Vrouwen- Wereldgebedsdag Elke tand een krillanl Dames! Vooral nu Handen en Li ppen ruw?pyKQL Holtens Kunstclub Veemarkt Rijssen. 1955 Met millioenen vrouwen over de ge hele wereld worden ook de vrouwen van Nederland opgeroepen tot gemeen schappelijk gebed. Zeker zullen dui zenden haar gebeden tot God willen opzenden op de eerste Vrijdag in de Lijdensweken. Zij willen met die an deren uit de overige werelddelen en vele landen Hem danken, maar ook smeken om hulp en ontferming voor deze wereld, waar zo'n grote nood is. En zij willen met elkaar belijden, dat zij schuldig staan aan de overtreding van Zijn geboden. Zij willen ook vra gen om de komst van Zijn Koninkrijk. In 1887 hield een groepje vrouwen in Noord-Amerika voor het eerst haar gebedsdag, in het bizonder voor het werk der Inwendige Zending. Zij, die uittrokken naar verre zendingsvelden, drongen er op aan, ook haar en dus de Uitwendige Zending, in die gebeden te betrekken. Dit was de aanleiding dat hiervoor een bepaalde dag werd be stemd en wel de eerste Vrijdag in de lijdensweken. De hoofdorganisatie van de wereld gebedsdag berust bij een comité in New York. Voor 't samenstellen van de liturgie voor die dag wordt elk jaar een vrouw of groep van vrouwen aangewezen, telkens uit een ander land. Overal heeft men landelijke comité's, die de gebedsdag in hun vaderland or ganiseren. Een landelijk comité tracht weer in zoveel mogelijk steden en dorpen plaatselijke comité's te vor men om vele vrouwen te bewegen deel te nemen aan de wereldgebeds dag. Het landelijk comité zorgt ook voor de vertaling, het drukken en versprei den van de liturgie en geeft in elk op zicht leiding. Toen Baronnesse van Boetzelaer van Dubbeldam-Van der Hoop van Sloch- teren in 1928 tijdens de conferentie te Jeruzalem met dit werk in kennis kwam, zorgde zij reeds het volgend jaar, dat de wereldgebedsdag ook in Nederland gehouden kon worden. Op verzoek schreef zij ook eenmaal de liturgie. Behalve in de drie laatste bezettings jaren kon dit mooie werk steeds door gaan. In 1946 moest opnieuw worden begonnen. Het is bekend ,dat elk jaar het aan tal deelneemsters aan de wereldge bedsdag zich uitbreidt. In 1953 werd de Gebedsdag in 118 landen gehouden. Het aantal deelneem sters bedroeg dat jaar in Nederland ruim 92000, tegenover een gemiddeld aantal van 5000 vóór 1940. De bijeenkomst wordt hier Vrijdag 25 Februari a.s., des avonds precies 8 uur, gehouden in het gebouw Reho- both. Ter dekking van de onkosten zal na afloop bij de uitgang een collecte wor den gehouden. PROPAGANDA-VERGADERING BOND V. STAATSPENSIONNERING. De afdeling Holten van de Bond voor Staatspensionnering hield Vrijdagavond onder voorzitterschap van de heer J. F. van Geenhuizen Sr. in zaal Maats een propaganda-vergadering, waarin als spreker optrad de heer J. van Ernst uit Apeldoorn, lid van het hoofdestuur. Sprekende over de oudedagsvoorzie ning, gaf de heer van Ernst eerst een historisch overzicht van de totstandko ming van de ouderdomsuitkering. Het was Minister Talma, die in 1913 inzag, dat er wat voor de ouden van dagen gedaan moest worden en een wet indiende, die echter niet werd aan vaard, zoals ze was voorgesteld. Door een amendement werd de leeftijd voor een uitkering op 70 jaar gesteld en de uitkering voor man en vrouw bepaald op f 3.per week; voor een alleenstaan de op f 2.Deze bedragen werden in 191,9 gebracht op resp. f-5.en f3, terwijl de leeftijdsgrens van 70 jaar werd teruggebracht tot 65. Zo bleef het tot 1947 en toen kwam de Noodwet Drees, welke voor de oudjes een aanmerkelijke verbetering bracht. Alhoewel de Bond voor Staatspensionnering tevreden kon zijn over de getroffen maatregelen, was zij niet voldaan. Zij bleef streven voor algemeen staatspensioen. De heer van Ernst behandelde vervol gens het door de Sociaal Economische Raad, de S.E.R., uitgebracht rapport, waarin wordt voorgesteld aan elk Ne derlands ouderpaar op 65-jarige leeftijd een oudendagsuitkering te verstrekken van f 1260.met een overgangstijd van 5 jaar. De spreker was tegen deze over gangstermijn en ook tegen premiebeta ling. De Bond voor Staatspensionnering bepleit een belasting naar draagkracht, daar dit h.i. de beste kostenverdeling is. De heer van Ernst was voorts van oordeel, dat de kleine zelfstandigen met een inkomen van f 3000 van premiebe taling moeten worden vrijgesteld, in- plaats van tot f 2000. Spreker pleitte voor premievrij staatspensioen en wekte de aanwezigen op om lid te worden van de Bond voor Staatspensionnering. Sprekende over de a.s. toogdagen, hoopte hij dat de zalen te klein zouden zijn, opdat hiervan de kracht naar bui ten uitstraalt. De met aandacht beluisterde lezing werd met een hartelijk applaus beloond. Er werden aan het slot nog tal van vragen gesteld. Hamea-Gelei voor Uw handen „ONS BOUWPLAN". In de vergadering van de Chr. Jonge Boeren Org., die Vrijdagavond onder voorzitterschap van de heer W. Aanstoot werd gehouden in het gebouw „Reho- both", sprak de heer W. Rietberg, ass. Rijkslandb. Voorl. Dienst over het on derwerp: „Ons Bouwplan". De heer Aanstoot opende deze verga dering met gebed en Schriftlezing (Psalm 147), nadat gezongen was Psalm 75 1. Na een kort openingswoord werd het woord gegeven aan de heer Rietberg, die in bovengenoemd onderwerp uitvoerig stil stond bij de teelt van rogge, haver, aardappelen en bieten, welke gewassen op de kleine bedrijven, welke in deze ge meente veelvuldig voorkomen, het meest worden verbouwd. In 't bijzonder achtte spr. de teeelt van bieten, gezien de zetmeel- en voe- derwaarde van dit gewas, van zeer groot belang. Wil men de koeien hiervan vol doende kunnen geven, dan moet per koe pl.m. 35 are worden verbouwd, al naar gelang men op gescheurd of blijvend bouwland teelt. Snijmais, eveneens een zeer goed ge was voor hen, die geen bieten willen of kunnen verbouwen, kan gehakseld en in gekuild worden. Verder nam de heer Rietberg het gras land onder de loupe, waarbij werd stil gestaan bij de afwatering, omweidings- systeem en bemesting. Er volgde op dit onderwerp een druk ke bespreking, die om des tijds wille moest worden beëindigd. Inplaats van de heer J. Meijer, die als lid van het bestuur bedankte, werd ge kozen de heer G. Brinks. Na afhandeling van enkele zaken van huishoudelijke aard werd deze goedbe zochte vergadering door de heer Rietberg met dankgebed gesloten, FOKVERENIGING „HOLTEN EN OMSTREKEN". De leden van de Fokvereniging „Hol ten en Omstr." vergaderden Woensdag avond in 't café G. Vruggink onder voor zitterschap van de heer H. Kloosterboer, die in zijn openingswoord wees op de gestadige groei der vereniging en op het grote belang van een fokvereniging, die evenals een melkcontrolevereniging on misbaar is. Door de secretaris, de heer H. Beid- man, werden de notulen gelezen, die onveranderd werden vastgesteld. Uit het door de controleur, de heer J. W. Jansen uitgebrachte jaarverslag bleek o.m., dat er in 1954 392 vaarskal veren en 13 stierkalveren werden ge schetst. In het kort werden de fokresul- taten van de K.I.stieren besproken. Er werden 53 koeien in het Ned. Rundvee Stamboek (N.R.S.) ingeschreven met een gemiddelde van 77.2 punten. Door het bestuur werd aan de leden voorgesteld om in 1955 een bedrag van f 150.beschikbaar te stellen voor de te houden fokveedag en jongveekeuring, welk bedrag aan medailles en geldprij zen moet. worden uitgekeerd aan de eige naren van de roodbonte dieren, die met hun inzending in de prijzen vallen. Verder werd nog een verslag gele zen van de Centrale Bond van M.R.IJ.- fokkers en werden als afgevaardigden naar de jaarvergadering van genoemde bond aangewezen de beren H. Beldman en H. J. Arfman. Door de heer R. W. Weijers, Inspec teur N.R.S.werd hierna een lezing met lichtbeelden gehouden over het onder werp „De roodbont-fokkerij". De goede en minder goede eigenschap pen in de lichaamsbouw der dieren werd door spr. zeer duidelijk naar voren ge bracht en verschillende vragen werden door de heer Weijers beantwoord be treffende melkopbrengst, haarkleur, ver schil in fokinrichting tussen Gelderland, Overijssel en Branbant, enz. enz. De heer Kloosterboer dankte aan het einde der vergadering de heer Weijers voor zijn leerzame lezing. IN HET KEURSTAMBOEK. Door de inspecteur N.R.S., de heer R. W. Weijers werden in het keur-stam- boek ingeschreven: Alida en Olga I van W. J. ten Den te Nieuw-Heeten, beide met 80 punten, en Hetty en Daatje van Johan Wansink, beide met 79 punten. BIBLIOTHEEK VERZET In verband met de Vrouwen-We reldgebedsdag zal de Plattelandsbiblio theek op Vrijdag 25 Febr. a.s. slechts geopend zijn van 7—7.30 uur. BOOTTOCHT ROODE KRUIS In de week van 18—23 April organi seert het gewest Overijssel van het Ned. Roode Kruis weer een boottocht voor zieken en invaliden. Evenals vo rige jaren, zal ook de afdeling Holten weer een plaatsgenoot mogen aanwij zen, die deze tocht kan meemaken. Deze boottocht is bedoeld voor inva liden of zieken, die voortdurend aan hun bed of stoel gekluisterd zijn en wier eentonig bestaan op deze wijze eens een ogenblik afgewisseld wordt. De verhalen van hen, die een derge lijke tocht hebben meegemaakt, zijn al tijd zeer enthousiast en geven steeds blijk van de goede zorg en grote hulp vaardigheid, waarmede de deelnemers worden omringd en van het vele, dat zij op deze tochten te zien krijgen van ons mooie vaderland. Opgave voor deze boottocht kan ge schieden bij de afdelingspenningmees ter van het Roode Kruis, de heer W. ten Berge, hotel Holterman alhier, waarna het bestuur in overleg met de huisarts en de scheepsarts zal beslis sen, wie van de opgegeven personen dit jaar de tocht voor rekening van de afdelingskas zal mogen meemaken. De opgaven moeten uiterlijk 26 Februari a.s. binnen zijn. UITSLAG BEVOLKINGSONDERZOEK De Overijsselse vereniging tot be strijding van tuberculose, onder wier auspiciën het alhier van 6—10 Decem ber van het vorig jaar gehouden be volkingsonderzoek plaats vond, heeft enkele mededelingen gedaan over de medische bevindingen. Het aantal deel nemers bedroeg 3781, waarvan er 108 werden opgeroepen voor een nader onderzoek. Gevonden werd 1 geval van open actieve tuberculose, 2 gevallen van dubieuse actieve t.b.c. en een aan tal gevallen van in-actieve, resp. ge nezen t.b.c., waarvan sommige onder controle van een consultatiebureau ge steld werden. Verder kwamen tal van andere afwijkingen aan 't licht, waar onder ernstige bronchipathieën, vluch tige longinfiltranten, hartvergrotingen enz. In tegenstelling tot de vorige maal, toen geen actieve t.b.c. gevonden werd, is dus thans één geval van open t.b.c. geconstateerd. Dit is nog steeds ver heugend weinig, maar het bewijst, al dus wordt opgemerkt, dat de t.b.c. voorlopig nog niet is uitgeroeid. Aan alle instanties en particulieren, doch in het bizonder aan de heer C. G. Bal, die het onderzoek alhier organiseerde en ook aan diens echtgenote, wordt dank gebracht voor de buitengewoon prettige medewerking, welke werd on dervonden en die het onderzoek zo goed heeft doen slagen. Het grote belang van het bevolkings onderzoek voor de volksgezondheid is door het bovenstaande wel weer dui delijk aangetoond. EERSTE LUSTRUM-BIJEENKOMST In zaal Amicitia werd Donderdag avond de jaarlijkse bijeenkomst gehou den van de leden van de Holtense Kunstclub „H.K.C.", welke bijeenkomst met een kort woord geopend werd door de burgemeester, Mr. W. H. Enk- laar. De burgemeester sprak in zijn ope ningswoord zijn vreugde uit over de flinke belangstelling voor deze avond, waarmede hij dokter Nagelhout als promotor en leider van de HKC graag gelukwenste. Deze jaarlijkse samen komst, die wij zeer terecht de „avond van dokter Nagelhout" heten, betekent iets voor onze gemeenschap en gaarne brengen wij U dank voor al dat werk, dat U verricht en waarmede U streeft naar verheffing van het culturele op 't platteland, aldus burgemeester Enklaar. Nadat dokter Nagelhout had dank gezegd voor de vriendelijke woorden, tot hem gesproken, deed hij in 't kort enkele mededelingen betreffende de club. Het ledental beweegt zich nog steeds in stijgende lijn en bedraagt pl.m. 120. Ook met het verkopen van de loten liep het weer zeer naar wens. Dit jaar werden er 365 loten f 2,50 per lot verkocht met een totale op brengst van f890,—. Verder vertelde Dr. Nagelhout over zijn „werfreis", die hij in gezelschap van zijn echtgenote in de zomer van 1954 door België en Frankrijk maakte. Van tal van hotelliers werd zeer veel medewerking ondervonden, doch er waren ook teleurstellingen. Tijdens de ze werfreis 1954, die 3 weken duurde, werd per auto 6500 k.m. afgelegd. Na deze gezellige causerie van Dr. Nagelhout werd de verloting gehouden, waarvoor weer tal van waardevolle prijzen waren aangekocht. De drie hoofdprijzen (2 schilderijen van Belgische schilders en een prach tig stuk beeldhouwwerk, vervaardigd door Mevr. Ans de Mik-de Boer) wer den resp. gewonnen door de heren W. Beijers, Ds. J. H. Israel en G. Spak- man. Na de pauze waarin Mevr. de Mik- de Boer een demonstratie gaf op haar draaischijf hield de heer H. J. M. Basart, directeur van de Rotterdamse Academie voor Beeldende Kunsten, 'n lezing over het onderwerp: „Wat is kunst en wat wil de kunstenaar eigen lijk?" De heer Basart begon met er op te wijzen, dat van alle onderwerpen waar over de mens met zijn medemens twist, de kunst wel een van de moeilijkste is, want het is moeilijk de objectieve en de subjectieve kanten van het probleem uit elkaar te houden. De oorzaak van het rumoer om de hedendaagse kunst is het wanbegrip van voor- en tegenstan ders. Spr. wees er op hoe men zich los moet maken van subjectieve voorkeur en hoe moet worden afgerekend met 't woord „modern", dat zoveel misverstand te weeg brengt en waarvan de betekenis zo vaak wordt onderschat. De conclusie kan kort zijn. Het blijft n.l. niet bij 't oude of men een boerderij of 'n auto garage exploiteert en zo is het ook met de schilderkunst. Aan de hand van lan taarnplaatjes toonde spreker aan hoe de 15e eeuwse schilder Hugo van der Goes, een begaafd schilder, niet meer of minder modern was dan Frans Hals in de 17e eeuw of de 19e eeuwse schil der Breitner. Uitvoerig ging de heer Basart in op de vraag: Wat verlangt gij van 't kunst werk, en kwam daarbij tot de conclu sie, dat het begrijpen van een kunst werk van de toeschouwer moet uit gaan. Voorzover kan worden nagegaan, heeft de mens er altijd naar gestreefd om uitdrukking te geven aan zijn gees telijke bewogenheid, aan zijn vreugde, zijn angst, zijn verlangen, zijn ontroe ring enz. enz. en hij maakt daarbij ge bruik van de uitingsmiddelen, die zijn zintuigen hem ten dienste stellen. Daarvoor is het woord, zowel het ge schrevene als het gesprokene, de klank in de muziek, de beweging in de dans, en voorts nog andere, die beeldende middelen worden genoemd, n.l. de lijn, de vorm, de kleur en de ruimte, die zich betrekken op de bouwkunst, de beeld houwkunst, de schilderkunst en alle toegepaste kunsten, te begrijpen. Hoe de middelen ook worden ge bruikt, het kunstwerk zal altijd in een zekere relatie staan tot de materiële werkelijkheid, omdat de mens hieraan zijn voorstellingsvermogen ontleent. Spr. gaat aan de hand van verschil lende lantaarnplaatjes na hoe de ver houding is tussen hetgeen de natuur is en wat de kunstenaar er van maakt. Daarbij wordt o.a. getoond een Egypti sche wandschildering voor Christus, bloemen van Albrecht Dürer, glas met bloemen van Ed. Manet, bloemen van Vincent van Gogh, pot met rozen van Herbin, appelboom van Gustaaf Klink en rozen van Van der Lek. Het gaat er om, dat de kunstenaar in staat is ons door zijn bijzondere, soms zeer afwijkende visie iets van de din gen te openbaren, die we nu opeens in een heel andere betekenis zien, omdat ze van een bepaalde kant overdreven scheef zijn belicht. Uitvoerig gaat spreker in op 't onder werp, dat men de schilderkunst wezen lijk anders ziet dan b.v. de literatuur, omdat de middelen waarmede hij wordt benaderd geheel anders zijn; die midde len zijn lijn en kleur. Aan de hand van voorbeelden toonde de heer Basart aan van welke betekenis zij zijn om de mens een schoonheidsontroering te geven. Aan het slot vroeg spreker zich af of hij er in geslaagd was zijn gehoor verder te brengen op het pad van de kunstbe schouwing. Dat dit pad niet gemakkelijk is, is hem overbekend. Een gesprek met de muzen is nu eenmaal niet eenvoudig, maar hij hoopt, dat uit de aanwijzingen, welke hij heeft gegeven, enige bruikbare aanwijzingen zijn te putten, die bij de beschouwing van de schilderkunst van nut kunnen zijn. Nadat nog tal van vragen beantwoord waren, o.a. met betrekking tot het rela tieve in de kunst, bracht dokter Nagel hout de spreker dank en sloot burge meester Enklaar de bijeenkomst met dank aan laatstgenoemde voor de goede en leerzame avond, welke hij de leden van de Kunstclub bezorgd had. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Jan Johan, zv. Hendrik Bo- link en Johanna Aanstoot. Ondertrouwd: Albert de Grote, 39 jr. en Johanna Gerritdina Veneklaas, 44 jr., beiden te Holten. Overleden: Hendrikus Vincent, 88 jr., wedn. van Harmina Nijhof, Holten. Gerrit Jan Aaftink, 86 jr., wedn. van Gezina Berghuis, echtg. van Anna Ber- tina Nieboer, Holten (overl. te Deven ter). Ingekomen: H. Otten van Rijssen naar Borkeld 2. Vertrokken: G. J. W. Gruiters en ge zin van Smidsstraat 1 naar Coevorden. VERGADERING „JONG HOLTEN". Weinig belangstelling voor O.- en O.dag te Rijssen. De leden van de vereniging „Jong Holten" kwamen Woensdagavond in het stationskoffiehuis van de heer M. Kalf- sterman in vergadering bijeen onder voorzitterschap van de heer Joh. Lub- bersen, die zich in zijn openingswoord in het bijzonder richtte tot de advise rende leden de heren P. G. Dijkstra en A. J. Snijder en tot een aantal dames, die gevolg hadden gegeven aan de uit nodiging om deze vergadering bij te wo nen. Nadat de secretaris, de heer J. Roel- vink, de notulen van de vorige vergade ring had gelezen, deed de voorzitter mededeling van het programma van de O.- en O.dag, die op Donderdag 24 Febr. a.s. in het Parkgebouw te Rijssen ge houden zal worden. Hij wekte de leden op om deze ontwik- kelings- en ontspanningsdag te bezoeken. Helaas had dit opwekkende woord weinig resultaat, want slechts een 4-tal leden gaf zich op. Aangezien de afdeling Hol ten zich voor een aantal plaatsen (36) garant heeft moeten stellen, zal deze O.- en O.dag de vereniging financieel nadeel brengen, indien deze kaarten on verkocht blijven. Een groot deel van de leden was op deze vergadering niet aan wezig en hopelijk zijn er onder hen nog een flink aantal, die de O.- en O.dag in Rijssen willen bezoeken. Op de bijeen komst in Rijssen zal worden gesproken door de heer Wesselink, hoofd van de Landbouwschool te Bruchem, over het onderwerp: „Platteland en Cultuur". Des avonds zal door de afd. Wierden wor den opgevoerd het toneelspel „De klomp en de goudvis", terwijl een Ambonees ensemble uit het kamp „Vossenbos" bij Wierden voor de muzikale afwisseling zal zorgen. Verder deelde de voorzitter nog mede, dat de heer H. W. Koopman werd be noemd tot 2e voorzitter en de heer G. Wesseldijk tot 2e secretaris. Het ophalen der contributie werd voor f 16.aangenomen door de heer B. Nij- land. Na de pauze werden door de heer P. G. Dijkstra filmplaatjes vertoond over Canada en Californië. De heer Dijkstra gaf bij de verschillende prachtige opna men een duidelijke toelichting en het gebodene werd zeer gewaardeerd. Ook de opnamen, die gemaakt werden op de jongveekeuring 1954, in „Kalfsterman's Weide", op de „Holbatheo" in Dijker- hoek en de kiekjes uit Holten en omge ving waren schitterend. De heer Lubbersen was de tolk van de aanwezigen, toen hij de heer Dijkstra hartelijk dankte voor het vertonen van de filmplaatjes en het gezellige praatje, waarmede hij deze vertoning omlijstte. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Holten. 10 uur Ds. J, Swijnenburg van Nijverdal en 7.30 uur Ds Israël. Collecte voor het Jeugdwerk. Dijkerhoek. 7.30 uur Ds. Israël. Collecte voor het Jeugdwerk. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds Hoogkamp. Extra collecte voor eigen Diaconie. Gevonden en verloren voorwerpen. Gevonden: hamer; metalen duimstok; geblokte sjaal; tas met pyama; kunstge bit (boven); grolse want (linker); kinder- zakdoekje; doos met rollen kastpapier; rechter dameswant; paar kinderschaat» sen. Verloren: petje; paardendeken; kin derarmbandje; glacé herenhandschoen; vulpen; dameshoedje. BIJEENKOMST „JONGE KERK". Maandag 14 Febr. hield de Jonge Kerk haar maandelijkse bijeenkomst in Irene. De voorziter, Ds. Israel, heette in het bizonder van harte welkom Dr. Bartels, secretaris van de sectie Jonge Kerk van de landelijke Hervormde Jeugdraad, Daarnaast kon hij weer enkele nieuwe leden begroeten en hij sprak de hoop uit, dat het met de Jonge Kerk Excelsior mocht gaan, opdat zij geen holle phrase werd, doch een afdeling van de belijden de kerk van Christus. De inleider, de heer Fokke, gaf aan de hand van de tweede brochure, uit gegeven door de Commissie ter Organi satie van de Kerkdag 1955 (2e Pinkster dag Borne) een uitvoerige uiteenzetting over het onderwerp „Dienen en Verdie nen". Na de inleiding ontspon zich rond de vragen: „Kan ons verdienen tegelijk die nen en ons dienen tegelijk verdienen zijn", „Wat is een rechtvaardig loon en een rechtvaardige winst"" en: „Zit er geestelijke winst in de P.B.O.", een leven dige gedachtenwisseling. De algemene conclusie was, dat ar beid geen vloek, doch een zegen is. Ons dienen kan zeker verdienen zijn. Wanneer men de gemeenschap dient heeft men recht op loon. Omdat Jezus gehoorzaam is geweest tot de dood en zo volkomen gediend heeft, daarom ontvangt hij zijn loon in de opstanding. Dit is even wel geen geldelijk loon. Terwille van de gerechtigheid ontvangt de mens loon om zodoende in zijn levensonderhoud te kun nen voorzien en het kindschap Gods te kunnen beleven. En ons dienen tegelijk verdienen? Concreet zei men ja, immers eerlijk duurt het langst, maar abstract gezien ook een bevestigend antwoord, daar wanneer men Gods belofte uitvoert, men de zegen des Heren verdient. Wat een rechtvaardig loon is? Men vond dat 't loon dan rechtvaardig was, wanneer het ruimschoots in de behoefte van de mens voorzag. Mocht er evenwel een bepaalde bevolkingsgroep zijn, die in nooddruft verkeerde, dan zou men zich voor deze groep opofferingen moeten kunnen getroosten. De questie van rechtvaardige winst ligt veel moeilijker, daar een ondernemer bepaalde reserves moet vormen om con junctuurschommelingen te kunnen op vangen en op bepaalde tijden investe ringen moet verrichten. Z'n winst mag niet gevormd worden ten koste van de gemeenschap en zijn personeel. Als slot de geestelijke winst van de P.B.O. Dit is nog moeilijk na te gaan, hoe deze zich zal ontwikkelen. In theo rie zag men er wel iets in, daar hierbij de werknemer meer verantwoordelijkheid door medezeggenschap verkrijgt. Wetende, dat de problemen lang niet afdoende behandeld zijn, heeft men toch de kans gehad er in te duiken en dat juist verrijkt de geest. Na de pauze kreeg Dr. Bartels het woord. Spreker zei, dat het moeilijk was te spreken over de Jonge Kerk, daar men zien moest wat het was. Twee argumenten voerde hij aan, waarom een 15 jaar geleden de Jonge Kerk was opgericht. Ie. Men meende, dat het goed was na de belijdenis-cate chisatie elkaar te steunen in het geloof. 2e. Aan de hand van de Bijbel kan de levenshouding bepaald worden ten aan zien van het dagelijks werk en de vele feitelijkheden in de wereld. De landelijke Commissie treedt advi serend op. Het is geenszins de bedoeling van de Jonge Kerk bestaande verenigin gen, die zich ook op dit vlak bewegen, hun bestaansdecht te ontnemen. Hei geve rune mciu arbe: verd proa ring men* ducti Het van de n; slecn nen 1 De toesti aaan U inste Op de Maandag j.l. te Rijssen gehou den veemarkt waren aangevoerd: 1( stuks vee, runderen 430, varkens en 2 schapen. Prijzen: 77 vette koeien, eerste kwali teit van f2,40 tot f2,65; tweede kwali teit van f 2,25 tot f 2,40; derde kwaliteit van f 2,10 tot f 2,25 per kg. slachte- wicht. 165 melk- en kalfkoeien van f640,— tot f925,— per stuk. 68 pinken van f 345,tot f 485,— per stuk. 31 graskalveren van f 190,— tot f 280,— stuk. 89 nuchtere kalveren van f 34,— tot f50,— per stuk. 28 drachtige zeu gen van f 270,— tot f 350,— per stuk. 30 loopvarkens van f65,— tot f90,— per stuk. 604 biggen van f4,50 tot f5,50 week. Vette koeien en stieren: Het aanbod was redelijk groot. De handel over het geheel was redelijk vlug, terwijl de prijzen voor prima beesten iets hoger waren. Gebruiksvee: De markt was matig bezet. De handel in de beste soorten had 'n goed verloop, doch in de overige soorten was de handel kalm met lykblijvende prijzen. Nuchtere kalveren: Het aanbod was iets groter. De handel had een goed verloop met onveranderde prijzen. Varkens en biggen: Het aanbod was niet groter, doch de handel was vlug ger met gelijkblijvende prijzen. Pinken en kalveren: Het aanbod was niet groot. Een kalme handel met staande prijzen. nieuw ||it sterkt moete heid wordt Üjkhe kelen drijf laak klinkt rig d toenm ig v de klopt. Inti revolt grepei gemaa nieuw Ameri srke n, d dat ni dat e ambte: kele j. viermr nodig «lik af Ameri. Dat 0] komen nie i'an dt kn. V, (waaro

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 2