GEBR. «Hl wrgen kuntU.. W KOOK OP f GAS BOEH OOGST 1953 SchooSartsendienst district Rijssen De races fe Mbergen. Kijk eens Internationale Motorraces TUBBERGEN J. G. van Lindenberg Telef. 364 Vacantia Coöperatie Dijkerhoek AR Ziet wat DIKKERS U biedt: fffVfffffffVWVWV lc Doorregen runderlappen 2e voor de boterham{JéuoTktT ü'Tst Yt kg. Kalfsterman's zuiver gesmolten rundvet voor 80 cent. KOKEN Adverteren doet verkopen VERLICHTEN VERWARMEN A. FRANSEN - Holten Wegens vacantie gesloten Nijverdalsche Drukkerij jan Wiggers - Kolweg 17 - Tel. 356 Over 1953 bedragen deze 18.04 per 400.huurwaarde volgens het kadaster. In de verordening wordt dit afgerond op 4.50 per 100 huurwaarde. Het voorstel van B en W wordt z.h.st. aangenomen. Kampeerverordening Bij de „Rondvraag" trok de heer Lan- deweerd (AR) van leer tegen de kam peerverordening die volgens spreker niet voldoet aan de verwachtingen. In „Hol- tens Nieuwsblad" aldus de heer Lande- weerd schrijft men „Welkom vreemde ling" maar dit hartelijke welkom wordt door tal van gasten al ras een desillusie omdat de politie zich aan de letters van de verordening houdt. Er zijn in deze ver ordening geen overgangsbepalingen op genomen voor vacantiegangers die geen kampkaart hebben. Waarom moet er een nachtregister worden bijgehouden als de kampkaarten voorhanden zijn. In de ho tels wordt ook geen controle op de kamers gehouden en waarom op de boerderijen wel? De souvereiniteit in eigen kring wordt hier aangetast. De heer Lande- weerd is zeer zeker voor verordeningen op kampeergebied maar men moet hier niet strenger optreden dan in de omlig gende plaatsen. Spr. zegt reeds tal van gasten te hebben gesproken die nooit weer in Holten zullen komen omdat men hier niet vrij is. Ook de heer Soer heeft wel bedenkin gen tegen de verordening en wel speciaal tegen de administratie die hij veel te om slachtig noemde. In Nunspeet aldus de heer Soer is men lang zo streng niet en de politie vroeg daar niet naar kam- peerkaarten. De voorzitter zegt dat het hem spijt dat de geest van de verordening zo slecht wordt begrepen. We moeten onze verant woordelijkheid verstaan t.o.v. de zedelijk heid. Ouders moeten met een gerust hart hun kinderen naar Holten laten gaan. Alle kampeer- en vacantiecentra die zich zelf respecteren handhaven de verorde ning zo als ze hier geldt. De bonafide toe rist heeft enkel waardering voor deze verordening en mensen die zich nijdig maken over deze voorschriften zullen wel andere opzetjes hebben met hun kampe ren. Naast het vele goede in deze veror dening moeten wij het minder aangename accepteren. I Pe heer Landeweerd: De strekking van de verordening is dat men bij wantoe standen ingrijpt. Wat zijn wantoestanden? Indien ik één nacht iemand neem zonder kampkaart dan ben ik volgens de letter van de wet (waar de politie rekening mee houdt) strafbaar en krijg ik een be keuring. De heer Rietberg onderschrijft de ver ordening ten volle maar zou de maatrege len toch vooral niet scherper willen stel len als in andere gemeenten want dan wordt Holten de dupe. De heer Landeweerd: De politie moet optreden als er wantoestanden zijn en de mensen midden in de nacht niet uit de slaap doen opschrikken met een zaklan taarn. "Voorzitter: U heeft zich altijd doen kennen als een principieel man wat ik ten zeerste waardeer maar uw standpunt inzake deze kwestie is principieel abso luut onjuist. U is er van overtuigd, dat de politie moet optreden als er wantoestanden zijn doch de politie moet dan toch ook regel matig controleren of zich dingen voor doen die niet door de beugel kunnen. Dat de politie de nodige soepelheid betracht daarvan ben ik overtuigd, aldus de voor zitter en ik laat de toepassing van de ver ordening gaarne aan hun competentie over. De heer Soer vroeg waar of de ver schillende verenigingen moeten oefenen nu het gymnastieklokaal binnenkort tijde lijk niet meer beschikbaar zal zijn. Volgens de voorzitter hebben „HMV" en „HGK" bericht gehad dat zij naar 'n andere gelegenheid uit moeten zien en met „BATO" zal nader overleg worden gepleegd of het mogelijk zal zijn al de lessen op een dag aan het einde van de week te geven. Het schoolmeubilair zou aan het einde van de week dan zo opge borgen kunnen worden dat „BATO" kon oefenen. De heer Teeselink: Het zou mij erg spij ten als dit prachtige nieuwe meubilair op elkaar gepakt zou worden. Dit geeft altijd beschadiging. Voorzitter: Dat zal in geen geval ge beuren. Nadat de heer Landuwer nog had ge wezen op de noodzaak van het aanschaf fen van een tankwagen voor de brand weer met het oog op de afgelegen boer derijen volgde sluiting der vergadering, die door de heer Jansen niet werd bijge woond. Voor de „Veel regen en weinig zon". Dit is tot op heden ons oordeel over het weer van de zomer 1953. Verscheidene keren kwam bij ons in herinnering het oude gezegde „De boer heeft het van alle kanten, verrot zijn hooi dan wassen zijn planten." Het laatste is waar, dit was tot op ze kere hoogte de ervaring van bijna alle landbouwers. De hooioogst was niet bijzonder best, er waren veel moeilijkheden met het droogkrijgen en ondertussen ging de kwa liteit achteruit. Ook werd door de regen het maaien vaak uitgesteld, waardoor het gewas te oud en te stengelig werd. Toch is de hooioogst wel binnen geko men en al is de kwaliteit gemiddeld wat minder, er staat toch ook tegenover dat er een zeer goede grasgroei is geweest en het vee altijd volop had. De graanoogst is nu in volle gang en de opbrengsten schijnen goed te worden. Bij de vroeg gezaaide rogge is hier en daar nogal schade te zien door de late nacht vorsten in het voorjaar. De haver, gerst en mengteeltgewassen schijnen veel zaad te geven en ook de mais die men hier en daar ziet heeft een goede stand. De stand van de bieten is gemiddeld heel goed, maar over de aardappelen hoort mjen nogal eens de opmerking dat de knolopbrengst nu nog niet zo groot is. Hierover kan nu nog geen juist oordeel gevormd worden. Wel is er vrij veel phy- tofthora in het loof. Vooral komt dit voor bij de rassen Bintje en. Eigenheimer. De grasgroei was, zoals reeds is opge merkt, zeer goed. Wie niet voldoende hooi of kuilvoer heeft gekregen, zal door wat extra stikstof waarschijnlijk nog wel een perceel kunnen uitsparen voor winter- voer. Samenvattend is de conclusie dat er ook deze zomer weer veel is gegroeid en de arbeid ruim beloond is. Laten we onze dank daarvoor brengen aan Hem die de wasdom gegeven heeft. Stoppelknollen In de eerste helft van Augustus worden de stoppelknollen weer gezaaid. Als het hoofdgewas een zeer ruime be mesting heeft gehad kan voor de stop pelknollen alleen volstaan worden met een extra stikstofgift. In de meeste ge vallen zal echter ook een matige kali- en soms lichte fosforzuurbemesting aanbeve ling verdienen. Een goede bemesting per ha is: 400 kg kalizout 20 pet of 200 kg kalizout 40 pet; 300400 kg kalkamonsalpeter. En bij fosforzuurarm land 200 kg super. Een gemengde meststof is natuurlijk ook goed, als de gehalte's maar aanwezig zijn. Magnesiumgebrek komt ook vaak in knollen voor. Waar de laatste jaren geen extra magnesium is gegeven in de vorm van kieseriet; magnesiumhoudende kalk- meststof of patentkali kan 100200 kg kieseriet per ha aapbevolen worden. Bij een matige gierbemesting of vrij goede stalmestgift behoeft geen extra ka li gegeven te worden, wel moet in beide gevallen met stikstof aangevuld worden. De knollen moeten niet te dik gezaaid worden. Als de grond voldoende vochtig is, is 1.5 kg en hoogstens 2 kg zaaizaad per ha voldoende. Van het ras Gelria zaait men 1 kg per ha. Demonstratie haverruiteren Het is gebruikelijk dat het gemaaide graan aan hokken op het land wordt ge zet om te drogen. En als het weer wat meewerkt, is dit de gemakkelijkste en beste methode. Het komt echter wel eens voor (gelukkig niet vaak) dat er veel en vrij geregeld regen valt als het graan op het-land staat te drogen. Vooral bij haver kan dan gemakkelijk uitlopen van de kor rel (schot) voorkomen. In erge gevallen kunnen de hokken zelfs groen zien van de spruiten. Men begint er daarom hier en daar mee. de gemaaide garven op ruiters te zetten, waardoor het water altijd afloopt en geen schot behoeft gevreesd te wor den. Om U te laten zien hoe zo'n haverruiter wordt opgezet zal hiervan een demonstra tie worden gehouden bij J. A. Kolkman (Flierman) te Beuzeberg 29 alhier op Woensdag 5 Augustus a.s. n.m. 2.30 uur. Komt het zien! De assistent RLVD W. RIETBERG De schoolarts Dr Ochsendorf deelt in zijn verslag betreffende het westelijk deel, omvattende de gemeenten Bathmen, Diepenveen, Heino, Holten, Olst, Raalte en Wijhe het volgende mede: Het geneeskundig onderzoek vond plaats bij 5536 leerlingen, waarvan 3110 volledig en 2426 gedeeltelijk. Door vestiging van een spraaklerares in dit district kunnen thans de spraak- gebrekkige en slechthorende kinderen de voor hen noodzakelijke lessen ontvangen. De vooruitzichten van de kinderen met houdings-, wervelkolom- en voetaf wijkingen enz. zijn ook verbeterd door vestiging van een lerares bewegingsleer in het district. De kropbestrijdingsmaatregelen zijn thans in dit gehele district ingevoerd. Eind 1951 in de gemeenten Holten, Olst en Wijhe en in de loop van 1952 achter eenvolgens in de gemeenten Bathmen, Raalte, Diepenveen en Heino. Van een tweetal scholen werd het drinkwater chemisch en bacteriologisch onderzocht. Totaal werden in 1952 3110 leerlingen onderzocht, waarvan er 616 naar de huis arts en 197 naar de tandarts werden ver wezen. Verder werden 2426 leerlingen gedeel telijk onderzocht, waarvan er 387 naar de huisarts werden verwezen. In de vijf jaren geneeskundig school toezicht is de toestand, aldus Dr Ochsen dorf, der gebitten veel verbeterd. Gere gelde controle der gebitten met zonodig verwijzing naar de tandarts, voorlichting der ouders en de bestaande verplichting van ziekenfondsleden om 2 x per jaar het gebit te laten nazien, hebben de nadelen van het ontbreken van de schooltandver- zorging grotendeels ondervangen. De algemene lichamelijke toestand bedroeg 93.4 pet. (in 1951 94.8)onvol doende bedroeg 6.4 pet. in 1951 5.2) verminderde gezichtsscherpte bedroeg 9 pet.; een matig gebit bij 40 pet; een slecht gebit bij 6.3 pet.voelbare struma bij 37.2 pet. Gezien het steeds toenemend aantal leerlingen, mede bevorderd door aanslui ting van nieuwe scholen, zal in overwe ging genomen worden het systematisch onderzoek gedeeltelijk te vervangen door een gericht onderzoek, d.w.z. onderzoek alleen van die kinderen op verzoek van ouders en leerkrachten of van diegenen, welke bij vorig onderzoek een afwijking vertoonden, dit ter controle. Verder zal onder het oog gezien worden een hygië nische voorlichting en verbetering van hygiënisch begrip der ouders en leerlin gen. Bij 208 kinderen werd een verminderde gehoorscherpte geconstateerd en bij 129 vergrote gehemelte-amandelen; 'n slech te houding hadden 71 kinderen en plat voeten 68 leerlingen. Bij 100 kinderen werd bedwateren geconstateerd; 34 kin deren werden aangewezen voor uitzen ding; 31 voor spraakonderwijs en 162 voor bijzondere gymnastiek. Op een onlangs gehouden persconfe rentie werd allereerst .het woord gevoerd door de voorzitter der Stichting Circuit Tubbergen, de heer B. W. Winkel, die de aanwezige journalisten hartelijk welkom heette en nog de dank overbracht voor de medewerking, die er nu reeds jaren op zulk een prettige wijze heeft bestaan. Hierna verkeeg de heer Kolenbrander, burgemeester van Tubbergen, 't woord. Deze wees er op, dat door de Twentse vasthoudendheid het Oosten met een blij vend circuit is verrijkt. Ik weet, aldus de burgemeester, dat dit circuit niet alleen bij het motorsportminnend publiek in de smaak valt, maar dat dit ook het geval is bij de renners. Hij heeft een inzicht ge kregen van het aantal inschrijvingen, die telken jare groter wordt, waardoor dus een zekerheid is verkregen, dat in alle klassen grote spanning is te ver wachten. Niet minder dan 12 nationali teiten hebben ingeschreven. We kunnen dus zeggen, dat we op de goede weg zijn. Het Duitse publiek, dat nog meer de motorsport bemint dan het Holandse, kan dit jaar al gemakkelijker de grens passeren dan andere jaren. Op 'n entree bewijs en een dagpasje van een mark kan nu de grens worden gepasseerd. Verder wees de burgemeester erop, dat er een grote samenwerking bestaat tus sen de gemeenten Almelo en Tubbergen. Almelo ziet het ook als een groot Twents gebeuren. Tubbergen zal in de nodige kleur en fleur worden gebracht. Het zit dit jaar wel buitengewoon gun stig met de motorraces in Tubbergen. De inschrijvingen stromen binnen en over treffen verre de verwachtingen van het bestuur. Buiten die van Nederland zijn thans in schrijvingen binnengekomen van 11 ver schillende nationaliteiten en nog steeds worden onderhandelingen gevoerd met buitenlandse renners, zodat mag worden verwacht, dat het aantal buitenlandse renners nog zal stijgen. In de vier verschillende klassen (de 125 cc-klasse is dit jaar in Tubbergen voor de eerste maal ook internationaal) hebben momenteel de volgende nationali teiten ingeschreven: Argentinië met 5, Australië met 6, Bel gië met 3, Ceylon met 4, Duitsland met 24, Engeland met 20, Italië met 5, Ier land met 2, Oostenrijk met 4, Nieuw-Zee- land met 6 en Zwitserland met 4 inschrij vingen. Ondertrouwd: Helmich Hartkamp en Francina Maria ten Velde hebben de eer U kennis te geven, mede namens wederzijdse Ouders, van hun voorgenomen huwe lijk, waarvan de voltrek king zal plaats hebben D.V. Dinsdag 11 Augus tus a.s., des voormiddags 11 uur ten Gemeente huize te Holten- Huwelijksinzegening in de Ned. Herjv. Kerk te Holten, om 11.45 u., door de Weleerw. Heer Ds. J. H. Israël. Wijhe, „Spant" F 51 Holten, Oranjestraat 6 Juli 1953 Toekomstig adres: Hol ten, Oranjestraat 6. Receptie in hotel Hol- terman van 16.30 tot 18 uur. (Enige en algemene kennisgeving) Heden overleed, tot onze diepe droefheid na een smartelijk, doch geduldig lijden, in het St. Jozef-zie kenhuis te Deventer, onze innig geliefde Man, Vader, Zoon en Broeder Albert Kolkman in de ouderdom van 47 jaar. Uit alier naam: Wed. A. Kolkman- Jan sen Holten, 29 Juli '53 Dijkerhoek 71 De teraardebestelling zal plaats hebben op Maandag 3 Augustus des namiddags 2 u. op de Nieuwe Be graafplaats te Hol ten. Vertrek van het sterfhuis om 1 uur. Met diep leedwe zen geeft 't bestuur van ^Bethanië" ken nis van het overlij den van haar ge acht mede-bestuurs lid, de Heer Albert Kolkman in de ouderdom van 47 jaar. Zijn omgang, liefde, toewijding en trouwe plichtsbetrachting in 't Evangelisatiewerk, zal in dankbare her innering bij hen blij ven voortleven. Gez. 110 6 Dijkerhoek, 30 Juli 1953 Het Bestuur van „Bethanië". TE KOOP 1 VIM BESTE ROGGE bij H.Wïllems Deventerweg 25 Briefjes inleveren vóór Maandagavond 3 Aug. 8 uur TE KOOP 40 ARE HAVER op stam (Maneschijnsweg) M. Boode B.J.zn. Neerdorp 66 Briefjes inleveren vóór Dinsdag 4 Aug. a.s. wat een goede aanbiedingen in de advertenties staan. het gas in de fles Vraag Inlichtingen bi] da depothouder- A. Fransen - Holten f Subdepothouder G. H. Broekhuis, Dijkerhoek Zaterdag 8 Augustus De beste privé-rijders van de wereld komen aan de startw.o. Nello Pagani, CampbellThorn Prikker, Musy, Julian,Knijnenburg, Drikus Veer. Start Junioren 11.30 uur Start Internationalen 1 4.00 u. Entréeprijzen 11,75, f 2,00, 2.50, 1 3.50, 15.00 Kinderen {0.75 en halve prijzen Kaarten in voorverkoop bij O.A.D., Burg. v.d. Borchstraat A 44a, Holten, Telet. 241. ONTVANGEN DIVERSE PARTIJEN GOEDEREN. Prima dakleer a f 16.— per rol van 20 meter. IJzeren afraster!ngspalen 1.40 m. lang en geverfd a 65 et. Per 100 stuks 60 ct. p. st. Puntdraad, zwaargepunt, nieuw en blank f 13.90 per rol van pl m. 200 meter. Een partij gaas, fijn en grof gemaasd, en goedkoop. Golfplaten, diverse maten en prijzen. Legnesten, geheel van hout, 3x5 nesten a f 25. Complete ramen met kozijnen 1.20 x 1.80 a f 8.50. Verder nog BRANDSTOFFEN tegen zomerprijzen. Beleefd aanbevelend, Het filiaal van de Coöp. Landbouwersvere niging „Holten" zal wegens vacantie GESLO TEN ZIJN van 10 tot en met 15 Augustus a.s. Het betreft hier de winkel en de molen. Knolzaad „Gelria" de reuze knol. Knolzaad Gelderse h/1. Graszaad. Pootgoed herfst levering. Vulcaan S voor Uw knollen. Vulcaan Y voor Uw weiland. Kali, nog zomerprijzen. Slakkenmeel op levering. Wegens VACANTIE GESLOTEN van 10 t.m. 15 Aug. a.s. en niet zoals in een vorig nummer werd gepubliceerd van 3 t.m. 8 Augustus. T. KOOPMAN, „De Spar". Doe ook Uw voordeel met onze volgende 1 4-daagse reclame-aanbieding: en ten 3e als extra-reclame Slagerij Kaifstermar» Viaduct HELEMAAL GRATIS VOOR NIETS NIEMENDAL gaat het natuurlijk niet, maar onze prijzen dwingen wel tot kopen. Onze Opruiming duurt de volgende week nog voort. Honderden profiteerden reeds van onze extra voordelige aanbiedingen. Deze laatste kans moet U beslist niet voorbij laten gaan. Fa. GEBR. SCHUPPERT DE ZAAK MET SMAAK". Telefoon 223. Voor een gezin van 4 personen kookt U 5 6 weken met één ties ESSOGAS. Gemakkelijk, proper, voordelig! Prachtig helder en gelijk- matig licht met ESSOGAS. Een lichtpunt van ca. 100 kaars blijft 300 uren branden op één fles l Gaskachels, geysers en strijk ijzers bewijzen U goede diensten tegen lage kosten. met ESSO GAS! Overal waar een stadsgasnet ontbreekt, brengt dit fas in de Hes uitkomst envoudige aansluiting... snelle aflevering I Vraag inlichtingen bij de depothouder: Subdepothouder G. II. BROEKHUIS, Dijkerhoek van Maandag 3 Aug. t/ra Zaterdag 8 Aug. a,s. Bakker W. Beldman Markelosewegj SORTS'^ Telefoon 639 K 5486

Holtens Nieuwsblad | 1953 | | pagina 2