Uit het plaatselijk parlement BOES BEGROTINGEN 1954 WERDEN ZON DER SLAG OF STOOT AANVAARD. De heer Hiddink verlaat Espelo. - Wethouders krijgen f 300.per jaar meer. - Kleuterschool-subsi die met f 10.per leerling ver hoogd. - Gokapparaten blijven. De Raad heeft zich Donderdagnamid dag, tussen half twee en half zeven, bij de behandeling van de begroting 1954, in snel tempo heengewerkt door de dool hof van cijfers, die voor dit jaar de basis vormen voor onze gemeentelijke huis houding. Voordat met het behandelen van de begroting werd begonnen, kwamen en kele punten aan de orde. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van Ged. Staten inhoudende de mededeling, dat de wethouderssalarissen werden verhoogd van f 600 tot f 900 per jaar, zulks met terugwerkende kracht vanaf 1 Sept. 1953. Door de Voorzitter werd nog medege deeld, dat nog door geen enkele Holtense metselaar een bestek werd gehaald in verband met het aanbesteden van 16 woningwetwoningen op Zaterdag 3 April a.s. Doordat we zijn gaan splitsen in 3 complexen en gaan aanbesteden in 5 per celen hebben we blijkbaar de indruk ge vestigd, dat we het werk in Holten wil len houden, want van buiten de gemeen te bestaat er. weinig animo. Ik ben bang dat we met deze nieuwe wijze van aan besteding fout zullen uitkomen. De heer Jansen: Het kan nog best in orde komen. De Voorzitter: Ik hoop het. Voorstel van B. en W. verworpen. Een voorstel van B. en W. om kans spelapparaten in de vergunnings- en ver- lofslocaliteiten te verbieden, gaf stof voor een geanimeerde discussie. De kans spelapparaten, aldus B. en W. in hun voorstel, betekenen een gevaar voor de mensen met zwakke karakters, die door deze apparaten in te grote verleiding worden gebracht. De goklust, de mens vaak eigen, wordt met deze kansspelen te veel opgewekt. B. en W. achtten het niet verantwoord toe te laten, dat men sen, wier weekinkomen geen enkele bui tensporige uitgave duldt, in de verleiding worden gebracht een deel van hun week loon op deze improductieve wijze te ver kwisten. De heer Wansink (WD) verklaarde zich direct tegen het voorstel van B. en W. Wanneer deze apparaten worden ver boden, kan men ook biljarten, kaarten etc. verbieden. Wanneer er mensen zijn, die een deel van hun weekgeld, wat hard nodig is in het gezin, vergokken, moet de hotel- of caféhouder, die het apparaat voorhanden heeft, him verbieden te spe len. De verantwoordelijkheid moet men laten in handen van degenen, die de speelkasten exploiteren. Op een vraag van de heer Aaftink (P.v.d.A.) deelde de Voorzitter mede, dat er geen bepaalde klachten zijn binnen gekomen, doch dat B. en W. met hun voorstel zijn gekomen naar aanleiding van een onderzoek, dat door de politie werd ingesteld. De heer Klein Velderman (Alg. Bel.) zou eens willen praten met de exploitan ten en deze er op willen wijzen, dat men alleen die mensen mag laten spelen, wier financiële omstandigheden dit toelaten. De heer Landeweerd (A.R.) verklaar de in principe tegen elke vorm van loterij en kansspel te zijn en hij voelde voor overleg met. de hotel- en caféhouders niets. Laten we deze apparaten zo spoe dig mogelijk opruimen. Voorkomen is ook in dit geval beter dan genezen. De Voorzitter: De goeden niet te na gesproken, maar ik hecht weinig waarde aan de garantie van de caféhouders. Als zakenman is het verbazend moeilijk om iets te verbieden. De heer Rietberg (C.H.) zou de zwak ke broeders in de gaten willen houden. Wanneer B. en W. met concrete geval len ter tafel waren gekomen, zou spr. voor het. opruimen van de speelkasten zijn, doch nu er geen klachten zijn bin nengekomen, ligt de zaak anders. Tenslotte werd het voorstel van B. en W. in stemming gebracht en met 8 tegen 3 stemmen verworpen. Voor het opruimen van de speelkasten stemden de beide wethouders en de heer Lande weerd. Na de stemming merkte wethouder Wegstapel nog het volgende op: Veel ouders van boerenjongens zou den dankbaar zijn als deze kansspel apparaten verboden werden. Wanneer ik in een hotel of café kom, waar men met deze gokkerij bezig is, stap ik meteen weer op. De heer Veneklaas Slots: Dit had U vóór en niet na de stemming moeten zeggen. Benoemingen bij het Openbaar Onderwijs. Aan de o.l. Dorpsschool werd met in gang van een nader te bepalen datum als onderwijzeres benoemd Mej. H. W. de Vrieze te Hoogkerk, terwijl als on derwijzer aan de openbare ULO school werd benoemd de heer H. J. Hiddink, hoofd der o.l. school te Espelo. Aan Mej. G. den Heijer en Mej. E. T. van der Zwaag, beide onderwijzeres aan de o.l. Dorpsschool, werd op verzoek eer vol ontslag verleend. De datum zal door B. en W. nader worden bepaald. Aan Mej. Tjepkema te Stiens zal wor den bericht, dat zij zal worden voorge dragen in de vacature Mej. den Heijer. Meer subsidie voor de Kleuter scholen. Een voorstel van B. en W. om' de sub sidie aan de kleuterscholen met ingang van 1 Jan, 1954 te verhogen van f 20. tot f 30.per leerling van 4 jaar en ouder, werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen, evenals een voorstel tot verkoop van een perceel bouwterrein in het complex Boskamp aan de heer H. Nijkamp en een klein strookje grond aan de fam. Pakkert. De Voorzitter deelde nog mede, dat B. en W. met de heer J. G. P. Müller be treffende grondaankoop nog tot over eenstemming waren gekomen. De heer Müller is genegen om 1260 m.2 van zijn achtertuin en 110 m.2 van zijn voortuin te verkopen en krijgt van de gemeente 388 m2 aan de Pastoriestraat terug plus f 5000.waarin naast het bedrag van de grond is begrepen een bedrag voor waardevermindering, verlies vruchtbo men en heesters enz. Zonder hoofdelijke stemming werd be sloten tot aankoop c.q. ruiling met de heer Müller. Behandeling van de begrotingen voor het dienstjaar 1954. Bij de behandeling van de begroting 1954 was het de heer Klein Velderman (Alg. Bel.), die als eerste spreker het woord voerde of beter gezegd: hij was de eerste, die een opmerking maakte en wel bij volgno. 30 Uitgaven gewone dienst „Kleding- en rijwieltoelage voor de gemeentebode". De f 125.die de heer Mekenkamp Jr. ontvangt als kle- dingtoelage vond de heer Klein Velder man te weinig en verschillende raads leden waren dit met hem eens. De kwestie van deze toelage werd ook reeds in het college van B. en W. be sproken, doch volgens de Voorzitter kwam men niet tot overeenstemming. Voor volledige vergoeding, aldus de Voorzitter, ben ik niet, doch f 125.per jaar is aan de lage kant. De beloning van de heer Mekenkamp is aan de lage kant, doch in overeen stemming met de geldende rijksnorm, dus hieraan kunnen we niets doen. De wijze, waarop de gemeentebode-waag- meester zijn taak vervuld is boven alle lof verheven. De Wethouders zijn het wat dit laatste betreft met de Voorzitter volledig eens, doch op dit moment zouden ze deze post toch niet graag willen verhogen. Tenslotte wordt besloten deze post te verhogen tot f 175.per jaar. Bij een event, herziening van de salarisverorde ning zal deze kledingtoelage opnieuw worden bekeken. De heer Dikkers vindt de post van f 1200.die wordt uitgetrokken in ver band met de officiële herdenking op de Canadese begraafplaats aan de hoge kant, doch dit is volgens de Voorzitter niet het geval, gezien de kosten van vo rige jaren. Bij de laatste plechtigheid (1951) was alleen voor „drankjes" al een bedrag nodig van f 800. Het bedrag van f 75.dat voor on derhoud van het woonwagenkamp werd uitgetrokken wordt door de heer Klein Velderman ontoereikend geacht, doch volgens de Voorzitter is het voldoende, want er is niets anders meer te onder houden dan de pomp. Ook vond de heer Klein Velderman de beloning van de brandweercomman dant (f 150.per jaar) te laag, en ook de heer Soer voelde wel iets voor ver hoging, die niet alleen voor de comman dant en de brandmeester zal moeten gel den, doch voor het gehele brandweer corps. Bij de aanstaande salarisherziening zal deze kwestie nader worden behandeld. De heer Wansink vroeg of het niet mogelijk zou zijn om op de Viersprong bij de Vale Mars en bij Luggenhorst een straatlantaarn te plaatsen. De Voorzitter zal dit opnemen met 't GEB, doch in de eerste plaats moet aan dacht worden geschonken aan de ver lichting in de bebouwde kommen. De heer LandeweerdWaar blijven we als we op dergelijke punten een lantaarn plaatsen. Hoeveel van soortgelijke kruis punten zijn er wel niet in de gemeente? Sehooltandverzorging. De heer Soer betreurde het dat men op dit punt. nog steeds niet verder is ge komen en dat in afwachting van nadere voorstellen deze post wederom voor me morie is uitgetrokken. Laten we in navolging van Hellen- doorn en Goor op eigen houtje begin nen. We hebben thans een eigen tand arts, waar de schoolkinderen op gezette uren terecht kunnen. Volgens de Voorzitter moet men zich niet al te veel spiegelen aan Hellendoorn en Goor, want deze gemeenten staan er gunstiger voor en kunnen zich financiëel wat meer permiteren. Met Dr Bense zal de Voorzitter de kwestie van de sehool tandverzorging nog eens opnemen. Onderhoud van straten en pleinen. De heer Aaftink zou de verharding van de Aalpolsweg willen doortrekken tot aan kunstschilder Berends, wat ook door wethouder Teeselink zeer wenselijk wordt geacht. Door de heer Rietberg (C.H.) werd gewezen op het bedrag ad f 8.176.16, dat de gemeente moet bijdragen in de on derhoudskosten van de provinciale weg Holten-Espelo-Heeten en Holten-Wip- pertsbrug. Hij noemde deze regeling zeer onbillijk en verzocht B. en W. om met de meeste klem bij Ged. Staten aan te dringen op verandering. Kosten van propaganda voor industrie vestiging en/of bevordering van het Vreemdelingenverkeer. Op voorstel van de heer Soer zal in de onmiddellijke omgeving van het station een bord worden geplaatst, bijv. met het opschrift: „Vestigt Uw industrie in Hol ten". Belasting op toneeluitvoeringen en andere vermakelijkheden. Bij het behandelen van deze post kwam ook ter sprake het subsidiëren van ver schillende verenigingen, die op verzoek van B. en W. een overzicht gaven be treffende hun financiën. Het is B. en W. echter gebleken, dat deze verenigingen met een subsidie van f 25.of f 50.niet geholpen zijn en daarom moet de oplossing in een andere richting worden gezocht. Er zal een fonds worden gevormd, waaruit geput kan worden indien 'n be paalde vereniging een strop heeft bij een uitvoering, terwijl bij het optreden in het vacantieseizoen vrijstelling van verma kelijkheidsbelasting kan worden gegeven. Op een bijdrage uit het fonds mag al leen worden gerekend, indien het pro gramma, dat gebracht wordt, boven het middelmatige uitkomt. Kapitaalsuitgaven in 1954. Op bladzijde 181 van de begroting wordt een opsomming gegeven van de te verwachten kapitaalsuitgaven in 1954 tot een totaal bedrag van f 967.450. Het heeft verschillende raadsleden be vreemd, dat geen post is opgenomen voor het maken van een natuurbad, doch wel voor de bouw van een waterzuiverings installatie. Volgens de Voorzitter moet deze wa terzuiveringsinstallatie er komen en tot het bouwen er van zal worden overge gaan indien dit de gemeente financieel mogelijk wordt gemaakt. Het natuurbad móet er ook komen, doch aangezien om trent de bouwkosten nog niets bekend is kon geen post op de begroting worden geplaatst. De heer Wansink betreurd het dat het allemaal zo lang moet duren voordat er spijkers met koppen worden geslagen. Reeds 7 maanden wordt er nu al aan een plan gedokterd. Het verharden van verschillende zand wegen moet zeer worden toegejuicht, al dus de heer Wansink, maar 't had eer der moeten gebeuren. De belanghebben den zijn niet zo scheutig meer met het geven van bijdragen omdat vandaag de dag alles op de boerenbedrijven moet worden gebracht. Op een vraag van de heer Wansink deelde de Voorzitter mede, dat gestreefd moet worden naar een bijdrage van 20 door belanghebbenden, doch een vaste norm kan hiervoor niet worden aange houden, omdat aan een kort stuk zand weg veel belanghebbenden kunnen wo nen, terwijl bij het verharden van een langere weg soms weinig mensen belang hebben. De heer Soer had bedenkingen tegen het aanschaffen van een personen-auto voor de gemeente. Een luxe-auto voor de gemeente zou heel mooi zijn, aldus spr., maar 't is boven onze stand. De Voorzitter zegt, dat de werkzaam heden van de gemeente-architect, de heer Louwers, zich steeds uitbreiden. Doordat nu alles per fiets moet gebeuren, gaat er veel kostbare tijd verloren. De heer Klein Velderman is voor het aankopen van een auto, mits er geen plezierreisjes mee gemaakt worden. De heer Soer: De gelegenheid maakt de dief. Ook de heer Wansink heeft geen be zwaar. Integendeel. Het zal dan ook niet meer gebeuren, dat de burgemeester, deftig in 't zwart met de hoge zij op, met de vrachtwagen van het G.E.B. naar de receptie gaat. Ook de heer Landeweerd is voor het aankopen van een auto, mits dit renda bel is. Tenslotte blijft met de stemmen van de P.v.d.A. tegen de post van f 6000. gehandhaafd. Begrotingswijzigingen. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten tot wijziging van de gemeentebe groting 1954 voor het doen van diverse kapitaalsuitgaven. Bij het woonwagenkamp zal een paar denstal gebouwd worden van baksteen en een eenvoudige w.c. worden inge richt. Nieuwe vloeren zullen worden ge legd in de O.L. school te Dijkerhoek en Espelo. Bij de brandweer zullen verschillende aankopen gedaan moeten worden, ter wijl voor gemeentewerken 'n lichtdruk apparaat zal worden aangeschaft. Voor verbetering van de Kolweg (O.- zijde) en Espelodijk, een nieuwe deklaag op het eerste gedeelte van de Beuseber- gerweg (tot Russendijk) en herbcstra- ting van de Dorperdijk worden de totale kosten geschat op bijna f 110.000. Keuring-, Waag- en Slachtbedrijf. Bij de behandeling van de begroting van dit bedrijf vroeg de heer Wansink, waarom de heer v. d. Pluijm nog steeds los arbeiders is gebleven. Staan mogelijk op- of aanmerkingen op het werk van v. d. Pluijm een vaste aanstelling in de weg? Voorzitter: De heer v. d. Pluijm is niet steeds ononderbroken op 't Slacht huis werkzaam geweest, doch afgezien daarvan heb ik momenteel nog geen be hoefte hem vast aan te stellen. De heer Soer: Wanneer er iemand vast aangesteld zal worden, zullen we toch een officiële oproep plaatsen, zodat iedereen een kans krijgt. Gem. Electriciteitsbedrijf. Ook de begroting van het G.E.B. werd zonder op- of aanmerkingen goedge keurd. Op voorstel van de Voorzitter werd de heer Heijenk aangesteld in vaste dienst. Op een vraag van de heer Rietberg deelde de Voorzitter mede, dat aan het electrificatieplan Lichtenberg druk ge werkt wordt en hopelijk kan men bin nen niet al te lange tijd hier de petro leumlamp vaarwel zeggen. De heer Wansink deelt nog mede, dat hij in Okkenbroek veel waarderende woorden heeft gehoord over de werklust en ijver van het Holtense G.E.B.-perso- neel en ook de heer Rietberg verklaar de, dat men in de Beuseberg zeer tevre den is over de prestaties van dit perso neel. Woningbedrijf. Bij de behandeling van deze begro ting werd door de heer Rietberg ge vraagd: Wat denken B. en W. met de Elta woningen te doen? Deze woningen, aldus de Voorzitter, zijn rijp voor de sloop en wij zullen er zo weinig mogelijk aan doen, doch het allernodigste zal niet achterwege kun nen blijven. Nadat ook de begroting van 't Grond bedrijf was aangenomen, kwam tot be sluit de Rondvraag. De heer Klein Velderman zou graag zien, dat B. en W. met een concreet plan ter tafel kwamen met het oog op het verharden van de zandwegen. Volgens de Voorzitter zit er in de hui dige wijze van werken wel systeem, doch verschillende factoren spelen een rol. Wethouder Wegstapel ziet in het op maken van een wegrooster weinig nut, omdat het in de practijk veelal anders uitkomt. De heer Soer had gehoord, dat de ge meente niet erg vlug zou zijn met het verstrekken van bouwvergunning. Het was de heer D. Beltman uit de Beuse berg, die hierover klaagde. Voorzitter: Deze heer Beldman moet toch wel de laatste zijn die klaagt. Om hem een genoegen te kunnen doen, moet het uitbreidingsplan (zomerhuisjester rein) worden gewijzigd. De heer Koopman in de Dijkerhoek, aldus de heer Soer, zou van B. en W. geen toestemming hebben kunnen krij gen om zijn woning te splitsen en ook zou hem bouwvolume geweigerd zijn. Voorzitter: De heer Koopman is niets geweigerd wat betreft zijn voorgenomen woningsplitsing, doch er moet voldaan worden aan de rijksnormen. Bouwvolu me voor een nieuw huis is door de heer Koopman niet aangevraagd. Volgens de heer Wansink zou de heer E. Schipper ook bouwvolume geweigerd zijn. Ook dit is volgens de Voorzitter beslist onjuist. Schipper is medegedeeld, dat 't uitbreidingsplan eerst moet worden vastgesteld, voordat hij kan bouwen. Laat deze man toch rustig blijven. Hij heeft enkel reden om in de handen te klappen. Ik kan mij van al deze mensen, aldus de Voorzitter, niet begrijpen, dat ze niet eventjes naar mij toekomen of naar de gemeente-architect om te vragen hoe of hun geval er nu precies voorstaat. Met het bestuur van de Coöp. Boeren leenbank „Holten" werd dezer dagen nog weer gesproken over het aankopen van grond in het complex Boskamp, doch overeenstemming is niet bereikt. Voor de Een praatje over 't grasland. Wat is nu de beste methode om ons grasland zo voordelig en zo doelmatig mogelijk te gebruiken? Wel, natuurlijk in de eerste plaats om voor 't vee voldoende en goed gras te hebben in de zomer, maar ook om vol doende en goede kwaliteit hooi en kuil- voer te winnen voor de winter. Met de laatste twee punten raken we direct al het zeer belangrijke onderwerp: rund- voerwinning voor de winter voor ons rundvee. Vertel dan eerst maar iets over de beweiding, want hier zijn we, hopen we, al gauw weer aan toe. Goed, allereerst dan het weiden. We gaan er vanuit, dat het grasland in goede conditie is, d.w.z. dat het gras bestand goed is en ook de bemesting goed in orde is. Voor een doelmatige en voordelige manier van beweiding is nodig, dat de percelen niet te groot zijn. De ideale grootte is ongeveer 5 are per stuks grootvee. Dus b.v. voor 10 koeien moe ten de percelen ongeveer 50 are, dit is Vz ha., groot zijn. Als 't gras een hand breed hoog is, kan men op zo'n perceel van 5 are per stuk grootvee 58 dagen weiden, ook al afhankelijk van de me thode van beweiding, n.l. rantsoenbe weiding of gewoon omweiden. Waarom eigenlijk die kleine percelen? Wel, in de eerste plaats hebben de koeien dan steeds jong gras. Als de koeien lopen in grote percelen, waarin 14 dagen of 3 weken geweid wordt, groeit het gras natuurlijk ook. Men krijgt daar door meer en grotere geilpollen die blij ven staan en er wordt veel gras vertrapt. Het resultaat is een ruige weide. Dit wil len we juist niet hebben. Grote perce len met een slecht grasbestand of die geen stikstof krijgen zijn niet gauw ruig, maar deze, hebben we in 't begin afge sproken, laten we buiten beschouwing. Dit komt practisch niet meer voor. Wie dit niet in orde heeft, moet proberen hierin zo gauw mogelijk verbetering aan te brengen. In de tweede plaats houdt men bij kleine percelen de zaak beter in de hand. Men heeft dan meer trappen. En dit is juist zo belangrijk. Bij een teveel aan gras door gunstig weer en snelle gras- groei kan dan een perceeltje worden overgeslagen en blijven liggen voor hooi- of kuilvoerwinning en bij slech tere groeiomstandigheden is men niet zo afhankelijk, omdat tijdig stikstof ge zaaid was. In de derde plaats is, doordat wat meer stikstof wordt gebruikt en het grasland beter verzorgd wordt, in totaal minder oppervlakte voor beweiding nodig. Er kan daarom meer gehooid of gekuild worden of een koe meer worden gehou den. Dus maar steeds stikstof zaaien; en die geilpollen, hoe zijn die dan te voor komen of weg te krijgen? Ja, steeds stikstof zaaien achter d( koeien aan. De beste methode is alsvolgt: Het perceel wordt, laten we zeggen, ii 58 dagen afgegraasd. Ook al afhanke lijk van dagrantsoenering of gewooij voorweiden. Als de koeien er uit zijn komt het paard 2 of 3 dagen in het per ceel. Deze eet vrij goed geilpollen weg Dan worden de mestflatten verspreic en stikstof gezaaid, ongeveer 100-150 kg kalkammon per ha. Van deze methode vaste regel maken. U zult zien, dat U op deze manier prachtige weiden houdt; Voor de mestverspreiding is 'n goede weidesleep van veel belang. Deze kan! om kosten te besparen, zo nodig door 'l bedrijven, die dicht bij elkaar gelegen zijn, gezamenlijk worden aangeschaft. Dat was een hele opgave, maar it moet toegeven, dat hier niet veel tegen in te brengen is. Het zal alleen iets meer werk kosten. Wel iets meer werk, maar zo krijg je plezier van je grasland en wat 't be langrijkste is, er zijn veel voordelen aan verbonden. Maar nu geloof ik, dat ik toch wel enkele punten heb, waar u geen ant woord op weet. Er zijn le. veel land bouwers, die geen electrische afraste ring hebben, wat m.i. toch wel nodig is, in elk geval zeer wenselijk, als je kleine; percelen wilt inrichten. Ten tweede liggen de percelen vaak erg verspreid; en ten derde komen dan ook velen in; moeilijkheden met het drinkwater. U hebt gelijk. Tot hiertoe hebben we gedaan alsof deze bezwaren niet beston-' den. We zullen alle drie bezwaren even nagaan. Inderdaad is het moeilijk om, hier een afdoend antwoord op te geven. le. Electrische afrastering. Als. de percelen ongeveer aaneengesloten lig gen is het nog steeds aan te raden elec trische afrastering aan te schaffen. Is de ligging wat ongunstiger, dan kan mis schien in sommige gevallen in combi natie worden afgerasterd. Deze kosten zijn gauw weer verdiend, doordat min der werk nodig is, minder palen en min-! der draad. In de meest ongunstige ge vallen is electrische afrastering uitge sloten. Gewoon afrasteren met twee scherpe draden is ook altijd mogelijk. Men zou dan de percelen iets groter kunnen nemen. 2e. Het verspreid liggen der percelen. Dit komt vaak voor en is een moeilijk punt. Gedeeltelijk is hier het antwoord bij punt 1 reeds gegeven. Misschien kan, worden aangesloten bij anderen, die in de buurt electrische afrastering hebben. Ook kan 'n batterij-toestel worden aan geschaft en deze verplaatsen met de koeien. Dit hebben reeds meerderen en het bevalt goed. Er zijn goede batterij toestellen in de handel. Het derde punt: de drinkwatervoor ziening, is vaak niet zo hopeloos als het lijkt: a. soms kan een verplaatsbare ton de uitkomst geven; b. een groot perceel kan ten opzichte van de drinkbak op verschillende manieren worden afgeras terd; c. het kan ook lonend wezen, dat een pomp wordt verplaatst of dat een nieuwe erbij wordt geslagen. Dit zijn punten, die elk bedrijf afzonderlijk moet bezien. Bij sommigen zal geen oplossing kunnen worden gevonden, maar bij an deren is hier nog wel wat te bereiken. Maar U hebt straks de ruwvoerwin- ning voor de winter genoemd. Ja, dit moet voor een groot gedeelte van het grasland komen. Maar ons ge sprek wordt te lang. Dus hierover nog even in 't kort. Een goed ruwvoerrantsoen van eigen bedrijf voor de koeien houdt de kosten van de wintermeik belangrijk lager. Als een goed ruwvoerrantsoen per koe per dag na de st. knollentijd is al vaak ge noemd: 8 kg. hooi, 12-15 kg. kuilvoer en 20 kg. voederbieten. Om deze kilo's te krijgen moet per stuk grootvee 25-35 are worden gehooid, 15-20 are worden ge kuild en 3-5 are bieten worden ver bouwd. De oppervlakte voor hooiwin- ning houdt natuurlijk sterk verband met het feit of men kort of lang (oud) gaat maaien. Bij deze oppervlakten en bij een vrij goede opbrengst is er ook in de stoppelknollenperiode hooi beschikbaar. Zowel voor hooiwinning als voor kuil voerwinning is naast de kilo's de kwa liteit van even groot belang. Bij het ruwvoeronderzoek blijkt soms, dat 1 kg. jong gemaaid hooi meer waard is dan 2 kg. oud gemaaid. Precies hetzelfde geldt voor kuilvoer. Daarom steeds meer het advies: Kuil in met toevoeging van A.F.V.-zuur, melasse of met de Harde- landmachine. En voor de hooiwinning zijn ruiters wel haast onmisbaar om jong gemaaid gras droog te krijgen. Om zoveel mogelijk jong te maaien is spreiding van de hooitijd noodzakelijk. Hulpmiddelen hiertoe zijn: a. Een per ceel vroeg inkuilen. Men heeft dan te vens 14 dagen eerder nagras dan van de hooipercelen die begin Juni worden ge maaid. b. Een perceel voorweiden. Hier aan zit op hoge grond enig risico. Zo wordt een gedeelte van de te maai en oppervlakte voor hooiwinning ver schoven, waardoor meer kan worden gemaaid in jong stadium. Op deze ma nier komen ook de in 't voorjaar ge weide percelen aan de Ijieurt, waardoor we prachtige weiden krijgen. Indien we het gras jong maaien moeten we ook meer oppervlakte hebben om aan de kilo's te komen. Het ideaal is düs, dat al het grasland 1 keer gemaaid wordt, hetzij voor hooi, hetzij voor kuilwinning. Nu, dit was geen kleinigheid en som migen zullen wel zeggen: dat is niet te doen. 'k Geef toe, dat het een hele stap is voor degene, die nog niet in deze rich ting gewerkt heeft. Voor iedereen is het misschien ook niet mogelijk, maar als we er samen van overtuigd zijn, dat ons bedrijf en ons inkomen er door verbe terd kunnen worden, zijn we al 'n hele stap vooruit. De Ass. R.L.V.D., W. RIETBERG.

Holtens Nieuwsblad | 1954 | | pagina 2