1\ Millioenen dames sgülEg»! Grenswijziging i Heliendoora -Wierden DIALECT EN FRIESE BEWEGING. Zaterdag j.l. kwam de J.D.G. voor 't eerst in het nieuwe jaar bijeen. Van te voren was er een samenkomst van de afdeling Sport in de U.L.O.-school, waar een bestuur werd gevormd, dat de be langen van Volley en Tafeltennis zal be hartigen, evenwel onder auspiciën van het bestuur der J.D.G. Voordat de discussie begon, deed de voorzitter de mededeling, dat getracht zal worden mede te werken aan de feestelijkheden ter gelegenheid van de 10-jarige Herdenking der Bevrijding. Voorts moet nog vermeld worden de bijzonder sympathieke geste van de heer Dollekamp, door het vervaardigen van een prachtige ideeënbus. De heer Kater hield een inleiding over de onderwerpen van deze avond: „Hoe sta je tegenover het dialect" en „Hoe sta je tegenover de Friese Bewe ging". Bij de discussie bleek, dat de vergadering tegenover het eerste on derwerp niet afwijzend stond, maar dat het geen hinderpaal mag zijn voor een goed gebruik van de Nederlandse taal. Wat betreft de Friese Beweging was de vergadering van mening, dat enkele chauvinisten, die slechts een klein per centage van de Friese bevolking uit maken, deze kwestie op de spits drij ven. JAARVERGADERING ARJOS. De jaarvergadering van de Arjos, die op 17 Januari j.l. in „Rehoboth" werd gehouden, was tevens de eerste bijeen komst van deze studieclub in 't nieuwe jaar. Ondanks de grote aantrekkings kracht, die de huiselijke haardstede in deze koude dagen uitoefent, was de op komst voor deze vergadering goed. De vergadering werd door de voorzit ter, de heer F. Stam, op de gebruike lijke wijze geopend. Het gelezen Bijbel gedeelte uit Johannes 15 concentreerde zich op dit thema: „Ik ben de wijnstok en gij zijt de ranken; die in Mij blijft en Ik in hem, die draagt veel vrucht; want zonder Mij kunt gij niets doen". Hier wordt dus een absolute eis ge steld voor alle menselijke activiteit, ook voor die op politiek terrein. Alleen wanneer Christus aanvaard wordt als de hoogste Leidsman in ons leven, kun nen wij tot een verantwoorde politieke werkzaamheid komen. De voorzitter ging in zijn openings woord hierop nog nader in, in verband met de voorbereiding voor de verkie zingen van 1956. Hij wees er op, dat de verkiezingsstrijd in ons land zich te recht toespitst, niet op de persoon van de gestelde candidaten, doch op het ge heel van de beginselen, waarvan de betreffende persoon uitgaat. Daardoor ook is het verklaarbaar, dat de verkie zingsperiode in Nederland zo rustig pleegt te verlopen. Wie partij kiest, vraagt in de eerste plaats naar beginse len en niet naar personen. Van Groen van Prinsterer, de geestelijke vader van de A.R. partij en de C.H.U. beide, stamt de bekende uitspraak: „In de strijd der beginselen heb ik een keuze gedaan; aan beginselen heb ik mijn leven ge wijd". De secretaresse van de club, mej. D. Hazewinkel, nam hierop plaats achter de katheder. In een goed verzorgd, op rijm gesteld verslag gaf zij een over zicht van de activiteiten in het afge lopen jaar. Zij kwam tot de conclusie, dat de propaganda voor de Arjos moet voortgaan. Het onderwerp „Politieke partijvor ming", dat door de heer J. Meijerink werd ingeleid, bracht de tongen danig in beweging. Dit verslag leent zich niet voor een uitvoerige weergave van de bespreking. Wij noemen slechts als één van de punten van gesprek de verhou ding van de A.R. Partij tot de C.H.U. Door de drukke discussie bij de in het lokaal heersende hittegolf waren in tussen de kelen dorstig geworden. In de pauze werd dit „euvel" door de aanwe zige dames met koffie verholpen. Na de pauze hield men zich onder veel hilariteit bezig met mastklimmen. Dit programma was samengesteld door een commissie uit de leden. Namens de A.R. Kiesvereniging is nog het woord gevoerd door de heer P. van der Meulen. Laatstgenoemde was 't ook, dié aan het einde van deze ge slaagde vergadering voorging in dank aan God. VARKEN SMESTERIJ. Op uitnodiging van de afdeling van de O.L.M. en de Bedrijfsvereniging Dijker- hoek hield de heer J. H. A. G. Sprokke- reef, leraar aan de Rijkslandbouwwinter- school te Hengelo gisteren in café „Het Bonte Paard" te Dijkerhoek een praatje over de rendabiliteit van de varkens houderij. Op deze praatavond, welke goed bezocht was, was ook aanwezig de plaats vervangend rijksveeteelteonsulent, de heer A. Bierema te Zwolle. Als Nederland zijn positie als leveran cier van varkensvlees op de wereldmarkt wil behouden, aldus ving de heer Sprok- kereef zijn praatje aan, dan zal het tot een verbeterde fokrichting moeten ko men. Daaraan wordt ten opzichte van de varkensmesterij nog te weinig aan dacht besteed, met het gevaar, dat an dere landen ons voorbijstreven. Met name Frankrijk en Amerika leggen zich reeds geruime tijd toe op de verbetering van het fokmateriaal. De heer Sprokkereef acht het var- kenshouden zeer verantwoord, vooral omdat de vleesmarkt nog gunstig blijft. 80 van het varkensvlees wordt ge bruikt in eigen land, 20 wordt uitge voerd, Spr. noemde drie factoren, welke vooral de varkenshouderij bepalen n.l. de prijs van de varkens, de voeding en de kosten van de biggen (opfokmateriaal en verpleging). Het is sterk aan te be velen om de selectiemesterijen uit te breiden, omdat het voedergebruik nog onvoldoende bekend is. In Denemarken worden deze thans afgeschaft' omdat men daar zeer ver gevorderd is en men fokmateriaal voldoende heeft. In Neder land is de situatie echter nog zo, dat maar 40 der varkens met A geclas sificeerd wordt. De fokkerij moet weer met volle kracht aangevat worden en de varkensfokver- enigingen hebben daarbij een belang rijke taak te vervullen. Zij moeten ten nauwste toezien op de kwaliteit, van het fokmateriaal. Beter nog is, dat zij zelf de beren aankopen en houden. Voor een goede verpleging van de fok- zeugen is het nodig, dat zij een goede uitloop en weidegang hebben, hiermede wordt o.m. voorkomen, dat zij niet te vet worden. Een houten vloer of geen vloer is te prefereren boven een betonvloer. Wat de voeding betreft moeten eiwit en zetmeel in een verhouding staan van ongeveer 1 op 5. Een gunstig voederschema achtte de heer Sprokkereefa. eiwitrijk biggen- meelb. opvolgend eiwitrijk varkensmeel tot 40 kg. en c. vanaf 40 kg. DA meel plus graanmeel en aardappelen. Spreker raadde zijn toehoorders aan vooral het aardappelareaal niet in te krimpen. Met het oog op de varkensmesterij zijn deze van groot belang. Denemarken is onze grootste concur rent, aldus besloot de heer Sprokkereef, maar toch werden nog van anderhalf millioen nederlandse varkens de ham men in het afgelopen jaar naar Amerika geëxporteerd. Ook Zwitserland toont be langstelling in ons product en gaat tot de afnemers behoren. De voorziter van de bedrijfsvereniging, de heer G. J, Klein Hegeman, die aan het begin van de avond de aanwezigen een welkom had toegeroepen, bracht de heer Sprokkereef dank voor zijn belang wekkend praatje. JAARFEEST C.J.M.V. DE BOUWERS. Op Vrijdag 14 en Zaterdag 15 Jan. hield de C.J.M.V. „De Bouwers" te Es- pelo haar jaarfeest. Beide avonden werden geleid door de voorzitter, de heer E. Krikkink, die na gebruikelijke opening een korte inleiding hield over het Schriftgedeelte Lukas 7 vs. 36-50 (Jezus gezalfd door een zondares). Door de secretaris, de 'heer H. Boode, werd het jaarverslag uitgebracht, welk verslag in dichtvorm was samengevat. De klucht: „Meneer Pumps helpt in de huishouding", die door de leden en enkele dames werd gespeeld, bracht de lachspieren geducht in beweging. Na de pauze, waarin tot stijving van de kas een verloting werd gehouden, werd het boeiende spel „De Vluchte linge" opgevoerd door enkele C.J.M.V.- ers met assistentie van enkele dames- Dit lang niet gemakkelijke stuk werd door de medewerkenden, waaronder enkele nog zeer jonge spelers, op keurige wijze vertolkt. Zij verdienen alle lof en het is te betreuren, dat de belangstel ling, vooral van de zijde der jongeren, niet groter was. Zij hebben een avond gemist van goede ontspanning. De heer Krikkink dankte de toneelgroep voor het prach tige spel en sprak tevens een woord van dank tot de heer Wierda, die de regie had. De feestavond, die namens de Ned. Herv. kerkeraad werd bijgewoond door Ds. C. C. Addink, werd besloten met 't zingen van Gezang 119. SCHITTEREND CONCERT van „H.M.V.". De muzikanten van „H.M.V." hebben Woensdagavond onder leiding van hun dirigent, de heer Joh. F. Heleenders te Enschede, tijdens de jaarlijkse uitvoe ring voor de donateurs muziek gemaakt op een wijze, die zonder meer uitmuntend mag worden genoemd. De keuze van de stukken, w.o. 2 marsen en 5 grotere wer ken, was bepaald gelukkig en het stamp volle „Amicitia" heeft van dit program ma zeer genoten, getuige de stilte tijdens het musiceren en het spontane applaus na elk nummer. De daverende ovatie, die losbarstte na het slotnummer dwong de heer Heleenders eii z'n mannen tot het spelen van een toegift, waaraan natuur lijk gaarne werd voldaan. De pittige mars „Karl Küpfer" die als voorgerecht werd opgediend, wekte gro te verwachtingen, doch het korps slaagde er volkomen in deze te verwezenlijken. Hoe prachtig werd Verdi's opera „Na- bucco" niet vertolkt, evenals „Atilla", ook een schepping van dezelfde grote musicus. De heer Broekmaat. excelleerde in dit grote werk, dat 20 minuten duurde, met enkele glaszuivere pistonsoli. Verder werden nog uitgevoerd,, Munchen Kindl" van Komzak, „Op een Perzische markt" van Ketelbey, en „De klokken van Cor- neville" van Jakma. Het concert werd besloten met de Concordia-mars van Cori. Al met al een concert, een Vaandel corps waardig. Burgemeester Mr. Enklaar was de tolk van allen, toen hij corps en dirigent har telijk dankte voor zo veel schoons en welluidends. Aan het begin van de uitvoering werd het woord gevoerd door H.M.V.'s voor zitter, de heer A. Westerik. Hij sprak een woord van welkom, waarbij hij zich in het bijzonder richtte tot burgemeester Enklaar, tot de afgevaardigden van ver schillende plaatselijke en naburige ver enigingen en tot de donateurs, die tevens hartelijk dank werd gebracht voor de in 1954 ondervonden financiële steun. De heer Westerik sprak verder woorden van dank tot de dirigent, de heer Heleenders, die in het afgelopen jaar weer zijn beste krachten aan de vereniging gaf, tot de heer W. ten Berge voor het beschikbaar stellen van „Amicitia" voor het houden van de repetities en tot de 2e dirigent, de heer Henny Fransen, die sinds Octo ber de leiding van het jeugdcorps op zich heeft genomen. Op de jongeren, die dit jeugdcorps vormen, deed de heer Weste- zeggen: Voor de handen niets beter dan HAMEA-GELEI. rik een dringend beroep om de weke lijkse repetitie trouw te bezoeken en in tensief te studeren, zodat ze zo gauw mogelijk hun plaats in het grote corps innemen. Toneel tot besluit. Als aanvulling van het muzikale ge deelte werd door de Reciteerclub „Not- ter" opgevoerd 't blijspel „Op een mooie dag in Mei" van Rosita Peters. Dit vrolijke vacantie-spel met mede werking van de Nijverdalse accordeonist Bart Wieldraaijer, werd heel aardig ver tolkt, en de medewerkenden oogstten verschillende keren een hartelijk applaus. De verloting, die tussen het 2e en 3e bedrijf van het toneelspel werd gehou den, bracht niet minder dan f 220.op. VERGADERING „JONGE KERK". Maandag kwam de afdeling Holten van de Jonge Kerk (lidmaten beneden 35 jaar) bijeen onder leiding van Ds. Israël. Deze eerste vergadering na de oprichting kon zich verheugen in een behoorlijke belangstelling. In verband met de te houden „Kerk dag Overijssel" te Borne op 2e Pink sterdag werd op deze avond de eerste van de vier brochures behandeld, die op deze Kerkdag onderwerp van bespre king zullen zijn. Het onderwerp over „Het werk en wij" werd ingeleid door de heer B- Scheperman. Inleider behandelde ach tereenvolgens de vragen: Is arbeid een zegen of een vloek; Hoe ontstaat ar beidsonrust en arbeidsmoeheid; en: Hoe ontstaat arbeidsvreugde. Over deze in leiding ontspon zich naderhand een le vendige discussie. De mening van de leden, evenals van de inleider, was, dat de arbeid als zo danig geen vloek is, maar dat men ar beid moet zien als 'n opdracht van Jezus Christus, ook al kan deze soms moei lijk zijn. Dan pas is het werk zinvol, als men aanvaardt te staan in een god delijk beroep. God zelf gaf aan Adam en Eva de opdracht de aarde te bewerken. Over het ontstaan van de arbeids moeheid werden meerdere oorzaken naar voren gebracht, zoals geen waarde ring voor de verrichte arbeid, de steeds toenemende mechanisatie, waardoor veel mensen geen resultaat meer van hun werk zien, geen loon naar presta tie en ook in zekere zin de sociale voor zieningen. Met betrekking tot dit laatste punt waren allen van mening, dat we dank baar moeten zijn voor onze sociale wet geving, maar toch kunnen wij er 'niet aan voorbijgaan, dat door deze sociale voorzieningen de méns zorgeloos wordt en niet wordt beloond naar prestatie (o.a. de kinderbijslag). Ook de geleide loonpolitiek brengt met zich mee, dat de arbeid in veel gevallen niet naar prestatie wordt beloond. Arbeidsvreugde ontstaat als wij onze taak in de eerste plaats als een godde lijke opdracht zien en steeds bidden voor onze arbeid. Ook de vrije beroepskeuze is zeer belangrijk, hierdoor zal ook een meerdere arbeidsvreugde ontstaan. Deze gesprekken, waarbij vele facet ten van onze dagelijkse arbeid werden belicht, hebben zeer zeker bijgedragen tot een ruimere kijk op dit vraagstuk en bovenal tot verdieping van 't geloof. Tot slot werd nog een bestuur geko zen, dat als volgt werd samengesteld: Voorzitter Ds. J. H. Israël; secretaris G. Slijkhuis; penningmeesteresse mevr. M. Altink-Achterkamp; leden mej. T. Hu- zen en mej. J. Roelvink. Ds. Israël deelde nog mede, dat op de eerstvolgende vergadering Ds. A. Fa- ber uit Amsterdam zal spreken. MELKLEVERANCIERS SPRAKEN HUN VERTROUWEN UIT IN DE VVM In de jaarlijkse bijeenkomst, welke de bedrijfsleiding van de VVM te Nunspeet pleegt te houden met de melkleveran- cier in deze omgeving en welke bij eenkomst dit jaar gehouden werd in de zaal van hotel Vosman, hebben de tal rijk opgekomen landbouwers hun ver trouwen uitgesproken in het melkbe- leid van de directie. De vergadering werd geleid door de heer Den Besten, die in zijn welkomst woord, waarin hij in het bizonder wel kom heette Dr. W. H. F. C. Wajoewski, directeur van het melkcontrolestation te Arnhem, de mededeling deed, dat de melkaanvoer in 't afgelopen jaar weer met 3 procent is gestegen en dat de abortusbestrijding in volle gang is. Nadat een film was vertoond van de inpoldering van het IJsselmeer en met name van de drooglegging van de N.O.- polder en de aanwezigen door een film van het Canadese leger nog eens her innerd waren aan de bevrijdingsdagen, toen d>t leger na zware gevechten ons land in triomph binnentrok, gaf de heer A. P. Fledderus een kort over zicht van de toestand in de zuivel en stelde hij de vraag aan de orde of de leverancier de z.g. VVM-prijs gehand haafd wensen te zien, of dat zij ten minste de gemiddelde prijs wensen te ontvangen, welke door de coöperatieve fabriek te Holten of de IJsseldal-com- binatie wordt uitgekeerd. Handhaving VVM-prijs. De heer Fledderus wees er n.l. op, dat men, toen men in Holten met de melkontvangst is begonnen, de leve ranciers beloofd is, dat zij dezelfde prijs zouden ontvangen als in de an dere gebieden, waar de VVM haar melk ontvangt. Nu is dat gebied zeer uitgestrekt en betalen de concurren ten wel eens prijzen uit, welke liggen boven de prijs van de VVM. De toen gedane toezegging zou wel eens moei lijkheden kunnen geven om de concur rentie te kunnen beheersen. Er is des tijds gezegd: wij betalen overal dezelf de VVM-prijs. Bij een vrije prijs zou men beter kunnen reageren om de con currentie de kop in te drukken. De be drijfsleiding wil daarom gaarne 'n ant woord op de zoëven gestelde vraag. Uit een schriftelijke stemming bleek, dat een grote meerderheid der aanwe zigen de VVM-prijs gehandhaafd wens te te zien, daarmede het vertrouwen uitsprekend, dat dit de hoogst mo gelijke prijs zal zijn. De heer Fledderus wees er verder op, dat indien men de uitkomsten van de landbouw beziet, geconstateerd moet worden, dat de opgaande lijn zich niet heeft voortgezet. Er is een hevige discussie ontstaan rondom de melkprijs, welke op 22 cent is gesteld en misschien nog op 23,7 cent zal worden gebracht. Het is ech ter de vraag of we dit jaar de garan tieprijs zullen halen. De melkproductie lag dit jaar lande lijk gemiddeld twee procent hoger dan het vorig jaar. Spr. gaf een overzicht hoe de ver schillende zuivelproducten zich in de markt gehouden hebben en wees er op, dat de kaas een gunstig beeld ver toonde. Door de levering van drie millioen k.g. kaas naar Rusland, zijn de prijzen van de kaas sterk de hoogte ingegaan. Toen daarop na de levering een scher pe reactie volgde, heeft een aantal Friese zuivelfabrikanten een pool ge vormd en gezegd niet te willen ver kopen beneden de f2,30. Als de zui velfabrikanten, aldus spr., het maar een beetje meer eens konden worden, zou er veel te verdienen zijn, niet al leen voor hen zelf, maar ook voor de boer. Over de toekomstige ontwikke ling was de heer Fledderus niet be paald ongerust, maar spr. wilde de landbouwers wel sterk op het hart bin den de kwaliteit van de melk op te voeren, want anders verliest Neder land zijn goede plaats met betrekking tot de export. Kwaliteit. Over dit onderwerp sprak Dr. Ma- joewski uitvoerig. Er is een wet in voor bereiding om te komen tot een verplich te uitbetaling der melk naar kwaliteit. In de crisisjaren 19341935 heeft men met deze kwaliteitsverbetering een be gin gemaakt in de weidegebieden van Holland. Dat heeft verrassende resul taten opgeleverd. Wat thans van de boe ren in onze provincie gevraagd wordt is dan ook geen nieuwlichterij of plagerij, maar een welbegrepen eigenbelang. Ook in het buitenland heeft men een over compleet aan melk, er is ook voor ons land een kleinere markt ontstaan bij een grotere productie. De mogelijkheid om te concurreren bestaat thans in het druk ken van de productiekosten en opvoe ring van de kwaliteit. 40 tot 45 van onze boeren is nog niet aangesloten bij een controle-vereniging. Als men niet doelbewust fokt, raakt men achterop. De K.I. kan belangrijke verbetering bren gen. Het gebruik is niet duurder en men kan de veestapel op een hoger peil bren gen. Noodzaak is verder verbouw van eiwithoudend ruwvoer en geen verlies bij 't conserveren. Voor kwaliteitsverbe tering moet de boer gebruik maken van de stalinspectie, waarbij de fabriek helpt met staladviseurs. Hij moet er, en vooral de jongere mensen moeten er niet tegen opzien om cursusen te volgen en deel te nemen aan stalwedstrijden. Men moet vooral ook gebruik maken van de rijks voorlichting en de stekels niet opzetten als er aanmerkingen worden gemaakt. Stel U open voor alle inlichtingen, aldus adviseerde spreker zijn gehoor. Met een toepasselijk woord reikte hij vervolgens aan een achttal jongelui een diploma uit betreffende de melkwinning enz., te weten aan Mej. W.a Vosman, Mej. M. J. Struik, Mej. J. H. Brinkman en de heren J. A. Bosschers, J. Oolbek- kink, A. Schippers, J. J. Struik en D. H. Rerisink. Na de voordracht van Dr. Majoewski werd een film van de rijksvoorlichtings dienst over de behandeling van kuilvoer vertoond en nog een komische rolprent. De heer De Besten bracht de bezoe kers, waarvan er uit Okkenbroek en om geving per autobus gekomen waren, dank voor hun komst naar deze vergadering. Op de Maandag j.l. te Rijssen gehou den veemarkt waren aangevoerd: 844 stuks vee, runderen 252, varkens 586, schapen 6. Prijzen: Vette koeien, eerste kwaliteit van f2,40 tot f2,60; tweede kwaliteit f2,25 tot f2,40; derde kwaliteit van f2,10 tot f2,25 per kg slachtgewicht. Melk- en kalfkoeien van f640,— tot f925,— per stuk. Pinken van f 340, tot f 490,— per stuk. Graskalveren van f 180,tot f 275,per stuk. Nuchtere kalveren van f 36,— tot f 50,— per stuk. Drachtige zeugen van f 270,— tot f 350,- per stuk. Loopvarkens van f65,— tot f 90,— per stuk. Biggen van f 4,50 tot f 5,50 per week. Overzicht handel. Wegens de sneeuwval was de aan voer over de hele markt zeer klein. Vette koeien en stieren: aanbod groot, handel kalm, lagere prijzen. Gebruiksvee: Aanbod klein, handel in :de beste soorten prijshoudend, in de overige soorten was de handel traag gestemd. Nuchtere kalveren: Deze werden bij een grotere aanvoer prijshoudend ver handeld. Varkens en biggen: aanbod zeer klein, handel kalm met onveranderde prijzen. Pinken en kalveren: Aanbod niet groot, handel langzaam met gelijkblij vende prijzen. Officiële publicaties AANBESTEDING Burgemeester en Wethouders van Holten zijn voornemens, behoudens ho gere goedkeuring, om op Donderdag 3 Februari 1955, des voormiddags om 11 uur, ten gemeentehuize in het open baar AAN TE BESTEDEN: Het bouwrijp maken van een ge deelte van het uitbreidingsplan, het z.g. complex „Boskamp". Het werk omvat: grond-, rioie- rings- en bestratingswerk. Het bestek met 5 tekeningen zijn verkrijgbaar op het kantoor van de ge meente-architect, tegen betaling van f 15,per stel of zullen worden toege zonden na ontvangst van een postwis sel, groot 15,50. Restitutie op de dag' van de aanbe steding bij ongeschonden inlevering i f 10,—. Mijnhardt's Grieppoeders. Doos 50 ct, In de dezer dagen verschenen Memo- a rie van Antwoord op het wetsontwerp tot wijziging van de grens tussen de ge- meenten Hellendoorn en Wierden zegt de minister van Binnenlandse Zaken, j; prof. dr. L. J. M. Beel, o.m.: „Zonder ook maar iets af te doen aan h zijn (des ministers) opvatting, dat een juiste ontwikkeling van geheel Nijver dal niet anders dan door aansluiting v daarvan bij Hellendoorn kan worden be- reikt, gelooft ook hij (de minister), dat de positie van Nijverdal in bepaalde op- zichten gunstiger zou zijn geweest, in- 0 dien de gemeentebesturen van Hellen- y doorn en Wierden voor enige van de meest belangrijke zaken tot een gemeen- Q schappelijk handelen zouden zijn geko men. Zij hebben daartoe evenwel niet ai de nodige eensgezindheid kunnen opbren- gen. J Aangezien het niet mogelijk is, de h in het wetsontwerp opgenomen da- 2' turn van ingang van de grenswijzi ging te handhaven, wordt voorge- ja steld, deze datum te verschuiven en dj te stellen op 1 Juli 1955. In ti RISICOSPREIDING. -te Op een in het Voorlopig Verslag ge- stelde vraag uit de Kamer antwoordt re minister Beel voorts nog: „Op de vraag of verondersteld mag worden, dat bij verbetering van de faci- m liteiten voor industrievestiging in deze dc omgeving, de welvaart ter plaatse niet la meer in die mate aan de katoenen draad pi zal hangen als thans het geval is, dat de voorgestelde grenswijziging inderdaad te mede ten doel heeft, verbreding van de ee thans eenzijdige structuur van Nijverdal w te bevorderen. he Of deze bedoeling gerealiseerd zal de kunnen worden, valt echter niet met ze- de kerheid vast te stellen. Bij de politiek wi tot spreiding van de industrialisatie im- sti mers gaat de regering uit van het prin- to cipe, dat de ondernemer geheel vrij moet is zijn in zijn keuze van vestigingsplaats, dr Het lijkt echter niet onredelijk te ver- in onderstellen, dat het streven van het ge- pe meentebestuur, de industriële ontwikke- ke ling ter plaatse te verbreden, met name kr na de verkrijging van een voor industrie- ge vestiging geschikt gebied, met succes zal worden bekroond." m vii VERWONDERING, aai Eerstgenoemde passage in de Memo- 'ai rie van Antwoord van minister Beel was voor de redactie van het Dagblad van het Oosten aanleiding zich in ver- gei binding te stellen met de burgemeesters las van Hellendoorn en van Wierden en hen rej de vraag voor te leggen, waarover dan cei toch wel zulk een gebrek aan eensge- «ei 'zindheid tussen de beide gemeentebestu- 1 ren aan de dag is getreden, dat daarvan dw in 's Lands Vergaderzaal gewag diende in te worden gemaakt. de da; Beide burgemeesters bleken ver- vpi rast over hetgeen de minister hier te berde brengt. Er is blijkbaar enig j. verschil van inzicht geweest over ze£ enkele ondergeschikte punten de Bei aanleg van een weggetje hier, de aansluiting op een rioleringsnet daar maar deze discussie is al zo oud, dat de burgemeesters zich uit eigen ervaring daarover niets of nagenoeg tuij niets kunnen herinneren. En de bur- Bri gemeester van Hellendoorn is sedert $tr; 4Vo jaar in functie, die van Wier- ')as den 13 jaar. Uit hun antwoorden konden wij vast- stellen, dat er in elk geval de afgelopen 3; tien jaar over deze kwestie, als men al van een kwestie mag spreken, niet of nauwelijks overleg is gepleegd. Men moet zich dan ook wel met enige verwonde- p ring afvragen, welke nieuwe gezichts- punten Ged. Staten van Overijssel en tenslotte de minister van Binnenlandse Zaken aanleiding hebben gegeven, bij de Tweede Kamer een voorstelling te wek- ken, alsof Wierden en Nijverdal niet tot j>je elkaar zouden kunnen komen over een zaak, waarover zij in elk geval sedert ze" 1945 niet meer officieel met elkaar in contact zijn geweest. ma; T VEILIG VERKEER. [fll! (ie Zet toch altijd daar Uw wagen neer, op Waar dit geen last geeft aan 't verkeer,

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 2