Ui 11 i li 131 Belgische schilderes exposeert 'SM. Nieuwste opname van het Koninklijk Echtpaar i KOU-KOORTS-GRIEP De Hollandse luchten met hun prach tige wolkenpartijen en de stoffering van het landschap nopen tot schilderen, al dus de Belgische schilderes Clely Lara- berty, die hier al ruim een week in het kader van het plan Nagelhout in hotel Holterman vertoeft en zich reeds veel moeite gegeven heeft om de schoonheid van het landschap en de sfeer van ons dorp op het doek vast te leggen. Vooral de kleuren spreken haar hier aan en niet minder onze bouwstijl en de properheid van de huizen met de vele zonnige tuintjes, die daaraan een grote bekoring geven. Zij verheelt zich zelfs niet dat een lang verblijf in onze contreien een evo lutie in haar werkwijze zou kunnen ver oorzaken, zozeer voelt zij zich tot dit alles aangetrokken. Vorig jaar waren het vijf van haar landgenoten, die hier geruime tijd ver toefd hebben en zelfs een tentoonstelling van hun werken organiseerden in de raadszaal, waarvoor toen van alle zijden grote belangstelling bestond. Onder hen was haar leermeester, de kunstschilder Liard, professeur aan de Academie des Beaux Arts te Luik, die haar gedurende haar zesjarig verblijf aan de Academie onderrichtte in 't schil deren van landschappen en stillevens. Door deze was het, dat hoewel mad.elle Lamberty Holten nog nooit gezien had, onze plaats haar niet geheel onbekend voorkwam. Het waren de enthousiaste verhalen van monsieur Liard over zijn verblijf op de Holterberg en zijn bezoek aan de vele mooie plekjes, welke deze streek bezit, die haar reeds voor dit be zoek hadden voorbereid. Wij zeiden in de aanhef, dat mad.elle Lamberty naar hier gekomen was in het kader van het bekende schildersuitwis- selingsplan Nagelhout. Dat is niet hele maal juist, want dan was zij hier geko men door tussenkomst van de N.R.V. Dat is deze keer echter niet geschied, maar het was wel dokter Nagelhout, die zijn bemiddeling verleende voor het verblijf van mad.elle Lamberty gedu- rende deze maand in hotel Holterman. De Belgische gast was zeer getrof fen door de bijzonder hartelijke ont vangst, welke haar hier ten deel was gevallen, zo verklaarde zij ons. Zij had natuurlijk wel verwacht, dat men haar hier prettig zou zijn tegemoet getreden, maar op zoveel hartelijkheid als tot nu ondervonden, had zij zeker niet gere kend. Omdat zij zich uitsluitend kan bedie nen van de Franse taal was het voor haar een bijzonder voorrecht kennis ge- nfaakt te hebben met Mevr. A. Wan- sinkvan de Brink, die haar in vele ge vallen reeds met raad en daad terzijde heeft kunnen staan. Mad.elle Lamberty heeft reeds ver schillende schilderstukjes gemaakt, want zij laat geen gelegenheid voorbijgaan om haar indrukken op het doek vast te leggen. Haar zesjarige studie aan de Academie des Beaux Arts te Luik heeft haar een prachtige opleiding gegeven. Zij heeft zich daardoor een stijl verwor ven, die van een grote eenvoud getuigt, maar waaruit toch een sterke beheer sing van de schilderkunst spreekt. Zij verliest zich bij de uitoefening van haar kunst niet in details, maar geeft haar indrukken van de huizen, van de bomen, van het landschap weer in het afwegen van de warme kleuren tegenover elkaar. In haar schilderij van de Dorpsstraat, geschilderd vanaf het dak van de wa randa van Hotel Holterman, toont zij zich duidelijk de leerlinge van profes seur Liard, als men terugdenkt aan diens doek van de omgeving van het grote viaduct, dat deze in de raadzaal exposeerde. Stijl en compositie vertonen een grote mate van overeenstemming. Van Woensdag 24 Nov. tot en met Zaterdag 27 November gaat mad.elle Lamberty haar hier vervaardigde doe ken en werkjes in hotel Holterman ex poseren. Deze kleine tentoonstelling zal Woensdagmorgen om half twaalf door de burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, met een officieel tintje geopend worden. Wij wekken U gaarne op haar te komen bezoeken. LEDENVERGADERING PARTIJ VAN DE ARBEID. In de Dinsdagavond in de zaal van de heer K. ter Horst gehouden ledenver gadering van de afdeling Holten van de Partij van de Arbeid, welke onder leiding stond van de voorzitter, de heer H. Soer, werden allereerst en kele huishoudelijke aangelegenheden behandeld. Voor de op 11 December a.s. te hou den gewestelijke jaarvergadering wer den geformuleerd, terwijl als afgevaar digden naar de gewestelijke vergade ring op 19 November a.s. te Almelo werden aangewezen de heren K. ter Horst, L. Veneklaas en W. Beijers. Als fakkeldragers-leider werd aange wezen de heer H. Meerman. Uit het financieel verslag, dat ver volgens door de heer Soer werd uit gebracht. bleek, dat de inkomsten over 1953-1954 bedroegen f679,21 en de uit gaven f 612,39, zodat de afdeling een batig saldo boekte van f 66,82. De heren G. Brands en J. van Beek werden aangewezen om kas en be scheiden te controleren en in een vol gende vergadering daarvan verslag te doen. Busjes werden uitgereikt voor de vorming van een z.g. doorbraak-fonds ad een millioen gulden voor de in 1956 plaats hebbende kamerverkiezingen. Tevens werd de ledenwerf-actie be sproken, waarbij van elk lid één nieuw ■nti verianga wordt. De afdeling boekte in enkele maanden tijds zes nieuwe le den. De bespreking van de viering der 1 Mei-dag werd wegens het gevorderde uur uitgesteld tot een volgende verga dering. Na een korte rondvraag sloot de voorzitter de vergadering. UITSTEL VAN EERSTE OEFENING. Aan de dienstplichtige der lichting '55 •J. W. Vruggink te Espelo is uitstel van eerste oefening verleend om zijn werk geefster in de gelegenheid te stellen in zijn vervanging te voorzien. BENOEMD TE VEENDAM. De heer B. Podtjewijdt, onderwijzer aan de School met de Bijbel alhier, is benoemd tot onderwijzer aan dé Christ. Ulo-school te Veendam. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Janna, dv. J. Paalman en H. Beldman. - Gerrit Hendrik Diederik, zv. W. F. Tromop en H. Teeselink. Gehuwd: Gerrit Hendrik Meesterbe- rends, 24 jr en Egberta Johanna Kers, 25 jr., beiden te Holten. Overleden: Janna Sluiter, 62 jr., echt genote van J. W. Rensen, Holten (overl te Deventer. Ingekomen: W. Sanderman, van Rijs- sen naar Kolweg 50. Vertrokken: F. Boumann en gezin, v. Holterberg 62 naar Enschede. H. J. Stam, van Look 2 naar Rijssen. PREDHCBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Holten. 9 en 10.30 uur Ds. Kruyt van Wolfheze. (In beide diensten extra coll. voor de Zending.) 's Avonds 7 uur Ds. Addink. Gelijkenis: De boze landlieden. Dijkerhoek. 10 uur Ds. Addink. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds Hoogkamp. SINT NICOLAAS BAZAR. Door de Land. Rijver. „De Bergrui- ters" zal Vrijdag 3 en Zaterdag 4 Dec. in feestzaal Vosman een grote Sint Nico- laas-bazar worden gehouden. De ruitersport is een buitengewoon dure sport en steeds moet het bestuur weer bronnen aanboren om de vereniging financieel gezond te houden. Gelukkig zijn de Holtense ingezetenen steeds weer bereid om te helpen en het staat nu reeds vast, dat ook deze Sint Nicolaas- bazar zal slagen. Maandagavond 22 No vember a.s. zal met de nodige „tam tam" een rondgang door het dorp worden ge maakt met paard en wagen om goederen voor deze bazar op te halen. Legt U ook even iets gereed voor de afhaal- dienst van de Bergruiters. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: een kinderwantje; sjaal; dameshandschoen; rood gevlamd vul potlood; geel gevlamd vulpotlood; een damesrijwiel; een woerd en 2 eenden. Verloren: twee muntbiljetten van f 1; portemonnaie met inhoud; onderdeel v. betonmolen; groene herenhoed. Inlichtingen dagelijks aan 't Groeps- bureau der Rijkspolitie, Oranjestraat 55, te Holten, Tel. 352. PRAATAVOND „BEDRIJFS VERENIGING „DIJKERHOEK". Vrijdagavond 12 Nov. werd een praat avond met filmplaatjes gehouden in café „Het Bonte Paard". De voorzitter, de heer G. J. KI. Hegeman, heette de aan wezigen welkom en in het bijzonder de heren J. W. Lubbersen, assistent R-L. V.D., en G. H. Wanders, hoofd O.L.S. De heer Lubbersen hield een uitvoerige bespreking over de resultaten der ver schillende L.E.I.-bedrijven en wel in de eerste plaats inzake het rundvee. Hij noemde verschillende voorbeelden als hoogste en laagste opbrengst per koe aan zuivere winst, welke nogal uiteen liep. Ook de varkensstapel, die een be langrijke inkomst vormt op de gemeng de bedrijven, werd uitvoerig van alle kanten besproken. Hij vertelde hoe ver schillende proeven zijn genomen om de hoogste winst te halen per mestvarken. Tenslotte besprak hij de pluimveestapel, waarbij nogal verschillende rassen en kruisingen naar voren kwamen met de hoogste leg per kip en wel in het bijzon der de E.L. Red Island. De zwarte hen met weinig uitval volgens de Rijkspluim vee Voorlichtingsdienst. Na deze inlei ding volgde een drukke bespreking. Daarna werden nog filmplaatjes ge draaid door de heer G. H. Wanders, o.a. van het nemen van grondmonsters, en hoe die verder op de laboratoria onder zocht worden. Dit was een belangrijk onderwerp, nu het de tijd is voor grond onderzoek. Ook werd nog getoond de moderne hooiwinning met verschillende soorten ruiters, en allerlei ziekten in verschillende grassen. De voorzitter bracht allen dank voor de opkomst en de heren Lubbersen en Wanders voor het vullen van deze avond. LEZING VOLKSONDERWIJS. Uitgaande van de Amerikaanse Am bassade te Den Haag komt pp verzoek van de afd. Holten van Volksonderwijs de heer H. J. Evers op 24 November a.s. een lezing met filmplaatjes houden. Hij zal spreken over „Het dagelijks leven en het schoolleven in Amerika". De heer Evers heeft als leraar in het kader van het uitwisselingsprogramma van de Amerikaanse regering ruim een half jaar in de Verenigde Staten door gebracht. Voor verdere bijzonderheden wordt verwezen naar de advertentie in dit blad. Wij ontvingen het volgende tele gram van de grote kindervriend uit Spanje: Holtens Nieuwsblad, Holten. Ben onderweg naar Rotterdam. Hoop ook Uw plaats zo spoedig mogelijk te bezoeken. Zie gaarne uitgebreide adver tenties van de winkeliers in Uw blad, teneinde ter plaatse mijn in kopen te kunnen doen. SINT NICOLAAS. Wij kunnen de winkeliers slechts adviseren aan het verlangen van Sinterklaas te voldoen, opdat alle cadeautjes plaatselijk gekocht worden. Ook smaakvolle etalages kunnen wonderen doen. WINTERPROGRAMMA VAN DE MOTORCLUB „DE HOLTERBERG". In de Vrijdagavond van de vorige week in café Vruggink gehouden ledenverga dering van de Motor- en Automobielclub „De Holterberg" is besloten in het ko mende voorjaar een grote sport- en tour- rit te organiseren, welke de naam zal krijgen van de „Maple leaf-rit". Aan de K.N.M.V. is bereids om medewerking verzocht. In deze vergadering bracht de voor zitter, de heer Joh. van Geenhuizen, de heer Vruggink dank voor de prachtige bekerkast, welke hij de motorclub ge schonken heeft. Hij bracht in zijn ope- ninkswoord ook dank aan allen, die heb ben medegewerkt aan het welslagen van het zomerprogramma. De club mag zich in een gestadige groei verheugen. Het aantal leden steeg van 49 op 63. Bij de bespreking van het winterpro- gramma werd de filmavond van a.s. Woensdag in herinnering gebracht en medegedeeld, dat het bestuur pogingen doet de bekende Castrofilm in Januari of Februari naar hier te krijgen. In Februari zal tevens worden deel genomen aan de landelijke verkeerscom- petitie en ter voorbereiding daarvan zal het bestuur gedurende enkele maanden verkeershersengymnastiek-avonden orga niseren, waarbij men zal trachten een z.g. verkeerstafel uit Deventer te laten komen. De kampioensbeker 1954 voor de beste prestaties in de verschillende oriënte- ringsritten enz., welke gewonnen werd door de heer Tj. Dantuma te Goor, werd z.g. symbolisch uitgereikt. Zij werd evenals een herinneringsplaquette van de K.N.V.B. in de prijzenkast bijgezet. Foto: M. C. Meijboom HET BEVOLKINGSONDERZOEK De voorbereidingen voor het in de periode van Maandag 6 tot en met Vrijdag 10 December a.s. in de loka len van de Geref. Kerk te houden be volkingsonderzoek op t.b.c. zijn thans zover .gevorderd, dat ruim 3700 perso nen kunnen worden opgeroepen. Dit is nog niet het maximum aantal per sonen, dat moet worden doorgelicht (niet-schoolgaande kinderen worden niet opgeroepen), maar de verwachting is gewettigd, dat ook de tot nu toe wei- gerachtigen zich alsnog zullen opgeven. Op Dinsdag en de eerste uren van Woensdag wordt hoofdzakelijk de schooljeugd voor het toestel gebracht. Er zijn dagen, dat van pl.m. 900 per sonen een foto moet worden genomen; het spreekt dus vanzelf, dat dan alles vlot moet verlopen. Iedereen kan hierin helpen door precies op tijd te zijn, zoals de op- roepingskaarten aangeven. Deze zullen begin December per post worden verzonden. Voorts is de hulp nodig van een aan tal meisjes of vrouwen, zowel voor ad- ministravieve doeleinden als voor bij stand in de garderobe. Er zijn voor dit doel nog maar enkele aanmeldingen binnengekomen, zodat 'n dringend be roep wordt gedaan op vrouwelijke vrij willigers om zich tijdig aan te melden, opdat alles goed van te voren geregeld kan worden. De burgemeester heeft zich met een uitvoerige brief gewend tot hen, die zich tot op heden nog niet opgaven. Hij schrijft daar onder meer in, dat 'n te hoge ouderdom zeker geen beweeg reden mag zijn om zich niet aan het onderzoek te onderwerpen. Want men moet wel bedenken, dat onder oudere mensen juist de meeste bacillendragers voorkomen en dat hier dus een groot gevaar kan schuilen voor jonge kinde ren, die door de grootouders zo graag vertroeteld worden. De t.b.c. heeft op eigen gezondheid dikwijls niet veel vat, maar wel op die van de kinderen. Het kan voor oude mensen een be zwaar zijn zich op eigen kracht naar het onderzoeklokaal te begeven, maar er zal desgewenst in noodzakelijke ge vallen voor vervoer gezorgd worden. SANAPIRIN (Mijnhardt) veelvoudige geneeskracht door veelvoudige samen stelling. Koker 50 tabletten 90 ct, 25 tabletten 50 ct BRONZEN LEGPENNING UITGEREIKT. In de Donderdagmiddag op het stad huis van Enschede gehouden najaars vergadering van de Provinciale VVV van Overijssel, heeft de burgemeester van Enschede in zijn kwaliteit van be stuurslid van de Alg. Ver. voor Vreem- delingenvei'keer, hulde gebracht aan de heer A. J. Goldstein voor diens lang durige arbeid in het belang van het vreemdelingenverkeer en hem de bron zen legpenning van verdienste van de ANVV uitgereikt. De oud-voorzitter van onze plaatse lijke VVV heeft de ANVV en ook de provinciale VVV dank gebracht voor dit huldebetoon en de hoop uitgespro ken, dat deze verenigingen nog veel mogen doen in het belang van het toerisme. De vice-voorzitter van de VVV, de heer Beijers, heeft er bij deze gelegen heid op gewezen, dat de VVV „Hol tens Belang" op 20 September 1955 haar 40-jarig bestaan hoopt te herden ken. Gedurende deze bijna 40 jaren heeft de heer Goldstein z'n grote krach ten gegeven in het belang van het vreemdelingenverkeer. Hij verzocht de na stc lukkig Gin; [oget dewer Joh; de st vrouv de pe: ny Ja Min bij rol op Het van d heeft goed - een z Grii KapP1 in go Na Avom deze ten. Tus werd< Heng films en BI Ont Klein pseuc hele ren i de V maak UITS Aar 1953, voorl verle diens De H. R: om z: len ir ten r( van c tever van p op 1 Sol richt; Ge heer Van der Veen de dank over brengen aan het hoofdbestuur van ANVV voor de eer, welke men de Ha tense oud-voorzitter, thans ere-voo: Izitter, heeft bewezen. Autowegen Holterberi In deze vergadering is door de Ho tense afgevaardigde nog eens gewezt op de slechte toestand, waarin de auto wegen op de Holterberg verkeren. D kosten van het onderhoud zijn de meenten Hellendoorn en Holten bove het hoofd gegroeid, om welke reden nu ongeveer twee jaar geleden aan provinciale overheid hebben verzod de autoweg naar Nijverdal van 'n vei hard wegdek te willen voorzien, dat deze weg niet alleen van plaa: selijk belang, maar zeker van provit ciaal, zo niet van nationaal belang men worden geacht. Hij verzocht het bi stuur van de provinciale VVV bij Gei Staten stappen te willen doen om ai het verlangen van de beide gemeei tebesturen tegemoet te komen. De voorzitter van de prov. VVV, heer Voetelink, burg. van Steenwijl heeft hierop geantwoord, dat het z niet op de weg van de provinciale vei eniging lag om hier zonder meer sta; pen te doen, maar dat het bestuur w bereid zou zijn adhaesie te betuigt aan een hernieuwd verzoek van de meentebesturen tot verbetering van de ze autoweg. „C.O.C." BRACHT ,LEVENSWENDIN( De Chr. Ontspanningsclub „C.O.C bracht Maandagavond in het gebor „Rehoboth" het spannende toneelsfi in vier bedrijven „Levenswending" v< Hamstra-Vos. De voorzitter van „C.O.C.", de he; J. Beldman, opende deze avond met gf bed na samenzang van Ps. 100 vers 1. In zijn openingswoord sprak de het Beldman zijn vreugde uit over de grol belangstelling, waarna hij de namdken noemde van de dames en heren, dij „Levenswending" zouden spelen. In het stuk maken we kennis met d heer Steenhuis (G. Prins), Mevr. Steen huis (Jo Beldman) en hun dochter Gi ny (Jo Stam). Giny is geslaagd voor het examen jarige PIBS en zou als aHes naar wen zou gaan, studeren voor dokter. Ze heeft inmiddels echter liefde op gevat voor Johan Fransen (Jac. d Vries), een zoon van de Wed. Franse (Mini Mulder). Giny stelt daarom haar ouders voor om Johan te late studeren voor dokter inplaats van zelf. Zelf zal ze dan studeren voor apo thekers-assistente, zodat ze later man kan assisteren in de apotheek. H veel strijd gelukt het haar eindelij haar ouders zover te krijgen, dat Jo han op hun kosten voor dokter studeren. Als Johan in de Universiteit stad 6 jaar studie achter de rug heeft komt een ander meisje op zijn \vef Emmy Hagedoorn (Dini Beldman) geef Johan haar volle liefde en het word hem duidelijk, dat wat hij voor liefd; heeft gehouden tussen Giny en heir, niets anders is geweest dan verliefd heid. Hij wil echter zijn woord gestanf doen en blijft Giny trouw. Bij Giny is het eveneens gebleken, dal zij voor Johan niet meer voelt zoals t dat vroeger meende. Ze houden het echter angstvallig voff elkaar verborgen. Zolang zelfs, dat Je han een praktijk heeft gekregen en d< dag van de bruiloft voor de deur staa* Dan, op 't allerlaatste moment, kom Emmy bij Giny om haar te vertellen dat zij meer recht op Johan heeft, om' dat zij de liefde voor hem heeft, die er moet zijn tussen man en vrouw. In het zware vierde bedrijf, dat op zeer verdienstelijke wijze werd gf speeld en waarin vier jonge levens bi- De heeff Rent ding: Vrije wore ling Do lijks het c breic dorp heer prote zoda zwa e raad aldu: dan dage De van plan en ei neng sink vind eleg; ncn stuk: De ten, plan tijd rijke geld ontv dien tege; en s De Ik si sink ever dacl 0. het

Holtens Nieuwsblad | 1954 | | pagina 2