Zakenmensen konden hun hart luchten over de electriciteitstarieven. De geschiedenis van Petertje Knabbel als „autorenner" Plaatselijk Parlement komt bijeen AGENDA Koopt elders niet waf eigen plaais U biedt ONBILLIJKHEDEN WOKDEN BIJGESCHAAFD. De opeenvolgende verhogingen der electriciteitstarieven der laatste ja ren hebben vooral bij de Holtense zakenmensen nog al wat critiek op geleverd en naar zij meenden werd er van hen, als afnemers van een behoorlijk kwantum stroom, wel wat te veel gevraagd. In de Dinsdagavond in hotel Hol- terman gehouden vergadering heb ben zij him gemoed kunnen luchten, want op verzoek van het Bestuur van de Holtense Handelsvereniging waren de burgemeester, de Licht- commissie en de bedrijfsleiding van het G.E.B. bereid de heersende grie ven eens aan te horen. Tal van win keliers hebben van de gelegenheid gebruik gemaakt om de besprekin gen mee te maken, maar het was toch niet zo, dat zij en bloc waren opgekomen. De voorzitter van de Handelsver eniging, de heer G. Wissink, zeide in zijn begroetingswoord tot de ge meentelijke autoriteiten, dat de ta rieven steeds verhoogd en nog eens verhoogd waren, maar dat met de gevoerde onderhandelingen nog nooit iets bereikt was. Hij sprak de hoop uit, dat deze samenspreking tot betere resultaten zou leiden. De burgemeester, Mr Enklaar, zeide in zijn antwoord hierop, dat uien van de critiek der zakenmensen gelezen had, en dat men van de zijde van de gemeente gaarne de klachten wilde aanhoren, maar dat men hier niet gekomen was om voor Sinterklaas te spelen. Het vaststellen van tarieven is altijd zeer moeilijk en men kan daarin zo maar geen verande ringen aanbrengen, maar wij willen, al dus spr., wel nastreven het vermijden van onrechtvaardigheden. Als er fouten zijn, aldus heeft men geredeneerd, dan zullen deze wel blijken en kunnen zij worden weggenomen. Op verzoek van de burgemeester gaf de adviseur van het G.E.B., Ir Vogt, de aanwezigen een inzicht van de tarief- vorming en tarievenpolitiek van het be drijf. TARIEFVORMING. De eenvoudigste tariefvorm zou zijn een enkelvormig tarief, dit is door de kosten, welke het bedrijf in zijn geheel maakt voor het afgeven van de stroom te delen door het aantal verbruikte ki lowatturen. Maar er zijn tal van facto ren, die dit onmogelijk maken, want de grootverbruikers moeten b.v. kunnen concurreren, voor de verwarming van water in de nacht kan men geen hoge prijs berekenen enz. enz. Er moet dus een tarief gevormd worden, dat afwij kend is. voor de verschillende verbrui kers. Aan de hand van tal van cijfers verduidelijkte ir. Vogt zijn betoog. Voor heen had b.v. de vaststelling van het vastrecht voor de zakenmensen plaats naar het aantal bedrijfsruimten, opper vlakte van de etalageramen enz., thans is men er toe overgegaan dit te bepalen naar het gemonteerde vermogen, d.w.z. de sterkte van de lampen. Op andere plaatsen zijn de tarie ven hoger, aldus ir. Vogt, en voor de winkeliers in Holten zijn zij zeker aan de lage kant. Ook voor de par ticulieren liggen zij hoger. De voorzitter opende hierna de dis cussies en gaf in het kort weer waarom de winkeliers geschrokken zijn bij de laatste verhoging van het vastrecht, die weer meer lasten op hun schouders legt. In de laatste bespreking is naar hij meent van de zijde van het gemeente bestuur gezegd: deze (d.w.z. de vorige) verhoging moet er door, maar daarna komt er geen verhoging meer. Spr. vroeg, zich af waarom er zoveel winst wordt gemaakt en of het niet mogelijk is bij grote afname een speciaal tarief vast te stellen, b.v. bij afname van 5000 Khw enz. Er zijn winkeliers, die meer willen gebruiken maar zij durven dat nu niet. GEEN'BELOFTE NIET TE VERHOGEN. De burgemeester herinnerde er aan, dat door de electriciteitsnota van de Mi nister de centrales hun tarieven hebben verhoogd en dat de bedrijven dus mee moesten. Dat geen verhoging meer zou plaats vinden is zeker niet gezegd, want dat kon men niet zeggen. Ook is er geen hoge winst gemaakt, maar er wordt gereserveerd voor de on rendabele gebieden, want men wil (en daartoe heeft de raad uitdrukkelijk be sloten) uit deze reserves de tekorten betalen op deze gebieden. Zo hoopt men b.v. spoedig tot aansluiting van de Lich tenberg over te gaan. Het Dorp moet wat meelijden voor de andere gebieden. Op een onlangs gehouden vergadering hoorde hij nog eens weer uitdrukkelijk, dat Overijssel laag is met haar tarieven. De heer Vogt gaf nog nadere techni sche inlichtingen, waarbij hij er op wees, dat de kolen voor de oorlog f 7.per ton en thans f 62.per ton kosten. Zo lang men naar Overijssel verwijst is er geen reden tot ontevredenheid. TAL VAN GRIEVEN. Uit de vergadering kwamen hierna tal van grieven en wensen naar voren, welke allen min of meer door de heer Vogt aan de hand van aanwezige ge gevens werden ontzenuwd. Andere ver bruikers vroegen nadere inlichtingen over hun tarieven. Door verschillende stroomgebruikers werd het steeds weer wijzigen van het vastrecht niet billijk genoemd, hierdoor komt men niet tot een hoger en goed koper gebruik. Ir Vogt wees er nog op, dat men vooral in de piekuren de afname beperken, moet, want van die piek moet het bedrijf be talen. Uit de vergadering werd er nog op gewezen, dat de IJselcentrale 1 millioen wil besteden voor de onrendabele gebie den, maar uit de bespreking bleek wel, dat dit alleen geschiedt in die gemeen ten, waar de centrale zelf het beheer voert. Uit de verschillende gevallen, welke naar voren kwamen, bleek, dat ten aan zien van sommige verbruikers onbillijk heden kunnen worden weggenomen. Ook zag men van de zijde van het be drijf geen bezwaar om het lassen in de mprgenuren toe te staan mits onder be paalde garanties. Ernstige bezwaren werden ingebracht, dat niet alle verbruikers over dezelfde kam geschoren worden en dat b.v. de overal in de avond brandende kippen hokken niet naar de gemonteerde licht bron worden aangeslagen. Ir Vogt zegde tenslotte toe, dat men een statistiek zal samenstellen over het gebruik van de diverse soorten van af nemers en nog eens een bespreking zal houden met het bestuur van de Han delsvereniging. Onze indruk is dat men zeker dich ter bij elkaar gekomen is door deze be sprekingen, welke in een vriendschap pelijke sfeer gevoerd werden. De voorzitter bracht de heren van de gemeente en het bedrijf dan ook dank voor hun komst en meende te mogen constateren, dat verschillende zaken mensen met deze bespreking nog wel hun voordeel kunnen doen. Door de bedrijfsleider van het G.E.B., de heer Westerik, is ons tenslotte nog verzocht de aandacht van de gebruikers er op te vestigen, dat men niet schro men moet zich tot het bedrijf te wen den als er wensen of moeilijkheden zijn. Verzachten Kinder Losmaken I Hoestsiroop Hoesistillen PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Holten. 9 en 10.30 uur Ds Knipscheer. 7 uur Ds Knijff van Arnhem (Jeugddienst). Dijkerhoek. 10 uur Ds Grolle van Nij- verdal. Geref. Kerk. 10 en 3 uur Ds Hoogkamp. In beide diensten is de 3de collecte be stemd voor het Ned. Bijbel Genoot schap. IJSCLUB „DE NOORDPOOL". Liefhebbers van de schaatssport raden wij aan goede nota te nemen van een ad vertentie van de IJsclub ,,De Noord pool" in dit nummer, betreffende de kos ten, verbonden aan het donateurschap der club. NIEUWE INDELING IN KLASSEN STIEREN K.I. De stieren van de K.I.-vereniging „Zuid-West Overijssel", dekstation Dij kerhoek, zijn met ingang van 1 Nov. j.l. in de volgende klassen geplaatst: Klasse 1: Peter, Lieske's Bernard en Gerhard. Klasse 2: Mina's Joost 15, Jan en Coba's Paul. Klasse 3: Nero, Roland en Irma's Paul. Klasse 4: Baemster Bonnen en Joop. Aangezien aan de vereniging de ver plichting is opgelegd voor deelname met de gehele stal, kan er slechts voor enkele koeien ontheffing worden verleend, welke moet worden aangevraagd aan de Rijksveeteeltconsulent te Zwolle. Zij kan slechts worden verleend voor beste fok- koeien. Voor het seizoen 1953-'54 moe ten de ontheffingen weer ponieuw aan gevraagd worden. Vooral de stamboek fokkers moeten met deze maatregel ter dege rekening houden, willen zij niet in moeilijkheden geraken met het N.R.S. bij het erkennen der kalveren. Met 1 November is men begonnen met het registreren der kalveren van de K.I.- stieren. Men krijgt daarvoor geboorte- kaarten thuis gestuurd. Zij worden later door de inseminatoren meegenomen. Deze maatregel is noodzakelijk om de goede en slechte erfelijke factoren van de stie ren te kunnen nagaan. Verder is ook een begin gemaakt met het schetsen van de z.g.n. wilde kalve ren, d.w.z. kalveren van deelnemers, welke niet bij een fokvereniging zijn aan gesloten. RECEPTIE EN FEESTAVOND. Ter gelegenheid van het 80-jarig be staan der Geref. Jongelingsvereniging „Pred. 12 la" zal Zaterdagmiddag om 3 uur in het gebouw „Rehoboth" door het bestuur receptie worden gehouden. Vrijdagavond 27 November zal er in het gebouw „Rehoboth" een feestelijke bijeenkomst worden gehouden, waar door oud-leden van de J.V. en M.V. zal wor den opgevoerd het spel in drie bedrijven „Ongedachte wending". Verder vermeldt het rijk gevariëerde programma: Een revue over het J.V.- werk in de laatste vijf jaar; zang van een dubbelmannenkwartet, declamatie, enz. De leiding van deze f'eestvergadering berust bij Ds R. A. Hoogkamp. OMO BRACHT OOK HIER GELUK. De OMO-prijsvraag bracht hier slechts aan één gezin geluk. Het is de familie Koopman aan de Kerkhofsweg, die be richt ontving, dat zij twee Prisma-hor loges heeft gewonnen met de door haar ingezonden rijmpjes. De familie Koopman was zo vriende lijk ons deze rijmpjes ter publicatie af te staan, welke wij hieronder laten vol gen, Het zal voor velen niet moeilijk zijn uit te maken wie de dichter is. Wij wensen hem met zijn succes geluk. Zo helder als 't licht van Terschelling's Brandaris maakt OMO m'n was, die nu 's Maandags zó klaar is! Ook d' allerfijnste was doet mij naar OMO grijpen: Men kan de diamant slechts met de and're slijpen! 3. Moeder is met de was bezig, en ze wil vlug klaar zijn, om vader muis wat te kunnen helpen op het land. En nu moet haar zoontje Petertje een beetje meehelpen. „Ga maar eens water voor mij halen uit de pomp" zegt moeder. Met twee emmers stapt hij naar de pomp toe. Met een wipje hangt hij aan de zwengel en pompt of hij een brand moet blussen. In een ogenblik zijn de beide emmers vol. 4. Als een „echte" man pakt hij de emmers met water op. Oei! wat zijn die zwaar! Maar hij houdt zich groot, want hij wil moeder eens laten zien hoe sterk hij al is. Zingend van: „Twee emmertjes water halen", loopt hij van de pomp het paadje langs naar hun huisje. Maar Petertje let niet goed op. Als hij bij de deur is, vergeet hij helemaal de drempel. Hij struikelt en rolt met beide emmers water de gang in BURGERLIJKE STAND. Geboren: Leila Hannie, d.v. G. J. Menkhorst en G. Kardijk. Gehuwd: Arend Johan Engbers, 32 j., en Johanna Geertruida Hoogeboom, 31 j., beiden wonende te Holten. Meine Fa- ber, 29 j., Hilversum, en Johanna Wil- lemina Hendrika Janssen, 28 j., Holten. Johan Sligman, 24 j., Markelo. en Jo hanna Pasop, 21 j., Holten. Herma- nus Hendrikus Wacht, 20 j en Antoi nette Traanman, 21 j., beiden Holten. BEVOLKING. Ingekomen: W. M. Inkenhaag, van Scherpenzeel naar Holterberg 26. H. Berkhof van Vriezenveen naar Kerk straat 22. F. M. Taylor, van Semarang naar Holterberg 25. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Inlichtingen op het Groepsbureau der Rijkspolitie te Holten, tel. 352. Gevonden: 1 pakje met inh.1 baco- sleutel; 1 herdershond; 1 armband; 1 kinderpantoffeltje Verloren: 1 jongensfiets; 1 portemon- naie met inh. ZEER GESLAAGDE VéGé BONTE AVOND. De klanten (4 grote O.A.D.-bussen vol) van onze plaatselijke VéGé-kruide- niet M. Bolink zullen er zeker geen spijt van hebben dat ze Donderdagavond naar Rijssen gingen om in het Parkgebouw de Bonte Avond bij te wonen, die de VéGé kruideniers uit deze omgeving hun clientele aanboden. Het programma, dat het gezelschap „Familie Kok" uit Amsterdam deze avond bracht sprankelde van begin tot einde van humor van de beste soort. Joop Kok (hammondorgel en accordeon) Johnny ter Horst (piano) en „The Ge- sona's" (Vrolijke meisjes) zorgden voor muzikale en vocale afwisseling. In de pauze boden de VéGé kruideniers hun klanten een ons heerlijijke snoep aan. Al met al een buitengewoon geslaag de avond. LANDBOUWVOORLICHTING VIA DE FILM. De vereniging „Jong Holten", afdeling van de BOO, heeft zich in een vorige vergadering beraden om haar bijeenkom sten wat aantrekkelijker te maken en de leden op andere wijze van voorlichting te dienen, In dit verband belegde zij ccn filmavond, waarvoor ook waren uitge nodigd de Bedrijfsvereniging Dijkerhoek en de afdeling van de Ned. Vereniging van Bijenhouders.. De assistent van de Rijkslandbouwvoor- lichtingsdienst te Hengelo, de heer J„ B. Lammers, heeft op deze avond een vier tal zeer leerzame films vertoond betref fende: le. de Ned. pootaardappel; 2e. de hooiwinning; 3e. een veeplaag aan ban den (runderhorzelbestrijding) en 4e. een prachtige film over de droogmaking en in cultuur brenging van de Noord-Oost pol der, getiteld „Der zee ontrukt". Het wa ren zeer knappe films, waarvan vooral onze jonge boerenstand, die ook het tal rijkst vertegenwoordigd was, nog wel iets kan leren. De voorzitter, de heer J. Lubbcrsen, die bij de aanvang der voorstelling, be halve de operateur en de leden, nog wel kom geheten had het adviserend lid, de heer tl. J. A. Koldeweij en de assistent Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst, de heer Berkhof, sloot met een dankwoord aan de heer Lammers de bijeenkomst. GEDIPLOMEERDE KRUIDENIERS. Onze plaatsgenoten, de heren H. Smit, G. Kampen, en A. M. Nijkamp Jr., slaag den dezer dagen te Zutph.cn voor het kruideniersdiploma. AANBESTEDING. Bij de openbare aanbesteding van de vernieuwing van het noordelijk gedeel te van de Burgemeester van der Borch- straat en het leggen van trottoirs met bij komende werken, Woensdagmorgen ten gemeentehuize alhier, onder directie van de gemeente-architect, de heer Jac. Lou- werse, kwamen de volgende inschrijvin gen binnen: J. W. Klein Horstman voor f 9.076,en de Fa. J. Krekel Zoon voor f7.898,De begroting bedroeg f8.300,Het werk is aan de Fa. Krekel welke reeds begonnen is met het verbre den van de weg ter hoogte van de tuin van de heer G. S. Vegter, waarvoor een grondruiling tot stand kwam. VOETBAL. Programma voor Zondag: Holten 1—Goor V. 1 2.30 uur, S.D.O.L. 2—Holten 2 1 uur. Openbare vergadering van de Raad op Vrijdag 27 Novem ber 1953, des avonds 7.30 uur ten gemeentehuize. In deze vergadering zullen de volgende agendapunten worden behandeld: 1. Beëdiging van het lid van de raad, de heer J. Wegstapel. 2. Notulen van de vergaderingen van 9 Juli, 30 Juli, 21 Augustus, 1 Septem ber! en 1 October 1953. 3. Ingekomen stukken en mededelin gen. 4. Behandeling van een voorstel van enkele leden van de raad tot wijziging van het reglement van orde voor de raadsvergaderingen. 5. Voorstel tot aankoop van gronden en een woning in het complex Boskamp. 6. Voorstel tot verkoop van een per ceel bouwterrein aan de Pastoriestraat. *7. Voorstel tot vaststelling van het maximum-bedrag voor opneming van gelden in rekening-courant met de N.V. Bank voor Nederlandse gemeenten in het jaar 1954. 8. Voorstel tot vaststelling van een nieuwe verordening tot teoekenning van verplaatsingskosten aan het gemeente- personeel. 9. Voorstel tot vaststelling van een verordening ex artikel 10, eerste lid sub 1 der drankwet, staatsblad 1931, nr. 476. 10. Voorstel tot vaststelling van een nieuwe verordening, houdende verbod tot hetoprichten, hebben of gebruiken van slachterijen in deze gemeente. 11. Voorstel tot weder-aansluiting bij de schoonheidscommissie van „Het Over- sticht" voor het inwinnen van adviezen inzake bouwplannen. 12. Voorstel tot toekenning van een premie voor woningverbetering. 13. Voorstel tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling met de gemeente Hellendoorn betreffende de le vering van electrische stroom aan inwo ners dier gemeente. 14. Verzoek van het bestuur der ver eniging tot stichting en instandhouding ener School met den Bijbel om gelden te ontvangen voor de bouw van een nieuw schoolgebouw voor gewoon lager onderwijs. 15. Verzoek om een vergoeding uit de gemeentekas in de reiskosten voor het bezoeken van de openbare school voor buitengewoon l.o. te Deventer. 16. Voorstelling tot vaststelling van de uitgaven van het openbaar gewoon l.o. over 1952 ingevolge artikel 55 ter der lager-onderwijswet 1920. 17. Voorstel tot vaststelling van de exploitatie-vergoeding en de voor ver goeding in aanmerking komende uitga ven van de bijzondere school over 1952. 18. Voorstel inzake toekenning van subsidies uit de gemeentekas voor het jaar 1954. 19. Rondvraag. FILMAVOND MOTORCLUB. Dc opgekomen leden cn hun dames van de Motor- en Automobielclub „De Holterberg" hebben Woensdagavond in de feestzaal van hotel Vosman een aar dige avond gehad. Het was jammer, dat een aantal verstek had laten gaan. Door dc hoofdagent van de Gastrol Motor Oil, de heer Karei Burlage te 's- Gravenhage, was een aardig filmprogram ma beschikbaar gesteld, waaraan vooral de motorrijders, toen de Internationale Motorraces te Norg vertoond werden, hun hart hebben kunnen ophalen. Hier was een terreinrit te zien van internationale klasse en het was alleen maar jammer, dat het geluid voor deze film zoals de operateur verklaarde nog niet gereed was, want dan had de zaal in extase meegeleefd. Ook de automobiclraces in Zandvoort waren mooi te zien op een prachtige kleurenfilm, maar er zat niet zoveel spanning in. Vóór de pauze werd nog een muziek filmpje vertoond en na de pauze heeft het publiek zeer genoten van de speel film, ook in het genre van de motor sport: „De gemaskerde coureur". De voorzitter, de heer Joh. van Geen huizen, zei in zijn welkomstwoord aan het begin van de avond, dat het nieuwe bestuur de motorclub weer tot haar oude bloei wil brengen. Zij telt momenteel nog Vrijdag 20 November, 8 uur, gebouw AmicitiaExclusieve Iduna Founda tion Show. Na afloop van de show Demonstratie Meister Zig-zag naaima chine (zie annonces). Vrijdag 20 Nov.: Vergadering Herv. Mannenver. in Irene, om 7.30 uur n.m. Vrijdag 20 Nov.: Bakkerij Hartsuiker na 1 uur gesloten. Zaterdagmiddag 21 Nov., 3 uur: Recep tie ter gelegenheid van het 80-jarig bestaan der Geref. J.V. in het gebouw „Rehoboth". Zaterdag 21 Nov.: Verwerpen en schie ten bij H. Tulier, Joh. Geltink en G. Kettelarij (zie annonce). Zaterdag 21 Nov.Schietwedstrijden van „De Eendracht" in Amicitia (tevens Boekenverkoop) (zie annonce). Dinsdag 24 Nov.: Lezing met film Be- drijfsver. Dijkerhoek in café „Het Bonte Paard" door de heer F. Wagter, ass. R.V.D., over de pluimveehouderij, 7.30 uur. Woensdagavond 25 November: Schieten en verwerpen bij bakker Beldman, Markeloseweg (zie annonce). Donderdagavond 26 Nov.Feestavond in het gebouw „Rehoboth" in verband met 80-jar. bestaan Geref. J.V. „Pred. 12 la". Aanvang half acht. Donderdag 26 Nov., 8 uur: Vergadering Herv. Vrouwenver. in Irene. Vrijdag 27 Nov.: Gez. vergadering Plat telandsvrouwen Bathmen-Dijkerhoek- Holten in „Het Bonte Paard", 7.30 u, Spr. de heer Sellenraad uit Enschede. Vrijdag 27 Nov.: Raadsvergadering n.m. 7.30 uur. Vrijdagavond 27 Nov.: Jaarvergadering IJsclub „De Noordpool" in het café Jansen (zie annonce). Zaterdag 28 Nov.: Verwerpen en schie ten bij A. Paalman, H. Hartsuiker, T. Koopman, A. M. Nijkamp. Zaterdag 28 Nov.Schietwedstrijden van „De Eendracht" in Amicitia (tevens Boekenverkoop) (zie annonce). Maandag 30 Nov.Officiële opening Win kelweek bij M. Kalfsterman, nam. 8 u. Maandag 30 Nov.: Uiterste datum op gave cursus fraaie handwerken Plat telandsvrouwen. Maandag 7 Dec.: Vergadering Water schap Salland te Wijhe (zie annonce). Vrijdag 11 Dec.: Kindermiddag en Vrou wenavond in Amicitia van de N.V.V.- bestuurdersbond. 45 leden en hij deed een beroep op de vrouwen en verloofden van de leden om liet daarbij zoveel mogelijk te steunen. Aan het slot van het filmprogramma bracht hij de operateur dank voor het gebod ene en daarna bleef men nog wat bijeen voor een dansje. Er werd een kleine verloting gehouden tot stijving van de kas. DE ENTERSE ZIEKTE EPIDEMIE? Het constateren van het derde geval van de z.g. Enterse ziekte bij geslachte varkens, nu op de boerderij van de heer E. II. Hulsman (Boerendans), in een kor te spanne tijds, maakt dc indruk, dat liet hier een epidemisch (rondgaand besmet telijk) verschijnsel betreft. Het is wel raadzaam een slachtverzekering aan te gaan. SPAARPOTTEN NAKIJKEN. Nu de zinken dubbeltjes en de oude koperen centen met ingang van 15 Dec. a.s. uit de circulatie worden genomen, is het raadzaam op tijd de spaarpotten der kinderen na te gaan. Men zie ook de annonce van de Goöp. Boerenleenbank in dit nummer. tanden Wit»adem Fris

Holtens Nieuwsblad | 1953 | | pagina 2