Ook Spierpijn sy1 De geschiedenis van Petertje Knabbel als „autorenner' k i e s p u n -6- De lei ZONDAGSSCHOOL-OUDERAVOND. Vrijdag 2 April was in Irene 'n avond belegd, waarop de ouders der Zondags schoolkinderen in contact konden tre den met het personeel. De heer B. H. Brouwer, leider van de Zondagsschool, opende de avond en heette de aanwezi gen welkom. De heer H. Koopman kreeg het woord en gaf op duidelijke wijze een uiteenzetting over de leer- en hulp middelen, die het personeel ten dienste staan bij het Zondagsschoolwerk. Zo sprak hij over 't leidinggevende maand blad „Kind en Zondag", over de fleurige roosters met versjes en teksten, over het jeugdblad „Onze Zondag" enz. In het bijzonder stond spr. stil bij de waar de van versjes memoreren en de taak der ouders. Aan het flanelbord kende hij grote waarde toe. De heer Brouwer bedankte hem voor zijn duidelijk betoog en sprak enige tijd over de Bijbelboodschap voor het kind. Spr. zei, dat het van groot belang is, hoe wij het evangelie doorgeven aan onze kinderen. De kinderen moeten door de aanraking hiermee worden bemoe digd en niet ontmoedigd. Ze moeten ver trouwen krijgen in Gods liefde inplaats van met angst te worden vervuld. Blijde hoop moet worden gewekt. Het gaat er om, dat de verteller zich steeds bewust is welke boodschap hij doorgeven mag en moet aan het kind. In het verhaal klinkt de prediking door. In de pauze werden de aanwezigen getrakteerd op koffie. Nadat gestelde vragen waren beantwoord, werd de zaal donker en gleden beelden van 't Laat ste Avondmaal en Gethsemané over het witte doek. Ds Israël wees de ouders nog op het belangrijke werk dat door de Zondags school wordt verricht, bedankte het per soneel voor alles wat ze voor de jeugd in de Kerk doet en sloot de avond. Op le Paasdag zal er des namiddags in het kerkgebouw der Ned. Herv. Ge meente een Zondagsschooldienst worden gehouden, waarbij het flanelbord wordt gebruikt. Toegang vrij. en rheumatische pijnen wrijft U weg met HET DAK GEREED. Donderdagmiddag 8 April brachten de leerlingen der O.L. Dorpsschool onder leiding van het personeel een bezoek aan de in aanbouw zijnde nieuwe school, waarvan het dak de vorige dag gereed was gekomen. De kinderen konden in een lange rij door het gebouw lopen en zagen hoe rijen stempels het pasgelegde betonnen dak stutten. Daarna stelden ze zich op voor een der keten. De burgemeester, die reeds gearriveerd was, evenals de architect, richtte 't woord tot de bouw lieden. Spreker bracht hen dank voor de wijze, waarop ze zich van hun taak kweten en sprak de hoop uit, dat straks tegen September het gebouw geheel ge reed zal zijn. Daar het in Holten de ge woonte is, aldus Mr Enklaar, dat er iets gegeven wordt als de vlag op het ge bouw kornt te staan, wil ook het ge meentebestuur zich niet onbetuigd la ten. Inplaats van pannenbier overhan digde hij de heer Koebrugge een bedrag in geld met verzoek voor een eerlijke verdeling zorg te willen dragen, waar na ieder het op zijn eigen wijze zou kunnen besteden. Het hoofd der Dorpsschool kreeg hier na het woord en sprak zijn vreugde er over uit, dat kinderen en personeel nu reeds door, het gebouw hadden kunnen lopen. Hij verzekerde de bouwlieden, dat er reikhalzend uitgezien werd naar het ogenblik waarop de school voor goed in gebruik zou kunnen worden genomen. Er zijn immers, aldus spr., vijf nood- lokalen in gebruik, n.l. 3 voor de Ulo en 2 voor de Dorpsschool. Hij wees de kinderen er op, wat hoofd en hand sa men vermogen. Plannen worden uitge dacht, maar ook uitgevoerd. Het ge raamte staat er reeds. Eendracht maakt macht! Naméns de Oudercommissie konden de bouwers sigaren of sigaretten wor den aangeboden. Een paar leerlingen deden dit. Een der werklieden kwam naar vo ren en bedankte met enige hartelijke woorden voor hetgeen gezegd en gege ven was. De kinderen gingen nog een maal rondom het gebouw wandelen en verdwenen over de Tuinstraat weer naar elders. VERSIERING DER KLEDING. De B.D.V. hield op Maandag 5 April in hotel Holterman een ledenvergade ring, waarin Mevr. Bos-Schermer sprak over het onderwerp: „Hoe versier ik mijn kleding?" Nadat de presidente, Mej. J. H. Wol- ters, de leden en in het bijzonder de spreekster van deze avond had welkom geheten, vertelde Mevr. Bos tal van in teressante bijzonderheden over het ver siering van kleding. Reeds in de achtste en negende eeuw werd er al veel gebor duurd en dit is door de eeuwen heen zo doorgegaan. Ze toonde verschillende handwerkjes en borduursels om zo de bedoeling van deze versierselen te laten zien. Na deze lezing werd nog gesproken over het houden van een reisje met de meisjes van de landbouwhuishoudcursus naar de bollenvelden, de Keukenhof, Noordwijk en Amsterdam op 29 April a.s. Verschillende leden gaven zich reeds op. Aan het slot van deze bijeenkomst dankte de presidente Mevr. Bos^Scher- mer voor haar inleiding en de leden voor hun opkomst. DOOR AUTO GESCHEPT EN ONGEDEERD. De 14-jarige H. J. Volkerink is Don derdagavond, toen hij in de Oranjestraat bij de woning van de heer J. Aaftink wilde binnendraaien, door een uit de richting Markelo komende personenwa gen, welke hij vermoedelijk niet tijdig heeft opgemerkt, geschept en wonder boven wonder ongedeerd gebleven. Zijn rijwiel was totaal vernield en in elkaar geschrompeld. De personenauto was een D.K.W.tje met enige zee-officie- ren. Volkerink kreeg voorzover kon wor den nagegaan, geen letsel, maar was nog wel versuft door de buiteling, welke hij maakte over het dak van de auto. PLATTELANDSBIBLIOTHEEK DONDERDAG OPEN. Men verzoekt ons mede te delen, dat wegens de Goede Vrijdag de Plattelands bibliotheek uitsluitend geopend zal zijn op Donderdagavond a.s. van 78 uur. VOORGOED VRIJGESTELD. Aan de dienstplichtige der lichting 1953 J. A. Jansen, Dorpsstraat 1, is voorgoed vrijstelling van de dienst ver leend wegens persoonlijke onmisbaarheid. EEN MIDDAG VOOR DE OUDEREN IN DIJKERHOEK. Woensdagmiddag organiseerde het personeel van de O.L. school te Dijker- hoek in samenwerking met de afdeling van de Bond van Plattelandsvrouwen aldaar een gezellige middag voor de ouderen uit deze omgeving in het ge bouw Bethanië. De bijeenkomst werd geopend door de presidente, mevr. M. Reilink-Kers, die een welkomstwoord sprak en een uiteenzetting gaf van het doel en stre ven van de Bond van Plattelands vrouwen. Nadat het hoofd der school, de heer Wanders, nog een kort woord gespro ken had, gaven de leerlingen onder lei ding van het personeel ongeveer het zelfde programma, dat ook op de feeste lijke ouderavond werd uitgevoerd en dat elders in dit blad te vinden is. In de pauze werd een verloting ge houden met mooie prijzen, waarvan de opbrengst ten bate kwam van het ge bouw Bethanië en ter bestrijding van de onkosten. De bezoekers werden tussen de bedrij ven door getracteerd op thee met ge bak en snoep en na de pauze werden door de heer Wanders nog een aantal aardige films vertoond over de hooi oogst in Giethoorn en in de Alpen en over de nieuwe taxi-chauffeur. De presidente heeft allen aan 't slot van de bijeenkomst bedankt, maar in 't bijzonder de heer en mevr. Wanders, welke zo bijzonder meewerkten aan het welslagen van deze middag. Namens het bestuur van Bethanië en de genodigden bracht de heer G. W. Reilink dank aan alle medewerkenden en voor de enveloppe met inhoud ten behoeve van het gebouw. JAARFEEST JEUGDCLUBS ESPELO. Op Vrijdag 2 en Zaterdag 3 April j.l. hielden de Meisjesvereniging „Lente klokjes" en de Knapenvereniging „De Jonge Bouwers" hun jaarlijks feest in de school te Espelo. De eerste avond werd met gebed ge opend door de leider, de heer Joh. Lub- bersen, nadat gezamenlijk gezongen was „Grijpt toch de kansen". Hierna richtte hij zich met een welkomstwoord tot de aanwezigen en bracht in het bijzonder dank aan de donateurs en begunstigers voor hun financiële steun. Vervolgens gaf hij het woord aan de leidster van de Meisjesclub, mej. G. Kolkman, die de aanwezigen bepaalde bij de gelijkenis uit Mattheus 25 ovel de talenten. Na een goede inleiding over dit on derwerp werd het woord gegeven aan de secretaresse Willy Slijkhuis en ver volgens aan de secretaris A. Ulfman, die beiden het afgelopen jaar van hun ver eniging nog eens belichtten. Uit hun ver slagen, viel op te merken, dat beide clubs een gezegend jaar achter de rug hebben en dat het ledental goed te noemen is. Vervolgens kwamen de kleine meis jes op het toneel met een tableau „In signe Ceremonie" en de meisjes van 10 tot 13 jaar met het stukje„Een kinder meisje gevraagd". Deze jeugdige dilettanten waren nau welijks van het podium of het doek ging op voor de zeven leden van „De Espe- lose Tegehaja's", die onder leiding van „Boer Biet uit de Viefhuzen" een bijzon der vlot programma brachten. De drie accordeonisten met de vier zingende zusjes speelden en zongen aardige lied jes, die zeer in de smaak vielen. Ook na de pauze kwamen zij nog voor het voet licht. Voor de pauze volgde nog het komi sche één-actertje door de jongens van 1013 jaar. Door de oudere meisjes en jongens werd het mooie toneelspel opgevoerd, getiteld „Freekie Fransen". Zij oogstten met een aardig spel veel succes. Tussen de bedrijven door werd de trekking van een verloting met mooie prijzen gehouden en aan het slót zong men gezamenlijk Gezang 232: „Neem, Heer, mijn beide handen". De tweede avond verliep in dezelfde trant. Toen berustte de leiding bij de heer E. Krikkink, die een beroep deed op de talrijke jongeren om zich als lei der beschikbaar te stellen, aangezien het te betreuren zou zijn, dat men dit mooie jeugdwerk zou moeten laten varen we gens gebrek aan leiding gevende krach ten. 37. De maan is hevig geschrokken. „Ja, zie je nu wel," roept hij, „ik heb je nog wel gewaar schuwd." Van schrik verschiet er zelfs een ster. O, wat heeft die maan medelijden met dat arme Pe tertje. Kon hij hem maar helpen. Met grote ogen en open mond blijft hij toekijken wat er met de ver ongelukte kleine renner gebeuren zal. „Zou hij hier de hele nacht moeten blijven liggen denkt de maan. 38. Petertje is met een smak op de grond geko men. Daar ligt de arme muis, kermend van pijn. Het ergste is, dat hij niet los kan komen, want zijn staartje zit vast geklemd. „Au, au", jammert hij en tranen rollen langs zijn snuitje. Wat een ramp! En hoe moet hij thuis komen, want nu begrijpt hij ineens dat het al heel erg laat moet zijn. Misschien moet hij hier nu wel de hele nacht blijven liggen. Mijnhardt Kiespijnpoeders. Doos 50 ct. Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 50 ct. IR. BAAS SPRAK VOOR DE V.V.D. Maandagavond sprak in hotel Holter man in een door de afdeling Holten van de VVD belegde openbare vergadering de lijstaanvoerder dezer partij in de kieskring Deventer, Ir. J. Baas, aldaar. Na een inleidend woord van de voor zitter, de heer N. Rodenburg, heeft de heer Baas uitvoerig gesproken over de politieke opvattingen van de VVD en haar verhouding tot de belangrijkste an dere partijen. Het is jammer, dat de belangstelling voor de politiek steeds meer begint af te zakken, een verschijnsel, dat zich echter bij alle groepen en in alle landen openbaart, aldus spr. Het bergt echter het groot gevaar in zich, dat extreme groepen een. greep kunnen doen naar de macht. In Nederland wordt het gebrek aan belangstelling nog bevorderd, omdat steeds een compromis-politiek gevoerd moet worden door het samengaan van principieel geheel verschillende partijen, b.v. de KVP en de Partij van de Arbeid. Spreker ging verder uitvoerig in op de sociale en economische politiek en wees pr op, dat de VVD zeker niet afwijzend staat tegenover een vooruitstrevende so ciale politiek, mits de economische poli tiek daarmede gelijke tred kan houden. Hij verwees naar de economische ontwik keling van Duitsland, dat er na 10 jaar economisch beter voorstaat als ons land. In dit opzicht verwacht spr. veel van de vrije ontplooiing van de middengroe pen, welke economische verantwoorde lijkheid durven te aanvaarden. De massa daarentegen draagt in dat opzicht geen verantwoordelijkheid. De economische en sociale verantwoordelijkheid moet echter samengaan. In onze zelfstandigen en hun zelfstan dige opvattingen ligt onze grote kracht, aldus spreker. Uitvoerig heeft spreker tenslotte nog stilgestaan bij het werk van de Provin ciale Staten, de openbare nutsbedrijven en de middenstandsnota, ten aanzie^ waarvan de VVD haar standpunt nog niet heeft bepaald. Na een korte gcdachtenwisscling tussen de niet talrijk opgekomen toehoorders bracht de voorzitter Ir. Baas dank voor zijn uitstekende lezing. LEDENVERGADERING COöP. BOERENLEENBANK „HOLTEN". In het café Maats werd Woensdag avond de jaarlijkse ledenvergadering ge houden van de Coöp. Boerenleenbank „Holten", welke vergadering, buiten de bestuursleden, door slechts enkele leden werd bijgewoond, een feit, waarover de voorzitter, de heer G. J. Stevens, in zijn openingswoord zijn spijt uitdrukte. De voorzitter richtte zich in zijn ope ningswoord in het bijzonder tot de heer D. B. Nijland, ere-lid der bank en her innerde verder aan de stormramp, waar door ons land werd getroffen in Februari van het vorige jaar. Bij het verlenen van steun zijn de Co öperatieve Boerenleenbanken niet achter gebleven. In totaal werd een bedrag aan 't Rampencomité geschonken van 1400000 gulden, t.w. 400000 gulden door de ge zamenlijke boerenleenbanken en 1 milli- oen gulden door de Centrale Bank. Ondanks de sombere verwachtingen aan het begin van 1953 is het toch een goed jaar geworden voor landbouw, handel en industrie. Ook bij de Boerenleenbanken liepen de zaken in 1953 goed. Er werd in 19-53 niet minder dan 115 millioen meer aan spaargelden ingelegd dan in 1952. Nadat de heer Stevens nog een harte lijk woord van dank had gebracht aan de leden voor de medewerking, die werd verleend bij het aanbieden van de boek jes, in verband met rentebijschrijving, las de kassier, de heer H. Oolbekkink, de notulen der vorige jaarvergadering en werd tevens financieel verslag uitge bracht over het afgelopen boekjaar. Uit het verslag van de kassier bleek, dat door de spaarbank aan spaargelden was ontvangen f 1.389.916,80, hierbij in- beegrepen de bijgeschreven rente, een be drag uitmakende van f 122.458.77. Aan spaargelden werd uitgegeven een bedrag groot f 1.190.034,58. Het spaar geld van 2738 spaarders bedroeg per 31 Dec. 1953 f 4.874.959.41. De kassier kon de vergadering nog mededelen, dat per 31 Maart j.l. het spaarsaldi boven de 5 millioen was gestegen. Aan voorschotten werd verstrekt een bedrag van f116.220 en terugbetaald een bedrag van f72.510.01, waardoor per 31 Dcc. 1953 aan 50 personen onder borg stelling was verstrekt een bedrag van f 61.460.49 en 183 hypotheken waren uit gezet met een bedrag van f711.109,to taal. De ontvangsten in rekening-courant be droegen f7.887.020.11 en de uitgaven f8.535.640.48,—. De schuld van de rekening-couranthou ders per 31 Dcc. '53 was f 503.642.94 en het tegoed f 178.594.16, Als winst stond op de balans een be drag vermeld van f5.491.18. Het voor stel van het bestuur om dit bedrag aan de reserve toe te voegen, werd met al gemene stemmen aangenomen, zodat het reserve-fonds steeg tot een bedrag van f 189.646.61,—. De rekening sloot met een bedrag van f 16.524.425.82 en de balans met een be drag van f 5.262.933.30, De heer Stevens sprak hartelijke woor den van dank tot de kassier en het an dere personeel der bank voor de ijver en accuratesse, die steeds wordt betoond. Bestuursverkiezing. Bij de hierna gehouden bestuursverkie zing werd met bijna algemene stemmen herkozen de heer .J. H. Sprokkereef. Door het bestuur waren naast de heer Sprokkereef candidaat gesteld de he ren H. Stevens, Larenseweg en H. Huls man, Beuseberg. Als lid van de Raad van Toezicht werd in de vacature H. Krikkink, die in de vorige jaarvergadering tot bestuurs lid werd gekozen, gekozen de heer J. Lubbers en. Door het bestuur waren naast de heer Lubberscn candidaat gesteld de heren G. J. Rietberg en H. J. Aanstoot. Als plaatsvervangende bestuursleden werden herkozen de heren H. Meijer- man (mede-candidaten de heren B. J. Veneklaas Slots en J. Rietberg) en G. W. Reilink (mede-candedaten de heren H. Kloosterboer en M. Boode). In deze vergadering kwam verder nog ter sprake de kwestie van verkoop van grond aan de gemeente. Door de Bank werd enkele jaren geleden een perceel bouwterrein aangekocht in het complex „Boskamp" met de bedoeling hier een nieuw bankgebouw te stichten. Doordat de gemeente de belofte (het aanleggen van een weg vanaf de Larense weg naar het nieuw te bouwen pand) niet kon nakomen, werd van deze bouw afge zien. Thans heeft de gemeente deze, grond nodig voor het uitbreidingsplan en het bestuur van de Bank heeft zich di rect bereid verklaard de grond te ver kopen voor de prijs waarvoor dit per ceel indertijd van de Ned. Herv. Diaconie werd aangekocht. Deze prijs werd door de Prijsbeheersing goedgekeurd en het doet daarom vreemd aan, dat men deze grond thans voor minder geld moet afstaan aan de gemeente. Daar wij bij het aangaan van een pro cedure uiteindelijk toch aan het kortste eind zouden trekken, aldus de voorzitter der Bank, de heer Stevens, en wij ook wel terdege de moeilijkheden van het ge meentebestuur inzagen, hebben wij beslo ten om de grond alsnog ter beschikking te stellen. Nadat nog enkele zaken van onderge schikt belang waren afgehandeld, werd deze vergadering door de heer Stevens met een kort woord gesloten. JONGEREN DISCUSSIE GROEP. Men schrijft ons: Op Zaterdag 3 April kwamen de le den van de JDG voor de vierde maal bijeen in hotel Holterman. Door de voorzitter, de heer J. Kater, werd een inleiding gehouden over „Hu manisme en Buitenkerkelijk". Na een historische schets gegeven te hebben van liet Humanisme in de loop der tijden, kwam de inleider op het he dendaagse Humanisme. Uit de volkstelling van 1947 is geble ken, dat 17 procent der Nederlandse be volking buitenkerkelijk, d.w.z. niet bij een of ander kerkgenootschap aangesloten was. Velen dezer buitenkerkelijken zouden volgens spr., tot het nihilisme vervallen, indien hen niet iets geboden werd, dat vorm en waarde aan het leven geeft. Uit de nood der tijden werd volgens de inleider een geestelijke stroming, het Hu manisme, geboren. Onder Humanisme verstaat men de le vens- en wereldbeschouwing, zonder uit te gaan van een persoonlijke God. Het Humanisme is niet anti-godsdienstig, maar a-godsdienstig. Een Humanist im mers aanvaardt hetgeen de toets der rede kan doorstaan. Het Humanisme is gebaseerd op de eerbied voor de mens als bijzonder deel van het kosmisch geheel, als drager van een niet aan persoonlijke willekeur on derworpen normgevoel en als schepper en deelgenoot van geestelijke waarden. Ook gelden voor de Humanist de Tien Geboden als norm van dwingende geldig heid. Als primaire norm, volgens spr., geldt de verdraagzaamheid. Zij, die de grondbeginselen van het Humanisme aanvaarden, zijn verenigd in het Humanistisch Verbond. Uit de vragen, welke na deze inleiding werden gesteld, bleek wel, dat men de stof wel wat ingewikkeld vond. De voorzitter gaf nog een nadere toe lichting, waaruit o.a. bleek, dat men uit als hetgeen over het Humanisme ge zegd was, kan concluderen, dat de Hu manist de mens plaatst in het middelpunt van z'n beschouwingen, terwijl de reli- gieuse mens God in het middelpunt van al zijn handelen stelt. Het discussie-onderwerp voor deze avond was „Pro en contra de doodstraf". In de groep bleken zowel voor- als tegen standers van de doodstraf vertegenwoor digd te zijn. Beiden konden hun standpunt moti veren. De pro's gaven als hun opinie, dat er voor moordenaars geen plaats meer is in de maatschappij en dat de rechter de juiste beslissing weet te nemen. De contra's voerden aan, dat het de mens niet gegeven is te beslissen over het leven van zijn medemens. Door middel van de reclassering is het volgens hen mogelijk de misdadiger in de maat schappij terug te brengen. De plegers van deze ernstige delicten zijn dikwijls geestelijk niet volwaardig. Uit deze avond is gebleken, dat de JDG ook moeilijke problemen aandurft en er met ernst over wil discussiëren. TRAINING WIELERCLUB. Men verzoekt ons mede te delen, dat de training van de leden van de wieler club Zondag weer zal aanvangen, des morgens 10 uur vanaf 't Lösse Hoes. Een ccent enne ijk» 1 aaro: /aarc De erst rorks ■eeld ,aar ijde echte erug keet ijken oudi ereis rouv elee: ijde ie rij a vr ken iiigu 'en c jer i 'an F iet n hel tijc vin dei zie de ha lie ka ee Ke zie de ze ku lai Als de schoonmaak Uw handen onooglijk maakt, PÜROL maakt ze weer spoedig gaaf en zacht. Doos 85-45 cent. Officiële publicaties OPHALEN AS EN VUILNIS. De Dienst van Gemeentewerken ves tigt er de aandacht op, dat in verband met de Goede Vrijdag de ophaaldienst van as en vuilnis de komende week is gewijzigd. In het Dorp, Dijkerhoek en Espelo wordt het huisvuil opgehaald op Don derdag 15 April a.s. Belanghebbenden wordt verzocht bij het klaarzetten der vuilnisbakken hier mede rekening te willen houden. VERPACHTING IJSSTALLETJES. Burgemeester en Wethouders van Holten zijn voornemens voor 't zomer seizoen te verpachten de volgende plaat sen langs de openbare wegen voor het hebben van ijskarretjes: 1. op de Smidsbelt; 2. aan de Forthaarsweg (bij steen 18); 3. aan het einde van de Forthaars weg op de Rijssenseweg (bij K. J. Tant). De juiste plaats van de karretjes wordt door of vanwege de groepscom mandant der Rijkspolitie vastgesteld. De inschrijvers dienen rekening te houden met het volgende: a. Reeds zijn vergunningen afgege ven voor het hebben van standplaatsen voor ijsstalletjes en dergelijke op parti culiere grond. Hieromtrent worden ter secretarie desgewenst inlichtingen ver strekt. b. De te plaatsen karretjes mogen geen ontsiering van het dorps- en land- schapsschoon teweeg brengen; zij moe ten overigens geheel ten genoege zijn van Burgemeester en Wethouders. Inschrijvingen met opgave van tijds duur en pachtsom moeten uiterlijk op Donderdag 15 April a.s. te 11 uur v.m. bij het gemeentebestuur worden inge diend. Holten, 8 April 1954. Burgemeester en Wethouders van Holten, W. H. ENKLAAR, Burgem. S. SIKKES, Secretaris. Ei veei 10g£ nan s di n 1 rich cel ij beui Hikt tetj iacl vel vil ;erif Dp zwa spoi se s de Het autc ïeel froi iter )od riet itig die ove bijz kaa kiei Er mag niet ingehaald worden op de linkerrijbaan voor of op een kruising of splitsing van wegen.

Holtens Nieuwsblad | 1954 | | pagina 2