LI Moederdag Stadsvuil tot mest Verwen je Moeder, heus het mag Maak 9 Mei voor haar een blijde dag Niet alle „doden" zijn dood. Koninginnedag is in onze plaats op uiterst sobere wijze gevierd. Om kwart voor negen stelden de school- i kinderen zich op de pleinen op en liepen jeven later onder leiding van het personeel in de richting van 't raadhuis. Een en ander iverliep zo vlot, dat ze zelfs iets voor de [afgesproken tijd gereed stonden. ;Om negen uur verscheen de Burgemeester, 'als vertegenwoordiger van H.M. de Konin gin in de gemeente Holten, op het bordes Ivan he£ gemeentehuis en zongen de kinde ken onder leiding van de heer A. P. de Jonge een vijftal liederen, gevolgd door een driewerf hoera voor onze jarige vorstin. Hierna sprak Mr. W. H. Enklaar woorden Ivan dank en wenste de jeugd een prettige dag toe. Nogmaals driemaal hoera voor koningin Juliana en de kinderen verwijder den zich op ordelijke wijze, 't Verkeer was een half uur omgeleid geweest. De leerlingen van de O.L. Dorpsschool be- zetten „Amicitia" en volgden het sprookje lover „Sneeuwwitje en de zeven dwergen", 'vertoond met marionetten, door de heer Smits te Deventer, die op voortreffelijke wijze voor de geluidsversterker de verschil lende personen „liet spreken". Het was een stuk in 7 bedrijven, dat door alle klassen ingespannen werd gevolgd. Als toegift werd - inog vertoond: Jan Klaassen en de huisbaas, jan Klaassen en de reus en tot slot: Jan l> 'Klaassen en de krokodil. e |Twee uren hield de heer Smits de kinderen bezig. In de pauze werden zij op snoep t |getracteerd. Het schoolhoofd dankte de e Iheer Smits voor wat hij had gebracht en - |liet de leerlingen een hoeraatje aanheffen e ivoor de Oranjecómmissie en de Ouder- jcommissie, die deze morgen financieel ge- e 'zamenlijk bekostigden. De kinderen van de School inet de Bij - r bel hebben in „Irene" een filmvoorstel ling bijgewoond, die verzorgd werd door 2 de Chr. Oranjevereniging. Na een kort 1 openingswoord door het hoofd der school, r de heer J. Kroon, werd allereerst de film van het Koninklijk bezoek aan Overijssel r vertoond. Daarna kwam de hoofdfilm: „Kees, de zoon van de stroper", aan de beurt. Met grote spanning werd in de avonturen van Kees en zijn vrienden meegeleefd en het applaus, dat na het einde opklonk, bewees hoe de kinderen van deze goede jeugdfilm hadden geno- - ten. Met een korte film over het leven i van de binnenschippers werd de voorstel- r ling besloten. Tijdens het wisselen dei- films werd de jeugd getracteerd. Ontbreekt ons de courage? t Koninginnedag is hier, in tegenstelling [met hetgeen in het gehele land geschiedde, op 3 'uiterst sobere wijze gevierd. De leerlingen der [beide dorpsscholen brachten een aubade en wer den in hun samenkomsten getracteerd. De Chr. Oranjevereniging hield 's middags een puzzle- [rit voor fietsers en bromfietsers en 's avonds werd een bijeenkomst gehouden in Irene. Van enige activiteit van onze andere Oranje vereniging hebben wij behoudens de tracta- tie der kinderen niets bemerkt. Men behoeft geen vurige oranjeklant te zijn om op te merken, dat er van onze liefde en waar dering voor ons vorstenhuis naar buiten uit maar weinig gebleken is. ■De bevrijdingsdag is zelfs helemaal zonder enige feestelijkheid verlopen. Overal in het land zijn deze dagen met vreugde en opgewektheid gevierd. Bij ons heeft het op [beide dagen zelfs aan een vrolijk stukje muziek van ons muziekkorps ontbroken. Wij twijfelen niet aan de liefde voor Oranje en aan de dankbaarheid, die er in de harten van de (Holtense bevolking leeft voor de bevrijding, welke wij Woensdag herdachten, maar (het is allemaal zo lauw gebleven bij de viering t van onze nationale hoogtijdagen. - iZeifs de nationale driekleur, die toch op zulke dagen zo'n fleurig aanzien kan geven aan het j. dorp, ontbrak aan de meeste huizen. Wij had den de tien vingers onzer handen niet nodig om I de vlaggen te tellen, die van viaduct tot aan de Rijssenseweg waren uitgestoken, de of- jficiële gebouwen buiten beschouwing gelaten. I Wij willen niemand een verwijt maken, maar i [vragen ons af: „Ontbreekt ons de courage, ont ij -breekt on de lust, op deze dagen iets te organi- r seren?" 'Is er niet alle aanleiding om door samenwerking .j van de beide oranjeverenigingen, de muziekver- .eniging en van anderen, die zich hiervoor in het verleden beschikbaar stelden, onze nationale [feestdagen op zinrijke en vreugdevolle wijze te [vieren? - ,Wij geloven er is voor de viering van deze da- - gen te weinig overleg gepleegd. Maar dat kan - veranderen. (Welaan, burgers van Holten, laat ons de zaken 'een volgend jaar beter aanpakken. II Plechtige herdenking der gevallenen. De plechtige herdenking der gevallenen vormde door haar eenvoud opnieuw een (ontroerend moment aan de vooravond van de (bevrijdingsdag. n Onder het luiden van de kerkklokken verzamel den zich de oud-strijders bij de Ned. Herv. Kerk ;en begon een stille tocht naar het monument Q |op de Molenbelterweg met aan het hoofd van n de stoet de muziekvereniging „H.M.V." en het - ^dagelijks bestuur der gemeente. In de stoet werd n een tweetal kransen meegedragen. e Bij het gedenkteken hadden zich reeds velen verzameld om aan deze herdenking deel te ne- s !men' (Burgem. Enklaar sprak enkele woorden van herdenking en zeide: „Wij gedenken al onze doden, die gevallen zijn voor het vader land en voor de Koningin". De muziek speelde e vervolgens „Blijf mij mij Heer" en daarna wer- 3 den twee minuten stilte in acht genomen, e (Slechts de avondzang van een merel verbrak de n plechtige stilte. - [Namens het gemeentebestuur werd door de bur gemeester een krans van levende bloemen ge- legd aan de voet van het monument, namens de [oud-strijders door de heer Blankena. n De heer G. van den Bos, die als altijd de leiding r jhad over de oud-strijders, herdacht de gevallen 'kameraden door hun namen een voor een op te noemen. Hierna klonken in de n avondstilte de tonen van het Wilhelmus. Velen verzamelden zich daarna in de Geref. t I Kerk waar een korte herdenkingsdienst werd n gehouden, waarin voorging ds J. H. Israël, d I Na het zingen van de eerste twee verzen van s „Wilt heden nu treden voor God den Here" hield ds Israël een predikatie naar aan- leiding van het tekstwoord in Openbaringen 5 [vers 5. Aan het slot van de dienst werd een collecte r gehouden ten bate van de Stichting 19401945 en van „Ereschuld en Dankbaarheid", s Door de afdeling van het Ned. Oorlogsgraven- g comité werd dit paar van een kranslegging op i- de Canadese Militaire Begraafplaats afgezien j. aangezien men op de begraafplaats werkzaam- a heden verricht en het houten kruis is weggeno men ter vervanging van een marmeren kruis. 40 jaar in het bakkersbedrijf. Joh. Koopman Dinsdag 4 Mei was het voor onze plaatsgenoot, de heer Joh. Koopman, een bijzonder heugelijke dag. Hij herdacht het feit, dat hij voor 40 jaar geleden in dienst trad van de heer J. G. P. Mul ler, de vader van de tegenwoordige eigenaar van het bakkers- en levensmiddelenbedrijf van die naam. Als jongmaatje van 12 jaar begon de heer Koopman zijn loopbaar bij Mul ler als loopjongen en manusje van alles. Het was op Maandag, 4 Mei 1914, net Meimarkt en na afloop van het werk kreeg de jongste bedien de van zijn patroon twee kwartjes om kermis mee te vieren. Van dit ongekend bezit moest echter één kwartje gespaard worden en de rest mocht hij verteren op de kermis. Wat hij er al lemaal voor kocht heel de heer Koopman ons niet verteld, maar twee kwartjes was in die da gen een heel bezit. Enkele jaren later kwam de heer Koopman in de bakkerij en zijn tak als brood- en banketbakker verricht hij dagelijks nog met grote toewijding. De viering van zijn jubileum had Maandag in aanwezigheid van zijn echtgenote, kinderen en collega's plaats ten huize van zijn patroon, die zijn bediende in hartelijke bewoordingen dankte voor zijn langdurige en toegewijde arbeid en hem een enveloppe met inhoud overhandigde. Bij monde van de heer Hs Roelofs boden zijn mede-arbeiders in het bedrijf hem, met hun ge lukwensen, enkele practische cadeaux aan voor de huishouden. De jubilaris is door H. M. de Koningin begiftigd met het ere-teken in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, welke versierselen hem door de burgemeester, Mr. Enklaar, met een toepasselijk woord op de borst werden^ ge speld. Namens de kerkeraad kwam Ds Knipscheer de heer Koopman en zijn echtgenote gelukwensen, terwijl de andere dag de leden van de kerke raad, waarvan de jubilaris reeds tal van jaren deel uitmaakt, hem persoonlijk kwamen geluk wensen. Ook buren en vrienden kwamen hem bezoeken. De muziekvereniging H.M.V. bracht de jubilaris, die zelf nog actief lid is der ver eniging, Maandagavond een serenade. Vergadering A.R.-Jongeren. In gebouw „Rehoboth" kwam op Donder dag 29 April j.l. de afd. Holten van de A.R. Jongeren Organisatie in vergadering bijeen, onder voorzitterschap van de heer J. Nij- kamp, die de vergadering opende met gebed na het zingen van Psalm 135 12 en het lezen van Psalm 2. Na een kort woord van begroeting en een hartelijk welkom gericht tot de heer J. N. Scholten van Nieuwe Krim, die als provin ciaal bestuurslid op deze vergadering aan wezig was, las de secretaresse mej. D. Hazewinkel de notulen. De heer G. Hulsman Hzn liet vervolgens in vogelvlucht de voornaamste gebeurte nissen op het politiek erf van de afgelopen maand de revue passeren. In de hierop volgende discussie stond men in het bijzonder stil bij de uitslag van de jongste verkiezingen voor de Provinciale Staten. Aan de hand van de vastgestelde percentages werd geconstateerd, dat de „doorbraak" thans tot staan is gebracht. De toenemende ontkerstening, 't verloochenen van de opgestane Christus, onze Koning, ook op het Staatkundig terrein, in de brede lagen van het Nederlandse volk, is bij deze stemming weer duidelijk aan de dag getre den. Na een zeer geanimeerde bespreking, volgde een korte pauze. Bij de heropening werd gezongen „De tijd geest, wil ons tronen, naar mammon's hoog altaar". De heer J. W. Scholten bracht hierna zijn boodschap onder de titel „Beginsel en Ideaal". In een gloedvol betoog schetste spr. de beginselen van de A.R.-partij en haar staatkundige idealen, die haar grondslag vinden enkel en alleen in Gods Woord. Na nog enkele vragen beantwoord te heb ben, bracht de voorz. hem dank voor zijn met stille aandacht beluisterd referaat. Mej. J. Beldman Jd. moest wegens vertrek naar elders, deze avond als lid en tevens als penningmeesteresse van de A.R. J.O.G. be danken. Zij sprak enkele woorden van af scheid. De voorzitter bracht haar hierna hartelijk dank voor het werk als bestuurs lid verricht en wenste haar voor de toe komst, voor haar nieuwe levenstaak, Gods rijken zegen toe. Als datum voor de volgende vergadering werd vastgesteld Donderdag 6 Mei. Na gehouden rondvraag en het zingen van Gez. 27' 1 en 2 werd deze vergadering door de heer Scholten met dankgebed ge floten. WINKEL GEBR. DIKKERS SMAAKVOL GEMODERNISEERD. De Fa. óebr. Dikkers heeft haar win kelpand van binnen belangrijk vergroot en smaakvol gemoderniseerd. Men kent de winkel, die er voordien toch ook nog wel moclit zijn, wanneer men er thans binnen stapt, bijna niet weer. De oude wandkasten zijn vervangen door een ma honiehouten wandbc timmering, waarin de meest uiteenlopende waren smaakvol zijn uitgestald. De toonbank staat thans voor de rechterzijwand en is al even smaak vol en modern als de wandbetimmering. De vloer bestaat thans uit kleine tegel tjes, liet plafond is licht en in een wit- crème verf getemponeerd, zodat het ge heel een bizonder fleurige indruk maakt Een mooie gekoelde vitrine met toonbank zal de inrichting over enkele weken com pleteren. De nieuwe wiukel werd Don derdagmiddag onder grote belangstelling door de burgemeester, Mr. W. H. Enk- laar, in gezelschap van zijn echtgenote en de gemeentesecretaris, de heer S. Sik- kes en verschillende genodigden, offi cieel geopend. De burgemeester wees op de groei van de zaak van dc Gebr. Dikkers, welke van oudsher een goede naam heeft en zich steeds aan de nieuwe tijdsomstandighe den heeft weten aan te passen. Ook het geen nu door grote vakmanschap tot stand is gebracht, bewijst, dat de firman ten de tekenen des tij ds verstaan. De zeer praktische en smaakvolle inrichting acht te spreker zeer in het belang van het vreemdelingenverkeer. De burgemeester complimenteerde de familie Dikkers met haar nieuwe winkel en verklaarde haar voor geopend. Namens de klanten sprak de heer T. Notcboom woorden van gelukwens, ter wijl het bestuur van de Holtense Han delsvereniging vertegenwoordigd was door de heren T. Stokkers en J. W. H. Slot man, die de firma Dikkers kwamen com plimenteren. De oudste firmant, de heer E. Dikkers Hzn., heeft de burgemeester en de ove rige aanwezigen bedankt voor hun vrien delijke woorden en belangstelling en de vele bloemen, welke de firma werden aangeboden. Van vele zijden kwamen n.l. prachtige bloemstukken en bouquetten binnen, welke de winkel een bijzonder feestelijk aanzien gaven. Ondertussen kwamen veel klanten van hun belangstelling blijk geven. Als ope ningsattractie stelde dc firma bij aankoop van f5,aan winkelwaar een echte De venter koek beschikbaar. De E.H.B.O. zet haar werk voort. Bij het Donderdagavond in de o.l. Dorpsschool door dokter J. P. Nagelhout gehouden examen van de aanvangscursus der E.H.B.O. slaagden alle twaalf cursisten. Het waren de dames A. Wansinkv. d. Brink, J. MetzgerSlotman, R. Lubbersen en T. Harmelink en de heren H. Ro- zendom, H. M. Gervedink, Nijhuis, F. Groene- woudt, H. Heijenk, H. Kettelarij, J. Aaltink, H. Tuitert en G. J. den Heijer. De voorzitter der afdeling de heer W. ten Berge bracht dokter Nagelhout dank voor deze oplei ding, welke als tweede jaars cursus zal worden voortgezet. Voor de jeugd-E.H.B.O. cursus hebben zich 20 deelnemers aangemeld. Liefhebbers kunnen zich Woensdag a.s. nog aanmelden. In geen land ter wereld geschiedt de huisvuil-inzameling met zoveel zorg als in Nederland. Vrijwel alge meen wordt het goed gesloten stan daardvuilnisvat gebruikt, dat nage noeg stofvrij geleegd kan worden. Want wij zijn een proper volk, dat gesteld is op zijn hygiëne, en jaar lijks millioenen guldens wil uitgeven -voor zijn volksgezondheid en het aes- thetisch aanzien van zijn steden en dorpen. Wat jammer, dat er achter deze fa cade van netheid en properheideen luchtje hangt. Meer dan de helft van het Nederlandse stadsvuil biijft, nadat het zo keurig is ingezameld, liggen stinken en rotten op belten, heel dicht bij de woon- centra. Er zijn nog meer dan duizend kleinere of grotere stortplaatsen van stadsvuil in ons dichtbevolkte landje met z'n steeds kleiner wordende recreatie ruimte. Een ontstellend en onbegrijpelijk verschijnsel. Wan deze belten zijn kweekplaatsen voor de afschuwelijkste ziekten. Rat en vlieg vinden er een uit nemende broedplaats Legt men z'n oor hierover eens te luisteren bij deskundigen, dan hoort men: „Ja, wat de vuilinzameling be treft, ligt ons land voor. De vuilver- wijdering blijft daar ver bij achter". Het heeft weinig zin dit alles te zeg gen, wanneer er ook niet een oplossing te vinden was. En zie, de oplossing is er. Daar is de oudere methode der vuilverbranding, die o.a. Amsterdam en Rotterdam nog gedeel telijk toepassen om stroom te maken, maar er is ook nog een andere manier om ons vuil kwijt te raken en gelijktijdig een nuttige bestemming te geven. Dat is de compostberciding, de omzetting dus van het stadsvuiL in nuttige meststof. Deze vorm van vuilverwerking staat de laatste tijd in liet middelpunt van de be langstelling. Er zijn plannen in Almelo, Delft en Venlo om van gemeentewege een compostbedrijf te beginnen; Vlissin- gen en Schiedam hebben al zo'n bedrijf. Sncek is er een aan het bouwen. In Wijster (Drente) staat het grootste en meest succesrijke eompostbedrijf ter wereld. Daar wordt jaarlijks ruim 100.000 ton compost geproduceerd uit het stads vuil van Den Haag, Groningen en Zand- voort, dat hier met speciale treinen naar toe wordt gebracht. In de 22 jaar van zijn bestaan heeft dit Wijsterse bedrijf een uitstekende afzet voor zijn productie kunnen vinden. Op dit ogenblik is de verkoop er van reeds ver zekerd tot najaar 1954. Voor ruim 40 procent gaat het naar de zandgronden en circa 45 procent naar de afgegraven hoogveengronden. Dc rest wordt vooral op de zandgronden door de stalmest ge mengd, op een paar procent na, dat naar blijvend grasland gaat. Veranderde inzichten omtrent: de bemesting en dc bodemvruchtbaar heid in landbouwkringen hebben in de hand gewerkt, dat er tot nog toe in Nederland meer vraag dan aanbod geweest is van compost, hoewel reeds 20 procent van het Nederlandse huis vuil tot die organische meststof ver werkt wordt. Door het intensieve bodemgebruik is het kunstmestgebruik per ha in Neder land het hoogst in de gehele wereld ge worden. Maar de vruchtbaarheid van de bodem is niet een kwestie van voedings stoffen alleen. Dc bodem moet ook een goed millieu vormen voor de ontwikke ling der planten. Daar is humus voor no dig, de organische stof met zijn physische, chemische en biologische werking, die de grond tot beter medium maakt voor de groei van de planten. Er zijn in principe twee systemen om vers vuil tot compost te bereiden. Het eerste is vergisting van het vuil, voordat het verkleind wordt, het tweede een ver kleining, die aan het vergistingsproces vooraf gaat. Het eerste systeem «wordt toegepast in liet Wijsterse bedrijf. Deze methode is eigenlijk alleen maar toepasselijk bij verwerking op zeer grote schaal. Men heeft er een afgelegen terrein voor nodig, want er zit hier een luchtje aan. De tweede methode wordt toegepast o.a. in Vlissingen en in Schiedam. Het Sehiedamse bedrijf, dat evenals het Wij sterse werkt onder auspiciën van de N.V. VAM de N. V. Vuil-Afvoer-Maat- schappij is een proef- en voorbeeldbe drijf en aanzienlijk kleiner en goedko per van opzet dan het Wijsterse bedrijf. Door middel van grote raspen wordt het vuil eerst vermalen, voordat het steeds in gesloten trommels onder een wals en speciaal geconstrueerde slag molen doorgaat en als gelijkmatig pro duct z'n vergistingsproces begint, dat één tot vier maanden duurt. Voor de grotere steden verdient cen trale verwerking aanbeveling. Reeds ge ruime tijd wordt gedacht aan de bouw van nog twee grote compostbedrijven. Een in Stroe op de Veluwe en een in het Brabantse Nuenen. Voor wat he-fe laatste betreft zegden Eindhoven, Best en Gel drop de VAM reeds vuiRevering toe. Met Rotterdam wordt hierover nog onderhan deld. De plannen wachten nog slechts op goedkeuring van de beide Kamers der Staten-Generaal. Die goedkeuring is ver eist, omdat de staat het kapitaal voor dit Nuenense bedrijf zal verschaffen. De regering is geïnteresseerd in de compostbereiding en stimuleert elk ini tiatief in deze richting. Vandaar haar be reidheid aan gemeenten, die eèn eigen bedrijf willen opzetten, renteloze voor schotten te verstrekken. Overweegt men verder, dat de VAM een langjarig con tract wil afsluiten met de gemeenten, die eigen compostbedrijven willen beginnen, voor de afname van de gemeentelijke com post en daarbij een minimumprijs ga randeert, dan geloven we, dat we niet te veel gezegd hebben in het begin van dit artikel met de mededeling, dat er een redelijke weg is om ons te bevrijden van de duizend stank-belten, die er thans nog in Nederland, zijn. Millioen mensen in Europa leven onder een valse naam. Hoewel er in dit opzicht nauwelijks een betrouwbare coördinatie bestaat en statistieken uit de aard der zaak ontbre ken, dekken de schattingen van poliüe- instanties in diverse Europese hoofd steden elkaar vrij nauwkeurig. En vol gens deze schattingen moeten er in Europa momenteel ongeveer 'n millioen mensen leven onder valse naam. In Rome, Parijs, Londen en Madrid weet men er over mee te praten; niet alle doden zijn dood. Velen leven onder een andere naam, in een andere stad of in een ander land. De meesten hunner zijn inmiddels weer voorzien van een pas poort en velen moeten zelfs eén andere nationaliteit hebben aangenomen. Voor een goed deel is dit een oorlogserfenis. In Italië zouden sedert 1945 ongeveer 300.000 personen een „nieuw" leven on der een „nieuwe" naam zijn begonnen. Voor Engeland wordt dit aantal slechts geschat op tienduizend. Daarnaast zou den er een kwart millioen Fransen op deze wijze geopereerd hebben, alsmede ongeveer 300.000 Duitsers. In de klei nere landen, zoals Noorwegen, België, Nederland en Zwitserland was 't veel moeilijker om een ander jasje aan te trekken. Angst voor Justitie. Wie zijn deze lieden, die in de grote steden een veilig heenkomen zochten? Officiële publicaties INDIENING REKENINGEN 1953. Aangezien binnenkort de boeken over het jaar 1953 moeten worden afgesloten, wordt er bij belanghebbenden op aange drongen hun rekeningen ten laste van dat jaar ten spoedigste in te zenden. Niet tijdige indiening kan belangrijke vertra ging in de betaling ten gevolge hebben. Burgemeester en Wethouders van Holten, W. H. ENKLAAR, Burgemeester. S. SIKKES, Secretaris. Holten, 26 April 1954. Partiële herziening van het uitbreidingsplan in onderdelen voor het zgn, zomerhuisjesterrein! Het hoofd van het gemeentebestuur van Holten brengt ter openbare kennis, dat van 7 Mei 1954 af gedurende veertien dagen ter gemeente-secre tarie voor een ieder ter inzage ligt een besluit van de raad dier gemeente dd. 3 Mei 1954, nr 1198, tot een partiële herziening van het uitbrei dingsplan in onderdelen voor terreinen, gelegen in de omgeving van de Markeloseweg en de Borkeldsweg (het zgn. zomerhuisjesterrein). Binnen zes weken na afloop van bovengenoem de termijn kunnen de belanghebbenden, die zich met bezwaren; tot de raad hebben gewend, bij gedeputeerdde staten bezwaren tegen het plan indienen. Holten, 4 Mei 1954. Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, W. H. Enklaar. Merendeels betreft het lieden, die de oorlog met een belast geweten overleef den. Tijdens de bezetting hadden ze iets misdreven. In hun ogen nam dit vader landse verzuim steeds grotere vormen aan. Hun angst werd onder de druk van de hoge straffen, die in het begin tegen collaborateurs werden geëist, met 't uur groter. Zodoende zagen ze nog slechts één mogelijkheid: verdwijnen en onder een andere naam elders opnieuw begin nen. „Aftonbladet" beweert, dat Frank rijk voor vele van deze lieden met een tweede leven een nieuw vaderland is geworden. Marianne zou fungeren als hoofdkwartier voor deze vluchtelingen. Over de Noord-Italiaanse bergen zou 't binnenkomen nauwelijks te controleren zijn. Hier zouden ook organisaties be staan, die zich met de mensensmokkel van het ene land naar het andere on ledig houden en tegen hoge bedragen nieuwe papieren verstrekken. Relatief zouden er onder deze „per manente onderduikers" ook vrij veel deserteurs voorkomen, alsmede lieden, die in hun eigen land in aanraking kwa men of dreigden te komen met de jus titie. Hieruit is tevens te verklaren, waarom er in sommige landen handel bestaat in paspoorten. Lieden die geld nodig hebben, doen hun paspoort voor een appel en een ei van de hand aan tussenpersonen. Deze verkopen 't waar devolle boekje voor een klein kapitaaltje aan clandestiene immigranten, die hier mee tevens hun naam, adres, geboorte plaats enz. ontvangen. De verkopers keren later terug naar de officiële in stanties en verklaren, dat ze hun pas poort verloren hebben. In het algemeen krijgen ze dan wel een ander. Op deze wijze kunnen er dus twee personen ont staan, die dezelfde naam dragen, op de zelfde datum en in dezelfde plaats zijn geboren en nochtans allesbehalve twee lingen zijn. Organisatie opgerold. Nog kort geleden werd in Italië een 'organisatie opgerold, welke onder lei ding 'van een adellijk persoon stond en die haar klanten van een tweede identi teitsbewijs voorzag. De papieren bleken dermate nauwkeurig te zijn nagemaakt, dat alleen experts er de valsheid van konden ontdekken. Via de arrestatie van een valse munter werd ook in Joego slavië een paspoortenleverancier ont dekt.

Holtens Nieuwsblad | 1954 | | pagina 3