De Loons verhoging Benelux Werelddierendag 1954 RECLAME Drie kleine landen samen sterk Horloges weer spiegelen de geest van de tijd Franse communisten wetten het stakingswapen De regering heeft haar goedkeuring aan het voorstel van de Stich ting van de Arbeid inzake een alge mene vergunning tot loonsverhoging van maximaal zes procent. Aan het col van rijksbemiddelaars is in vcr- hiermede medegedeeld, dat de richtlijnionen, die door het college en de Stichting van de Arbeid bij de be- ue oordeling van loonvoorstellen plegen te worden gehanteerd, met ingang van het cjr loontijdvak, waarin 1 October valt, met s procent kunnen worden verhoogd. In de practijk betekent dit, dat de organisaties, betrokken bij collectieve arbeidsovereenkomsten en loonregelin gen, die van deze mogelijkheid tot loons verhoging gebruik willen maken, na onderling overleg voorstellen tot wijzi- ncle"ging van de betreffende collectieve ar- itho beidso vereenkomst of loonregeling bij ter-het college aanhangig kunnen maken meten, voor zover deze voorstellen de ge noemde zes procent niet overschrijden, ^ge-Jvan goedkeuring verzekerd kunnen zijn. Afr.j Voor lonen, welke niet in een CAO isen-of loonregeling geregeld zijn, zal door idol-jjgt college met ingang van dezelfde da- :renituni een algemene vergunning tot een joonsverhoging van maximaal zes pro- P en ccnt worden gegeven, echt ordt In die ridderzaal te Den Haag, een van de mooiste en oudste historische gebouwen van ons land, klonken Vrij dagmiddag 17 September de volkslie deren van België, Luxemburg en Ne derland aan het slot van een plechtige vergadering, waarin door onze mi nister-president Dr. W. Drees en door ministers van economische zaken van de drie landen het 10-jarig be staan ven de Benelux werd herdacht. De Benelux: een vorm van nauwe sa menwerking tussen drie kleine landen, die, zoals minister Zijlstra het uitdruk- te,.op de.politieke prenten van de ca- ricaturisten meestal worden voorge steld als drie kleine kleutertjes, maar die, als zij gezamenlijk optreden Beho ren tot de grootste handelsmogend- heden van de wereld. Drie kleine na ties, die afzonderlijk geen gewicht in de internationale schaal kunnen leg gen, besloten 10 jaar geleden een verbond aan te gaan, dat uiteinde lijk zal uitgroiëien tot een economische unie. Wat wil dat zeggen een econo mische unie? Een eenvoudig voorbeeld kam dit begrip duidelijk maken. Als een huisvrouw uit Nijkerk inkopen wil gaan doen in Amsterdam, dan zal niemand het haar beletten. Een meu belfabrikant in Groningen, die een ameublement wil verkopen aan een fa milie iin Breskens, behoeft niet bang te zijn, dat hem belemmeringen in de weg gelegd zullen worden. Een ge zin uit Zwolle, dat twee weken vacan tia wil doorbrengen in Scheveningen, heeft daarvoor geen pas nodig en mag soveel levensmiddelen meenemen als iet vervoeren kanEn de rijke mijnheer uit Alkmaar, die zijn geld wil steken in een fabriek in Zuid-Limburg can gerust zijn gang gaan. Kortom: iet personen-, goederen-, en kapitaals- verkeer in ons land is vrij en dat is sen van de belangrijkste kenmerken yan leen economische unie. i Stel u een ogenblik voor, dat het anders was. Dat de Groningse fabri kant een uitvoervergunning nodig had voor elke stoel, die hij buiten zijn ei- jen provincie wilde verkopen. -n dat iedere provincie eigen invoer- sechten zou heffen. Dat de Limburger lie op familiebezoek wilde gaan in Irabdnt, aan die grens een pas zou hoieten tonen. En de Utrechtse gul- iiens niet zo maar per postwissel rs laar Noord-Holland zouden mogen ivorden gestuurd. Er zou dan in ons iter, tleine landje een verschrikkelijk inge- iris. wikkelde situatie ontstaan, om nog naar niet te spreken van de schade flie al deze beperkingen zouden te weegbrengen in onze welvaart. Een dergelijke ingewikkelde sitd- itie, die wij binnen de grenzen van ons land belachelijk zouden vinden, s al leeuwen lang een normaal ver- 'Chijrisiel tussen de verschillende lan- [•s a den van de wereld. Iedere regering s'er vanzelfsprekend op uit de wel vaart van hiet eigen volk zo goed mo- 'elijk te dienen. Vandaar dat de jrenzen zo veel mogelijk gesloten vorclen gehouden voor alles wat het •venwicht in de nationale welvaart _'ou kunnen verstoren, en dat hogere nvoerrechten geheven worden naar- md, mate bepaalde artikelen minder ge wenst zijn. Zo was het ook tussen België, Nederland en Luxemburg tot de laatste wereldoorlog. Op de 5e September van het jaar 1944, terwijl de zegevierende geal lieerde troepen de Nederlandse grens overschreden, werd in London tussen deze drie landen een „douane-over eenkomst'' gesloten. De handtekenin gen van de drie ministers van econo mische zaken gaven uitdrukking aan de vaste wil van hun regeringen, om op 'economisch gebied zo nauw te gaan samenwerken, als tussen ver schillende landen maar mogelijk is. Tien jaar geleden werd dus de eerste stap gezet op de weg naar een eco nomische unie tussen België, Neder land en Luxemburg. Een nauw ver bond tussen drie kleine landen, die los van elkaar weinig te zeggen zou den hebben in de wereldhandel, maar die verenigd een eenheid kunnen vor men, waarmee de wereld ernstig re kening te houden heeft. Het was de eerste stap op een lan ge en moeilijke weg. Want de ont wikkeling van de samenwerking is niet van een leien dakje gegaan. Tal loze besprekingen zijn nodig geweest en er zullen nog meer conferenties volgen. Op sommige ogenblikken de den zich zulke hindernissen voor, dat het doel onbereikbaar scheen. Maar er werd doorgezet.' En nu de eerste tien jaren verstreken zijn, mag met fierheid en tevredenheid worden te ruggezien op. de bereikte resultaten. Wielke zijn die resultaten? Hiet eerste belangrijke punt was het verdrag over de douane-unie. Het had tot gevolg, dat de drie landen de zelfde rechten gingen berekenen voor invoer uit andere landen en dat rech ten voor de „onderlinge invoer" kwa men te vervallen. Daarna werd be sloten tot een z.g. „voor-unie". Dat wil zeggen dat de Beneluxlanden al lerlei beperkingen voor het handels verkeer tussen de drie partners over boord gooiden. Een derde stap was het gelijkmaken van de accijnzen etc. in België, Nederland en Luxemburg. Zeer. belangrijk was het besluit, ver leden jaar genomen, dat de Benelux als een eenheid handelsverdragen zal gaan afsluiten met andere landen. Tenslotte kwam enkele maanden ge leden een aecoord tot stand over het vrijmaken van het kapitaalsverkeer, waardoor het mogelijk zal worden ka. pitalen te beleggen in de drie landen. Zo is men, stap voor stap, een flink stuk genaderd tot het uiteindelijke doel: de totale economische unie, die voor elk van de. drie landen belang rijk is, doordat een groter afzetgebied ontstaat, een betere arbeidsverdeling tot stand kan komien en een sterkere positie bij onderhandelingen met het "buitenland". Nogmaals: er zijn in de- afgelopen tien jaren momenten ge weest, waarop de drie landen niet naast, maar tegenover elkaar leken te staan. Maar zodra de aandacht weer geconcentreerd werd op het gemeen, schappelijk belang, in plaats van op het nationale belang van elk der drie partners werd overeenstemming be reikt. Bovendiende economische unie is gewichtig genoeg om veel moeite aan die totstandkoming te besteden. Op 4 October zal het wederom We reld dierendag zijn en ofschoon deze in stelling voor dierenvrienden een vanzelf sprekend iets is, zijn er nog altijd ge noeg mensen, die hier slechts een mede lijdende glimlach voor over hebben. „Laat men eerst maar het leed van de mensen verzachten", zo wordt dan dierenvrien den menigmaal van die zijde toegevoegd, „dan komen de dieren daarna wel aan de beurt". Nu klinkt een dergelijke uitlating wel heel fraai, maar op de keeper beschouwd, is zij toch moeilijk te verdedigen. Dat wij verplicht zijn om „onze broe ders hoeder" te wezen, zal geen welden kend mens willen tegenspreken, maar impliceert dit nu, dat wij het dier, dat toch ook een schepsel Gods is, aan zijn lot zouden moeten overlaten? De vraag te stellen, is haar te beantwoorden en daarom geldt hier: én het één én het ander Dat dergelijke b e I reur ens waardige uitin gen vernomen worden, komt mees tal voort uit het feit, dat „men" geen voorstelling heeft van het leed, dat de dieren van de mensen ondervinden. Bijzonder erg is het daarbij, dat velen, die beter konden en moesten weten, zich met dc dooddoener „het zal wel niet zo'n vaart lopen" van deze zaak afmaken. Wie zo spreken, vergeten, dat het dier in Nederland en in vele andere landen vrijwel rechteloos is en overgeleverd aan de genade van zijn heer en meester. Zeker: in onze wetgeving is het mis handelen en pijnigen van dieren zonder noodzaak strafbaar gesteld, maar de des- beircrtende bepalingen zijn te enen male onvoldoende. Wanneer de mishandeling geschiedt met een zogenaamd „redelijk doel", dat wil zeggen om geldelijk gewin, dan is vrijwel alles ten opzichte van het dier geoorloofd. Dan mogen kalveren in Waar leven verbannen vorsten nu eigenlijk van? Ze behoeven niet van honger om te komen. Men zal zich wel eens afvragen waar van de verbannen vorsten nu eigenlijk rondkomen. Leven zij in armoede, of zijn hun dynastieke bezittingen wel van dien aard, dat zij zonder financiële zor gen door het leven kunnen gaan? Het antwoord kan in het algemeen luiden, dat geen enkele monarch in ballingschap van honger behoeft om te komen De Spaanse troonpretendent, de graaf van Barcelona, kan zelfs in betrekke lijke overvloed leven, omdat zijn vader, Alfonso XIII, zijn geld zeer deskundig heeft belegd in olie en huizen. De repu blikeinse regering nam een deel van het vermogen weliswaar in beslag, maar in 1934 kwam er een rechterlijke uitspraak, die de regering verplichtte, een bedrag van ruim honderdduizend gulden te de blokkeren. Ex-koning Peter van Joego-Slavië staat er iets minder rooskleurig voor. Zijn vader, koning Alexander, die in Marseille is vermoord, liet hem wel 'n kleine 45 millioen na, maar slechts een gedeelte daarvan was buiten Joego-Sla vië, met name in Duitsland, belegd. Pe ter probeert thans op allerlei manieren te komen tot internationale afspraken, die zijn inkomen zullen vergroten. Ex-koning Victor Emmanuel II van Italië stierf in Alexandrië drie dagen voordat op 1 Januari 1948 in zijn land de republikeinse grondwet van kracht werd. Tien millioen, die anders aan de staat waren vervallen, kwamen nu zijn familie ten goede. Zijn drie dochters, ex- koningin Ionna van Bulgarije, prinses Yolanda en prinses Maria van Hessen- Savoye, alsmede de kinderen van de overleden Mafalda van Hessen-Savoye, hebben dit bedrag onderling verdeeld. Men gelooft evenwel, dat Victor Em manuel's nalatenschap veel meer, mis schien wel 300 millioen heeft bedragen. Over de jeugdige ex-koning Simeon, zoon van koning Boris van Bulgarije, hoort men niet zoveel. Boris was niet bijzonder rijk, maar zijn vrouw, Giovan- na van Savoye, bracht 25 millioen mee ten huwelijk. Simeon's grootvader, prins Ferdinand van Saksen-C-oburg-Gotha, werd in 1887 prins van Bulgarije. Hij begreep onmiddellijk wat de voordelen zijn van een land zonder spoorwegen. Hij werd, behalve koning, ook directeur van de eerste Bulgaarse spoorwegmaat schappij. De batige saldi deponeerde hij in Engeland. Na de eerste wereldoorlog werd Ferdinand gedwongen afstand te doen van de troon, maar zijn geld was veilig. Boris had niet de financiële kwa liteiten van zijn vader, maar Simeon schijnt meer naar zijn grootvader te aarden. Exkoning Faroek van Egypte kan men niet bepaald arm noemen. Men schat, dat hij ruim 50 milliben heeft gedepo neerd bij Amerikaanse, Zwitserse en Italiaanse banken. Ex-koning Michael van Roemenië be zat eens 159 kastelen en een vermogen van ongeveer honderd millioen. Maar van dat vermogen was maar een zeer klein gedeelte te liquideren en Michael doet nu al het mogelijke om de 40 mil lioen terug te krijgen, die zijn vader, koning Carol, bij zijn vader escapades over de wereld heeft rondgestrooid. kleine kistjes zonder licht worden opge sloten, dan mogen paarden en honden: aan staart en oren worden gecoupeerd, omdat daardoor hun marktwaarde stijgt. Maar ook zonder dit redelijk doel wor den de dieren in ons beschaafd geheten Nederland op meer dan gruwelijke wijze mishandeld. Wie kennis neemt van de processen- verbaal, door de Dierenbescherming, de Rijles- en Gemeentepolitie en door dc Ko ninklijke Marechaussee maand in maand uit tegen dierenbeulen opgemaakt, schaamt er zich soms voor tot het genus mens te behoren. Voorgeval men zou menen, dat hier overdreven wordt, volgen enkele voor beelden: honden worden met hamers de schedel ingeslagen; katten worden dood getrapt; konijnen levend gevild; bokken met zakmesjes door ondeskundigen ge castreerd; kalveren uit hoge veewagens gegooid, enz. enz. Dat de bedrijvers van zulke euvelda den thans flinke boèties'ëii zelfs hechtenis tegen zich horen eisen door het Openbaar Ministerie, is van harte toe te juichen, maar hoe menigmaal gebeurt het niet, dat mishandelingen niet geconstateerd' worden door politie-ambtenaren, zodat geen proces-verbaal wordt opgemaakt. Geen wonder, dat Dr. Mr. W. Hugen- lioltz te Leiden, voorzitter van de Ne- derlandschc Vereeniging tot Bescherming van Dieren nadat reeds eerder vanuit de boezem dezer vereniging soortgelijke projecten waren opgesteld en ingedieud het door hem gemaakte ontwerp voor een Dierenwetlanceerde onder het motto: „Dierenbescherming is bestrijding van menselijke misdadigheid". Dat zulk een ontwerp spoedig in de één of andere vorm tot wet moge worden, is natuurlijk dc hartewens van alle dieren vrienden en daarmee zou Nederland te vens de achterstand hebben ingehaald, die het bij vele landen heeft, waar reeds voortreffelijke wetten over Dierenbescher ming van kracht zijn. Zoals bekend, wordt Werelddierendag op 4 October gehouden, omdat op deze datum Franciscus vau Assissi overleed, de heilige, wiens hart zo warm klopte voor mensen en dieren. Moge dan ook deze Werelddierendag bij ons het besef van de eerbied voor het leven verstei'ken, 'n gevoel, dat de groot- sten onder ons altijd hebben geleend 1 De tijden zijn voorbij, dat een horloge maker iemands nationaliteit kon vast stellen door alleen maar naar diens hor loge te kijken. Vroeger moesten horloges voor het Nabije Oosten bijvoorbeeld altijd druk bewerkte, geëmailleerde kasten hebben, met kleurige voorstellingen op de wij zerplaat. Die voorstellingen: een land schap of het portret van een vorst, toon den duidelijk aan voor welk land het horloge bestemd was. Er zijn nog wel enkele punten, waarin zich ook nu nog een nationale voorkeur doet gelden, doch deze worden langza merhand net zo zeldzaam als de oude staartklokken. Tegenwoordig zijn acht van de tien horloges, die verkocht wor den, rond van vorm, terwijl twintig jaar geleden vierkante en langwerpige vor men het meest werden gevraagd. Invloed van film, radio, snel transport enz. De oorzaak van de nivellering der nationale smaak wat betreft horloges, zal wel gezocht moeten worden in de invloed van film, radio, het snelle trans port en de moderne verkoopmethoden. Niettemin oefenen plaatselijke factoren, gewoonte en zelfs geslacht nog steeds 'n zekere invloed uit. Zo houden de meest al fijn gebouwde Oosterlingen van zeer kleine polshorloges, terwijl sommige Noord-Europeanen de voorkeur geven aan grote zakhorloges. Wat het eerste betreft, vormt Siam een uitzondering. Daar gaat de vraag uit naar extra grote polshorloges met speciaal bewerkte wij zerplaten. Voor de eerste wereldoorlog deden de kooplieden in Shanghai vooral in het binnenland goede zaken door horloges paarsgewijze te verkopen. Dit hield ver band met de oude Yang- en Ying-op- vatting der beschaafde Chinezen, name lijk dat elk ding zijn tegengestelde moet hebben, wil het compleet zijn, evenals de vrouw het tegenwicht vormt voor de man. In Zwitserland werden voor China horloge's gemaakt, die met een sleutel opgewonden moesten worden. De Chi nezen droegen de sleutel om hun hals, ten bewijze dat zij 'n horloge bezaten. Moderne stromingen in India en Pakistan. In India en Pakistan is het ook aan de keuze van horloges te merken, dat bij deze volkeren, die onlangs hun onaf hankelijkheid hebben verkregen, mo derne stromingen werkzaam zijn. In tegenstelling met de rijk versierde exemplaren, die vroeger verlangd wer den, kiest men thans voornamelijk prac- tische uurwerken. Verreweg de grootste populariteit genieten horloges met ronde kasten van roestvrij staal, die beter dan andere vormen van duurder metaal het uurwerk tegen stof en vocht bescher men. Vooral mannen geven de voorkeur aan deze practische, voordelige horloges met zware cijfers op effen wit emaille wijzerplaten. Vele vrouwen hebben lie ver zo klein mogelijke horloges, maar voor de fijnste Zwitserse horloges is de markt daar klein. Omdat behalve de allerrijksten, niemand belangstelling heeft voor luxueuze, met juwelen be zette horloges van kostbaar metaal. Ook het geloof doet zijn invloed op de horloges gelden. De Zwitsers zenden bijna nooit horloges met lederen bandjes naar het Midden Oosten, want de Mo hammedanen achten het varken minder waardig, terwijl er andere secten zijn, die de koe als heilig beschouwen, zodat noch rund- noch varkensleer als horloge bandje in aanmerking komen. Soms worden de horloges met metalen of plas tic, maar meestal zonder bandjes ver zonden. Wat Zuid-Amerika betreft schijnen in de staten rond de Stille Oceaan de mannen de voorkeur te geven aan vier kante en langwerpige polshorloges. Dit geldt onder andere voor Chili, Peru en Columbia. De smaak van de vrouwen gaat daar uit naar kleine gouden of ver gulde horloges, met versierde wijzerpla ten. Centraal Amerika, Mexico en Vene zuela tonen hoe langer hoe meer be langstelling voor kostbaarder uurwer ken, met een voorkeur voor vierkante vormen en mooie wijzerplaten. Geen vaste lijn in N.-Amerika. In Noord-Amerika valt geen vaste lijn te onderscheiden. Vrouwen verlangen vooral modieuze vormen en met juwelen bezette horloges. - Na een periode van hevige belangstelling voor chronografi- sche polshorloges, gaat de smaak van de mannen in Canada en Amerika nu ook uit naar horloges mét kalénderwerk en automatische uurwerken, die met de nauwkeurigheid van een chronometer lopen. Die automatische uurwerken, die zichzelf opwinden en bovendien uiterst nauwkeurig open, worden door vele lei dende figuren in de industrie beschouwd als de belangrijkste bijdrage, welke de moderne techniek aan de oude klokken makerskunst heeft geleverd, 't Spreekt wel vanzelf, dat het de Zwitsers zijn ge weest die het automatische horloge zijn tegenwoordige volmaakte vorm hebben gegeven en zij zijn er trots op dat dit type uurwerk overal waar het wordt in gevoerd, onmiddellijk populair wordt. In Australië is de smaak op het gebied van horloges ook zeer verschillend. In Mel bourne blijken de kopers de voorkeur te geven aan de klassieke dure horloges, terwijl in Sydney de smaak meer in overeenstemming is met die in de Ver. GEREED, IN GEVAL VAN VOOR MOSKOU ONGUNSTIGE BESLISSINGEN. De Franse volksvertegenwoordi gers zijn met vacantie en officieeel is er vóór 3 November geen E.D.G.- nieuws uit Parijs te verwachten. Achter de schermen wordt evenwel hard gewerkt. Zowel de voor- als de tegenstanders van het Europese le ger ontplooien een schier ongekende activiteit. Inmiddels beginnen zich bovendien enige kwesties duidelij ker af te tekenen. Algemeen bekend is nu, dat Schuman, de apostel van de Europese samenwer king op het oorlogspad is en contacten opneemt met de voor- en tegenstanders in de hoop een meerderheid te vinden, die in November „een" Europees leger zal kunnen ratificeren. De nadruk moet hier blijven liggen op het woordje „een", want Schuman is er van overtuigd, dat er voor een supra nationale leiding geen meerderheid is te vinden. Nieuwe, algemene verkiezingen, zelfs indien de socialisten zich zouden splitsen en de Gaullisten verder uit elkaar zouden vallen, kunnen z.i. even min een meerderheid voor het huidige verdrag opleveren. In Parijse politieke en diplomatieke kringen wordt de laatste dagen steeds meer over Schuman ge sproken. Zijn ster stijgt en die van Bi- dault blijkt te zijn gedaald. Vóór de storm. De rust, welke er in het communisti sche kamp heerst, lijkt duidelijk op de stilte vóór de storm. Algemeen neemt men aan, dat de communisten opzettelijk de sociale vrede bewaard hebben om des te krachtiger op de stakingstrompet te kunnen blazen, als er in November op nieuw over de buitenlandse politiek van Frankrijk zal worden gesproken. Legio waarnemers voorspellen grote najaarsstakingen, indien er voor Moskou ongunstige beslissingen worden geno men: het stakingsklimaat wordt als gunstig voor de agitatoren beoordeeld, want e.r heerst onrust in de kolenmijnen, waar de arbeiders genoodzaakt worden te verhuizen naar rijkere lagen, omdat de concurrentie van West-Duitsland zich doet gevoelen. Ook in het transportwezen, vooral bij de havenarbeiders, broeit het. In diverse andere industrieën, zoals o.m. de metaal nijverheid, is het evenmin koek en ei. De arbeiders eisen hogere lonen en betere woningen. Het P.T.T.-personeel is even min onwillig om er het bijltje nog eens bij neer te gooien. De communistische G.C.T. wordt alge meen in staat geacht om in November een politieke staking uit te lokken, die temeer om zich heen zal grijpen, omdat er sociale eisen aan kunnen worden ver bonden. Hooggeplaatste persoonlijkheden verzekerden, dat de communisten een grote actie voorbereiden en niet zonder meer zullen toezien, als de Franse bui tenlandse politiek een voor hen ongun stige wending neemt. Het resultaat zou kunnen zijn: de grootste stakingsgolf, die Marianne ooit aanschouwde. Staten. Ook op de Phillippijnen is dat het geval. Zoals te verwachten was, komt in Zuid-Afrika, de smaak overeen met de conservatieve Engelse, terwijl in de Belgische Congo de invloed van België merkbaar is: geornamenteerde kasten voor dameshorloges en ronde horloges met zilveren wijzerplaten voor heren. Maar ook hier gelden geen vaste regels. Strenge moderne vormen in Scandinavië. In het algemeen gesproken staan de Scandinaviërs in de voorste linies wat betreft strenge moderne horlogevormen. In Zweden is een wet ingevoerd, waarbij de invoer van gouden horloges verboden is. Dit zal ongetwijfeld grote invloed op de verkoop van horloges in dat land hebben. West-Duitsland geeft de voorkeur aan horloges met moderne vormen en wij zerplaten. In het bijzonder schijnen de Duitsers veel te voelen voor kasten van geel goud, met opgelegde gouden cijfers op de wijzerplaat. In Italië beginnen dameshorloges nu eerst populair te worden. Vele Italiaan se vrouwen dragen de kleinere types horloges. In het algemeen houden de Italianen niet van kleine uurwerken. De mannen kopen meestal grote ronde hor loges met mooie kasten en wijzerplaten. Voor Zwitserland kan men geen alge mene smaak op dit gebied constateren. Over het algemeen neemt men aan, dat de Zwitssers per persoon meer horloges bezitten dan enig ander volk. Het kost baarste bezit van menige horlogemaker is het uurwerk, dat hij als leerling zelf ontworpen en gemaakt heeft uit een staaf koper, met werktuigen, die even eens door hemzelf vervaardigd werden. dient „begeleid" te worden door actueel nieuws uit Uw voorzieningsrayon. Alleen in dat geval bezit ze de nodige „prikkel" tot actie en overleg en voert ze aldus tot groter omzet. Bedenk eens hoeveel aan goede reclame vastzit. Haak in op de goodwill die het algemeen verspreide nieuwsblad voor U gekweekt heeft ook als Uw zaak eens in de nieuwskolommen wordt be licht, wanneer daarvoor een speciale reden is.

Holtens Nieuwsblad | 1954 | | pagina 3