Uil het plaatselijk parlement Event „De klok terug" Alleen eelat Toen de vertegenwoordiger van „Hol- tens Nieuwsblad" in zijn nu al haast traditionele „kerstboodschap" aan de technische medewerkers van „Holtens Nieuwsblad" terloops aanstipte, dat „we voor de drempel van het eerste lustrum" stonden, heelt een onzer niet geaarzeld hierop in te haken en vanzelfsprekend de allerbeste wensen uitgesproken voor de toekomst van „Holtens Nieuwsblad". Eigenlijk hadden we dit wel gaarne terstond m „bredere kring" willen doen, maar ziet: Telkens werden we hierin gehinderd door de „inhaalbehoefte", waarmede de allernodigste nieuwsvoor ziening moest worden gedekt, of, om 't eenvoudiger te zeggen: De redactie kon de plaatsruimte immers veel beter ge bruiken. Niet, dat we niet overtuigd zijn van het feit, dat men de technische ploeg van „Holtens Nieuwsblad" gaarne de gele genheid had gegund haar beste wensen voor het weekblad te ventileren, daar niet van. Maar in de keuken van een krant is het bijna immer een vreselijk gedrang. Dat is nu eenmaal „de aard van het beestje". In een keuken wor.den ook messen gedragen en U weet wel: daar zou nog een heel verhaal aan vast te breien zijnof, bijvoorbeeld, de koks die het mes steeds maar „scherp" heb ben, daar eigenlijk wel immer toe ge rechtigd zijnenzovoorts. Daar willen we het echter niet over hebben. Stel bovendien, dat de redactie zou zeggen: „Waar bemoeien die lieden zich mee". Geachte lezers, wie ge zijt, stel U ge rust: Neemt van ons aan, dat ons stukje zonder enige pretentie is, maar werke lijk ontsproot aan het oprecht verlan gen, dat het 't „Holtens Nieuwsblad" in de toekomst in alle opzichten goed mag gaan; dat U, als redactie, administratie, als lezers en adverteerders, er steeds „tot leringhe ende vermaack" en niet 't minst ook tot profijt gebruik van moogt maken (geen zaak is immers groot ge worden zonder reclame ziet U wel, dat „het gif" in de „staart" zit)) en dat het zijn tweede lustrum en volgende „kroonjaren" in blakende welstand tege moet mag gaan, steeds getuigenis af leggend van de sterke gemeenschap waarbinnen het zich als een graag ge ziene gast bevindt. Nu er toch volop plaatsruimte is: Van harte proficiat! De technische medewerkers van „Holtens Nieuwsblad". Verkouden en hoestende kinderen Mijnhardt's Kinder Hoestsiroop Verzachtend, Losmakend, Hoeststillend De wethouderssalarissen weer aan de orde. Verdeling van de bouw volumen een moeilijke zaak. In de eerste vergadering van dit jaar heeft de burgemeester, Mr. W. H. En klaar, de raadsleden en hun gezinnen Woensdagavond een gelukkig 1954 toe gewenst. Hij herinnerde aan het onge luk, dat het oud-lid, de heer W. Lan- duwer, is overkomen bij het snoeien van bomen en sprak de hoop uit, dat deze spoedig weer geheel hersteld in de kring van de zijnen mocht terugkeren. Een circulaire van Ged. Staten van Overijssel, waarbij deze het advies vra gen van de raad inzake de verhoging van het presentiegeld voor de raads- en commissievergaderingen, bracht weer 't onvoldoende peil van de wethouders salarissen naar voren. Ged. Staten stel len voor het presentiegeld voor de raad op f 6.50 en voor commissievergadering op f 3.25 per vergadering te bepalen. De raad heeft wel een voorstel van B. en W. om tot verhoging over te gaan in een vorige vergadering van de hand gewezen, maar de burgemeester was van oordeel, dat hem deze verhoogde bedra gen zeker toekomen en dat men dan ook beter bij G.S. kan aankloppen om de wethouders een betere bezoldiging te geven, omdat die buiten elke verhouding komt te staan met de vergoeding, welke de raadsleden kunnen ontvangen. Enkele leden voelden geen behoefte aan verhoging van de presentiegelden, maar men was het er unaniem over eens, dat de wethouderssalarissen onvoldoen de zijn. Alleen weth. Teeselink vond de discussie niet aangenaam, maar moevt zich bij de meerderheid neerleggen, die besloot het voorstel van G.S. te aanvaar den, onder voorwaarde, dat het dage lijks bestuur over de wethouderstrak tementen het nodige zal schrijven. Verordening Verloven A ingetrokken. Destijds zijn voorschriften in 't leven, geroepen waaraan verlofslokaliteiten A moeten voldoen, aldus de voorzitter, voornamelijk met het doel om de stich ting van prutscafétjes tegen te gaan. Waar telkens voor bestaande lokaliteiten ontheffing moet worden verleend en de voorschriften omtrent de hygiëne van privaten en urinoirs in de politieveror dening kunnen worden vastcele^d, stel len B. en W. voor deze bestaande veror dening in te trekken en de algemene politieverordening aan te vullen. Aldus werd besloten. Op een vraag van de heer Jansen zei de burgemeester, dat de lokaliteit van de heer Beumer nu, acht iaar na de be vrijding, zeker aan de eisen zal moeten gaan voldoen. B. en W. zullen dit met de heer Beumer opnemen. Wijziging uitbreidingsplannen. Een tweetal onbetekenende wijzigin gen van de uitbreidingsplannen in hoofd zaak en van het zomerhuisjesterrein werden zonder op- of aanmerkingen vastgesteld. De raad verenigde zich met het voor stel van B. en W. om in het complex; Boskamp een tweetal percelen bouw terrein aan te kopen van de heren H. Nijkamp en G. J. Schuppert voor een bedrag van bijna f4000. Nogmaals de subsidies. Een uitvoerige toelichting gaf de voorzitter bij het verzoek van 't Kraam- centrum Zuid-West Overijssel te De venter om het subsidie te verlenen van f 1.50 per dag en per verzorgde zuige ling. Nu het Kraamcentrum van de Prov. Vereniging in Zwolle eerlang gaat ver dwijnen, heeft het plaatselijke Groene Kruis zich bij het Centrum te Deventer aangesloten, dat van de overige aange sloten gemeenten ook deze subsidie ont vangt. De bedoeling is, dat op de duur de kraamvrouw tien dagen de beschik king krijgt over een verzorgster, die zo mogelijk intern is. Nadat wethouder Teeselink nog op de prachtige werking van deze kraamver- zorging had gewezen, ging de raad met het subsidie accoord. De V.V.V-. had een adres ingediend om de haar verleende subsidie met f 250 te verhogen en f 100 te willen voteren voor de reclame van de Vijfhoek. De voorzitter wees er op, dat er wel eens critiek ook van zijn zijde op het werk van de V.V.V. was geweest, maar dat deze mensen toch belangeloos de verbetering van de positie van de middenstand en de gemeenschap na streven. Dit verdient zeker de medewer king van de gemeente. Om echter ook de verbetering van de bijdragen der leden, o.a. van de belanghebbende hotelhouders en zakenlieden te stimuleren, willen B. en W. voor elke f 100, welke aan parti culiere bijdragen binnenkomt f 50 sub sidie stellen met een minimum van f 500 en een maximum van f 1000. Daaren boven willen zij voor de propaganda van de Twentse en de Vijfhoek V.V.V.'s voor 1954 nog f 275 en voor 1955 nog f 100 beschikbaar stellen. Onder voorwaarde van inzage van kas en boeken en het zitting nemen van een lid van hun col lege als gedelegeerd lid in het bestuur van de V.V.V. Zal worden toegestaan. De voorzitter wees er op, dat dit geen kwestie van wantrouwen is, maar een maatregel welke ook t.a.v. andere ver enigingen wel wordt toegepast en goed is omdat de gemeente een vrij belang rijk bedrag voor dit werk beschikbaar stelt. Naar aanleiding van de opmerking, van de heer Veneklaas Slots, dat dit een vrij groot bedrag kan worden, merkte de voorzitter op, dat hiermede een groot plaatselijk belang wordt gediend. De Holtense Hand- en Naaiwerkschool kreeg een subsidie van f 500. Bij het adres van de L.R.V. „De Berg- ruiters" merkte de voorzitter op, dat B. en W. op het gehele culturele terrein wel iets zouden willen doen ten aanzien van de subsidiëring. Zij stellen zich voor om de betreffende vereniging hierover aan te schrijven. De heren Dikkers en Soer waren het met de voorzitter niet eens, dat de rui tersport een culturele of folkloristische levensuiting is; wel beaamden zij zijn opmerking, dat zij iets betekent voor de opvoeding van de boerenjongeren. De heer Landeweerd toonde zich een principieel tegenstander van deze ver dergaande subsidiëring. Hij meende, dat nu men de noodzakelijkste subsidies had verleend, vermeden moet worden, dat de vereniging op de overheid gaat leu nen. Het initiatief gaat er zo uit. Wethouder Teeselink was het met de heer Landeweerd niet eens. Er ligt hier voor de gemeente door financiële -Jiulp een opvoedende taak, terwijl er nog een behoorlijke prikkel -overblijft voor het eigen initiatief. Besloten werd deze zaak bij de be groting 1954 onder ogen te zien. Grootlichtverbruikers. Naar aanleiding van contacten met de zakenlieden stellen B. en W. voor het tarief voor elcctrische stroomlevering aan winkels, café's, hotels en dergelijke zaken iets gunstiger te stellen, zodat er voor de betrokkenen een mogelijkheid inzit, indien zij niet over de piekbelas- ting heenkomen,, om wat voordeliger stroom af te nemen. De raad ging er terstond mee accoord. Rondvraag. Een beoordelingskwestie door de Schoonheidscommissie, welke de heer Soer aansneed, bleek niet geheel te lig gen op het vlak, dat deze zich voorstel de. Het ging om een op 6 Augustus inge diende bouwaanvrage, toen de gemeen te nog niet bij de Schoonheidscommissie was aangesloten. Hetzelfde lid drong er nog eens op aan bij Ged. Staten steun te krijgen voor verharding van de autoweg door de Hol- terberg, welke dringend noodzakelijk is en waarvan de aanvrage, naar spr. meen de, in het vergeetboek dreigde te raken. De voorzitter beloofde deze zaak, die nog steeds loopt, nog eens nader in Zwolle te bespreken. Op een verzoek van de heer Klein Velderman om de piekuren na Januari bij het lengen der dagen wat later te stellen kon de voorzitter direct geen uitsluitsel geven. Hij zal een en ander met de leider van het G.E.B. opnemen. De heer Klein Velderman vroeg ook verbetering van een bocht in de Evetj es- weg. De heer Landeweerd vroeg welke maatstaf door B. en W. wordt aangehou den bij de verdeling der bouwvolumen. De voorzitter antwoordde op deze vraag van de heer Landeweerd, dat B. en W. met de Woningcommissie hebben gesproken, omdat deze ook maar eens haar mening moest zeggen. Ook met de belangen der particulieren wordt reke ning gehouden, maar men kan zo maar niet zeggen: zoveel zal de gemeente er bouwen en zoveel door particulieren. Het gaat bij de toewijzing aan particu lieren niet om de draagkracht, maar om de oplossing van de woningnood. Er zijn al wat vergunningen de deur uit, maar nog geen afwijzende beschikkingen. Het rijk stelt bij het verlenen van bouw- premie geen grens, maar subsidieert de gene, die van de gemeente vergunning krijgt om te bouwen. Het rekent daarbij op het goede beleid van het gemeente bestuur. Er kan geen grens worden getrokken, zoals wethouder Teeselink verlangt, maar B. en W. hebben zich te schikken naar de urgentie, waarbij wel eens een geval moet worden overgeslagen. Niet de bedrijfsvoering mag doorslaggevend zijn, maar de opheffing van de woning nood is primair. Het dagelijks bestuur is volledig ver antwoordelijk. Het ligt in het voorne men om binnenkort met 4 blokken van 2 woningen te beginnen. Later komen er misschien nog 6. Om de particuliere bouw te bevorderen, is tegen de heer Koopman gezegd: Zie maar eens vast, wat je doen kimt met je plannen. Na dit woningpraatje kwam Ir. Ren- tjes ter vergadering en ging men in be sloten zitting om het uitbreidingsplan te bespreken. zijn Mijnhardt's Poeders als de naam Mijnhardt er op voorkomt. JAARFEEST MEISJESCLUBS „MARTHA" EN „JONG LEVEN". Ondanks de koude kwamen Woensdag avond heel wat belangstellenden in Irene het jaarfeest bijwonen van de meisjes clubs „Martha" en „Jong Leven". Mevrouw Jolink opende de avond met een liturgie. In haar openingswoord heet te zij allen hartelijk welkom, in het bij zonder de afgevaardigden van kerke- raad, plaatselijke en naburige verenigin gen. De dames A. Koopman en J. Brink man brachten het jaarverslag in dicht vorm, waarin groei en bloei van de clubs tot uitdrukking kwamen. Toen hierna het doek openging, wer den wij verplaatst in de tijd van de strenge Pharo's van Egypte, die het Is- raëlietische volk in zijn land op wrede wijze verdrukte en trachtte uit te roeien. Het bekende Bijbelse verhaal van „Mo- zes in een biezen kistje" werd in dit leke- spel op vaak ontroerende wijze uitge speeld en werkelijk gemaakt. Dineke Voordes las het betreffende bijbelgedeel te. In de dialoog van de twee Egyptische vroedvrouwen (Fenneke Groteboer en Mine Kolkman) werden wij nader bij het gebeuren bepaald. De dienaressen van de prinses (Mine T^lfman, Aaltje Mane schijn, Jetje Nijlana en Janna Weijers) zijn het niet eens wat betreft de behan deling der Hebreeën. Eén van hen, zelf van half-joodse afkomst, neemt het voor hun op. Heel mooi was de scène, waarin Jochébed (Annie Stevens) besluit haar kindje te vondeling te leggen, en Mirjam (Mientje Dollekamp) het broertje in een biezen mandje tussen het riet legt. De prinses (Marietje Bieleman) ontfermt zich over hem. De costuums (op „eigen atelier" ver vaardigd) drongen bewondering af, even als het goed verzorgde décor. Een geanimeerde pauze met tractatie en verloting volgde. Het tweede deel van de avond vormde het blijspel „Freule Josephine" in 5 be drijven. Freule Josephine (Bertha Schut te), een ongetemde wildzang, wordt door haar grootmoeder de barones (Riekie Westerik J.) ten einde raad ter opvoe ding in huis gedaan bij Dr Frans Has- selman (Fokke Petter), een jonge leraar, die met zijn moeder (Zwaantje Stitte- laar) samenwoont. Na enkele jaren on der de strenge tucht van Frans Hassel- man en de liefderijke zorg van diens moe der, is de freule inderdaad in haar voor deel veranderd. De jonge leraar vat lief de op voor het spontane, open meisje, maar verbergt dit zorgvuldig, omdat hij een adellijk meisje boven zijn stand acht. De liefde blijkt na een ongeval, dat Jose phine overkomt, wederkerig en samen met een nichtje (Bertha Schippers) be raamt zij een list om de trotse Frans een bekentenis te ontwringen. Zij laat zich schaken door haar broer (Wim Runne- boom) en in een worsteling tussen deze en de leraar ontvalt Frans het hoge woord, waarop Josephine gewacht heeft, n.l. een bekentenis van zijn liefde. Het stuk werd vlot voor het voetlicht gebracht. Bijzondere lof komt toe aan de hoofdrolspelers: Mej. B. Schutte, die ge knipt was voor de rol van de freule, en de heer F. Petter, die de leraar op uit stekende wijze vertolkte. Behalve de reeds genoemde spelers (sters) mag zeker nog Marietje Stevens vermeld worden in haar rol van de dienstbode Geertrui, en Toosje Huzen en Bertha Boode in hun ondankbare rollen van de roddelende da mes Spinzo ook de heer J. Steunenberg als de stoere chauffeur. Ook de kleinere bijrollen werden verzorgd gespeeld. Het grimeerwerk was bij de heer Drent in goede handen. Het dankwoord, dat Mevr. Knipscheer richtte tot spelers en regisseurs (de heer E. Koopman voor „Freule Josephine" en de heer Breed veld voor het lekespel) was dan ook zeker op zijn plaats. Een aandenken werd overhandigd. De avond werd besloten met Gez. 282 „Blijf bij mij, Heer, want d' avond is nabij". GESLAAGD VOOR HET DOCTORAAL. Onze oud-plaatsgenoot, de heer J. Jansma van der Ploeg, thans woonachtig te Diepenveen, slaagde dezer dagen voor het doctoraal examen economische we tenschappen. DOOR VALLENDE TAK ERNSTIG GEWOND. Onze plaatsgenoot, de heer W. Lan- duwer, heeft Vrijdagmiddag van de vo rige week bij het snoeien van bomen bij zijn boerderij een zware tak op het hoofd gekregen, waardoor hij ernstig werd ge wond. Hij zakte bewusteloos ineen en moest het huis worden binnengedragen en terstond naar het ziekenhuis worden vervoerd. Hier werd een schedelbreuk fractuur geconstateerd. Zijn toestand was de eerste dagen zeer zorgwekkend, maar er schijnt thans een kleine kente ring te komen in zijn toestand, zodat er enige hoop is, dat de heer Landuwer dit ongeval te boven zal komen. GEEN GELUEDS- OF BEELDOMROEP OP DE HOLTERBERG. Onlangs zijn in de dagbladen berichten verschenen dat het Hoofdbestuur van de P.T.T. zou overwegen, op de Holter- berg een steunzender voor de radio-uit zending op te richten, tevens beeldom- roep. Het voornoemd Hoofdbestuur heeft ons op onze vraag bericht, dat het na be studering van diverse factoren onge wenst is gebleken plannen te ontwikke len tot het stichten van een zender voor geluids. of beeldomroep op de Holter- berg. Voor onze omgeving zijn hiermede dus de plannen van de baan. IN HET STAMBOEK. Door de Inspecteur van het Ned. Rund vee Stamboek, de heer R. W. Weijers, werden de volgende koeien ingeschreven Marijke met b77 punten, eig. Joh. Jansen; Linia bc 76 punten, en Trui- da 4 met bc +,76 punten, eig. H. Meijer- man; Betje niet b78 pt., eig. J. W. Temmink, en Lena met bc 76 pt., eig. G. W. Baltus. De eenjarige stier Piet van de heer W. J. ten Den werd voorlopig ingeschre ven met bde tweejarige stieren van de Coöp. K.I. Vereniging „Z.W. Over ijssel" werden als volgt definitief inge schreven: Lieskes Bernard b 82 pun ten, Roland b en 80 punten en Irma's Paul ben 78 punten. PRIMA STIEREN AANGEKOCHT. Door de Coöp. K.I. Vereniging „Zuid- West Overijssel" te Dijkerhoek zijn weer een paar beste stieren aangekocht van het rood-bonte veeslag. De eerste is „Berta's Erwin", gefokt door de heer Woestenenk te Laren (Gld.) en aangekocht van de heer T. Veldwijk te Terwolde, ingeschreven met de volle b. De tweede stier is „Decias Boris", een z.g. dubbele Boris, vader „Boris" en moe ders vader eveneens „Boris". Hij is aan gekocht van de heer H. J. Jansen Borg man te Baak (Gld.). De afstammingslijsten wijzen op prima productiecijfers met veel melk en over de 4 vet. Zij worden ondergebracht in het K.I.- station te Dijkerhoek. JAARVERGADERING H.M.V. Dinsdagavond werd in café Maats de jaarvergadering gehouden van de Hol tense Muziekvereniging H.M.V. onder presidium van de heer A. Westerik. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer G. Brands, bleek o.m., dat het ledental ongeveer op peil was gebleven. De penningmeester, de heer B. Maats, maakte in zijn financieel verslag over '53 gewag van een klein batig saldo. De commissie voor kascontrole, die bestond uit de heren H. Meerman en W. Koopman, had boeken en bescheiden in orde bevonden. Tot leden van de kas controlecommissie 1954 werden benoemd de heren W. Koopman en T. Verveda. Met 20 stemmen voor en 11 tegen werd een voorstel van het bestuur om de ver plicht aftredende bestuursleden niet her kiesbaar te stellen, aangenomen. In de. plaats van de aftredende bestuursleden B. Maats, H. Oolbekkink en J. Verveda werden gekozen de heren F. J. Schup pert, J. Schippers en G. Broekmaat. De heer Schippers werd tot penningmeester benoemd. In een hartelijke toespraak dankte de heer Westerik de scheidende bestuurs leden voor het vele werk, dat zij in het belang van de vereniging hebben ver richt. Met algemene stemmen werd besloten om dit jaar deel te nemen aan een con cours, waarbij tevens besloten werd om zo gauw mogelijk (Hemelvaartsdag of Pinkstermaandag naar het concours te gaan. De voorzitter deed een dringend beroep op de leden om alles op alles te zetten, zodat het beoogde doel, het be halen van de eerste Federatiewimpel, zal worden bereikt. Trouw bezoek aan de wekelijkse repetities is eerste eis. Door de voorzitter van de Supporters vereniging, de heer J. Wiggers, werd in een korte toespraak gewezen op de goede samenwerking, die er tussen H. M.V. en de Supportersvereniging in het afgelopen jaar is geweest, van welke samenwerking beide verenigingen finan ciële voordelen hebben gehad. Na gehouden rondvraag werd deze ge zellige jaarvergadering, die door tal van dames werd bezocht, door de heer Wes terik met een kort woord gesloten. K.N.M.V.-FILMAVOND. De Motor- en Automobiel club „De Holterberg" organiseerde Dinsdagavond in „Amicitia" een KNMV-propaganda filmavond, welke ondanks de koude vrij goed bezocht was. De avond werd geopend door de voor zitter, de heer Joh. van Geenhuizen, met een kort welkomstwoord. Door de heer Kuipers van de propa ganda-afdeling van de K.N.M.V. werden vervolgens tal van interessante films vertoond over de KNMV-kampioensrittcn, welke in het afgelopen jaar werden ver reden, o.a. van de TT te Assen, de races te Tubbergen cn de kampioensrit van Zuid Holland. Ook enkele prachtige films werden vertoond van de Beierse Alpen, Gramisch-Partenkirchen enz. Stafoefeningen in tenten bij twaalf graden vorst Oefening Surprise" moest zijn: „Oefening Diepvries". De Holterberg in de omgeving van ho- i tel ,,'t Losse Hoes" is in een legerkamp herschapen. Overal tussen de bomen van j deze met dennenbossen bedekte terrei- nen staan grote en kleine tenten opgesla gen, waarbij legervoertuigen staan ge parkeerd. Op de kruispunten der wegen I staan wegwijzers met ldeine gele bord- i jes, waarop met enkele letters en cijfers j de aanduiding der onderdelen is ver- meld. Legio telefoondraden zijn langs de wegen opgehangen en komen op centrale j punten samen cn langs de stoffige wegen rijden alle soorten legerauto's af en aan. Op tal van plaatsen staan diesel-aggrega- ten te gonzen, welke voor de opwekking van electrische stroom voor de verlichting der tenten zorgen en bij avond werpen kleine lantaarns, met in geperforeerde letters de namen der onderdelen op de wanden, een spookachtig schijnsel op de bospaden en wegen. De Staf van het le Ned. Leger Korps houdt hier onder leiding van zijn com mandant Luitenant-generaal A. T. C. Opsomer, onder niet bepaald benijdens waardige omstandigheden een grote staf oefening. Ongeveer 1000 officieren en manschappen bivakkeren hier dag en nacht bij een temperatuur van omstreeks 12 graden onder nul in deze tenten iri de bossen, omdat men de toestanden, zo als die zich in geval van oorlog kunnen voordoen, zo goed mogelijk wil benade ren. Deze oefening is reeds maanden van te voren voorbereid en het leek er reedg op, dat zij niet zou doorgaan, omdat de winter niet kwam opdagen, totdat nu en kele dagen geleden De Bildt toenemende vorst voorspelde en ons meteriologisch instituut de generaal welhaast zeker de toezegging kon doen van een behoorlijk strenge winterse periode. In de kring van zijn naaste medewer kers in de officiers-mess in hotel ,,'t Lösse Hoes", even behaaglijk om de kachel geschaard, heeft de generaal ons iets ver teld van de bedoeling van deze oefening. Vroeger zou men, aldus generaal Opso mer, onder dergelijke weersomstandighe den deze oefening niet gehouden hebben. Tegenwoordig denkt men daar geheel an ders over. Een onvoldoende geoefend le ger betekent in geval van oorlog veel gro tere verliezen, dan wanneer officieren en manschappen volledig getraind zijn en tegen alle voorkomende omstandighe den zijn opgewassen. Daarom is het o.m. noodzakelijk ervaringen op te doen met het gebruik van mensen en materiaal in geval van strenge koude. De legering in de bossen, de kleding en uitrusting eisen extra zorgen. Het behoud van een gere gelde watervoorziening vereist een nauw keurige bestudering en zelfs op de klein ste onderdelen, zoals telefoontoestellen en' andere apparaten, moet nauwkeurig ge let worden. Voor de staf van een leger korps eisen de verbindingen voortdurend grote zorgen. Bij deze oefening is de staf van het le L.K. door middel van telefoonlijnen en telexmachines verbonden met een veron derstelde Divisie Staf in een vooruitge schoven stelling aan het front. Vanuit de kazerne te Schalkhaar, waar deze staf in werkelijkheid gelegerd is, komen voort durend de berichten en verzoeken binnen, welke door de medewerkers van de gene raal, die deze plannen niet kennen, ver werkt moeten worden. Op deze wijze is dit hoofdkwartier voortdurend in actie, zodat er in de grote tenten, waar de bu reaux en apparaten zijn opgesteld, dag en nacht gewerkt wordt. De oefening draagt de naam van „Oefe ning Surprise"; zij is voor degenen, die haar moeten meemaken, beslist geen aan gename surprise. Eén van de officieren merkte dan ook op, dat men haar beter de naam had kunnen geven van „Oefe ning Diepvries". Waar het hier een stafoefening betreft, is liet aantal sterren en balken, dat men op de tunieken van de deelnemers aan treft, dan ook in verhouding veel groter dan bij andere militaire oefeningen. Zij wordt o.a. ook meegemaakt door een Amerikaanse en een Engelse officier en wordt geleid door brigade-generaal Valk. Voor de officieren, die wat meer ge wend zijn dan de soldaten, is het over nachten in tenten, bij deze winterse temperatuur, wel helem? *i baantje, .aldus de generaal, maar men heeft zich onmiddellijk aangepast en| tal van vindingen gedaan om op de veld bedden zo warm mogelijk te slapen. Voor alle mannen, van hoog tot laag, is het bij zo'n oefening plicht lijden en hoewel er natuurlijk stevig gekankerd wordt, kan er zeker niet gezegd worden, dat de stemming slecht is onder de jon gens. Het ergste is de nachtelijke koude, wanneer men bij een temperatuur van 12 13 graden slapen moet in een grote of kleine tent. Over het algemeen is het sla pen in de twee-persoons shelters nog het minst bezwaarlijk. Anderen brengen de nacht door in auto's of aanhangwagentjes, die als geïmproviseerde bedsteden dienst doen. Allen zijn van voldoende dekens, slaapzakken en warme kleding voorzien. Er moeten enkele gevallen zijn voorge komen van bevroren ledematen, zoals ons werd verteld, maar een officiële bevesti ging daarvan hebben we niet gevraagd. Het Rode Kruis zorgt, dat deze mensen onmiddellijk naar een ziekenhuis wor den vervoerd, zodat de gevolgen niet ernstig behoeven te zijn. Wij spraken een soldaat, die onderi vijf dekens heerlijk had geslapen. Zijn confrater had 's middags heerlijk gege ten. De voorgaande dagen was de bik minder goed geweest, maar dit is ook niet zo'n wonder wanneer men ziet, hoe het keukenpersoneel in overdekte kuilen in de grond maar moet trachten het menu zo goed mogelijk op tafel te brengen. Officieren en manschappen eten uit dezelfde keuken, al hebben de officieren

Holtens Nieuwsblad | 1954 | | pagina 2