Uit het Plaatselijk Parlement MUNHARDT'SLA*EER Lezing Dr Grashuis over moderne veevoeding Spoedige electrificatie van Lich tenberg en Look. De deur blijft voor gemeente Rijs- sen open. Presentie-geld voor de ontheem den. Voordat de gemeenteraad Vrijdag avond begon met het afwerken van de 16 punten tellende agenda herdacht de voorzitter, burgemeester mr W. H. Enk laar met enkele gevoelvolle woorden het overlijden van het oud-lid van de raad, de heer Joh. Derksen, die van 19501953 voor de V.V.D. zitting in het college had. Tijdens deze zittingsperiode, aldus bur gemeester Enklaar, die staande werd aangehoord, hebben wij de thans over ledene leren kennen als een goed raads lid en dat niet alleen, hij was ook een goed vriend. Wij zullen zijn nagedach tenis in hoge ere houden. Presentie-geld voor de vluchte lingen. Het voorstel van de heer G. J. Aaf- tink om het presentie-geld van deze ver gadering aan te bieden aan het Comité Vluchtelingenhulp 1954 vond algemene instemming. Ook ging de raad gaarne accoord met het voorstel van B en W om het bedrag dat door de gemeenteambte naren zal worden afgestaan (één uur loon) uit de gemeentekas te verdubbelen. Toezicht op nevengebruik. Nu de heer B. H. Brouwer is verhuisd naar de Boschkamp zal iemand anders gezocht moeten worden voor het hou den van toezicht op het nevengebruik van de lokalen der ULO school en het regelen van de centrale verwarming. B en W hebben hierbij gedacht aan een jaarlijkse vergoeding van 250.De heer Brouwer, die dit werk steeds met liefde en kunde heeft gedaan werd hier voor een hartelijk woord van dank ge- bi-acht. Op Rijssen kan thans niet langer worden gewacht. Reeds vele malen werd in de verga deringen van de raad aan burgemeester Enklaar de vraag gesteld: ,,Hoe is het nu eigenlijk met de electrificatie van de buurtschappen Lichtenberg en Look" Het antwoord was steeds hetzelfde: „Van on ze kant is alles voor elkaar, doch het wachten is nog steeds op de gemeente Rijssen". Er is over deze kwestie veel en langdurig gepraat en aanvankelijk was men ook met Rijssen tot overeenstem ming gekomen, doch toen er „spijkers met koppen" geslagen moesten worden zaten er toch nog weer „haken en ogen". Thans, aldus de voorzitter, kunnen we niet langer wachten en we hebben B en W van Rijssen dan ook medegedeeld, dat wij onze gang zullen gaan, doch dat we nog gaarne tot overeenstemming wil len komen. Wij van onze kant laten de deur openstaan. Nu Rijssen niet meespeelt kunnen v/ij volstaan met een lichter soort draad en ook enkele andere voorzieningen kunnen goedkoper worden uitgevoerd. Mocht de gemeente Rijssen t.z.t. toch nog mee wil len doen, dan zullen de extra kosten (ver zwaring net etc.) geheel voor haar reke ning komen. De heer Jansen (P.v.d.A.) betreurde 't dat men met Rijssen niet eens is kunnen worden. In het bijzonder speet hem dit voor de heer Joh. Wolters, die zich voor deze electrificatie zo bijzonder druk heeft gemaakt. De voorzitter vindt het voor de heer Wolters, die onlangs naar de oostzijde van de Lichtenbergerdijk verhuisde, ook erg spijtig, maar wanneer wij de heer Wolters aansluiten, geraken we op een hellend vlak. We moeten helaas hard zijn. Ook de heer Landeweerd (A.R.) zou zich willen wachten voor het maken van uitzonderingen, want er zijn meer men sen, die vlot hebben medegewerkt. Op een vraag van de heer Klein Vel- derman waarom Rijssen niet heeft willen meewerken, a ntwoordde de voorzitter, dat men in principe wel mee wil doen, doch financieel zijn er moeilijkheden. Volgens de heer Klein Velderman (Alg. Bel.) zouden er enkele Rijssenaren „tus sen zitten te stoken". Op een vraag van de heer Klein Vel derman of de aansluiting nog deze win ter een feit zou worden, deelde de voor zitter mede dat dit niet is te zeggen. Na tuurlijk wordt alles op alles gezet om zo spoedig mogelijk dit project klaar te krij gen. Zonder hoofdelijke stemming ging de raad hiermee accoord met de plannen tot uitbreidingen een crediet verleend van 40.700. Batig saldo van 69.000. De gemeente-rekening werd vastge steld met een batig saldo van 69.000 Verschillende leden zouden dit bedrag alsnog willen besteden doch het moet bij de reserve worden gevoegd. De voor zitter: „Hadden we het maar gebruikt". De heer Veneklaas Slots (C.H.U.) vond de vaststelling „verschrikkelijk" laat. De schuld hiervan, aldus de voorzitter, ligt in ieder geval niet bij de gemeente-ont vanger. Begrotingswijzigingen. Op voorstel van B en W besloot de raad tot wijziging van de begroting 1954. Voor het ontsluiten van de Boschkamp (aanleg van straten, riolering etc.) werd een bedrag gevoteerd van 127.500. terwijl voor sanering van enkele aange kochte woningen een bedrag van 23.000.op de begroting werd ge plaatst. Vaststelling grondkosten Bosch kamp. Op voorstel van B en W werd de prijs voor de grond in het complex Boschkamp vastgesteld op 8.70 en 7.40 per m2. resp. voor bijzondere bebouwingen (scho_ len) en het bebouwen van woningen. Doordat in het complex 2 scholen wor den gebouwd blijft er belangrijk minder grond over voor woningbouw en B en W zijn van mening, dat de gemiddelde hogere prijs niet op de woningen mag drukken, omdat huurverhoging hiervan het onvermijdelijke gevolg zou zijn. De heer Veneklaas Slots vond de prijs hoog. Voor Holtense begrippen, aldus de voorzitter, zal dit ook wel zo zijn, maar het is nu eenmaal niet anders. Hopelijk, aldus de heer Dikkers, ko men we in de toekomst goedkoper uit als we minder schadeloosstellingen hebben. Voorzitter: „Wanneer we ons uitbrei dingsplan bekijxen, zou ik hierop maar niet willen rekenen". Ook de heer Soer zag aan de Westzijde van de Larenseweg geen „gouden bergen". Ook wethouder Teeselink noemde de prijs van de grond in de Boschkamp hoog, doch dit is een gevolg van het feit, dat de gemeente het .eigendomsrecht naar waar de heeft weten te schatten en dit ook in de prijs, die betaald werd, heeft doen uitkomen. Tankwagen voor de brandweer. Het voorstel van B en W om een be drag van 40.000.uit te trekken voor aankoop van een tankwagen hoogdruk- nevelspuit werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Aanvankelijk was ge dacht aan een dumpwagen 7.000. doch een nieuw chassis 15.000.is verreweg het beste. De heer Klein Vel derman zou graag zien dat bij deze aan koop de plaatselijke handelaren werden ingeschakeld, iets wat volgens de voor zitter voor zover mogelijk zeker zal ge beuren. Geen naamsverandering. Een verzoek van de bewoners en toe komstige bewoners van de Boschkamp straat om de naam van deze straat te wijzigen in Irenestraat, vond bij de raad een weinig gunstig onthaal. Er zou bij 't wijzigen van deze naam niet alleen met de traditie worden gebroken, doch in de volksmond zou de Irenestraat toch Bos kampstraat blijven, 't Was vooral de heer Aaftink, die zich tegen een wijziging ver zette en hij zou het ten zeerste betreuren indien met de traditie werd gebroken. De heer Landeweerd zou in dit geval toch willen rekening houden met de wensen van adressanten, want zij heb ben er uiteindelijk het meeste belang bij. Voorzitter:- „Met alle eerbied voor de ondertekenaars zou ik toch deze wen sen niet zo zwaar willen tellen. Veelal wordt in een dergelijk geval getekend om de initiatiefnemers en de man, die met. de lijst loopt een genoegen te doen. Nadat de heer Soer nog had opgemerkt dat er nog genoeg nieuwe straten gepro jecteerd zijn, waarvan t.z. de naam van het Koninklijk huis kan worden verbon den, werd het verzoek afgewezen. Bezwaarschrift reinigingsrecht. Door de heer Ant. Koopman was een bezwaarschrift ingediend tegen de opge legde reinigingsrechten, doch op voorstel van de voorzitter werd besloten de heer Koopman niet ontvankelijk te verklaren, omdat hij zijn bezwaren te laat heeft in gediend. Voorstel tot wijziging van de ver ordening als bedoeld in Art. 11 tweede lid der Winkelsluitingswet. Teneinde tegemoet te komen aan de gerichte wensen, stellen B en W voor om niet alleen in de maanden Juli en Augus tus de winkels open te stellen tot acht uur, doch dit sluitingsuur ook aan te houden voor de maand Juni. Tevens is gebleken, dat vooral bakkers, slagers en groentehandelaren in de avonduren ven ten langs de wegen in de omgeving van zomerhuisjes en kampeerterreinen en daar hun waren verkopen aan de vacan- tiegangers, die pas zijn aangekomen of de hele dag tochten hebben gemaakt. De ze handelaren kunnen dan bezwaarlijk voor 20 uur alle vaak verspreid gelegen terrein hebben afgewerkt. Aangezien de wettelijke sluiting voor de venters ook reeds 1 uur later is gesteld dan die voor winkels, bestaat er volgens B en W aan leiding voor deze gevallen gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus een avondsluiting van 21 uur voor te stellen. Het bestuur van de Holtense Handels vereniging kan blijkens schrijven van 21 Juli 1954 volkomen met het voorstel van B en W accoord gaan. De heer Dik kers (C.H.U.) bevreemdde het schrijven van de Holtense Handelsvereniging, waarvan hij zelf bestuurslid is. Er zou den volgens spreker enkele bestuursle den om deze maatregel hebben gevraagd, doch in de ledenvergadering is deze zaak niet aan de orde geweest. De leden zul len gerust niet zo blij zijn met deze maat regel, want er wordt na 6 uur practisch niet meer gewinkeld. Voorzitter: „Men is niet verplicht de winkel tot 8 uur open te houden, doch men heeft hiertoe, indien het voorstel wordt aangenomen, de gelegenheid. La ten de leden van H. H. V, die het onder ling toch zo goed eens zijn, een regeling treffen. De raad heeft de plicht om de Middenstand en de klant ter wille te zijn. Het voorstel van B en W wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen met de aantekening, dat de heer Dikkers ge acht wil worden te hebben tegengestemd 1 TABLETTEN scheppen gezonde regelmgat Vaststelling huur ambtswoningen hoofden van scholen. Zonder hoofdelijke stemming ging de raad accoord met het voorstel van B en W om de huur van de ambtswoningen voor Hoofden van scholen vast te stellen op 524.en 600.resp. voor de hoofden Brouwer en Sinnema. De wo ning van de heer Sinnema (Eeckeholt) deed voordat de gemeente dit huis aan kocht 650.huur, doch B en W vinden het billijk dat de huur met 50.wordt verlaagd, omdat de gemeente een deel der bijbehorende grond heeft, genomen. Tegen een voorstel van B en W om aan het gemeentepersoneel een uitkering van 6% te geven van de bezoldiging over het 4e kwartaal bestond bij de raad geen bezwaar. Ook ging de raad accoord met 't voor stel van B en W om de hulpkeurmeester H. W. Goorman te bevorderen tot hulp keurmeester le klasse. De directeur van het K.W.S.B., de heer G. S. E. Vegter, is, aldus de voorzitter zeer tevreden over het werk van de heer Goorman en het voorstel tot bevordering heeft de volledi ge instemming van de heer Vegter. Op een vraag van de heer Soer of er nu een hulpkeurmeester bij moest komen antwoordde de voorzitter: „Was 't maar waar!" Ruiling van grond. B en W stellen de raad voor om over te gaan tot ruiling van grond aan de voet van de Holterberg met de heer Chr. A. Müller. De gemeente kwam enkele jaren ge leden in het bezit van een perceel van de fii*ma ter Horst, grootte 1 ha, welk perceel geruild kan worden met de grond van Müller, gelegen tussen de woningen van de heren Sinnema en Knijff. Het per ceel van Müller is 0.81 ha. De heer Lan deweerd (A.R.) vroeg wat voor baten de ze ruiling voor de gemeente zal geven. Volgens de voorzitter ligt dit perceel aantrekkelijker en B en W overwegen 't te reserveren voor bouwterrein. Zon dei- hoofdelijke stemming werd tot ruiling met de heer Müller besloten. Aankoop huis en erf. Op voorstel van B en W werd beslo ten tot aankoop van een huis met erf (170 m2) in de Tuinstraat van de heer J. H. Kuit, voor de prijs van 1110. Door de heer Jansen werd gewezen op de slechte toestand waarin het naast- staande perceel verkeert. Volgens de voorzitter zou de gemeente wel graag alle panden in de Tuinstraat willen kopen. Voor het huis, bewoond door de familie Stappenbelt is een aan vrage ingediend tot onbewoonbaar ver klaring. Op een vraag van de heer Aaf tink deelde de voorzitter nog mede, dat de hele Tuinstraat zal worden gesloopt. Verlichting wijzerplaat torenuur werk. Een plaatsgenoot, die onbekend wenst te blijven, schonk de gemeente een be drag van 10.zijnde het begin van het bedx'ag, dat nodig zal zijn voor de verlichting van de wijzerplaat van het torenuurwerk. De schenking werd op voorstel van B en W in dank aanvaard en tevens werd besloten tot stichting „Fonds verlichting van de wijzerplaten van het torenuurwerk". Dit tientje, aldus de burgemeester, is nog maar een klein begin, doch misschien wordt het voorbeeld van de onbekende spoedig door tal van ingezetenen ge volgd. De heer Soer (P.v.d.A.) zou graag zo spoedig mogelijk de verlichting zien aan gebracht en hij vroeg of het niet moge lijk was een eenvoudige verlichting (bijv. met een schijnwerper zoals tijdens de braderie) aan te brengen. Rondvraag. Bij de ronvraag attendeerde de heer Landeweerd op de zeer slechte toestand waarin de Larenseweg verkeert. Spr. is zeer verheugd over de grondige verbe tering van Stations- en Waag weg doch er zal toch ook hoog nodig iets aan de Larenseweg gedaan moeten worden. Zou men de ergste gaten niet kunnen dichten? Voorzitter: „Zo gauw de riolering in orde is zal ook de Larenseweg grondig worden verbeterd. De mogelijkheid van een noodverbetering zal met de gemeen te-opzichter bekeken worden". De heer Rietberg vroeg naar de stand van zaken betreffende de verharding van zandwegen. B en W, aldus de voorzitter, zouden in 1954 ook graag een zandweg hebben ver hard, doch de financiën lieten dit he laas niet toe. De nieuwe school heeft het voor 1954 bepaalde bedrag opgeslokt. Er zal echter naar gestreefd worden om ieder jaar een stuk zandweg te verhar den. Aanvragen betreffende de Helhui- zerweg, de Doorlopende Dijk, de Boeren- danssteeg en de Weversweg kwamen binnen en t.a.v. eerstgenoemde weg lig gen de plannen reeds gex-eed. De heer Rietberg: „Wanneer we niet tot verharding kunnen overgaan, zullen er andere maatregelen genomen moeten worden, want de toestand waai-in ver- schillende zandwegen verkeren is ten enemale onhoudbaar". Wethouder Wegstapel: „De bijzondere omstandigheden moeten we niet uit het oog verliezen. De weersomstandigheden waren deze zomer en najaar abnormaal ongunstig en door de aanhoudende regen hebben de zandwegen het zwaar te ver duren gehad. Daarbij komt nog dat de gemeente-ax-beiders bijna altijd op de Boschkamp nodig waren". De heer Veneklaas Slots: „De zand wegen hebben onder de Boschkamp ge leden". Op een vraag van de heer Soer deelde de voorzitter mede dat voor 1955 24 wo ningen werden toegewezen. Van particu liere zijde bestaat voor deze toewijzing zoveel animo, dat de gemeente in 1955 slechts 10 woningwetwoningen zal gaan bouwen, waarvan 8 in het dorp en 2 in H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nedei'landen hebben dertien exclu sieve foto's van de vier Prinsessen be stemd voor de Prinsessenkalender 1955 van „Pro Juventute". De foto' zijn ge maakt door Z.K.H. Prins Bernhard en enkele Zijner vrienden. Allerliefst zijn de foto's. De kunstdrukkalender ziet er opval lend aantrekkelijk uit en dient het sym pathieke werk van „Pro Juventute". Men behoeft waarlijk geen vurige Oranjeklant te zijn om zo'n kalender te willen bezitten. Zij is verkrijgbaar bij Mevr. C. P. K. jEnklaar-van Andel, „De Kroepenkaamp' iof bij Mej. H. Slotman op de gemeente- 'secretarie, tegen betaling der kosten f 2.75. Voor de lezing, welke Dr J. Grashuis, directeur van het Instituut voor moder ne veevoeding „De Schothorst" bij Amersfoort Vrijdagavond in de zaal ho tel Vosman hield, bestond een zeer gro te belangstelling. Het initiatief hiertoe ging uit van de besturen der Bedrijfs vereniging en de afdelingen van de O.L.M. en C.B.T.B. De Schothorst is een voorbeeldbedrijf voor de landbouw, dat eigendom is van de Nationale Coöp. Aan- en Verkoop vereniging voor de Landbouw „Centraal Bureau" te Rotterdam en wordt geëx ploiteerd door de gezamenlijke Coöp. Aankoopverenigingen in Nederland, welke zijn aangesloten bij de C.L.O.- controle. Het werk dat Dr Grashuis daar verricht geniet grote bekendheid, zodat het geen wonder was, dat de voorzitter der O.L.M.-afdeling de heer A. J. Pekkeriet een groot aantal be langstellenden kon welkom heten. Kopziekte. Om tot zijn praatje over moderne veevoeding te komen wilde de geleerde spreker zijn gehoor eerst iets vertellen over enkele ziekten waaraan de vee stapel lijdende is. Hij sprak daarom eerst over de kopziekte onder het rund vee. Uit onderzoekingen, welke op de Schothorst zijn verricht, is gebleken, dat de kopziekte, die jaax-lijks vooral onder de melkkoeien zo'n groot aantal slacht offers maakt (2 pet. van het aantal) wordt veroorzaakt door een te grote op name van kali en phosfor. Door het ge ven van kaliumzouten wist men in de staltijd reeds te bereiken, dat de koeien kopziekte-verschijnselen vertoonden. De voorboden waren, dat het magnesium gehalte in het bloed achteruitging en de beesten prikkelbaar werden. Zij kre gen de bekende schrikachtige blik in de ogen en ook de melkgift liep 1 a 2 liter achteruit. De ontlasting wordt dun en stinkend. Door de genomen proeven kon wor den aangetoond, dat de veelvuldig ge dane uitspraak, dat deze ziekte wordt veroorzaakt door een te veel aan eiwit, onjuist is. Eiwit is niet gemakkelijk fout, als de spijsverteringsorganen maar in orde zijn. Veel eiwit maakt de dieren niet ziek. In het jonge gras komen wel eens andere stoffen voor, die wel schade kunnen veroorzaken n.l. nitraat (uit stikstof). Dit^nitraat wordt omgezet in het giftige nitriet. Als men kopziekte bij de koeien wil voorkomen, dan moet men reeds in de staltijd maatregelen nemen door het geven van jong hooi, bieten, kuil van gras en dergelijke. Beter zijn aardappel vezels of pulp. Met kali en phosfor moet men voorzichtig omgaan in de weiden, die voor de eei'ste uitloop van het vee bestemd zijn. Vei'der geve men deze weiden geen gier en vooral geen var- kensgier. Als men eenmaal geil gras heeft dan in de weide bijvoeren ge- di-oogde pulp of aardappelvezels (pulp 2 k.g. per dag), aardappelvezels 6 a 7 k.g., maar daaraan moet men de dieren in de staltijd reeds wennen. Sporenelementen. Uitvoerig schetste spreker vervolgens de grote betekenis van de sporenelemen- Dijkerhoek. Met het vei'bouwen van de woning: hoek Larenseweg-Dorpsstraat tot politiebureau, zo deelde de voorzitter n.a.v. een vraag van de heer Soer mede, schiet het niets op. De bevoegde instantie werd dezer dagen aangezegd, dat ze nu gauw moeten weten wat ze willen. Op een vraag van de heer Wansink, deelde de vooi-zitter mede, dat onderhan delingen gaande zijn betreffende het ge ven van spraakles op de lagereschool. Hierna sluiting van de vergade ring, die door alle leden werd bij gewoond. ten als koper, kobald, mangaan, jodium, borium, fluorium enz. Vooral in de ge- intensiveerde bedrijven heeft men dik wijls met dit gebrek te maken. Na de oorlog zijn door gebruik van kracht voer gemis aan sporenelementen ont staan. Door het mobiel maken van de ijzer in de grond door grondverbete ring wordt de opname van sporenele menten gedrukt evenals door het opvoe ren van de p.H. Niet door het onderzoek van het bloed of de mest maar door het haarondei'zoek kan men nog beter bepalen welke elementen ontbreken. Aan de hand van voox-beelden toont Dr. Grashuis aan hoe b.v. kopex-gebrek of kobaldgebrek bij het vee waarneem baar is. Een koe heeft 1 miligram ko bald nodig per dag voor de bacterievor ming in het lichaam en het verkrijgen van vitaminen B 12. Varken en kip moeten b.v. diei'lijk eiwit hebben. Door het vroeten in het bovenste laagje teel aarde zoeken varkens de vitamine B12. Daarom voert men ze wel eens modder uit de sloot. De kip vindt in de oude potstal de stoffen die deze vitamine be vatten. Vandaar dat de biggenfokkerij dikwijls het best gaat in die hokken waar nog droge delen van oude mest aangetroffen worden. Konijnen eten b.v. hun eigen mest weer op voor het ver krijgen van deze vitaminen. Weidediai-eeh is een kenmerkend ver schijnsel bij gebrek aan koper. Door het voeren van kopei-koekjes kan men het opheffen. Eiwitvergiftiging bij vai'kens. Als de varkens ziek worden, dan is meestal de diagnose eiwitvergiftiging. Spr. toont aan de hand van tal van voorbeelden aan, dat hier meestal spra ke is van een darminfectie. Bij een on derzoek was in 60 pet. der gevallen spra ke van eiwit gebrek. Rotvoeder moet worden vermeden. Treedt darminfectie op, dan is het beste middel twee dagen gekookt water. De Enterse ziekte schreef men toe aan eiwitvergiftiging. Men heeft de zaak omgegooid en is xijker eiwitten gaan voeren en het vei'schijn- sel doet zich niet meer voor. Spr. advi seert op 80 pet. van de verzadigings- graad te voeren. Men "kan eigen kracht voer, dat zetmeel bevat, bijvoeren mits het voorgeschreven D.A.Meel maar ge handhaafd blijft. Dr Grashuis raadde de aanwezigen vooral aan zich bij de toediening van baby-biggenmeel of vol ledig (eiwitrijk) biggenmeel te houden aan de tabellen, die daaromtrent te krijgen zijn. Biggengriep. Bij de beantwoording van de talrijke vragen, welke na een korte pauze aan de spreker werden gesteld, ging deze nog even wat dieper in op de z.g. biggen- griep. Deze ziekte wordt veroorzaakt door een virus, zoals bij mond- en klauw zeer, waardoor de jonge biggen vier maanden in verschillende stadia zijn aangetast. Aanvankelijk kwam het voor bij het landvarken en dacht men vrij te zijn met de, Yoi-kshires. Maar thans zijn ook deze niet meer vrij van deze besmettelijke ziekte. Doordat de opeen volgende tomen steeds weer door de voorgaande worden besmet komt men er op fokbedrijven met een groot aantal zeugen niet meer af. De éénzeugen-be drijven kunnen er vrij van komen om dat de volgende worp ongeveer 6 maan den later volgt. De grotere fokbedrijven hebben een kans om er af te komen wanneer men de zeug voor het biggen in een van de boerderij verwijderd kippenhok of der gelijke onderbrengt en de biggen niet in aanraking laat komen met andere jonge dieren. Aan het slot van deze leerzame avond bracht de voorzitter Dr Grashuis har telijk dank voor zijn duidelijke behan deling der verschillende px*oblemen. rijdas Jaar Kleu rijdas ring in ci rijiai derii aterd veru aterd kerij aterd club aterd Balt insda ring in d 'oens schc 'oens en Vos: onde ring in F onde Her Mev verj (Zie rijda Den in z aten krei weg aten 'Art (Zi< aten Acc mei aten cafi 5, 2( ten Poen Poen Vol rik; en Ma )ond jran; ant

Holtens Nieuwsblad | 1954 | | pagina 2