vader Plaat sel i| k telefoon gesprek gaat 4 ct. kosten Krantenjongens die hef ver brachten In Europa verdrinken per jaar tienduizend mensen Een praatje over volleybal Verhoging tarieven rijwielvervoer noodzakelijk Wereldveteranendag 1954 PTT motiveert tariefswijziging. Een Koninklijk besluit, waarbij de reeds in 1952 aangekondigde wijzi ging van de .telefoontarieven zal wor den vastgesteld, zal een dezer dagen in de Staatscourant verschijnen. Dit heeft de directeur-generaal van de PTT, de heer L. Neher, medegedeeld in 'n brief aan de besturen van Ka mers van Koophandel, waarin hij een uiteenzetting geeft van de overwegin gen, die aan de komende tariefswijzi ging ten grondslag liggen. Daar de mededeling betreffende de te wijzigen telefoontarieven destijds zeer summier was en daarenboven slechts en kele hoofdzaken van de plannen be helsde, achtte de heer Neher het nuttig de Kamers van Koophandel meer gede tailleerd in te lichten omtrent enkele ta- riefc wijzigingen. De heer Neher wijst er op, dat het tarief der locale gesprekken van drie op vier cent wordt gebracht, omdat de opbrengsten van het locale verkeer ver onder de kostprijs blijven. Het tarief is sinds 1940 onveranderd, terwijl de mate- riaalprijzen en lonen gestegen zijn. Dit verlies wordt gecompenseerd door dat de interlocale gesprekken thans zwaar der belast zijn dan met de kost- en prijs - overeenkomst, zodat de abonné's, die veel interlocaal spreken, eigenlijk een belang rijk deel van de lasten van het locale ver keer dragen. Daarom zullen de tarieven der interlocale gesprekken nu gedeeltelijk verlaagd worden en wel zodanig, dat de totale inkomsten van de telefoon dienst ongeveer gelijk blijven. In het automatische verkeer wor den in zone A gesprekken van twee minuten en korter goedkoper en ge sprekken langer dan drie minuten duurder dan bij het huidige tarief. Een gesprek van 1 minuut in deze zone zal evenveel kosten als een locaal gesprek. In zone B zullen gesprekken van niet meer dan 3 minuten en 30 se conden goedkoper zijn dan thans. In zone G ligt de grens bij 6 minu ten. Bij korte gesprekken is de ver laging van het tarief in deze zone aanzienlijk. Zoals bekend, zullen ook de abonne mentskosten en de kosten van aansluiting verhoogd worden. De prijs van een binnenlands ijlge- sprek, dié thans het vijfvoud van een ge woon gesprek bedraagt, zal terugge bracht worden tot het drievoud van het gewone tarief. 't Is de bedoeling, dat 't nieuwe in terlocale tarief zo spoedig mogelijk wordt ingevoerd. In het automatische verkeer zijn hiervoor echter voorzie ningen aan de apparatuur nodig, die enige tijd vorderen. Elke abonné wordt individueel ingelicht omtrent de da tum van invoering. Laatste jaren groot verlies. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft goedkeuring verleend aan het ver zoek van de NS om de tarieven voor het vervoer van rijwielen als bagage aanzien lijk te verhogen. Het vervoer van rijwie len als bagage is voor dc Spoorwegen steeds sterk verlieslatend geweest. De op brengsten uit dit vervoer dekten in de laatste jaren nog niet de helft van de kosten. Hoewel de directie van de NS aan het vervoer van rijwielen als bagage het karakter van dienstbetoon niet wil ontnemen, acht zij het niet langer ver antwoord de wel zeer ernstig verstoor de verhouding tussen kosten en opbreng sten ongewijzigd te laten. Gezien het feit, dat ook na de in voering van de tariefsverhoging dit vervoer nog een belangrijk verlies laat, werd het niet gemotiveerd ge acht, aan de voorstellen van de NS goedkeuring te onthouden. In verband met deze omstandigheden Icon geen aanleiding worden gevonden het tijdstip van invoering van de tariefs verhoging te verschuiven tot na het va- cantieseizoen, aangezien dan het beoogde effect in belangrijke mate zou zijn aan getast. Hoewel het onderwerpelijke ver voer in aanzienlijke mate plaats vindt ten behoeve van reizigers met kleine in komens, wordt gemeend, dat de hogere uitgaven van f 0,30 of f 0,50 voor dit vervoer niet als een storende factor voor hun budget kan worden aangemerkt. Dit heeft de minister geantwoord op door het Tweede Kamerlid Gortzak gestelde vra gen. VEILIG VERKEER. Wilt U gaan wandelen? Geen bezwaar! Maar.loopt dan altijd op 't trottoir! VEILIG VERKEER. Verkeersonderwijs aan alle kinderen zal de onveiligheid doen minderen. Boodschap van de President der WVF, Albert Morel. Toen de volkeren der wereld na vijf ja ren van lijden, kommer en zorg, op 26 Juni 1945 vernamen, dat grote en kleine natiesgezamenlijk het Handvest van de Vprenigde Naties hadden getekend, zagen zij deze dag als het begin van een nieuw tijdperk. In het. bizondcr waren wel de Oud-Strijders verheugd, want zij hadden hun leven voor het vaderland in de waag schaal gesteld en zij hadden van dichtbij de gruwelen van de oorlog leren kennen. Het is om deze reden, dat de leden van de Wereld Veteranen Federatie hebben besloten de Wereldveteranendag op de Zaterdag, voorafgaande aan deze gedenk waardige dag, te vieren. Het totstandkomen van de Verenigde Naties hield de verwachting in zich van een nieuwe samenwerking tussen de vol keren. Brute kracht en machtsmisbruik zouden plaats maken voor gerecthigheid, een geest van vrijheid zou het kwaad der tyrannie verdrijven, de heilige rechten van het individu, welke tevoren waren miskend, zouden in de gehele wereld er kenning vinden. Deze idealen zouden evenwel eerst ver wezenlijkt kunnen worden na het berei ken van een duurzame vrede; want in dien de mensheid door de oorlog wordt verscheurd, zijn de vrijheid en de eer bied voor het individu onherroepelijk tot ondergang gedoemd. Onze hoge verwachtingen zijn door de gebeurtenissen na 1945 ernstig geschokt. Wij, de oud-strijders, weigeren te aan vaarden, dat mannen, vrouwen en kinde ren hebben te leven in de greep van een onvruchtbare en verlammende vrees, wel ke op haar beurt ontmoediging en wan hoop teweeg brengt. De mensheid en de beschaving mogen niet vernietigd worden in een nieuwe en vreselijke wereldbrand. Vastbesloten om een dergelijke zinloze catastrophe te voorkomen, hebben de Oud-Strijders van 22 naties in het open baar en eensgezind hun vertrouwen in de Verenigde Naties uitgesproken. Wij hebben aangetoond, dat het moge lijk is om pp de basis van bepaalde, alge mene beginselen mensen bijeen te bren gen, die nog kort tevoren verbitterde vij anden waren. Verschillen in ras, taal, ge loof en traditie hebben niet kunnen ver hinderen, dat er een nieuwe, de gehele wereld omspannende samenwerking is ge komen in de strijd om een duurzame vrede. Ons krachtig revaliditatieprogram- ma van hen, die door de oorlog verminkt zijn en onze arbeid ten bate van de zie ken en ontheemden in landen, welke tot dusver de voordelen der moderne tech niek ontberen, vormen een symbool van onze weigering om aan het menselijk lij den onvoorschillig voorbij te gaan. Op deze "Wereldveteranendag hernieu wen wij daarom onze belofte, dat wij on verpoosd zullen doorgaan met onze strijd voor het geluk van de mensheid en voor een goed begrip tussen de volkeren. Moch ten onze verwachtingen worden vervuld en onze inspanning met succes bekroond worden, dan zal, wanneer we te oud zijn om voor deze idealen te strijden, dat dank van onze kinderen en de weten schap, dat zij onze idealen zullen voort- dragen, onze beloning zijn. CREDO van de Wereldfederatie van Oud-Strijders Niemand kan met meer klem de vrede verdedigen dan zij, die in oorlogen ge vochten hebben. De stem der Oud-Strij ders is een weerklank van het verlangen naar vrede van alle mensen ter wereld, die in één generatie tweemaal de onbe schrijfelijke ellende van een wereldoorlog ondergaan hebben. Het mensdom heeft het recht op vrede verdiend. Zonder vrede kan er geen hoop op de toekomst zijn. En zonden hoop! is het mensdom verloren. Deze stem van het volk móét verhoord worden. Men verlangt naar een leven met meer vrijheid, gelijkheid en waardigheid ook in materieel opzicht; men bidde om vréde. Het streven naar wede en een beter le ven kan, moét verenigd worden in een onweerstaanbare kracht tegen oorlog, agressie en verpaupering. Het mensdom heeft hard moeten werken voor de vrede. Ontketen een vastbesloten krachtsinspan ning, een grotere kruistocht dan de ge schiedenis ooit gekend heeft, voor een wereld van vrede, vrijheid en gelijkheid. RALPH BUNCHE. Tal van bekende Amerikanen begonnen hun loopbaan als krantenverkoper. Toen de ingezetenen van Paducah in Kentucky op een goede morgen de voor deur open deden om hun dagblad in ontvangst te nemen, zagen zij de vice- president van de Verenigde Staten voor hen staan. Alben W. Barkley, die op één na de hoogste functie in het land be kleedt, nam die dag de krantenwijk waar voor zijn achterneef om op zijn wijze de „Dag der Krantenjongens" luis ter bij te zetten. Voor zover bekend heeft nog nooit een andere vice-president der Verenig de Staten de krantentas over zijn schou der gedragen om kranten te bezorgen, maar tal van bekende Amerikanen heb ben dat wel in hun jeugd gedaan. Dwight D. Eisenhower, generaal Omar Bradley en de rechter van het Opperste Gerechtshof Fred Vinson, William Dou glas en Tom Clark hebben in hun jeugd kranten bezorgd. Een groot aantal Gou verneurs, waaronder die van Californië, Earl Warren, en die van New York, Thomas E. Dewey, verdienden daarmee in hun jeugd een aardig zakgeld. Ook de bekende honkbalspelers Jackie Robin son, Joe Dimaggio en Ralph Kiner heb ben als jongens ook tienduizenden rond gebracht. De „Nationale Dag der Krantenjon gens" werd op 4 October ingesteld om daarmede eer te betonen aan de kran tenjongens van toen en nu, die geheel vrijwillig hun land en de gemeenschap belangrijke diensten hebben bewezen. Op die dag werd door de Amerikaanse Posterijen een 3-cents postzegel uitge geven ter ere van deze jongens, die zulk schitterend werk hebben verricht ten behoeve van de Amerikaanse defensie. In de laatste 11 jaar hebben deze jon gens 2000 millioen spaarzegels ten be hoeve van de defensie bij hun geregel de klanten aan de man gebracht. Sinds het einde van de tweede wereldoorlog hebben zij door het gehele land van huis tot huis meer dan 60 millioen pamfletten bezorgd, waarin wordt aangegeven, hoe de burgers door middel van Regerings- Spaarcertificaten ten behoeve van de defensie hun geld voordelig kunnen be leggen. Van het kwart millioen krantenbe zorgers, die dagelijks op pad gaan, be horen 97 pet. tot de zelfstandige ver kopers, tot de kleine kooplieden dus. Zij doen op deze wijze him eerste ervarin gen in de „handel" op, want zij kopen de kranten voor eigen rekening in en verkopen ze met een kleine winst. Hoe meer kranten zij dus weten te verkopen, des te groter zijn hun inkomsten. De meesten van hen verdienen daarmee tussen de 9 en 15 dollar per week; naar gelang zij al dan niet Zondagsbladen verkopen. Een hoge ambtenaar van het Minis terie van Financiën is van mening, dat de verkoop van kranten en alles wat daarmee samengaat, van grote invloed is op de vorming van het karakter. „Ik geloof", zo zegt hij, „dat de meeste ouders, als zij daarvan even goed door drongen waren als ik, de deur bij de krantenbezorger zouden plat lopen om te vragen of er voor hun jongens geen krantenwijk ter beschikking staat". Krantenjongens waren er al tegen 't einde van de achttiende eeuw. De be kende staatman en filosoof Benjamin Franklin, die misschien wel als de eer ste Amerikaanse krantenjongen mag worden beschouwd, schrééf later in zijn autobiografie: „Wanneer ik geholpen had met het zetten van de copie en het afdrukken van de vellen papier, was 't mijn werk om de kranten bij de lezers thuis te bezorgen." Van Thomas Alva Edison weet bijna iedereen wel, dat hij zijn eerste proef nemingen al deed toen hij als kranten jongen in de bagagewagen van de trein mocht meereizen. Een ander bekend man, die in zijn jeugd kranten verkocht, is B. F. Fair- less, de president van de United States Steel Company. „In het verkopen van kranten", zegt hij, kan sedert de tijd dat ik het deed wel niet veel veranderd zijn. Ik weet nog. maar al te goed, dat 't een koud, ongemakkelijk baantje kan zijn, maar dat neemt niet weg, dat het ook een dankbaar werk is, dat van grote waarde is voor de vorming van iemands karakter en het opdoen van mensen kennis". In de Verenigde Staten kunnen jon gens, afkomstig uit alle standen en lagen der bevolking, er later trots op zijn, dat zij krantenjongens zijn geweest. De gevaren van het water. De Fransen hebben een hekel aan water. Vandaar, dat ze slechts wijn drinken. Ze vinden het net goed ge noeg om zich in te wassen of ba den. Ze zijn er ook bang van. De re gel, dat men pas twee uur na de maaltijd mag zwemmen, wordt hier overdreven sterk gehandhaafd. Zelfs de kinderen mogen geen „pootje ba den", alvorens hun spijsverteringsor ganen hun plicht hebben vervuld, waarvoor eveneens 120 minuten staat. Het aantal zwemmende jongelui is hier stukken minder dan in Neder land. Maar ook de zwemmers zijn vaak uiterst voorzichtig. Vaak kunt ge in de zwembaden ervaren zwem mers en zwemsters bezig zien met een klein waterpompje, een soort handdouche, waarmede 't lichaam op watertemperatuur wordt gebracht. Men is er namelijk als de dood voor, dat men de plotselinge en enorme afkoeling via een onmiddellijke duik zonder voorbereiding niet zal kunnen verdragen. Goed, we kunnen er om lachen, maar de vraag werpt zich toch op of wij in. Nederland niet wat te onvoorzichtig zijn! Vele Ne derlandse artsen zullen onmiddellijk een bevestigend antwoord willen ge ven! Het is U vermoedelijk niet bekend, dat alleen in Europa jaarlijks diendui zend personen de verdrinkingsdood ster ven. In negentig van de honderd gevallen is onvoorzichtigheid de oorzaak. Te velen begeven zich nog in onbekend water, zonder de zwemkunst voldoende te be heersen, maaromdat het aantal doden ook onder de geoefende zwemmers de laatste jaren toeneemt, blijken er ook nog andere oorzaken te zijn. Theoretisch zuiver gesteld sterft men geen verdrin- kings, doch een verstikkingsdood. Als de longen vol lopen met water, kunnen deze hun functie niet meer vervullen. Er kan geen zuurstof meer worden toegevoegd en het slachtoffer in kwestie stikt. Milli- oenen en millioenen wagen zich jaarlijks in diep of onbekend water, zonder dat ze nochtans geroutineerde zwemmers zijn. Wantrouw als niet-zwemmer ook de z.g. veilige wateren: er kunnen kuilen in lig gen; wantrouw eveneens het kanovaren en zeilen. Men riskeert bij deze spor ten een onvrijwillig bad, dat slecht kan aflopen, indien men geen volleerd zwem mer is. Angstfactor van betekenis. Ook de angst is een factor van beteke nis. Niet-zwcmmers, die voorzichtig in het water wandelen, omdat ze denken, dat ze er gemakkelijk kunnen lopen, zak ken soms in een kuil. De angst-reactie heeft vaak de dood tengevolge via de on zinnige bewegingen, welke men maakt, via een bewusteloosheid of zelfs via een hartaanval. In vele gevallen heeft het hart in het water erg veel te lijden. Wij zijn nu eenmaal mensen en geen water dieren. We missen b.v. een bizondere vet kwal, zoals eenden en ganzen, die de lichaamswarmte bewaart. Ook kunnen we onze oren en neus niet automatisch slui ten, zoals de zeehond! Plotselinge afkoeling. Franse artsen stelden de zaken onge veer als volgt: wie na een langdurig zonnebad of op andere wijze sterk verhit en/of met een volle maag onmiddellijk in liet water springtriskeert in feite zijn leven. In het koude water ver liest hij 27 maal sneller zijn lichaams warmte dan in de lucht. Deze plotselinge en brutale afkoeling kan niet iedereen verdragen. Honderden zeer geroutineerde zwemmers, die na een zonnebad plotse ling in het water doken, zijn niet meer boven gekomen. Hun dood is te wijten aan de afkoeling. Alvorens men zich te water begeeft moet men zich via 'n douche of via water sprenkelen langzaam aan de lagere temperaturen wennen. Ver geet niet, dat de temperatuur van 't water in het algemeen 17 tot 20 gra den lager ligt dan die van het bloed. Watjes met olie moet worden aange raden. Het trommelvlies vertoont soms kleine openingen, waardoor het water kan binnendringen in het la byrinth. In dat geval verliest de zwemmer evenwicht en oriëntering. Hij weet niet meer wat onder en bo ven is en verdrinkt. Velen denkeu, dat volleybal een spel is, dat nog maar sinds enkele jaren wordt gespeeld. Dit is echter in het geheel niet juist. Vóór ongeveer 25 jaar werd deze sport reeds beoefend op de seminaries. Buiten ónze landsgrenzen wordt volleybal reeds meer dan 40 jaar beoefend en wel voornamelijk in Amerika, Tsjecho-Slo wakije, Bulgarije, Hongarije en Israël. In 1945 kreeg deze sport in Nederland echter meer bekendheid. Doortrekkende Canadese en Amerikaanse legers demon streerden hier het spel. Dit had tot ge volg, dat er een groot enthousiasme ont stond. De snelle opkomst van honderden verenigingen in het gehele land getuigen hiervan I Grote bloei. Wat is eigenlijk de oorzaak, dat deze tak van sport zo'n grote plotselinge op bloei doormaakte? Enkele redenen hiervoor zijn n.l. het eenvoudige en geringe materiaal, dat voor een onderling spelletje nodig is. Vooral in onze grote steden ziet men meisjes en jongens volleybal spelen met behulp van een gespannen touw tussen twee palen en een oude voetbal. Tevens stelt het spelterrein geringe eisen en de afmetingen zijn betrekkelijk klein (9 x 18 m.). De ondergrond van het terrein kan zowel bestrating (klinkers of tegels) als een grasmat zijn. Het voornaamste is echter, dat de spelregels eenvoudig zijn en zowel door jongens en meisjes als door oudere per sonen kan worden gespeeld, ook al be zitten zij geen uitzonderlijke lichamelijke kwaliteiten. Het spel is beschaafd, omdat de kans op verruwing uitgesloten is, aangezien licha melijk contact niet kan plaats vinden. Bovendien zijn de spelregels van dien aard, dat volleybal niet dermate hoge eisen stelt aan techniek en uithoudings vermogen van de speler (speelster), dat ook bij minder lichamelijke aanleg en geoefendheid en op oudere leeftijd, deze sport zonder kans op onprettige gevol gen beoefend kan worden. Het is voor vele mensen een welkome gelegenheid zich te ontspannen en in 'n sportief team (6 personen) zijn lichame lijke vermogens en wilskracht op te voe ren. Het is een vaststaand feit, dat vrij wel iedereen, die het spel zelf enige tijd speelt, hierdoor wordt gegrepen en een verwoed volleyballer of volleybalster wordt. Geen tam spel. Misschien denkt U, dat volleybal een tam spel is. Integendeel: door opvoering van tempo, techniek, tak- tiek en concentratie, wordt het een sport, die massa's mensen van het begin tot het einde geboeid kan hou den. In het kort is het verloop van het spel als volgt: De twee speellielften zijn gescheiden door een middellijn, waarboven zich een 0,90 m. breed net bevindt, waarvan de bovenrand bij de heren 2,43 m. en bij de dames 2,24 m. boven de grond loopt. In ieder speelhelft bevinden zich 6 personen, de voorhoede bestaat uit de linksvoor, middenvoor en rechtsvoor; de achterhoede uit de linksachter, midden achter en rechtsachter. Het doel van het spel is, dat de ene partij zó speelt, dat deze bij de tegen partij op de grond komt. De rechts: achter van de ene partij (gemakshalve partij A genoemd) gaat achter de ach terlijn staan in de opslagplaats. Hij slaat de bal over het net. De tegenpartij (par tij B) „vangt" deze bal op en vernin- dert, dat de bal de grond raakt, waar door een punt verloren zou gaan. Dit „opvangen" geschiedt door een korte slag met één of beide handen tegen de bal te geven. De bal mag vooral niet ge duwd, gedragen of op een andere manier vastgehouden worden. In totaal mag de bal hoogstens driemaal door partij B worden ge speeld, alvorens» hij in de speelhelft van de tegenpartij komt, waarbij be paald is, dat dezelfde speler de bal geen tweemaal na elkaar mag spe len. Maakt partij B een fout, dan wordt de stand 10 in het voordeel van partij A, waarna dezelfde rechts achter de bal weer vanaf de opslag plaats over het net slaat. De meest voorkomende fouten zijn: de bal komt op de grond of. komt niet in het vak van de tegenpartij, de bal wordt meer dan dri$ maal gespeeld, het con tact van de speler met de bal is foutief (dragen, duwen enz), het aanraken van het net of de middellijn door een speler, het reiken over het net, de bal raakt de speler beneden de gordel en het foutief opslaan. Maakt de serverende partij, in dit geval partij A, een fout, dan krijgt partij B geen punt, maar wel het recht om de bal op te slaan (serveren). Hier door schuiven alle spelers kloksgewijze een plaats op (z.g. roteren), zodat tel kens een nieuwe rechtsachter het recht van serveren heeft. De partij, die het eerste 15 punten heeft, met minstens een verschil van twee punten, is winnaar van het spel. Gewoonlijk wordt er gespeeld tot een partij twee spelen gewonnen heeft („best of three"). Organisatie van de volleybal. De volleyballers in Nederland zijn ge organiseerd in de Nederlandse Volleybal Bond (Nevobo). Deze bond werd in 1947 opgericht en telt momenteel ruim 15.000 leden. Een van de belangrijkste organisatorische hoogtepunten in het zo kort bestaan van de Nevobo is het sa mengaan van de verenigingen van de Nederlandse Katholieke Sportbond (NKS) en van de verenigingen, aangesloten bij dc Nevobo. Dit samengaan kwam in 1952 tot stand en houdt o.a. in, dat Nevobo op sporttechnisch gebied leidinggevend is, terwijl de NKS de leidinggevende orga nisatie is voor de Katholieke verenigingen in het bijzonder op ideeël gebied. Nederland is verdeeld in verschillende districten. Elk district is dan weer on derverdeeld in diverse afdelingen. Hier in Twente zijn twee afdelingen, t.w. En schede en Hengelo. Iedere afdeling or ganiseert haar eigen competitie. De hier uit voortvloeiende kampioenen spelen daarna om het districts-kampioenschap, terwijl de districtskampioenen van de verschillende districten spelen om het landskampioenschap. Volleybal in Twente. In Twente vindt men ook honderden enthousiaste volleybalspelers en -speel sters. Een grote handicap is echter het gebrek aan voor volleybal geschikte za len, aangezien volleybal in de winter een z.g. binnensport is. Tevens is het jam mer, dat vele clubs nog niet zijn aange sloten- bij de Nevobo. Als bizonderheid zij nog vermeld, dat teneinde 't spelpeil van de bij de Nevobo aangesloten verenigingen te verhogen, door de Districts-techni- sche Commissie een trainer beschik baar is gesteld, die aan een groep van 18 personen, afkomstig uit Enschede, Hengelo en Oldenzaal, lessen geeft in trainingsmethoden en speltechniek.

Holtens Nieuwsblad | 1954 | | pagina 3