Stille f lacht Waar 't alliji l Kerstfeest is VROUWEN RECLAME Holtens Nieuwsblad in de Luchtvaart. Contract voor levenslang. Eigenaardig lijkt het, dat we van vele bekende kerstliederen niet we- ten, wie de componist ervan is. Toch j is dit minder vreemd dan men zo op i het eerste gezicht zou denken om de 1 eenvoudige reden, dat deze kerstlie deren gelijk met de andere liedjes en wijsjes vaak het geval is uit het volk zijn gegroeid. Het volk leert zulk een lied en het weet niet, van wie, het volk wijzigt een lied en men weet niet waarom het dit deed en wie de wijziging voor 't eerst aanbracht. Natuurlijk, van de nieuwe, moder ne kerstliederen zijn de componisten wel bekend, maar van de meeste oude liederen staat geen componist aange geven. Tóch zijn die oude liederen het mooist; zij hebben zich ten op zichte van het nieuwe door de jaren heen kunnen handhaven, ock al worden zij in de loop der tijden ge wijzigd. Zijn dan veelal de componisten van de oude, algemeen gezongen kerst liederen niet bekend voor „Stille nacht, heilige nacht" moeten we een uitzondering maken. Een paar dagen voor Kerstmis 1813 geraakte het orgel van de St. Nico- laaskerk te Oberndorf, dat destijds door Frans Xaver Gruber werd be speeld, defect. De organist, die ook wel eens componeerde, was van me ning, dat daar iets tegenover gesteld moest worden. Op een gedicht, dat zijn vriend, de kapelaan Jozef Mohr, had vervaardigd, componeerde hij 'n eenvoudig wijsje en toen het kerk orgel de Eerste Kerstdag noodge dwongen moest zwijgen, voerde Gru ber met Mohr het nieuwe kerstlied voor het eerst uit. Organist-componist Gruber be speelde daarbij de guitaar, terwijl de dichter zijn „Stille nacht, heilige nacht" zong. De aanwezigen werden er zo door gegrepen, dat zij het lied dadelijk spontaan meezongen. Dat moet een bijzondere gebeurte nis zijn geweest, waar nog lang over werd gesproken, want toen in 't voor jaar van 1819 de orgelbouwer Man- racher uit Fügen te Oberndorf kwam, hoorde hij van het mooie Kerstlied, dat Franz Xaver Gruber had gecom poneerd en met zijn vriend Mohr had voorgedragen. De orgelbouwer vroeg en kreeg van Gruber een afschrift, dat hij meenam naar Tirol. Ook daar werd men door het lied zeer getroffen. Het ging van de een naar de anderde hele wereld door. Want vast staat, dat overal waar het Kerstfeest wordt ge vierd, het lied „Stille nacht, heilige nacht" wordt gezongen, zelfs door de inboorlingen van de Mentawai-eilan- den aan de Westkust van Sumatra. Toen enige jaren geleden 'n Austra lisch oorlogsschip daar het eiland Pagai aandeed en de opperhoofden met hun aanhang het schip bezoch ten, werd na een door de inboorlingen gegeven voorstelling community sin- ging beoefend. De inboorlingen lieten zich daarbij niet onbetuigd en zongen uit volle borst „Stille nacht, heilige nacht", in het Mentaweis, nadat de bemanning dit zelfde lied in-het Engels had ge zongen Van de componist Franz. Xaver Gruber weten wij nog, dat hij 25 No vember 1787 te Unterweizberg werd geboren en dat hij 7 Juni 1863 te Hal- lein overleed. Gruber was organist en koordirigent en hoewel hij waar schijnlijk wel meer liederen zal heb ben gecomponeerd, is hij verder als componist van weinig betekenis. Slechts één groot werk heeft Gruber de wereld geschonken. Als pilote, instructrice, stewardess en in de fabrieken. Misschien kent u namen van bekende vrouwen uit cle luchtvaartwereld.. Daar zijn bijvoordeeld Jacqueline Cochran en Jacqueline Aurioi, de Amerikaanse en Franse piloten, die met haar straaljager de geiuiusbarrière doorbraken. Daar zijn iNini hoesman-Visser, onze energieke bal lon-commandante; Eliy beyifert, die met haar zestien jaren ouze jongste zweef- vliegster is en Joep liuygrok, die op Schiphol het unieke beroep uitoefent van linkirainer-instructrice. En misschien keut u ook wel de namen van beroemde vrou wen uit de geschiedenis van de lucht vaart: Amelia Earhart, Jean Batten, Amy Mollison, Flelène Buclier en vele anderen, die bekend werden door de opzienbarende vluchten, die zij maakten. In Nederland was het Mevrouw De iiijk, die ais eerste Nederlandse met een vliegbrevet, veel naam gemaakt heeft. In Duitsland ver wierf lianna iieitsch een ongekende po pulariteit. Zij was (en is nog steeds) een bekende zweef vliegster. Bovendien vloog zij in '1938 met een helicopter binnen in de „Deutschland-halle". Ook tijdens de oorlog heeft Hanna, als testpiiote, veel gevlogen, zelfs met een bemande V-l. Ook Engeland heeft 'n bekende zweef- vliegster, die Ann Douglas heet. In Ne derland hebben we zelfs het zweefvlie gend echtpaar De Boer. Het toestel van de bekende zweefvlieger Eibert de Boer wordt door zijn vrouw Ans dikwijls start klaar gemaakt en zelf vliegt zijn vrouw al in een Olympia. Frankrijk kan bogen op de eerste en enigste vrouw ter wereld, die het gouden zweefvliegbrevet met drie diamanten draagt. Deze vrouw heet Mar- selle Choisnet en in Mei 1953 vloog zij van Parijs naar Bordeaux, een afstand van 505 k.m. Tevens maakte zij een re tourvlucht, die haar een wereldrecord op leverde. Jeugdrecord In Amerika maakte de kleine Betty Lee opzien door al op haar tiende jaar geheel alleen met een sport vliegtuigje de lucht in te gaan. Zij had het vliegen geleerd van haar vader en zij was het jongste meisje, dat ooit vloog. U bent er werkelijk nooit te jong of te oud voor om te leren vliegen. Zo vloog nog onlangs een 61-jarige Amerikaanse dame met cccn Beecheraf Bonanza sportvlieg- tuig over de Atlantische Oceaan van Amerika naar Engeland. Haar enige metgezel aan boord was een naviga tor, die voor haar de koers uit rekende, welke zij vliegen moest. Maar het sportkcistje werd geheel door haar zelf bestuurd. Ook 't parachute-springen is een sport, die veel vrouwelijke beoefenaars kent. Een bekende Franse vrouwelijke parachu- tiste is madarna Beliu, die kort na de oorlog ook boven Ypenburg gesprongen heeft. Zij kwam toen met naar keurig- witte overall in een moddersloot tereciit en werd toen, dik onder de modder, bo ven op een prachtige open Buick langs het enthousiaste publiek gereden. In Ca nada heeft men verpleegsters, die het parachute-springen beoefenen, zodat zij in geval van nood in afgelegen streken kunnen worden „gedropt" om hulp te bieden. In Australië is de 43-jarige Ger- truge J. MkKenzie een bekende pilote, die al meer dan 1450 solo-vlieguren heeft. Zij was het, die oorspronkelijk een vliegtuig zou laten meevliegen in de Christchurch-race, dat geheel door vrou wen bemand zou worden. De Amerikaan se Diana Bixby uit Californië, die sa men met haar man, Bob Bixby, een kleine luchtvaartmaatschappij heeft, zou dit toe stel vliegen, terwijl Constance Jordan, de enige vrouwelijke gediplomeerde vlieg- tuigbouwkundige in Australië, als boord werktuigkundige dienst zou doen. Zoals bekend heeft dit „vrouwenvliegluig" zich helaas op 't laatste moment uit de Christ- church-race teruggetrokken. Ook van Rusland is bekend, dat daar veel vrouwen in de luchtvaart werkzaam zijn. De Russische luchtmacht zou zelfs over een corps van vrouwelijke piloten beschikken. Russische zweefvliegsters heb ben tal van records veroverd en ook het parachute-springen moet in Rusland druk ker nadrukkelijk uitnodigend onder de neuzen der bezoekers duwt. Bak- chich. Als de ogen gewend zijn aan het schemerige keldergewelf, ontwa ren zij een met mozaiek versierde ab- sis met brandende zilveren lampen. En dan iets verder een grote gouden ster op de vloer met de woorden „Hier werd Jezus Christus geboren". Twee stappen verder staat een Engels sol daat (zo was het voor het conflict). Het is een Brits-Indiër, een Boeddhist. Engeland gebruikte bij voorkeur deze soldaten om deze geheiligde plek te bewaren tegen de Christenen, welke meerdere keren elkaar hebben trach ten te verscheuren wegens vermeen de „rechten". Onze ogen blijven staren naar de plek, waar eens Jezus zelf heeft ge legen. Een huivering gaat door onze leden en onze ogen gaan branden. Mannen en vrouwen komen kruipend naderbij en kussen de grond. Al onze kerstlyriek, de sneeuw, de sparrebo- men, alles is vergeten. Men zoekt naar woorden, naar herinneringen, maar 't is alsof het verstand stil staat en al leen deze plek en de zwakke mens is gebleven. Het mag hier dan vuil zijn en onverzorgd, er mogen soldaten ter bewaking nodig zijn, er mogen hier dan teveel opzichtige Oosterse ver sierselen aangebracht zijn, dat alles doet niets af aan het feit, dat hier de Christus werd geboren, hier waar het door het zwakke geslacht beoefend wor den. Honderdduizenden in de industrie. In de luchtvaartwereld zijn voor elke man of vrouw in de lucht vele mannen of vrouwen op de grond nodig. Daarom behoeft het u niet te verwonderen, dat er ook op de grond vele vrouwen zijn, die hun brood in de luchthaven verdienen. Zo werken er b.v. in de Amerikaanse vliegtuigindustrie niet minder dan '1350U0 vrouwen en in de Engelse vliegtuigfa brieken zijn het er 32000. Het totaal aan tal mensen, dat in de vliegtuigindustrie werkzaam is, bedraagt in Amerika 728000 en in Engeland 220000. We zien dus hoe belangrijk het percentage vrouwen is. Vooral tijdens de oorlog hebben, ook in Duitsland, honderdduizenden vrouwen in de vliegtuigfabrieken gewerkt. Maar ook nu worden er steeds meer vrouwen in de vliegtuigindustrie aangenomen. Zo wordt b.v. de Boeieng B-52 Stratofortress, een enorme achtmotorige straalbommenwer- per, voor 54 procent door vrouwen ge bouwd. Het is niet alleen in de vliegtuigindus trie, dat vrouwen hun brood verdienen. Zo werken er in Amerika nog 20.000 vrouwen bij de luchtvaartmaatschappijen, terwijl er 18.000 dienst doen bij de luchtmacht, marine-luchtmacht of 't ma rinierscorps. Hiervan zijn er bijv. 3000 die als „vliegende verpleegsters" mee vliegen in de transportvliegtuigen, die ge wonden vervoeren. Tijdens de Koreaanse oorlog vooral hebben deze vliegende ver pleegsters prachtig werk gedaan. Ook in Engeland doen duizenden vrouwen bij de vrouwelijke luchtmacht dienst en twee Engelse vrouwen mogen „RAF-wings" dragen. Tijdens de oorlog is er in Enge land door de vrouwelijke piloten onge looflijk veel gepresteerd. Zij vlogen de snelste jagers en zwaarste bommenwer pers van de fabrieken naar de operatio nele eskaders over. Meer dan 5000 vliegende gast vrouwen. Het meest aantrekkelijke meisjesbe- roep in de luchtvaart is nog altijd dat van stewardess. Er vliegen er nu over de gehele wereld meer dan 5000 rond. Er zijn in Amerika grote luchtvaartmaat schappijen, die er meer dan 500 in dienst hebben. De KLM heeft er ongeveer '150, want onze luchtvaartmaatschappij maakt naast stewardessen óók van stewards ge bruik. Eén van de KLM-stewardess en heeft een vliegbrevet en gaat soms wel- eens in de cockpit op de plaats van de tweede stuurman zitten, terwijl de ge zagvoerder natuurlijk een oogje in het zeil houdt. Tnx Terwindt, die thans in Canada verblijft en vroeger hoofd was van de KLM-stewardessen, werd tijdens de oorlog boven ons land gedropt en deed mooi werk voor het ondergronds verzet. Zo zijn en worden er in de luchtvaart wereld veel prestaties door vrouwen ver richt. Nagenoeg alle manlijke functies kunnen ook door vrouwen worden gedaan, soms zelfs beter door vrouwen. Belang rijk is b.v. het „plotten", het op kaart aanbrengen van meldingen van vliegtuig bewegingen. Vandaar dat ook thans in ons land duizenden meisjes bij de lucht macht worden aangenomen oru o.a. bij de luchtwachtdiensten werk te doen. KORT VERHAAL Inspecteur Alan Standruft mocht met Mïlly trouwen, als hij het mysterie „12 Novemberoploste. Nee, Milly, je behoeft er met mij niet meer over te praten, ik kan niet toe staan, dat jij die Standruft nog ontmoet. Hij is een beste kerel misschien, dat wil ik niet zeggen, maar die jonge inspec teurs van tegenwoordig denken maar, dat ze alles kunnen en alsof dat nog niet genoeg is, willen ze dan ook nog het! nichtje van de commissaris trouwen!" Commissaris Brendell stak een dikke sigaar op en blies een wolk rook zover de gezellige kamer in, alsof hij daarmee zeggen wilde, dat de kwestie Standruft voor hem niet meer kon betekenen, dan een onbeduidend affairetje. Standruft was nog niet zo heel lang in de stad, maar vanaf de eerste dag de beste, dat hij Milly had ontmoet, had hij zijn genegen heid voor haar niet onder stoeien of ban ken gestoken en vlug genoeg gemerkt, dat het meisje hem ook wel mocht. „Inspecteur Standruft is een bekwaam politieman, oom, dat weet U ook wel. Is hij niet speciaal hierheen gestuurd om het mysterie van „12 November" op te lossen „Waar hij geen steek verder mee is gekomen, al die vier maanden, dat hij nu hier rondlummelt", viel haar oom wel een beetje bars in de rede. Het was voor hem ook niet zo prettig geweest, dat Standruft hierheen gedetacheerd was. Hij had dat beschouwd als een brevet van minderwaardigheid en daarom deed het hem inwendig toch wei genoegen, dat die jonge kerel er evenmin iets van terecht bracht. Misschien was hijzelf toch wel een beetje geschrokken van zijn barse toon, want hij voegde er vergoeilijkend aan toe, dat hij geen bezwaar meer tegen een verloving zou maken, als Standruft er in zou slagen het mysterie werkelijk op te lossen. Schrale troost, dacht Milly, maar het is in ieder geval wat. 's Avonds zag Milly haar Alan toch. Dat heb je zo van die ondernemende jongelui, die bovendien nog erg verliefd zijn. Zij vertelde Alan, wat de oude ge zegd had. „Daar schieten we niet veel mee op", zei Standruft. Het ziet er naar uit, dat we binnenkort het onderzoek zullen moe ten staken, want ik zie geen enkel pers- geaarü politieman ook wei een zaax om dol bij te worden. Op klaarlichte dag, op een uur, dat de personeelsbezetting van het hulppostkantoor in de wijk west, juist tegen lunchtijd niet zo sterk was, was een kerel binnengestapt, had de 2 beambten in de kluis gedreven en was er met 12.000 dollar vandoor gegaan. Een gewone roof was daar nog wel overheen te komen. Er waren wel eens grotere bedragen gestolen. Maar het beroerdste was, dat de dader regelmatig de politie tartte met anonieme briefjes, allemaal ondertekend met „12 November". Dat was de datum, waarop de overval ge beurd was. Standruft vertelde dat alle maal nog eens. Hij had het haar al zo vaak verteld. „Het enige wat we van de dader weten is, dat hij erg met zichzelf ingenomen moet zijn. Daarop wijzen die briefjes. Hij is ijdel, hij daagt ons uit, daarom kunnen we het niet opgeven", zei Alan. „En we mogen het zeker niet opgeven, nu oom dat gevraagd heeft. Zeg Alan, er schiet me opeens iets grappigs te binnen. Ik vind, dat die onbekende misdadiger en mijn oom wel iets met elkaar gemeen moeten hebben. In feite is mijn oom ook wel ijdel. Hij wandelt graag met me door de stad, laat zich graag met me zien, hij duldt jou misschien niet, omdat hij dan al die voorrechten met jou moet delen. Je moet die „12 November" op een of andere manier uit zijn tent kunnen lok ken „We hebben alles al geprobeerd, maar zonder succes." Toen vertelde Milly opgewonden een lang verhaal en langzaam verhelderde de blik van Alan. Inderdaad, dat moest een kans zijn o-O-o Twee dagen later meldden de kranten in grote opmaak een nieuwe euveldaad van „12 November". Overval op het bijkantoor van de Milwaukee-Bank. Het hele stadje was in opschudding. Commis saris Brendell niet minder. Hij kreeg een vuurrood hoofd van opwinding, toen hij op de deur van de safe, waarin ook nu weer twee ambtenaren zaten, het briefje met de naam „12 November" ge plakt zag. Regelmatig in de komende da gen publiceerden de bladen de brutali teit van „12 November", die ook nu elke dag weer briefjes zond naar de po litie. Maar intussen werkte inspecteur Standruft onder hoogspanning. Geheime rapporten en boodschappen kwamen bin nen. Zij bevatten alleen maar namen en werden gestuurd door caféhouders en barkeepers. Tientallen briefjes, waaruit een bepaald hoopje met dezelfde naam beduidend groter werd, dan dat van alle andere namen tezamen. Een week later werd Sam Drower gearresteerd. Hij viel direct door de mand en bekende de over val op het postkantoor. „Maar met die Bank heb ik geen steek te maken", zei hij woest. „Dat weet ik", zei Standruft triom fantelijk, „want die overval heb ik zelf gepleegd. Alleen de directeur van de bank, Milly Brendell en ik wisten er van. We wilden jou uit je tent lokken en meenden, dat je voorzichtig navraag zou gaan doen in café's en bars om degene te vinden, die zo brutaal was om jouw pseudoniem te gebruiken. Daarom hadden we alle kasteleins gevraagd om nauwkeu rig aan te tekenen, wie van de klanten het gesprek op de overval zou brengen en ik moet zeggen, dat jouw naam er wel heel, heel vaak bij was. Toen zijn we alles nog eens nauwkeurig na gaan pluizen en kwam onomstotelijk vast te staan, dat niemand anders dan jij, Sam, die overval gepleegd kon hebben..... De commissaris kwam binnen. „Er staat buiten iemand op je te wachten", zei hij tegen Alan, „en dat is de enige mogelijk heid om jou levenslang te geven voor die overval op de Bank, brutale rekel, die je bent. En Milly als je medeplichtige zal die straf met je moeten delen." „Dat heb ik ook wel verdiend, com missaris", zei Alan schuldbewust, „ik heb die straf verdiend en zal die uitzit ten." Toen vloog hij naar buiten, recht in de armen van zijn stralende mede plichtige en een paar maanden later, op '12 November, tekenden ze samen het contract, voor levenslang! dient „begeleid" te worden door actueel nieuws uit Uw voorzieningsrayon. Alleen in dat geval bezit ze de nodige „prikkel" tot actie en overleg en voert ze aldus tot groter omzet. Bedenk eens hoeveel aan goede reclame vastzit. Haak in op de goodwill die het algemeen verspreide nieuwsblad voor U gekweekt heeft ook als Uw zaak eens in de nieuwskolommen wordt be licht, wanneer daarvoor een speciale reden is. Adverteer in: Wie wel eens een bezoek aan het Palestijnse land heeft gebracht en dan van Jeruzalem naar Bethlehem reisde, zal het opgevallen zijn, dat tussen beide plaatsen grote verschil len heersen, zowel uiterlijk als inner lijk. Jeruzalem is gedeeltelijk 'n zeer oude en gedeeltelijk een moderne stad. Ontelbare taxi's en autobussen j doorkruisen de stad op jacht naar slachtoffers onder de vreemdelingen, die meestal geen begrip van prijzen, j loven en bieden en de vele bakchich (fooien) hebben. Ook de mensentypen zijn er zeer verschillend. Men treft er de gewone Europeaan, de gebruinde Arabier, de Armeniër en de gladde Griek. Het is een en al leven en han del. Luidruchtigheid en Oosterse rust wisselen hier elk moment. Bethlehem daarentegen is een ste deke vol vrede en rust. De mannen zitten gehurkt en zwijgend langs de oude muren der huizen, de hoofddoek nonchalant maar bijna bevallig om de nek geslagen. Rustig, bijna bewe gingloos zitten ze daar, als hadden zij alle tijd ter hunner beschikking. De vrouwen met hun witte hoge en ty pisch gevormde mutsen stappen traag en statig door de nauwe straten. Alles ademt rust. Ergens klept een klokje, nu en dan weerklinkt de roep van een koe. Een man gaat met lome schreden naar de oude bus, waarmee ook wij hier zijn gekomen; hij draagt 'n klein tenen mandje, waarin twee witte duiven zitten te koeren. En dan daar ineens zien wij een oude baardige Arabier, licht gebogen, de knoestige loopstaf nog in de hand en over zijn schouders een lammetje. Het diertje hangt los over zijn schouders, de voor poten en het hoofd links en de achter poten over de rechterborst. Het is alsof wij een moment de goede Her der zien, zoals wij die kennen van de Bijbelse platen. Vrede gaat uit van Nog geen honderd stappen vanwaar wij nu staan is Jezus geboren en en kele honderden meters verder, buiten de oude stadsmuur, moeten bijna 20Ö0 jaren geleden de engelen het lied van de vrede op aarde gezongen hebben. Wij gaan naar de Basiliek der Ge boorte, die is opgericht boven de plek, waar eens liet Kindeke Jezus in de kribbe heeft gelegen. Het is er schemerig, vochtig en stil in deze basiliek. Het is er binnen een Oosterse schittering van goudmoza- iek, Byzantijnsche gepolichromeerde heiligenfiguren, iconen, kaarsen, zil veren lampen en dikke stoffige kolom men. Er hangt een geur van muffe, te lang gesloten kelderruimten en verbrande was, vermengd met de knoflook uitademingen van de fellahs en hun vrouwen, die met Oosters sen timent de beelden vurig kussen. Een in het zwart geklede vrouw komt bin nen en halverwege de kerk werpt zij zich ter aarde en op haar knieën be gint zij naar voren te kruipen naai de plek waar een groot verstard beeld uit de Oosterse kerk is opgesteld. Achter een kolom beginnen opeens een paar popes te kakelen en dan klinkt een vreemd grillig Oosters ge luid. Een stem is in deze ruimte ge vallen en vult de stilte met Oosterse modulaties, die nu eens aan het gillen van een angstig kind, dan weer aan het kraaien van een haan doet den ken. Vreemde echo's weerkaatsen zijn bizarre geluiden. En dan ineens bedenkt men, dat hier Christus is ge boren. Dit zou de schoonste plek op aarde moeten zijn. Een voortdurende blijde jubel van heerlijk schone stemmen. Maar het is er vreemd, Oos ters vuil en zo naargeestig als slechts het Oosten zijn kan. Een trap langs het koor voert naar de grot der ge boorte. Bij de ingang staat een pope, die waskaarsen aanbiedt met de

Holtens Nieuwsblad | 1953 | | pagina 3