Uit let plaatselijk parlement De geschiedenis van Petertje Knabbel als „autorenner" mm Ook Spierpijn OFFICIËLE PUBLICATIE Met de Zondagen puzzelen 13. Ineens spitst hij zijn oortjesWat is dat voor een geluid? „De wind", denkt Petertje. Neen, een scherp zingend geluid gaat door het korenveld. Hij voelt zich een beetje angstig worden. Was moe der nu maar bij hem. Het komt steeds dichterbij. Het is de boer die aan het maaien is. Dat begrijpt Petertje niet. Toch wil hij weten wat dat geluid betekent. Voorzichtig richt hij zich zo hoog moge lijk op. 14, Wat hij dan ziet, jaagt hem hevige schrik aan: een grote, sterke man snijdt met een lang mes de halmen af. Zijn oogjes'puilen uit van angst, zijn haren rijzen omhoog, de graankorrels vallen uit zijn open mond. „Als ik nu nog maar weg kan komen", denkt hij, maar hij durft zich niet meer te bewegen. O, o, wat een angst! Dat komt ervan, als je niet doet wat moeder zegt en meneer Prikstra heeft nog wel zo voor de boer gewaarschuwd! Bouwterreinen schaars en duur. Commissieleden herkozen. Klei ne verhoging reinigingsrechten. Afscheid van het oude jaar. De betrekkelijk korte en onbelangrijke agenda, welke de gemeenteraad Dinsdag avond in voltallige zitting te behandelen kreeg, is voor hem geen beletsel gewor den om zich in de laatste vergadering van het jaar nog vrij langdurig bezig te houden met de gemeentelijke problemen, welke bij de afhandeling hiervan om de hoek kwamen kijken. Het begon reeds met de bespreking van een eenvoudig briefje van de heer J. v. d. Berg te Rijssen en Mej. J. Hof man te Holten, waarin deze verzochten terwille van het vinden van een stuk bouwgrond ontheffing te willen verlenen van het bouwverbod liggende op de grond van de heer L. Klein Ovink aan de Raal- terweg, waarop ook de ambtswoning van de burgemeester is gebouwd. Adressan ten zagen zich geen kans om op een an dere plaats tegen een redelijke prijs bouwrijpe grond te kopen, terwijl op eigen grond aan de Kolweg niet gebouwd mag worden. De burgemeester, Mr. W. H. Enklaar, wees er op, dat de raad geen bevoegd heid heeft om deze ontheffing te ver lenen, omdat de bepalingen van het uit breidingsplan zulks niet toelaten. Slechts door dit plan te wijzigen zou aan het ver langen van adressanten kunnen worden voldaan. Spreker vond het niet bepaald elegant om op de bouw van de ambtswo ning te wijzen, omdat het uitbreidings plan reeds gewijzigd was, voordat hier een spade in de grond werd gestoken. Verder zal het de vraag zijn of B. .en W. bouwvolumen zullen kunnen beschikbaar stellen, omdat reeds vele aanvragers zijn voorgegaan. De heer Wansink zou een commissie willen benoemen, welke nagaat waar in de gemeenet gronden aanwezig zijn, die niet in cultuur gebracht kunnen worden en waarop huizen gebouwd zouden kun nen worden. De heer Aaftink meende, dat de grond aan de Kolweg ligt in de lijn van de be staande bebouwing, zodat het uitbrei dingsplan hier gewijzigd kan worden De heren Veneklaas Slots en Rietberg betreuren het, dat zo weinig grond be schikbaar is voor bouwterreinen en meenden, dat B. en W. hieraan wel grote aandacht moeten schenken. De heer Landeweerd meende, dat de particuliere bouw er mede gediend zou zijn, wanneer niet de belemmering van de bouwverboden er was. Het werd een compleet praatje over planologie, toen de Voorzitter er op wees, dat men overal maar geen burger- of arbeiderswoningen kan gaan bouwen en dat boerenland in boerenhand moet blij ven. Spr. wees er op, dat men de ogen open moet hebben voor de richtlijnen, welke er terzake van Uitbreidingsplannen bestaan. Eerstdaags komt het plan Bos kamp m behandeling, waarbij het ge meentebestuur een actieve grondpolitiek wil gaan voeren. Afkeurenswaardig noemde de Voorzitter het, dat men de prijzen van de gronden tot bijna 't waan zinnige opvoert, wanneer zij de bestem ming van bouwterrein krijgen. B. en W., zo deelde de burgemeester nog mede, staan afwijzend tegenover het verlenen van bouwvolumen aan hen, die elders werk hebben. Een probleem, waarop de heer Soer bij de rondvraag nog terug wenste te komen. Ten aanzien van het verzoek van adres santen werd besloten, dat hieraan t.z.t. aandacht zal worden besteed. 5 loonsverhoging. De raad had er geen bezwaar tegen, dat de 5 loonsverhoging voor het ge- meentepersoneel al vast berekend zal worden in afwachting van een wijziging van de salarisverotdening, waarbij B. en W., zoals de voorzitter het uitdrukte, en kele plooien willen glad strijken. Een kasgeldlening van f 150.000. ad rente werd z.h.st. goedgekeurd. Geen verhoging presentiegeld. Het voorstel tot verhoging van het pre sentiegeld van de raadsleden zelf, kon in de ogen van de heren Veneklaas Slots en Soer geen genade vinden. Zij meen den, dat, zolang de raad 's avonds ver gadert, een bedrag van f 3.50 voldoende is. Men wilde Amsterdam niet navolgen, dat f 20.per vergadering geeft. De Voorzitter meende, dat deze hou ding de raad siert, hoewel het de heren wel toekomt. De heer Wansink vond het een scheve verhouding een wethouderssalaris in Am sterdam f 15.000.en in Holten f 600. per jaar. Wethouder Teeselink wees er op, dat men de moeite wel achterwege kan la ten om te trachten hierin voor Holten verandering te brengen, aangezien Ged. Staten daaraan toch hun medewerking niet zullen verlenen, zoals in de praktijk is gebleken. De verhoging van het presentiegeld voor de woonruimtecommissie en de raadscommissie tot resp. f 4.en f 2.50 werd vervolgens goedgekeurd. Commissieleden herkozen. Tot leden van de woonruimtecommissie werden herkozen Mevr. J. Jansen-van de Brink en de heren J. H. Assink, G. J. Bouwhuis, G. Brands en J. Kroon. Als gedelegeerden in het bestuur van de bouwvereniging „Beter Wonen" wer den aangewezen de heren A. Jansen en E. Dikkers, terwijl de aftredende leden van de commissie tot wering van school verzuim, de heren B. H. Brouwer en A. J. Goldstein, werden herkozen. De Voorzitter bracht dank aan de woonruimte commissie voor de vervulling van haar moeilijke taak, aan de heer Derksen, welke als afgvaardigde in „Be ter Wonen" aftrad en aan de overige commissieleden. Reinigingsrechten. Een zeer langdurige discussie ontstond over het voorstel van B. en W. om de reinigingsrechten van f 5. per jaar te wijzigen in f 4.voor 1 maal ophalen en f 6.voor het tweemaal per week ophalen van het huisvuil. De heren Soer, Jansen en Aaftink meenden, dat belang hebbenden om het twee maal ophalen niet gevraagd hebben. Iedere gulden is er één, terwijl het voor de gemeente voor deliger is om één keer per week rond te gaan met de vuilnisauto. Nadat de Voorzitter betoogd had, dat de nieuwe regeling beter en voordeliger werkt en dat de gemeente er toch in het algemeen belang reeds behoorlijk geld bijlegt, werd het voorstel, met ge noemde drie leden tegen, aangenomen. Het afzonderlijijk per auto ophalen van vuil zal in het vervolg f 15.per vracht van 3 m.3 kosten, met een minimum van f 10. Goedgekeurd werd de aankoop van een stukje grond aan de Aalpolsweg van de heer J. Vukkink voor verbreding en ver betering van deze weg. Rondvraag. De heer Soer kwam hierbij nog even terug op het gezegde van de voorzitter, dat B. en W. geen bouwvolumen willen verlenen aan hen, die elders werkzaam zijn, en aldaar dus moeten trachten een woning te krijgen. Spr. meende, dat Holten dan een dode plaats zal worden, omdat dit stelsel de plaats ontvolkt. De Voorzitter was daarentegen van mening, dat eerst de mensen aan de beurt moeten komen, die hier in het arbeids- SLIPJACHT ACHTER DE MEUTE proces zijn opgenomen. De industrie plaatsen krijgen extra bouwvolumen, maar de mensen van hier willen niet weg. Wij zitten dan met het gebrek aan bouw volumen. Dat komt, aldus de heer Rietberg, om dat wij hier geen industrie kunnen krij gen. De heer Soer verzocht er bij de autoriteiten op te hameren, dat met de bouwvolumen hiermede rekening wordt gehouden, dat de mensen van het plat teland daar ook kunnen blijven wonen, omdat zij in de stad niet aarden. De heer Landeweerd vroeg inlichtin gen over een lokaliteit voor de ambtenaar van de Landbouwvoorlichtingsdienst. De Burgemeester zeide, dat men de mensen niet naar café's wil laten gaan, maar dat het Rijk geen 70 gulden wil betalen voor verlichting en verwarming van een vertrek in het gemeentehuis. Hij kon het systeem niet bewonderen, dat het Rijk de kosten maar weer op de ge meenten wil afschuiven. Een lokaliteit is er, mits de dienst een kleine vergoeding wil geven. Nadat de heren Wansink, Veneklaas Slots en Rietberg nog gesproken hadden over verschillende wegen en de heer Dik kers informates had ontvangen over klachten ten aanzien van Deventer werklozen op de wegen, hield de Voor zitter een afscheidsspeech over het oude jaar, waarin hij dank bracht aan de raadsleden en de ambtenaren en uitvoerig stilstond bij hetgeen tot stand kwam en bij de plannen voor 1954. Wij hopen hier op nog nader terug te komen. De Burge meester wenste allen met hun gezinnen een gezegend kerstfeest en een voor spoedig nieuwjaar. De heer Veneklaas Slots bracht als oudste raadslid de voorzitter dank voor zijn hartelijke woorden en wenste ook hem en zijn gezin een gezegend kerst feest en een goed begin in het nieuwe jaar. rheumatische ponen "ft U wee met DE MEUTE WORDT IN 'T VELD GEBRACHT. KERSTZANG IN DE NED. HERV. KERK. Het Kerkkoor der Ned. Herv. Kerk zong Zondagavond in het tot de laatste plaats bezette kerkgebouw een Kerst cantate met orgelbegeleiding, declama tie, soli en duetten. Ds J. H. Israël leidde de dienst en las, na in gebed te zijn voorgegaan, Psalm 98. Onder leiding van de heer Joh. F. He- leenders zong het koor, in stille aan dacht beluisterd door de talrijke kerk gangers, de cantate „Osanna in Excel- sis", op een kamerorgel begeleid door de heer A. Koopman Jr. Deze cantate, waarin de komst en de geboorte van Christus bezongen wordt, is voor een belangrijk deel gebaseerd op bestaande gezangen. De inleiding begint met een solo voor tenor, gezongen door de heer A. Reilink: „Maak TJ op, wordt verlicht, want Uw licht komt, des Heren heerlijkheid gaat over U op. Wamt zie, donkerheid be dekt de aarde en duisternis de volke ren, maar over U gaat de Here op, Zijn heerlijkheid schijnt over U." Het koor valt dan in met het le vers van Gezang 30. Daarna volgt declamatie uit de Schrift door Ds Knipscheer, af gewisseld door koorzang, waarna een solo voor bariton, gezongen door de heer G. J. Aaftink: „Bekeert U, want het ko ninkrijk der heem'len is nabij". Zo gaat deze lofzang voort met daar tussen talrijke duetten voor sopraan en tenor, zeer verdienstelijk gezongen door mej. Ada Koopman en de heer Reilink, welke met hun soli een belangrijk aan deel hebben in deze uitvoering. Van veel kleinere omvang zijn de soli zeer gevoelig gezongen door mej. Toosje Sig- ger als mezzo-sopraan. De cantate eindigt in een lichte cli max met de stemmen van het vrouwen koor „Ere zij God in den hoge", gevolgd door de mannen met „Hoor, de eng'len zingen d' eer" en van duet en koor „van de nieuwgeboren Heer". Het is niet gebruikelijk in de kerk te applaudiseren, maar ware deze zang avond in een ander gebouw gehouden, dirigent, koor en solisten, alsmede de clamator en begeleider hadden zeker 'n dankbaar applaus in ontvangst te nemen gehad. Zij gaven, gezien de omvang van het koor, een zeer mooie en verdien stelijke uitvoering van deze Kerstcan tate. PSEUDO-VOGELPEST. Bij de pluimveestapel van de heer J. Wegstapel aan de Deventerweg is een geval van pseudo-vogelpest geconsta teerd. Op last van de veeartsenijkundige dienst is de gehele pluimveestapel opge- KERSTWIJDING PLATTELANDSVROUWEN. In de reeks van Kerstwijdingen, wel ke tegenwoordig voor de Kerstdagen gehouden worden, heeft de afd. Holten van de Bond van Plattelandsvrouwen in de zaal van hotel Hol terman Vrijdag avond een bijeenkomst in de Kerstsfeer gehouden. Na een kort openingswoord van de presidente, mevr. H. Maats-Kevelam, werden enkele verzen van Gezang 7 ge zongen en las deze vervolgens 't Kerst evangelie uit Lucas 2. Een dameskoortje zong toepasselijke liederen, terwijl de secretaresse, mevr. J. Jansen van de Brink een kerstgedicht las. Na de pauze, met talrijke tractaties, heeft Ds Israël als kerstverhaal gelezen „Het speelding" en zong het koortje nog „Stille nacht, heilige nacht". Enkele dames lazen gedichten, zodat het bij de brandende kerstboom en aar dige tafelversiering zeer genoegelijk was. Met het zingen van het internatio nale bondslied werd de avond besloten. STENOGRAFIE FRANS. Mej. Fransje Bos slaagde te Deven ter voor het examen Stenografie Frans. DE K.I.-VERENIGING „ZUID-WEST OVERIJSSEL" BLOEIT. De K.I.-vereniging „Zuid-West-Over- ijssel" hield een druk bezochte rayon- vergadering in het stationskoffiehuis van de heer M. Kalfstcrman, waarin Dr. Go- tink van de Gezondheidsdienst voor Vee in Overijssel een lezing met lichtbeelden hield over de kunstmatige inseminatie. In zijn openingswoord wees de voorzit ster, de heer H. Beldman, er op, dat de vereniging goed bloeit. De pas gebouwde K.I.-stal blijkt al te klein, zodat men in de aangrenzende boerderij al plaats heeft moeten inruimen voor enkele stieren. Hij zag daarin een teken, dat deze zaak goed ligt bij de boeren. Er vond vervolgens een bestuursver kiezing plaats, waarbij de aftredende bestuursleden, de heren G. J. Rietberg, secretaris-penningmeester der vereniging en de heer E. Aaltink, met bijna alge mene stemmen herkozen werden. In de plaats van de heer G. Meilink, die om gezondheidsredenen bedankte, werd geko zen de heer H. Kloosterboer. Voordat de heer Go tink zijn causerie hield, wees de heer Rietberg er nog op, dat de voederkosten per stier lager lig gen dan oorspronkelijk geraamd werd. Dit komt voor een deel, omdat er grond ligt bij de K.I.-stal, zodat men zelf op dit bedrijfje wat voeders kan verbouwen. Dr. Gotink hield vervolgens z'n gezellig praatje, waarin hij een beeld gaf van de ontwikkeling van de kunstmatige be vruchting. Reeds in 1300 moeten de Ara bieren met deze methode van fokken op de hoogte zijn geweest. Pas in 1800 be gon men in Engeland met proeven. In 1900 zijn het de Russen geweest, die de K.I. begonnen toe te passen bij paarden. In 1938 zijn daaromtrent publicaties ver schenen, welke aanleiding zijn geworden, dat men zich ook in ons land met de K.I. ging bezig houden. Dr. Siebenga in Har- denberg, die toen reeds bezig was met experimentele proeven, mag de grondleg ger van de kunstmatige bevruchting ge noemd worden in Nederland, aldus spr. Aan de hand van een tweetal Engelse filmpjes toonde Dr. Gotink de aanwezi- vruchtingsmethode en over afwijkingen gen nadere bijzonderheden over de be vruchtingsmethode en over afwijkingen bij koeien. De voorzitter bracht hem aan het slot dank voor de leerzame uiteenzettingen. Holten voor omstreeks 100 jaar. Het ging de onderwijzers in die dagen geenszins naar den vleze. Zo genoot de bovenmeester van de buurtschapsschool te Dijkerhoek, de heer J. C. Nieuwenhuis, slechts een salaris van f 370.per jaar. Voorts toucheerde hij nog een douceurtje, dat f 0.15 per kwartaal van iedere dag scholier en f 0.20 per kwartaal van iedere avondscholier bedroeg. Het behoeft ons dan ook niet te verwonderen, dat hij de gemeenteraad van Holten verzocht te be sluiten tot vergroting van de door hem bewoonde schoolwoning, opdat hij beter in staat zou zijn tot het houden van een koe „met den aankleve van dien". De vroede vaderen togen toen op onder zoek uit en inderdaad moesten zij beken nen, dat meester Nieuwenhuis werkelijk behoefte had aan een groter achterhuis, zodat de veehouderij beter tot haar recht kwam en wat het belangrijkste was, dat hij beter in het onderhoud van zijn gezin zou kunnen voorzien. De raad besloot dan ook een bedrag van f 310.uit te trekken voor voorzieningen aan de woning van onze onderwijzer-veehouder. Welke onderwijzer heeft thans nog be hoefte aan een groter achterhuis? W. O. VOETBAL. Uitslag van Zondag: S.O.S. 3—Holten 0—2. Partiële herziening van het Uitbreidings plan in hoofdzaak en van het Uitbrei dingsplan in onderdelen voor het zgn. Zomerhuisjesterrein. Het Hoofd van het gemeentebestuur van Holten brengt ter openbare kennis, dat van 28 December 1953 af gedurende vier weken ter gemeente-secretarie voor een ieder ter inzage ligt: le. een ontwerp tot een partiële her ziening van het uitbreidingslan in hoofdzaak voor het grondgebied der gemeente Holten; 2e. een ontwerp tot partiële herziening van het uitbreidingsplan in onder delen voor terreinen, gelegen tus sen de Markeloseweg en de Bor- keldsweg (het zgn. Zomerhuisjes terrein). Gedurende) bovengenoemde termijn van vier weken kunnen belanghebben den bij de gemeenteraad bezwaren in dienen. HOLTEN, 21 December 1953. Het Hoofd van het gemeente bestuur voornoemd, W. H. ENKLAAR. Teneinde onze lezers en lezeressen met de komende Zondagen een aange name ontspanning te bezorgen, waar mede ook nog een prijsje te winnen is, drukken wij hieronder een kruiswoord raadsel af, voor de goede oplossing daarvan wij beschikbaar stellen: Een waardebon van f 10. Een waardebon van f 7.50 Een waardebon van f 5. en Een waardebon van f 2.50 Totaal f25.— De oplossingen moeten worden inge zonden in gesloten enveloppe, voorzien van het woord „Kruiswoordraadsel" vóór 1 Januari a.s. aan het adres van onze Administratie, Kolweg 19 (in de bus werpen zonder aan te bellen). Horizontaal: 1 muziekinstrument, 5 tak van sport, 10 dorp in Noord-Holland, 15 vaarwel, 16 deel van 't gezicht, 17 roof dier, 18 bergplaats, 19 lichaamsdeel, 22 ten laatste, 23 lichaamsdeel, 26 meisjes naam, 27 voorzetsel, 28 bloedgever, 30 aanhouden, 32 voorzetsel, 33 telwoord, 34 bejaard, 35 voedsel, 36 vochtig, 38 rijg- snoeren, 40 gezantschap, 43 slede, 44 lengtemaat, 46 in het jaar Onzes Heren, 48 bepaalde overeenkomst van verschil lende landen, 51 klaar, 52 snelle gang, 54 zangnoot, 55 Europeaan, 57 familielid, 59 en anderen, 60 onderwijs, 61 tennis- term, 62 lengtemaat, 63 voorzetsel, 64 gedicht, 65 landbouwwerktuig, 66 zijri vier van de Moezel, 68 rivier in Siberië, 69 gebakje, 72 Frans voegwoordje, 73 reeds, 76 zangnoot, 78 Italiaanse provin cie, 81 gemeente in Utrecht, 85 Franse munt, 86 indien, 87 voorzetsel, 88 plaat, 90 voorzetsel, 92 Amerikaanse badplaats, 94 hijswerktuig, 96 persoonl. voornaam- 102 verbinding, 103 hinderlaag, 104 stand, 106 voordeel, 108 voedsel, 109 in terest, 110 tak van sport, 111 eiland in Middellandse Zee. Verticaal: 1 ééncellig organisme, 2 stad aan de Rode Zee, 3 nihil (Lat.), 4 persoon lijk vnw., 6 voegwoord, 7 proper, 8 niets, 9 vervoeging van zijn, 11 getij, 12 roem, 13 teken, 14 vaartuig, 19 ontstekingsmid del, 20 voorzetsel, 21 voorzetsel, 23 ruw, 24 stad uit de Oudheid, 25 Belgische stad, 28 meisje, 29 slaap, 30 dorsvloer, 31 eenvoudig, 33 meisjesnaam, 37 ogen blik, 39 loot, 41 houding, 42 welriekende hars, 45 Spaanse munt, 47 gekneed mengsel, 49 Spaans veldheer, 50 voor zetsel, 52 nevel, 53 gewoonterecht, 54 toespraak, 56 sportevenement, 58 reeds, 59 en omstreken, 60 lager onderwijs, 66 suf, 67 gravin van Holland, 70 wees ge groet, 71 groep van uitgelezenen, 73 meisjesnaam, 74 Indonesisch eiland, 75 zoom, 77 bijl, 79 gemeen, 80 onheil, 82 keer, 83 tocht, 84 Germaanse god, 89 ri viermond, 91 larve, 93 rivier, 95 zang noot, 96 logé, 98 na^el, 100 soort. 101 lok middel, 103 gevuld, 106 rang in 't leger (afk.), 106 technicus (afk.), 107 voorzet sel, 108 vogel.

Holtens Nieuwsblad | 1953 | | pagina 2