keenlég&ll 10e viering Nationale Feestdag ro 58 Plaatselijk Nieuws AGENDA Uo. 7. Jaargang 7. ZATERDAG 19 FEBRUARI 1955. Verschijnt elke Zaterdag. HOLTENS NIEUWSBLAD abonnementsprijs van du blad bedraagt f 1.15 p. kwartaal Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" te Holten. Telef. K 51,83 - 231, Adv.-prijs115 m.m. a contant1.50. Iedere m.m. meer f 0.06 tuk Dezer dagen heb ik een oriënterende bespreking gehad met vertegenwoordi gers van de beide oranjeverenigingen, de volksfeestcommissies en schoolfeestcom- missies. Ik heb in eerste instantie aan deze ver enigingen gedacht, omdat zij het zijn, die zich in het algemeen met het organise ren van feesten bezig houden. Bij deze bespreking is van alle zijden de wens en de bereidheid naar voren gekomen om op de komende nationale feestdag tezamen de organisatie der fees telijkheden ter hand te nemen. Het is duidelijk, dat deze samenwer kende verenigingen zonder de medewer king van de ter plaatse werkende ver enigingen hun taak niet kunnen, ook niet zouden willen volbrengen. Het is daarom, dat ik gaarne een be roep op alle verenigingen in Holten zou willen doen, of zij zouden willen overwe- in hoeverre zij een bijdrage zouden kunnen leveren in de feestviering van de 5e Mei 1955. Het organiserend comité stelt zich de werkwijze aldus voor, dat die verenigin- l, die tot medewerking bereid en in staat zijn, schriftelijk te kennen geven aan de secretaris van het comité, de heer Beijers, gemeentehuis alhier, waaruit hun eventuele bijdrage zou kunnen be staan. Gedacht wordt aan een openluchtfeest in de middag en een avondvulling in de diverse zalen in het dorp. Zodra deze berichten zijn ontvangen ,1 de commissie zich over de geboden mogelijkheden beraden, waarna een ge zamenlijke vergadering met die vereni gingsbesturen zal plaats vinden, die zich hebben aangemeld. Hierna zullen de plan nen in gemeenschappelijk overleg nader worden uitgewerkt en tot een geheel worden samengevoegd. Ik zou de plaatselijke verenigingen der halve willen uitnodigen vóór 1 Maart 1955 zich schriftelijk te willen aanmel den, onder opgave wat een ieder zou kunnen presteren. Het organiserend comité heeft zich s volgt geconstitueerd J. Beldman (chr. oranjevereniging) W. Beijers (volksfeestcommissie dorp), secretaris B. H. Brouwer (schoolfeestcomm. dorp) H. J. A. Koldeweij (oranjevereniging) J. Kroon (chr. oranjevereniging) J. W. Nijland (volksfeestcomm. Espelo) G. H. Wanders (schoolfeestcommissie Dijkerhoek) E. Wegstapel (volksfeestcommissie Dijkerhoek) H,Wierda (schoolfeestcomm. Espelo); G. Wissink (volksfeestcommissie dorp). Ik zal zelf het voorzitterschap van deze commissie waarnemen. Ik hoop gaarne, dat wij, door spontane samenwerking, een goed feest.op 5 Mei e.k. zullen kunnen vieren! Het woord is thans aan de verenigin- ;n! Mr. W. H. ENKLAAR, Burgemeester. VOORLICHTINGSAVOND VAN G.E.B. Door het Gemeentelijk Electriciteits- bedrijf werd Woensdagavond in de zaal jvan de heer J. Maats in samenwerking met de betrokken dienst van de N.V. Electriciteitsfabrieken „De IJsselcen- trale" een voorlichtingsavond gehouden. De burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, verwelkomde de talrijke dames, die aan oproep van het G.E.B. gehoor had- i gegeven en wees er in een korte in- ling op, dat voorlichting wordt gege- i om de electrische stroom zo econo misch mogelijk aan te wenden door de gemakken en de voordelen van de ge bruiksvoorwerpen te demonstreren. Het G.E.B. treedt niet op als leverancier van èe apparaten; daarvoor worden de plaat selijke installateurs ingeschakeld. Het wil slechts zoveel mogelijk stroom ver hopen, waarvan iedere huishouding zo economisch mogelijk kan profiteren. Mej. W. M. G. Oude Wolbers, huis houdkundige van de IJsselcentrale, gaf vervolgens op een tweeplaats electrisch comfoor een demonstratie in welk een tijd en met welk een betrekkelijk geringe hoeveelheid stroom men een vol- menu kan klaar maken. Boven was een grote spiegel aangebracht, zodat de dames de gehele kokerij vanaf hun plaatsen goed konden gadeslaan. Er werd vlees gebraden, aardappelen en groente gekookt, pudding gemaakt, ter wijl zij nog een cake bakte. Voorts gaf mej. Oude Wolbers een demonstratie met de wonderpan, de Presto Cooker, waarin meerdere gerech ten tegelijk door middel van stoom wor- klaar gemaakt. De snert, die anders il lang moet koken, was hierin met fen half uur gaar. De pan is nogal duur, maar geeft overigens een flinke bespa ring. Onder het koken gaf mej. Oude "Olbers een leerzame uiteenzetting van de vereiste handelingen. In de pauze gaf de heer Kamp bij een aangeboden kopje koffie nog een toelichting op het gebruik van diverse electrische apparaten. Vervolgens werden door de heer Schotveld filmpjes vertoond over de fabricage en 't gebruik van strijkijzers, koelkasten en andere electrische ge bruiksvoorwerpen, waardoor de aanwe zigen een inzicht kregen hoe deze zijn samengesteld en behandeld moeten wor den. Aan de hand van een geplaatste kWh meter werd genoteerd, dat voor deze kokerij 2.2 kWh gebruikt was, zodat zij aan stroom 36.3 cent gekost had. De bedrijfsleider-administrateur van het G.E.B., de heer H. Westerik, bracht de dames en heren dank voor de ver zorging van deze avond, die niet alleen leerzaam was, maar ook enige ontspan ning gaf. Men had iets kunnen leren om in de huishouding in toepassing te brengen. JAARVERGADERING AFDELING ALG. NED. BOUWBEDRIJFSBOND. De afdeling Holten van de Alg. Ned. Bouwbedrijfsbond hield Dinsdag 15 Fe bruari j.l. haar jaarvergadering in de zaal van de heer K. ter Horst alhier. De voorzitter, de heer H. W. Kromdijk, opende de vergadering met een wel komstwoord tot de aanwezige leden. De notulen werden zonder opmerkin gen goedgekeurd. Diverse ingekomen stukken werden behandeld, o.a. de va- cantieweek van 2530 Juli, die gelijk ligt met de textielfabrieken in Twente. De penningmeester, de heer G. H. Op laat, gaf een overzicht van de afd.kas, welke een behoorlijk saldo heeft. Tevens deelde hij mede, dat het ledental steeds stijgende is, ondanks verhuizingen en overschrijvingen. Wat de contributieverhoging betreft, die op 28 Febr. a.s. zal ingaan, deed de penningmeester een voorstel, dat werd aangenomen, n.l, om deze op te vangen met het kassaldo, zodat er voor de leden geen verhoging komt dit keer. De kascontrolecommissie had de be scheiden inorde bevonden, zodat de pen ningmeester dank werd gebracht voor 't goede beheer. Tot leden van de controlecommissie 1955 werden benoemd de heren M. Kers en H. Vincent. Voor de aftredende secretaris, de heer T. Koopman, die zich als secretaris niet meer herkiesbaar stelde, werd gekozen de heer J. H. Dangremond, die deze be noeming aannam. De voorzitter feliciteerde de nieuwe secretaris met zijn benoeming, en sprak enige woorden van dank tot de schei dende secretaris voor de goede admini stratieve verzorging der afdeling en de prettige samenwerking en liet deze waar derende woorden vergezeld gaan met het aanbieden van een doos sigaren. Het bestuur werd met 2 leden uitge breid en wel met de heren T. Koopman en Joh. te Maat. Drie bzestuurders gaven zich op als afgevaardigden naar de rayonvergade ring te Hengelo op 26 Febr. a.s. Bij de rondvraag werden er nog ver schillende onderwerpen besproken, o.a. de N.V.V.-t.b.e.colIecte en de gezellige avonden van de Bestuurdersbond, zodat het al laat was toen de voorzitter deze vergadering met een dankwoord aan de leden voor hun opkomst sloot. VERGADERING DIJKERHOEKSE PLATTELANDSVROUWEN In café „Het Bonte Paard" hield de afdeling Dijkerhoek van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen haar jaarver gadering onder leiding van de presiden te, mevr. M. Reilink-Kers, die de aan wezige dames met een hartelijk woord welkom heette. Door de secretaresse, mevr. J. Reilink- Reilink en de penningmeesteresse, mevr. J. Rensen-Stevens, werden de jaarver slagen uitgebracht, waaraan wij ontle nen, dat de afdeling een opgewekt ver enigingsleven leidde, dat tal van lezin gen en samenkomsten georganiseerd werden en dat de boeken over het afge lopen jaar nog met een batig saldo kon den worden afgesloten. De controle commissie, bestaande uit de dames D. Broekhuis-Groot Bronsvoort en R. Weg- stapel-Stevens, had de bescheiden in orde bevonden, zodat de penningmees teresse met een woord van dank werd gedechargeerd. Bij de bestuursverkiezing was aftre dend mevr. M. Reilink-Kers, die regle mentair niet herkiesbaar was. In haar plaats werd gekozen mevr. H. Wanders- Greve, die haar benoeming aanvaardde. Na de pauze werden enige aardige films vertoond, waarna de 2e presidente, mevr- A. Kloosterboer-Nijland, 't woord nam om de scheidende presidente te be danken voor het vele goede werk, dat zij al deze jaren, eerst als secretaresse en later als presidente, voor de vereni ging gedaan heeft. Mevr. Reilink-Kers sloot voor het laatst in deze functie met een kort dankwoord de bijeenkomst. Prinses Marijke, die vandaag haar 8e verjaardag viert GRAADS, DIKA EN MOO NOAR HOOLTEN. De bekende hoofdrolspelers in de Wierdense revue, Graf ds, Dika en Moo, komen Maandag 28 Febr. a.s. naar Hol ten. Zij zullen ter gelegenheid van de jaarvergadering van de afd. Holten van de O-L.M. na de pauze voor de leden der afdeling optreden. BOSBRANDBESTRIJDING. De burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, is als vertegenwoordiger van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten be noemd tot lid van de Commissie Bos- brandweer van het Bosschap. CONTACTAVOND VOETBALVERENIGING „HOLTEN". De Voetbalvereniging „Holten" orga niseerde Dinsdagavond in de zaal van café Maats een contact-avond, die door een groot aantal leden en junioren was bezocht. Ook het voltallige bestuur was aanwezig. De voorzitter, de heer H. W. t. Velde, verrichtte in het kader van het program ma de symbolische aftrap en wees in zijn welkomstwoord op de noodzaak van een goede kameraadschap, die de saam horigheid vergroot en de clubgeest ver sterkt. Als er door de weersomstandig heden niet gevoetbald kan worden, is 't nodig om toch bij elkaar te komen en daarom prees hij het initiatief van de heer Jaap Kater, om deze avond in el kaar te zetten. De trainer van de junioren (de beul Jaap Kater) kwam vervolgens met zijn troepje voor het voetlicht om iets van deze training te laten zien. Er werd ge musiceerd en gezongen en bij de spel regeltest bleken de junioren lang niet slecht op de hoogte te zijn van de voetbalvoorschriften. Na de pauze hield Jaap Kater een praatje, waarbij hij de spelers hun fei len toonde. Velen kregen een lik uit de pan en anecdotes werden verteld van de dingen, die men de laatste maanden be leefde. Dringend werd allen op het hart gebonden hun liefde voor de club te tonen om daarmede de clubgeest te ver hogen. Het bestuur kreeg daarna gelegenheid met het spel „Het hangt aan de muur en het tikt" zijn intelligentie te tonen. De drie opgegeven onderwerpen wist men nog juist in minder dan 20 vragen te raden. De onderwerpen waren: „De boom bij Wansink", „Kankeren" en „Een plas in de goal". In dit programma tracteerde de heer J. Kalfsterman zijn clubgenoten op een knakworstje en bracht de heer Kater nog een declamatie van Louis Davids van „De Voetbalmatch". Aan het slot werd dank gebracht aan Henk Bouwhuis en Fokke Petter voor hun nianobegeleiding, aan Ap Dolle- kamp voor zijn assistentie en dankte de voorzitter de heer Kater voor de orga nisatie van deze avond, waarvan de jongelui zeer genoten hadden. AUTO'S BOTSTEN Toen de bakker Joh. Aaftink Maan dagmiddag met zijn personenauto de ingang naar de bakkerij van de heer J. A. Slotman wilde inslaan, werd hij van achter aangereden door een personen auto, bestuurd door de heer C. V. uit Kedichem. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor en de materiële schade was niet groot, maar het ver- keersincident bracht economische na delen mee, omdat velen hun werk een tijdje in de steek lieten om de situatie in de Dorpsstraat eens te bekijken. De verzekering van A. zal wel het kind van de rekening worden, omdat het doorgaand verkeer in dit geval voorrang had. Dinsdagmiddag had in de Dorps straat ter hoogte van de garage EHAG van de heer T. Stokkers weer een autobotsing plaats, die min der goed afliep dan Maandag. Onge veer half 4 naderde met een vrij snelle vaart uit de richting van de viaduct een personenauto van het confectiebe drijf de N.V. Tricotal uit Almelo, be stuurd door de heer T. H. uit Almelo. Bij de benzinepomp stond een auto geparkeerd, terwijl van de andere kant een vrachtauto met aanhanger nader de. Blijkbaar heeft de bestuurder vaart ingehouden of afgeremd met het ge volg, dat de auto slipte en 'met een flinke klap aan de andere zijde van de straat gedeeltelijk onder de vrachtwa gen terecht kwam. De Citroën werd van voren geheel ingedrukt, zodat men de bestuurder en de naast hem zitten de productieleider A. A. T. uit Alme lo met moeite uit hun benarde posi tie kon bevrijden. Beiden waren vrij ernstig gewond en werden bij de fam. H. G. Jansen binnengedragen, waar de beide artsen, de heren J. P. Nagelhout en H. C. Rietdijk en de heer W. ten Berge van de EHBO, de eerste hulp verleenden. Zij moesten later per zie kenauto naar hun woningen te Almelo worden vervoerd. De derde inzittende, de heer H. E. v. d. K. kwam met de schrik vrij. De bestuurder van de vrachtauto, de heer A. R. de H. uit Tiel, die juist ste nen had afgeleverd voor de nieuwe school alhier, zag het ongeluk aanko men en wist zijn wagen tot stilstand te brengen, waardoor de botsing nog enig zins werd getemperd. De Ryksverkeers- politie heeft de personenauto, die zwaar beschadigd was, in beslag genomen en per kraanwagen naar Almelo doen ver voeren. Het ongeval trok een enorme belangstelling. Een uur later had in de Oranje straat nog een botsing plaats. De heer L. J. B. uit Baarn, die voor een tegen ligger moest afremmen, gleed met zijn DKW-personenauto tegen de vracht auto van de Fa. Gebr. Wansink op, die ter hoogte van de smederij van de heer H. Haan stond te lossen. Hier bleven de gevolgen echter beperkt tot mate riële schade, die nogal vrij aanzienlijk was. De straten waren op dat moment zeer glad, maar spoedig werd er zand gestrooid, waardoor het gevaar ver minderde. Dinsdag en Donderdag van 912 uur: Aangifte hondenbelasting ter gem.- secretarie (uiterlijk tot 1 Maart). Vrijdag 18 Februari, 's avonds 7.30 uur, gebouw „Irene". Praatavond C.B.T.B. Vrijdag 18 Febr.: Lezing over de toe komstige Ouderdomsvoorziening, in zaal K. ter Horst. Aanvang 8 uur. Zaterdag 19 Febr. 8 uur: Slotbal van de Dansclub Müller. Kelders Band. Don derdag geen dansles. Zaterdag 19 Febr., 7.30 uur Uitvoering Mandolineclub „Jong Leven" met Gait Jan Kruutmoes, in Amicitia (zie adv.). Maandag 21 Febr.: Gecombineerde ver gadering Geref. Meisjes- en Jongens ver. met C.J.M.V. en C.J.V.F. in „Ire ne". Aanvang half acht. Spreker: Ds. Postma van Nijverdal. Onderwerp: „Jeugd en Wereld". Maandag 21 Febr. 7.30 uur: Jaarverga dering afd. Holten Ned. Bond v. Plat telandsvrouwen in hotel Holterman. Maandag 21 Febr., 7.15 uur: Ledenver gadering van de Coöp. Aan- en Ver koopvereniging „Holten" in café M. Kalfsterman. Maandag 21 Febr., 7.30 uur: Jaarverga dering C.H. Kiesvereniging in Irene. Dinsdag 22 Febr., 8 uur: Jaarvergade ring afd. Holten Ned. Vereniging van Vervoerspersoneel in café M. Kalfster man. Dinsdag 22 Febr.: Ouderavond van de Dorpsschool, o.a. lezing van de heer Evers over zijn bezoek aan Amerika. Dinsdag 22 Febr., 7.30 uur: Ledenver gadering bedrijfsver. „Holten" in ho tel Holterman. Woensdag 23 Febr., Jaarvergadering Varkensfokvereniging „Holten e.o." in café M. Kalfsterman. Lezing van de heer J. M. G. H. Sprokkereef over de varkenshouderij Woensdag 23 Febr.: Oprichtingsverga dering afd. Holten Alg. Ned. Metaal- Bedrijfsbond in zaal K. ter Horst. Spreker de heer Baarda uit Hengelo. Donderdag 24 Febr., 1 uur: Vertrek „Jong Holten" per fiets naar O.- en O.dag te Rijssen, vanaf de Smidsbelt. Nog programma's verkrijgbaar. Vrijdag 25 Febr. 8 uur precies: Samen komst van de Holtense vrouwen in gebouw „Rehoboth" v, d, Vrouwen- Wereldgebedsdag. Zaterdag 26 Febr., 7.30 uur: Uitvoering van het Larense Amusements Gezel schap in feestzaal „De Wippert" (zie advertentie) Zaterdag 26 Febr.: Laatste dag opgave voor boottocht Rode Kruis (zie be richt) Maandag 28 Febr. 7.30 uur: Jaarverga dering afd. Holten O.L.M. met als bij zondere attractie na de pauze het op treden van Graads, Dika en Moo. Maandag 28 Febr., 8 uur: Vergadering Chr. Jonge Boeren Org. in het gebouw „Rehoboth". Vertoning filmplaatjes over Canada enz., door de heer P. G. Dijkstra, Zaterdag 5 Maart in „Irene"Twee film voorstellingen, om 7 en 9.15 uur, van de film: „Maarten Luther". Zaterdag 5 Maart 8 uur: Feestavond v. N-V-V. Bestuurdersbond in zaal Maats met medewerking v. d. Arb. Toneel ver. „V.O.P." (uitsluitend voor leden) Opvoering vrolijk spel: „Maandag ochtendziekte". Maandag 7 Maart, 7.30 uur: Jaarverga dering van de School met de Bijbel, in gebouw „Rehoboth". Dinsdag 8 en Woensdag 9 Maart in „Irene": Jaarlijkse uitvoering van de C.J.M.V. (dorp), om 7 uur. Opvoering van het toneelstuk: „Aili, wolven om de duivelskloof". Woensdag 9 Maart (Biddag)Grote Bazar ten bate van de Christelijke Kleuterschool in 't gebouw „Reho both". KRUUTMOES NOGMAALS IN „AMICITIA". De radio-artisten Gait Jan Kruutmoes en Lubbert van Gortel, die Zaterdag avond tijdens de uitvoering van de Man dolineclub „Jong Leven" in Amicitia optraden, hebben weer een overweldi gend succes geboekt. Met hun conference, grappen en hun schetsjes en boertige humor hebben zij het publiek de gehele avond weer bij zonder weten te amuseren, zodat dik wijls de lachsalvo's niet van de lucht waren. Amicitia was geheel uitverkocht. Het eerste deel van het programma werd verzorgd door „Jong Leven", dat onder leiding van haar dirigent, de heer R. Ilbrink uit Rijssen, verschillende aardige en populaire muziekstukjes ten gehore bracht. Daarop volgde het optreden van de boerendansgroep „De Larense Schot- sers", die onder leiding van hun spölleman, de heer Jans Mossink uit Holten, verschillende boerendansen ten beste gaf, en het optreden van de Boe- renkapel „De Knollentrekkers" uit Lochem met populaire blaasmuziek on der leiding van Boer Knol.

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 1