UIT HET PLAATSELIJK PARLEMENT IE Handen en Li ppen ruw? HET ONDERWIJS IN AMERIKA „DE BOERDERIJ EN HET LANDSCHAP" AGENDA lllll HAMEAf Een Geschenk voor de handen T" VERGADERING DINSDAG 22 NOV. RAAD RUIM 2 UUR AAN DE WANDEL. Uitbreidingsplan na enkele wijzi gingen goedgekeurd. - Toestand van tal van zandwegen „hope loos" slecht. - Laatste agendapunt 't eerst aan de orde. Burgemeester Mr W. H. Enklaar heeft zich bij het behandelen van de agenda van de raadsvergadering, die Dinsdag namiddag werd gehouden, blijkbaar op het standpunt gesteld dat datgene wat het zwaarste is ook het zwaarste moet wegen en daarom het laatste punt van de agenda het eerst aan de orde gesteld, n.l. het „voorstel tot vaststelling der herziening van het uitbreidingsplan in onderdelen voor het dorp Holten". Voordat dit punt echter aan de orde kwam had de raad in gezelschap van de ontwerper van het plan, ir. Rentjes te Hengelo, en de gemeente-architect, de heer Jac. Louwerse, het deel van het dorp, waarop dit plan betrekking heeft, van Oost naar West en van Noord naar Zuid „doorkruist" en tijdens deze „ope ratie" zijn voor en tegen van het ont werp van de heer Rentjes overwogen, waarbij „voor" het met vlag en wimpel van „tegen" heeft gewonnen. Burge meester Enklaar wenste ir. Rentjes dan ook van harte geluk met zijn „geestes kind", dat bijna ongeschonden uit de strijd is gekomen en hij dankte hem verder voor de prettige manier, waarop deze hoogst belangrijke zaak werd op gelost. Het bleek tijdens de behandeling van het voorstel duidelijk, dat de „grote slag" reeds had plaats gehad en in wezen had in deze vergadering niets anders plaats dan het consolideren van de ver overde stellingen. Teneinde tegemoet te komen aan de bezwaren van de landbouwers T. Hof man, Kolweg, en G. J. Aaftink, H. J. Wansinkstraat, werd besloten tot het aanleggen van een tweede weg vanaf de Kolweg ter hoogte van de heer Goor- man (huis voorheen bewoond door de fam. A. Schipper), welke weg parallel zal lopen met die welke geprojecteerd is vanaf de Oranjestraat (thssen de voor malige pastorie en hotel „Vosman" naar de Kolweg (uitkomend tussen Hofman en de Wed. Mulder). Een gedeelte van deze weg (vanaf de achterzijde van de tuin van de heer Vosman tot aan de Kolweg) zal worden aangelegd, zodra hiervoor de tijd rijp kan worden geacht. Hofman en Aaftink zijn met deze op lossing gebaat en de gemeente krijgt door het aanleggen van een 2e weg grond vrij voor het bouwen van woningen en een goede verbinding tussen de grote verkeersweg en het Industrieterrein. De heer Wansink zou de uitstulpin gen. die aan westelijke zijde (tussen La- renseweg en Reilink) zijn geprojecteerd, weg willen laten, doch volgens ir. Rent jes is dit uit stedebouwkundig oogpunt niet verantwoord. We hebben hier te maken met een z.g. „beëindigingsvorm" en deze moet aansluiten bij het karakter van het dorp. Aan de westzijde van deze verbindings weg zal plaats zijn voor pl.m. 26 wo ningen. Besloten werd deze uitstulpingen of „punten" op het plan te laten staan. Aan de bezwaren van de heer J. A. Wegstapel kon worden tegemoet geko men door de verbindingsweg meer naar het dorp te leggen, doch aan de wensen van de heer A. J. Kevelam kan volgens de Voorzitter onmogelijk worden vol daan. Misschien zal men de heer Ke velam bij de practische uitvoering van het plan iets ter wille kunnen zijn, even als de heer Reilink. Aan de bezwaarschriften van de Fa. Wonnink en Hartsuiker zal in zoverre worden tegemoet gekomen, dat de weg, die geprojecteerd was, niet gerealiseerd zal worden, doch de grond heeft de ge meente nodig. Ook op de bezwaarschriften van de h.h. Gebr. Aaftink (H. J. en G. H.) en Joh. Aaftink werd afwijzend beschikt. Alswe hierin zouden stappen, zouden we met ons hele plan beter kunnen stop pen, aldus de Voorzitter. Aan de bezwaren van de fa. Rozen- dom en Zoon zal tegemoet worden ge komen door de Zwanenkampstraat dich ter langs de molen te leggen en niet vlak langs het woonhuis, zoals eerst de be doeling was. Nu deze weg iets meer naar het Zui den komt, zal de weg vanaf de Boskamp ook iets in Zuidelijke richting verscho ven moeten worden. De heer Tukkers raakt hierdoor iets meer van zijn tuin kwijt. Het huis van de heer Tukkers zal t.z.t. worden afgebroken. Benoeming vakonderwijzer. Op voorstel van B. en W. werd beslo ten tot benoeming van een vakonderwij zer voor het vak lichamelijke oefening aan de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs in het dorp Holten. Met algemene stemmen werd de enige voorgedragene, de heer N. Mennes te Deventer, benoemd. Op een vraag van de heer Soer deel de de Voorzitter mede, dat bij deze be noeming aan bepaalde bevoegdheden moet worden voldaan. De onderwijzer moet in het bezit zijn van het diploma Lichamelijke Opvoeding M.O. Aangezien de leraar van „Bato" niet in het bezit is van dit diploma kon hij niet worden benoemd. De heer Soer: Kan geen ontheffing worden verleend? Een gymnastiekleraar zonder dit dipioma kan ook wel goed zijn. 't Gaat om de practijk. Extra crediet. Gaarne ging de raad aceoord met het voorstel van B. en W. om een bedrag van f 291.60 als extra-crediet te ver lenen voor de aanschaffing van leermid delen ten behoeve van de openbare school te Espelo. Op een vraag van de heer Wansink deelde de Voorzitter mede, dat de eerste besprekingen hebben plaats gehad in verband met het geven van spraakles op de scholen. Nog eens: de slechte zandwegen. Bij de „Rondvraag" wees de heer Klein Velderman nog eens op de „schan dalige" toestand, waarin tal van zand wegen verkeren. O.a. noemde hij de Win terweg, de Zuurbergweg, de weg naar het Industrieterrein. De oorzaak van deze slechte toestan den (weersomstandigheden, object Bos kamp eiste alle werkkrachten op) waren gemakkelijk aan te wijzen, doch met het vinden van een afdoende oplossing kwam men deze avond bij lange na niet klaar. Wel was de raad het er over eens, dat er op korte termijn iets moet gebeuren en B. en W. zullen deze moeilijke aangele genheid nog eens opnemen met de ge meente-opzichter en ook de Wegencom missie zal er aandacht aan schenken. Woensdagavond hield in de zaal van café Maats de heer H. J. Evens te Den Haag, daartoe in staat gesteld door de Amerikaanse Ambassade, voor de afde ling Holten van „Volksonderwijs" een lezing over zijn bezoek aan Amerika. Deze lezing werd toegelicht met een grote serie prachtige en bizonder dui delijke lantaarnplaatjes. De heer Evers vertelde, na een korte inleiding van de voorzitter van „Volks onderwijs", de heer H. J. A. Koldeweij, hoe hij met vier onderwijzeressen van verschillende richtingen, door de Ame rikanen in de gelegenheid was gesteld in dit grote land te verblijven om daar speciaal ten opzichte van het onderwijs de nodige indrukken op te doen. Ge durende deze tijd had hij met 26 andere onderwijzers uit verschillende landen drie maand college gelopen in Ohio. Scholen en onderwijsinrichtingen had men bezocht in Grand Rapids, Detroit, Washington enz. Veel scholen waren er waar rijk en arm en waar blank en bruin samen studeerden. Er waren er ook talrijke, waar deze groepen geheel gescheiden waren. Hij bezocht o.a. een ambachtsschool met 23.000 leerlingen. Spr. was niet ver-Amerikaanst terug gekomen. Hij had er veel dingen ge zien, die navolging verdienden, maar ook veel, die hier beter waren. Elke stad heeft zo z'n eigen metho den van onderwijs. Met drie jaar gaan de kinderen naar de bewaarschool, van 4 en 5 jaar naar de kleuterschool. Ver volgens gaan zij 6 jaar naar de lagere school en komen tenslotte 6 jaar op de z.g. high (hoogste) school. Hier leren zij alle mogelijke en denkbare vakken, maar twee vakken zijn voor allen ver plicht, n.l. het onderwijs in democratie en in de Engelse taal. Maar verder kunnen zij leren boetseren, muziek, handenarbeid enz. enz. Opvallend is, dag gymnastiek uitsluitend bestaat in bal-spelen; nergens zag hij vrije- en ordeoefeningen. Tussen de middag blij ven alle kinderen op school en eten en drinken uit de cantine; daardoor zijn ze vroeg vrij. Voor alle beroepen zijn cursussen. Zo kan men b.v. lessen volgen voor win keljuffrouw enz. De scholen zijn voor zien van radio, televisie, langspeelpla ten, een vleugel enz. Na de pauze behandelde de heer Evers het gewone leven in Amerika, waarbij hij aan de hand van filmplaat jes veel interessante dingen liet zien. In zijn slotwoord tot de niet zeer tal rijke bezoekers, deelde de voorzitter nog mede, dat „Volksonderwijs" voor nemens is weer met een eigen toneel groep te gaan werken, waarvoor hij dan gaarne de nodige spelers wilde aanzoeken. houdt de win■ter- uit handen en voeten VRIJSTELLING Aan de dienstplichtigen der lichting 1955 J. Haverslag en G. W. Barvelink, beiden te Espelo, is een jaar vrijstel ling van de dienstplicht verleend we gens persoonlijke onmisbaarheid. AANBESTEDING MELKRITTEN. Voor de aanbesteding van de melkrit- ten door de Coöp. Fabriek van Melk producten „De Vrijheid" bestond Don derdagavond van de zijde der gegadig den een zeer grote belangstelling. De aanbesteding geschiedde in tegenwoor digheid van de directeur, de heer P. Dijk stra, en het voltallige bestuur. De prijzen van verschillende ritten lagen iets hoger dan het vorige jaar. De gemiddelde ver hoging bedroeg 4 van de kosten van 1953. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Inlichtingen op het Groepsbureau der Rijkspolitie te Holten, Oranjestraat 55, telef. 352. Gevonden: 1 wantje; 1 alpinomuts; 1 muntbiljet; 1 schuif maat; 1 zw. bonte drachtige vaars. Verloren: 1 handschoenenklem; 1 hals doek; 1 herenrijwiel. Op de druk bezochte ouderavond van de Lagere Landbouwschool sprak de bekende Almelose architect en folklo rist Jan Jans Woensdagavond over „De boerderij en het landschap". De heer Jans heeft de talrijke boe ren en hun echtgenoten een kostelijke avond bezorgd door zijn in het Sak sisch dialect gehouden voordracht, wel ke doorspekt was met fijne humor en menigmaal de aanwezigen een gulle lach ontlokte. Aan de hand van talrijke lantaarn plaatjes toonde de heer Jans aan hoe er een eenheid bestaat tussen de mens, de boerderij en het landschap. Om tot de bouw van nieuwe boer derijen over te gaan, moet men de oude kennen. Niet alleen uit Overijs sel, die er over het algemeen goed voorstaan, maar ook uit de andere pro vincies, die allen in het landschap pas sen waarin ze geplaatst zijn. Achter eenvolgens toonde spreker de typi sche eigenschappen, welke die boerde rijen in elke provincie, zelfs in elke streek, weer bezitten. Deze ontwikke ling zal ook blijven bestaan, ondanks de pogingen tot normalisatie, want men moet nooit geloven, aldus spreker, dat de Friezen b.v. hetzelfde zullen wor den als de Limburgers. Prachtige boerderijen liet hij ver volgens de revue passeren. Na Fries land volgde Drente, Gelderland, de Be tuwe, Brabant, Zuid-Holland. Zo stond in Zeeland de woning dik wijls apart van de boerderij. Dit zou, zo is wel eens gezegd, wijzen op ver vreemding van de boer en zijn bedrijf. Bouwen, aldus de heer Jans, is een sociale daad, waarmede niet alleen de boer, maar ook de gehele gemeenschap iets te maken heeft. In dit verband vertelde hij aardige belevenissen als superviser voor Vriezenveen. "Verant woord bouwen betekent, dat de stich- tingskosten niet te hoog moeten zijn en dat het woongedeelte niet meer dan 1/3 van de boerderij bedraagt. In het verleden bouwde men boerderijen waar ieder genoegen in had. We leven thans in een overgangstijd en men heeft ons na de laatste oorlog niet gereed ge vonden om op onze taak als boerderij bouwers voorbereid te zijn. In Holten heeft spr. goede boerderij en aangetroffen en de zaak is hier, naar sprekers oordeel, in goede han den. In deze kentering der tijden kan het oude ons leren hoe de nieuwe proble men opgelost moeten worden. Het is zelfs zo. dat de versmade potstal waar schijnlijk nog terug zal keren. In Duits land worden daarmede reeds proeven genomen. De boer moet geen burger willen worden. De boerenstand bezit een eigen karakter en zij moet dat zoveel mo gelijk trachten te handhaven, ook ten opzichte van de bouw van de boer derijen, aldus de heer Jans. Bij de gedachtenwisseling kwam de eternit dakbedekking nog ter sprake. De heer Jans meende, dat deze in verbeterde vormen en kleuren wel te te gebruiken kan zijn. Zo zijn de roest kleurige platen redelijk aanvaardbaar. Veel boerderijen worden echter min der in aanzien door de armzalige kip penhokken en wagenschuren, welke er bij geplaatst worden. Om een paar cent worden hele boerderijen verwaar loosd. Ouderavond. De burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, bracht de heer Jans als voorzitter van het plaatselijk bestuur der school dank voor zijn prachtige lezing. In deze ouderavond wees de heer Enklaar er bij de aanvang op, dat de school goed heeft geboerd; het afgelo pen jaar stemt tot rijke voldoening. In dit verband wees hij op de verdien stelijke arbeid van de beide leerkrach ten, de heren A. J. Snijders en G. H. Wanders. Het boerenvak vraagt mo menteel wetenschappelijke methoden en daarvoor is het volgen van deze school een noodzakelijke vereiste. Het hoofd van de school, de heer Snijders, deed nog verschillende me dedelingen. Het aantal leerlingen be draagt 65, het volgend jaar zal dit waarschijnlijk zelfs 70 zijn.. Verheu gend is het, aldus de heer Snijders, dat de boeren het nut van deze school inzien. Er bestaan plannen om het landbouwonderwijs te reorganiseren. Zo zal het volgend jaar op 60 scholen handvaardigheid worden beoefend, o.a. timmeren enz. Er zijn zelfs plannen voor aparte lokalen met landbouw werktuigen. De door de verschillende klassen gehouden excursies zijn goed geslaagd. De vierde klas ging twee da gen naar Limburg. Na de behandeling van enkele vra gen volgde de lezing van de heer Jans. LEDENVERGADERING BDV Onder leiding van de presidente, Mej. J. H. Wolters, hield de Boerendochters- tersvereniging, afdeling van de B. v. O.L.O., in het stationskoffiehuis van de heer M. Kalfsterman Vrijdag 17 Nov. een ledenvergadering. In deze vergadering hield de heer P. Dijkstra zijn bekende lezing met film plaatjes over zijn reis naar Canada en Amerika. Ook de fokveedag werd nog even aan de dames getoond. De presidente bracht de heer Dijk stra dank voor zijn mooie lezing. Vervolgens werden enige ingekomen stukken behandeld en werd besloten de Kerstwijding te houden op Donderdag 23 November a.s. Tot afgevaardigden naar de alge mene najaarsvergadering te Zwolle werden aangewezen de dames J. Roel- vink en H. Nijland. OPROEPINGSKAARTEN BEVOL KINGSONDERZOEK VERZONDEN Aan ruim 3700 personen zijn thans de oproepingskaarten voor deelname aan 't bevolkingsonderzoek, dat alhier in de periode van Maandag 6 December tot en met Vrijdag 10 December a.s. in de lo kalen van de Geref. Kerk gehouden zal worden, verzonden. Dit is pl.m. 88 van de ingezetenen, die voor het bevolkings onderzoek in aanmerking komen. De 12 welke zich nog niet heeft opgege ven, is verdeeld over de volgende leef tijdsgroepen: geboren 18601880 87 per sonen, 18811900 204 personen, 1901 1920 174 personen, 1921—1935 100 per sonen en van 19361945 50 personen. De organisatoren doen thans 'n beroep op alle deelnemers aan het onderzoek om bij familieleden, kennissen of buren te informeren of deze al een oproepings- kaart ontvangen hebben en zo niet, hen te bewegen zich alsnog ten spoedigste op te geven, omdat ieders belang eist, dat het aantal deelnemers 100 wordt. Een gezondheidsverklaring voor de prijs van f 1.25, zo zegt men, is niet te duur. Het Gemeentebestuur heeft door mid del van de boden van het Algemeen Zie kenfonds een circulaire gericht tot hen, die geen lid zijn van een ziekenfonds en derhalve niet tegen opname in een sana torium verzekerd zijn met het advies, zich alsnog via deze boden bij de N.S.V. te 's-Gravenhage tegen de fianciële ge volgen van een opneming in een sanato rium te dekken. Men kan zich tegen een betrekkelijk gering bedrag verzekeren tegen de verpleegkkosten, welke in som mige gevallen reeds meer dan f 10.per dag bedragen. De leden van het Algemeen Zieken fonds behoeven zich in afwijking van het gestelde in deze circulaire niet per soonlijk te verzekeren. Zij zijn door mid del van de hoofdverzekering en het aan vullingsfonds volledig gedekt voor de verpleegkosten, ingevolge een herverze kering met de N.S.V. en een eventueel noodzakelijke bijdrage uit genoemd aan vullingsfonds. Men dient wel te bedenken, zo wordt nog in deze circulaire gezegd, dat bij de huidige hoge verpleegprijzen een sa- natoriumkuur gemiddeld op een bedrag van f 5000.komt te staan en dat bijna niemand in staat zal zijn deze kosten uit eigen middelen te dekken. WEER EEN GEVAL VAN PSEUDO- VOGELPEST. In deze gemeente is wederom een ge val van pseudo-vogelpest geconstateerd, thans onder de pluimveestapel van de heer J. A. Aanstoot in de Beuseberg. Al 't pluimvee, tot een getal van omstreeks 280 stuks, is op last van de Inspecteur van de Veeartsenijkundige dienst afge maakt. VERGADERING „JONG HOLTEN". De vereniging „Jong Holten", afd. van de B.O.O., hield Donderdagavond in de zaal van de heer K. ter Horst een goed bezochte ledenvergadering onder leiding van de 2e voorzitter, de heer H. Blan- kena. In zijn openingswoord richtte de voor zitter zich met een bijzonder woord van welkom tot de adviserende leden, de heren H. J. A. Koldeweij en A. J. Snij ders, en de heer Oortgiesen, assistent van de R.L.V.D. te Markelo. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van de Volkshogeschool Die- pendaal te Markelo over deelname aan een veebeoordelingscursus, welke aldaar van 316 Jan. a.s. gehouden zal wor den. Een lid gaf zich hiervoor op. De 'aanmelding voor deelname is nog open gesteld bij de bestuurleden. De O. en O.-dag in Rijssen zal waar schijnlijk op 24 Jan. a.s. worden gehou den. Deze dag zal als voorlopige datum worden aangehouden. In verband met het 30jarig bestaan der vereniging zal op 15 December a.s. in hotel Holterman een receptie worden gehouden van 2.304.30 uur, aldus deel de de voorzitter mede. Op deze en de daaropvolgende dag wordt in Amicitia een uitvoering gegeven, waarvoor de en- tréeprijs werd vastgesteld voor leden op f i.en voor niet-leden op fl.25 in clusief de vermakelijkheidsbelasting. In verband me de afwezigheid van de 2e secretaris, de heer Boode, werd de mededeling van de uitslag der varkens- mestwedstrijd uitgesteld tot een volgende vergadering. Na de pauze sprak de heer Oortgiesen over de landbouw in Denemarken, waar bij hij lantaarnplaatjes vertoonde. In Denemarken kent men, zo bleek uit deze inleiding, wat grotere landbouwbe drijven dan in ons land. De gemiddelde grootte is aldaar 15 H.A. tegen in Ne derland 7 a 8 H.A. Deze bedrijven heb ben echter een lichtere veebezetting. Men heeft er veel kunstweiden, aange zien er door de droogte behalve in de kustgebieden weinig blijvende weiden aangetroffen worden. Het bosbezit be draagt 15 van de oppervlakte tegen in ons land 5 maar het bos hoofd zakelijk beukenbos is er meer ver deeld, zodat de aanwezigheid minder op valt. De boerderijen zijn er typisch wit. Zij hebben buiten een over het algemeen slorderig aanzien, maar van binnen is er geen verschil met de huizen der burgers, aldus de heer Oortgiesen. Wat de veeteelt betreft, heeft Dene marken een hoger botervetgehalte dan Nederland. Het bedraagt gemiddeld 200 k.g. Ook de gemiddelde opbrengst per koe is hoger. ïn verband met de lagere temperatuur verbouwt men er geen stop pelgewassen, zoals hier. Er worden ech ter veel bieten verbouwd. De landbouwvoorlichting, welke hier van het Rijk uitgaat, is in Denemarken geheel in handen van de landbouworga nisaties. De ontwikkelingsgraad van de boer is daar hoger dan in ons land, al dus de inleider, voornamelijk door de invloed van de Volkshogescholen. Met een dankwoord aan de heer Oort giesen sloot de voorziter deze vergade ring. Col. Maandag 22 t.m. Zaterdag 27 Nov. lecte Chr. Blindenhulp. 25, 26 en 27 November: Bazar in Iren; ten bate van de C.J.M.V. (Zie adv.) Vrijdag 26 Nov., 8 uur n.m.: Jaarlijks; Ledenvergadering IJsclub „De Noord, pool" in café K. ter Horst. Zaterdagavond 27 Nov.: Verwerping bij A. Paalman, Raalterweg N 54. Zaterdagavond 27 Nov:. Verwerpen vat krentenbrood en speculaas bij bakker Geltink, Dijkerhoek. Zaterdagavond 27 Nov., 7.30 uur: Ver werping bij Bakkerij Hartsuiker. Zaterdag 27 Nov.: Verwerpen en schie ten bij Bakker W. Beldman, Marke- loseweg (zie annonce). Dinsdag 30 Nov., 8 uur: Opvoeringjvat „Een fijn Span" in Parkgebouw sen (zie annonce). Dinsdag 30 Nov., 's morgens 10 uur: Demonstratie Stoppelknollenplukma- chine bij de landbouwer Broekhuis te Zuidloo (zie bericht: Voor de boer). Donderdag 2 Dec., 8 uur: Vergadering Herv. Vrouwenvereniging in „Irene". Donderdag 2 Dec.: Aanmelding voor textielbedrijf Ankersmit van 4-6 uur nam. in hotel Vosman (zie adver tentie). Vrijdag 3 en Zaterdag 4 Dec.: Sint Nr colaasbazar van „De Bergruiters" zaal Vosman (zie annonce). Zaterdag 4 Dec.: Kindermiddag (nam.J; uur) en familiebijeenkomst van de le den van het N.V.V. ('s avonds 8 uur) in de zaal van café Maats. Zaterdag 4 Dec.St. Nicolaasbal van del dansclub Holterman in Amicitia, aan vang 8 uur (zie annonce) Zaterdag 4 Dec.: Verwerping krenten brood en speculaas bij T. Koopman, Larenseweg (zie annonce). Donderdag 9 Dec.: Belangrijke kerkelij ke vergadering van de Herv. Ge meente. JONG In v< gaat di leling cenibei Er z dit nu ïotel 1 jehouc d ber ge 3ardei (vordei voorst* Deze ren ba zonder de jon OUDE Vrije werd eehoui Gedi avond boden in oge velen bij he Wierd ouder; Na een le delijke Hed A.N.A.B.-AFDELING VERGADERDE Onder voorzitterschap van de heei H. Soer vergaderde Woensdag 17 Nov, in het café van de heer K. ter Horsl de afdeling Holten van de Alg. Ned Agrarische Bedrijfsbond. Na het openingswoord van de voor zitter, waari ndeze in 't bizonder wel kom heette de districtsbestuurder, d- heer Tienstra, werd de heer H. Koop man met algemene stemmen aangewe zen ais afgevaardigde naar de bonds vergadering te Utrecht op 25 Nov. a.s. De heer Tienstra sprak vervolgen; over het mandement, de collectievi arbeidsovereenkomst (CAO) in de zui vel, de loonregeling in de graanbedrii- ven en de landbouw en behandelde dt laatste loonronde van 6 procent. Ooi werd nog in het kort de pensioenrege ling voor de zuivelbedrijven onder dt loupe genomen. Van de gelegenheid om vragen t; stellen, werd daarna druk gebruik maakt. Met betrekking tot de opmer king van enkele leden, dat de laatst; loonsverhoging ook weer een stijgin; van de prijzen van verschillende goe deren te zien gaf, zette de heer Tien stra uiteen, dat er wel een klein; stijging het gevolg van kon zijn, maai dat de gesignaleerde prijsstijging tod voornamelijk een gevolg is van eei stijging der prijzen op de wereldmarkt welke ook gekomen zou zijn zonder <k 6 procent verhoging. Met een dankwoord aan 't adres var de spreker sloot de voorzitter dezt leerzame vergadering. KERKDIENST THUIS De heer J. Chr. Sterk, wonende „Sal- landshoeve" op de Holterberg, heet enkele weken geleden een prachti? bandopnameapparaat aangekocht, waar mede o.a. kerkdiensten zullen worde: opgenomen om deze bij langdurige zie ken en zij, die wegens hoge ouderdort niet meer naar de kerk kunnen ten gehore te brengen. Zondag 14 November werd in 4 Geref. kerk een volledige dienst op genomen en sindsdien heeft de hee- Sterk reeds meerdere zieken en thuis zittenden bezocht om hen deze diens te laten horen. Het behoeft geen betoog, dat de: prachtige daad van de heer Sterk in bizonder door zieken en ouden vat dagen zeer wordt gewaardeerd. POSTZEGEL-AUTOMATEN WORDE) ONKLAAR GEMAAKT. De postzegel-automaat voor zegels vat 10 cent, hangende aan het postkantooi staat reeds geruime tijd op „Ledig". oorzaak hiervan moet, naar de postdirec- teur, de heer Assink, ons vertelde, gf' zocht worden bij de lieve jeugd, waar van sommige leden wij willen niet ge neraliseren zich niet ontzien, door inwerpen van verkeerde voorwerp# deze automaten defect te maken. Tel kens komt er een monteur bij, maai iedere Maandag is het weer hetzelfd' liedje en vindt men parelmoeren knoop jes en dergelijke, die het mechanism* buiten werking stellen. Het wordt toe. wel tijd, dat hier eens iets aan gedaa: wordt en dergelijke baldadigheden wor den tegengegaan. Joha Eve expi

Holtens Nieuwsblad | 1954 | | pagina 2