P FORD OP DE LANDBOUWBEURS 1954 Plaatselijk Nieuws BUITENLANDS OVERZICHT De geschiedenis van Petertje Knabbel als „autorenner" Dat er veel eenheid heerst in het Wes telijke kamp, dat op het ogenblik de de gens -moet kruisen met het communisti sche blok in Genève, is moeilijk vol te houden. Over Korea, het eerste agenda punt, bestaat weinig verschil van mening. De Amerikanen houden aan het standpunt vast, dat bij hereniging alleen maar in Noord-Korea verkiezingen behoeven te worden gehouden, want dat is in het zui den al gebeurd. De Australiër Casey is hiervan met veel instemming van anderen afgeweken, door verkiezingen in geheel Korea voor te stellen. Veel om het lijf heeft dit allemaal niet, omdat het vermoedelijk toch nooit zover zal komen, dat er in ge heel Korea verkiezingen zullen worden gehouden. Het is als met Duitsland: iedereen heeft do mond vol van hereni ging, maar niemand ziet er een mogelijk heid toe, zonder iets van zijn positiei prijs te geven. En maar iels prijs geven, betekent al gauw alles prijs geven. De Amerikanen zijn alleen maar wat ver stoord, dat zo weinig Europese landen het woord willen voeren over Korea. Zij vre zen, dat de Russen de indruk zullen krij gen, dat zij alleen staan. Wat dit betreft, behoeven de Rus sen alleen maar de Westelijke kran ten te lezen om er achter te komen, dat het lang niet allemaal pais en vree is in het Westelijke kamp. Maar dit is dan meer over de kwestie In- do-China. Dulles, die Maandag naar huis is teruggekeerd, was zeer som ber gestemd over de weinig krachtige houding van Fransen en Engelsen, die met alle geweld op onderhande lingen aansturen en die, naar ver luidt, met plannen rondlopen om tot een verdeling van het land te ko men in een communistische invloeds sfeer en een Westelijke, dus in de trant van Korea. Maar bovendien was hij somber gestemd, omdat hij de in druk gekregen heeft, dat hij door zijn eigen president wat in de steek gelaten is. Want wat is het geval? Begin April richtte de Franse rege ring het verzoek tot de Amerikanen mili tair in te grijpen in de strijd bij Dien Bien Phoe. Dit zou dan met vliegtuigen moeten ge beuren. De Amerikanen, wier voornaam ste doel is de kurk op de stop te hou den, zoals Eisenhower het Westelijk ver zet tegen de opkomende communistische vloed noemde, meenden, dat dit ingrijpen te verdedigen zou zijn, wanneer het in breder internationaal verband zou gaan. Men eist daarom op zijn minst Engelse deelneming en om het Amerikaanse Con gres te winnen, moesten de Fransen rond uit de onafhankelijkheid van Vietnam afkondigen. Dulles wilde ook een duide lijke verklaring aan het Chinese adres zich wat te onthouden van inmenging, maar het bange West-Europa voelde hier toch niet voor. Engeland weigerde ook maar iets te overwegen van een gemeen schappelijke actie en zo verdwenen eigen lijk de grondslagen voor Dulles' krachtige politiek, erger nog, kon de vijand lot de slotsom komen, dat Dulles alleen maar gebluft had. Deze indruk werd nog ver sterkt door uitlatingen van Eisenhower eind vorige week. Eisenhower zeide, dat Amerika op het ogenblik tussen twee uitersten door probeert te zeilen. Het zou onaanvaardbaar zijn om de hele anti communistische verdediging in Zuid-Oost Azië ineen te laten storten. „Aan de an dere kant kunnen wij niet op een werke lijk bevredigende regeling met de com munisten hopen", aldus Eisenhower, die hoopte, dat er in Indo-China althans een modus vivendi, ofwel een middel om vreedzaam naast elkaar te leven, gevonden zou kuimen worden. Algemeen werd deze uitlating uitgelegd als een streven naar een verdeling van het land, in de geest van de Engelse plannen, die ook in Frankrijk gesteund worden, waar men op elke manier haast uit de oorlog wil geraken. Door deze aarzelende en wat slappe houding van de Westeuropese landen "en door de uitlating van Eisen hower heeft het Westen eigenlijk een be langrijke troef zonder meer weggegooid. Het politieke spel van Dulles is er door doorkruist en het is niet verwonderlijk, dat er al geruchten gaan, dat hij bin nenkort zijn ontslag zou aanbieden. Ondertussen is men er in geslaagd na wat geharrewar, de mensen uit te zoeken, die gezamenlijk over de In- dochinese kwestie moeten praten. Natuurlijk de Grote Vier en China, maar ook de drie Indo-Chinese sta ten Vietnam, Laos en Cambodja en tenslotte ook de opstandelingenbewe ging van de Vietminh, die het de Fransen zo bizon der moeilijk maakt. Maar voor het zover was, moesten de Fransen en Amerikanen eerst naar Cannes, naar Bao Dai, het Vietna mese staatshoofd, om diens goedkeu ring te vragen, want hij had tot nog toe te kennen gegeven, dat hij niet met de opstandelingen aan één tafel wilde gaan zitten, hetgeen hij uitein delijk toch gedaan heeft. Duidelijk is verder van Vietnamese zijde te ken nen gegeven, dat men niets wil we ten van een deling van het land. De monstraties hiertegen zijn in Hanoi, in het Noorden van het land, gehou den. Nu het tot onderhandelingen komt, zal »ook de Franse Nationale Vergadering de regering en speciaal de minister van bui tenlandse zaken, weinig moeilijkheden be zorgen, hoewel menigeen bedenkelijk zijn hoofd geschud heeft, toen hij hoorde van Bidault om Amerikaanse interventie. Er zijn in de boezem van de Franse regering twee groepen: de ene stelt zich achter Bi dault en de andere, voornamelijk bestaan de uit Gaullisten en gematigden en ra dicalen, wenst minder te steunen op Amerika om des te sneller, hoe dan ook, tot een oplossing te komen. Deze tegen- •••- •-•••■-• Fordson Major county volrups Mark III met 4-scharige ploeg. Ford Red Tiger met maisplukker. Konin{ Om k' jkinden icven L in de r iverliep 39. Ja, nu schiet hem ineens te binnen, dat moe der hem nog zo gewaarschuwd heeft, niet in het bos te komen en voor het donker thuis te zijn. Het is zijn eigen schuld en nu" heeft hij grote spijt. Maar berouw komt altijd als het te laat is, dat begrijpt die kleine waaghals best., Nergens is een lichtje te zien en nie mand kan hem hier vinden. Zou hij nu nooit meer bij vader en moeder thuis komen? 40. In het huisje van familie Knabbel heerst grote ongerustheid over Petertje. Moeder loopt maar heen en weer. Ze gaat eens in de deur staan, of ze nog niets ziet aankomen. Maar het is zo donker, dat ze bijna niets kan zien. Wat moet ze nu toch doen? Naar bed gaan durft ze ook niet. Wat brengt Petertje toch een verdriet. Ze heeft hem al zo vaak gewaarschuwd, maar Petertje luistert niet. stelling is niet te overbruggen, maar zal op liet ogenblik toch nog niet losbreken in een rfcgeringscrisis, die overigens ook niets zou oplossen. Het is voornamelijk de MRP, waarop de pijlen worden ge richt, welke R.K. partij nu al negen jaar de portefeuille van buiicnlandse zaken in haar bezit heeft door een regelmatige afwisseling van de ministers Bidault en Schuman. Wanneer het dus tot een crisis zou komen, omdat de meerderheid van het kabinet haar vertrouwen in Bidault zou opzeggen, kan men zich moeilijk in denken hoe de MRP bereid zal worden gevonden in een nieuwe regering te tre den. En zonder MRP is er geen regering te vormen. Dat is een troost, zij het een erg schrale, voor Bidault, die eerst nog overwogen had om het Geneefse strijdto neel maar te verlaten voor het Parijse, maar toen met een geruster hart de her vatting van de zittingen van het parle ment in Parijs maar aan Laniel heeft overgelaten. In Turkije zijn afgelopen Zondag verkiezingen ge houden, die een grote overwinning van de regeringspartij geworden zijn, die in 1950 na 27 jaar de partij van Kemal Ata- turk van het bewind wist te verdringen. De democratische partij heeft 504 van de 541 zetels veroverd. Ataturks partij, de republikeinse volkspartij, 31. Door het districtenstelsel is deze uitslag zeer ge flatteerd voor de democraten, die bijna 3,5 millioen stemmen veroverden, tegen de republikeinen 2 millioen. Er verandert in Turkije dus niets. Jongeren Discussiegroep Holten. Op Zondag 2 Mei organiseerde de Dis cussiegroep in hotel Hol terman een muziek middag. De voorz. kon in zijn openings woord niet alleen zeer vele "leden verwel komen, doch ook een aantal gasten: onge veer 30 personen. Nadat mej. W. Holterman tot 4e bestuurs lid was verkozen en er gepraat was. over een toneelstuk voor het komende seizoen, kreeg H. Fransen het woord, voor een in leiding over klassieke muziek. Hij gaf een levensbeschrijving van Beethoven, en een duidelijke uitleg van' het 3e pianoconcert van deze componist, welk concert daarna gedraaid werd. Allen luisterden zeer aan dachtig naar dit meesterwerk, waarvan het tweede en derde deel ten gehore werden gebracht, nl. het largo en allegro. Na een biografie van Mendelssohn (1809— 1847) en een uitleg van het vioolconcert, dat hij in het laatst van zijn leven schreef, werden ook' van dit zonnige concert de laatste twee delen gedraaid nl. het andante en allegro molte vivace. De gestelde vragen werden vlot beantwoord. Na de pauze hield J. Slotman een inleiding over de Jazz-muziek. In de echte Jazz, ont staan na 1863, komt enorm het rythmische gevoel der negers naar voren. Eerst waren er alleen slaginstrumenten, later kwamen de trompet, trombone, etc. In de muziek brachten de negers vooral hun gevoel over de rassenkwestie tot uit drukking. Volgens kenners is het verschil met Dixie land, dat hierin iedereen een solo speelt en de groep toch een geheel vormt. Er werden verschillende platen gedraaid, o.a. Muskat ramble, When the Saints go marching in March. Na de Bee Bob, die na de oorlog opgang maakte, Continental. Nadat één der aanwezigen heel aardig de „Glynn Miller Story" had verteld, werd hierna op een langspeelplaat ten gehore ge bracht: Moonlight serenade, in the Mood, Pennsylvania six-five thousand. De voorzitter dankte allen, die aan het wel slagen van deze middag hadden meegewerkt en wegens het succes, zal er zeker nog eens weer een dergelijke middag worden geor- Aandenken voor de nieuwe Dorpsschool. Maandagavond vergaderde de feestcommis sie der O.L. Dorpsschool in het schoolge bouw, onder leiding van het schoolhoofd, de heer B. H. Brouwer. Van verschillende zijden gingen reeds stem men op, om aandacht te schenken aan de opening van het nieuwe schoolgebouw, het welk vermoedelijk omstreeks 1 September zal plaats vinden. De feestcommissie besloot spoedig zo mogelijk deze week nog een lijstencollec- te te houden met de bedoeling een geschenk bij de opening aan te kunnen bieden, als blijk van waadering en dankbaarheid van de schoolkring. In de eerste plaats is gedacht aan een grote klok. In de tweede plaats zou de commissie gaarne in elk lokaal een blij vende herinnering zien aangebracht in de vorm van een laag betonemaille van 1,20 m hoog, daar de regering de gemeente niet toelaat deze uitgave te bekostigen. Bergruiters waren favoriet in Wierden. 60 °/o van de prijzen in de wacht gesleept. De leden van de Land. Rijv. „De Bergrui ters" hebben het wedstrijdseizoen 1954 bui tengewoon fraai ingezet door in Wierden, waar op Koninginnedag een Streekcon- cours werd gehouden, 60 pet. van de prij zen te winnen. Aan dit concours namen deel de Land. Rijverenigingen te Almelo, Die- penheim, Delden, Hellendoorn, Hollten, Wierden, Vriezenveen en Markelo. Het le achttal van „De Bergruiters" won de le prijs bij de dressuur met 9 punten voorsprong op Markelo. Het 2e achttal wist beslag te leggen op de 5e prijs. Verder werden de volgende prijzen be haald: Individuele dressuur Klasse N:_ 2. Jhr. van Coeverden met „Lord". 3 Joh. Bronsvoort met „Klein Duimpje". 4. H. Schoneveld met „Invasie". Individuele dressuur. Klasse B: Ring I: 1. C. Aaltink met „Perhaps". 2. H. J. Wansink met Billy". Ring II: 1. G. Hulsman met „Albert". 2. T. Beldman Sr., met „Johny". 4. G. Bolink met „Harry". Ring IV: 1. T. Beldman Jr., met „Figurant". Individuele dressuur Klasse LZ. 2. H. Beldman met „Deserteur". 5. J. Struik met „Henny". Springconcours, Klasse B. 1. E. Aaltink met „Perhaps". Klasse LMZ: 1. G. Hulsman met „Albert". 2. M. Bolink met „Lyda". Waarderende woorden, bloemen en cadeaux. Het heeft de heer J. H. Janssen uit de Bur gemeester van der Borchstraat, die Zater dag j.l. het feit herdacht dat hij een kwart eeuw geleden als vertegenwoordiger in dienst trad bij de fa. Kalse en Wald te Maastricht niet aan belangstelling ontbro ken. Tijdens een receptie die Zaterdagnamiddag van 4—6 uur in 't hotel „Holterman" werd gehouden, werd de heer Janssen hartelijk toegesproken door de oudste directeur der Handelsmaatschappij Mr. Kalse en door de Hoofdboekhouder de heer Constongs. Bei de sprekers dankten de heer Janssen voor zijn ijver en nauwgezette plichtsbetrachting, die in de achterliggende 25 jaar werd be toond. Namens de directie bood mr. Kalse een enveloppe met inhoud aan, terwijl de heer Constongs namens het gezamenlijke personeel een kistje sigaren offreerde. Me vrouw Janssen—Stukker ontving van direc tie en personeel enkele fraaie bloemstukken. De heer Janssen ontving ter gelegenheid van zijn jubileum op deze dag meer dan 20 telegrammen en een zeer groot aantal schriftelijke gelukwensen uit alle delen van het land. Jubo II. Het 30 jarig bestaan der Ned. Chr. Radio Vereniging (N.C.R.V.) zal, evenals het 25- jarig bestaan met veel luister worden ge vierd in het prachtige Sonsbeekpark te Arn hem op Pinkstermaandag a.s. De voorbereidingen voor deze massale ju bileumbijeenkomst die naar verwacht wordt minstens 150.000 bezoekers zal trek ken zijn in volle gang. Ook de plaatselijke N.C.R.V.-correspon- dent, de heer H. C. v. Leeuwen, Stations straat, is paraat en heeft enkele O.A.D.- bussen gereserveerd voor de vele N.C.R.V.- vrienden die Pinkstermaandag naar Arnhem willen. Een flink aantal plaatsgenoten gaf zich al reeds op, doch zeer velen deden dit nog niet, omdat men denkt, dat men de tijd nog wel heeft. Dit is niet het geval. De vraag naar bussen op Pinkstermaandag is zo groot dat ten spoedigste moet worden opgegeven hoeveel bussen men denkt nodig te hebben. Laten zij, die zich nog niet hebben opge geven, dit direct doen. Dit voorkomt teleur stelling. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. Vergadering Chr. Jonge Boeren. De leden van de afd. Holten van de Chr. Jonge Boeren Organisatie vergaderden j.l. Maandagavond in het gebouw „Rehoboth", onder voorzitterschap van de heer W. Aan stoot. Door de heer E. Aanstoof werd een inlei ding gehouden over het belangrijke en zeer actuele onderwerp „Melkbehandeling op de boerderij". Inleider stond uitvoerig stil bij de vraag, hoe de melk behandeld moet worden wil men aan de fabriek een pro duct afleveren, waarover men ten voole tevreden kan zijn. Het zorgvuldig reinigen Om ne als vei nin in Ivan he ren oi Jonge driewe •Hierna van d; dag t< koning den zi' een h< De lee i zetten lover 'vertoo Smits wijze lende stuk i ingesp ;nog vi Jan K van de veestapel en de ligging der dieren, fclaass zijn van het allergrootste belang bij de Twee melkwinning. bezig. Na een geanimeerde bespreking van dit ,getrac onderwerp, werd gesproken over de heer Varkensmestwedstrijd 1954, waaraan, even- jjet d, als het vorige jaar, weer door verschillende |VOC)r leden zal worden deelgenomen. comm Inplaats van de heer W. Hulsman die zamen inmiddels naar Canada emigreerde werd j)e de heer G. Beldman Hzn als penningmeester Let h< gekozen. üng t Bij de rondvraag werd gesproken over de q jaarlijkse excursie. Verschillende leden openjj spraken zich uit voor een dagtocht naar be ]ie Duitsland. Betreffende deze toch zal con- van tact worden opgenomen met de afd. der verto( Chr. Boerinnen Bond. £eefi Na het zingen van Ps. 32 1, werd deze |j'eui^ goed bezochte vergadering door de heer Lvont' E. Aanstoot met dankgebed gesloten. mccg< einde Puzzle-riften en Oranje-feestavond. Yan Voor de puzzle-ritten, die op Koninginne- ten. 1 dag door de Chr. Oranje-vereniging werden van d georganiseerd voor de schooljeugd en voor ling bromfietsers, bestond flinke belangstelling. films Aan de puzzle-rit voor fietsers namen niet minder dan 58 jongelui deel, terwijl voor de n r rit per bromfiets 21 rijders aan de start Koni: verschenen. met h Bij de schooljeugd werden de prijzen als uiterst volgt gewonnen: den ir 1. Egb. Beldman 4 strafp. !Oranj 2. Wil co Beijers 6 strafp. rit vo 3. Herman Maats 6 strafp. (werd 4. Jan Maneschijn 10 strafp. Van 1 6. Seine Ekkelkamp 13 strafp. jyjen 7. Jan Stam 16 strafp. op te 8. Jan de Groot 17 strafp. derinc 9. Ineke Hoogkamp 17 strafp. maar 10 Gert Jansen 17 strafp. De be 11. F iet Sinnema 17 strafp. feeste 12. Gerrit Slotman 18 strafp. Dver< 13. Jaap de Jonge 19 strafp. fc*» Uitslag bromfietsers: 'van 1. W. Rietberg 11 strafp. Wij t 2. Henk Stam M strafp. 3. Herm. Stokkers 14 sfrafp. 4. H. Tulier (Dev.weg) 17 strafp. De heren Bouwman (Kolweg) en Ebrecht jvan c (Larenseweg) „bromden" ieder 106 straf- Zeifs punten bij elkaar. J^er Voor de grote Oranje-rfeestavond, die in het L nP^ gebouw „Irene" door de Chr. Oranjevereni- v ging werd gehouden, bestond zeer veel iaan belangstelling. Ificiëh De voorzitter der vereniging, de heer Kroon 'Wij opende deze feestavond met gebed en een jvrage hartelijk woord van welkom, waarbij hij breek zich in 't bijzonder richtte tot burgemeester seren Enklaar. Door de ontspanningsclub „O.C.H." werd F' opgevoerd, het blijspel „Suikerfreule" van L|e Henry van Wermeskerken. - feest( De dames Maats—Offreins, Spakman— Viere Wolters, Adrie Harting en de h.h. J. Ooster- |Wij kamp, H. Kromdijk, H. Koopman en J. Hol- gen i terman hebben dit zware stuk subliem ge- V™ speekl. Deze buitengewoon geslaagde feestavond werd met het zingen van twee coupletten piccI van het Wilhelmus besloten. /pe Naar de bollen. vorr iontrc 'bevri Op Vrijdag 30 April maakte de fa Gebr. q™ Wansink een reis met haar personeel en filiaalhouders naar de bloembollenvelden. en Om goed zes uur werd gestart met een op O.A.D.-tourbus. Omstreeks half negen de si werd aan het begin van het bollenveld ge- jdage pauzeerd, om eerst koffie te drinken en om ;een de meegenomen mondvoorraad aan te "'j 1 spreken. Hierna begon de eigenlijke tocht r®rZi door het bollenland. Gezichten ver akkers met bloembollen, waarvan het grootste ge- vgn deelte in bloei, behalve de tulpen, die nog onze lang niet allemaal open waren, waarschijn- iand lijk door het minder gunstige weer van de verv laatste £ijd. Evenwel was het een machtig den gezicht, al die bloemen in verschillende ;Slec kleuren. Ook voor vele huizen waren IPjecl perken aangelegd met opschriften en figu- an ren uitgebeeld door bloemen. Van hier ging de tocht naaar de Keukenhof, oucj een park van enige ha groot, waarin velden pje j en kussens met allerlei bloemen. Het is hier [had allemaal bloemen en nogeens bloemen, te- kan veel om dit in een paar uur te kunnen be- op zichtigen, zodat men zich moest beperken !avo tot een gedeelte. Vele Tegen goed drie uur in de namiddag heeft |KerI het gezelschap deze pracht weer verlaten en gehc vertrok men naar Hilversum. Daar werd Na nog een rit gemaakt langs het gemeentehuis I»" en de verschillende studio's. Na een korte pauze werd vervolgens de vcr' terugreis naar Holten aanvaard, waar men omstreeks half tien hoogst voldaan weer geh, terugkeerde. len - Op de terugreis werd de chauffeur Lammers Doe dank gebracht voor zijn eigenlijke leiding com door dit bollenland. Een lid van het perso- °e neel had daarvoor reeds, namens allen, met enkele woorden dank geuit aan de firma voor deze reis.

Holtens Nieuwsblad | 1954 | | pagina 2