Viering Bevrijdingsdag 1955 Plaatselijk Nieuws Zilveren jubileum van „De Noordpool" PO ROL AGENDA HJJNHARDT'S tlaab?e«« No. 3. Jaargang 7. ZATERDAG 22 JANUARI 1955 HOLTENS NIEUWSBLAD Verschijnt elke Zaterdag. De abonnementsprijs van dü blad bedraagt f 1.15 p. kwartaal Ik meen, dat het zijn nut kan hebben mede te delen, dat het in mijn voorne men ligt. ten aanzien van de viering van de bevrijdingsdag op 5 Mei 1955 een coördinatie tot stand te brengen van alle activiteiten, die met betrekking hierop in deze gemeente zouden kunnen worden ontwikkeld. De viering van onze bevrijding, 10 ja ren geleden, is een nationaal feit, dat wij als volk m.i. tezamen behoren te vieren. Alvorens mijn initiatief in dezen ver der te concretiseren, zou ik gaarne het bericht van de Canadese Ambassadeur, waarom ik heb verzocht, willen afwach ten, of de herdenking op het Canadese kerkhof te Holten doorgang zal vinden. Ik zou het op prijs stellen wanneer verenigingsbesturen er thans reeds re kening mede zouden willen houden, dat mijnentwege binnenkort een initiatief kan worden verwacht tot brede samenwer king, ten einde te komen tot een geza menlijke viering van de Nationale feest dag 1955, en tot samenbundeling van activiteiten, die de verenigingen zouden willen ontwikkelen. De Burgemeester van Holten, W. H. ENKLAAR. Ijsbaan is te klein geworden. Maandag 17 Januari was het precies 25 jaar geleden, dat in onze plaats de IJsclub ,,De Noordpool" werd opge richt. Een klein groepje dorpsgenoten., die ook in ander opzicht het hunne er reeds toe bijgedragen hadden, om onze gemeente vooruit te stuwen, nam het initiatief en wist meerdere plaatsgeno ten zodanig te begeesteren, dat men tot aankoop van een terrein en de aanleg van een baan kon overgaan. Die oprichters waren in alphabeti- sche volgorde -de heren J. v. d. Ak ker, B. Bulsink, P. Dijkstra, L. Faber, H. Gazan, A. J. Goldstein, H. Holterman en T. Stokkers Hzn. Zij besloten de in 1926 tijdens de Schipbeekoverstroming opgerichte vereniging te ontbinden en met een scho ne lei te beginnen. Dat was wel 'n beetje eigenmachtig van die heren, want lang niet alle bestuursleden van die vereni ging waren in deze vergadering aanwe zig, maar niemand heeft het hun kwalijk genomen, want zij ontplooiden een krach tige activiteit, welke er de oorzaak van was, dat onze waterarme gemeente nog zoveel schaatsenrijders telt en dat vooral de jeugd telkenjare, wanneer de weers omstandigheden meewerken, de schaats sport leert beoefenen. Receptie. Het Bestuur van „De Noordpool" hield op de herdenkingsdatum van de oprich ting een receptie in hotel Holterman. Het bezoek was niet geroot, dat kon men ook moeilijk verwachten, want de ijsclub speelt meestal maar een beschei den rol in het leven van alle dag, maar 't was een gezellige bijeenkomst, waarin de tegenwoordige voorzitter, de heer P. Dijkstra, de levensgeschiedenis van „De Noordpool" in een toespraak tot de aan wezigen de revue liet passeren. Behalve het dagelijks bestuur der ge meente, dat vertegenwoordigd was door de burgemeester, Mr. W. H. Enklaar en de gemeente-secretaris, de heer G. J. Langenbarg, waren o.a. de hoofden van scholen tegenwoordig, afgevaardigden van H.M.V., verschillende zakenmensen, dokter Nagelhout, de groepscomman dant der Rijkspolitie, de heer R. Petter, en andere belangstellenden. Aan de be stuurstafel had behalve het bestuur en de baancommissarissen, plaats genomen de ere-voorziter, de heer A. J. Goldstein. In zijn welkomstwoord wees de heer Dijkstra er op, dat het Bestuur van „De Noordpool" altijd de volle medewerking heeft gehad van het gemeentebestuur en met name van het G.E.B., dat onder lei ding van de heer H. J. Westerik, dikwijls hulp heeft verleend bij de verlichting van de baan en het doen functionneren van de bemalingsinstallatie. Hij bracht allen hiervoor dank. De heer Dijkstra gaf hierna het his torisch overzicht van het bestaan der vereniging en herdacht de door de dood aan de club ontvallen oprichters en pio- niers, wijlen de heren H. Holterman, J. van den Akker, G. Gazan en Joh. Derk- sen. Eerst moest een grote schuld worden aangegaan om de baan met pompinstal- Uitgave van de Stichting „Holtens Nieuwsblad" te Holten. Telef. K 5Jf8S - 2SJf latie te kunnen bekostigen, maar door een goed financieel beleid heeft men de leningsschuld en de renteloze aandelen successievelijk kunnen aflossen, zodat de club er thans financieel goed voorstaat. Contributie bleef gelijk. Het is niet doenlijk de talrijke bijzon derheden te vermelden, die in dit over zicht naar voren traden, maar het mag wel worden vermeld, dat de contribu tie en het donateursgeld al die jaren op hetzelfde bedrag gehandhaafd bleven en dat zij ook thans nog bedragen resp. f 1.en f 1.25, De heer Dijkstra bedankte aan het slot van zijn toespraak zijn mede bestuursleden, baancommissarissen en de baanveger Haan voor hun krachtige medewerking. De burgemeester, Mr. Enklaar, bracht de heer Dijkstra dank voor de wijze, waarop hij het verleden heeft doen her leven. Het is een gelukwens waard, aldus de burgemeester, als men hoort, hoe men 25 jaar gevochten heeft voor de in standhouding van de ijsclub, waarbij hij de heer Dijkstra feliciteerde, die hier 25 jaar aan meegewerkt heeft. „De Noord pool" is een van de weinige verenigingen, die nimmer bij het gemeentebestuur aan geklopt heeft om subsidie. Het gemeente bestuur waardeert het, dat de club ge zorgd heeft voor de beoefening van de ijssport en dat vooral in dit opzicht veel gedaan is voor de kinderen. Mr. Enklaar sprak de hoop uit, dat de vereniging nog talloze jaren mag bestaan en dat zij nog uitbreiding zal weten te geven aan de baan, die nu wordt geëxploiteerd. Het was de vice-voorzitter, de heer J. Wiggers, die vervolgens woorden van ge lukwens sprak tot de jubilerende voorzit ter, de heer Dijkstra, en diens arbeid roemde in het belang van de club ver richt. Deze was altijd present en heeft grote activiteit betoond, waarvoor spre ker hem een aardig kunstvoorwerp aan bood als een herinnering voor hem en zijn echtgenoote aan dit jubileum. De heer J. Kroon sprak namens de hoofden van scholen als het oudste hoofd in jaren en die hier het langst geweest is en sprak zijn hartelijke dank uit voor hetgeen de ijsclub vooral voor de school jeugd heeft gedaan. Hij herinnerde aan de romances op het ijs voor de rijpere jeugd en -aan de wedstrijden, welke in schoolverband werden gehouden. De heer Dijkstra zeide in zijn dank woord tot de sprekers nog, dat 't IJsclub- bestuur gaarne wil overgaan tot vergro ting van de baan, maar dat is een moei lijke zaak omdat dit cultuurgrond vraagt, welke niet gemakkelijk wordt afgestaan. Hij deed voorlezing van enkele schrifte lijke gelukwensen en mededelingen van de aanbieding van enkele fraaie cadeaux, o.a. schaatsen van de fa. Nooitgedagt, de N.V. Friese Schaatsenfabriek, de fa. H. Stokkers en een beker van de fa. H. J. Bouwhuis. Ook werden nog enkele bloem stukken ontvangen. IJsrevue. 's Avonds werd de leden en donateurs in „Amicitia" een filmvoorstelling aan geboden, waarbij door de fa. Miedema te Deventer o.m. werd gedraaid de prach tige kleurenfilm „Frühling auf dem Eis" met. de beroemde Weense IJsrevue onder regie van Georg Jacoby, 'balletleidster Dia Luca en muziek van Nico Dostal. Een prachtige showfilm, die door haar afwisselende taferelen en grote kleuren rijkdom en met de talloze kunstrijders en -rijdsters de bezoekers heeft weten te boeien. Amicitia was deze avond geheel bezet. Aan de heer Joh. Haan, die gedurende deze 25 jaar als baanveger fungeerde, werd door de voorzitter een wandelstok aangeboden. Hij zelf had nogmaals voor de volle zaal de hulde in ontvangst te nemen voor zijn eigen 25-jarig jubileum. Aan het slot van de avond werden de ontvangen cadeaux verloot en dankte de heer Dijkstra de fa. Miedema voor het goede programma en voor de mooie ijsfilm, welke werd vertoond. „De Noordpool" kon hiermede terug zien op een geslaagde avond in een win terse sfeer, zoals deze bij de ijsclub past. VERKEERSCOMPETITIE MOTORCLUB. De Motor- en Automobielclub ,,De Holterberg" organiseerde Vrijdagavond in haar clublokaal, café Vruggink, haar tweede verkeersavond in dit seizoen. Onder leiding van de heer H. Mout, instructeur van de Autorijschool te Deventer, werd verkeershersengymnas- tiek georganiseerd. Mevr. Mout han teerde de bel en fungeerde, als bij de radio, voor Mieke, die met haar chro nometer de juiste tijd in acht nam. Er was voor deze samenkomst weer een grote belangstelling. De deelnemers werden in twee ploegen verdeeld. Als jury fungeerden de heren Joh. v. Geenhuizen, P. A. Muller en Dick Mul ler. Aan de hand van verkeerssituaties en verkeersborden stelde de heer Mout 'n groot aantal vragen, die door de deel nemers individueel of in groepsverband mochten worden beantwoord. Het waren voornamelijk praktijkvragen, die door leken konden worden beantwoord. Er volgden enkele strikvragen en ook de humor ontbrak niet deze avond. Op de vraag van de heer Mout, welke beteke nis moest worden toegekend aan een bord met een groene kern en een witte rand, moest het gehele gezelschap het antwoord schuldig blijven. Het bleek 'n bord snert te zijn, waardoor geen be paalde verkeerssituatie kon worden veroorzaakt. Aan het slot van de avond bleek ploeg A de overwinning te hebben behaald met 37 punten tegen 35 punten van B. De heer Mout constateerde, dat de Hol- tense weggebruikers zeer goed op de hoogte waren met de verkeersregels en adviseerde ook eens een wedstrijd te houden met een naburige motorclub. Men was algemeen van oordeel, dat de verkeersavonden voor de scholing van de leden zeer nuttig zijn. De voorzitter, de heer Joh. v. Geen huizen, die aan het begin van de avond een kort welkomstwoord had gespro ken, bracht de heer en mevr. Mout dank voor hun voortreffelijk werk op deze avond en herinnerde er aan, dat op 16 Febr. a.s. in hotel Holterman de offi ciële verkeerscompetitie zal worden ge houden. Holten was de vorige maal de 52e in landelijk verband, maar 6e op de ranglijst in Overijssel. Hij spoorde de leden aan om de verkeersregels nog eens terdege te bestuderen, opdat „De Holterberg" deze keer een goed figuur zal slaan. BESTEED VOOR CULTURELE DOELEINDEN. De Holtense bevolking heeft volgens een daarvan opgemaakte statistiek in 't afgelopen jaar besteed aan bezoek aan uitvoeringen, sportevenementen en ver maak in eigen plaats f 7351 (vorig jaar f 14.224). Aan belasting werd hiervoor betaald f 1814 (v. j, f 2538). Dat deze bedragen belangrijk minder zijn dan het voorgaande jaar, moet ge deeltelijk gezocht worden in het feit, dat aan de verenigingen, welke mee werkten aan het V.V.V. Vacantiepro- gramma vrijstelling van vermakelijk heidsbelasting werd verleend. Voor dit doel werd n.l. ook nog f2544 besteed. Gespecificeerd bedroegen de cijfers: sportuitvoeringen besteed f790, belas ting f48; beroepstoneel besteed f693, belasting f 116; overige uitvoeringen besteed f 8142, belasting f 1650; concert (Kerst-oratorium) 1450, geen belasting. NIEUWE HOTEL. EN PENSIONLIJST VAN DE V.V.V. De V.V.V. heeft besloten voor het ko mende seizoen een nieuwe hotel- en pensionlijst uit te geven, waarin tevens de kampeerhuisjes en kampeerboerde rijen enz. zijn opgenomen. Met het oog- op de thans al reeds weer geleidelijk binnenkomende aanvragen is 't nood zakelijk, dat wijzigingen of plaatsingen op deze lijst zo spoedig mogelijk aan de secretaris van de V.V.V., de heer A. J. Snijders, worden opgegeven. Verwezen wordt naar de advertentie in dit nummer, waarin uitvoerige in lichtingen zijn opgenomen. BENOEMD TE STAPHORST. De heer J. van der Veen, alhier, is met ingang van 1 Maart a.s. benoemd tot onderwijzer aan de school met de Bijbel te Staphorst. GUNSTIG JAAR VOOR „ONS BELANG". Het veefonds „Ons Belang" voor Hol ten en omstreken hield Dinsdagavond in hotel Holterman haar jaarlijkse leden vergadering onder voorzitterschap van de heer B. Voordes. Na een kort openingswoord van de voorzitter bracht de administrateur, de heer G. J. Boks, het jaarverslag uit, waaraan wij ontlenen, dat de vereniging op 31 December van het afgelopen jaar 174 leden telde met 843 verzekerde run deren. De verzekerde waarde hiervan bedroeg f 345.135. In het afgelopen jaar verliet 1 lid het fonds, terwijl twee nieuwe leden toe traden. Evenals in de 6 voorgaande jaren kon in 1954 volstaan worden met een hef fing van 1 pet., waardoor de financiële toestand van het fonds een gunstig beeld vertoont. In het brandschadefonds hadden geen onteigeningen plaats; overigens werden 13 runderen onteigend voor een be drag van f 5250.Hiervoor werd terug ontvangen f2025.—. De 1 pet. heffing, welke nodig was, beliep f 3447.56. De totale inkomsten bedroegen met inbe grip van het batig saldo van voorgaan de jaren f 7516-04; de uitgaven f 6002.84, zodat er batig saldo was van f 1513.20. De controle-commissie, bestaande uit de heren G. Rensen en H. Broekhuis, had de bescheiden keurig in orde be vonden, zodat aan de heer Boks dechar ge werd verleend onder dankzegging voor zijn beheer. Tot leden van de nieuwe controle commissie werden gekozen de heren G. Rensen en A. Scheperman. De periodiek aftredende bestuursleden G. Manenschijn en M. Stam werden bij acclamatie herkozen. Aan het einde der vergadering be sloot men nog een incasso van 25 cent op te leggen bij niet tijdige betaling van de procentuele heffingen. Adv.-prijs115 m.m. (d contantf 1.50. Iedere m.m. meer f 0.06 ZWAAN KLEEF AAN. Dit is de naam van de operette, wel ke op Vrijdag 4 Februair a.s. voor de afdeling van Volksonderwijs zal wor den opgevoerd door kinderen der O-L. school. Deze uitvoering is toegankelijk voor leden en niet-leden. Nadere bij zonderheden vindt men in een annonce in dit nummer. LANDBOUWGIDS 1955. Bij de Staatsdrukkerij en Uitgevers bedrijf te 's-Gravenhage is verschenen de Landbouwgids 1955. Zij bevat een enorme schat van gegevens betreffende de landbouw, over 618 pagina's fijne druk en kost slechts f 5.In geen en kel boerengezin mag deze uitgebreide gids ontbreken, want zij vormt een vraagbaak op schier elk gebied van het landbouwbedrijf. HET BLINDENONDERWIJS VRAAGT ONZE AANDACHT Niemand zal ontkennen, dat blind heid erg is. Maar weet U, dat dit leed onnoem lijk verzacht kan worden als wij de blinden helpen deel te kunnen nemen aan het leven der maatschappij, zoals wij zienden dit doen? Meent U, dat dit niet mogelijk is? Het antwoord hierop is: het is wél moge- gelijk. Hoe dan? Wel, dank zij het onderwijs, dat zij kunnen volgen in een drietal in richtingen in den lande. Eén daarvan is het Christelijk Blindeninstituut „Barti- méus" te Zeist, gelegen aan de weg van Utrecht naar Driebergen. In dit instituut verblijven ongeveer 120 leerlingen. Jonge blinde mensen, in de leeftijd van 6—20 jaar. Zij zijn daar, omdat zij weten, dat zij, dank zij het brailleschrift, aan dit instituut on derwijs kunnen volgen, dat hen in staat stelt straks deel te kunnen nemen aan het arbeidsproces. Het is namelijk niet alleen mogelijk het onderwijs .van de lagere school te volgen, maar ook de Mulo en diverse kantoorstudies, zoals Nederlandse, Fran se, Duitse en Engelse handelscorrespon dentie. Ja, het is zelfs mogelijk een academische graad te behalen. Verder kunnen zij op de vakschool het manden-, matten- en borstelmaken en het stoelenmatten leren. _Voor de meisjes is er gelegenheid de plaatselijke huishoudschool te bezoe ken. Dit alles is te zien in onze prachtige geluidsfilm „In Holland staat een huis". Deze film laat U zo duidelijk mogelijk zien, hoe de jongens en meisjes, die bij ons vertoeven, op de school en in het internaat leven en werken. „Bartiméus" komt met deze film op 1 Februari a.s. in „Irene". Wij raden U allen aan deze film te gaan zien. Zij is het ten volle waard. Bovendien steunt U door Uw komst het mooie werk, dat door „Barti méus" wordt verricht. De toegang voor deze avond is f0,50. De aanvang is gesteld op 8 uur. Voor de kinderen is er 's middags 'n voorstelling in hetzelfde gebouw. Hiervoor bedraagt de toegang f0,25 Aanvang 3.30 uur. Zie voor kaartverkoop de adressen op de raambiljetten. Tevens vertoning der Amerikaanse kleurenfilm „The Good Life". PRAKTIJKDIPLOMA ENGELS Onze plaatsgenoot, de heer J. Brands, slaagde dezer dagen te Enschede voor het diploma Engelse handelscorrespon dentie. OVERKOEPELEND SPORTORGAAN Op initiatief van de Jongeren Dis cussie Groep (JDG) wordt Zaterdag avond 22 Januari a.s., om 20.30 uur, in hotel Holterman een bespreking ge houden om te komen tot de oprichting van een overkoepelend sportorgaan in onze gemeente. Op deze bespreking zijn tal van be stuursleden van diverse verenigingen uitgenodigd. O.a. zal worden gesproken over het orgniseren van een grote 3portdag in het kader van het VVV-vacantiepro- gramma en het oprichten van 'n hand balclub. „OPVOEDING TOT STAATSBURGER" Op Vrijdag 28 Januari a.s., om 8 uur in „Irene", hoopt onze burgemeester voor de CJMV (dorp) een inleiding te houden over het onderwerp: „Opvoe ding tot staatsburger". Het ligt in de bedoeling om voor de pauze een Bij belgedeelte te behandelen en dat na de pauze de inleiding van onze burge meester volgt. Ook niet-leden hartelijk welkom. De vergadering wordt gehouden op de toneelzaak. Ruwe Handen Dinsdag 18 Jan. t.m. 22 Jan.: Opruiming bij G. J. Schuppert. Vrijdag 21 Jan.: Openbare vergadering C.H.U. Spreker. Z.Ex. Ir. C. Staf, Mi nister van Oorlog en Marine, in Irene. Aanvang 7.30 uur. Zaterdag 22 Jan.: Uitvoering Holtens Jeugdtoneel in Amicitia. Aanvang 7.30 uur (zie annonce). Zaterdag 22 Jan.: Houtverkoop Notaris Pluimers in hotel Holterman. Aanvang nam. 1.30 uur (zie adv.). Zaterdag 22 Jan.: Oprichting overkoe pelend spoartorgaan door J.D.G., Hotel Holterman, 20.30 uur. Maandag 24 Jan.: Prijsuitreiking fokvee- dag paardenfokvereniging Holbatheo in 't Bonte Paard. Filmavond van de heer P. Dijkstra met div. films. Aan vang 7.30 uur. Dinsdag 25 Jan.: Lezing van de heer J. Jans voor de afd. Holten van de Platelandsvrouwen in hotel Holter man over „Mooi Twente". Aanvang 8 uur. Woensdag 26 Jan.: Filmavond voor de O.L.M., C.B.T.B. en Bedrijfsver., ver zorgd door de Ned. Heide Mij., in zaal Vosman, aanvang 7.30 uur. O.a. ver toning van de film: „Langs ongebaan de Klingen". Vrijdag 28 Jan.: Jaarvergadering Jong Holten in hotel Muller. Aanvang half acht precies. Vrijdag 28 Jan.: Vergadering C.J.M.V. (dorp). Inleiding van de burgemees ter Mr. W. H. Enklaar over „Opvoe ding tot staatsburger". In Irene. Aan vang 8 uur. Zaterdag 29 Jan.: Uitvoering Ned. Volkstoneel in Amicitia voor leden en niet-leden van het-N.V.V., met het toneelspel in 4 bedrijven „Anna Chris tie". Aanvang 8 uur (zie advertentie). Maandagavond 31 Januari, Geb. „Reho- both": Uitvoering door de Chr. Ont spanningsclub „C.O.C." met medewer king van 't muziekclubje „Boholoos". Dinsdag 1 Febr.: Uiterste datum voor aangifte plaatsing of verandering op de hotel- en pensionlijst van de V.V.V. (zie adv.). Dinsdag 1 Febr.: Filmavond Chr. Blin deninstituut „Bartiméus" in Irene. Aanvang 8 uur. Kindervoorstelling 3.30 uur (zie bericht). Donderdag 3 Febr.: Propaganda-avond voor Dierenbescherming, in zaal Vos man. Lezing Ds van Oost. Kleurenfilm „Krüger Nationaal Park". Muzikale omlijsting Tegehaja's. Aanvang 7.30 u. Vrijdag 4 Febr.: Opvoering van de operette „Zwaan kleef aan" in Amici tia. Aanvang 1.30 u. (zie advertentie). Zaterdag 12 Febr.: Tweede uitvoering van de Mandoline Club „Jong Leven", met medewerking van de Larense Schotsers en Gait Jan Kruutmoes, in Amicitia. scheppen gezonde regelmaat BURGERLIJKE STAND. Geboren: Heinrich Johan Julius, zv Jan Willem Broekmaat en Hendrica Christina Schlahmilch. Gehuwd: Albertus Hendrikus Beltman, 22 j., Laren (Gld.), en Geertruida Hen- drika Aaftink, 24 j., Holten. OverledenHendrika Gerhardina Koop man, 74 j., echtg. van Hendrik Paalman, Holten. Johanna Geertruida Schone- veld, 75 j., wed. van Herman Nijkamp, overleden te Markelo. BEVOLKING. Vertrokken G. H. Middelesch, e.v. H. T. Assink, van Look 51 naar Markelo. W. Müller van Zwartepad 3 naar Al melo. J. P. Kuijpers en gezin van Hol terberg 79 naar Deventer. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Holten. 10 uur Ds Addink (Bed. H. Av.) en 7 uur Ds Israël (Bed. H. Av. en Dankz.). Dijkerhoek. 10 uur Ds Israël. Geref. Kerk. Half tien en 2.30 uur Ds Hoogkamp. REFLECTERENDE STRIPPEN OP MELKWAGENS De Vereniging voor Veilig Verkeer alhier, deelt ons mede: Ter beveiliging van de melkwagens, welke zich in de schemer of in het donker op de weg bevinden, nemen wij proeven met reflecterende strip pen. Wij hebben thans de strippen aan gebracht op de melkwagen van de heer G. J. Nijland, Burg. v. d. Borch- straat 26. Aan. een ieder, die deze wagen in 't donker achterop rijdt, wordt verzocht zijn of haar bevindingen aan het be stuur van Veilig Verkeer, Holterberg 15, mede te delen. Mocht deze proef slagen, dan zal het bestuur overwegen op welke wij ze het deze strippen kan verstrekken, zodat uiteindelijk elke wagen, die zich op de weg bevindt, daarvan wordt voorzien.

Holtens Nieuwsblad | 1955 | | pagina 1