loeren in nood BOES Het Amerikaanse volk Van 5.000 naar 40.000 in cijfers ORANJE FEESTAVOND. Goed toneelspel van C.O.C. en geslaagd debuut van Bo-Ho-Lo's. Ter gelegenheid van de 17e verjaar dag van H.K.H. Prinses Beatrix werd Maandagavond in het gebouw Rehoboth een feestavond belegd door de Chr. Ont spanningsclub C.O.C. en het muziek- ensemble „Bo-Ho-Lo's". Toen om even voor 8 uur Ds. R. A. Hoogkamp deze bijeenkomst opende met gebed en Schriftlezing, was geen plaats meer onbezet. Na een kort woord van welkom door Ds. Hoogkamp speel den de leden van C.O.C. twee bedrij ven van het ernstige spel „Jenny, de dochter van Nynke". Het 3e en 4e be drijf van dit spel boeiden al evenzeer als het le en 2e, wat bleek uit de stilte tijdens het spel. Tussen het 2e en 3e bedrijf en tussen het 3e en 4e bedrijf zorgde het onlangs opgerichte muziekensemble Bo-Ho-Lo's voor muzikale omlijsting van het pro gramma. Dit gezelschap bestaat uit 4 dames en 4 heren met accordeons, gui taren, mandolines en mondorgels en trad deze avond voor het eerst in het openbaar op. Men maakte in de frisse wit-groene costumes een keurige indruk. Het ensemble, dat enkele maanden ge leden werd opgericht, staat onder lei ding van de heer Rein Ilbrink uit Rijs- sen. 't Lijkt ons gewenst, dat men in 't gezelschap enkele goede zangers en zangeressen opneemt, wat het geheel on getwijfeld ten goed zal komen. „Bo-Ho-Lo's". Hoe kwam men aan die neem? Wel, heel eenvoudig. De leden van het gezelschap wonen op de Bor- keld (Bo), in het dorp (Ho) en in de Look (Lo). Ds. Hoogkamp sprak aan het einde van deze geslaagde feestavond 'n woord van hartelijke dank tot allen, die hun medewerking gaven, waarna met het zingen van een tweetal coupletten van het „Wilhelmus" en dankgebed werd besloten. aanbesteding stratenaanleg BOSCHKAMP. Donderdagmorgen werd door Burge meester en Wethouders van Holten ten gemeentehuize publiek aanbesteed het bouwrijp maken van een gedeelte van het uitbreidingsplan, het complex „Bosch kamp" met het leggen van rioleringen, het maken van bestratingen en trottoirs en de daarbij behorende grondwerken, onder architectuur van de gemeente-ar chitect, de heer Jac. Louwerse te Holten. Ingeschreven werd als volgt: J. W. KI. Horstman en Zn., Holten 119.900 N.V. vh. Fa. H. W. Jaarsveld, Groenlo 116.600 G. M. Jousma te Denekmap 114.975 A. Snepvangers, Apeldoorn 112.536 Fa. v. Dijk en Taekema, Hattem 109.300 N.V. v.h. H. de Baat, A'dam 104.000 J. T. Goris, Zeist 104.000 H. J. van Mark, Doorn 103.800 Fa. Geertsema en Worp, Arnhem 103.800 N.V. de Geruisloze weg 103.000 J. Oosterhuis, Uithuizen 102.700 Deconinck en Hanks, Eindhoven 101.874 H. J. Bekke, Enschede 99.900 N.V. v.h. M. Joosten, Enschede 99.900 G. H. Vos, Oldenzaal 99.800 Fa. J. C. Bouwmeesters, Goor 99.700 Fa. H. J. Eijkelboom, Apeldoorn 96.900 J. G. Nelis, Haarlem 96.777 D. de Rooij, Badhoevedorp 96.500 H, A. Jaartsveld, Apeldoorn 96.340 Brand's Aann.bedrijf, Hengelo 95.700 G. J. Bossink, Enschede 95.580 N.V. Aannemers Mij. D. Jansen en Zn., Aalten 95.500 Nat. Wegenb. H. Ruijs, Apeldoorn 95.340 C. Schagen, Zwollerkerspel 95.000 D. Holthuis en Zoon, Kampen 94.700 N.V. v.r. G. H. te Siepe en Zn., Zwollerkerspel 94.250 H. v. d. Riet, Enter 93.500 Gelderse Wegen- en Water bouw, Apeldoorn 93.300 H. J. Kuipers, Olst 92.900 Van Heteren Aannemersbedrijf, Almelo 91.400 Fa. J. Krekel en Zn., Holten 90.900 De gunning is in beraad gehouden. „POEPELEPEE" IN RIJSSEN Onder deze originele titel draait reeds enkele weken in het Parkgebouw te Rijssen de nieuwe revue van het re vuegezelschap van de Fa. ter Horst. De voorstellingen waren tot nu toe slechts toegankelijk voor het bedrijfs- personeel, maar Donderdagavond had de openbare première plaats, waarbij behalve de familie Ter Horst, burge meester Zeeuw en de leden van het gemeentebestuur en tal van genodig den aanwezig waren. Met deze fabrieksrevue wordt het publiek een prachtige avond geboden, want zij munt uit door haar vlot ver loop, de prachtige en dikwijls zeer ko mische scènes en haar artistieke opzet. De dialogen zijn vooral voor de Rijs- senaren geestig en origineel, de ver schillende taferelen worden afgewis seld door een vlotte conference met allerlei aardige vondsten, terwijl voor al de tweede helft doorweven is met Prachtige zang. Aan de decors en de aankleding zijn kosten noch moeite ge spaard, zodat vooral de tweede helft zich met de beste beroepsrevue kan meten. Naarmate 't einde nadert, wordt bet publiek steeds meer in de ban ge houden van de prachtige mofhenten, die zich op het toneel afspelen. Van een praatje bij de pTaggenhoop, bomt men in de scheerkeuken van de barbier (de heer Nietert) en door een troepje rondtrekkende straatmuzikan ten komt men op de gedachte de plaat selijke reciteerclub om te zetten in 'n operettevereniging. Een oud-plaats genoot, die het in de vreemde goed voor de wind gegaan is (de heer Schins), wil gaarne voorzitter worden en biedt daarvoor een reisje naar Pa- rijs aan. We hebben hier kennis ge maakt met de echte Rijssense typen, j o.a. Gaoit (de heer G. Mekenkamp) en zijn vrouw (Mevr. Bruins-Dommerholt), j met Willem (de heer Smit), die zich i met z'n diksmeneer (dictionnaire) in Frankrijk aardig hoopt te redden. Na de pauze zien we het gezelschap en Parijs en daar beleven zij wonder- wonderlijke dingen. Ze bezoeken de I balletschool, waar de aardige dans der j bruidsmeisjes wordt getoond met mooie j costuums en gracieuse dansen in aar- j dige lichteffecten. j Het hoogtepunt komt bij het bezoek i aan de „Moulin Rouge", waar aardige j meisjes op pikante wijze een wilde can-can dansen en waar een apachen- danspaar de oorzaak wordt van een i hevig tumult, waarbij Gaoit tot de ont dekking komt, dat de betoverende ver schijning, die hij, bij een stevig glas wijn, het "hof heeft zitten te maken, zijn eigen vrouw is. Het slot wordt gevormd door het wijnfeest, waarbij vooral de prachtige zang van de heer Leusink en Mej. Mensink, die ook in andere scènes van hun vocale prestaties hebben blijk ge geven, in samenhang met het gehele koor, bizonder tot zijn recht komt. Het is niet mogelijk om in dit korte bestek volledig te zijn, maar wij willen nog de aandacht vestigen op de aar dige Franse zang en declamatie van Mej. Vink, op de conference van de heer Pauwe Jr. en op net prachtige spel van Gaoit, Willem en de andere leden van het gezelschap, wier na men ons niet allemaal bekend zijn. Het is een prachtige revue, die wij onze lezers gaarne willen aanbevelen. TAFELTENNISTOÜRNOOÏ Het ligt in de bedoeling om op Za terdag 26 Februari a.s. in „Irene" een tafeltennistournooi te houden voor de Overijsselse CJMV's. Er zal in twee groepen worden ge speeld, n.l. voor beginners en gevor derden. Voor beginners worden fraaie prijzen beschikbaar gesteld, terwijl voor de gevorderden een fraaie wisselbe ker als kampioensprijs wordt aangebo den. Dit tournooi wordt georganiseerd door de provinciale commissie van het CJMV, afdeling jongenswerk. Een mooie gelegenheid voor onze Holtense jeugd dit sportevenement mee te maken. HULP-ACTIE NOODZAKELIJK. Het droge voorjaar van 1954 en de daarop gevolgde uitzonderlijk natte zo mer hebben verscheidene boeren in onze provincie en ook daarbuiten in grote moeilijkheden gebracht. Door het natte weer zijn onschatbare hoeveelheden kos telijk stalvoeder verloren gegaan, zodat vele boeren niet meer weten hoe zij met hun dikwijls reeds ingekrompen vee stapel de winter door moeten komen. De moeilijkheden beginnen in 'n accut stadium te treden, nu de stalperiode al een belangrijk eind gevorderd is, maai de weideperiode met het jonge gras nog niet genaderd is. In het Overijssels Landbouwblad van 27 Januari behandelt de secretaris van de O.L.M., Ir. Y. van der Wal, de stal- voederpositie en wijst er op, dat de vele zorgen van deze boeren meer medeleven verdienen, juist omdat er gelukkig ook nog anderen zijn, die goed kans zien hun vee tot de weidetijd behoorlijk te voeren en die zelfs naar alle waarschijnlijkheid straks in Mei nog wel wat over zullen hebben. De O.L.M., zo wordt gezegd, ontving de laatste weken nogal eens wat brieven van boeren, die hierover schreven. Dit waren allen mensen, die er zelf nog niet zo slecht voor zitten, maar in eigen om geving zien, hoe zorgelijk de toestand is, waarin sommige collega's verkeren. In al deze brieven klinkt de vraag door: „Kan de O.L.M. niets doen voor die genen, die zo zwaar zitten met hun vee als gevolg van de wateroverlast van de afgelopen zomer? Er heerst werkelijk nood in sommige boerengezinnen." Het is voor velen een zorgelijke win ter, zoals wij in geen jaren en jaren heb ben gekend, zo lezen we, en dan wordt de vraag gesteld of de O.L.M. iets kan doen om de zorg van de zwaarst getrof fenen te lenigen. Het blijkt, dat het Dag. Bestuur hierbij reeds herhaaldelijk heeft stilgestaan. Er is tot nu toe niet in die richting besloten, omdat men zich bewust is, dat het overgrote deel van de boeren geen voer te missen heeft, daar ze zelf krap zitten. Het aantal boeren dat met Mei voer over heeft, zo wordt verondersteld, zal maar heel klein zijn. Het aantal, dat behoorlijk Mei zal kunnen halen, wat groter. Dan komen de velen, die slechts door heel matig voeren maar net de wei zullen kunnen halen, maar ook helemaal niets kunnen missen; en tenslotte zij, die al met een sterk ingekrompen veestapel nog wanhopig zijn. Sommigen, zo schrijft het blad, moeten vandaag zichzelf uit de mond sparen om hun koeien de winter door te helpen, omdat het geld op is. Zij hebben vaak al flinke schulden gemaakt. Er wordt een beroep gedaan op de genen, die niet zulke grote zorgen heb ben om in hun naaste omgeving de moei lijke gevallen bij te staan. Voor de hier aan de dag tredende pas siviteit van het bestuur der O.L.M. zal niemand bewondering hebben. Bij de boven geschetste nood van de boeren kan men niet volstaan met een beroep te doen op de individuele hulp van de niet- getroffenen. maar rust op de standsorga nisaties de plicht een hulpactie te orga niseren om de in nood verkerende col lega's zo snel mogelijk aan ruwvoeder te helpen. Toen na de overstromingsramp van 1 Februari 1953 de Zuid-Hollandse en de Zeeuwse boeren met him vee in nood verkeerden, werden alom onder de boe ren hulpacties op touw gezet om de men sen niet alleen in geld, maar ook in na- tura bij te staan en stonden in een mi nimum van tijd overal de hooipersen op de stationsemplacementen te draaien om het aangevoerde hooi voor verzending gereed te maken en werden de beschik bare voederbieten afgevoerd in spoor wegwagons. Een zelfde actie kan ook nu opgezet worden. De voorjaarswerkzaamheden zijn nog niet begonnen, zodat de leden van O.L.M., A.B.T.B. en C.B.T.B., als mede van de jongeren-organisaties, inge schakeld kunnen worden, om zo nodig via de landbouwcoöperaties en de parti culiere handel de beschikbare voeders te verzamelen en te verzenden. De regering heeft credieten tegen een lage rente in het vooruitzicht gesteld en ook de provincie stelt gelden beschik baar. De levering behoeft dus niet gra tis te geschieden, maar wel bij voorkeur tegen matige prijzen, omdat de getroffe nen ondanks deze credieten toch reeds genoeg te tobben zullen hebben. Er moet een snelle inventarisatie plaats hebben en wanneer uit de uit komsten zou blijken, dat in onze provin cie niet voldoende voeders beschikbaar zijn, dan kan men nog trachten in de minder getroffen provincies het nodige aan te kopen. Het is voor velen zeker niet zo eenvou dig om nu reeds te zeggen, hoeveel men over heeft, maar het mag onder de hui dige omstandigheden zeker niet voor komen, dat er aan het einde van de stal periode nog hooi aan de schelven staat en er nog bieten en aardappelen in de kuilen zitten. Nu tal van boeren in grote nood ver keren moet er snel hulp worden geboden. Men moet nu eens niet op regerings maatregelen wachten, maar de stands organisaties moeten nu tonen wat zij in de mars hebben. Hier moet snel de hand aan de ploeg geslagen worden. Voor de ONKRUIDBESTRIJDIN G Het weer was de laatste week zeer gunstig voor het spuiten tegen onkruid in granen. Indien nog geen onkruidbe- strijding heeft plaats gehad is het aan te raden, zo spoedig mogelijk een bespui ting toe te passen. Ga uw granen even goed bekijken. Hebt U een akker waarvan U denkt: ,,'t Zal nog wel gaan met 't onkruid, dan is 't in de regel toch voordeliger om te spuiten, want later is er altijd meer on kruid dan U had verwacht. Nog steeds is actueel het oude gezegde. „Eén jaar onkruid is zeven jaar wieden". Wie gebruik wil maken van kalkstik- stof zorge er voor, dat hij dit bij de hand heeft. Het kan dan uitgestrooid worden zodra het een geschikte morgen is. De stikstof in kalkstikstof werkt laat, het is daarom nodig, dat het als 't even kan, vóór midden Februari gestrooid wordt. HOOIRUITERS. Het afgelopen jaar heeft zich geken merkt door abnormaal veel regenval. O.a. veroorzaakte dit grote moeilijkheden bij de hooioogst. Degenen, die gebruik kon den maken van ruiters, hadden hoe wel het gras ook aan ruiters moeilijk droogde toch een belangrijke voor sprong bij degenen, die geen ruiters be zitten. Maar ook bij normaal zomerweer zijn ruiters van grote waarde. Als we spreken over ruiters, dan is dat natuurlijk in verband met betere kwa liteit hooi. Om betere kwaliteit hooi te krijgen, moeten we gaan maaien in jong stadium. Dus als het gras nog kort is. Om dit jonge gras droog te krijgen is enkele dagen goed hooiweer meer no dig dan voor oud gemaaid gras. Om zo min mogelijk risico te nemen, wordt daarom het gras op ruiters gezet, b.v. de 3e dag na 't maaien. Het gras jong maaien is dus waar het om gaat, gebruik van ruiters is een hulp middel om het droog te krijgen. Oud gemaaid gras, dat goed gewonnen is, bevat ca. 5 verteerbaar ruw eiwit of minder. Jong gemaaid gras, eveneens goed gewonnen, bevat 710 verteer baar ruw eiwit. Ook de zetmeelwaarde is belangrijk hoger. Dit verschil in het hooirantsoen in de winter per koe per dag staat gelijk met 1 a IV2 kg. kracht voer. (Het verschil in goed of slecht kuilvoer nog buiten beschouwing gela ten.) Het is dus wel met reden, dat steeds weer wordt gewezen op de belangrijkheid van kwaliteit hooi. 't Bovenstaande is algemeen bekend, toch zijn er nog velen, die geen ruiters bezitten. Voor degenen, die zelf hiervoor geschikt hout. hebben of kunnen kopen j is het nu de tijd om de ruiters te maken ^of te laten,maken. Alle inlichtingen hier over wil ondergetekende U gaarne ver strekken. W. RIETBERG. VEILIG VERKEER. Het verzuim om bij verandering van richting tijdig en duidelijk een teken te geven kan tot ernstige ongelukken aan leiding geven. De cijfers van de onge vallenstatistiek zijn voor het rijverkeer dan ook een teken aan de wand! Chemisch reinigen Sterk verlaagde prijzen (b.v. costuum f 3,95) en 'n VORM-VAST behandeling zonder verhoging. Chemische Wasserij en Ververij „De Achterste Molen" Depot: A. J. NIJENDIJK, Molenbelterweg 2, Holten GEMIDDELD GEZINSINKOMEN IS 4.070 DOLLAR. Om zijn vreugde en smart, zijn strijd om het bestaan, zijn wederwaardighe den droef of biij vast. te leggen, bezigt de mens woorden, muziek, verf, steen, staal of filmband. Het Amerikaan se Bureau voor de Statistiek gebruikt hiervoor dorre cijfers. Onlangs publi ceerde dit Bureau zijn 75ste jaarlijkse ecutie van het Statistical Abstract of the United States, een boekwerk van meer dan duizend bladzijden, waaruit wij hieronder enkele bijzonderheden la ten volgen. In de Verenigde Staten worden per jaar 1.566.793 huwelijken gesloten. De bruidegom is gemiddeld 23.8 en de bruid 21.4 jaar oud. De 46.828.000 gezinnen bestaan uit minder leden (3.4 personen) dan in 1940 (3.77) of in 1890 (4.93). In de V.S. wonen 814.000 meer gehuwde vrou wen dan gehuwde mannen (mede als gevolg van het feit, dat vele mannen in het buitenland dienen), doch in de Mor- moonse staat Utah zijn meer getrouwde mannen (633) dan vrouwen. De Verenigde Staten heeft een vrouwenoverschot van 1.776.681 (75 jaar geleden was het omgekeerde het geval, de bevolkingsdichtheid is 19.8 per vierkante kilometer (iegen 6.6 destijds) en 5.9 pet. der bevol king woont in de steden (tegen 28 pet. destijds), aldus schrijft het blad „Times" van 29 November 1954. Tot de werkzame arbeidskrachten (62.242.000) behoren slechts 6.970.000 boeren. De 17 miliioen arbeidskrachten van 75 jaar geleden behoorden onge veer gelijkelijk tot de agrarische en niet-agransche beroepen. Van deze ar beidskrachten bestaat thans ongeveer 31 pet. (19-353.000) uit vrouwen, tegen 25 pet. in 1940. Er zijn thans 1.273.000 minder arbeiders op het platteland en 321.000 minder huisbedienden dan in 1940, maar 1.836.000 personen in com merciële dienstbetrekkingen. Elke dag van het jaar worden er 1.309.377 Amerikanen in de ziekenhui zen en 584.455 in psychopathische in richtingen behandeld (20 jaar geleden behoorden tot de laatste categorie 352.279 personen). Tot de ziekten, die in de laatste jaren steeds verder om zich heen gegrepen hebben behoort in de eerste plaats de kinderverlamming (57.879 gevallen tegen 10.827 in 1947). Per jaar ontvangt een Amerikaan gemiddeld 305 poststukken, brengt 438 telefoonverbindingen tot stand, eet 397 eieren en 68 kg. vlees, drinkt 6 liter sterke drank (een eeuw ge leden tweemaal zoveel) en 76 liter bier (een eeuw geleden 7.5 liter) en verdient 1.639 (gemiddeld gezins inkomen is van 3.270 dollar geste gen tot 4.070 dollar). Zijn aandeel in de nationale schuld bedraagt 1.666.11. Hij draagt (per hoofd van de volwassen bevolking) per jaar 2.86 bij aan de Gemeenschaps Schatkist (gecombineerde liefdadige in stellingen) en andere collectes. Indien hij behoort tot de 92.277.129 leden van kerkgenootschappen, geeft hij per jaar 41.94 aan zijn kerk; een bedrag dat voor een Methodist (39.906 kerken met 9.180-428 leden) vermoedelijk aan de lage en voor een Rooms Katholiek (15.723 kerken met 30-253.427 leden) aan de hoge kant is. Er rijden in de V.S. 46-289.000 auto's (tegen 20.000.000 in de rest van de we reld), waarmee werden afgelegd 839.481 miliioen kilometer en waarbij 36.030 dodelijke ongevallen te betreuren waren. In een jaar tijds verhuisden er 30.786-000 Amerikaanse burgers, dat is evenveel als het aantal buitenlanders, dat in de laatste 70 jaar naar de V.S. immigreerde. Voor de altijd dreigende moeilijke ja ren hebben de Amerikanen een spaarpot gemaakt van 206.400 miliioen (per ge zin S 4.408), waaraan elk jaar een be drag van 12.400 miliioen wordt toege voegd. Er zijn 6-490.000 effectenbezit ters, van wie er meer tot de boeren (320.000) en geschoolde arbeiders (410.000) behoren dan tot de leiding gevende groepen (300.000). Niettegenstaande de Amerikanen dus sparen geven zij per jaar ook 220.000 miliioen dollar uit. Vooral aan huis houdelijke artikelen besteden zij graag hun geld. In de meeste woningen (9.160.000) treft men een stofzuiger aan en in 11.420.000 een televisietoestel; in slechts 1.6 pet. van de woningen is geen radiotoestel. Er zijn 4.183-000 woningen met een koelkast en 4.296.000 met een elec- trisch verwarmde deken. In 1.381.000 woningen is gezorgd voor air-conditio ning, voor diepvries-installaties in on geveer 5-955.000 woningen. En er zijn 34.194.000 wasmachines in gebruik. Vijf jaar Plattelandsbibliotheek in Overijssel. Men schrijft ons: Dezer dagen hebben de kopstuk ken van de stichting „Centrale Plattelandsbibliotheek Overijssel" aan de pers verteld, wat er in vijf jaar tijds is gepresteerd. Men wist waar men in 1948 aan toe was, namelijk aan een schone lei oftewel nui komma nul uitle ningen en toen de secretaris van de stichting, A. van Uxem, dezer dagen de cijfers bijeengegaard had over het jaar 1954, kwam hij tot een to taal van 216.054 uitleningen! De toe stand is natuurlijk nog lang niet ide aal, er zijn nog wensen te over, maar in enkele jaren heeft Over ijssel het toch gepresteerd „voor beeld-provincie" te worden. Er is in het ganse land na de oorlog ge zocht naar een geschikt systeem om ook het platteland het cultuurgoed der boeken te bezorgen, maar een oplossing, welke voldoet aan rede lijke eisen, hebben eigenlijk alleen Overijssel en navolger Drente be reikt. „BRENG HET BOEK BIJ DE LEZER." Vóór de oorlog waren er alleen bi bliotheken in de steden. Deze hadden in theorie wel de taak ook het platteland van boeken te voorzien, maar door voortdurend geldgebrek kon hier uiter aard niets van terecht komen. Sommige leeszalen zonden af en toe eens een kist met boeken naar een buitenpost, maar daar hield de activiteit ten plattelande dan ook wel mee op. Men wist, dat deze methode niet deug de, maar het struikelblok was natuur lijk weer het geld. Toen dit in 1948 in bescheiden mate beschikbaar kwam, sloegen de „Bond van openbare leesza len en bibliotheken in Overijssel" en de boerenorganisaties de handen ineen en het concrete gevolg was een stichting, welke al spoedig geheel op eigen benen kwam te staan, vooral ook dank zij de ruggesteun welke provincie en gemeen ten verleenden. Op de Boerendanserweg in Berkum (Zwollerkerspel) kwam in 'n modern gebouwtje een boekendepot, van waaruit thans ruim 120 buitenpos ten bediend worden. „WENSLIJSTEN". Het is natuurlijk niet rendabel elk dorp een eigen bibliotheek te geven. Meer dan hooguit enkele duizenden boe ken kunnen niet aanwezig zijn en deze zijn natuurlijk al vrij spoedig „dood" gelezen. De oplossing is een wisselsys- steem. Elke zomer krijgen de buiten posten per auto een nieuwe voorraad thuis gebracht en dit gaat dan niet vol gens het levenloze systeem van stan- daardkisten, maar de zendingen worden gebaseerd op plaatselijke „wenslijsten". De grondgedachte van de Overijsselse stichting is geweest: breng het boek zo dicht mogelijk bij de lezer. Daarom zijn er bijvoorbeeld in Hardenberg 1 „echte" openbare uitleenbibliotheek en niet min der dan vijftien posten in de buurt schappen; in Dedemsvaart zijn er totaal zes, in Staphorst vier. In een plaats als Vroomshoop was een derde van de bevolking vóór de oorlog op overheidssteun aangewezen en zo was, in iets mindere mate, de toestand ook in de andere gemeenten van Noord- Oost Overijssel of dreigde althans zo te worden. Met industrialisatie is men de draak der werkloosheid en verpaupe ring te lijf gegaan. Er kwamen fabrie ken en de agrarische bevolking moest overschakelen op industrie. Een opvallend feit was, dat het ge meentelijke record van 't Overijsselse platteland staat op naam van Nijverdal, dat het presteerde te stijgen van ruim vijfduizend in 1953 tot ruim veertigdui zend in 1954. Dit heeft deze plaats be halve aan haar groot inwonertal ook voor een belangrijk deel te danken aan zijn hoofd-uitleenbibliotheek in 'n flink pand aan de Grotestraat. Waarbij dan nog komt, dat Nijverdal een stevige on dergrond kreeg doordat de Kon. Stoom weverij haar bedrijfsbibliotheek ter be schikking stelde. Dat Nijverdalse record in 1954 hield de onttroning van Dedemsvaart in, dat sinds 1949 aan de kop gelegen had. De stichting „Centrale Platte landsbibliotheek" beschikt thans over dertigduizend boeken. Een be langrijk deel hiervan, n.l. een zesde, bestaat zoals te verwachten valt uit de zogenaamde streekromans. De animo hiervoor is buitengewoon groot, want ongeveer 20 pet. van het aantal uitleningen betrof deze categorie. Hierna volgt de groep der familie-romans met een uitleenper centage van ruim 14 en dan, wat de volwassenen betreft, op 'n heel wat lager niveau de studieboeken (3,9 procent), de avonturen- en speur dersromans (3,5) en de scheepvaart romans (3,4).

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 3