RECLAME Holtens Nieuwsblad De geschiedenis van Petertje Knabbel als „autorenner Kou.Griep?PAMP® Een brief uit Nieuw-Guinea. 23. Nu krijgt Petertje een reuze idee. Van die notedop kan hij een mooi karretje maken. De assen kan hij van de lucifers maken. En een stuur moet er ook komen. Pietertje zit zwaar te denken, hoe dat alles moet. Hij begint er zowaar pret in te krijgen. Straks van een hoge heuvel af met een grote vaart... Maar waar haalt hij het gereedschap vandaan? Dan schiet hem meneer Huppel, een vriend van zijn vader, te binnen. 24. Met een lucifer in de hand holt hij weg naar meneer Huppel. Die heeft gereedschap genoeg. Dat mag hij vast wel gebruiken. Hij tikt met de lucifer tegen de deur van meneer Huppels huisje. Direct gaat de bovendeur open. Petertje vertelt haastig aan meneer Huppel wat hij van plan is enof hij nu zijn gereedschap mag gebruiken? Huppel is een vriendelijke baas en lacht om het verhaal van de kleine man. het voordeel, dat hun mess is ingericht in de verwarmde vertrekken van hotel „'t Losse Hoes", terwijl de onderoffi cieren en manschappen hun prakje in hun onverwarmde tent of in de vrije na tuur moeten consumeren. Ook ten aanzien van de verwarming van de tenten, waar de bureaux zijn on dergebracht, door middel van oliekachels, doet men bij deze oefening de nodige ervaringen op. Als de krant verschijnt is de oefening, die Dinsdag begon, al weer afgelopen, maar als er sneeuw komt, blijft men mis schien nog een weekje bivakkeren. De meeste deelnemers zullen nu wel hopen, dat het niet begint te sneeuwen, om maar gauw weer naar de meer comfortabele kazernes ;in Den Haag of Apeldoorn terug te keren. CAUSERIE OVER KRAAM. VERZORGING. Maandagavond der vorige week hield de Boerendochtersvereniging in het Sta tionskoffiehuis van de heer M. Kalfster- man haar jaarvergadering. De presidente, Mej. J. H. Wolters, opende deze vergadering met de wens, dat 1954 een goed verenigingsjaar mocht worden. De secretaresse, Mej. J. Nij- land, las het jaarverslag voor. Het aan tal leden bleef ongeveer gelijk, n.l. 26. De penningmeesteresse, Mej. H. Steven®, gaf een financieel overzicht over 1953. Uitgegeven was f 90,31de inkomsten be droegen f 102,09, zodat er een batig saldo was van f 11,78. Mej. H. Nijland gaf nog een verslag van de Najaarsvergadering van 12 December 1953 te Zwolle. De Bondslanddag wordt dit jaar te Zwolle gehouden. De aftredende bestuursleden Mej. H. Stevens en Mej. B. Volkerink, werden met algemene stemmen herkozen. Mej. J. Reilink kwam als nieuw lid in het bestuur, dat daarmede weer voltallig werd. Er werd nog een nieuwe kascom- missie voor 1954 benoemd. Na de pauze sprak de kraamverpleeg ster, Mej. D. Maats, over haar opleiding en haar werk. Het was een goede lezing, die met grote aandacht werd gevolgd. Er werd nog even de aandacht gevestigd op de lezing voor de Plattelandsvrouwen' door Zr. Meijboom op Vrijdag 22 Jan. en op de vergadering van Vrijdag 5 Febr. waar Ds. van Arkel zal spreken voor Jong Holten en de BDV over: „De cultu rele plaats van de agrarische jongeren in onze samenleving". Na ,het gezamenlijk zingen van het Bondslied werd deze vergadering door de presidente gesloten. COÖPERATIE BOEKTE GOEDE RESULTATEN. De Goöp. Aan- en Verkoopvereniging „Holten" maakte in het afgelopen boek jaar een gunstige ontwikkeling door, zo kon de voorzitter, de heer G. Stam, in de Donderdagavond van de vorige weck in het café van de heer G. Vruggink ge houden goed bezochte ledenvergadering verklaren. De resultaten geven, ondanks diverse prijsverlagingen der voederartikelen, re den tot tevredenheid. De omzetten stegen met niet minder dan 37 wagon van 10 ton in waren en met bijna f 112.000,in geld. Zij bereikten daarmede het ander half millioen. Hadden alle leden, zo ver klaarde de heer Stam, hun benodigdhe den voor de volle honderd procent bij de vereniging betrokken, dan had men ze ker dit jaar een omzet van 5.000,000 k.g. behaald. Ledentegoed steeg. De leden moeten er nog meer van doordrongen zijn, dat het hier hun eigen zaak geldt, die met een groter omzet de onkosten per eenheid kleiner kan maken. Na gedane afschrijving op basis van de vervangingswaarde tot een bedrag van bijna f20.000,blijft er een netto over schot wan f 5.288,95, waarvan het be stuur rond f4000,wil boeken op de ledenrekcning, die daarmede het niet te versmaden bedrag bereikt van bijna f 12.000,Dit bedrag zal weder op de boekjes van de leden worden bijgeboekt. De rest gaat naar de reserves, welke de laatste jaren belangrijk zijn toegenomen. De voorzitter wees er op, dat na de bevrijding belangrijke verbouwingen en aanschaffingen hebben plaats gehad, o.m. een nieuw kantoorgebouw, 3 garages, 12 boxen voor opslag, vergroting koekenkel der, aanschaffing aardappelstomers enz., welke een bedrag van ruim f 75.000, gevergd hebben. Wanneer men bedenkt, aldus spr., dat al de gebouwen thans nog voor f 64.800,op de balans staan, dan kan men zelf nagaan, dat de oude ge bouwen reeds geheel zijn afgeschreven. Deze resultaten zijn bereikt door een drachtige samenwerking van leden, afne mers en personeel, dat hij, met inzon derheid de directeur, de heer M. Bouw huis, dank bracht voor de nauwgezette plichtsbetrachting. Verslagen goedgekeurd. Na dit opgewekte openingswoord van de voorzitter werd voorlezing gedaan van het verslag over het boekjaar 1952-1953 en werd de balans goedgekeurd. Bestuursleden herkozen. Het periodiek aftredende bestuurslid, de heer J. W. Rietberg en de drie com missarissen, de heren H. Meijerman, II. Landeweerd en H. Stevens, werden met bijna algemene stemmen herkozen. Na de rondvraag hield de Inspecteur van het Centraal Bureau te Rotterdam, Ir. H. Vos, een inleiding over interne aangelegenheeden van het bedrijf, die bij droeg tot verdieping van het inzicht van de aanwezigen in de bedrijfsvoering. Met een dankwoord aan Ir. Vos en de opgekomen leden, sloot de voorzitter tc ruim 10 uur deze vergadering. LEVERANCIEKSBIJEENKOMSX VVM. Melkaanvoer steeg met 17,5 pet. Reinheid de basis van een goed bedrijf. In de jaarlijkse bijeenkomst van de VVM-leveranciers, die Woensdagavond in „Amicitia" werd gehouden, heeft de be drijfsleider, de heer Joh. den Besten, na dat een woord van welkom was gespro ken, verschillende mededelingen gedaan over de gang van zaken te Holten. Wij zijn over Holten, aldus de heer Den Besten, best tevreden en we zijn in 1953 in onze verwachtingen zeken niet teleurgesteld. Het aantal leveranciers steeg met 30 en bedraagt momenteel reeds 350. De aanvoer aan het ontvang station in de Look steeg in 1953 met 17,5 procent en bedroeg niet minder dan 5,5 millioen kilogram. De prijs van de melk lag iets beneden die van 1952, doch was toch nog zeer behoorlijk. De VVM heeft de concurren tie van de omliggende coöperatieve be drijven met glans kunnen doorstaan en veelal lag onze prijs boven die van an dere fabrieken. Ook de kwaliteit van de aangevoerde melk stemt tot tevredenheid, doch het kan en moet nog beter. In de nabije toe komst zal uitbetaling naar kwaliteit plaats hebben, zodat het van het allergrootste belang is, dat een hoogwaardig product aan de fabriek wordt afgeleverd. Nadat de heer Den Besten de leveran ciers dank had gebracht voor het gestelde vertrouwen en tevens een hartelijk woord van dank was gesproken tot de melkrij ders en het personeel voor de ondervon den medewerking en plichtsbetrachting, werd het woord gegeven aan de heer Ir. W. Zuidema, Rijkszuivelconsulent voor Overijssel te Zwolle, die een inleiding hield over het belangrijke onderwerp: „De export van onze zuivelpro ducten Het is, aldus Ir. Zuidema, op dit mo ment nog niet mogelijk een nauwkeurig overzicht te geven betreffende onze uit voer-opbrengst, doch uit de globale cij fers mogen we toch wel reeds conclude ren, dat Nederland ook in 1953 een bui tengewoon vooraanstaande plaats heeft ingenomen op het gebied van de zuivel- export. We zijn met onze boter voor 70 pet. aangewezen op het buitenland. Het bo- tergebruik liep de laatste jaren sterkj terug, als gevolg van de hoge prijs. Toch is de boterprijs bij ons lager dan waar ook ter wereld; *55 procent van onze kaasproductie gaat voor export weg. Melkpoeder is bijna uitsluitend een ex portartikel en met condens hebben we de eerste plaats veroverd op de wereld markt. We zullen ons met onze zuivelindustrie moeten blijven richten naar het buiten land en steeds moeten vragen: Wat be geren onze klanten. De kwaliteit van\ onze producten moet aan de hoogst mo gelijke eisen voldoen. We moeten niet al leen concurreren wat de prijs, maar bo venal wat de kwaliteit betreft. De basis voor een volwaardig product wordt gelegd op onze melkwinncnde be drijven en wat eenmaal op het bedrijf is verprutst, kan in geen enkele fabriek weer worden goedgemaakt. Helaas wordt op menig bedrijf nog niet die zorg aan de melk besteed, die er aan besteed moet worden voor het maken van een volwaardig product. Aan het slot van zijn inleiding stond Ir. Zuidema nog stil bij de toekomstmo gelijkheden op het gebied van de zuivel- export. Het is gevaarlijk om hierover voorspellingen te doen, doch een feit is, dat er grote gebieden zijn (o.a. India) met een bevolking zo groot, dat wij er ons geen voorstelling van kunnen maken, die graag onze zuivelproducten zouden willen importeren, doch die hiervan moe ten afzien als gevolg van betalingsmoei lijkheden. Er wordt echter ook op zuivelgebied meer internationaal samengewerkt en ho- penlijk wordt voor de moeilijkheden, die er nu nog zijn, een oplossing gevonden, zo besloot Ir. Zuidema zijn leerzame inleiding. Na de pauze waarin door de heer Den Besten een consumptie werd aange boden werd een drietal films ver toond. Deze films, die Betrekking had den op de zuivel, vielen buitengewoon in de smaak. De heer Van Loo sprak aan het slot van de goed bezochte vergadering woor den van dank tot Ir. Zuidema voor zijn gehouden lezing en het vertonen van de films. Blijkens mededelingen van de heer Den Besten behoren de moeilijkheden, die er waren gerezen ten aanzien van de K.I., zeer binnenkort tot het verleden, nu een zelfstandige K.I.-vereniging werd opge richt. Twee stieren van het zwartbonte veeslag werden reeds goedgekeurd en ook de M.R.Y.-stier, die werd aange-| kocht, zal een dezer dagen worden ge keurd. DISCUSSIEGROEP GEVORMD. Met het enthousiasme van de jeugd heeft Dinsdagavond een groepje jongeren het besluit genomen om hier een dis cussiegroep op te richten op neutrale grondslag wat de politiek en de gods dienst betreft, maar niet, zoals verkeerd- lijk door ons werd opgevat, om deze be langrijke terreinen des levens buiten de discussie te stellen. Jaap Kater had de leiding van de ver gadering en allen gaven zich na zijn uit eenzetting onmiddellijk op om een dis cussiegroep te vormen, die door het be zoeken van toneelvoorstellingen, concer ten, bioscoop, maar bovenal door het la ten komen van sprekers, de problemen van cultuur, politiek en godsdienst aan een bespreking wil onderwerpen. Het moeten vooral samenkomsten worden van jongeren van alle gezindten, die hun ge- dacliten over de huidige samenleving in discussie stellen. Er zal een bijdrage worden geheven van 35 cent per samen komst, waarvan de eerste gehouden zal worden op Zaterdag 6 Februari a.s. in hotel Hol term an. H. Sprokkereef werd voorlopig als secretaresse aangewezen, terwijl de aanwijzing van een penning meester zal volgen wanneer de club defi nitief haar vorm zal hebben gekregen. Zij zal de naam dragen van Jongeren-dis cussiegroep Holten. De leeftijdsgrens werd bepaald van 16 tot 25 jaar, doch ook ouderen zullen voorlopig niet van het deelnemerschap worden uitgesloten. JAARVERGADERING CBTJO. De leden van de afdeling Holten van de Ghr. Jonge Boeren- en Tuindersorga nisatie kwamen Maandagavond in jaar vergadering bijeen, onder voorzitterschap van de heer W. Aanstoot, die deze bijeen komst met gebed opende na het geza menlijk zingen van Ps. 66 vers 1 en het lezen van Ps. 144. De voorzitter sprak hierna een woord van welkom, waarbij hij zich in 't bij zonder richtte tot de heer Berkhof, ass. Landbouwvoorlichtingsdienst. In zijn openingswoord wees de voor zitter op het zojuist ingetreden jaar en wenste hij alle leden een voorspoedig '54 toe, zowel persoonlijk als voor het be drijf, waarin ieder werkzaam is. De secretaris, de heer J. Meijer, las hierna de notulen, waarna de penning meester, de heer J. W. Hulsman W.zn., het financieel verslag uitbracht. Hieruit bleek, dat er over het afgelopen jaar een voordelig saldo was van f 54,plus de premie van de varkensmestwedstrijd. De commissie voor de kascontrole, bestaande uit de heren G. Beldman en B. Dijkink, had boeken en bescheiden in orde bevonden en weshalve werd de pen ningmeester decharge verleend voor zijn gevoerd beheer. Tot leden van de kascontrolecommissie 1954 werden benoemd de heren B. Dij kink en J. Meijerink. Vervolgens werden door de heren G. Brinks en W. Hulsman, commissieleden van de kalveropfokclubs, mededelingen gedaan betreffende de te houden keu ringen. Er zal een reglement worden vastgesteld, hetwelk zo spoedig mogelijk aan de leden zal worden toegezonden. Hierna werd door de heer E. Stam G.zn. een inleiding gehouden over het onderwerp: „Fokleer en erfelijke eigen schappen". Inleider betoogde, dat men bij de veestapel van thans wel degelijk moet letten op goed en gezond fokma- teriaal, waarbij men de erfelijke éigen- schappen van de voorouders niet uit het oog moet verliezen, zowel van de bouw als de productie-eigenschappen, daar bei den van het allergrootste belang zijn met het oog op een rendabele bedrijfsvoering. Bij de bespreking, die hierop volgde, werd van gedachten gewisseld over dit zo actuele onderwerp. Verder werd nog gesproken over do Provinciale Jaarvergadering, die op 10 Februari a.s. te Zwolle zal worden gehou den. De meeste leden gaven zich op voor het bezoeken van deze vergadering, zodat er zeer waarschijnlijk een extra bus zal rijden. Bij de rondvraag bedankte de heer J. W. Stam als bestuurslid. De voorzitter dankte de heer Stam, die vele jaren lid van het bestuur is geweest, voor al het werk, dat hij steeds met veel lust en lief de heeft verricht in het belang van de afdeling. Nadat nog enkele zaken van onderge schikt belang waren afgehandeld, werd deze goed bezochte jaarvergadering door de heer Stam met dankgebed gesloten. IJSVERMAAK OP „DE NOORDPOOL". Wie wordt er kampioen van Hol ten? Zaterdagmiddag a.s. zullen op dé ba nen van de „Noordpool" wedstrijden ge organiseerd worden voor de jeugd tot en met 18 jaar. Zowel de jongens als meis jes zijn naar leeftijd ingedeeld in yier groepen. Woensdagmiddag a.s. is door liet be stuur van de ijsclub een grote hardrijderij uitgeschreven voor dames en heren (in woners van de gemeente Holten), om het kampioenschap van Holten. Voor Woensdagavond 3 Februari a.s. staat een groot gecostumeerd ijsfeest op het programma. Voor nadere bijzonderheden venvijzen wij naar de advertentie in dit nummer. Van onze oud-plaatsgenoot, de heer B. H. Soer, ontvingen we uit Nieuw- Guinea onderstaande uitvoerige brief, voor plaatsing in Holtens Nieuwsblad, waarvoor we hartelijk dank zeggen. Redactie H. N. SORIDO, 3 Januari 1954. Geachte Redactie. Deze brief bereikt u wel wat later dan in de bedoeling zal hebben gelegen. Maar al die buitenlandse Holtenaren zullen toch wel niet in één keer tegelijk hun stem kunnen laten horen in het Holter Nieuwsblad. Ik kreeg uw brief wat laat, doordat ik in de Kerstvacantie met de oudste jongens aan het kampe ren was. In de vacanties ga ik er meest al met een stel op uit. In de herfstvacantie hebben we een looptocht van een dag of vijf gemaakt langs verschillende kampongs. Eerst hier de Zuidkust langs naar 't Oosten, naar een kampong Opiaref. De goeroe (onderwijzer en tevens gemeente-voor- ganger) in die kampong ken ik heel goed. Deze kampong ligt een kilometer of 30 hier vandaan en de weg er heen is voor Nieuw-Guinea begrippen vrij goed. De jongens nemen dan hun mondharmonica mee en al zingend en spelend van Piet Hein e.d. gaan we er dan op uit. Als we een kali tegenkomen (kali riviertje) dan gaan de kleren uit en nemen we een lekker verfrissend bad. Ik had met de kampongs afgesproken, dat men voor ons eten zou zorgen, zodat we niet te veel hoefden mee te sjouwen. Verder gaf de bestuursambtenaar ons nog een brief mee voor verschillende kamponghoof den en hij stuurde een paar lopers voor uit die onze komst aankondigden, zodat we nooit onvoorbereid ergens aankwa men, want dan is er vaak geen eten ge noeg of de mensen zijn allemaal weg en in de tuinen aan het werk. Deze tuinen liggen vaak uren ver lopen van d? kam pongs verwijderd. Waar mogelijk speel den de kinderen na aankomst een voet balwedstrijd tegen de kinderen uit de kampongs. Voetballen is hier wel de meest populaire sport en ze presteren heel wat. Het is verbazend, dat ze na zo'n dertig kilometer te hebben gelopen nog de moed opbrengen voor 'n partijtje voetbal. De tweede dag werd het wat moeilij ker. We wilden n.l. doorsteken naar de Noordkust, deze weer in Westelijke richting langs trekken tot aan de kam pong Korem, die ongeveer tegenover So- rido ligt. Sorido dus aan de Zuidkust en Korem aan de Noordkust. Van Korem is het dan nog een kilometer of 40 door de rimboe naar Sorido terug. De door steek naar de Noordkust hebben we in twee gedeelten gedaan. De eerste dag naar Masih, een kampong midden in de rimboe. Het was lang geen gemakkelijke tocht en de mondorgels bleven wel in de zak. We moesten veel kali's door waden en veel heuvels beklimmen, maar het was de moeite waard. De natuur is overweldigend mooi en de kampong is prachtig gelegen. Er was geen school, doch wel een kerkje met een goeroe- indjil (godsdienstonderwijzer). Bij deze goeroe overnachtten we. Voor het huis was die opgave te zwaar, want midden in de nacht zakte de hele santekraam door de vloer. Ik bofte, omdat ik op 'n soort rustbank sliep, die op aparte palen door de vloer op de aarde stond. Deze huizen staan op palen dit huis had wel bijzonder hoge palen, zodat ik de kinderen als het ware in een soort af grond beneden me zag liggen, nadat ze met vloer en al naar beneden gezakt waren. Afijn, we hebben ons maar lekker omgedraaid en zijn rustig door gaan slapen. De volgende dag door naar de Noordkust, waar we over het strand van de Stille Oceaan verder trokken. Die Stille Oceaan is helemaal niet zo stil. Een paar uur van te voren hoor den we, als we op een heuvel stonden, de geweldige branding al te keer gaan. We passeerden verschillende kampongs totdatwe de kampong Mangkbos be reikten. Daar woonde een der leerlin gen en we overnachtten in de paal woning van zijn vader. Het gedeelte van de kust van Mangkbos tot Korem is niet zonder gevaar. De steile koraalrot sen dalen loodrecht af in de zee, die bij vloed en met stormachtig weer een ieder die er langs zou gaan te pletter zou slaan tegen de rotsen. We wachtten dus tot het eb werd en toen was het ge deelte wel te begaan, als er maar flink haast gemaakt werd voordat de vloed weer opkwam. We hebben het gehaald, maar ik doe het nooit weer. Sommige gedeelten zijn haast onbegaanbaar. Diepe spleten in de rotsbodem geleiden de golven van de branding tot aan de steile rotskust. Wie door het terugstromende water van zo'n golf meegesleurd wordt, is niet te redden. Mijn djongos (bediende) liet, doordat hij struikelde, op een gegeven moment al mijn bagage in zo'n spleet vallen. Ik zou alles kwijt geweest zijn als er niet net op dat moment een grote roller van een golf aan kwam spoelen en het hele pak weer op de rotsen gooide. (Slot in 't volgend nummer). Officiële publicaties. Burgemeester en Wethouders van Hol ten vestigen er de aandacht van belang hebbenden op, dat ingevolge artikel 5 van de pleegkinderenwet het hoofd van een gezin of inrichting, waarin een pleeg kind wordt verzorgd en opgevoed, ver plicht is van de opneming van het kind binnen „een week schriftelijk kennis te geven aan burgemeester en wethouders. Ook van het vertrek of van het over lijden van een pleegkind moet aan bur gemeester en wethouders schriftelijk worden kennis gegeven. De bovengenoemde kennisgevingen mogen uitsluitend geschieden op door de Minister van Justitie vastgestelde for mulieren. Deze formulieren zijn ter ge meente-secretarie verkrijgbaar! Onder pleegkind wordt in het alge meen verstaan een minderjarige beneden de leeftijd van achttien jaar, die bij anderen dan zijn ouders, voogd of bloed en aanverwanten tot en met de derde graad, wordt verzorgd en opgevoed. Overtreding van artikel 5 der pleeg kinderenwet wordt gestraft met geld boete van ten hoogste duizend gulden. Holten, 26 Januari 1954. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De burgemeester, W. H. ENKLAAR. --z. - De secretaris, S. SIKKES. PARTIELE HERZIENING VAN HET UITBREIDINGSPLAN IN HOOFD ZAAK EN VAN HET UITBREIDINGS PLAN IN ONDERDELEN VOOR HET Z.G.N. ZOMERHUISJESTERREIN. Het hoofd van het gemeentebestuur van Holten brengt ter openbare kennis, dat van 1 Februari 1954 af gedurende veertien dagen voor een ieder ter inzage ligt: le. een partiële herziening van het uitbreidingsplan in hoofdzaak voor het grondgebied der gemeente Holten; 2e. een partiële herziening van het uitbreidingsplan in onderdelen voor ter reinen, gelegen tussen de Markeloseweg en de Borkeldsweg (het z.g.n. zomer huisjesterrein). Deze herzieningen zijn vastgesteld bij besluiten van de raad dezer gemeente d.d. 27 Januari 1954. Binnen zes weken na afloop van bo vengenoemde termijn kunnen de belang hebbenden, die zich met bezwaren tot de raad hebben gewend, bij Gedeputeerde Staten bezwaren tegen deze herzienin gen indienen. Holten, 28 Januari 1954. Het hoofd van het gemeente bestuur voornoemd, W. H. ENKLAAR, Burgemeester. dient „begeleid" te worden door actueel nieuws uit Uw voorzieningsrayon. Alleen in dat geval bezit ze de nodige „prikkel" tot actie en overleg en voert ze aldus tot groter omzet. Bedenk eens hoeveel aan goede reclame vastzit. Haak in op de goodwill die het algemeen verspreide nieuwsblad voor U gèkWéekt heeft ook als Uw zaak eens in de nieuwskolommen wordt be licht, wanneer daarvoor een speciale reden is. Adverteer in

Holtens Nieuwsblad | 1954 | | pagina 3