ZWEDEN HOLTENS NIEUWSBLAD Adverteren doet verkopen De races ie Tubbergen. De geschiedenis van ons horloge WIERDEN Ook in de zomer is het belangrijk om geregeld in Holtens Nieuwsblad de aan dacht op Uw zaak te vestigen. Zij wordt in een groot aantal exempla ren verspreid onder de zomergasten, welke in onze plaats vertoeven en gaarne op de hoogte zijn van Uw bij zondere aanbiedingen. ADVERTEERT DAAROM OOK DES ZOMERS IN de meest gelezen krant in eigen plaats. MANUFACTURENZAAK HEROPEND. De heer J. W. Dollekamp in de Oran jestraat opende Vrijdagmorgen onder grote belangstelling van zijn cliëntele en vertegenwoordigers onzer plaatselijke verenigingen op zakengebied zijn geheel gemoderniseerde manufacturenzaak. De officiële opening werd verricht door de oudste buurman, de heer H. C. van Leeuwen, welke de deur van het nieuwe pand ontsloot en daarbij een historisch overzicht gaf van de ontwikkeling van de zaak van de heer Dollekamp. Hij legde daarbij vooral de nadruk op de eis van de moderne tijd in het zakenleven om te etaleren en te adverteren en complimen teerde de familie Dollekamp met haar nieuwe aanwinst. Als vertegenwoordigers van de Hol- tense Handelsvereniging waren tegen woordig de voorzitter en secretaris, de heren H. J. Wansink en H. J. Bouwhuis, waarvan eerstgenoemde de gelukwensen van het bestuur overbracht. De heer Wansink wees er op, dat het de collega's steeds genoegen doet, wanneer een hun ner zijn zaken kan uitbreiden en moder niseren. Deze vooruitgang komt ook de andere zaken ten goede, omdat het aan zien van onze plaats er door vergroot wordt. De voorzitter van de V.V.V. „Holtens Belang", de heer A. J. Goldstein, zeide bij de aanbieding van zijn gelukwensen, dat het de Vereniging voor Vreemdelin genverkeer zeer veel genoegen doet, als er weer een moderne zaak bij komt. Deze keer is liet de oostzijde van het dorp, die de eer te beurt valt. Spr. schetste de be tekenis van het vreemdelingenverkeer voor de zakenmensen, die daardoor hun debiet belangrijk zien uitgebreid. Tijdens deze opening kwamen talrijke bloemstukken en gelukwensen binnen. In de woonkamer werd aan de belangstel lenden koffie met koek aangeboden. Het kleine manufacturenwinkeltje van de familie Dollekamp is door deze ver bouwing een moderne zaak geworden met veel licht en ruimte en een flinke etalage, waarin de talrijke artikelen, wel ke voorradig zijn, kunnen worden geëta leerd. Tal van aanlokkelijke damesmode artikelen waren er nu reeds in tentoon gesteld. Door de verbouwing heeft men boven ook meer magazijnruimte verkre gen, zodat de firma Dollekamp in staat is meer artikelen in voorraad te nemen. Voor. de zoon des huizes, welke op den duur de zaak van zijn vader zal over nemen is hier een nieuw perspectief ge opend, waarmede wij van onze kant de fam. Dollekamp van harte gelukwensen. Op een onlangs gehouden persconfe rentie werd allereerst het woord gevoerd door de voorzitter der Stichting Circuit Tubbergen, de heer B. W. Winkel, die de aanwezige journalisten hartelijk welkom heette en nog de dank overbracht voor de medewerking, die er nu reeds jaren op zulk een prettige wijze heeft bestaan. Hierna verkeeg de heer Kolenbrander, burgemeester van Tubbergen, 't woord. Deze wees er op, dat door de Twentse vasthoudendheid het Oosten met een blij vend circuit is verrijkt. Ik weet, aldus de burgemeester, dat dit circuit niet alleen bij het motorsportminnend publiek in de smaak val't, maar dat dit ook het geval is bij de renners. Hij heeft een inzicht ge kregen van het aantal inschrijvingen, die telken jare groter wordt, waardoor dus een zekerheid is verkregen, dat in alle klassen grote spanning is te ver wachten. Niet minder dan 12 nationali teiten hebben ingeschreven. We kunnen dus zeggen, dat we op de goede weg zijn. Het Duitse publiek, dat nog meer de motorsport bemint dan het Holandse, kan dit jaar al gemakkelijker de grens passeren dan andere jaren. Op 'n entree bewijs en een dagpasje van een mark kan nu de grens worden gepasseerd. Verder wees de burgemeester erop, dat er een grote samenwerking bestaat tus sen de gemeenten Almelo en Tubbergen. Almelo ziet het ook als een groot Twents gebeuren. Tubbergen zal in de nodige kleur en fleur worden gebracht. Het zit dit jaar wel buitengewoon gun stig met de motorraces in Tubbergen. De inschrijvingen stromen binnen en over treffen verre de verwachtingen van het bestuur. Buiten die van Nederland zijn thans in schrijvingen binnengekomen van 11 ver schillende nationaliteiten en nog steeds worden onderhandelingen gevoerd met buitenlandse renners, zodat mag worden verwacht, dat het aantal buitenlandse renners nog zal stijgen. In de vier verschillende klassen (de 125 cc-klasse is dit jaar in Tubbergen voor de eerste maal ook internationaal) hebben momenteel de volgende nationali teiten ingeschreven: Argentinië met 5, Australië met 6, Bel gië met 3, Ceylon met 4, Duitsland met 24, Engeland met 20, Italië met 5, Ier land met 2, Oostenrijk met 4, Nieuw-Zee- land met 6 en Zwitserland met 4 inschrij vingen. Onder deze buitenlanders zijn renners met een grote internationale reputatie en het ligt voor de hand, dat er in Tubber gen veel goeds te zien zal zijn. De Engelsman Robert Hooke vond het uit. Luguber ge schenk van Schotse koningin. Dit jaar is het 250 jaar geleden, dat de Engelse geleerde Robert Hooke te Londen overleed. Hij is minder be kend geworden dan zijn tijdgenoten Anthonie van Leeuwenhoek, Isaac Newton en Robert Boyle, om slechts enkelen te noemen, maar zijn beteke nis is niet geringer geweest en te recht wordt hij in Engeland dan ook tot de grootsten zijner tijd gerekend. Na een moeilijke jeugd* verduis terd door armoede en een zwakke ge zondheid, openbaarde zich bij Hooke al spoedig een opvallende genialiteit. Hij heeft zich op een zeer breed ter rein bewogen, maar zijn moeilijk ka rakter en bovendien zijn buitengewo ne begaafdheid, waardoor hij de grondslag legde voor veel weten schappelijke arbeid, gaven hem niet de waardering, welke hem toekwam. Misschien ook wel doordat zijn ge nialiteit geen direct tastbare resul taten had. Wij willen Hooke hier slechts noe men als de uitvinder van het geheim- ziinnige spiraalveertje in de onrust van het uurwerk. Wat wij als van zelfsprekend beschouwen, is dat lang niet altijd geweest. Christiaan Huy- gens vond het slingeruurwerk uit en Hooke verbeterde dit in 1676 door 'n anker aan te brengen en evenals onze landgenoot kwam hij op de gedachte van het veer-uurwerk. Wel beweren de Duitsers, dat hun landgenoot Peter Henlein in 1550 het horloge heeft uitgevonden, maar dit is gebleken op grootspraak te berusten. Hooke mag als de ontdekker worden beschouwd, als resultaat van zijn studie over de elasticiteit. ZANDLOPER OF ZONNEWIJZER. Hoe de mensen voor die tijd wis ten hoe laat het was kan men zich gemakkelijk voorstellen. Immers, de zandloper was reeds lang bekend, hoewel het aanvankelijk meer een waterloper was. Al ver voor Chris tus hadden de Chinezen hun water uurwerk, twee vaten, waarbij beur telings druppels van het ene in het andere vat liepen en omgekeerd. Het was dus op een gegeven moment tien druppels over negenen. Deze wateruurwerken zijn heel lang in gebruik geweest en evenals later bij de raderuurwerken, beijver de men zich ze zo fraai mogelijk te maken. Karei de Grote zou een der gelijke klok hebben gehad, gebouwd in een enorme kast, welke de vorm had van 'n Oosterse tempel. Natuur lijk waren deze kostbare uurwerken niet voor de grote massa; slechts en kele rijke burgers bezaten er een. Maar gelukkig waren er nog omroe pers, die behalve hun bekendmakin gen en reclames ook regelmatig de tijd afriepen. Een gongslag en de aan kondiging „Zeven heit de klok, de klok heit zeven", was voldoende. Onze radio-tijdseinen hebben dus een zeer oude geschiedenis. Daarnaast deden zonnewijzers se dert oude tijden dienst als openbare uurwerken. Op pleinen werden pila ren opgesteld, waar omheen cirkels met een tijdver deling. Het tijdstip werd door de schaduw van de pilaar aangewezen. In tuinen bracht men de bekende bolvormige banden aan met een wijzer, die zich op de zon. oriën teerde. En ook in muren metselde men wel platte kunstige zonnewijzers in, zoals in Parijs nog te zien is. Het spreekt vanzelf, dat dergelijke in strumenten in onze Westerse landen met de vele bewolking slechts be trekkelijke waarde hadden. MERKWAARDIGE UURWERKEN. Spoedig na de uitvinding van Ro bert Hooke begon de vervaardiging van horloges zich te ontwikkelen. Een massa-artikel, zoals thans, kon 't nog niet worden, maar vele gegoede bur gers en vooral keizers en koningen toonden grote belangstelling en ware kunstenaars op het gebied der uur werkmakerij kregen hun kans. De Zwitsers namen al direct een voor aanstaande plaats in. Zo werd in 1820 in Zwitserland voor Koningin Mary van Engeland 'n horloge gemaakt met een doorsnee van slechts enkele centimeters. Het is terecht gekomen in 't Wetenschap pelijk Museum te South Kensington, waar het nog altijd uitstekend loopt. De voorliefde voor heel kleine horlo ges isi altijd groot geweest. Op de wereldtentoonstelling te New-York in 1938 was er een van 5 bij 12 milli meter en Max Argent uit Philadel phia werkte een jaar lang iedefe dag twee uur aan een horloge, niet groter dan een vingernagel, met asjes niet dikker dan een mensenhaar. In 1898 maakte de Zwitser Charles Piquet een uurwerkje, dat 't achtste wereldwonder wordt genoemd. Het vertelt niet alleen hoe laat het is, maar geeft datum en jaar aan, het jaargetijde, de maanphasen en hoe laat de zon opkomt en ondergaat. Ook de temperatuur kan men erop aflezen door een kleine thermometer en zelfs is een barometertje ingebouwd. Dit wonder werd in de laatste oorlog te Parijs door 'n Duitse soldaat gestolen. In de Cathedraal van Canterbury bevindt zich het oudste horloge ter wereld. Het stamt uit de tiende eeuw, doch is slechts een kunstig zonne- wijzertje van goud en zilver, dat aan 'n ketting kan worden gedragen. Zeer waardevol zijn ook de horloges van James Cox, die ingenieuse instrumen ten maakte, welke enkele wijsjes konden spelen. Ze waren echter zo duur, dat de maker er zich mee ruïneerde. De Tsarenfamilie in Rusland bezat een waardevolle collectie uurwerken, rijk bezet met edelstenen; de wijzer- platèn waren tevens miniatuur por tretten. Voor George III vervaardig de de Engelse horlogemaker John Arnold een ring met ingebouwd hor loge. Van recente datum is een in Polen vervaardigd horloge, dat de componist Paderewski op zijn 75e verjaardag werd aangeboden. Het heeft een platina wijzerplaat, ingelegd met emaille, voorstellend de kaart van Polen. Inplaats van cijfers komen er twaalf letters van goud op voor, die de naam I. J. Paderewski vormen. Er zijn muzieknoten op aangebracht en een miniatuurvlag wijst de secon den aan. Nog altijd is een goed horloge een kostbaar kleinood, maar er zullen in ons land weinig mensen zijn, die er geen bezitten. En klokken treft men in ieder huis aan, van moderne elec- trische uurwerken tot de traditionele slingerklokken. Hoewel de laatste uit de tijd schijnen te zijn, blijven zij het meest betrouwbaar en daar waar het op onderdelen van seconden aankomt, zoals op sterrewachten, kan men ze niet missen. Ze hebben daar een nauwkeurigheid bereikt tot op 0.005 seconde per dag, een afwijking ver oorzaakt door schommelingen in de zwaartekracht van de aarde. Daar om zocht men verder en men kwam tot de kwartsklok, die nauwkeurig was tot op 0.0005 seconde per dag. Een klok, die echter door vermoeidheids verschijnselen van het kwarts ten slotte ook weer niet geheel betrouw baar bleek. Reden waarom men thans bezig is met de lichtklok, die beide nadelen opheft. Deze klok is nog niet geheel verwezenlijkt, hoewel men een eind op weg is. Voor ons, gewone sterve lingen, zal het normale uurwerk met de onrust, uitgevonden door Hooke, zich echter nog lang handhaven. VEILIG VERKEER. Bij inhalen: KIJK UIT! Want door „snijden" is vaak een levensdraad afgesneden. HET „AMERIKA" VAN SCANDINAVIË. LUXE EN COMFORT OP AFBETALING. Zweden onderscheidt zich van de andere Scandinavische landen. Het is het grootste, rijkste en best bedeelde land aan de poolcirkel. Met zijn hoge krabbertjes, nieuwerwetse woningin richting en vele hel verlichte winkel straten heeft Zweden wel wat van Amerika. De Zweden zelf noemen hun land graag Klein-Amerika. Dat is wel wat overdreven, omdat het ver gelijkingsmateriaal gauw uitgeput is. Maar ze doen in elk geval hun best om zich te veramerikaniseren. Het adjectief Amerikaans wordt liefst ge bruikt om het nieuwe, moderne ont wikkelingstempo aan te geven. Het gaat hier niet zozeer om de materiële als wel om de morele zijde van het alledaagse leven. Half millioen gehuwde vrouwen aan 't werk. Sedert de oorlog zijn de Zweden aan het veranderen. Ze maken zich los van opvattingen en leefwijzen, die altijd als typisch Scandinavisch gol den. De verhoudingen zijn er naar. Het is Zweden voor de wind gegaan. Toen andere landen na verwoesting, ellende en zware economische verlie zen opnieuw moesten beginnen, leek Zweden een paradijs. Het had over vloedig van de oorlogsconjunctuur geprofiteerd en het was een rijk land geworden, op basis van hout en ijzer erts. De socialistische regering kon doen en laten wat ze wilde. Ze was in staat om de materiële welstand af te ronden. Werk voor iedereen was haar uitgangspunt en een net van sociale voorzieningen was een der hoofdpunten van haar beleid. Wat Zweden op sociaal terrein be reikt heeft, is imponerend en huive ringwekkend tegelijk. Het betreffen de apparaat, dat een der levensvoor waarden van het staatssocialisme is, verslindt milliarden. Via dat appa raat worden ruim 300.000 personen geheel of gedeeltelijk onderhouden. Ze worden geholpen door de staat en de gemeenten, die op hun beurt de belastinggelden aanspreken. Volks huisvesting in de ruimste zin is goed verzorgd. De burgers, die in de maat schappij hun weg niet kunnen vinden, worden bij de hand genomen. Elke Zweed is geborgen. Na zijn geboorte hoeft hij maar in de riks ja van de staat plaats te nemen om materieel veilig door het leven te worden ge reden. Hij wordt gratis ter wereld gebracht (met behulp van lachgas of narcose), krijgt tot zijn zestiende ver jaardag kindertoeslag, kan op kosten van de staat studeren of een ambacht leren, verdient een goed loon en is altijd gedekt tegen ongelukkige om standigheden, tegenslagen en strop pen. In het uiterste geval mag hij voor rekening van de staat ontspo ren, al wordt hij dan niet direct met overdaad, luxe en betaalde vacantie verwend. Niet economisch. Er zijn weinig werklozen in Zwe den, misschien enkele duizenden, maar zij hebben recht op een uitke ring van ruim 50 kronen (f 37.per week, plus kr. 1.25 per dag voor de vrouw en kr. 1.voor elk kind. Erg ruim hebben werkloze gezinnen het niet, ook al komen ze met duurte- toeslag en kindertoeslagen op onge veer 375 kr. per maand, maar het is lang geen hongerlijden. Ze krijgen gratis hulp in natura, kleding, levens middelen, baby-uitzetten. Volgens Zweedse normen hebben dergelijke families een triest, troos teloos bestaan. Ze kunnen niet met de massa meedoen, niet elke dag met worst en biefstuk eten, geen vacan- tiereisjes maken, zich geen beschei den "amusementsleven veroorloven. In Zweden is dat erg. Het overgrote deel van het volk is gewend alles te besteden, wat het verdient. Het zet de tering naar de nering. In heel wat gevallen wordt de nering gesteund door een soepel voorschottensysteem en een practisch alles omvattende afbetalingsrage. De Zweden kunnen, zo te zeggen, niet verstandig met geld omgaan. Ze erkennen dat zelf graag. Het goochelen met het maandbudget, het indelen van afbetalingspostjes en drukke correspondentie met de belas tingdienst zijn een nationale sport ge worden. In andere landen heeft die sport ook opgang gemaakt, maar Zweden houdt ongetwijfeld de re cords. Boven hun stand. Tienduizenden vreemdelingen uit Baltische landen, Polen, Duitsland, Italië en andere landen, die na de oorlog naar Zweden emigreerden, zijn met de neus in de boter gevallen. De arbeidsmarkt stond wijd open. Zwe den had arbeiders met een paar flinke handen aan 't lijf nodig, die hard wilden werken. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat de meeste im migranten goed zijn terecht gekomen. Ze konden binnen enkele jaren een complete inboedel, stofzuiger, radio en een behoorlijke garderobe over sparen, dank zij de hoge lonen en wat de Zweden liever niet beoefenen spaarzin. De Zweden begrepen er niets van. Hieruit blijkt, dat de ar beidsverhoudingen en levensvoor waarden zeer gunstig waren en dat de Zweden eigenlijk boven hun stand leefden. In een sfeer van overdaad en luxe is dat verleidelijk. En de mo derne Zweed, zoals hij zich graag laat beoordelen en portretteren, wil een „Lebemann" zijn. Comfort op afbetaling. De lonen in Zweden zijn hoog. Een normaal arbeidsloon varieert van 500 tot 600 kronen. Vakarbeiders verdie nen enkele honderden meer. Met 1000 kronen per maand kan men zich met een gezin vrij goed bedruipen, althans als men een gezond financieel beleid voert. Maar men moet dan niet doen als een Zweedse kennis. Hij is inge nieur voor 1200 kr. per maand. Zijn vrouw, dia ergens directie-secreta resse is, verdient 800 kronen, dus sa men maken ze maandelijks het niet onaardige sommetje van kr. 2000. Ze zijn kortgeleden getrouwd. Hun flat (450 kr. per maand) is voorzien van alle comfort, op afbetaling ge kocht. In de garage beneden staat 'n kleine Mercedes, die binnen twee jaar afbetaald moet zijn. Na aftrek van levensonderhoud, amusement, drank en belasting, blijft er na een „zuinige" maand vijftien kronen over. De dure bontmantel van mevrouw, enkele gouden sieraden (gedurende de vacantiemaand de radio en pick up) zijn in het pandjeshuis onderge bracht. Vrouwenarbeid noodzakelijk. Dit is een van de vele voorbeelden. Wat de ingenieur in 't groot doet, doen de minder bedeelden in 't klein. Het is noodzakelijk geworden, dat de vrouw haar man te hulp komt en een baan zoekt. Op het ogenblik zijn er ruim een half millioen gehuwde vrouwen, die geheel of gedeeltelijk een werkkring hebben. Ongeveer 20 pet. van alle vrouwen heeft inkom sten. In Stockholm is het perentage 60 tot 70. Gedurende de laatste jaren is het aantal werkende vrouwen sterk toegenomen. Verschillende oorzaken hebben dit in de hand gewerkt. KINDEREN UIT RAMPGEBIED WAREN MET VACANTIE. Maandag zijn de 62 kinderen, die in Wierden een vacantie van drie weken hebben doorgebracht, weer vertrokken naar hun woonplaatsen op het eiland Goeree-Overflakkee. Deze kinderen, die afkomstig waren uit de dorpen Middel- harnis, Sommelsdijk en Ooltgensplaat, waren op uitnodiging van het Rampen comité naar Wierden gekomen. 's Morgens om half 7 vertrok het ge zelschap met twee bussen, uitgeleide ge daan door de pleegouders, van 't Markt plein. Zij werden weggebracht door en kele dames en heren van het Rampen comité, waaronder ook burgemeester en mevrouw Maaldrink. Via Utrecht en Rotterdam ging men naar Hellevoetsluis, om daar over te stappen op de boot, die naar Middelhar- nis-haven zou gaan. Het was 'n prach tig boottochtje van ongeveer 3 kwartier, dat bovendien begunstigd werd door prachtig weer. Aan Middelharnis-haven werd het ge zelschap opgewacht door de burgemees ter van Middelharnis-Sommelsdijk, de heer D. Rijnders, en de wethouder, de heer M. K. van Eek. Hierna ging men met de tram naar Middelharnis, alwaar de vaders en moeders al ongeduldig op hun kroost stonden te wachten. De be- begroeting was uitbundig en al spoedig waren de kinderen verdwenen. De begeleiders waren inmiddels per auto naar het gemeentehuis gebracht, alwaar burgemeester Rijnders in de raadszaal aan de hand van een kaart van het eiland een overzicht gaf van de om vang van de ramp, die het eiland heeft getroffen. Onder het genot van een ro kertje en een prima glas wijn bleef men nog enige ogenblikken gezellig bijeen. Hierna werd ten huize van de burge meester de lunch gebruikt, waarna de dames en heren van het Rampencomité rondgereden werden over het midden en oosten van 't zo zwaar getroffen eiland. Via de zwaar getroffen straten (Oost- Voorgors en Waterweg) van Middelhar nis ging men naar Den Bommel, Oude Tonge en Nieuwe Tonge. Vooral in Oude Tonge kwam men onder de indruk van de geweldige ramp. Gehele straten waren weggevaagd en talloze boerderijen ver nield. De ravage was vreselijk. Men reed ook nog langs het massa-gaf in 'n dijk, waar 300 inwoners van deze plaats be graven waren. Nog even werd een bezoek gebracht aan de Punt van Sint Jacob, alwaar men druk bezig is met het herstellen van de geweldige zeedijken. Hier kon men de zandzuiger Ahoy in volle werking zien. Met de boot van vijf uur vertrok het gezelschap weer van het eiland. Na een voorspoedige reis arriveerde men te on geveer half elf in Wierden. De band tussen Wierden en Middelhar nis was weer versterkt.

Holtens Nieuwsblad | 1953 | | pagina 3