T ele visie Muziek, musiceren en luisteren naar muziek JONGEREN DISCUSSIEERDEN OVER „ADOPTIE". Voor de tweede keer in dit seizoen kwam de Jongeren Discussiegroep in ho tel Holterman bijeen. Als onderwerp van bespreking had men gekozen „Adoptie" en „Traditie". Zoals gewoonlijk discussieerde men eerst in kleine groepjes en daarna uitvoeriger in de gehele groep. Als discussieleidster trad op Mej. Ria de Jonge, die zich in dezen uitstekend van haar taak kweet. Nadat lang en breed over het eerste onderwerp was gesproken, bleek, dat men, zonder het geheel eens te worden over adoptie, hier toch wel voor is, daar hier door het kind de gelegenheid wordt ge boden zich normaal te ontwikkelen. Wel was men algemeen van oordeel, dat het kind zo vroeg mogelijk door de adoptanten op de hoogte moet worden ge bracht, dat zij niet de eigenlijke ouders zijn, zodat het zulks niet van derden eer der krijgt te horen, daar dit fnuikend kan zijn voor het kind zelf. Verder was men van oordeel, dat, wan neer eenmaal tot adoptie is overgegaan, het kind niet terug kan worden geno men. Wel blijve het kind altijd onder een raad van toezicht staan. Door tijdsgebrek kon men op het on derwerp „Traditie" niet uitvoerig in gaan. Over het algemeen was men van oordeel, dat traditie op een bepaald ge bied, .zoals b.v. klederdracht voor de be treffende personen en groepen ongewenst en overdreven is. Over de tradities, zo als die in Engeland bestaan, liepen de meningen nogal uiteen. Nadat voorzitter Kaler allen had be dankt, werd de bijeenkomst gesloten. E.H.B.O.-CURSUSSEN. Naar wij van het bestuur van de EH BO-vereniging vernemen, werd op de j.l. Woensdagavond gehouden vergadering be sloten ook deze winter weer cursussen te organiseren en wel te beginnen op Don derdag 7 October, 's avonds half acht in de O.L. school een diplomacursus en bij voldoende deelname een aanvangscursus. Zij, die hieraan willen deelnemen, kun nen zich 's avonds opgeven en alle ge wenste inlichtingen ontvangen. Voor de gediplomeerden beginnen dan ook weer de oefenavonden en zal getracht worden een groep te vormen, die aan te houden wedstrijden in dit district kan deelnemen. Voor de Dijkerhoekers zal 12 October het startschot voor de diploma-cursisten gelost worden. Mochten er hier ook ge noeg liefhebbers zijn, die de aanvangs- lessen willen volgen, dan wordt overwo gen de mogelijkheid hiervoor open te stel len. Met het oog op de te maken kosten, zijn er minstens 10 belangstellenden no dig- Binnenkort zal worden overgegaan tot een definitieve oprichting van de jeugd- EHBO, daar gebleken is, dat een 15-tal jongeren hardnekkig blijft volhouden om de lessen te volgen. Bravo, jong geleerd is oud gedaan. Het bestuur hoopt ook dit jaar weer vele nieuwe leden welkom te mogen he ten in haar afdeling. „BOLTINI" BRACHT WERELDSTADPROGRAMMA. Een groot aantal bezoekers was j.l. Donderdagavond aanwezig bij de ope ningsvoorstelling van het Grand Cirque International „Boltini", dat zijn grote vier mastentent had opgebouwd in Kalf- stermansweide. Even over acht uur begon de voorstel ling, die tot bijna 11 uur duurde. Bijna drie uur lang hebben de artisten van „Boltini" het publick weten te boeien, met circuskunst van de allerbeste soort. Geen show, doch stuk voor stuk nummers van zeer hoog gehalte. Staaltjes van kracht en lichaamsbeheersing, die men moet hebben gezien om ze te kunnen ge loven. Little Henry (8 jaar) en z'n zusje Josette Boltini (6 jaar) reden in snelle ren met het paard „Tosca" door de piste en verrichtten tijdens deze rit toeren die het publiek in extase brachten. Maria Roselli als koorddanseres, de cascadeurs „Trio Balaquer". de Fietsende Renelli's, de 2 Welvo's aan de trapeze enz. enz., allen brachten zij hun nummers .op schitterende n'ijze en het publiek bracht vele malen een gul applaus. Al met al een excellent programma. Vrijdag avond Cl October) geeft „Boltini" om 8 uur een afscheidsvoorstelling. ADMINISTRATIEVE HULP ZIEKENFONDS. Het Bestuur van het Algemeen Zie kenfonds heeft in de plaats van de heer B. J. Meijer uit twaalf sollicitanten be noemde tot hulp in de administratie de heer G. Knapen alhier. AANVULLENDE UITKERING BEDRIJFSUITRU STING. Voor de door de afdeling O.L.M. al hier, in samenwerking met de Bathmense afdeling, in zaal Boode, aldaar, belegde vergadering betreffende de aanvullende uitkeringen wegens de door de oorlogs omstandigheden verloren gegane be- drijfsuitrustingen, bestond Donderdag avond een grote belangstelling. Na een kort welkomstwoord van de heer J. H. Sprokkereef, lid van 't hoofd bestuur der O.L.M.heeft de heer M. L. Gerritzen, deskundige van het Advies bureau van de Stichting voor de Land bouw, gewest Gelderland en Overijssel, eerst een algemene beschouwing gegeven over de vergoedingen der materiele oor logsschade om daarna in het bijzonder stil te staan bij de invulling en behan deling der toegezonden formulieren in zake de aanvullende uitkeringen. Voor de invulling der formulieren zal op Vrijdag 8 Oct. en Woensdag 13 Oct. in het Stationskoffiehuis van de heer M. Kalfsterman zitting worden gehouden door het adviesbureau van de Stichting van de Landbouw. Men zie hiervoor de agenda. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Antonia Janna Willemina, dv A. Lubbersen en A. G. Dikkers. Jan Arent, zv H. Bargboer en B. Kloosters. Hermina, dv J. Meilink en G. J. Gro- teboer. Ondertrouwd: Antoon Johan Reijlink, 26 j., Holten, en Hendrika Berendina Bronsvoort, 22 j., Diepenveen. Johan nes Gerhardus Prins, 18 j. en Geertrui- da Schippers, 18 j., beiden te Holten. BEVOLKING. Ingekomen: H. Lonink en gezin van Markelo naar Dijkerhoek 67. Vertrokken: J. Nijenhuis, echtg. van B, Veneman, van Look 45 naar Markelo. G. Kolkman van Beuseberg 58 naar Harderwijk. W. Tuller en gezin van H. J. Wansinkstraat 21 naar Hellen- doom. J. J. van der Linden en gezin van Holterberg 26 naar Hengelo (O.). J. Rensen van Espelo S4 naar Bath- men. ADRESWIJZIGING. Ds Israel heeft met zijn gezin een ge deelte van het huis van Mej. J. Weg- stapel, Larenseweg 29, betrokken. Zij zullen door blijven wonen totdat de nieu we pastorie klaar is. Ds Israel is telefonisch te bereiken on der nr. 253 ten name van Mej. Wegsta- pel. CATECHISATIES NED. HERV. KERK. De catechisaties beginnen niet Maan dag 4 Oct., maar Maandag 11 Oct. De jongens, die niet op de vastgestel de uren kunnen komen, worden 15 Oct. om half acht verwacht in Irene. FEEST BIJ DE OPENING DER NIEUWE DORPSSCHOOL. In verband met het overlijden van de heer Derksen besloot de schoolfeestcom missie het schoolfeest te verschuiven. Het wordt nu een binnenfeest, dus zon der de traditionele optocht. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Inlichtingen dagelijks aan het Groeps- bureau der Rijkspolitie, Holten, Oranje straat 55, telef. 352. Gevonden: 1 schop; 1 zakmes; 1 hals snoertje; 1 poppenschoentje1 etui, inh. vulpen, ballpoint en vulpotlood; 1 rij wieltas met inhoud; 1 doublé damesarm bandje; 1 witte keeshond. Verloren: 2 kinderportemonnaies met inh.1 herenpolshorloge met bruine armband. VOETBAL. DE COMPETITIE BEGINT WEER. De competitie van de afd. Twente van de K.N.V.B. gaat weer beginnen. Het bruine monster gaat ook in het Sportdal weer rollenen de voetbalvereniging ver wacht daarom weer aller belangstelling. Voor Zondag zijn voor „Holten" de vol gende wedstrijden vastgesteld: Almelo 3Holten 1. Holten 3Holten 2, 2.30 uur. Zaterdag: Junioren Holten aWW b, 4 uur. Officiële publicaties UITLOTING EN RENTEBETALING OBLIGATIELENING 1951. Burgemeester en Wethouders van Holten maken bekend, dat in hun open bare vergadering van 30 September 1954 zijn UITGELOOT de obligatienrs. 3 en 53 van de lening oorspronkelijk groot f 85.000. Het bedrag dezer obligaties is op 1 November a.s. betaalbaar bij de gemeen te-ontvanger tegen inwisseling van de uitgelote obligaties. De rente van deze lening is op 31 Oc tober a.s. betaalbaar tegen inwisseling van de rentecoupon nr. 3. Holten, 1 October 1954. Burgemeester en Wethouders voornoemd, W. H. ENKLAAR, Burgemeester. G. J. LANGENBARG, Secretaris. Op de Maandag j.l. te Rijssen gehouden veemarkt waren aangevoerd: 1277 stuks vee, runderen 355, varkens 914, schapen 8. Prijzen: Vette koeien: eerste kwaliteit van f2,64 tot f2,80; tweede kwaliteit van f2,44 tot f2,64; derde kwaliteit van f2,30 tot f2,44 per kg slachtgewicht. Melk- en kalfkoeien van f670,tot f 920,per stuk. Pinken van f 365,tot f525,- per stuk. Graskalveren van f 160, - tot f250,per stuk. Nuchtere kalveren van f 45,tot f 62,per stuk. Drachtige zeugen van f275,tot f375,.per stuk. Loopvarkens van f 70,tot f 95,per stuk. Biggen van f5,tot f6,per week. Schapen van f 65,tot f 95,per stuk. Overzicht handel: Vette koeien en stieren: Het aanbod was groot. De handel had een traag ver loop, waardoor de prijzen lager noteer den. Gebruiksvee: Het aanbod was iets gro ter. De handel had een redelijk goed verloop, doch de prijzen waren iets lager. Nuchtere kalveren: Het aanbod was niet groot. De prijzen hielden zich nauwe lijks staande. Varkens eri biggen: Bij een grote aan voer was de handel redelijk vlug, waar door de hoge prijzen gehandhaafd bleven. Pinken en kalveren: Het aanbod was iets groter, doch de handel stug met iets lagere prijzen. niet slechts schakel tussen studio en huiskamer. Ook industriële en wetenschappelijke toepassing is mogelijk. Reeds tientallen jaren geleden, toen de televisie-techniek nog in de kinder schoenen stond, voorspelde men vele toepassingsmogelijkheden voor dit nieuwe communicatiemiddel. Niette min is de ontwikkeling ervan tot voor kort voornamelijk gericht geweest op één bepaalde toepassing, namelijk voor ontspanningsdoeleinden. Eerst toen de televisie in vele landen haar intrede deed in de huiskamer, werd men zich eigenlijk pas weer bewust, dat voor deze vinding een nog veel breder en omvangrijker werkterrein was weggelegd. Technische moeilijk heden, die aanvankelijk als spelbre ker optraden, zijn thans vrijwel over wonnen en het ligt in de lijn der ver wachting, dat zowel de industrie als de wetenschap in de toekomst meer en meer zullen gaan profiteren van de vinding, waarvoor de Pool Paul Nipkow als twintigjarige student in 1884 de grondslag heeft gelegd. EEN NIEUW GEREEDSCHAP. In feite betekent televisie-apparatuur voor industriële en wetenschappelijke doeleinden een geheel nieuw „gereed schap" voor de technici, een gereedschap dat onder bepaalde omstandigheden als het ware het menselijk oog kan vervan gen. Of anders en wellicht juister ge zegd: het oog in staat stelt datgene te zien, waartoe het zonder hulpmiddelen niet of moeilijker in staat zou zijn. De betekenis hiervan ligt voor de hand eri dat deze mogelijkheid een dankbaar on derwerp vormt voor min of meer ro mantische toekomstfantasieën, is intus sen reeds herhaaldelijk bewezen. Merk waardig is daarom, dat het aantal prac- tische toepassingen op dit ogenblik nog vrijwel te verwaarlozen is. Zelfs in lan den met een sterk ontwikkelde indu strie bleef het op enkele hoge uitzonde ringen 'na bij min of meer vage plannen. Voor een deel is dit ongetwijfeld het gevolg van het feit, dat in eerste instan tie niet zozeer nieuwe arbeidsprocessen mogelijk worden. Een dringende nood zaak voor onmiddellijke toepassing is dus nauwelijks nog aanwezig, met als welhaast onvermijdelijk gevolg, dat de toepassingsmogelijkheden van industrië le televisie-apparatuur veelal worden onderschat. Onbekend maakt onbemind. Daarbij komt nog, dat dit moderne ge reedschap een geheel nieuwe technolo gische denkwijze vereist. De problemen moeten op een andere wijze worden be naderd, wil men met deze apparatuur dus langs volkomen nieuwe wegen tot de gewenste oplossing komen. Voor het overige kan men stellen, dat de ge bruiksmogelijkheden nog moeten worden onderzocht en aangezien vrijwel elke toepassing maatwerk zal zijn, is de pro blematiek van deze materie niet een voudig. Deze en andere factoren staan een snelle verbreiding van de industriële televisie vooralsnog in de weg, maar dat het aantal toepassingen ondanks alles toch geleidelijk zal toenemen, staat nu toch al' wel vast. De verdiensten, die de televisie voor bepaalde industriële pro cessen kan bieden, laten zich niet weg cijferen en geven alle grond tot deze veronderstelling. Principieel hetzelfde. In principe vertoont de industriële televisie-apparatuur geen opvallende verschillen met die voor omroepdoelein- den. Doordat echter één schakel, name lijk de zender, is uitgevallen, is het ge heel belangrijk eenvoudiger geworden. De opname-camera is door middel van een speciale, afgeschermde kabel recht streeks met het weergave-apparaat ver bonden. De electrische signalen behoe ven dus niet door de aether naar hun plaats van bestemming gestuurd te worden, hetgeen tot een belangrijke be perking van de noodzakelijke apparatuur leidt. Bij de Philips industriële televisie in stallatie, die onlangs het levenslicht zag, is de opname-camera naar alle richtin gen draaibaar. Deze camera is klein van afmetingen, hetgeen het voordeel biedt, dat zij ook in kleine ruimten kan wor den aangewend. Drie verschillende ob jectieven kunnen indien gewenst op de camera worden aangebracht en wel een normale lens, een groothoeklens of een telelens, terwijl in het weergave-appa raat, waaraan nog meerdere ontvangers kunnen worden aangesloten, vrijwel alle electrische regelorganen ook voor de camera zijn ondergebracht. Beter dan een theoretische beschou wing kunnen enkele toepassingen, die met deze apparatuur reeds in de practijk zijn beproefd, de mogelijkheden van dit interessante industriële gereedschap be lichten. In het algemeen ligt overal waar de aanwezigheid van een menselijke waarnemer uit een oogpunt van gevaar of anderszins onmogelijk is, een taak voor de televisie-camera. Daarnaast zijn er gevallen, waar een TV-installatie de veiligheid en de doeltreffendheid in het algemeen zal kunnen opvoeren, terwijl de toepassing ook op andere gronden die veelal van geval tot geval verschil len voordelen kan bieden. Enkele practijkvoorbeehlen. De factor gevaar vormde aanleiding voor een toepassing in een laboratorium voor acetyleen-onderzoek. Acetyleen moest opgelost worden in aeeton, het geen het beste kan gebeuren als de ace tyleen zelf vloeibaar is. Onder de hier voor noodzakelijke omstandigheden heeft het mengsel echter de onaange name eigenschap explosief te zijn; niet temin moeten tijdens de proef verschil lende metingen worden verricht. Het principe van afstandmeting levert in verband met de grote schadelijke ruim te in de drukleiding naar de manometer bezwaar op en televisie bleek hier beter dan welke andere methode ook in staat het probleem van de meteraflezing op te lossen. Als speciale voorzorgen worden ge troffen om de camera te beschermen, is het zelfs mogelijk bepaalde processen te volgen, die voordien niet of moeilijk door menselijke ogen konden worden waar genomen. Dit was bijvoorbeeld het ge val bij trek-, druk- en knikproeven, die werden genomen op een trekbank met een capaciteit van 300 ton. Nog nooit hadden de experts de veranderingen in de structuur van een metalen staaf op een trekbank zo goed kunnen waarne men als op het televisiescherm. Het ge vaar dat afspringende delen kunnen op leveren, was niet aanwezig en men kreeg een nauwkeurig inzicht in de ge dragingen van het onderzochte mate riaal bij verschillende belastingen. Een experiment van geheel andere aard werd genomen op een rangeercom plex, dat door gebouwen gedeeltelijk aan het oog van de wisselwachter is ont trokken. De snelheid van het rangeren kon dank zij de televisie zonder kans op ongelukken belangrijk worden opge voerd, hetgeen op economische gronden van belang kan zijn, terwijl het boven dien de verdeling van de werktijden in de vorm van een minder belast rooster ten goede kan komen. De beveiliging van cokesovens tijdens het uitstoten van de lading door middel van televisie bleek een zeer interessante toepassing te zijn. De employé, die de installatie voor het leegdrukken van de oven bedient, kan niet zien of aan de andere kant van de oven de wagon voor het afvoeren van de cokes op het goede moment voor de betreffende oven ge arriveerd is. Zoals begrijpelijk is, leidt dit soms tot moeilijkheden; als de gloei ende massa niet in de daarvoor bestem de, speciale wagen terecht komt, vraagt het wegvoeren ervan veel tijd en moeite, terwijl de spoorlijn bovendien gestremd is. Verder behoren persoonlijke ongeval len bij deze werkzaamheden niet tot de uitzonderingen. Door middel van een televisie-installatie kan gecontroleerd worden of aan de andere kant alles ge reed is voor het legen van de oven en of het bedienende personeel zich in ligheid heeft gesteld. Voor het verrichten van tijdstudies arbeidsanalyses kan televisie evenz een waardevolle bijdrage leveren. bezwaar bij deze proeven is altijd, de betrokkene zich nooit helemaal zijn gemak voelt als hij door contro rende personen wordt gad< Bovendien is gedachtenwisseling tus de tijdwaarnemers en taakanalysten derling uitgesloten. Stelt men een mera op bij de proefpersoon en 't we gave-apparaat in een andere ruimte, zijn hiermee de ideale omstandighei voor het verrichten van dergelijke dies geschapen. modei Bee tli« fichrcN diletu der di spelen een ii een v< Geen yte vi blad niet i nieuw de ka maar tijd. sterk Daz ker z,g. n het n de d door doet f voor, dc ivoelt werk Schul iool zijn niet (ook ach te sonat den hoort Sona Zn g noeni Een toepassing, die in velerlei vore soms onoverkomelijke moeilijkhe kan overwinnen, was de volgende, conferentie-zaal, die ook gebruikt wc voor voordrachten, is reeds lang te k] geworden. De belendende gebouv verhinderen een uitbreiding en de lossing werd hier gevonden door hoger gelegen zaal uit te rusten met weergave-scherm. Een televisie-cam zorgde er voor, dat de spreker ook in tweede zaal goed te zien was. Soort lijke toepassingen kan men thans vini in enkele ziekenhuizen ten behoeve; studenten. Bij een operatie kan uit aard slechts een zeer beperkt aantal s denten de verrichtingen van de chin volgen. Dit aantal wordt echter belai rijk groter indien de operatie op j televisiescherm kan worden gevolgd. Verkenning werkterre In de practijk bleken deze proef: mingen op uiteenlopende gronden uitstekende resultaten te leiden. li vergeten mag echter worden, dat tha nu de apparatuur voor industriële tc Qr visie gereed staat om haar taak te ginnen. het werkterrein nog moet w den verkend. Pas na verloop van tijd het mogelijk zijn de gedachten hiero: nauwkeuriger te bepalen. Dit neemt e ter niet weg, dat er weinig verbeeldin kracht voor nodig is om de vraag, of televisie een belangrijke bijdrage behoeve van de wetenschap en de int strie kan leveren, zelfs reeds aan hand van deze enkele, willekeurige voor uitbreiding alleszins vatbare vo beelden met een volmondig ja te be<' woorden. Vooral ook, omdat bij een dere bestudering van de daarvoor in at merking komende toepassingsmogeli heden zal blijken, dat afgezien T de vele gevallen, waar de factor gev; uitgeschakeld kan worden ook op e nomische gronden een grote toekoms weggelegd voor industriële televisie. betoc van der, vade Vt betu: [telijl Holt Dc Lanj wij aan van scha oord BEN BRON VAN LEVENSGELUK KAAKTE OP DE ACHTERGROM Aat mes. med voor doel vaca noej waa wel: I De Meer en meer is in de plaats van het zelfmusiceren, het lnltseren naar ziek gekomen. De gehele maatschappij is veranderd. De zeden zijn anders worden. Het tempo van het leven wordt steeds sneller. Niemand heeft eigen! uit meer tijd tot eigen verpozing. Het werk neemt de mens zo in beslag, df ail van ding is zo groot, de radio binnen vereist zoveel aandacht, dat voor ros P* musiceren geen tijd overschiet. Vroeger behoorde het tot de opvoeding, dat# HoJ aan de muziek aandacht werd geschonken. Ieder beschaafd mens bespeelde gij of slecht, het een of ander instrument, wie stem had zong. Muziekonderwijs j de hoorde bij de algemene ontwikkeling en wie als dilettant uitblonk, kon er if bod zekerd van zijn, dat hij steeds tot de welkome gasten behoorde. Muziek vonjM™ een sleutel, die vele deuren opende, wie muzikaal was werd met een zekere derscheiding behandeld. Zij, die niet konden kaarten of er zich niet toe aangetrokken gevoelden, geen genoegen schepten in litteraire verpo zing, niet danslustig waren, niets gevoel den voor de behandeling van ingewik kelde problemen, vonden, indien zij er aanleg toe hadden, in de muziek aflei ding en genoegen en een voldoening, die zij op ander gebied niet kenden. Het be spelen van een instrument, de muzikale studie vulde hun vrije tijd, de voldoening die het hun schonk zich in de muziek te verdiepen werd steeds groter; wie de muziek eens had liefgekregen kon er niet meer buiten. Inplaats van de muziek kwam de sport. Niet iedereen bezit muzikale aan leg of het geduld zich muzikaal te ont wikkelen, niet iedereen is ook gevoelig genoeg om zich met de kunst bezig te houden. De sport en het vrije veld vor men voor ieder gezond mens een grote aantrekkingskracht en naarmate de sport zich van een amusement tot een wedstrijdelement ontwikkelde, vermin derde de lust tot musiceren. Op het ogen blik staat de sport voor velen bovenaan, een internationale voetbalwedstrijd is 'n gebeurtenis, die een wereldschokkende betekenis heeft gekregen, de mensen die op sportgebied uitblinken genieten een populariteit, die met niets kan worden vergeleken. Wie harder loopt dan een ander, wie sneller zwemt, hoger springt en voor alles beter voetbalt, stelt de grootste geleerde en de grootste kun stenaar in de schaduw. Een record slaan op welk gebied van de sport ook betekent een ogenblik in 't brandpunt staan van de algemene aandacht, portretten in alle kranten, opnamen voor alle filmjour naals ter wereld, levensbeschrijvingen in de dagbladen en periodieken. OVERDAAD SCHAADT. Op muzikaal gebied heeft de wereld eveneens een grote vlucht genomen, d.w.z. in de verbreiding van de muziek. Radio en gramofoon populariseren de muziek in alle opzichten. De radio maakt het mogelijk concerten ook uit de verst verwijderde landen en steden te volgen, de gramofoon, vaak smalend muziek in blik genoemd, brengt de opnamen van de grootste orkesten, koren en solist thuis. Wie lust gevoelt kan dag'en na! onafgebroken naar muziek luisteren. B de schaduwzijde hiervan groter is dan lichtzijde ligt voor de hand. Teveel muziek is in elk opzicht verderfelijk. Alle overdaad schaadt ook op kunstgebied. Wie te vaak eei zelfde werk hoort, krijgt er een af keer van, wie steeds muziek moe aanhoren luistert niet meer, voortdurend spelende radio dood alle belangstelling voor de muziek Ook zonder radio en gramofoon voi liet teveel aan muziek een groot geva In dc meeste grote steden is het aanl in de vorm van concerten en uitvoerig groter dan de vraag ernaar. Slechts f gedeelte van de inwoners is muzikaal gevoelt behoefte aan een concert. B het tc grote aanbod krijgt ook dit i een gevoel van oververzadiging, dat belet naar een concert te gaan. Er is veel te doen, dat het concertbezoek wo uitgesteld onder de verzuchting, dat zoveel te doen is cn men toch niet ove heen kan gaan. Wie teveel concerten zoekt, gevoelt zich oververzadigd en wo concertmoe. Dc hoge vlucht, die dc ontwikkel van de virtiuositeit cn het instrument nomen heeft*is, hoezeer in ander toe juichen, een nadeel geweest voor het lettantismc en het huiselijk music: Door het meesterschap der instrumen listen werden de composities steeds me lij ker te spelen. Vroeger was dc com| mist tevens dc uitvoerder van het wei naarmate het meesterschap der spel groter werd en de compositie veeleis der, werd dc uitvoering aan anderenoi gelaten, die beter in staat waren de cc positie uit te voeren, dan de compoi zelf. Dc ontwikkeling van het instrum stelde dc speler in staat een steeds ter meesterschap te ontplooien, dc wikkeling van het instrument en die de speler gingen hand in hand; strijkinstrument en het blaasinstrufl; werden gemakkelijker te hanteren, uit clavichord cn het spinet groeide

Holtens Nieuwsblad | 1954 | | pagina 2