Ouderavond Protestantse Kleuterschool* Belangrijke demonstratie op de Smidsbelt '55 Frisse vreugde ELKLE MOMGEN AGENDA tfo. 13. Jaargang 7. ZATERDAG 2 APRIL 1955 Verschijnt elke Zaterdag. HOLTENS NIEUWSBLAD abonnementsprijs van du blad bedraagt f 1.15 p. kwartaal Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" te Holten. Telef. K 5483 - 234 Adv.-prijs115 m.m. d contantf 1.50Iedere m.m. meer f 0.06 Vrijdagavond had het bestuur van de Protestantse Kleuterschool in samenwer- g met het personeel een ouderavond sgd in het gebouw Irene. Ondanks belangstelling trekkende luchtacro- batiek waren talrijke ouders verschenen kon de voorzitter van het bestuur, j, J. H. Israëls alle aanwezigen harte lijk welkom heten. In het bijzonder be trok hij hierbij de genodigden, die af gevaardigd waren door de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente en door de selijke afdeling van Volksonder- Hijs. Ds. Israël vroeg 's Heren zegen voor het welslagen van de ouderavond if de onderwijzeressen, de dames Arfman en Visser, gelegenheid om een openbare les te geven. Enige leerlingen uit de hoogste klasse, die in de onmid dellijke omgeving van de school woon den, waren aanwezig op het toneel. Zij Bochten voor deze bijzondere gebeur tenis opblijven en zaten heel rustig en netjes te wachten op wat komen zou, sommigen met de beentjes over elkaar Juffrouw Nannie" begon de kleuters dadelijk te boeien met haar vertelling over Truusje. Dit meisje bezorgde haar ouders altijd veel last door haar getreu- Nooit was ze op tijd klaar en zeur de steeds maar om. Vader en moeder be sloten haar een tijdje uit huis te doen. Ze kwam bij een lieve vrouw, die in het dos woonde en ook allerlei dieren bij haar had. Truusje werd hier haar kwaal kwijt en na enige weken kon ze als een normaal flink kindje naar huis terug tot grote vreugde van haar ouders. In het begin kwamen er een paar on- jdwongen uitroepen van de kleuters tijdens de vertelling, maar al gauw leef- ze zo mee, dat ze geheel ademloos luisterden en met voorovergebogen hoofden naar Juf keken. Deze vertelde dan ook kostelijk en imiteerde allerlei dierengeluiden meesterlijk. De ouders genoten zeer van dit toneeltje. Juffrouw Visser, het hoofd van de school, liet nu materiaal ronddelen voor plakles. Parmantig stapten de klein- neen en weer om alles klaar te leg- Even later was de rust weerge- :d en zaten allen ijverig te werken, tig gaf Juf leiding en moedigde, zo nodig, aan. Hier was weer duidelijk te hoe waardevol kleuteronderwijs toch is door de vorming in gemeenschap pelijk samenzijn. De fraaie werkstukjes die als decoratieve versiering van het hele toneel waren opgeprikt, vertolkten het kunnen van de kleuters onder des kundige leiding. De opvoeding tot net heid en accuratesse alsmede de ont wikkeling van de fantasie bleken uit dit alles. Welk een beloning voor de ar beid, welk een voldoening moet er voor het kleine kind reeds zijn om zulke leuke dingen zelf te hebben gemaakt. De ouders zagen uit dit alles wel overdui delijk de waarde van het onderwijs, doch meer werden ze geboeid door het lafereel van kinderen en leidster, in ge zonde ongedwongen verhouding wer end. De klas was klaar. Alles werd opge ruimd. De leerlingen schaarden zich in rij en lieten hun werkstuk zien. Prachtig! De ouders applaudiseerden. Juffrouw Arfman nam de klas over en zong er mee. De kinderen deden erg bun best om geen fouten te maken in de begeleidende bewegingen. Een kal- meringsoefening volgde. Juf Visser liet paar versjes opzeggen. Daarna vormden kinderen en onderwijzeres een en volgde er een stilte-spel. Het materiaal werd van het toneel verwij derd. De kleuters droegen tafel en stoel netjes naar de kant. Nu was het echter om naar bed te gaan. Een van de be stuursleden, mevrouw Wolters, trad naar voren en onthaalde de kinderen op een versnapering. Opgetogen gingen ze on der geleide 'naar huis. Ze zouden deze avond niet licht vergeten. De voorzitter bedankte de onderwijze ressen zeer voor wat ze presteerden met bun klas en sprak woorden van grote waardering jegens hen. De ouders, ja ons allen, is het weer eens opgevallen, aldus i. Israël, met hoeveel geduld en toe wijding U beiden dagelijks uw werk |moet verrichten. Gemakkelijk is het niet om de van nature zo bedrijvige kleinen oen hele dag te leiden en dan nog veel Ie bereiken ook. Dan is het opvallend, dat U beiden de uitzonderlijke gave hebt om met zuinig beleid, wat de financiën betreft, veel te laten maken. De penningmeester, de heer M. Bouw huis, behandelde aan de hand van een opgesteld verslag, de financiële toestand. Het is nog steeds niet gelukt °m een sluitende begroting op te stellen, doordat er alle jaren met een tekort moet worden begonnen. Echter zijn er plannen voor de oekomst om hier ver betering aan te brengen. Vanzelfsprekend hoopt het bestuur, dat de rijksregeling spoedig tot stand' bomt. Men zal zijn uiterste best doen om het schoolgeld voor de ouders zo laag mogelijk te houden, opdat niemand zich zal laten weerhouden om geldelijke re denen zijn kind niet naar de kleuter school te zenden. De voorzitter gaf een en ander in be spreking en beantwoordde de gestelde vragen. Hierna werd er gepauzeerd en bezichtigden de aanwezigen werk van de kinderen. Na de koffie werd er een geluidsfilm gedraaid: „Kinderen van Nederland". Er werd een verloting gehouden om de kosten van de avond te bestrijden. De voorzitter gaf gelegenheid tot 't stellen van vragen over alles betreffende de kleuterschool en bracht daarna nog een woord van hartelijke dank aan 't dames comité, dat zo hard: werkt voor de Prot. Kleuterschool. Hij wekte alle aanwezi gen op om ieder voor zich als propa- gandisst voor de kleuterschool te wer ken. De wijze waarop er les wordt ge geven en de sfeer waarin wordt gewerkt verdienen alle lof. Gelukkig, aldus spr., dat de Kerkeraad en Volksonderwijs elkaar hebben gevonden in onze school, waar met liefde en enthousiasme wordt gewerkt. Wij zijn er dankbaar voor. De Kex-keraad heeft het oppertoezicht en de verantwoordelijkheid voor de gang van zaken aanvaard en de samenwer king met Volksonderwijs is steeds voor treffelijk. Er worden gezamenlijk nieuwe plannen besproken om de bloei der school te bevorderen. Er werd nog een geluidsfilm gedraaid over het bezoek van ons vorstelijk paar aan Overijssel in 1954. Met het zingen van het zesde couplet van het volkslied besloot Ds. Israël de uitstekend geslaag de ouderavond. JONGEREN DISCUSSIEGROEP Onlangs kwamen de leden van de J.D.G. bijeen in hotel Holterman. De voorzitter, de heer J. Kater, open de de bijeenkomst met enkele mede delingen, o.a. over de 5 Mei-viering. Verder werden nog enige bizonder- heden over de gezellige avond mede gedeeld, welke a.s. Zaterdag in hotel Holterman zal worden gehouden. De voorzitter deelde verder mede, dat Zondag a.s. met de repetities be gonnen zal worden voor het toneel stuk, dat deze zomer door de JDG in het kader van het VVV-vacantiepro- gramma zal worden opgevoerd. Tevens wenste de voorzitter 'Mej. Sigger, die wegens ziekte verhinderd was deze avond bij te wonen, van harte beter schap toe. Na deze opening hield de heer F. Petter een inleiding over crematie, die enkele weken geleden wegens ziekte van de spreker was uitgesteld. Nadat de inleider verschillende bezwaren had aangeroerd, werd overgegaan tot de kleine discussie, waarbij als richtlijnen werden gesteld: 1. juridische kwestie; 2. sociaal-economische kwestie; 3. hy- ginëische kwestie; 4 de godsdienstige kwestie. Na de pauze had een alge mene discussie plaats. Hierbij werden vooral de hygiënische en de juridische kwesties nogal eens aangeroerd. Aan het einde van de besprekingen uitte een zestal leden zich als pro- crematisten, terwijl de overige leden zich hieromtrent nog geen mening had den gevormd. Een gedeelte van de discussie werd bijgewoond door het oud-bestuurslid, Mej. W. Holterman. die enige dagen met vacantie uit Engeland was overge komen. Zoals vele lezers reeds bekend zal zijn, heeft een Belgische ingenieur in de zomer van 1954 een belangrijke ont dekking gedaan op het gebied van. de licht- en krachtvoorziening van de mensheid. Hij heeft een procédé ont dekt en daarvoor een toestel gecon strueerd, waardoor met toevoeging van een geringe hoeveelheid chemicaliën gas aan de lucht kan worden onttrok ken. Hierdoor wordt met slechts ge ringe kosten niet alleen een belang rijke lichtbron geschapen, maar het is ook mogelyk in iedere woning de electriciteit op te wekken, welke men normaal nodig heeft voor de licht- en krachtvoorziening. Het toestel, waar mede dit procédé in werking wordt ge bracht, is tegen betrekkelijk lage kos ten te vervaardigen, terwijl de kos ten van de'benodigde chemicaliën hoe genaamd geen rol spelen. De Belgische firma A. M. van de Couwelaart uit Antwerpen, welke dit toestel aan de markt brengt, zal daar mede een demonstratie geven op Vrij dag (heden) des avonds om 9 uur op Smidsbelt alhier. Het late uur staat in verband met de demonstratie, welke vóór die tijd te Bathmen zal worden gegeven. Men wil in een kort tijds bestek zoveel mogelijk plaatsen be zoeken. Dat de demonstratie in de openlucht plaats vindt, is gedaan om zoveel mogelijk belangstellenden in de gelegenheid te stellen haar zonder kos ten bij te wonen. Daar zij in het don ker plaats vindt, geeft zij de bezoe kers een indruk van de bizondere hel derheid van de lichtbron, welke door dit procédé ontstaat. Voor nadere bizonderheden verwij zen wij naar de annonce in dit num mer. JONGE KERK SPRAK OVER DE VERHOUDING VAN MENS TOT MENS In „Irene" heeft de „Jonge Kerk" zich, naar aanleiding van de derde brochure van de a.s. Kerkedag, bera den over het onderwerp: „Mens en me demens". Het onderwerp werd, na de gebrui kelijke opening door de voorzitter, Ds. J. H. Israel, ingeleid door de gemeente secretaris, de heer G. J. Langenbarg. Met de behandeling van dit onder werp wordt eenmoeilijk en weinig overzichtelijk terrein betreden, aldus de heer Langenbarg, die er op wees, dat er tal van verhoudingen zijn tussen de mensen, b.v. de verhouding tussen man en vrouw, jongen en meisje, ouder en kind, werkgever en werknemer. Inleider bepaalde zich deze avond tot de verhouding van mens tot zijn medemens op het vlak van het maat schappelijk leven. Alvorens een ant woord trachten te geven op de in de brochure gestelde vragen, wilde hij dit vraagstuk eerst in zijn algemeen heid benaderen. Voor ons, die zich Christenen noe men, moet het uitgangspunt voor onze houding tegenover 't sociale vraagstuk deze zijn, aldus spreker: wat zegt de Bijbel over die verhouding van de mens tot zijn naaste. Uitvoerig ging spreker in op de richt lijnen, welke de Bijbel geeft ten aan zien van deze verhouding. De grondre gel "voor onze verhouding tot onze me demens moet zijn: Gij zult Uw naaste liefhebben. Het is echter gemakkelijk deze din gen te zeggen, maar wat doen we er mee vandaag aan de dag in ons werk. In onze arbeid moet de Bijbelse bood schap contrete vorm krijgen in de ver houding tot onze naaste. Daar moet het Evangelie een reële kracht zijn. Vanuit deze wetenschap moet men, volgens de inleider, 'n antwoord trach ten te vinden op de gestelde vragen. Deze luiden: Welke gevaren bedrei gen de menselijke verhoudingen ook in het moderne arbeidsproces en op wel ke wijze kunnen zij overwonnen wor den? Welke invloed hebben wij in dit verband toe te kennen aan de mecha nisatie van de arbeid, zoals die zich sinds ca. 1840 ontwikkeld heeft? Welke verantwoordelijkheid draagt de leiding van de onderneming ten aanzien van de menselijke verhoudingen in het be drijf? Welke verantwoordelijkheid de werknemer en tenslotte: Welke ver antwoordelijkheid het toezichthoudend personeel? De heer Langenbarg heeft getracht op deze vragen een zo uitvoerig mo gelijk antwoord te geven. Na zijn inleiding werden kleine dis cussiegroepen gevormd om de naar vo ren gebrachte punten te bespreken. Men kwam tenslotte o.m. tot de con clusie, dat egoïsme, onverdraagzaam heid en minderwaardigheidsgevoelens de eerste factoren zijn, welke de goede verhoudingen tussen de mensen in de weg staan. De gevoerde gesprekken waren zeer geanimeerd en er werd door allen aan deelgenomen. Ds. Israel bedankte dan ook de in leider en de leden en sloot met dank gebed na het gezamenlijk zingen van het Avondlied. H.M.V. KAMPT MET FINANCIëLE MOEILIJKHEDEN Verwaarlozing muziektent ern stig betreurd. De Muziekvereniging H.M.V. hield een dezer dagen in de zaal van de heer K. ter Horst, onder voorzitterschap van de heer A. Wésterik, haar jaar vergadering, welke een feestelijk ka rakter droeg, doordat ook de vrouwen en verloofden van de leden aanwezig waren. Deze werden door de voorzitter spe ciaal welkom geheten, waarna de se cretaris, de heer G. Brands, het jaar verslag uitbracht. Wij ontlenen hier aan, dat de vereniging momenteel 41 werkende leden telt. Met de financiën der vereniging is 't minder hoopvol gesteld, aldus bleek uit het financieel verslag van de pen ningmeester, de heer J. Schipper. De rekening 1954 sluit met een nadelig saldo van ruim fl00:— en de begroting ziet er al even weinig rooskleurig uit. Er zal dan ook in 1955 iets moeten ge beuren, constateerde de voorzitter, wil de vereniging het hoofd boven water houden. Allereerst denkt men aan een z.g. lompen-actie en men hoopt daarbij 'n beroep te doen op de hulp van de huisvrouwen, die een dergelijke actie belangrijk kunnen steunen. Voorts is gesproken over het houden van een flinke verloting en in de herfst een bazar. Bij de bestuursverkiezing werd in de plaats van de heer A. Westerik, die zich in verband met zijn drukke werk zaamheden niet meer beschikbaar kon stellen, met grote meerderheid van stemmen tot voorzitter gekozen de heer H. Bouwhuis, thans tweede voorzitter, die de vereniging al een reeks van ja ren als lid en als bestuurslid heeft ge diend. De heer Westerik sprak er z'n grote vreugde over uit, dat de heer Bouw huis hem als voorzitter zal opvolgen. Zelf hoopt hij als werkend lid nog vele jaren aan de bloei van het mu ziekleven in Holten te mogen mee werken. In de vacatures, ontstaan in het be stuur, doordat de heer A. Westerik zich niet meer beschikbaar stelt en de heer Joh. Koopman reglementair niet herkiesbaar is, werden gekozen de he ren B. Maats en T. Nieuwenhuis. De vergadering besloot in elk geval vóór het vacantieseizoen aan een con cours deel te nemen. In verband hier mede zal met de dirigent, de heer He- leenders, gesproken worden over een tweede wekelijkse repetitie-avond, om dat verschillende leden vrezen, dat men anders niet op tijd met de concours nummers gereed zal zijn. Als de leden zich ten volle geven, zo meende de voorzitter, zal men zeker kunnen sla gen. Bij de rondvraag kwam o.a. de mu ziektent ter sprake. Algemeen was men van mening, dat wat de leden met zo veel enthousiasme hebben opgebouwd met financiële steun van de burgerij, door de gemeente waardeloos is ge maakt. Met lede ogen zien zij hoe ha veloos en verwaarloosd de tent verbor gen staat achter het kantoor van ge meentewerken. De voorzitter zegde toe, dat het be stuur nog eens weer stappen zal on dernemen om, eventueel in samenwer king met de zangverenigingen, in deze een oplossing te vinden. In deze vergadering bracht de voor zitter een bizonder woord van dank aan de tweede dirigent, de heer H. H. Fransen, die zich geheel belangeloos, veel moeite getroost voor de opleiding van de leerlingen. De nieuwe voorzitter, de heer Bouw huis, sprak tenslotte woorden van gro te dank en waardering tot de heer Westerik, voor de uitstekende vervul ling van het voorzitterschap en sloot hierna de vergadering. GOEDE RESULTATEN VOOR JA ARSSTIERENKEURING. Bij de voorjaarsstierenkeuring bij de stal van de Coöp. K.I.-vereniging „Zuid- West Overijssel" alhier, werden de vol gende stieren gekeurd met de daarachter vermelde uitslag Benno, eigenaar W. J. ten Den. te Nw.- Heeten, voorlopig ingeschreven met b Truus' Paul met bWillemiens Nero met b; Decia's Boris met bNero goed gekeurd; Roland goedgekeurd, b plus 82 pnt.Lieske's Bernard goedgekeurd b, 81 pnt.Coba's Paul en Gerhard goedge keurd; Jan opnieuw gekeurd b plus 84 pnt.Peter, goedgekeurd, allen eigen dom van de K.Lvereniging „Zuid-West Overijssel". Voor de Centrale Stierenkeuring te Zutphen werden aangewezen: Peter, Jan, Gerhard, Coba's Paul, Lieske's Bernard, Roland en Willemiens Nero. Van de zwart-bonten zijn Bonne en Joop van de genoemde K.I.-vereniging beiden goedgekeurd, terwijl Bonnex is aangewezen voor de Centrale Stierenkeu ring te Ommen. De stier Albert van de heer G. J. Oostenenk te Okkenbroek werd voorlopig ingeschreven met b.c. plus. Vrijdag 1 April: Demonstratie met de Barriomotator op de Smidsbelt. Aan vang nam. 9 uur. Vrijdag 1 April: Activeringsavond bos- brandweer in Amicitia. Zaal open 7.45 uur nam. Zaterdag 2 April, 7.30 uur: Feestelijke ouderavond u.l.o. school in Irene. Zaterdag 2 April. Bijeenkomst van de CJMV te Espelo in het Zondags schoolgebouw aldaar. Spr.: de bonds- secretaris, de heer A. Rolloos, over: „Omgang tussen jongens en meisjes". Aanvang 7.30 uur. Dinsdag 5 April, nam. 4.305 uur: Spreekuur Dr Tromp Visser, Algem. Ziekenfonds (vooruit afspreken) Dinsdag 5 April, 8 uur precies: Tweede clubavond voetbalvereniging „Holten" in zaal Maats. Dinsdag 5 April, 8 uur precies: Leden vergadering afd. A.B.V.A. in hotel Holterman. Spreker de heer W. Brusse. Woensdag 6 April, 7 uur: Jaarlijkse Alg. Ledenvergadering Coöp. Boerenleen bank, in café J. Jansen. Woensdag 6 April. Uitvoering van de Mattheüs Passion in de Grote Kerk te Deventer. Nam. 6 uur. Donderdag 7 April, 1.303 uur: Spreek uur Kraamcentrum Deventer, kantoor Alg. Ziekenfonds. Zaterdagavond 9 April: Paaswijdings- avond Chr. Gem. Zangver. „Soli Deo Gloria" in de Geref. Kerk. Dinsdag 12 April: Vergadering Plaatse lijke Commissie Steun Wettig Gezag ten Gemeentehuize. Donderdag 28 April: Meimarkt (tevens kermis). Donderdag 28 April: Voorjaarsvergade ring Gewest Overijssel Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in Amicitia. Zaterdag 30 April, 7.30 uur: Feestavond Holtense Oranjevereniging in Amicitia. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: Albert Krikkink, 24 j., en Rika Meilink, 24 j., beiden Holten. Gehuwd: Herman Beldman, 22 j., en Geertrui Hulsman, 22 j., beiden Holten. Overleden: Marinus Heijehk, 66 j., we duwnaar van Berendina Willemina Wil genhof en Alieda Gebbiena van Bruggen (overleden te Enschede). BEVOLKING. Ingekomen: J. Kraaijeveld en gezin van Grootegast naar Stationsstraat 5. VertrokkenH. Beldman en echtg. van Look 8 naar Markelo. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Holten. 10 uur Ds Is raël (Bevestiging Lidmaten) en 3 uur Ds Addink (Bevestiging Lidmaten). In beide diensten collecte voor de res tauratie. Dijkerhoek. Zie Holten. Geref. Kerk. 9.30 uur (Bed. H. Avond maal) en 3 uur (Bed. H. Avondm. en Dankz.) Ds R. A. Hoogkamp. Goede Vrijdag 10 uur Ds Hoogkmap. PAASWIJDINGSAVOND „SOLI". Zaterdagavond 9 April wordt in de Geref. Kerk door de Chr. Gem. Zangver. „Soli Deo Gloria" een Paaswijdingsavond gehouden, waaraan medewerking zal worden verleend door Mevr. Bolink-Lan- deweerd, sopraan, Hilbrand van Bolhuis, orgel, en Herman Koopman, declamatie. Omtrent het uit te voeren program ma hopen we in ons volgend nummer nadere mededelingen te doen. BEKROOND PAASBEEST. De heer J. Dolman heeft op de Paas- veetentoonstelling te Raalte en Wijhe met zijn inzending een 2e en 3e prijs be haald in de rubriek: Vette Koeien. OVERDRACHT OPBRENGST VERKOOPDAG HERV. VROUWEN VERENIGING „ORA ET LABORA". Donderdagavond was het voor de Herv. Vrouwenvereniging een bijzondere avond. Op uitnodiging kreeg men in de pauze bezoek van de president-kerkvoogd de heer J. Sinnema en de secretaris kerkvoogd de heer H. J. Westerik. De presidente der vereniging, Mevr. Israël, heette de beide heren hartelijk welkom en wees er op, dat deze avond een hoogtepunt in het verenigingsleven was. Zij zei dat ondanks het geringe be zoek van 's avonds, deze verkoopdag toch zeker geslaagd mag heten, daar het net to-bedrag van de opbrengst f 700.is, waarvan f 400. voor het restauratie fonds van het kerkgebouw en f 300. voor de vereniging, om mee verder te werken. Hierna werd de enveloppe over handigd. De heer Sinnema dankte de dames voor hetgeen zij in dienst der kerk ge daan hadden. Hij betreurde het, dat, wan neer één van onze verenigingen voor de kerk werkte, niet meer gemeenteleden dit waarderen, en dit toonden door hun bezoek. Niettemin was de kerkvoogdij zeer verrast door dit mooie bedrag. Nadat nog enige vragen werden be antwoord aangaande de restauratie van de kerk, werd deze avond door de pre sidente met gebed gesloten.

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 1