Krijgt monarchie de kans in Duitsland? Hoe wordt een mens een misdadiger? SPORT JONGEREN DISCUSSIE GEOEP BESPEAK HAAK PLANNEN. Zaterdagavond 1.1. opende de J.D.G. haar seizoen. Ondanks het slechte weer was de ledenopkomst zeer bevredigend. De voorzitter, de heer J. Kater, heette in zijn openingswoord allen van harte welkom en gaf daarna een verslag van hetgeen de J.D.G. in het z.g. „gesloten seizoen" gedaan, heeft. Hij dankte alle leden voor de spontane medewerking aan toneel, braderie en concours. De toneelopvoeringen zijn een buitengewoon succes geworden. Daar de J.D.G. een nieuwe wijze heeft voor het bekendmaken van haar pro gramma's, zullen voortaan de discussie onderwerpen, lezingen, enz. in Holtens Nieuwsblad worden aangegeven. Het tweede agendapunt hield in een aanvulling van het bestuur. Door ver trek van Mej. K. Sprokkereef en Mej. W. Holterman waren n.l. twee vacatures ontstaan. Tot de algemene bestuursverkiezing in Januari a.s. werd op voorstel van het huidige bestuur Mej. S. J. Metzger tot secretaresse gekozen en de heer H. Koop man als bestuurslid. De kascommissie zal betaan uit C. C. Reisinger en W. Runneboom. Tot leden van de verkiezingscommis sie werden aangewezen de dames N. Arf- man, H. de Jonge en de heren G. Slijk huis en H. Jansen. Vervolgens las de secretaresse de no tulen voor. Het programma. Uit de samenstelling van het program ma tot Januari blijkt, dat de J.D.G. een vijftal discussie-avonden gaat houden (waarvan één naar aanleiding van een boek). Voorts houdt men één muziekmid- dag en één lezing. Gezamenlijk zal men een bezoek gaan brengen aan een gemeenteraadsverga dering, een film of concert. Nieuwe discussie-onderwerpen werden ingediend, zodat er voorlopig weer stof tot praten is, al zijn meerdere onder werpen welkom. Na al deze mededelingen, die nu een maal op een openingsbijeenkomst nood zakelijk zijn, ging men over tot de dis cussie over het onderwerp: „De plaats van Duitsland in de Europese gemeen schap". De heer Reisinger hield eerst, ondanks geringe tijd van voorbereiding, een bui tengewoon goede inleiding over de ont wikkeling van Duitsland na 1945. Bijzonder heftig begon men over bo vengenoemd onderwerp te praten. In de kleine groepen hoorde men vaak opge wonden stemmen, die bepaalde ideeën naar voren brachten. In de grote groep kon men de resulta ten van de kleine discussie vergelijken. Men kwam tot 3 verschillende mogelijk heden voor de oplossing van het Duitse vraagstuk, en wel: le. Duitsland herbe wapenen zoals bedoeld in E.D.G.-verband of N.A.T.O.2e. Algehele internationa lisatie van de legers in West-Europa (men kreeg hier zeer vérgaande menin gen te horen)3e. enige leden waren er voor Duitsland in het geheel niet te be wapenen en dus als vacuum te laten tus sen Oost en West. Wat dit laatste betreft bleek, dat zulks te grote gevaren met zich brengt. Nadat nog verschillende andere zijden van het probleem Duitsland (o.a. econo mische) ter sprake waren gebracht, kwam men tot sluiting van deze eerste avond. De voorzitter nam namens de Discus siegroep afscheid van Willy Holterman, die deze week naar Engeland vertrekt. Hij dankte haar in het bijzonder voor het werk, dat zij in het bestuur heeft verricht, en bood haar een klein geschenk aan. De volgende avond wordt gehouden tussen 18 en 25 September. NIEUWE STRAATNAMEN. Dc raad der gemeente Holten besloot in zijn vergadering van 3 September j.l. aan een zestal straten in het complex Bosch- kamp en zijn naaste omgeving de volgen de namen te geven: 1. Bushofstraat; 2. Gaarde ns traat 3. Röriks traat; 4. Schoolstraat; 5. Tuinstraat; 6. Zwanenkamps traat. De naam Boschkampspad volgens het kadaster luidt de naam Bosschers- kamp werd gewijzigd in Boschkamps- straat. De Bushofstraat dankt haar naam aah de laatste pastoor van Holten, Herman nes Bushof geheten. Deze is tijdens dc Reformatie ten plattelande in de classis Deventer tot het Protestantisme overge gaan. Op 15 Juli 1598 legde hij aan de kerkeraad van Holten het getuigschrift over, „van sijn ehelicker copulatie met sijn huysvrouw" door de predikant van Geestcrcn, Daniël Swave, en verzocht tot de gemeente te worden toegelaten. Hij werd daarop, na zijn geloof te hebben be leden, in de consistorie tot lidmaat aan genomen en vervolgens des Zondags daar op tot de tafel des Heren toegelaten; Na Idoor de classis geëxamineerd te zijn1, werd hij, aangenomen en bevestigd zijnde, aan de kerk van Olst „toegewezen" en daar door een burgemeester en kerkedie- naar van Deventer, met assistentie van de drost, voorgesteld. De pastoor van Olst hield vervolgens de handelingen van de kerkeraad, dc loop van het Evangelie, grotelijks tegen, aangezien hij de ccnvou- digen, die dc protestantse prcdicatiëri aanhoorden, „de verdoemenisse ende an ders was dreygende". Volgens een aante kening, gesteld in een register, dat onder berusting is van de Hervormde kerkvoog dij te Holten, is Ds. Bushof in 1599 ver trokken naar Weesp bij Amsterdam. Ten aanzien van de Gaardenstraat, de Schoolstraat en de Tuinstraat zij verwe zen naar het verslag van de desbetreffen de raadsvergadering. De Rörikstraat is genoemd naar Har- men Hendrik Rörik, geboren 8 Juni 1813 te Hardinghuizen, gemeente Uelsen, in het voormalige koninkrijk Pruisen. Als opvolger van meester D. J. Helderman aanvaardde hij op 6 Juli 1840 de betrek king van hoofd der dorpsschool. In de voorgevel van de o.l. dorpsschool, Dorps straat 24, is een gedenksteen aangebracht met het opschrift: „H. II. Rörik, hoofd onderwijzer". In zijn boekje „Het archief der marke van Holten" schrijft J. de Graaf, dat Rörik in de jaren 1842-1850 wat schrijfwerk heeft verricht voor de markerichter. Hij werd hiervoor beloond met een bedrag van zegge en schrijve f 45,in totaal. Rörik moet een geduchte liefhebber geweest zijn van het oud-va derlandse „toeback suygen". Als men meester Rörik zag, zag men zijn onaf scheidelijk rookinstrument ook; dat wist iedereen, aldus schrijft de lieer A. J. Goldstein in zijn brochure: „Holten voor omstreeks honderd jaar". Rörik is met ingang van 6 Juli 1890, derhalve eett halve eeuw later, eervol ontslagen, on-1 der dankbetuiging voor de vele en ge wichtige diensten door hem bewezen. Op 16 Juli 1893 is hij in de leeftijd van, ruim 80 jaar te Holten overleden. Een kleindochter van hem, Mevrouw A. A. C. van der Graaf, geboren Marsman, is nog te Holten woonachtig. De weg vanaf de Rietmolenstraat, be ginnende tegenover de Schoolstraat en lo pende in ongeveer noord-oostelijke rich ting tot aan de Oranjestraat, krijgt de naam Zwanenkampstraat. Het complex gronden, waarin deze straat is ontworpen, was in vroeger dagen eigendom van de winkelier en tapper II. J. Hendriks Sclie- perboer. De gronden werden daarom aan geduid met de naam „Scheperboerskamp". Aangezien Hendriks Scheperboer tevens eigenaar was van de herberg „De Zwaan", is de naam „Zwanenkamp" gemakkelijk te verklaren. Een steen, waarop een zwaan is afgebeeld en van deze herberg afkom stig, bevindt zich nog in de gevel der garage van J. G. P. Müller aan het Kerk plein. 2—1 VOETBAL. ABS 1—HOLTEN 1 In de Zondag te Bathmen gespeelde wedstrijd waren de eerste aanvallen voor ABS, doch de Holtense achterhoe de bleef de situatie meester. Geleidelijk veroverden de bezoekers het midden terrein en ondernamen zij talrijke aan vallen op het doel van ABS, zonder dat deze echter succes opleverden. Bij een plotselinge uitval der gast heren wisten deze de Holtense achter hoede te omspelen en de bal over de uitgelopen doelman in het net te plaat sen (10). Dit prikkelde de bezoekers en zij kwamen nog feller opzetten, maar door gebrek aan schutters werden geen doelpunten gemaakt. Na de hervatting waren het geruime tijd de bezoekers, die de toon aangaven. In deze periode scoorde Johan ten Vel de de gelijkmaker (11). Ook de gastheren lieten zich echter niet onbetuigd en bij een van hun goed opgezette aanvallen was het de Bath- mense rechtsbuiten, die het winnende doelpunt maakte (21). Deze wedstrijd werd onder de meest vriendschappelijke verhoudingen ge speeld. Het was jammer, dat de Holte naren na afloop van de wedstrijd tot de ontdekking moesten komen, dat een onverlaat uit de portemonnaies van 9 spelers totaal f 57.50 had gestolen, door dat deze in de kleedkamer kon door dringen. Naar verluidt zou de Batji- mense politie de vermoedelijke dader echter op het spoor zijn. In Rijssen speelden R.V. 2 en Holten 2 een vriendschappelijke ontmoeting, die met een 52 overwinning van de Rijssenaren eindigde. Zaterdagmiddag speelden de Holten se junioren in het Sportdal tegen de Markelose junioren gelijk (11). Nieuwe competitie-indeling. Zondag 19 September a.s. zal de com petitie van de afd. Twente van de K.N.- V.B. weer beginnen enzal het bruine monster de Twentse velden weer be heersen. Er valt de laatste tijd een merkbare opleving te bespeuren in de belangstel ling van de jonge mensen voor de voet balsport, en nu er een gewijzigde en uit gebreide competitie-indeling voor de afdelingen, waarin onze plaatselijke 3 elftallen uitkomen, is vastgesteld, ver wachten wij ook van de zijde van het publiek weer een grote opkomst naar het Sportdal. Holten 1 zal haar krachten moeten meten met GFC 2, RV 2, Goor Vooruit 1, Nijverdal 2, Almelo 3, De Zweef 2, Wierden 2 en Rietvogels 2. Een aardige indeling met 16 wed strijden. Het 2e en 3e elftal komen in dezelf de afdeling uit tegen de volgende clubs: De Zweef 3, SOS 2, Haarlese Boys 2, SOS 3, Nijverdal 4 en Enter 3. WIELRENNEN. Clubkampioenschappen van Nederland. Onze plaatsgenoot Wim Beijers is aan gewezen in de vertegenwoordigende ploeg van 6 man van de R. T. enZ. „Zwolle", welke Woensdag 15 Septem ber zal deenemen aan de clubkampioen schappen van Nederland van de K.N.- W.U. Zij worden georganiseerd door de Utrechtse Wielervereniging „De Vol harding" over een parcours van twee maal 77 km. in de provincie Utrecht, on der supervisie van Jhr. Dr. A. Boreel van Hogelanden. De start heeft 's mor gens plaats in Wijk bij Duurstede. Waarschijnlijk zal Willy Lammers als reserve meegaan. Aan deze kampioenschappen nemen 43 clubs uit geheel Nederland deel. Het antwoord geeft een misdadi ger, slaande op de dremjpel van de gaskamer. „Ik zou u om genade willen smeken; ik geloof, dat ik nu levend meer waard ben dan dood. De lange jaren in de ge vangenis hebben in mij de bitterheid, de haat en het dierlijk geweld met wortel en al uitgerukt. Ik héb leren inzien, wat het probleem van de misdaad betekent en ik ben besloten liet onder woorden te bren gen als mijn aandeel in zijn oplossing. Dit boek is er het begin van en misschien is het ook wel het begin van mijn weg uit het duister." Deze schokkende woorden werden on langs in Amerika neergeschreven dooreen misdadiger, die sindsdien algemeen be kend werd als „het genie in de dodencel".- Zijn naam luidt Caryl Chessman en hij werd ter dood veroordeeld wegens het kidnappen van twee vrouwen. Zeven en twintig jaar oud, bracht hij ongeveer de helft van zijn leven in verbeteringste-f huizen en gevangenissen door. Zes jaar lang wacht hij nu reeds in de „Doden cel 2455t" op izijn terechtstelling, die, mede door de ongelooflijk knappe wijze, waarop hij zichzelf verdedigt, al bij her haling is uitgesteld. In die tijd schreef hij een beklemmend boek, dat een le vensbiecht en een aanklacht tegelijk uniek is in de geschiedenis van de mis daad. Dit boek geeft als geen ander ant woord op de pijnigende vraag: Hoe wordt een mens een misdadiger? „Het lot kan een mens breken" dat is Chessman's eerste these. En het lot brak hem. Het brak hem zó, dat hij naar waarheid op dc weg der misdaad werd geslagen. Dit overkwam Caryl Chessman en uit zijn kokende woorden haal je deze ellendige zekerheid, dat een dergelijk noodlot een ieder van ons even onbarm hartig kan treffen. En dat ook wij dan een wrak, een dief en zelfs een moorde naar zouden kunnen zijn. Ondanks die slagen leert. Caryl Qhessman het leven en de mensen haten met verschroeiende haat. De haat is voortaan zijn enige vriend en raadgever. „Ai mijn misdaden kwamen voort uit mijn haat tegen het lot, dat van mijn vroegste jeugd af tegen mij samen spande", zo schrijft Chessman en je ge looft hem, omdat zó alleen een mens kan schrijven, die van aangezicht tot aange zicht met de dood staat en nu naakt zijn eigen ik ziet. Zijn biecht verwart je, verbijstert je en vervult je met een grondeloos medelij den jegens deze en andere Chessmans, die doodden, omdat het leven, het fatsoen en de hoop in henzelf éérst werdén ge dood. Ook Nederland kent dezulken en mis schien verkeert hij in onze eigen kring., maar weten we het pas als zijn haat je gens het noodlot met vernietigende kracht naar buiten breekt Déze Chessmans zullen echter misschien niet in zulke grandioze en onverbiddelijke bewoordingen zich kunnen leegschrijven om daarmede de aandacht van de wereld te vestigen op hun lot. Maar wanneer begint dan voor hén de weg uit het duis ter? Wanneer U, die deze regels leest, het will Want ook tot deze overtuiging kom je door de lezing van Chessman's ontstel lende boek. Hoe anders zou het levenj van deze jongen immers zijn verlopen, wanneer hij, na zijn eerste diefstal, da delijk in zijn moeilijkheden was opgevan gen door milde, begrijpende mensen, die hem weer een reden van bestaan hadden gegeven en geloof in zichzelf? Dat was in elk geval een kans voor hem geweest op weer een nuttig, constructief en mens waardig leven. En zou u deze Chessman die kans hehben willen, hebben kunnen weigeren, zo u in de gelegenheid was ge weest het uwe ertoe bij te dragen? Alleen wie een hart heeft, harder dan steen, zou hierop onverbiddelijk néé kun nen zeggen. TJ kunt Chessman helpen! De Chessmans van Nederland, die niet kun nen schrijven, maar gevangen in de een zaamheid van hun cellen en hun bettere gedachten bidden om een mens, die hen begrijpen kan en helpen wil. U kunt die mens zijn. Door een geldelijke gift aan dat voor alle reclasseringsins tellingen in het Nationaal Bureau voor Reclassering, Nederland, zoals ieder jaar, straks weer een Nationale Reclasseringsdag organi seert om die gelden in te zamelen. Het geld, dat nodig is om de Chessmans van Nederland voor erger te behoeden. Zij vragen om een kans. Weiger hun die kans niet, maar stel de mannen en vrouwen van onze reclassering in staat uit die geestelijke wrakken weer gezonde, ar- beidslustige mensen te maken, temidden van een begripvolle omgeving. Chessman vraagt het u, als hij aan het einde van zijn biecht schrijft: „Gauw komt de nacht. Voor mij zal het misschiejn de nacht zijn, die nooit eindigt. Maakt het iets uit? Dóe\t het u wat? Doen des, Chessmans u wat? Heit antwoord ligt bij u! LEO UITTENBOOGAARD. In de oude Hanzestad Lub eek, die nog net in West-Duitsland, vlak tegen het ijzeren gordijn ligt, is een monarchisti sche organisatie opgericht, die de veel zeggende naam „Volksmund für Krone und Reich" gekregen heeft. Aanhangers van de monarchie uit alle delen en uit hoeken van de West-Duitse Bondsrepu bliek waren daar bijeengekomen om 'n gemeenschappelijk programma voor de toekomst vast te stellen. De bond moet een overkoepelende organisatie zijn voor alle monarchisti sche verenigingen en clubs, die al in dit land bestaan. In Oostenrijk had men reeds voor de tweede wereldoorlog een dergelijke organisatie, die daar „IJzeren Ring" heette. Wanneer men daar inder tijd met het oog op het van Duitsland uit dreigende Nazi-gevaar wat meer durf had gehad en wat handiger te werk was gegaan en men Otto van Habsburg op de troon geroepen had de meeste leden van de toenmalige Oostenrijkse regeringen waren in hun hart monar chisten dan waren de Nazi's er niet zo machtig geworden en had Hitier ver moedelijk Oostenrijk nooit kunnen an nexeren. „Volksbond voor kroon en rijk". Het hoofd van de nieuwe West-Duitse monarchistenbond is de 45-jarige prof. Joachim Schöps, hoogleeraar in de gods dienst- en cultuurgeschiedenis aan de twee eeuwen oude universiteit van Er langen. Verleden jaar heeft hij een boek gepubliceerd, dat een vraag tot titel heeft: „Kommt die Monarchie?". Hij geldt als een vertrouweling van prins Louis Ferdinand van Pruisen, die in 1951 door de dood van zijn vader, de gewezen Duitse kroonprins, pretendent voor de Duitse keizerskroon geworden is. Een andere vooraanstaande figuur in de monarchistische beweging is doctor Hans Joachim von Merkatz. Deze heeft al eens in de Bondsdag (Tweede Kamer) in Bonn, waarin hij als afgevaardigde van de Duitse Partij zitting heeft, open lijk en eerlijk van het redenaarsgestoelte in de grote vergaderzaal verklaard: „Ja wel, ik ben een aanhanger van de mo narchie". Dat heeft toen nogal enige deining teweeg gebracht. Was afschaffen van de monarchie een fout? Niet alleen in Duitse, maar ook in internationale politieke kringen hoort men thans veel vaker dan vroeger de vraag opwerpen of men na het einde van de eerste wereldoorlog niet een onher stelbare fout begaan heeft door de mo narchie in de Duitse landen radicaal af te schaffen. Wanneer er nog een keizer aan het hoofd van het Duitse rijk had gestaan zo redeneert men thans dan zou in Duitsland vermoedelijk nooit een sterke man-beweging het hoofd omhoog heb ben kunnen steken; dan was er geen Führer Adolf Hitler het wereldtoneel op gestapt; dan was geen tweede wereld oorlog ontbrand en dan zou men zich thans in heel de wereld heus veel ge lukkiger gevoelen. Het kan zijn, dat het waar is Men beweert, dat zelfs de Russische communisten, die men toch werkelijk niet van overdreven sympathieën voor een monarchitisch regiem zal kunnen beschuldigen, na het einde der tweede wereldoorlog toch nog overwogen heb ben, of het, met het oog op de Duitse mentaliteit, niet een verstandige politiek zou zijn de Duitsers weereen gekroonde heerser te geven, iemand, tegen wie zij met eerbied en ontzag opzien en die de teugels van het ontredderde bewind nu maar weer eens straf in handen moest nemen. De Duitsers houden er nu eenmaal van iemand te vereren en hem, wan neer hij het maar beveelt vaak zon der er zelf bij na te denken door dik en dun te volgen. Wij hebben er, wan neer we op de jongste geschiedenis, de jaren vóór 1945, terugblikken, genoeg voorbeelden van. Het komt nogal eens voor, dat Duit sers, wanneer ze 's avonds 'n paar ferme glazen bier of een paar fikse teugen wijn gedronken hebben, gezamenlijk op een ook in Nederland bekende melodie een lied aanheffen met de woorden: „Wir wollen unsern Kaiser Willem wieder haben.Willem is een populaire ver bastering van het Duitse Wilhelm, en met die Wilhelm is, zoals u wel begrepen zult hebben, keizer Wilhelm II bedoeld. Maar die Wilhelm is al als ex-keizer in 1941 in Doórn overleden, en noch hij, noch zijn „Wilhelmische" tijd komen terug. Dol op kronen en pluimen. We hebben hier in West-Duitsland in de laatste jaren kunnen constate ren, dat de belangstelling van het grote publiek voor personages van vorstelijken bloede gestadig aanzien lijk groter is geworden. Om de haver klap komt men in de pers en voor namelijk in de rijk geïllustreerde weekbladen (die hier oplagen van et telijke honderdduizenden exemplaren bereiken) lange artikelen over derge lijke personen met een overvloed van uitstekende afbeeldingen tegen. Foto's in groot formaat nemen bijna de hele omslagpagina in beslag. Ze trekken, wanneer ze in kiosken en aan kran tenstalletjes te koop hangen, ten zeer ste de. aandacht. Vooral wanneer er nog schitterende kronen en diademen, prachtige unifor men en statige orde-gewaden, hermelij nen mantels, kostbare parelcolliers, ster- Offidele publicaties KOSTELOZE INENTING EN HERINENTING. Burgemeester en Wethouders van Hol ten brengen ter openbare kennis, dat op Zaterdag, 11 September 1954, des voormiddags van 11 tot 12 uur in een lokaal van de oJ. dorpsschool en des na middags precies 3 uur in de o.l. school te Dijkerhoek gelegenheid bestaat tot kosteloze inenting en herinenting tegen pokken. Belanghebbenden wordt er op gewe zen, dat ingevolge artikel 1 der inen- tingswet 1939, een kind vóór het'berei ken van de leeftijd van een jaar tegen pokken moet worden ingeënt. Indien inenting niet heeft plaats gehad moet een ondertekende verklaring worden overgelegd, waaruit blijkt, waarom deze inenting achterwege is gebleven. Voorts wordt belanghebbenden ver zocht het trouwboekje of het geboorte bewijs mede te brengen, alsmede de in- entingskaart, welke bij de geboorte aangifte werd uitgereikt. De aandacht wordt er op gevestigd, dat uitsluitend kinderen beneden de leef tijd van 2 jaar zulen worden ingeënt. Holten, 2 September 1954. Burgemeester en Wethouders van Holten, W. H. ENKLAAR, burgemeester. G. J. LANGENBARG, secretaris. ren en kruisen, degens en steken met pluimen bij de opnamen te pas gekomen zijn. Juist zulke bladen, zo vertellen de krantenverkopers, vliegen weg als koek. De al sedert 1918 vacant staande Duit se keizerskroon heeft, zoals we al verteld hebben, in 1951 een nieuwe pretendent gekregen, de Hohenzollern-prins Louis Ferdinan. Er waren verscheidene West- Duitse bladen, die het toen'heel gemoe delijk over „de nieuwe kroonprins" en over „onze keizerlijke familie" hadden met tal van foto's er bij alsof hier helemaal geen republiek bestond. Het „keizerlijk gezin" van de nieuwe preten dent telt zeven kinderen van tussen de vijf en vijftien jaar. Louis Ferdinand werd nog in de glans- tijd van het Duitse keizerrijk in 1907 in het Marmeren Paleis te Potsdam gebo ren. Thans is het paleis tempora mu- tantur een eetgelegenheid voor offi cieren van het Russische Rode Leger ge worden. Prinselijke monteur. Tussen de twee wereldoorlogen in heeft deze prins een tijdlang als eenvou dig monteur in de automobielfabrieken van Henry Ford in Detroit en in Bue nos Aires gewerkt. Zijn arbeidskamera- den in de Verenigde Staten zeiden soms „mister Prussia" tegen hem, sedert ze ontdekt hadden, dat zijn officiële titel „prins van Pruissen" luidde. Ongeyeer twee jaar geleden heeft hij een autobiografie gepubliceerd. „Als Kaiserenkel durch die Welt", waarvan ook een Engelse uitgave bestaat. In dat boek vertelt hij o.a. „hoe hij als dertien jarige jongen bij zijn vader, de ex- kroonprins, op het eiland Wieringen op bezoek was geweest, toen die daar in ballingschap in de pastorie van Ooster- land huisde. Zijn vader, zo schrijft hij, stond op voet van vriendschap met bur gemeester Peereboom en diens gezin". De Peerebooms „deden alles om mijn vader het leven in deze eenzaamheid zo draaglijk mogelijk te maken". Louis Ferdinand is in 1938 met de Russische grootvorstin Kira getrouwd. Een merkwaardige toevalligheid wil, dat haar broer, groothertog Wladimir, de pretendent voor de Russische tsaren- troon is. Het huwelijk tussen Louis Ferdinand en Kira werd zowel in Potsdam als in Doorn, bij de grootvader van de bruide gom, ex-keizer Wilhelm, voltrokken. Koningin Juliana, toen nog prinses, en prins Bernhard hebben aan die feeste lijkheden te Doom deelgenomen. Van de onmetelijke rijkdommen, die Louis Ferdinands vader en zijn groot vader nog bezeten hadden ex-keizer Wilhelm was, ook nog toen hij al lang als vluchteling in ons land woonde, nog altijd de allergrootste grootgrondbezit ter van héél Duitsland is niet veel meër overgebleven. Want de meeste der kastelen en landgoederen met hun be drijven lagen in de tegenwoordige oost zone, aan de andere kant van het IJze ren Gordijn, en zelfs in streken, die na de laatste oorlog tot Polen en tot Rus land zijn komen te behoren. Louis Ferdinand woont met zijn gezin in een villa in Birgfeld, een van de buitenwijken van Bremen. Eén werd er Nazi. Van de zes zoons van keizer Wilhelm, met wie hij zich graag in schitterende uniformen en met waaiende vederbos sen op het hoofd op grote parades in Berlijn vertoonde, is er nog maar één in leven, de thans 66-jarige prins Oskar (die een paar jaar geleden in een niet al te groot huis in Bonn getrokken is, dat speciaal voor hem achter het zieken huis van de Johanniter Ridderorde was gebouwd). Prins Oskar staat als „Herre- meister" aan het hoofd van deze orde. Slechts één Hohenzollern-prins, keizer Wilhelms vierde zoon, August Wilhelm, door de Berlijners indertijd bij wijze van afkorting „prins Auwi" genoemd, is in de Hitler-tijd lid van de Nazi-partij ge weest. Na de verpletterende nederlaag van Duitsland en het nazisme heeft hij geruime tijd in een kamp gevangen moe ten zitten. In 1949 is hij te Stuttgart overleden. VEILIG VERKEER. Wilt U de rijweg oversteken? Dan eerst naar links en rechts gekeken!

Holtens Nieuwsblad | 1954 | | pagina 3