u 2 l&eMorfó Hartige hapjes voor de a.s. feestdagen nmEfl Voor de vrouw. Nazareth, de stad van Jezus jeugd. Oameshanden KERSTNACHT KERSTWIJDING PLATTELANDSVROUWEN In de stemmig met groen en kaars jes versierde zaal van hotel Holter- man hield de afdeling Holten van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen j.l. Woensdagavond haar jaarlijks Kerst feest onder leiding van de presidente, Mevr. H. Maats—Kevelam. Na het gezamenlijk zingen van Ge zang 10: „Er is uit 's werelds duistere Wolken" en nadat Ds. J. H. Israël was voorgegaan in gebed, werden de kaars jes in de kerstboom en op de tafels ontstoken en 't Kerstevangelie in frag menten door verschillende leden voor gelezen. Daar tussen door werden verschil lende Kerstliederen gezongen en en kele gedichten voorgelezen. Mevr. H. Dikkers—Rensen droeg voor „Kerst nacht" van Jan H. de Groot, Mevr. Tuller—Aanstoot las het gedicht van C. S. Adema—van Scheltema „Vrede" en Mevr. Maats—Kevelam declameerde het „Kerstliedje" van Willem de Me- rode. Na de pauze, waarin de dames ge- tracteerd werden, las Ds. J. H. Israël een Kerstvertelling van Jo Kalmijn- Spierenburg, die erg in de smaak viel. Aan het slot van deze avond werd de z.g. vriendschapsstuiver geïnd en de samenkomst besloten met het zin gen van het internationale bondslied'. „Blijf bij mij, Heer". HEROPENING WINKEL GEBR. VELDHUIS. Ondanks het vroege uur bestond er Dinsdagmorgen voor de heropening van het winkelpand van de fa. Gebr. Veld huis aan de Larenseweg flinke belang stelling. Belangstellenden uit de kring van cliënten, vrienden en familie hadden zich in de ruime winkel verzameld, toen bur gemeester Mr. W. H. Enklaar om even over 9 uur van Ina en Joke Veldhuis op een kussen een met een keurig strikje versierde schaar kreeg gepresenteerd om het lint, dat de toegang versperde, stuk te knippen. Burgemeester Enklaar hield hierna een korte toespraak, waarin hij de durf en ondernemingsgeest van de gebroe ders Veldhuis roemde. Spr. wees op de gunstige ligging van dit bedrijf t.o.v. Boskamp en Gaarden en wenste tenslotte de firma Gebr. Veldhuis veel succes in hun prachtige zaak. De heer G. Wissink, die sprak namens de Holtense Handelsvereniging „H.H.V.", zeide o.m. als voorzitter van de H.H.V. trots te zijn op de Holtense zakenmen sen, die telkens weer blijk geven uit het goede hout te zijn gesneden. Ook hij wenste de fa. Veldhuis een goed zaken doen in dit mooie pand. De oudste der firmanten, de heer Joh. Veldhuis, dankte de burgemeester en de heer Wissink voor hun gesproken woor den en de goede wensen, die werden geuit. De Gebr. Veldhuis en hun dames mochten verder nog tal van gelukwen sen in ontvangst nemen. Tal van zaken relaties deden hun beste wensen verge zeld gaan van bloemen, zodat de geheel 'gemoderniseerde winkel een schitterende aanblik bood. Onder het genot van een kopje koffie en een glaasje bleef men enige tijd ge zellig bijeen en zeer velen kwamen in de loop van de dag een kijkje nemen in de winkel, die ongetwijfeld tot de fraaiste van ons dorp gerekend mag worden. De verbouwing werd uitgevoerd door de volgende firma'smetselwerk fa. Meerman, Holten; timmerwerk fa. A. Rietman en T. Koopman, Holten; schil derwerk fa. H. Stukker, Holten; electra fa. Bouwmeester, Rijssen; winkelbetim mering fa. Ossevoort, Vroomshoop. DOOR DE MIST MISLEID. Zaterdagmorgen bij het aanbreken van de dag vonden voorbijgangers een op z'n kant staande personenauto naast de koplading op het emplacement der Ned. Spoorwegen. De auto, een mooie Chevrolet, lag daar onbeheerd. Later op de dag bleek de toedracht van deze situatie. De heer De Wilde, firmant van de Bouwonderneming Mensink en de Wil de te Nijverdal, was in de nacht van Vrijdag op Zaterdag in een dicht mist van Ede komen rijden en blijkbaar ge heel mist-blind geworden. Inplaats van aan het einde van het dorp naar Rijssen af te slaan, zoals hij dacht te doen, sloeg hij midden in het dorp de Stationsstraat in en kwam in plaats van op de Waag- weg, ter hoogte van het station op de koplading terecht. Daar is de auto af- gekanteld, zodat zij op haar rechter zijde kwam te liggen en de bestuurder met veel moeite uit z'n wagen kon klau teren. De heer A. Nekkers heeft hem met z'n taxi door de dichte mist naar huis gebracht. De heer De Wilde bekwam geen letsel; de auto werd licht bescha digd. KERSTMIDDAG VOOR DE OUDEN VAN DAGEN IN DIJKERHOEK Maandagmiddag werd in de zaal van café „Het Bonte Paard" te Dijkerhoek een Kerstmiddag gehouden voor de ouden van dagen uit deze omgeving, welke door de afdeling van de Bond van Plattelandsvrouwen werd georga niseerd. Ds. Jebbink was uit Almelo overgekomen om deze middag mee te maken. De zaal was prachtig met den nengroen en kaarsjes versierd en daar tussen prijkte de kerstboom. De bran dende kaarsen brachten 'n echte kerst stemming. De middag werd geopend door de presidente, Mevr. M. Reilink—Kers, die allen hartelijk dankte voor de goede opkomst, want er waren verscheiden oudjes uit de omtrek naar „Het Bonte Paard" gekomen. Samen zong men als openingswoord het eerste vers van Ge zang 1. Ds. Jebbink ging voor in gebed, waar na hij voorlas het Evangelie van Lu cas 1, Na het gezamenlijk zingen van het bekende kerstlied: „Stille nacht, heilige nacht", declameerde Mevr. Zw. Wechstapel—Veltkamp het gedicht „Ze brachten in 't duuster een lech". Mevr. Wanders—Gr eve las het Kerstverhaal „Midwinter oavend". Na de pauze, waarin getracteerd werd op koffie met cake, vertelde Ds. Jebbink een kerstverhaal, getiteld: „De Kerstklokken luiden" en volgde Mevr. Wanders met een gedicht „Kerstklok ken" en vertelde zij een boeiend ver haal, dat zich afspeelde in de oorlogs jaren van 1914—1918. Na het gezamenlijk zingen van Ge zang 10 vers 7, beëindigde Ds. Jebbink deze samenkomst met dankgebed. De presidente bracht in het bijzonder Ds. Jebbink dank voor zijn komst naar Dijkerhoek en bood hem een enveloppe met inhoud aan. De Dijkerhoekse plattelandsvrouwen hopen na deze geslaagde bijeenkomst met de oudjes ook eens nieuwe leden op haar vergaderingen tegemoet te mo gen zien en zij doet daarom een beroep op de dames in de schoolkring een vol gende vergadering te komen bezoeken. Ter afwisseling op de vele zoete ver snaperingen, die de feestdagen meestal begeleiden, zal een hartig, pittig hapje in de smaak vallen! Zo'n hartigheid je kan men vooraf geven aan de warme maaltijd, als hors d'oeuvre, of ook, als 's middags of 's avonds bezoek komt, na het gebruikelijke kopje thee of koffie met zoetigheid. Mocht er eens onverwachts visite ko men, dan is een hartige tractatie vlug genoeg te maken, mits U maar zorgt, altijd de volgende ingrediënten in huis hebben: slasaus of olie en azijn, augurkjes, papricapoeder, tomaten-ket- chup, aroma (een paar uien en een of meer eieren). En dan verder kant en klaar gekochte toastjes en een blikje met leverpastei of stukjes vis. Deze visconserven zijn tegenwoordig m allerlei smaken te koop: van de zeer pikante ansjovispasta en gekrulde stuk- "s haring tot de zachte schelvislever e. Bewaar de blikjes koel. Voor tevoren aangekondigd bezoek zijn er veel meer mogelijkheden: sand wiches, belegde crackers, kleine warme broodjes enz. Hoe U al deze hapjes maakt, dat is grotendeels een kwestie van persoon lijke smaak. Bij slaatjes, pasta's e.d. ko men de verhoudingen er ook niet op aan; er is altijd iets goeds van te maken. Onderstaande recepten dienen dan ook alleen als algemene richtlijn en.om U eens op een idee te brengen. Visbroodjes. Gerookte vis of een blik vis in olie of p gekruide saus, dunne sneetjes brood, hardgekookt ei, tomatenketchup. De sneetjes brood in driehoekjes snijden of er met een glas of andere vorm figuurtjes uit steken. De sneetjes of figuurtjes besmeren met boter of margarine en dan met een laagje ont- grate vis beleggen. (Vis uit een blikje eerst laten uitlekken.) Het ei halveren en het wit uithakken. Op elk broodje strepen van fijngehakt eiwit en toma tenketchup leggen. Gevulde hoorntjes. 100 gram corned beef of hamworst, 50 gram spaghetti, een ruze augurk, 'n uitje, slasaus of olie en azijn, peterselie of de dooier van een hardgekookt ei of papricapoeder. De spaghetti in pl.m. 20 min. gaar ko ken in ruim water en zout en met koud water afspoelen. De afgekoelde spaghet ti, het vlees (op vier plakken na), de augurk en het uitje klein snijden. Het mengsel op smaak maken met slasaus of olie en azijn. De vier plakjes zo oprollen, dat een puntzakje of hoorntje gevormd wordt. De „naad" onder leggen en elk hoorntje vullen met een vierde deel van het slaatje. De bovenkant hiervan bestrooi en met gehakt peterselie, gezeefd eigeel of papricapoeder. Kleine worstsandwiches. Kleine dikke plakjes worst twee aan Officiële publicaties AANBESTEDING. Burgemeester en Wethouders van de gemeente Holten zijn voornemens, be houdens hogere goedkeuring, om op Vrijdag 7 Januari 1955, des voormiddags om 11 uur in het gemeentehuis in het openbaar aan te besteden: Het verbouwen van de voormalige hoofdonderwijzerswoning, gelegen Dorpsstraat 22, tot politiebureau en het bouwen van 2 arrestantencellen en bergschuurtje. Bestek en tekeningen zijn vanaf Maan dag 27 December 1954 verkrijgbaar op het kantoor van de gemeente-architect tegen betaling van 10.per stel. Res titutie op de dag der aanbesteding bij ongeschonden inlevering 5. WAAR DE TIJD INEENSTORT EN DE BIJBELSE SFEER WORDT GEVOELD. Wie van Jeruzalem naar Nazareth reist, wordt getroffen door een langzame en toch merkbare verandering in het landschap. Het gebergte van Judea maakt een ruige, grimmige en dikwijls onherbergzame indruk. De heuvels van Galilea daarentegen bekoren door een zekere lieflijkheid. Nog blijft het land boomloos en wie een lange wandeling maakt, kan in de hitte van de dag soms snakken naar wat lommer. Hij is blij, wanneer een even overhangende rotssteen hem schaduw biedt, maar ondanks de kaalheid maakt het Galilese land een vriendelijke in druk. De dalen en heuvels zijn in het voorjaar bedekt met een groen kleed en tussen de stenen bloeien prachtige bloe men, in felle kleuren, rood en geel en paarsblauw. Wie door deze contreien trekt met de Bijbelse verhalen in zijn hoofd, ziet in het landschap het spiegel beeld van tweeërlei prediking. Bij Ju dea hoort de ruige prediking van de profeten tot en met Johannes de Doper, maar Galilea vormt het passend décor van Jezus' Evangelie! De nadering van Nazareth doet het hart van ieder, die van kindsbeen af met het Evangelie vertrouwd is, sneller kloppen. Bethlehem, Jeruzalem en Na zareth zijn veel meer dan plaatsnamen. Ze zijn begrippen geworden, geladen met een geweldige inhoud. En daarom trekt wellicht 'n moderne pelgrim naar Nazareth met verwachting en vre®s tegelijk. Zal hij daar nog iets van Jezus vinden of zal het blijven bij een reis ervaring, die men elders en geriefelijker kan opdoen? Hoe diep heb ik niet on dervonden, dat men heus niet naar Je ruzalem hoeft te reizen om een waarlijk paasfeest te vieren, want Pasen spreekt tot het mensenhart evengoed in een vaderlandse dorpskerk als vlak naast de hof van Jozef van Arimathea. De comfortabele asfaltweg, waar langs de busonderneming „Egged" een dienst onderhoudt van Haifa op Nazareth zal ons zeker niet in de ware stemming brengen. Nog min der inspirerend is de stopplaats mid den in het stadje, want daar wordt ge uitbundig als toerist begroet. Gidsen zijn bereid u alles te laten zien, wat u begeert te zien: de plaats waar volgens Lucas de geboorte van Jezus aan Maria werd aangekondigd en de synagoge waar Hij predikte. PELGRIM EN TOERIST. Maar er is toch verschil tussen de pel grim en de toerist. De eerste keert zich wat onwillig of geprikkeld af, waar de tweede zich uitlevert aan de gidsen. De pelgrim gaat op zijn eentje zoeken of hij nog iets van Jezus in het aardse Nazareth kan vinden. Zonder gidsen kan men heerlijk dwalen door de nauwe straatjes van de Arabische stad, die Nazareth momenteel is. Links en rechts zitten de kooplieden in hun open win kels en vooral voor de groentenzaken is het tafereel kleurig en Oosters druk. twee op elkaar leggen met een schijf augurk er tussen. Ze vastprikken met 'n houtje. Schotel van visconserven en eieren. In het midden van de schotel een ge vulde citroen zetten (zie hiervoor onder staand recept „Gevulde citroenen") of 'n schaaltje met boterkrulletjes. Er om heen vakjes maken met verschillende inhoud: Toastjes met schelvislever, gegar neerd met een plukje peterselie hier en daar; reepjes gerookte paling; kleine rol_ mopsjes van reepjes zure haring om een reepje augurk (pl.m. 4 rolletjes uit één haring); hardgekookte eieren over de lengte gehalveerd en nogmaals doorge sneden, De dooier uit 't wit. nemen, met mayonnaise vermengen en weer in de eieren zetten; toast. Gevulde citroen. Het staat aardig om de mayonnaise te vermengen met zeer fij gehakte peter selie en augurkjes en dan in een „ci troenmandjes" op te doen. Hiertoe de citroen halveren en uithollen. In de rand aan weerszijden een gaatje prikken en hierin een hengseltje van (gevlochten) peterseliestelen bevestigen. Een paar blaadjes groen er tussen steken. Boter- of margarinekrulletjes. De boter of margarine mo®t goed ste vig zijn, echter niet keihard. Een rond theelepeltje of een paplepel dopen in heet water en hiermee krullen „scha ven" door het lepeltje in de lengte over het stuk boter of margarine te trekken. De krullen vormen gladde rolletjes. Deze op een schaaltje plaatsen. Voor elk rolletje de lepel opnieuw heet maken. ruw of schraal geeft handen om trots op te zijn Midden door de straat loopt een brede goot, die zeer geschikt is om allerlei af val en de mest der ezeltjes te verzame len. De kleine ezels zijn trouwens de enige vervoermiddelen, waarvoor de weg, die met hobbelkeien steil opwaarts gaat, geschikt is. Behalve de z.g. heilige plaatsen is hier niets, wat in het bij zonder aan Nazareth herinnert. De Ara bieren van de stad zijn allen Christenen, maar voor de buitenstaander maakt het wéinig verschil of hij hier in de bazar- straatjes loopt dan wel in de winkel wijk van een innig Mohammedaanse stad als Acco aan de zeekust. Misschien is de bevolking van Nazareth een klein tikje zindelijker.Maar aan 't uiter lijk der mensen is het niet te merken, dat zij de bevoorrechten zijn, die mo gen wonen op de plaats waar Jezus' jeugd zich afspeelde. HELDER WATER. Als vanzelf staan we eensklaps voor de beroemde Maria-bron, dicht bij de grote asfaltweg, die om Nazareth heen naar Tiberias leidt. Ook daar heeft de regering van Israël prozaïsch ingegre pen en de idylle opgeofferd aan de hygiëne. De bron is afgesloten en alleen een loden waterleiding spuit een con stante straal van helder water te voor schijn. Hier is het rendez-vous van de vrouwen, die in lege vleesblikken hun water halen, want de mooie maar breek bare kruiken van aardewerk zijn zeld zaam geworden. De bron is het middelpunt, ook al zijn er overal diepe regenbakken, waaruit het water in emmers kan worden opgehaald. Bij de bron zit ten de vrouwen eindeloos, terwijl ze een kind zogen of 't nieuws bespre ken of allebei tegelijk doen. Het is daar als een klein reservaat van oud-Oosters leven, opzij van de autoweg. Even dringt de vraag naar voren: was Marie hier ook eenmaal onder de vrouwen van Nazareth? Maar dan lokt ons de wandeling over de heuvelrand, die het stadje omringt. Links en rechts leiden straten en land wegen als uit een wijde kom omhoog en het moet indrukwekkend zijn om uit de hoogte op het stadje neer te kijken en uit te zien over het heuvellandschap rondom. Langs de landweggetjes bewe gen zich kleine karavanen van drie, vier kamelen, voorafgegaan door de bege leiders op hun ezeltjes. KARAVANEN. Men zal de karavanen tegenwoordig op de straten van Haifa en Tel-Aviv niet meer tegenkomen, maar op het platteland ziet men ze regelmatig, ter wijl ze langzaam en plechtig voortschrij den, alsof het snelverkeer hen niet aan gaat. De kamelen zijn in het voorjaar zwaar beladen met de mest, die de Ara bieren bij de tuinbezitters rond leuren. Het is geen verre tocht naar de hoog ste heuvel boven Nazareth, want 't land schap van beneden-Galilea komt bijna niet boven het niveau van 400 meter. Op de heuvel, die het hele stadje be heerst, ligt de R.K. kerk, gewijd aan de jeugd van Jezus. Men kan achter de kerk een steen achtig pad volgen. Alleen het ge rucht van schelle kinderstemmen van een speelplaats beneden in het stadje stijgt hier op. Het is de moeite waard op deze plaats een ogenblik rustig te zitten en te zien naar de hagedissen, die zich koesteren in a® zon en snel wegschieten, wanneer zij onraad bespeuren. De bloemen bloeien tussen de rotsstenen met zoete geuren. Zijn het de leliën des velds, waarvan Jezus zeide, dat zij niet wassen of spinnen en toch Sa- lomo's heerlijkheid vele malen te boven gaan? BIJBELSE SFEER. Het uitzicht is in het droge klimaat van Palestina wijd en helder. Het is on gelooflijk hoever men zien kan vanaf de heuvel bij de kerk van Jezus' jeugd. In 't Westen geeft een smalle gele streep het strand van de Middellandse Zee aan en in het Noorden zijn de witte toppen van de besneeuwde Hermon zichtbaar geworden. Dichterbij is die eigenaardige koepelvormige berg, de Tabor. Ook is de Karmel zichtbaar, die de geschiedenis van Elia oproept. Hier is het alsof de tijd ineenstort en tegen het onbewegelijk decor van het Galilese landschap een stukje van het Bijbels drama gaat herleven. Ginds is de steile heuvelrand, waarvan men fluis tert, dat op die plaats de bewoners van Nazareth in grote woede Jezus naar be neden wilden werpen na de opzienbaren de prediking in de synagoge Zien we mensen, toestanden, om standigheden als herhaald uit de volheid der tijden? Langs v©le tre den voert de weg snel naar beneden, terwijl een zinkende zon rood licht werpt over kerken en huizen en ook over het autobusstation van de „Egged" en de bioscoop, waarvoor een film met grote letters wordt aangekondigd Op de Maandag j.l. te Rijssen ge houden veemarkt waren aangevoerd: 1306 stuks vee, runderen 355, varkens 940 en schapen 11. Prijzen: Vette koeien, eerste kwaliteit van f2,50 tot f2,66; tweede kwaliteit van f2,35 tot f 2,50; derde kwaliteit van f2,15 tot f2,35 per kg. slachtgewicht. Melk- en kalfkoeien van f 650,— tot f 925,— per stuk. Pinken van f 340—, tot f 490,- per stuk. Graskalveren van f 180,- tot f290,— per stuk. Nuchtere kalve ren van f 36,- tot f 50,- per st. Drach tige zeugen van f270,— tot f360,— per stuk. Loopvarkens van f65,— tot f90,- per stuk. Biggen van f 4,50 tot f 5,50 per week. Schapen van f70,— tot f 90, per stuk. Overzicht handel: Vette koeien en stieren: De handel was bij een tamelijk grote aanvoer langzaam. De prijzen noteerden iets lager. Gebruiksvee: De aanvoer was min der groot. De handel had in de beste soorten een redelijk goed verloop, doch in de afwijkende soorten had de handel een zeer langzaam verloop en was nauwelijks prijshoudend. Nuchtere kalveren: Het aanbod was iets groter, terwijl de prijzen bij een langzame handel onveranderd bleven. Varkens en biggen: De aanvoer was iets ruimer. De handel had een lang zaam verloop. De prijzen hielden zich met moeite staande. Pinken en kalveren: Het aanbod was iets groter. De handel hierin had een redelijk goed verloop met gelijkblij vende prijzen. De herders konden niet gaan slapen, Zij hielden bij de kudde wacht. Zij moesten zorgen voor hun schapen, En waken deze donkere nacht. Plots werd de duisternis verdrongen, Want daar verscheen een blinkend licht, Toen werd het schoonste lied gezongen, Het schoonste Kerstlied, ooit gedicht. Daar klonk het boven Bethlems dreven Ere zij God, God zij de eer, Vrede wordt de mens gegeven, Want geboren is de Heer. De herders, gans door schrik bevangen, Door dat licht, zo hel en klaar, Door die hemelse gezangen, Hoorden deze blijde maür. Vreest niet herders, maar zijt blijde, Zo klonk daar die Engelenstem, Jezus, de zo lang Verbeide, Kwam op aard', in Bethlehem. God heeft nu Zijn Zoon gezonden, Die de wereld redden zal. In wat doeken slechts gewonden, In een scliaam'le beestenstal. Herders, laat uw schapen slapen, Spoedt u toch naar Bethlehem. God zorgt nu wel voor de schapen, Hij verwacht u, gaat tot Hem. Plots was weer het licht verdwenen, Was het slechts een droom geweest? Neen, de herders gingen henen, Vierden blij het Ghristusfeest. Niet de Keizer, niet de Koning, Werd dit grote nieuws verteld, Niet in de priesterlijke woning, Maar arme herders in het veld. Arme herders gingen knielen, Brachten geen geschenken mee. Zochten, vonden voor hun zielen, Bij dat Kindje troost en vree. PTT bezorgt geen 4schitterkaart' Prentbriefkaarten, voorzien van een schitteroppervlak, dat veroor zaakt wordt door fijn glas of mica, zullen door de post, wanneer de afzender bekend is, worden terug gezonden. De schitterkaarten horen in de Postwet onder de artikelen, waarvan de bezorging is verboden; zij worden onder de rubriek „ver boden zendingen" in één adem ge noemd met ontplofbare stoffen. Ieder jaar komen omstreeks Kerst mis en Nieuwjaar bij de post tal van schitterkaarten binnen. Het is bij her haling voorgekomen, dat postbeambten bij het sorteren verwondingen oplie pen. Deze kaarten zullen daarom niet meer worden bezorgd. Wanneer de af zender niet bekend is, komen zij te recht in de afdeling rebuten (onbestel bare brieven) van het hoofdkantoor in Den Haag, waar zij worden bewaard tot afzender of geadresseerde er naar informeert. Verzending van schitter kaarten kan alleen in een enveloppe geschieden.

Holtens Nieuwsblad | 1954 | | pagina 3