Toenemende belangstelling voor het werk van WWV. Het Landbouwschap. Plaatselijk Nieuws BRAND! Gezonde financiële basis maakt bredere armslag mogelijk. Maandagavond hield de VVV „Hol- tens Belang" haar jaarvergadering in café Maats onder voorzitterschap van Mr. W. H. Enklaar. Er bestond voor deze vergadering een flinke belang stelling, zoals we die in vele jaren niet gekend hebben. Het bestuur kon bij het afleggen van de verantwoording van zijn beleid over het afgelopen jaar, bij monde van de voorzitter en middels de verslagen van secretaris en penningmeester, tal van optimistische klanken laten horen. Mr. W. H. Enklaar wees in de eer ste plaats op de geslaagde contributie- actie, die de bijdragen der leden deed stijgen tot f2038,—waardoor de ge meente thans de maximale subsidie geeft van flOOO,—Hij bracht daarbij dank aan allen, die hiertoe hebben bij gedragen. De nieuwe folder, welke in het af gelopen jaar werd uitgegeven en waar mede nog een jaar kan worden gedaan, had over het algemeen "een gunstige pers. Gedacht werd aan het inrichten van een etalage in de hoofdstad van ons land, gestoffeerd door onze plaatsge noot Piet Bos, met een brok natuur uit de Holterberg. Maar daarvoor heeft men geen geschikte plaats kunnen vin den. Het bestuur blijft echter diligent. Voorts is in overweging de uitgifte, van een affiche met reclame van Hol ten. Dankbaar is het bestuur voor de be langstelling van de zijde van de Pro vinciale VW, die een groep autobus ondernemers en -directeuren en ba lie-personeel van de grote VVV-kan- toren uit alle windstreken, een rond tocht liet malren door onze mooie con treien. Ook wordt nog een gezelschap persmensen verwacht, maar daarover is nog overleg gaande met de betrok ken instanties. Het bestuur zal weer een beroep doen op de plaatselijke verenigingen om medewerking te verlenen aan het vacantie-programma, aldus de voorzit ter, waarvoor men de volgende week Maandag in hotel Holterman met de afgevaardigden hoopt samen te komen. Aan het begin van zijn openings woord heeft Mr. Enklaar nog dank ge bracht aan de heer Maats, die z'n wa randa beschikbaar stelde voor infor matie-bureau der vereniging en op wiens medewerking in het komend seizoen weer kan worden gerekend. In het bizonder heette hij welkom de ere-voorzitter, de heer A. J. Goldstein. Regen deed bezoek niet dalen. De secretaris, de heer A. J. Snijders, constateerde in zijn uitvoerig jaarver slag, dat 1954 wel bekend zal blijven om zijn ongunstige weersomstandighe den, maar de nadelige invloed hier van op het aantal bezoekers van Hol ten is toch niet zodanig geweest, dat men kan spreken van een mislukt seizoen. Zo werden b.v. in het tijdvak van Fe bruari tot en met Sept. 1954 1012 aan vragen en verzoeken om inlichtingen behandeld, waarbij nog 56 telefonische aanvragen werden afgedaan. Geduren de de openstelling van het informatie bureau van 15 Juni8 September, wer den 1453 inlichtingen verstrekt, waar van er 348 betrekking hadden op lo- gies-gelegenheid. Er werden 329 wan- delkaarten verkocht en o.m. 50 dienst regelingen van de OAD en 7 reisgidsen van de Ned. Spoorwegen. In dit verband werden in het verslag enkele waarderende woorden gewijd aan het werk van de administrateur, de heer G. H. Kers, die met zeer veel toewijding en activiteit de belangen van de VW heeft gediend. Het bestuur is 14 maal in vergade ring bijeen geweest, niet alleen voor het gewone routine-werk, maar o.a. voor de contributie-actie, in samen werking met de Holtense Handelsver eniging, de uitgifte van de folder met adressenlijst enz. De propaganda-actie bestond in hoofdzaak uit een adverten tie-campagne in verschillende grote bladen, welke merkbare resultaten af geworpen heeft. Ook het vacantie-programma verliep vlot, waardoor in het hoogseizoen één of twee evenementen per week plaats vonden. Een proef met een nieuwe wegbe- wijzering van wandelingen is jammer lijk mislukt, doordat de aangebrachte gekleurde pijltjes door vernielzuchtige elementen werden afgerukt of vernield. Blijkens het jaarverslag van de pen ningmeester, de heer W. ten Berge, be droegen de inkomsten met inbegrip van een batig saldo van f 165,48 van 't vorige jaar f3687,56 en de uitgaven f3141,19. De bijdragen der leden ste gen door de gevoerde actie met f 838,-. De grootste uitgaven vergden de nieu we folder en andere propaganda, als mede de advertentie-campagne, welke ruim f1800,— bedroegen. Daarbij kwa men nog diverse kleine uitgaven tot 'n bedrag van ruim f 1300,—. Nadat de heren J. G. van Lindenberg en H. Prins een gunstig rapport over de door hen uitgeoefende controle had- de nuitgebracht, werd aan secretaris en penningmeester dank gebracht voor hun uitvoerige verslagen. In de plaats van de heer Van Linden- berg werd de heer F. A. Claasen in de kascommissie benoemd. De bestuursverkiezing, bracht de no dige spanning, doordat tegenover de aftredende bestuursleden, de heren H. J. Bouwhuis, W. ten Berge en H. B. Vosman, vanuit de leden resp. de vol gende tegencandidaten waren gesteld, t.w. de heren Jac. Louwerse, J. Wig- gers en J. G. van Lindenberg. De aftredenden behaalden echter vol doende stemmen om weer voor drie jaar gekozen te worden, al ging het bij de laatste verkiezing slechts om en kele stemmen verschil. Bij de rondvraag kwamen punten naar voren, waarbij de medewerking van de VVV werd verzocht. De heer Claasen verzocht om een directe overgang van de Beukenlaan naar het Station. De heer Mensink zag de afsluiting van de wegen op de Hol terberg by opdooi liever voorbij de ho tels geplaatst, zodat deze in elk geval bereikbaar zijn voor automobilisten en de heer Van Lindenberg verzocht ver wijdering van de vele loslopende hon den op het zomerhuisjesterrein. De heer Dijkstra wees nog op het gevaar voor voetgangers door de smalheid van de weg, die de berg opvoert. De voorzitter zegde toe, deze ver langens bij de bevoegde instanties ter sprake te zullen brengen. Door de heer J. Th. de Jager werd daarna de VVV-film vertoond, welke in het jaar 1941 door hem met wijlen de heer W. Kenemans werd samenge steld. Het was bizonder aardig de toe stand nog eens te zien, zoals die toen was. Ook vertoonde de heer De Jager enkele gekleurde dia-positieven van schilderijen van Rembrandt. Prachtige beelden van een wereldberoemde schil derkunst verschenen op het witte doek. De voorzitter bood de heer De Jager bij zijn dankwoord een klein geschenk aan en sloot de goed bezochte bijeen komst. Voortzetting van Stichting voor de Landbouw. Het Landbouwschap is de voortzet ting van de Stichting voor de Land bouw, die tot stand gekomen is als een natuurlijk gevolg van de samen werking tussen de organisaties van boeren, tuinders en landarbeiders. Deze samenwerking is voor de oorlog be gonnen; zij is gedurende de oorlog on dergronds voortgezet en heeft daarna haar bekroning gekregen in de Stich ting voor de Landbouw. Het voornaamste doel van de Stich ting voor de Landbouw is altijd ge weest: het voorbereiden van het pu bliekrechtelijk orgaan; van het Land bouwschap. Dit doel is bereikt in het begin van het vorig jaar. Maar de Stichting voor de Landbouw had nog een ander doel en een andere taak. Zij moest de belangen verdedigen van de bedryfsgenoten; dus van de boeren, tuinders en landarbeiders. Het was in de dertiger jaren al gebleken, dat de boeren en tuinders alle krachten moeten verzamelen als zij in slechte tijden voor hun belangen moeten opko men. Het was na de oorlog duidelijk, dat een verzamelen van alle krachten even hard nodig zou zijn als in de der tiger jaren. Naarmate de voedselvoor ziening beter en gemakkelijker zou worden, zouden de boeren en tuinders harder moeten vechten voor hun be langen. Gezamenlijke verdediging van deze belangen geeft altijd meer kans op succes, dan wanneer de boeren het onderling niet eens zijn of wanneer de organisaties elkaar tegenspreken. Daar om zijn in de afgelopen jaren de boe ren, tuinders en arbeiders steeds bij elkaar gekomen in de Stichting voor de Landbouw om hun standpunt te be palen. Als zij het daar samen eens ge worden waren, konden zij gaan praten met de regering. Door deze wijze van behandeling der vraagstukken hebben de boeren, tuin ders en arbeiders door hun Stichting voor de Landbouw heel wat voordelen kunnen behalen. Deze voordelen voor de Land- en Tuinbouw lopen in de tientallen millioenen. Vrijwillig of gedwongen? Het belangrijkste kenmerk van de Stichting voor de Landbouw was, dat deze ontstaan was door de vrijwillige samenwerking van de organisaties van boeren, tuinders en landarbeiders. Een kenmerk van deze organisatie is even eens, dat de leden vrijwillig toegetre den zijn. Men kan lid worden als men wil; men kan ook weer bedanken als men wü. Een dergelijke organisatie noemt men privaatrechtelijk. Het Landbouwschap heeft zegging schap over alle boeren, tuinders, loon werkers, verveners, bijenhouders en landarbeiders. Niemand van hen kan zich aan het gezag van het Landbouw schap onttrekken. Daarom is het Land bouwschap publiekrechtelijk. Het is 'n publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, afgekort PBO. Dit alles klinkt nogal ingewikkeld, maar in het dagelijks leven hebben bij na alle boeren en tuinders al lang te maken gehad met een publiekrechte lijke instelling. Iedereen weet, wat een waterschap, een polder, een hoogheem raadschap is. Iedereen, die grond in eigendom heeft in een waterschap, is onderworpen aan de verordeningen van dat waterschap. Dat kan ook niet an ders. Als men zich alleen aan deze verordeningen zou moeten onderwer pen als men daar zin in had, zou het er met de waterschappen en polders maar raar uitzien in ons land. Een goe- JAARVERGADERING CHR. ORANJEVERENIGING De leden van de Chr. Oranjevereni ging „Vreest God, eert de Koning", kwamen Dinsdagavond in één der lo kalen van de School met de Bijbel in jaarvergadering bijeen onder voorzit terschap van de heer J. Kroon, die deze bijeenkomst opende met gebed, nadat gelezen was Psalm 121. Door de secretaris, de heer Js. Beid- man, werden hierna de notulen gelezen en werd tevens een uitgebreid jaarver slag uitgebracht. De 20 bestuursleden werden door de heer Beldman in een bizonder geestige rijmelarij aan de ver gadering voorgesteld. De penningmeester, de heer H. J. Westerik, had over 1954 een klein na delig saldo. Door de commissie voor kascontrole, die bestond uit de heren J. Wiggers en Egb. Koopman, werden blijkens het verslag van eerstgenoemde boeken en bescheiden in orde bevonden, wes halve werd de heer Westerik onder dank voor zijn verrichte werkzaamhe den, décharge verleend. Ook de secretaris, de heer Beldman, werd hartelijk dank gezegd voor het vele werk, dat steeds belangeloos ver richt. Als leden van de kascontrole-com missie 1955 werden benoemd de heren Egb. Koopman en W. Beldman. Bestuursverkiezing. By de hierna gehouden bestuursver kiezing werden herkozen de heren G. Stam, J. Stam en A. J. Pekkeriet, terwijl in de plaats van de heer G. J. Meilink die zich om gezondheidsre denen niet herkiesbaar stelde geko zen werd de heer Js. Meesterberends. Voor het vele werk, dat door de heer Meilink in de loop der jaren voor de Chr. Oranjevereniging werd verricht, werd hem door de heer Kroon har telijk dank gezegd. Buitenfeest op 29 Juni. Na de pauze waarin getracteerd werd op chocolademelk en sprits werd gesproken over de in 1955 te or ganiseren feestelijkheden. Ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. Koningin Juliana zal er des morgens een goochelaar optreden en zullen enkele leuke films worden ver toond. 's Avonds zal er met medewer king van HMV 'n gróte lampionoptocht worden gehouden. De lampions zullen tegen een heel lage prijs door het be stuur beschikbaar worden gesteld. Andere jaren werd op de verjaardag van de Koningin een grote Oranje feestavond belegd, doch met het oog op 5 Mei-feesten komt deze feestavond dit jaar te vervalleh. Traditiegetrouw zal op de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard (29 Juni) een buitenfeest met de schoolkinderen worden gehouden in „Voorsweide" aan de Rijssensestraat, terwijl 's avonds de Chr. Ontspanningsclub COC een feest avond zal verzorgen in het gebouw „Irene". Na een kort slotwoord van de heer Kroon werd deze goed bezochte ver gadering door de heer Js. Beldman met dankgebed gesloten. g BEL ONMIDDELLIJK HET HOOGST GEPLAATSTE eventueel H volgende VET GEDEUKTE NUMMER OP. Vertel rustig en duidelijk bij wie en waar de brand is. Van een juist bericht kan veel afhangen. !H 333 Gemeentehuis, Centrale brandmeldingspost (geopend van Ij 9—12.30 uur en van 13.30—17 uur). Indien gesloten of bij geen gehoor: 234 Brandweercommandant, W. Beyers. gH Bij geen gehoor: =j 352 Groepsbureau der Rijkspolitie. jH Indien men op geen van deze nummers gehoor krijgt (niet te lang wachten) kan men zelf de brandweer alar- meeren door de volgende nummers te draaien: ij 266 Chauffeur-pompbediener J. G. Maats 1= 210 Ordonnans H. J. Bouwhuis, waarschuwt onmiddellijk ch.-pbd. HH G. J. Aitink g§ 203 (alleen overdag) Stoomfluit „De Vrijheid" (huisbrand 2 lange stoten, bosbrand 4 stoten) H! 259 Brandmeester T. Koopman §|g 245 Brandmeester Jac. Louwerse Ui 363 Chauffeur-pompbediener Joh. Schuppert 224 H. Soer waarschuwt E. J. Westerik W= 275 J- van Bruggen waarschuwt tevens W. Oolbekkink 362 Wachtm. Hosmar waarschuwt P. F. van Doorn IÜ 256 Expeditiebedr. Oolbekkink waarschuwt H. Huisman 209 H. Klein Velderman H§ 235 (alleen overdag) Fa. Wonnink waarschuwt J. Romeijn 388 M. den Heijer HH 377 Fa. Veldhuis waarschuwt G. Steunenberg Voorts waarschuwen: Hl 201 Burgemeester, Mr. W. H. Enklaar jlg 352 Rijkspolitie (bureau), bij geen gehoor 217 Groepscommandant jg DIJKERHOEK: 265 Brandmeester G. H. Broekhuis HH 301 A. M. Nijkamp waarschuwt tevens J. Rensen 404 H. Koopman huisgen. waarschuwen tevens J. A. Meijerman 393 Coöperatie waarschuwt J. A. Jansen Manenschijn en §g E. Wechstapel 202 H. Kloosterboer waarschuwt W. H. Smale 250 H. Bosman waarschuwt G. J. Klein Hegeman IH 361 G. H. Vlogtman waarschuwt H. J. Meesterberends VOORGOED VRIJ WEGENS BROEDERDIENST Aan de dienstplichtige der lichting '55 L. Chr. Tromop, is voorgoed vrijstel ling van de dienstplicht verleend we gens broederdienst. JEUGDBIJEENKOMST TE ESPELO Men meldt ons uit Espelo: Het bestuur van de CJMV te Espelo heeft voor haar leden en verloofden op Zaterdag 2 April a.s. als spreker uit genodigd de bondssecretaris, de heer A. Rolloos, die in het Zondagsschoolge bouw aldaar zal spreken over het actu ele onderwerp: „Omgang tussen jon gens en meisjes". 'Alle jongeren uit Es pelo, zowel jongens als meisjes van 16 jaar en ouder, worden op deze avond verwacht, welke zal aanvangen om 7.30 uur. UITVOERING MATTHEüS PASSION In de Grote Kerk te Deventer zaï op Woensdag 6 April a.s. weer de tra ditionele uitvoering plaats vinden van de Mattheüs Passion, waarvoor jaar lijks een enorme belangstelling bestaat. Nadere bizonderheden vindt men in een advertentie in dit nummer. VERLOREN EN GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden: hond aan komen lopen; 1 zak eierkolen. Verloren: 1 kinderwantje; 1 brood mandje; 1 bruine sportpet; 1 paar grol- se wanten; 1 rijbewijs en belastingkaart. Het zoebt ditma dacht werk indoe Voc osia Suna' toe. In 1 Guin< branc groot loren aa et Sin en 1 dicyr En vragt On dat aeid: Schv GE Voorts waarschuwen: 271 Postcommandant Rijkspolitie Bij ongevallen waarschuwen: 330 Dokter J. P. Nagelhout 280 Dokter C. H. Rietdijk 214 E.H.B.O.: W. ten Berge; 252 H. Tulier 436 Zuster T. C. J. Groeneveld, Groene Kruis doende bescherming tegen het water, een goede afvoer van het water, zou de verzorging van de dijken, een af- dan niet mogelijk zyn. Om dat wel mo gelijk te maken, moeten allen in zo'n polder meewerken. Het Landbouwschap gaat niet over mensen, die in dezelfde polder of in hetzelfde waterschap wonen, maar over mensen, die hetzelfde beroep uitoefe nen. Het gaat over allen, die in de land- en tuinbouw werkzaam zijn; on verschillig of ze een eigen bedrijf heb ben dan wel een pachtbedrijf; onver schillig ook of zij ondernemer zijn dan wel arbeider. Het Landbouwschap moet de belangen verdedigen van allen, die in land- en tuinbouw werken, en heeft, daarom zeggenschap over hen allen. A.R. KIESVERENIGING HEEFT NIEUWE VOORZITTER De leden van de A.R. Kiesvereni ging „Nederland en Oranje" kwamen Woensdagavond van de vorige week bijeen onder voorzitterschap van de heer P. v. d. Meulen, die deze vergade ring opende met gebed, na het lezen van 1 Cor. 1 vers 18—31. Na een woord van welkom door de voorzitter en lezing van de notulen door de secretaris, de heer R. Reinink, kwamen enige ingekomen stukken aan de orde, waaronder een schrijven van het Centraal Comité over het Reorga nisatieplan, welk plan op de deputa- tenvergadering van 22 Juni a.s. aan de orde zal komen. Als afgevaardigden naar deze vergadering werden benoemd de heren H. Beldman en W. Rietberg. Laatstgenoemde werd teven benoemd als afgevaardigde naar de vergadering van de Statencentrale Deventer. Wegens bedanken van de heer P. v. d. Meulen werd als voorzitter van de vereniging gekozen de heer W. Riet berg. die deze functie aanvaardde, on der dank voor het in hem gestelde vertrouwen. In oen „politiek overzicht", dat door de heer J. Nijkamp werd gehouden, werd o.a. stil gestaan bij Formosa, de val van Mendes France, de verrassin gen in Rusland, toetreding van Duits land tot de EDG, de Saarkwestie etc. Er volgde op dit overzicht een zeer ge animeerde bespreking. Na gehouden rondvraag sprak de heer Rietberg een woord van dank en waardering tot de scheidende voorzit ter, de heer P. v. d. Meulen, die sinds het vertrek van de heer W. Beldman naar Canada, steeds zijn beste krach ten aan de vereniging heeft gegeven. De goed bezochte vergadering werd hierna door de heer Rietberg met dankgebed gesloten. STIJGEND LEDENTAL VAN DE O.L.M.-AFDELIN G Onder voorzitterschap van de heer A. J. Pekkeriet had Maandagavond in het Stationskoffiehuis van de heer M. Kalfsterman 'n ledenvergadering plaats van de afdeling Holten van de OLM. Bij de vaststelling van de datum de zer vergadering, zo zei de heer Pekke riet in zijn openingswoord, hadden wij eigenlijk verwacht op deze dag mid den in de drukke voorjaarswerkzaam heden te zitten, waardoor de opkomst wel erg klein zou zijn. Maar inplaats van haver zaaien, moesten we sneeuw ruimen. Voor de boeren is het wel een teleurstellend begin, doch het kan alle maal nog wel terecht komen. Het ledental is tot 300 gestegen en hij constateerde, dat de ontspannings avond zeer goed is geslaagd. Van het hoofdbestuur was een schrij ven ingekomen, waarin 't dank brengt voor de gevoerde ledenwerf-actie. In het najaar zal nogmaals een leden campagne worden gevoerd, waarbij 'n bromfiets of iets dergelijks zal wor de nverloot. Ieder lid, dat zich opgeeft, dingt nu reeds mee in deze prijs. Wildschade. Uit mededelingen van de secretaris, de heer J. H. Veneklaas Slots en de heer J. W. Boode bleek, dat door het opruimen van de konijnen de wildscha de in Espelo wordt beteugeld en dat de Wildschadecommissie hieraan haar volle medewerking verleend. Uit 't financieel verslag van de pen ningmeester, de heer E. Voordes, bleek, dat de ontvangsten f3905,84 en de uit gaven f 3764,13 hebben bedragen, zo dat er een klein batig saldo overbleef. De kascommissie, bestaande uit de heren J. Weijers en W. Stevens, ver klaarde, bij monde van eerstgenoem de, de boekhouding keurig in orde te hebben bevonden, zodat de penning meester, onder dankzegging voor zijn goed beheer, décharge werd verleend. Tot leden van de nieuwe kascom missie werden aangewezen de heren J. Weijers en G. J. B. A. Tuitert. Na vaststelling der rekening, bracht de secretaris van het schoolbestuur der lagere landbouwschool, de heer H. Vos man, een verslag uit over het afgelo pen schooljaar, waaruit bleek, dat de school zich in ee ^toenemende bloei mag verheugen. Hem werd dank ge bracht voor zijn arbeid. Bij de bestuursverkiezing, wegens pe riodiek aftreden van de heren H. Mark voort en G. J. Rietberg, stelde laatst genoemde zich wegens drukke werk zaamheden niet herkiesbaar. De heer Markvoort werd met bijna algemene stemmen herkozen. In de vacature koos de vergadering de heer J. A. Aanstoot. Aan de heer Rietberg werd door de voorzitter dank gebracht voor al het werk, dat hij in het belang van de afdeling heeft gedaan. Begin Juni, zo werd op voorstel van het bestuur besloten, zal een excursie worden gemaakt naar de proefboerderij „De Schothorst" bij Amersfoort, waar bij ook een studio in Hilversum en de vlieghaven Schiphol zullen worden be zocht. v^Bij inschrijving werd de contributie inning, welke vóór 1 Mei a.s. moet ge schieden, opgedragen aan de heren E. Jansen en H. Jansen. Er zal bij de betaling der contribu tie een rode kaart worden afgegeven, zo werd medegedeeld, welke bij de Mei-inventarisatie bij de PBH moet in geleverd worden, als bewijs, dat men aan zijn verplichtingen voor de stands organisatie heeft voldaan. De niet-ge- organiseerden betalen voor het Land bouwschap f3,— per ha.; de georgani- seerden f 1,75. Na een dankwoord van de heer Riet berg voor de prettige samenwerking, sluit de voorzitter de vergadering. HET RESTAURATIEFONDS GROEIT Het fonds voor de restauratie van de Ned. Herv. kerk is in de afgelopen maand weer flink gegroeid. Op 1 Fe bruari j.l. was de stand f 25.675,48 en op 1 Maart f28.575,71. Een toename dus van f2900,—. Gt en I rend Janr bert ham Oi jr., Heil Voor vlijtige handen in het schoonmaakgetijHamea-Gele'

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 2