nog niet. Wat zij nu nog zien is de macht van dood en graf, want ook de gelovigen in Jezus Christus sterven en hun lichaam wordt begraven. Ook over hun lichaam wordt het graf gesloten en het keert tot stof weer. Maar, en dat is de rijke profetie van het paasevangelie, ook hun graf zal eens door engelenhanden geopend worden, en ïllilllllllllllllllllllllll! zij zullen in heerlijkheid worden opge wekt. Zoals Christus lichaam deelt in de heer lijkheid, zo zal ook hun lichaam eens een verheerlijkt lichaam worden. Pasen is profetie van wat eens gebeu ren zal op het paasfeest op den groten dag, als Jezus Christus komt op de wol ken des hemels. Ook zij zullen eens bevrijd worden uit de macht van dood en graf en naar ziel en lichaam leven in de eeuwige heerlijk heid. Dat is het blij vooruitzicht voor alle ge lovigen. Voor alle gelovigen, voor allen die in hun leven met het hart geloven in Jezus Christus. Want zij die in Jezus Christus niet ge loven zullen wel uit de doden opgewekt worden, maar niet in heerlijkheid. Hoe wij zullen opstaan hangt dus hier van af, hoe wij in ons leven staan tegen over de Zoon van God. Daarom is het een levenskwestie of wij in ons leven geloven in Jezus Christus. Wie Hem nu als Zaligmaker verwerpt, wordt eens door Hem verworpen. Leggen wij daarom het paasevangelie niet naast ons neer, als of het vanzelf wel in orde komt, want dat doet het niet. Allen wie in Hem geloven hebben het eeuwige leven en zullen delen in Zijn heerlijkheid. Maken wij daarom ernst met deze din gen, voordat ons aardse leven beëindigd wordt en de tijd tot bekering voorbij is. Welzalig die Christus toebehoort die kan geen dood of graf doen beven die gaat zijn weg bemoedigd voort daar hij zich vasthoudt aan Uw woord: „Die Mij gelooft zal eeuwig leven" Pasen 1955 llllll R. A. HOOGKAMP PROVINCIALE VOORJAARSVERGADE RING PLATTELANDSVROUWEN IN HOLTEN De afdeling Holten van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen hield Dinsdag avond in hotel Holterman haar eerste le denvergadering onder leiding van de nieu we presidente mevr. J. C. Nagelhout Klijzing. Mevr. Nagelhout deed mededeling van haar verkiezing tot presidente bij de func tieverdeling in de jongste bestuursverga dering en sprak de hoop uit voor een goede samenwerking met bestuur en leden. Het ligt in het voornemen van het bestuur, niet telkens lezingen te doen houden, maar in het vervolg ook eens zelf onderwerpen te behandelen en daar over te discussiëren. Teleurstellende berichten werden ont vangen uit Hilversum, waar de studio's wegens verbouwing niet bezichtigd kun nen worden. Men besloot daarom, nadat verschillende mogelijkheden waren be sproken, midden Mei een bezoek te bren gen aan de Enkalonfabrieken te Emmen. Een uitstapje naar Heerde Giethoorn wordt in reserve gehouden. Medegedeeld werd, dat de provinciale voorjaarsvergadering te Holten zal wor den gehouden op Donderdag, 28 April a.s. in Amicitia. De zaal zal gezellig wordën ingericht door de afdeling. Enkele leden zullen helpen met het ronddienen der kof fie. Dc bondsvergadering zal ditmaal niet te Utrecht maar te Zwolle worden gehou den en wel op 25 Mei a.s. Bij de ingekomen verslagen van het bondsbestuur kwam ook een voorstel tot contributieverhoging aan de orde. Deze zal met f 1,25 per jaar worden vex-hoogd en gebracht op f 6,50. Aangezien de con tributie over 1955 reeds is geïnd, zal een nabetaling moeten plaats vinden van 63 ct daar de verhoging op 1 Juli a.s. in gaat. Besloten werd de contributie in het vervolg in twee termijnen te innen. Voor het 25-jarig jubileum van de bond bestaat zo'n grote belangstelling dat iedere afdeling slechts twee leden zal kunnen afvaardigen naar de feestvergadering, wel ke in de maand October in Den Haag zal worden gehouden. De kosten van afvaardiging van 1 lid zullen door de afdelingen en van het an dere lid door het bondsbestuur worden betaald. Er zal een film worden vervaardigd van het bondswerk, die als een cadeau door de afdelingen zal worden aangeboden en waarvoor een bedrag van f 10.000 benodigd is. Elk lid zal hierin 25 ct bijdragen. Mevr. Numans te Markelo is candidaat gesteld als lid van het provinciaal be stuur wegens het aftreden van mevr. Nijenberg te Olst. Besloten werd haar candidatuur te steunen. Van de Stichting Gezinsverzorging te Deventer was een brief ingekomen waar in gewezen wordt op het groot gebrek aan verzorgsters. Aan de leden werd gevraagd na te gaan of hiervoor in onze gemeente nog meisjes van 19 jaar en ouder kunnen worden aangetrokken. Voorts werd nog mededeling gedaan, dat in Deventer een Deense handwerktentoon- stelling zal worden gehouden op een nog nader vast te stellen datum. Mej. A. Gunther, landbouwhuishoudle- rares te Bathmen hield hierna een cau serie over „Reclame en het gezond ver stand van de huisvrouw", waarin zij deed uitkomen, dat de fabrikanten en leveran ciers door hun grote advertenties gaarne speculeren op de kooplust en de ij delheid van de huisvrouwen. Het is daarom zaak dat zij zich terdege realiseren of 't aan gebodene wel zo noodzakelijk en wenselijk en vooral'wel zo voordelig is als men het wil doen voorkomen. Na mej. Gunther dank gebracht te heb ben voor haar inleiding, sloot de presiden te de vergadering. MOOIE AVOND VAN DE BOSBRANDWEER In Amicitia werd Vrijdag een zgn. acti veringsavond gehouden van de bosbrand- weer waarop een groot aantal vrijwilli gers met hun vrouwen en verloofden aan wezig was. Ook de leden van de huis brandweer waren genodigd. De leiding berustte bij de burgemeester, mr W. H. Enklaar als kringcommandant van kring 4 van de prov. Overijsselse stichting voor de bosbrandbestrijding, die in het bijzonder welkom heette de heer J. Westrik, oud-burgemeester van Barne- veld en commandant van de Veluwse bos- brandweer. Mr Enklaar bracht de vrijwil ligers dank voor hun bereidwilligheid om als blussers op te treden en wees er op, dat het brandgevaarlijk seizoen weer voor de deur staat, zodat men waakzaam moet zijn over het kostbaar bezit van bos en heide, dat voor vernietiging tegen het vuur bewaard moet blijven. Nadat de commandant van de brand weer, de heer W. Beijers, een overzicht had gegeven van de organisatorische op bouw van de plaatselijke bosbrandweer en o.a. enkele waarderende woorden ge sproken had jegens de pas overleden plaatsvervangende groepscommandant, wijlen de heer M. Heijenk, die oprichter was van de plaatselijke vrijwillige bos brandweer hield de heer Westrik een cau serie over de betekenis van de bosbrand- weer. Nog maar 8 pet van de oppervlakte van Nederland is bezet met bos en heide of te wel 250.000 ha. Voor het behoud hiervan is het dringend noodzakelijk, dat- de bosbrand weren paraat zijn. De mens maakt brand en dat zal altijd wel zo blij ven, maar vooral de stedelingen zijn er dikwijls de oorzaak van, dat er bos- en heidebranden uitbreken, omdat zij zich het gevaar van een weggeworpen sigaar of cigaret niet realiseren. Met de moderne middelen als tankwa gens enz. kan beter tegen de branden worden opgetreden, maar mankracht is onontbeerlijk. Er is pas weer een circu laire uitgegaan zo zeide de heer Westrik, dat dit jaar weer op vliegtuighulp kan worden gerekend. Deze is bij een grote ca lamiteit zeer belangrijk omdat men van uit de lucht de omvang van de brand beter kan overzien en zijn aanwijzingen kan geven. Na de pauze trad het gezelschap Gait Jan Kruutmoes, Lubbert van Gortel en Dini Rodenburg op, die in een aantal aar dige schetsjes en met hun sappige con ference en liedjes de aanwezigen bijzon der wisten te amuseren. Het was een bij zonder genoegelijke avond, die de vrij willigers van de provinciale stichting met financiële medewerking van de heer J. J. ter Horst, industrieel te Rijssen, aan geboden kregen. De burgemeester bracht hiervoor aan het slot van de avond een woord van dank en bedankte de bezoekers en het ge zelschap voor hun aanwezigheid. „Ik snak naar een dag, vol van rood, wit en blauw,. Met de zwier van Oranje er boven...." Dit gedicht kwam in de oorlogsjaren uit. „In het verborgene gedrukt". Her innert U het zich nog? Die versregels waren U, mij, ons allen recht uit het hart gegrepen. We zaten toen midden in de ellende in een nood, die steeg en bleef stijgen die dreigde ons. te zullen overspoelen. En we snakten naar dat verlossende rood, wit, blauw en oranje, zoals een drenkeling snakt naar lucht. Herinnert U zich dat nog? „Ik snak naar die dag, dat hij kome heel gauw, Ik snak naar een land, vol van rood, wit en blauw." Die dag is gekomen. En in de Mei dagen van 1955, 't tiende jaar van onze bevrijding, kan van ieder Nederlands huis dat rood, wit en blauw weer vrij uitwaaien. „Vrij" want niemand zal ons dat beletten. „Vrij" want niemand wordt daar voor naar gevangenis of concentratie kamp gesleept. „Vrij" want niemand wordt daar voor ter plaatse gefusilleerd, zoals toen. Onze vlag waait uit als symbool van de vele vrijheden, die ons zo uitermate dierbaar zijn. Voor het recht echter, dat symbool weer te mogen gebruiken, is een zware tol betaald. Ook het Ne derlandse volk heeft die in bloed en tranen moeten neertellen. Een ieder weet voor zichzelf het best hoe groot de eigen bijdrage was. Daar zijn er evenwel onder ons, wier bijdrage onevenredig groot was en is. Er zijn er, die nog dagelijks betalen en die dat zullen blijven doen zolang de herinnering leeft. Dat zijn o.m. de invaliden en gezinnen van verzets strijders, gezamenlijk ca. 6000 in aan tal. De verzetsstrijders stierven in 't vertrouwen, dat wi eenmaal bevrijd, zouden opkomen voor de belangen van hun dierbaren. Ons volk heeft dat ver trouwen niet beschaamd. Via de Stich ting 1940—1945, die de belangen van in validen en nagelaten betrekkingen be hartigd, heeft het negen jaar trouw bijgedragen tot leniging van materiële noden in die gezinnen. Mede hierdoor heeft het Hoofdbe stuur van de Stichting 19401945 een verdragend besluit durven nemen. Het heeft namelijk besloten in 1955 voor het laatst een openbare inzameling te houden met de bedoeling het nog aan de Stichting 1940—1945 ontbrekende ka pitaal ineens in te zamelen. Dit besluit kan alleen gerealiseerd worden, als het Nederlandse volk inderdaad een enorm bedrag bijeen brengt en mits de ca. 120.000 vaste contribuanten de Stichting 1940—1945 ook na 1955 trouw blijven. Deze Mei-actie 1955, de Lus trum-actie, moet slagen. Op het gehele Nederlandse volk zal nog éénmaal een beroep worden ge daan, daarmee ook, en zeer in het bi zonder, op de Nederlandse vrouw. Op diezelfde Nederlandse vrouw, waarvan in de oorlog geschreven werd: „Vrouwen van Holland, voor U een lied, aan ons dankbaar hart ontsprongen, Wij zien naar het teken op in het land van Uw moed, Uw geloof, Uw vertrouwen. Wat ook bezweek, Uw hart hield stand. O hart van Hollands vrouwen!" Dat werd geschreven voor U. Huisvrouwen, die toen het schijnbaar onmogelijke hebt verricht vrouwen van de hongertochten vrouwen uit de schier eindeloze dis tributie gaarkeuken en andere rijen vrouwen, die het mannenwerk hebt overgenomen herbergsters van vervolgden koeriersters en zo vele anderen, ieder op eigen plaats. Uw namen zijn onbekend geble ven. MAAR JUIST U GELDT DIT BEROEP. Put nog eenmaal uit de wondere kracht, die U toen, jaar in jaar uit, deed standhouden en steunt de Mei actie 1955. Er wordt op U gerekend. De plaatselijke actie. Overal in den lande is men bezig de Mei-actie 1955 voor te bereiden. Ook in onze gemeente zal de collecte, welke gehouden wordt in de periode van 25 April tot en met 8 Mei a.s., met kracht ter hand worden genomen. Op verzoek van Mevr. de van der Schueren-Helmich, de echtgenote van de Commissaris der Koningin in onze provincie, heeft de echtgenote van on ze burgemeester, Mevr. C. P. K. Enk laar-van Andel, contact opgenomen met de besturen van de vrouwen- en meis jesverenigingen, welke zich gaarne be reid hebben verklaard deze actie ten behoeve van de nagelaten betrekkingen der verzetsstrijders uit de tweede we reldoorlog, te ondersteunen. Over de juiste gang van zaken hopen wij onze lezers spoedig in te lichten. Ieder bereide zich voor op het geven van een milde gift, want dit wordt im mers het laatste beroep, dat op ons ge daan zal worden. De Emmabloem-collecte, welke een week daarvoor zou plaats vinden, wordt naar een later tijdstip verscho ven. Tien jaar geleden verkeerden we in een vreugderoes, welke degenen, die haar beleefden, niet gemakkelijk zul len vergeten. Op Zondagmiddag kwa men de Canadezen ons dorp binnen om de gehate vijand te verdrijven. Het waren onvergetelijke momenten. Voor al de volgende dag brak de vreugde zich baan. Wij willen thans niet stilstaan bij de gevechten, welke moesten worden ge leverd om het uur der bevrijding te doen aanbreken. Daarover heeft men elders reeds uitvoerig kunnen lezen. De offers, die onze bevrijders daar voor moesten brengen, zullen wij nim mer kunnen vergoeden. Wij willen een ogenblik in de her innering terugroepen, hetgeen wij, vijf jaar geleden, bij het eerste lustrum on zer bevrijding schreven: „Vandaag is het precies vijf jaar ge leden, dat we bevrijd werden van het Duitse juk, van de beklemmende angst van oorlog en bezetting, uit de wur gende greep onzer politieke onmacht. Op deze dag, vijf jaar geleden, barstten de granaten en klonken onophoudelijk de schoten, die het einde inluidden van de nachtmerrie, die vijf jaren over ons kwam. Dood en vernieling bracht dit ge weld, maar het moest komen, wilden we weer vrije mensen worden. De oorlogsmachine is over onze ge meente gegaan. Gelukkig bleef 't aan tal doden en gewonden tot enkelen be perkt, maar de materiële schade was aanzienlijk, door de vernieling van vele boerderijen, de prachtige molen op de Belt, de school, de toren en andere ge bouwen. Wat wij hier meemaakten was maar een fractie van het vele, dat b.v. de be woners van Zeeland, Brabant en Lim burg te verduren hadden, maar toch telt ook hier het stoffelijk verlies zwaar, als men na vijf jaar bevrijding nog steeds in 'n noodwoning zit of de schade nog niet vergoed heeft gekre gen. Smartelijk is deze dag voor hen, die geliefde doden betreuren als gevolg van oorlog en bezetting. Wij denken aan de slachtoffers der beschieting of van 't bevrijdingsgeweld en aan onze jood se plaatsgenoten, waarvan slechts en kelen uit de hel van Sobibor of Dachau terugkeerden en maar een paar het vege lijf wisten te redden, door tijdig onder te duiken en zich met de moe dige hulp van anderen voor de wrede bezetter verborgen te houden. Wij den ken niet in de laatste plaats aan de mannen, die als militair voor de onaf hankelijkheid van het vaderland op de bres stonden in de Meidagen van 1940 en niet in hun woonplaats terug keerden en aan hen, die door het brute geweld van de bezetter hun leven ver loren. Zou het geen aanbeveling verdienen, dat wij voor allen, die omkwamen, een gedenkteken oprichten, waarin hunne namen gebeiteld kunnen worden? Ook van hem, die in de strijd in Indonesië, welke toch als een verlengstuk van de tweede wereldoorlog kan worden gezien, is gevallen? Maar wij, die het immense genot van onze bevrijding mochten smaken, wat waren we gelukkig. Er is geen vreug de denkbaar, die inniger beleefd werd dan het moment, waarop we onze be vrijders zagen en uit de schuilplaatsen durfden te komen en hen te verwel komen en te bejubelen. In een roes leefden we deze dagen en aan de heer lijkheden kwam bijna geen einde. Wij hoopten, dat de wereld voortaan in vrede zou leven en dat ook de on derlinge verhoudingen van de mensen aangenamer en liefdevoller zouden zijn. Vandaag herdenken wij het eerste lustrum van onze bevrijding. Het is een dag om met vreugde en grote dankbaarheid aan te denken, maar de ze vreugde wordt getemperd door een gevoel van onbehagen. Vele wensen zijn onvervuld gebleven en het leven is voor velen moeilik geworden. Een Zaterdagavond 9 April: Paaswijdings- avond Chr. Gem. Zangver. „Soli Deo Gloria" in de Geref. Kerk. Maandag 11 April: Paasweide bij „De Dikke Steen" (zie annonce). Maandag 11 April, 7.30 uur: Paasbal in Amicitia (zie adv.). Maandag 11 April (Paasmaandag)Dan sen in 't hotel „Müller" (zie annonce). Dinsdag 12 April: Vergadering Plaatse lijke Commissie Steun Wettig Gezag ten Gemeentehuize. Woensdag 13 April, 8 uur: Jaarverga dering Motor- en Automobielclub „De Holterberg" in café Vruggink. Woensdag 13 April, 's avonds: verzilve ring vacantiebonnen bouwbedrijf bij P. F. van Doom, H. J. Wansinkstr. 25. Donderdag 14 April, 8 uur: Vergadering Herv. Vrouwenver. Lezing door Ds. Is raël over de Nieuwe Kerkorde, in Irene. Maandag 18 April, 7.30 uur: Jaarverga dering buurtvereniging Schoolkring Dijkerhoek in ,,'t Bonte Paard". Maandag 18 April: Hervatting repetities Holtens Gemengd Koor. Paasmaandag geen repetitie. Dinsdag 19 April, 8 uur (precies)Bonte avond aangeboden door de VéGé-krui- deniers aan hun klanten, in 't Park gebouw te Pajssen (zie annonce VéGé- kruidenier M. Bolink). Dinsdag 19 April, 8 uur: Jaarvergade ring van de afd. Holten van de Bond voor Staatspensionnering, Stations koffiehuis M. Kalfsterman. Dinsdag 19 April, 8 uur: Jaarvergade ring Alg. Ziekenfonds. Donderdag 21 April, 8 uur precies: Bin dingsavond B.B. in Amicitia. Dinsdag 26 April, 8 uur: Jaarvergade ring „Het Groene Kruis". Donderdag 28 April: Meimarkt (tevens kennis) Donderdag 28 April: Voorjaarsvergade ring Gewest Overijssel Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in Amicitia. Zaterdag 30 April, 7.30 uur: Feestavond Holtense Oranjevereniging in Amicitia. Zondag 1 Mei, 7.30 uur: Filmavond Je hova's Getuigen, in zaal Vosman. CHR. GEM. ZANGVERENIGING ZATERDAG 9 April: PAASWIJDINGSAVOND in de Geref. Kerk. Aanvang 8 uur. Toegang vrij. nieuwe dreiging is ontstaan, die ieder aanvoelt, maar velen zich nog onvol doende realiseren. Er is periculum in mora, een ernstig gevaar, dat de wereld bedreigt. Men heeft ons, toen wij onlangs met een enkel woord wezen op het ge vaar naar Siberië te worden verban nen, gezegd, dat dit een overdreven voorstelling was en dat er andere mid delen zijn dan opvoering der bewape ning, om een nieuwe oorlog te voorko men. Dit laatste zij gaarne toegegeven, maar hoe ze tot gelding te brengen. De gevaren zijn ernstig. Wie de lit teratuur over het wereldgebeuren der laatste jaren of de symptomen der oor logsdreiging niet als maatgevend wil aanvaarden, leze de jongste artikelen van de Engelse journalist Alan Moore- head, die in de grote pers zijn versche nen. Er zijn twee methoden om het ge vaar te bezweren, nJL. door overleg, door het wereldgeweten wakker te schudden of door het stellen van een bewapening tegenover de machten der duisternis. Laat ons elkander goed be grijpen, het gaat niet tegen deze vol ken, maar tegen de machthebbers, die hen regeren. De eerste methode is verre te verkie zen boven de tweede, maar naar het ons voorkomt, onder de huidige om standigheden niet te verwezenlijken; de tweede is niet afdoende, omdat zij zeer ernstige gevaren inhoudt. Zij vraagt zware offers, maar is voorlopig de enig mogelijke. Geen angst of onrust vervulle ons bij het lezen van deze woorden, maar een grote vastberadenheid. Een vastbera denheid, die het ons mogelijk maakt grote persoonlijke en geldelijke offers te brengen. De sterken voor de zwak ken, de rijken voor de minder be^ deelden. Moge ook dit de boodschap van Pa sen zijn, dat wij toenadering tot elkan-- der zoeken, de volkeren der wereld, de volkeren van Europa, het volk van Ne derland en wij in onze gemeente. Dat wij elkander trachten te vinden om te komen tot grotere eenheid en tot gro tere kracht, ieder met het behoud van zijn levensbeschouwelijke inzichten. De wereld is op het ogenblik niet in de eerste plaats in gevaar door de atoombom, maar door de lauwheid, de

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 1