Wat het Rode Kru doet voor in valide en gebrekkigen f3@QFDên KIESPIJN lossen. Spr. hoopt, dat de school aan de hoge verwachting mag voldoen in dienst van het na tionaal belang, christelijk en maatschappelijk. Ook de heer v. d. Poel, lid van het hoofd bestuur van de Vereniging van Chr. Onderwij zers aan Overheidsscholen, is zeer dankbaar voor deze nieuwe school, waarin ook godsdienst onderwijs wordt gegeven. De opvoeding in de openbare school leert ons een van geest te zijn bij ons streven in de maatschappij en in het le ven. Die maatschappij is te beschouwen als een diamant, de talrijke kerkelijke en geestelijke stromingen geven haar de schittering, maar men moet zich daarbij niet blindstaren op een facet. Namens de Prot. Kleuterschool en de Kerke- raad der Herv. Gemeente spreekt Ds J. H. Israel woorden van gelukwens tot 't gemeentebestuur. Als kerkeraad is men van harte blij met deze school en dankbaar voor de goede samenwer king tussen kerkeraad en school, waarbij spr. in hét bijzonder dank brengt aan het adres van de heer Brouwer en de dames Wolters voor hun bijbels onderwijs. Spr. biedt een algemene bijbel se encyclopadie aan. Verbetering onderwijs. Er volgen nog tal van sprekers en zo getuigt de heer G. S. E. Vegter, van de dankbaarheid van de afdeling Holten van Volksonderwijs voor het streven van het gemeentebestuur voor ver betering van het openbaar onderwijs. Hij biedt een sprekers-lessenaar aan. Het hoofd der bijz. school de heer J. Kroon wijst er bij het aanbie den. iVan-.iZijn gelukwensen, mede namens de schoolvereniging, op, dat men het geld niet beter kan beleggen, dan in de verzorging van het on derwijs voor de kinderen. Spreker hoopt, dat er veel zegen zal uitgaan van het bijbels-onderwijs en hoopt op bestendiging van de goede nabuur schap, ook als de nieuwe bijzondere school op de Boskamp verrezen is. Nog spreken de heren C. A. Reickardt, schoolarts te Rijssen, de heer J. Sinnema, die namens de oudercommissie der openbare u.l.o. een boek aanbiedt, de heer H. J. Bouwhuis, mede namens zijn collega-leverancier van de klok, de heer A. Struik, onder aanbieding van een. voor zittershamer, de heer J. H. Sprokkereef, die na mens de Coöp. Boerenleenbank een barometer aanbiedt, de heer H. Vosman, die namens het bestuur van de lager landbouwschool een enve loppe met inhoud overhandigt. De heer Tiso van de fa. van Gorcum schonk een aantal wand platen. De heer G. H. Wanders sprak namens de overige hoofden van scholen en de oudercom missie van Espelo en Dijkerhoek en bood een boek aan. De heer H. J. A. Koldeweij sprak als oud-hoofd der dorpsschool maar ook namens de Holtense Oranjevereniging en het Bestuur van de Holtense hand- en naaiwerkschool en liet zijn woorden met enkele kleine geschenken vergezeld gaan. De heer W. Runneboom sprak tenslotte namens het bestuur van de Zondagsschool en Mevr. J. van de HurkPaskamp namens Hol- tens Gemengd koor. Ook zij boden geschenken aan. Geschenken. De Burgemeester bedankte ten slotte de spre kers voor hun hartelijke woorden en de geschen ken waarmede zij deze gepaard lieten gaan. Hij bedankte nog de familie Gerritsma, voor haar prachtige ficusplant voor de hall, alsmede de fa. Wonnink voor de vlag, de heer P. Bos voor de opgezette vogel en zijn bereidheid de vitrines telkens te vullen, de schoolschoonmaaksters voor hun asbakken en de Marco schoolmeubelhandel voor haar hall-bank. .Hierna werd de aanwezigen een glas wijn ge serveerd en was er volop gelegenheid om de school te bezichtigen. Vermelden we nog, dat de school gebouwd is op een betonnen fundering met gelegenheid om orlder alle lokalen te komen en dat daarin tevens de verwarmings- en brandstoffenkelders zijn ondergebracht. De begane grond is van holle baksteen, de verdiepingsvloeren en overloop van beton. De bovenlambrisering en de onderkant van de om loop in de hall alsmede het plafond zijn voor zien van acoustische pleister. De acoustiek in de hall, dat bleek bij het spreken en tijdens de mu ziek, is dan ook bijzonder goed. Van de gelegenheid om de school 's avonds te bezichtigen is door velen gebruik gemaakt. Mijnhardt Kiespijnpoeders. Doos 50 ct. Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 50 ct. Alleen ECHT met de naam MIJNHARDT BEZICHTIGING VAN DE NIEUWE SCHOOL. Dinsdagavond werden ouders en be langstellenden in de gelegenheid gesteld om het nieuwe schoolgebouw in het com plex op de Boskamp te bezichtigen. Zeer velen maakten hiervan gebruik. De lo kalen, de kleedkamers, de toiletten en de gangen, de hal, de vergaderkamer, de ad ministratiekamer en de kelders, alles kon worden aanschouwd. De bezoekers waren unaniem opgetogen over het fraaie ge heel. De feestcommissie tracteerde hen in de hal op thee met spritskoek. Donderdag werd de school des mid dags opnieuw opengesteld voor het pu bliek. Ditmaal konden alle belangstel lende oud-leerlingen komen van 4.30 tot 5.30 uur en van 7 tot 9 uur. Enkele hon derden maakten gebruik van de gelegen heid. De heren Groenewoudt, de Jonge en Brouwer leidden bij toerbeurt rond. Er werd uitleg gegeven waar dit gewenst was. Flanelborden, ramen, gordijnen, bordstellingen, leerlingensets, vitrines, was- en drinkgelegenheden, alles werd bezien. Sömtijds zette een groep zich op de sets en speelde een lied uit lang ver vlogen dagen. De bezichtiging van het gebouw is door de feestcommissie en het publiek op hoge prijs gesteld. FEEST VOOR LEERLINGEN DER OPENBARE SCHOOL. Woensdagmiddag, 3 November had de feestcommissie van de Dorpsschool een feestje georganiseerd voor de schoolkin deren, in verband met de opening van het nieuwe schoolgebouw. In de grote hal konden 400 leerlingen en oud-leer lingen plaats nemen. Nadat het school hoofd, de heer Brouwer, de kinderen eni ge mededelingen had gedaan en de jeugd wat liederen had gezongen, trad prof. Herbe Maison op. Hij vermaakte de kinderen alleraardigst en goochelde met flessen en bekers melk, met witte muizen en tortelduiven, met kaarten en doekjes, enz. enz. Ook balanceerde de prof. uit Eefde met een krant verticaal op zijn gezicht. De applausjes waren har telijk gemeend. Het was een leuk optre den. In de lokalen werden de kinderen getracteerd op ranja, krentebrood en sprits, terwijl de cadeaux bovendien nog werden uitgereikt. Aan het slot van de middag gingen de oud-leerlingen nog de school bekijken, nadat ze de hal hadden ontruimd door de stoelen te verwijderen. De drie kinderen, die in een zieken huis vertoefden waren niet vergeten. Jan en Gerda kregen fruit in het nieuwe ziekenhuis te Deventer. Egbert, die nog in Zandhove wordt verpleegd genoot op deze dag ook intens. Doordat de feest commissie iets had gegireerd aan de pen ningmeester van het sanatorium te Zwol lerkerspel had de leiding aldaar een al leraardigste middag voor de kleine pa- tienten uitgedacht. Feestelijk uitgedost met papieren mutsen hielden de kinderen een optocht om daarna te genieten van de poppenkast, terwijl ook versnaperin gen werden uitgedeeld. Een sympathieke geste van de school feestcommissie en de leiding van het sa natorium. JAARVERGADAERING A. R. KIESVERENIGING. De leden van de A.R. Kiesvereniging „Nederland en Oranje" kwamen Dins dagavond voor de eerste keer in dit win terseizoen, onder voorzitterschap van de heer P. v.- d. Meulen, in vergadering bij een. De heer van der Meulen opende deze vergadering met gebed na het lezen van het schriftgedeelte Coll. 1 vers 114. De secretaris, de heer R. Reinink, bracht het jaarverslag uit en hieruit bleek, dat het ledental stabiel was geble ven. Het aantal leden bedraagt momen teel 80, doch dit kan belangrijk hoger zijn. Besloten werd dan ook tot het voe ren van een ledenwerfactie. Uit het financieel verslag van de pen ningmeester. de heer J. Beldman, bleek dat er over het afgelopen boekjaar een tekort is van bijna 100. Teneinde dit tekort weg te werken zal in het voorjaar een extra bijdrage van de leden worden gevraagd. Ook werd besloten tot het vormen van een strijdkas met het oog op de in 1956 te houden verkiezingen voor de 2e Ka mer. De heer van der Meulen werd met bij na algemene stemmen als voorzitter her kozen en nam de benoeming wederom aan onder dank voor het gestelde ver trouwen. In het politiek overzicht, dat de heer v. d. Meulen hield na afdoening van de huishoudelijke agenda, werd stilgestaan bij de door Duitsland gevoerde buiten landse politiek, bij de successen van Men- des France en bij het bisschoppelijk Man dement, etc. etc. Naar aanleiding van dit overzicht ont spon zich een geanimeerde discussie. Besloten werd de volgende vergade ring op Woensdag 8 Dec. a.s. te houden. Door de heer W. Rietberg zal in deze vergadering worden gerefereerd over 't onderwerp: „Nederland in Europa". De goed bezochte vergadering werd hierna door de heer G. Landeweerd met dankgebed gesloten. CONTACT- EN FILMAVOND VAN DE COÖPERATIE. De Coöp. Aan- en Verkoop vereniging „Holten" boodt haar leden en tal van geno digden van verschillende landbouworganisa ties in onze gemeente Vrijdagavond in Amicitia een contact- en filmavond aan, waarvoor een grote belangstelling bestond. Toen de voorzitter, de heer G. Stam, de bijeenkomst met een kort welkomstwoord opende, was de zaal dan ook bijna geheel ge vuld met bezoekers waaronder tal van vrou wen. Hij heette in het bijzonder welkom de heer R. Vos, inspecteur van „Centraal Bu reau" te Rotterdam, die een toelichtende in leiding hield op de film „De zekere weg". De heer Vos stond stil bij het feit, dat in het verleden toen de boer in gebondenheid en afhankelijk leefde van diegenen die, zoals hij het noemde, niet uit de boer waren, het middel coöperatie door diezelfde boeren ter hand was genomen om zich vrij te vechten en hun zelfstandigheid weer terug te win nen. De Coöperatie zoals die toen beleefd werd door de boer individueel, sprak veel meer tot de verbeelding van de deelnemers daaraan, want men maakte er zo persoonlijk deel van uit, men werkte zo persoonlijk samen, men coöpereerde zo ten voeten uit. Tegenwoordig is dat allemaal heel anders geworden. Grote zaken overal op het platteland staan ter beschikking van de boer en hoe het daar binnen allemaal toegaat daar wil en kan hij wel op vertrouwen, maar precies weten doet hij het niet meer. Laat staan dan wat er gebeurt in dat grote overkoepelende geheel dat „Centraal Bureau" heet. Daartoe heeft dit Centraal Bureau te Rotterdam, het gezamenlijk bezit van de Nederlandse Coöperatieve boer, een film laten maken, om hiermede in wezen het zelfde te doen als wat de voorzitter van de plaatselijke vereniging doet op de jaarlijkse algemene vergadering. Daar immers wordt voor alle leden ope ning van zaken gedaan over de bereikte resultaten, daar kan en wordt alles bespro ken over nieuwe investeringen, en over mo gelijke nieuwe diensten, welke weer aan de boer verleend kunnen worden. Dit bedoeld de film ook te zijn. Een ge trouw en eerlijk onopgesmukt beeld van alles wat daar nu aan werk en diensten wordt verricht in dat Centraal Bureau, ten behoeve van de aangesloten leden. Geen dik opgelegde propaganda, doch een open en eerlijk verslag van wat de Nederlandse Coöperatieve boer zich thans voor een appa raat geschapen heeft, welks diensten dag in dag uit voor hem klaar staan. Tevens toonde dhr. Vos aan wat de boer al coöpererende heeft bereikt aan invloed op de gang van die zaken waar zijn dagelijkse bedrijfsvoering direct mede in verband te brengen is. Deze invloed alsmede de grote waarden vrijheid en zelfstandigheid zijn begrippen waarvoor de boer bereid moet zijn strijd te leveren. Door trouw en sterk te staan in zijn Coöperatief verenigingsleven zal hij daar stellig in slagen. Dan zal de zekere weg voor de boer inder daad blijken te zijn, de weg welke zeker voert naar invloed, vrijheid en zelfstandig heid, aldus de heer Vos. Nadat met grote aandacht deze inleiding aangehoord was en in de pauze een tractatie was verstrekt werd direct na deze onderbre king de grote nieuwe film van het Centraal Bureau vertoond. Vanuit een boerengezin, in de film luiste rende naar de naam Rietveld, maar in wer kelijkheid de familie Lutke Willink uit Goor van het Erve Harwes, maakt de aandachtige toeschouwer alles mede wat er op de boerde rij het hele jaar rond plaats vindt. En of dit nu is het kunstmestzaaien, het zaaien, het voederen van beesten en het mel ken of 't eierenrapen, het oogsten of het ge bruiken van zijn landbouwmachines, het is altijd weer zijn Coöperatie die de boer in alles terzijde staat, met de toporganisatie Centraal Bureau op de achtergrond. Zeer interessant was het eens te zien wat er allemaal gebeuren moet alvorens de kunstmest bij de boer is. Denken wij alleen maar aan het feit dat men soms tot 800 me ter onder de grond moet om de kali te win nen. Prachtig was het om eens even een indruk te krijgen in het wetenschappelijke speur werk op het rassenveredelingsinstituut in Hoofddorp, van het C.B. en te zien hoe daar geploeterd wordt om productievere en oogst- zekerder gewassen voor de leden te kweken. Ook het werk op De Schothorst te Amers foort, de boer zo overbekend, werd in vele prachtige opnamen goed naar voren ge bracht. De voorziening van landbouwwerktuigen alsmede de normalisatiegedachte welke daaraan ten grondslag ligt (er zijn circa 40 merken tractoren en circa 35 merken maai- machines in ons land) zal stellig een duide lijke taal tot de aanwezigen hebben gespro ken. Tot slot maaktein'de aanwezigen een stuk van de algemene vergadering van het Cen traal Bureau te Rotterdam mede en waren zij in de gelegenheid om een rede van dhr. H. D. Louwes, de voorzitter van dit Bureau, te beluisteren. Op kernachtige wijze bracht deze grote Nederlandse boer het veelomvattende werk van het Centraal Bureau naar voren, daar mede het volle licht werpende op het vele onderzoekingswerk dat thans in Coöpera tieve samenwerking mogelijk is en waarvan ook door de alleenstaande boer wel geprofi teerd kan worden zonder dat hij zijn aan deel daarin geleverd heeft. Na afloop van deze film dankte de voor zitter voor de grote opkomst en voor het gebodene in woord en beeld. SCHOOL MET DE BIJBEL AANBESTEED. De nieuwe school met de Bijbel, welke eerlang, onder architectuur van de heren L. Bos en Alb. Schmal, architecten B.N.A. te Hengelo in het zuid-Westelijk deel van de Boschkamp zal verrijzen wij hopen hierop spoedig uitvoeriger terug te komen werd Vrijdagmiddag van de vorige week in het Stationskoffiehuis van de heer M. Kalfsterman publiek aanbesteed. Er was voor de aanbesteding van deze school met 8 lokalen en een centrale hal een gro te belangstelling en er werd als volgt in geschreven: Het bouwwerk: Fa ter Beek en Miel, Almelo f 187.500 Gebr. Kampschreuder, Deventer f 186.800 Fa Mensink en de Wilde, Nijverdal f 169.900 Fa Evers en Zoon, Deventer f 185.000 A. Heubach, Enschede f 182.440 Fa Hegeman en Zii, Nijverdal f 182.150 G. J. Bornebroek, Apeldoorn f 174.500 H. J. Verwolt, Hengelo (O) f 172.900 J. Huiskes, Hengelo f 172.000 A. J. H. Ludden, Enschede f 171.650 K. Riemersma, Hengelo (O) f 170.100 J. W. Dreijerink, Delden f 171.000 W. J. Nuits, Enschede f 169.990 G. J. Hondelink, Goor f 169.650 Fa H. Reefman, Hengelo f 169.500 A. J. Haikes, Goor f 169.435 Fa G. Ribberink, Hengelo (O) f 169.380 G. J. Grotelaar, Hasselo f 168.970 Fa Roetgerink, Enter f 168.780 Gebr. Foks, Hengelo (O) f 168.000 Fa Dijkink en Zn, Heerde f 167.500 G. W. Kemperink, Wilp f 167.000 H. J. a. d. Stegge, Goor f 166.400 Gebr. ten Hove, Enter f 166.280 Gebr. v. d. Belt, Wilp f 166.25(y Fa ten Dam en a. d. Stegge, Enter f 166.230 J. Pluimers, Enter f 165.840 Fa A. Koopman en Zn, Holten f 165.667 B. H. Sombelink, Hengelo (O) f 164.900 J. Schipper en Zn, Wierden f 162.840 Fa Oude Wolbers, Borne f 159.890 A. J. ter Stege, Rijssen f 158.800 De begroting bedroeg f 175.602 Het glas- en verfwerk: A. ten Veen, Enschede f 7.697 H. J. Tyssen, Enschede f 7.587 G. J. Wolters, Colmcate f 7.385 Fa Meijer, Wierden f 6.984 Fa A. Schipper, Holten f 6.840 N.V. Aannemers Mij voor Schilder werk Laren (N.H.) f 6.400 J. ter Harmsel Rijssen f 6.335 Fa G. Wolters, Rijssen f 6.300 De begroting bedroeg f 6.649 Electrische installatie: Fa Dijking, Rijssen f 2.480 Joh. Aanstoot, Holten f 1.959 E. J. Lanting, Stad-Delden f 1.590 De begroting bedroeg f 1.687. De gunning van het werk is in beraad gehouden. LICHTVERSCHIJNSEL GESIGNALEERD. Dinsdagavond stond een groepje personen op het punt het plein van de nieuwe school te verlaten toen in oostelijke richting op on geveer 35 graden hoogte plotseling een groengeel licht zichtbaar werd. Statig lang zaam zakte het een eindje loodrecht naar beneden, waarna het meteen weer onzicht baar werd of verdween. De klok wees tien minuten over elf. De oostelijke hemel was helder en met sterren bezaaid. Wanneer de felle lamp bij de Rörikstraat niet in de ge zichtshoek gelegen had, waren de kleuren vrij zeker duidelijker te onderscheiden ge weest. Het geleek in niets op een ster of verschietende ster. Het licht zakte loodrecht naar beneden gelijk een spin aan een draad pleegt te doen en stond daarna weer even stil, voor het verdween. Twee van de vier personen namens het verschijnsel waar, dat slechts een onderdeel van een seconde te zien was. Zij dachten natuurlijk aan een vliegen de schotel waar de hele mensheid vol van is. Het verschijnsel is ook door andere dorpsgenoten waargenomen. Het betrof hier echter geen vliegende schotel, maar een z.g. Bolide of vuurbal, die vooral in de maand November veelvuldig voorkomen en naar de periode waarin zij vallen ook wel Touriden genoemd worden. WAT DOET DE NED. HEIDE MIJ Vergadering „Jong Holten" B.O.O., in Café Vruggink. De Vereniging „Jong Holten", afdeling van de B.O.O. hield vorige week onder voorzittersschap van de heer Joh. Lub- bersen een ledenvergadering, welke minder goed bezocht was als over het algemeen met deze vereniging van oud leerlingen van het lager landbouw on derwijs het geval is. Het was niettemin een leerzame avond, doordat de heer J. B. Meijer, op zichter van de Ned. Heide Mij alhier, 'n inleiding hield over het werk van deze vereniging en daaraan een beschouwing verbond over de subsidiëring van wer ken door de Cultuur Technische Dienst. Na een welkomstwoord, waarin enke le adviserende leden speciaal welkom werden geheten, deed de voorzitter eni ge mededelingen, waaruit o.m. bleek dat de medailles van de onlangs gehou den fokveedag aan de kalveropfokclubs in een speciale vergadering zullen wor den uitgereikt, waarbij de heer Dijkstra dan filmplaatjes van door hem gemaakte opnamen zal vertonen. Ook de uitrei king van prijzen voor de varkensmest- wedstrijd werd naar een volgende ver gadering verschoven. Cursussen. Er is een cursus gestart in landbouw bedrijfsleer, onder leiding van de heer G. H. Wanders te Dijkerhoek, met 13 leerlingen, terwijl de heer G. S. E. Veg ter, dierenarts, een cursus geeft in vee- verloskunde waaraan door 25 personen wordt deelgenomen, aldus de voorzitter. Dr Grashuis zal op 4 November alhier een lezing houden over moderne vee voeding, zo deelde hij nog mede. Nadere bijzonderheden zullen nog worden be kendgemaakt. Ontstaan Heide Mij. Hierna hield de heer Meijer zijn in leiding over het ontstaan van de Ned. Heide Mij. Deze wil gaarne met de jon ge boeren in contact komen, omdat haar werkzaamheid van grote betekenis is voor de boerenstand. Spréker schetste eerst het ontstaan van de Ned. Heide Mij, welke als ge volg van de landbouwcrisis in 1880 door de Geldei-s-Overijsselse Mij van Land bouw naar Deens voorbeeld werd opge richt. Zij is een vereniging ten algemene nutte, die zonder winstmotief werkzaam is op het gebied van de bodemproduc- tiviteit. In tegenstelling met de bij velen heersende gedachte is zij dus geen Rijks dienst en zijn de mensen in haar dienst geen rijksambtenaren. Zij werkt alleen voor haar leden, maar bij de uitvoering van werken voor grondeigenaren, die geen lid zijn, worden deze als lid inge schreven. Na de overwinning van de kinderziekten heeft de Heide Mij een ge weldige ontwikkelingsgang doorgemaakt In 1913 werden 461 plannen opgesteld en betaalde men 189.000.loon. In 1946 waren deze getallen: 11.481 plannen en 56.000.000.loon. Aanvankelijk wer den uitsluitend plannen opgesteld, later ging men de uitvoering ook zelf ter hand nemen. Deze uitbreiding had diverse oorzaken. De voornaamste waren, dat de landbouw grote vorderingen had ge maakt en door de kunstmest tot ontgin ning van woeste gronden op grote schaal kon worden overgegaan, en in de cri sisjaren gaf de regering subsidie op grondwerk omdat er behoefte was aan arbeidsintensieve werken voor de be strijding van de werkloosheid. Ontginning komt nu practisch niet meer voor. De enkele bunders, die daar voor nog in aanmerking komen zijn een druppel op de gloeiende plaat. Huidige taak. Het werk van de Heide Mij bestaat mo menteel voor 95% uit de verbetering van ons cultuurland o.m. door de waterbe heersing (ontwatering of behoud van wa ter). herontginning en ruilverkaveling. Hierdoor wordt een gemiddelde meer opbrengst verkregen van 25%. Voorts worden door de Heide Mij boomzaden en jong plantsoen geleverd en heeft men de bosgebieden verdeeld in rentmeesterijen, waar de houtvesters als gespecialiseerde mensen belangrijk werk verrichten. Zij stimuleert de onderzoe kingen op het gebied van de bosbouw en belast zich met met de opleiding van bosbouw- en cultuurtechnisch en uitvoe rend personeel. En tenslotte doet zij be langrijk werk door haar viskwekerijen voor de zoetwatervisserij. Zij heeft ten slotte de spits afgebeten voor de tot stand koming van het Staatsbosbeheer. Spreker gaf tenslotte nog een overzicht van de mogelijkheden inzake de subsi diëring van cultuurtechnische werken, waarover de vergadering met de inleider door de beantwoording van vragen in discussie trad. Hieruit bleek wel hoe be langrijk deze subsidiëring voor de land bouw is. De voorzitter bracht de heer Meijer dan ook dank voor zijn causerie en sloot de vergadering nadat nog enkele vragen over pluimvee en kunstweiden waren behandeld. CHR. JONGE BOEREN ORGANISATIE De leden van de afd. Holten van de Chr. Jonge Boeren en Tuinders Org. (C.J.B.T. O.) kwamen Donderdagavond in vergade ring bijeen onder voorzitterschap van de Heer W. Aanstoot. Deze opende de vergadering met gebed na het zingen van Ps. 119 vers 5 en het lezen van Genesis 11 110. In zijn openingswoord sprak de Heer Aanstoot er zijn vreugde over uit dat de vergadering zo goed bezocht was en dat enkele gasten aanwezig waren hopenlijk met het plan om als lid van de afdeling toe te treden. Nadat de notulen der vorige vergadering waren gelezen, hield de Heer G. Aanstoot een inleiding over het onderwerp „Emi gratie". Inleider liet hierbij duidelijk uitkomen het grote belang van emigratie gezien de De Kring Overijssel van het Ned Roode Kruis organiseerde in de pen na-zomer weer een reeks bootte ten voor invaliden en gebrekkig, mensen die meestal voor hun verd leven aan ligstoel of bed gekluisterd Het prachtige motorschip „Kast Staverden" voer met deze passagi telkens een gehele week langs onze nenwateren om de patiënten op h; dekken volop te laten genieten van wisselend landschap, dat zich aan oog ontrolde. De laatste'tochten waren voor de t.li patiënten, die practisch niet van hun af komen en tot de uitverkorenen hoorde ook onze plaatsgenote, mevr. A. Dekkers-Nijenhuis, die in de week 4—9 October zo'n prachtige tocht m maakte, daartoe in staat gesteld dooi Koningin Emmafonds van onze plai lijke Groene Kruisvereniging. Men moet zich even voorstellen dit betekenteen boot met bijna 6C tienten en 24 personen (dokter, hooi verpleegster en verpleegsters, schee; moeder, kokkin en helpsters) om éi patiënten te verzorgen. Radio en gelui, installatie aan boord, waarmede de p sagiers geregeld op de hoogte word gehouden van de bijzonderheden in landschap of bij de steden, welke passeren. Bij deze tocht trad als scheepsarts Dr. H. Vos, geneesheer-directeur var Volkssanatorium te Hellendoorn, en hoofdverpleegster, zuster E. G. Bro: van hetzelfde sanatorium. Zij en tal verpleegsters hebben waarschijnlijk deel van hun vacantie geofferd om boottocht voor t.b.c.-patienten mogel te maken. Maandag 4 October bracht de fe W. ten Berge onze plaatsgenote na Kampen, waar de deelneemsters voon melijk uit Overijssel en Friesland we den ingescheept. Via het IJsselme waarbij de koers zoveel mogelijk lan de Z.O. Polder werd gehouden, ging tocht naar Amsterdam, waar de „Ka teel Staverden" door de nieuwe sluizt geschut werd in de buitenhaven Amsterdam. Voor het vertrek des anderen daa werd eerst een rondvaart gemaakt do de havens reeds een belevenis op zelf als men daar nooit geweest is - voer men via de machtige Beatrix sli bij Vreeswijk naar de haven van de plaats, waar des avonds de muziekvt eniging „Kunst na Arbeid" de patie ten een serenade bracht en toesprak volgden van de burgemeester, de voc zitter van het Rode Kruis en ande: autoriteiten. Zo ontwikkelde zich een mooie tocl Van Vianen ging het naar Rotterda en vandaar naar Dordrecht. Van Don recht door de Waal naar Nijmegen van Nijmegen via Westervoort over IJssel naar Zutphen en tenslotte an veerde men Zaterdagmiddag 9 Octob weer aan de kade te Kampen. Overal waar men overnachtte, de passagiers fruit en bloemen aang boden en kwamen muziekvereniging! of accordeonclubs da patiënten wat vrolijken. In Nijmegen kwamen haar man dochter haar even opzoeken en in Zir phen was het de zoon, die zijn moed; even een bezoek mocht brengen. Sens; ties dus, die onze patiente niet zo lie: zal vergeten. Bij de aankomst in Kampen was een buitengewone belangstelling van bi publiek en speelden een muziekkorps drumband tal van nummers om de tr bij de debarkering wat te korten. De Kringcommissaris van het Rooc Kruis voor Overijssel, Drs. Bense, hier een afscheidwoord tot de patiente die een buitengewoon mooie, maar oo vermoeiende tocht achter zich hadden. Alles was prachtig georganiseerd e de liefde en opoffering van allen, die c patiënten verzorgden was boven alle k verheven. Het door de kokkin, mevr. I Holman, gekookte eten was altijd heei lijk, de scheepsmoeder, mej. S. Haai zorgde voor alle mogelijke dingen, e: dokter Vos en kapitein Miedema en ooi de heer Pot zorgden voor de microfoo: voor uitleg en gezellige babbeltjes e: gramofoonplaatjes. Het was een coa- plete studio, waar men platen kon vragen. Allen kregen van de deelnemers de tocht een geschenk in de vorm va: taarten, sigaren, sigaretten, bonbons. Door de goede zorgen van de heer te: Berge kwam mevr. Nekkers die middaj misschien wat vermoeid, maar zeer vo! daan in haar familiekring terug, danfc baar, dat het haar mogelijk gemaakt deze tocht mee te maken. DE ZIJI MA, van zitte lede: cret; Krei wusi In Pek) verg een tact D( niet droc een maa bela heei bou doel zilvi Heil brei D ovei de 1 een ging wilc blij! gele lid De tate vise ken Ir Ven de gec< van bevolkingsdichtheid van ons land. Zeer vele landgenoten hebben over bijK de gehele wereld een nieuw vaderland vonden en dat niet alleen, zij vonden 0 bovendien een goed béstaan. Bij de geanimeerde bespreking die n.a. het onderwerp volgde, werden voor 0 tegen van emigratie onder de loupe nomen. Een punt van behandeling was verde de te houden kadercursus, zulks in samen' werking met de plaatselijke afd. van d< C.B.T.B. Deze cursus zal bestaan uit 3 onderwee pen die in totaal 9 lessen behandeld zul len worden. Voor deze kadercursus gaven zich te: vergadering een aantal leden op. Nadat nog was gezongen, Ps 138 vers werd deze vergadering door de heer G Aanstoot met dankgebed gesloten.

Holtens Nieuwsblad | 1954 | | pagina 2